DINSDAG 2 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 UUrrENLANL) KABINET SAMPER TREEDT AF Na een aanval van Gil Robles De Spaansche regeering, onder lei ding van Samper, heeft gisteravond, in verband met een scherpen aanval van den leider der 115 afgevaardigden sterke katholieke volksactie, Gil Ro bles, in de voor het eerst weer bijeen gekomen cortes, haar ontslag geno men. Gil Robles had de regeering aange vallen wegens haar laksche politiek ten aanzien van de Catalaansche eai Baskische Separatisten-beweging. Onmiddellijk na deze scherpe cri- - tiek verlieten twee ministers, en wel de vertegenwoordiger der agrariërs en de vertegenwoordiger der liberale democraten, de zittingszaal. Minister-president Samper trok zich even later uit de zaal terug, gevold door alle overige leden van het kabi net. Na een korte bespreking kondigde Samper de demissie van het geheele kabinet aan. Samper heeft president Zamora geadvi seerd het parlement niet te ontbinden, doch een meerderheidsregeering te vormen op -ie basis der radicale partij met. medewerking der agrariërs en de afgevaardigden van de Katholieke Volksactie. Het parlement is verdaagd tot de regee- ïingscrisis zal zijn opgelost Vandaag zal de president de beraadsla gingen aanvangen met de partijleiders. De door de politie getroffen veiligheidsmaat regelen zijn verscherpt. In verband met het bijeenkomen van de cortes had de minister van binnenlandscne zaken speciale instructies gezonden aan de civiele gouverneurs in zake de handhaving van de orde zoowel tijdens de opening van de cortes als de volgende dagen. De legermanoeuvres zijn gestaakt, naar officieel werd medegedeeld vanwege het. 6lechte weer en de heropening der univer siteit en middelbare scholen is uitgesteld tot Maandag over een week. In conservatieve kringen gaan geruchten, 'dat Andres Nin, die, naar men beweert, secretaris van Trotzki is, een conferentie heeft gehad met Largo Caballero. den leider van de revolutionair socialistische partij. Nin is thans naar Parijs teruggekeerd. „El Socialista" spoort in een hoofdartikel alle arbeiders aan over de geheele linie pa raat, te zijn. „October zal wellicht onze maand zijn zoo wordt in het artikel gezegd. Het blad raadt den arbeiders aan. goed op „het roode sein" te letten en waarschuwt tegen het gevaar van een fascistische dic tatuur. Het voegt hieraan toe: „Wij hebben ons leger gereed voor mobilisatie en gereed om te kiezen tusschen den Heiligen Stoel en de roode vlag. EEN NAZI-PARTIJGERECHT Uitgebreide zuivering op til De „Nationalzeitung" te Essen, welker Berlijnsche correspondent directe betrekkin gen onderhoudt met de hoogste kringen in liet Rijk, publiceert een bericht over een bijeenkomst van de Partijrechters te Neu renberg. Uit het bericht blijkt, dat in de eerste plaats een uitgebreide zuivering van de partij aanstaande is en ten tweede, dat de partij door een strafwetboek der partij, dat tot rijkswet zal worden verheven, juri disch nog vaster verankerd zal worden. In het bericht wordt verder mede gedeeld, dat de president van het op perste Partijgerecht, Rijksleider Buch, heeft verklaard, dat de NSDAP geen vereeniging meer is, maar sinds 1 December 1933 een publiekrechtelijk lichaam. De partij heeft een eigen rechtspraak en men moet thans be grijpen dat uitsluiting uit de partij zooveel beteekent als degradatie. De Führer heeft mij, aldus verklaar de Buch, opgedragen een strafregister op te stellen in den vorm van een strafwetboek. Dit register zal wellicht in 1935 door een Rijkswet rechtskracht ontvangen. In het bijzonder moet de partij in de toe komst vrijgehouden worden van den in- loecl van niet-Ariërs en Vrijmetselaars. Partijgenooten, wier niet-Arische afkomst vastgesteld is, moeten echter niet uit de partij gestooten worden. Bestraffing voor een toestand, waaraan de betrokkene geen schuld heeft, zou zinloos zijn. In deze ge- allen wordt de opneming in de partij nie tig verklaard, voor zoover de betrokkene niet tpgen beter weten in beweerd heeft an Arische afkomst te zijn. Frankrijk en Italië Uit Rome: In Italiaansehe bankkringen worden de geruchten dat Frankrijk als in leiding tot de nieuwe Fransch-Italiaansche Entente, die tot stand zou zijn gekomen, zou hebben ingeschreven op twee derde van de 3000 millioen lire bedragende binnen- landsche leening, die Italië uitgeeft, beslist tegengesproken. De goudlanden 20 October komt de commissie bijeen. Uit Brussel: De op de tweede helft van October vastgestelde eerste zitting van de werkcommissie der zes goudlanden (Belgie, Nederland, Luxemberg, Zwitserland Frank- rijk en Italië) is thans bepaald op 20 Octo ber in Brussel. De Belgische minister van buitenlandsche taken, Jaspar, zal de zitting presideeren Te vens heeft deze de leiding van de techni sche voorbereiding der bijeenkomst. In Belgische regeeringskringen vertrouwt men. dat, wanneer de besprekingen tot ze kere resultaten hebben geleid, andere sta ten en groepen van staten zich zullen sluiten bij de gevonden oplossingen. REGEERINGSCRISIS IN ROEMENIE Titoelescoe niet in het nieuwe Kabinet Ongerustheid te Parijs Tatarescoe heeft het aftreden van den minister van handel Theodorescoe en het overlijden van den onder-staatssecretaris Mavrodi tot aanleiding genomen, om een ministerie te vormen, dat in overeenstem ming is met de wensclien van den koning en zijn eigen plannen. Hij heeft daarom het collectief ontslag van 'het kabinet den koning aangeboden en deze heeft Tatarescoe onmiddellijk opge dragen een nieuwe regeering te vormen. Naar uit politieke kringen verluidt, zou Tatarescoe trachten ook eenige buiten de liberale partij staande persoonlijkheden in het kabinet op te nemen. Kort nadat de opdracht tot kabinetsfonna- tie aan Tatarescoe was verleend, verluidde het in kringen, welke in nauwe relatie staan tot den minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe, dat deze niet bereid schijnt in het nieuwe kabinet-Tatarescoe het departement van buitenlandsche zaken te blijven beheeren. Te Parijs vermoedt men, dat Tatarescoö thans zelf de portefeuille van buitenland sche zaken op zich zal nemen, hetgeen, naar men vreest, gepaard zal gaan meteen wijziging van buitenlandsch-politieken koers. Vooral toont men zich ongerust ten opzichte van het bijeen blijven van de Kleine Entente. Nader wordt uit Boekarest gemeld, dat de crisis in alle politieke kringen groote ver rassing heeft gebaard. Het plan schijnt tus schen'den Koning en Tatarescoe gereed te zijn gemaakt op een jachtpartij. Enkele da gen geleden had Tatarescoe nog in een In terview verklaard, dat de regeering zich verheugt in het volledig vertrouwen van den Koning en thans krachtiger is dan 901L In het algemeen is men er in politieke kringen van overtuigd, dat de regeerings- crisis veel meer veroorzaakt is door de ont slagaanvrage van Titoelescoe, die naar het schijnt het niet eens is met zekere maat regelen welke zonder zijn voorkennis door de regeering waren genomen. DE LINDBERGH-ZAAK Hoe staat het onderzoek? Uit New-York: De attorney-general Foley heeft gisteren tegenover persvertegenwoor digers verklaringen afgelegd over de kwes tie der bankbiljetten in de zaak Lindbergh. Het gaat er om of Hauptmann bankbil jetten in omloop heeft gebracht, welke af komstig zijn van het door Lindbergh be taalde losgeld. Zooals bekend is. waren de ze biljetten gemerkt. Tot nu toe is slechts vastgesteld, dat Hauptmann op 13 Maart 1933 een bedrag van minstens 1830 dollar in goudcertificaten of in goud bij een bank heeft gedeponeerd, althans gewisseld Het is evenwel niet gelukt liet bewijs te leveren, dat deze bedragen afkomstig zijn van het losgeld. Thans wordt een andere betaling bij een bank nagegaan. Het desbe treffende bedrag werd door een overigens onbekenden J. J. Faulkner bij een bank in bewaring gegeven. Later is gebleken, dat de door Faulkner in betaling gegeven bankbiljetten van het losgeld afkomstig moesten zijn. De handteekening van den gehoimzinni- gen inlegger wordt thans onderzocht Er is evenwel nog geen gelijkenis gevonden met de handteekening van Hauptmann. Voortdurend werden personen gehoord, die met Hauptmann zijn omgegaan. Men ging daarbij uit van een foto, waarop een aantal personen stond afgebeeld met Haupt mann ia hun midden. Deze foto was in 1932 tijdens een uitstapje gemaakt. In de woning van Hauptmann is een minutieus onder zoek ingesteld. Hauptmann bevindt zich thans in handen van de New-Yorksche politie. De gouverneur van den staat New Jersey heeft laten weten, dat hij van New-York de uitlevering zal eischen van Hauptmann nog vóór deze zal terecht moeten staan wegens afpersing. De attorney-general van New Jersey heeft laten weten, dat de tegen Hauptmann gere- \erdenkingen steeds meer gemotiveerd blijken. Gedurende het weekeinde is belangrijk materiaal verzameld, doch bizonderheden zijn nog niet medegedeeld. Uit andere bron wordt nog gemeld, dat de New-Yorksche politie een verrassende wen ding van het onderzoek aankondigt. Er zijn n.l. nog vier bankbiljetten van den losprijs ontdekt, die door Hauptmann in den loop van den tijd zijn uitgegeven en voorts hoopt, zij de nog ontbrekende 30.000 dollar binnen kort te vinden. Hiertoe worden door detec tives de muren van het woonhuis van Hauptmann grondig beklopt en onderzocht. Men hoopt namelijk, dat men hier, juist zooals in de garage van Hauptmann, het nog ontbrekende bedrag van het losgeld zal vinden* Politieke botsingen in Frankrijk PARIJS, 2 Oct. Politieke tegenstanders -drongen gisteravond een vergadering van de Patriottische Jeugd binnen en riepen ver schillende interrupties, waardoor een vecht partij ontstond. Er velen eenige schoten, die echter niemand troffen. 21 personen werden door de politie ingerekend. Te Lyon had echter een politieke botsing plaats, die een bloediger verloop had. In een verkiezingsvergadering van een der rechtsche partijen werden voor- en tegenstanders van de spreker handgemeen en ook hier werden revolverschoten gewisseld, waardoor eenige personen werden gewond. Op grond hiervan werden de politieke vergaderingen, die in ver schillende deelen van de stad zouden worden gehouden, afgelast. Op 8 October a.s. zullen te Londen bespre kingen beginnen tusschen vertegenwoordi gers van de Noorsche en de Britsche regee ring over de visscherij-conflicten, die zien in den laatsten tijd herhaaldelijk hebben voorgedaan. Van Engelsche zijde was ge protesteerd tegen de bemoeiingen der Noor sche autoriteiten met de Engelsche traw lers, tegen de behandeling die de schippers der Engelsche trawlers in sommige geval len ondergingen, en tegen de hooge boetes, die hen eenige malen zijn opgelegd wegens overtreding van bepalingen, welke overtre dingen naar Engelsche opvatting het ge volg zijn van de vage aanduiding der gren zen van de Noorsche territoriale wateren. Men hoopt echter thans te Londen een op lossing in vriendschappeliiken geest voor Je bestaande moeilijkheden te zullen vinden. BOEDAPEST, WARSCHAU, ROME. Goemboes. de Hongaarsche ministerpre sident, gaat bezoeken brengen aan War schau en Rome MAC DONALD. De Britsche premier Mac Donald, die door 2ijn vacantie ruis van drie maanden veel ^verbeterd is, hervat Donderdag zijn werk zaamheden. Opzienbarende arrestatie in Polen Uit Warschau: Op instructie van het O. M. is in het hotel „Polonia" alhier baron Nelken gearresteerd, welke in de Warschau- sche society zeer bekend was. Hij ging door voor een zeer rijk koopman en schijnt een zoon te zijn van den laatsten Russischen hoogst en politie-magistraat in Warschau. Baron Nelken werd gearresteerd onder be schuldiging sedert een reeks jaren geleefd te hebben van verduisteringen, welke, ten bedrage van tien millioen zloty, gepleegd zouden zijn ten nadeele van graaf Potocki, die zijn geheele vermogen heeft nagelaten voor een instituut ter bestrijding van kan ker en tuberculose. WARSCHAU, 2 October. Inzake de arres tatie van baron Nelken worden de volgen de bijzonderheden bekend. In Juli j.l. dien de de rentmeester van graaf J. Potocki te gen de beide algemeene gevolmachtigden van Potocki, de gebroeders Roosenberg, een aanklacht, wegens verduistering in. De ge volmachtigden hebben verschillende trans acties ondernomen, waaruit zij groote win sten ten eigen bate trokken en hebben bovendien reusachtige bedragen in baar geld verduisterd. Het totale bedrag van ver duistering zal ongeveer 10.000 zloty bedra gen. Voor hun arrestatie zagen de gebroeders Roosenberg kans Polen te verlaten. Eén hunner is inmiddels overleden. De andere opende te Parijs een bankzaak. Pas in de laatste dagen is gebleken, dat de thans ge arresteerde baron Nelken met de gebroeders Roosenberg had samengewerkt. Hij kon in zijn hotel worden gearresteerd juist toen hij op het punt stond uit Polen te vertrekken. Gemengd Nieuws DE KLEINE ENTENTE De economische samenwerking De vijf commissies van den economischen raad dei' Kleine Entente, die te Belgrado bijeen is, hebben rapporten opgesteld over verschillende vraagstukken. Besloten is tot saamwerking op de vaarwegen o.m. door rationalisatie van arbeidsmethoden, tot ver gemakkelijking van het handelsverkeer door de saamwerking van de posterijen, tot be vordering van het wederzijdsche toeristen verkeer, o.a. door het uitgeven van reis- cheques door de postspaarbanken, tot be. 'ordering van de industrieele samenwer king, tot uniforme regeling van het douane- verkeer en tot wegruiming van hindemis sen op het gebied der handelspolitiek voor het handelsverkeer. De Oostenrijksche nazi's Niet meer vijandig tegen de regeering? LONDEN, 2 October. Een correspondent van de „Daily Telegraph" te Weenen had een onderhoud met een der voornaamste leiders der Oostenrijksche Nat.-Soc. Partij, waarin hem werd medegedeeld, dat deze partij plannen zou hebben haar vijandschap tegen de Oostenrijksche regeering te sta ken en met de regeering te gaan samen werken. De moord van Dollfuss viel buiten plannen van Juli j.l. en had tengevolge, dat de Oostenrijksche nazi-beweging geheel werd afgesneden van Duitschland. De be weging strijdt thans nog slechts voor volko men Oostenrijksche idealen. Men heeft zelfs den bondskanselier gepolst over de moge lijkheid van een eventueele toetreding tot het Vaderlandsche Front, doch de daarover gevoerde besprekingen zouden op het oogenblik zijn onderbroken. De filmbrand te Hilversum De Burgemeester geeft een uiteenzetting De burgemeester van Hilversum heeft ge antwoord op de vragen betreffende deh film brand aldaar. De burgemeester merkte allereerst op- dat het geven van een filmvoorstelling als do onderhavige niet mag gegeven worden dan 11a daartoe gekregen vergunning. Voor ge noemde film-voorstelling is toestemming ge vraagd aan de politie-autoritoiten. Ze is ook verleend. Enkele jaren geleden werd de nale ving dor voorwaarden regelmatig ge controleerd, in den laatsten tijd ge schiedde dit slechts af en toe. Deze controle werd uitgeoefend door de politie op haar verzoek met het oog op mogelijk brandgevaar, zoo noodig bijgestaan door de brandweer. Alvorens tot afgifte van een vergun ning werd overgegaan, werd tot 1929 in ver band met mqgelijk brandgevaar overleg ge pleegd met de brandweer over de te stellen \00rwaard9n; van dezen 'regel is daarna af geweken, nadat van de zijde van een toen- maligen brandmeesier was te kennen gege ven- dat dit overleg niet noodig was, mits steeds de bedoelde voorwaarden aan de ver gunning werden verbonden. De commandant van de brandweer was van de gemaakte af spraak onkundig. De commissaris van poli tie verkeerde in de meening dat de brand eer ook thans nog regelmatig werd inge licht In forme'elen zin berust de hier bedoelde jran twoord el ijkheid bij den burgemeester: echter moet hierbij worden opgemerkt dat de bevoegdheid tot het afgeven van deze ver gunningen sedert jaren door den burge meester is overgedragen aan den commissa ris van politie; de daarop betrekking hol>- bende machtiging werd het laatst in 19.26 «nieuwd. In verband met deze gang van zaken droeg de burgemeester niet van alle vergunningen kennis en in het onderhavige geval was "het den commissaris van politie bij hooge uitzon dering niet bekend, dat ee'n vergunning was •erleend. De waaniemcnde lioofd-inspecteur heeft op do aanvrage zijn fiat gegeven; echter is niet na te gaan wie de vergunning zelf in dit gevat heeft mede-onderteekend. Voor het begin van de voorstelling is verder niet ge controleerd of de voorwaarden werden nage leefd; de brandweer kon dit overigens niet doen. daar zij van de verleende vergunning geen kennis droog. De in de vergunning voor geschreven voorzorgsmaatregelen waren ove' rigens niet getroffen, terwijl eveneens was afgeweken van de bij de bouwvergunning gestelde eischen. Er waren meer dan het aantal toegestane stoelen aanwezig; een deur, die met één handgreep moest kunnen worden geopend, was met ee'n sleutel afgeslj ten, terwijl de sleutel nie op de deur zat; in den doorloop stond een buffet; het voorge schreven brandbtuschapparaat was niet aan wezig. De bestaande1 voorschriften achtte de burgemeester niet voldoende. In verband met de vraag of in de toekomst nieuwe maatregelen zullen worden genomen antwtoordde de burge meester, dat de Kon. Nod. Brandweer- vereeniging ter zake diligent is en op korten termijn algemeene voorschrif ten wil ontwerpen. In afwachting daar van is reeds thans bepaald, dat elko aanvrage door der commandant der brandweer zal worden beoordeeld en geen vergunning voor het afdraaien 'van brandbare films zal worden afgege veh indien zulks zou plaats vinden buiten de aan alle eischen voldoende en daarop goedgekeurde cabines. Communistische plannen op Cuba Uit Havanna: De Cubaansche regeering heeft de staat van beleg afgekondigd over de provincies Havanna en Santiago, nadat zij een communistisch omwentelingsplan had ontdekt. Dertig vroegere officieren zijn gearresteerd. Het ingrijpen der regeering vond plaats nadat Zondagnacht in verschillende streken in Havanna 26 bommen tot ontplofing waren gebracht. De regeering deelt mede den toestand volkomen meester te zijn, Verduisterings-proces te Munster Tegen vooraanstaande Nazis. MUNSTER, 2 Oct. Voor de Rechtbank te Munster stonden Zaterdag zes vooraan staande functionarissen van de politieke organisatie der Nazi-partij in Westfalen te recht wegens malversatie, verduistering en misbruik van vertrouwen. Vier hunner werden veroordeeld tot dwangarbeid voor den tijd van 1 tot 3 jaar en boeten van 600 tot 6000 Mark, terwijl twee hunner werden vrijgesproken. De zitting was niet toegankelijk voor pers en publiek „in het belang van de veiligheid van den staat", aangezien men vreest dat dergelijke zaken in het buitenland zouden worden uitge buit voor de propaganda tegen het nationaal-socialisme. QROOGTE-PLAAG OP CEYLON Uit Colombo: Door een ongewoon groote droogte wordt de oogst van cocosnooten, rijst en thee bedreigd. Men vreest, dat de thee op de bekende plantages in de provin cie Uva, geheel onbruikbaar zal worden, indien de droogte aanhoudt. In het noorden is het gebrek aan water zoo nijpend gewor den- dat de apen van dorst razend worden en de bewoners aanvallen, terwijl de dorsti ge herten naar de dorpen komen, in de hoop daar wat water te vinden. Uit Moekden: In den nacht van Zaterdag op Zondag overvielen Chineesche bandie ten bij Tsjoen-Ho-Sjen twee autobussen, die bezet waren met Mandsjoerijsche soldaten, die machinegeweren meevoerden. Er ont- stond een gevecht, waarbij acht personen werden gedood en 21 gewond. De roovers wisten te ontkomen. NED. HERV. KERK m e n: Naar Buitenpost, F. Leen- dertz te Beets en Oudendijk (N.H.). Naar Vries (Dr.) (toez.) W. Tj. Klumper te Noord- dijk (Gr.). GEREF. KERKEN pen: Te Leens, F. Boonstra te Kollura- merpomp. n: Naar Bomc-Delden, Drs. K. G. Idema, cand. te Winsum (Gr.). Naar Ambt-Vollenhove, A. van der Ziel, cand. en hulppred. te Nijmegen. nkt: Voor Draohtster Compagnie. Drs. K. G. Idema, cand. te Winsum. Voor Nijega- Opeinde, A. van der Ziel, cand. te Nijmegen. VRIJE EVANG. GEM. ct: Voor Ierseke, J. v. d. Werfhorst te BAPT. GEM. Te 2c Exloermond, J. Jeronimus V oedselvergif tigi ng Een geheel gezin aangetast Men meldt ons uit Amsterdam: In het gezin Las van Bennekom aan de Bestevaeretraat, bestaande uit man, vrouw en zes kinderenen, hebben zich vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. De ontboden gemeen tearts constateerde bij zyn onderzoek dat de vergiftiging te wijten is aan het nuttigen worst of oude kaas. De onders en vier kin deren hebben het voedsel genuttigd. De man en vrouw zijn reeds ernstig ziek; de vier kin deren in iets minder ernstige mate. De afd. Volksgezondheid van de GeneesK. Dienst voor vleesch en vleeechwaren alsmede Keuringsdienst voor waren, hebben het der onderzoek ter hand genomen. Bij twee winkeliers resp. in de Witte de Withstraat en de Kinkerstraat, door wie de worst en de kaas is verkocht, is wat er var de levensmiddelen over was, in beslag geno men. Of zich bij andere gezinnen zulke ver schijnselen hebben voorgedaan is nog niet be- ERNSTIG TRAMONGELUK. Te L a n g e z w a a g is de echtgenoote van den heer B. Snijders, leeraar te Assen, die per rijwiel in de richting Gorredijk reed, op het moment, dat zij uitweek voor een auto, waardoor zij te dicht bij de trambaan kwam, aangereden door de stoomtram uit Heeren veen. De vrouw werd over de weg gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Dokter Donker uit Knype, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging van de zwaar gewonde vrouw naar het ziekenhuis noodzakelijk en heeft haar naar Heerenveen vervoerd. Het tram personeel treft geen schuld. MAAGDENROOF Als verdacht van schaking van een minder jarig Goudsch meisje is te Gorinehem aan gehouden de 42-arige L. B., gedomicilieerd te Zierikzee. Hy is opgesloten in het huis van bewaring te Rotterdam. ZIEKTE VAN WEIL By een visscher te Leeuwarden, die zijn be drijf uitoefent in de wateren buiten die ge meente, is de ziekte van Weil waargenomen. Uit Oost-lndie DE OMBILIN-MIJNEN BATAVIA, 1 Oct (Aneta). Naar de A.I.D. verneemt, bestaat er veel kans dat men niet tot sluiting van de Ombilin-mijnen zal over gaan. Er bestaan tal van omstandigheden, welke hiervoor pleiteD, NOBEL-BOEKEN ZIJN GOED EN GOEDKOOP G F. CALLENBACH - UITGEVER - NIJKERK Kerknieuws. te 's-Gravenhage. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. H. v a n 't H o f f heeft Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeenl predikatie over 1. Tim. 1:15. dezelfde tekst, waarmee hij 50 jaren geleden zijn intrede deed te Goudswaard. Zondag heeft Ds. N. A. P a d t. voorganger den Ned. Prot. Bond te Zandvoort af scheid genomen met een prediking over Pred. 3 14. In den overvallen dienst waren tecfenwoordig talrijke afgevaardigden van Prot. bonden, zoomede afgevaardigden van de Geref. Kerk (H.V.) Zandvoort. Ds. Padt werd toegesproken door den Voorzitter van de Afdeeling en door den Voorzit- den Ned. Prot. Bond in Heemstede. „Credo Canto" zeng hem af afloop toe. A.s. Zon dag intree bij de Ned. Herv. Gem. te Zutphen. Zondag is cand. H. de Valk van Rotter dam bevestigd als predikant der Geref. Kerk Stellendam, door Dr. A. Kuyper Jr. Rotterdam, die als tekst gekozen had: Spr. 13 17b. Ds. de Valk hield zijn intrede met een preddkati .-er Psalm 697a. Na de predikatie werd de nieuwe leeraar namens de gemeente toegesproken door ouderling de Goede. Ds. Zeilstra van Middel- hamis namens de Classis, en de heer Jongsma imens de Chr. School. Aan den avond van denzelfden dag had ook M e 1 i s s a n t de bevestiging en intrede plaats. Dr. Kuyper had hier tot tekst Jer. 1 7, terwijl Ds. de Valk zich aan deze gemeente verbond et een predikatie over Jer. 1 12b. Ook hier volgden verschillende toespraken, aarna de dienst besloten werd met het zingen Psalm 866. Zondagmiddag heeft Ds. W. v. d. Waals fscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw-Loosdrecht, wegens eervol verleend taat. De scheidende leeraar sprak over 2 Thess. 3 16 b. Aanwezig waren de predikanten Ds. Kuilman uit Vreeland, Ds. IJseling uit Loenen d. Vecht, Ds. de Lind v. Wijngaarden uit de Bilt. Ds. I. P. v. d. Waal uit Hengelo (Ov.), N. Noort uit O.-Loosdrecht, Ds. La zonder uit Tien hoven, Ds. Poldervaart, uit Nigtevecht, Ds. de Groot uit Zuilen, Ds. Verweys uit Breukelen Ds. Ozinga, Em. Pred. uit Utrecht. Toespraken werden gehouden door een 5-tal predikanten, door een ouderling, door den Pres. Kerkvoogd, door het Hoofd v. d. School, door den Inspecteur van f L. Onderwijs, den heer Gaasbeek uit Utrecht. Herdenking der Afscheiding Programma van de samenkomsten Woensdag 10 October. Dank- en Bidstond in de Westerkerk, Catharijnekade 9. Voorgan ger: Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage. Aanvang: 7 uur. Na afloop hiervan zal er een Begroetings samenkomst zijn in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats. Donderdag 11 October. Samenkomst in de groote zaal van Tivoli. Aanvang 's morgens 10 uur precies. 1. Opening door den voorzitter Z.Eocc. Dr. H. Colijo. Gezongen wordt Ps. 80 9 en 11, op de wijze van Ps. 105. 2. Rede van Prof. Dr. K. Schilder. Onderwerp: „Beginsel, reaht en beteekenis der Afscheiding". Pauze van 12—1.30 precies. 3. Rede van Z.Exc. Dr. H. Colijn. Onderwerp: „De Afschei ding en het nationale leven". 4. Toespraak van Prof. Dr. J. Ridderbos, namens de Hoogleeraren der Tiheoi. School. 5. Toespraak van Prof. Dr. G. W. Aaldërs, namens de Hoogleeraren van de Theol. Fac. der V.U. 6. Toespraak van Dr. I. van Dellen, afgevaardigde van de Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika. 7. Voorlezing van een schrijven van de Geref. Kerk in Z.-Afrika. 8. Toespraak van Prof. Dr. A. Noordtzij, namens de familie van Ds. Hendrik de Cock. 9. Slot woord van den Voorzitter. 10. Sluiting. 5 uur. De Ministers Mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. B. H. van Schaik, Minister van Justitie en Eere- dienst en Mr. J. A. de Wilde, Minister van Bin- nenl. Zaken, beloofden, zoo mogelijk, in deze middagsamenikomst tegenwoordig te zullen zijn. De morgen- en middagvergadering van Donder dag 11 October wordt door de Christelijke Radio-Vereen, uitgezonden. Gemeenschappelijke maaltijd. Aanvang 6 uur. Tafelpresident: Z.Exc. Dr. H. Colijn. 's Avonds 8 30 uur: Gezellig samenzijn, even eens in de groote zaal van Tivoli. Vrijdag 12 October. Samenkomst in de groote zaal van Tivoli. Aanvang 's morgens 9.30 uur. 1. Prof. Dr. F. W. Grosheide: „De Af scheiding en de Theologie". 2. Dr. C. Bouma: „De Afscheiding en het Lager en Hooger On derwijs". Pauze van 12.30—2 uur. 3. Ds. J. G. Feenstra: „De Afscheiding en het werk van Evangelisatie en Barmhartigheid". 4. Dr. G. Keizer: „Uit de geschiedenis der Afscheiding". 5. Sluiting der samenkomsten uiterlijk 5 uur. Ook in den kring van de Geref. Gemeen ten zal het feit der Afscheiding worden her dacht, Daartoe zal Dinsdag 16 Oct. a.s. te, Weerbericht Hoogste «tand te Genua 7G5.6. Laagste stand te Rost 747.2. Stand vanmorgen halftwaalf 757.9. WEERVERW ACHTING Meest zwakke wind uit Z. richtingen, waar bewolkt tot betrokken, tijdelijk lichte regen, weinig verandering in temperatuur, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het Noorden breidt zich steecis verder naar het Oosten ui. Een lang gerekt strookvormig gebied van lage lucht druk reikt van bezuiden Groenland over de Noorsche ree tot Finland. Ten Z. van dit gebied van laagsfen luchtdruk ligt een grim mig gevormde secundaire depressie, die zrich naar het Z. tot voor de kust van Portugal uitstrekt. Het continentale .gebied van hooge luchtdruk, da giseren nog over Frankrijk lag, is bezig zich geheel naar het Middel- landsche Zeegebied terug te trekken. In de Alpen is het weer windstil en on- bewolkt, en is 00 f oote hoogte de tempe ratuur zeer hoog met groote helderheid en geringe vochtigheid (Jungfraujoch 4 gr. C, Santis 6 gr. C.). In het Westen is het overal bewolkt en retrenachtig, zonder zeer groote hoeveel- i heden regen. Het is te voorzien, dat het weer een on stabiel karakter met zware bewolking en nu i dan weindg lichte regen voorloopig zal behouden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. 3 OCTOBER. Zonsopgang 7.04 uur, zonsondergang 6.33 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 OCTOBER. Van 's avonds 7.03 uur tot 's morgens 6.?6U WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.29 2.27 Rreisach 1.39 1.39 Kehl 2.42 2r5 Maxau 3.82 3.86 Diedeshetm Mannheim Bingen Caub Em3 Coblens Trier Keulen K iihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 2.63 2.71 0.70 0.71 0 30 0.36 1.46 1.52 1 f>7 1.63 1.04 1.05 1.57 1.62 0.06 0.05 1.17 1.23 0.28 0.22 0.59 -0.50 0.68 0.76 0.56 0.62 7.35 7.45 2.11 2.10 7.44 7.51 0.30 0,25 Heden Vorig Maastricht 40.42 40.42 Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk] Wester voort 8.00 8,( Deventer 1.93 1,97 Kampen -0.03 «O.05 Eysden 45.76 46.26 Grevenbicht 27.50 27.37 Venlo 10.77 10.78 Grave fsluls) 3.66 3,47 St Andries 0.41 0.08 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) 3 Oct. Delfzijl 6.40 19.39 Hellevoetsl. 11.17 23.49 Terschelling 3.58 16.52 Willemstad 12.16 Haningen 4.40 17.30 Brouwersh. 10.29 23,011 Den Helder 2.15 15.20 Zierikzee jO.43 23.29 Umuiilen 11.35 Wemeldingell.il 23,50 Hoek v. HolL 10.50 23.17 Vlissingen 9.39 28.23 Schevcningen J1.10 23.37 Temeuzen 10.13 22.53 Rotterdam 0.00 12.28 Hansweert 10.45 23,22 Rotterdam een bijeenkomst worden ge houden zoowel des middags als des avonds waarin predikanten van de Geref. Gemeen- ten het woord zullen voeren. In de morgen uren zullen de predikanten der Geref. Ge meenten een afzonderlijke bijeenkomst hou den. Tevens zal gelegenheid geboden worden de nieuwe Theol. School aan den Westersin- gel te bezichtigen. TENTOONSTELLING AFSCHEIDING De catalogus dezer belangrijke Tentoonstelling, die een omvang van ongeveer 80 bladzijden zal hebben, vermeldt meer dan 800 nummers van zeld zame en merkwaardige boeken, handschriften, af beeldingen, curiosa. De Tentoonstelling zal worden gehouden in het Geografisch Instituut, Drift No. 21 te Utrecht en zal geopend zijn van 10—20 Oct. Woensdag 10 Oct. 's avonds van 6—9J^ uur; Donderdag 11 Oct.: 's avonds van 6—9J^ uur: Vrijdag 12 Oct.: voorm. 10—12, n,m. 2—5, 's a 7—9uur; Zaterdag 13 Oct.: v.m. 10—12, n. 2—5 uur: Maandag 15 Oct.: v.m. 10—12, n. 25, 's av. 79Yi uur; Dinsdag 16 Oct. v. 10—12, n.m. 25 uur.. Woensdag 17 Oct.: v. 10—12, n.m. 2—5, 'sav. 7—9J/i uur, Donderdag 18 Oct.: v.m. 10—12, n.m. 2—5, 'sav. 7-9}/2 uur. Vrijdag 19 Oct.: v.m. 10—12, n.m. 2-5 uur. Zaterdag 20 Oct: v.m. 10—12. n.m. 2—5 uur (Sluiting) DE MINAHASSA-KERK Zelfstandig verklaard Aneta seint uit Menado dat de Gouverneur- Generaal Zondag daar is aangekomen. Na ten huize van den resident te hebben getoefd, be gaf Z.Exc. zich naar Tomohon, ter bijwoning van de plechtige constitueering van de Minahassa- Kerk. De protestantsche kerk was stampvol. De G.-G. hield een redevoering. Ten huize van predikant werden de leden van de Synode hem voorgesteld. Bij de daarop gevolgde constitueering der Mlna- hassa-Kerk heeft de Gouverneur-Generaal een rede gehouden, waarin hij ten slotte zeide: „De kerkelijke zelfstandigheid, welke u thans wordt verleend, is een kostelijk bezit: alles hangt af van het gebruik wat daarvan zal worden ge maakt. De regeering eindigt de directe zeggenschap in de volle overtuiging van het bestaan van loyale gevoelens bij de bevolking in de Minahassa. Alles wat de Minahassa betreft, ligt der regeering oa aan het hart." Spr. uitte nog den wensch. dat de stichting der Kerk in de Minahassa onder Gods zegen moge strekken tot heil van land en volk. Voor het Ned. Zendeling Genootschap, dat al meer dan 100 jaar innig met de Minahassa ver bonden is, was deze dag als een kroon op zijn moeilijken, zorgelijken maar ook gezegenden arbeid in dat land. De Minahassische Kerk 'telt thans 250.000 leden. Het Ned. Zendeling Genootschap heeft de ruim 200 volksscholen coder zijn beheer gesteld. Ook de medische arbeid onder leiding van een Mina* hassischen arts gaat van deze Kerk uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2