A. R. PARTIJDAG TE HOORN DE VLOOTMANOEUVRES Rechtzaken. MAANDAG 1 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Het Kamerlid Van den Heuvel over vragen van den dag Ds. Fokkema spoort aan tot eenheid In de groote zaal van het Parkhotel te Hoorn zijn Zaterdagmiddag de,A.. R. man nen en vrouwen van het Noorderkwartier in partijdag samengekomen. Nadat de voorzitter van de Statencentrale Hoorn, de heer.T. Hommes, van Enkhui- een de best bezochte partijdag op de gebrui kelijke wijze en met een. toepasselijk woord bad geopend trad als eerste spreker op de heer-Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede "Kamer, die het woord voerde over vragen van den dag en in de eerste plaats aandacht vroeg voor da buitenlandsche politiek speciaal voor den Volkenbond. De toelating van Rusland geeft ons aanleiding tot een woord van dank aan de Regeering, die on danks de druk van groote mogendheden, ge weigerd heeft hierin te bewilligen. Terecht is door Bondsraad Motta herinnerd aan de lange reeks van misdaden van het Sovjet bewind en heeft deze Zwitsersche spreker den Volkenbond venveten, dat deze vergade ring een plaats inruimt voor den beéstachti- gen onderdrukker van de minderheden en den bitteren vervolger van het Christendom. De vraag zóu kunneir worden gesteld, moet Nederland nu nog langer lid van den Volkenbond blijven? Een vraag, die reeds lang aan de orde is omdat in den Volken bond als machtscentrum een groot gevaar 6ohuilt. Naar de meenning van Spr. mogen wij den Volkenbond toch niet prijsgeven, om dat door dit instituut in ieder geval meer malen een gewapend conflict is voorkomen en goede internationale regelingen konden worden getroffen. De toenemende bewapening [besprekende wijst spr. op den gruwel van den oorlog, d'ie elke Regeer in,g zoo ©enigs zins mogelijk heeft af te wenden, maar toch onze Regeering den plicht oplegt voor de in standhouding van de bescheiden weermacht offers van ons volk te vragen. De merk waardige omkeer van de sooiaal-democraten op dit punt rechtvaardigt de regeeringspoli- tiek, die in overeenstemming is met. ons A. R.-beginsel. Wat de sociale vragen betreft, beangsti gend is de werkloosheid die, in tegenstelling met andere landen, ons land nog voortdurend toeneemt. De Re- geering heeft volgens ,spr. gedaan wat zij kon door werkverschaffing, tewerkstellen bij particulieren, het Werkfonds en den steun aan het bedrijfsleven door contingenteering en landbouwsteun. De steunverlaging is het voorwerp van de magogie door sociaal-democraten en den heer Van Houten. Zullen wij evenwel kun nen blijven het land dat het best voor zijn werkloozen zorgt dan moet alles wal over bodig is worden afgekapt. Wel achtte Spr. het billijk aan onze diaconieën toe te staan, waar noodig, een bescheiden bijsteun te ver strekken en is het ook niet altij d juist iemand al zijn spaargeld te laten opmakep, wil hij voor steun in aanmerking komep. Spr. beval de werkloozen in de bijzondere, zorg van onze Christelijke actie aan om hun somber en tiriest bestaan zooveel moge lijk te verliohten. Talloozen zijn voorts in onzen tijd aan den rand van hun bestaan, zij meenen dat het niet slechter kan en zijn geneigd te ge- looven de vooze beloften der nationaal-socia- listen, die een nieuwe maatschappij zeggen te zullen vormen. Het Christendom is niet gebonden aan een bepaalden maat schappij vorm; wij zijn tegenstanders van een organische maatschappij en hechten ons volstrekt niet aan de tegenwoordige maat schappij, die waarlijk zoo mooi niet is Trouwens, er is een voortgaande groei in de maatschappij en de taak van de Overheid is aan hetgeen p normale wijze groeit in de maatschappij samctie te geven. Onze taak is onze Christelijke, politieke en maatschap pelijke organisaties te volmaken. Aan het parlementaire stelsel kleven vele fouten, zette sor. uiteen; deze gebreken zijn evenwel kleinigheden verge leken bij hetgeen geschiedt onder de dicta tuur. Onze taak is intiusschen het rechte in zicht te dezen aanzien uit te dragen en de staatkundige groepen aan de kaak te stellen, die al maar beloften doen. Daarmee wordt de politiek omlaag gehaald. Ook moet aan politieke gelukzoekers worden belet ons volk verder te versplinteren. Zal men vroeg Spr. ziah ten slotte af, nog lan ge r de communistische vertegen woordigers in ons parlement toelaten? Spr. meent dat de oplossing hierin -X>u kunnen liggen, dat de Regeering tegen de Kamerverkiezing van 1937 een Grondwetsherziening voorbe reidt, waarbij alleen aan lichamen, die rechtspersoonlijkheid bezitten het recht van candidaatstelling worde toegekend. Met een woord van opwekking voor den komenden strijd aan de stembus beëindigde spr. zijn met veel aandacht gevolgde rede. Na een geanimeerde gedachten wisseling, waaraan zeven sprekers deelnamen, heeft Ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Amstelveen, een bezielend slotwoord een verheugend verschijnsel noemd dat toen zoovelen vertrouwen in de A. R. leiding heb ben uitgesproken. Met de stembus weder in zicht hebben wij opnieuw de handen uit de mouwen te steken. De eisch van alle tijden is het belijden van de eeuwige beginselen van Gods Woord en op grond van die beginselen worden de middelen benut die binnen het bereik van land en volk liggen. Tot de wet en tot de getuigenis worden we ook in dezen tijd ge roepen, en ons gansche leven ook in de par tij, hebben wij in de hand Gods te geven en de paden der waarheid te zoeken. Tot krachtig verzete tegen aanranding van onze geestelijke vrijheden riep spr. de ver gadering. op. Geen gezag op buitenlandsche leest geschoeid, begeeren wij, en wat de cornunisten betreft, er is iets wat spr. niet begrijpt: plunder.ng op straat wordt gestraft, maar opruiing in de Kamer niet. Toch heb ben de communisten trouw - adn de Grond- wei beloofd! Spr .rekende het zich in het vervolg van zijn rede tot een dure roeping te waarsohu- tegen de opkomende splijtzucht in de partij. Met verontwaardiging zag spr dezen gang van zaken aan en hij zou den agitatoren willen vragen of zij hun actie voor God kunnen verantwoorden. Ons aller roeping is meer dan ooit om de eenheid te bewaren en te vertserken. Waarom, vroeg spr., hebben de Zeister broeders zich niet gewend tot het C. C., dat gaarne alles doei. wil om ernstige bezwaren te-onderzoeken en weg te nemen. Wat er eigenlijk 'a doen is weten we niet en ook is ons onbekend op welke wijze de begeerde bemoeiing der overheid met de gees telijke belangen des volks zou zijn uit te voeren. Bezien wij ons partij leven be,sloot spr.. zijn gloedvol betoog, in het licht van Gods heilige wet dan hebben wij alle reden ons voor God te verootu loedigen. Maar als mede arbeiders Gods hebben wij niettemin in deze ontredderde wereld dé banier van hét Kruis hoog te houden en ons nauw aaneen te sluiten. ROFFELRIJMEN. CRISISDAG Morgen is het 2 October, De stelling Den Helder ingenomen De laatste nachtoefening De marine-manoeuvres, die in ieder op zicht uitstekend geslaagd mogen worden ge noemd, behoóren weer tot het verleden en zijn besloten met een nachtoefening, waar bij een vijandelijke strijdmacht het zeegat van Texel moest forceeren en.ter reede van Den Helder door artillerie-vuur de Marine etablissementen vernietigen. Ditmaal is in combiuatie met de land macht geoefend de. stelling Den, Helder is n.l. voorzien van sterke forten en kustbatte- rijen, waarvan de bezetting" tot opdracht had de vijandelijke schepen mét zoeklich ten te belichten en dan zoo mogelijk door het vuur van het zware kustgeschut te ver nietigen. Tot den vijand behoorde behalve een goe de „Evertsen", die reeds meermalen in de zen .oorlog" in den grond is geboord, doch die steeds weer met frisschen moed en op^ gewekt ten strijde trekt, nog de „Hertog Hendrik", het vlaggcschip, de „Piet Hein" en de „Friso". De stelling Den Heider heeft de beschikking over mijnenleggers, de twee groepen Z-bootcn (torpedobooten) en de vier duikbooteii; ook mochten door vliegtui gen verkenningen worden verricht. Een heldere sterrenhemel koepelde zich over de nauwbewogen golven van hot strijdtooneel. Een nachtoefening heeft wel. een zeer bijzondere en romantische beko ring. Langzaam valt de avond en spreidt een grijze sluier over de zeemonsters, die daar ver buiten gaats gereed liggen voor hun doodelijken raid op de kust. De sil houetten der schepen vervagen meer en meer aan de kim is het heilig en geen scherp afstekende raas en masten tegen een heldere horizon verraden onze komst De stelling Den Helder is geblindeerd. Geen licht is te zienDe machtige armen van het vuurtoren-licht, een baken, een gel^ide- licht is al, wat we in de nachtelijke verte opmerken. We weten welke gevaren ons te wachten staan: torpedo's van de Z.-booten of .de onderzeeërs, mijnen, kust artillerie Allé lichten van ')dë roode schepen zijn ge doofd, langzaam sluipen we uit het Zuiden nader. Het signaal „oorlogsalarm" roept alle hens aan dek, de stukscommandanten me1- dén zich telefonisch op de gevechtsbrug,. waar de artillerie-officier met zijn instru menten de zee afzoekt naar het naderend gevaar. We worden gepraaid door het vlag- geschip. welks donker silhouet op een paar honderd meter afstand naast ons voorbij schuift; ook de „Piet Hein" is in cle nabij heid, de zware stemmen van de bevelvoe rende officieren klinken door den nacht We stoomen langzaam op naar het Noor den, voeling houdend met het vlaggeschip. Plotseling flitsen aan stuurboord de paars blauwe stralen van da sterke zoeklichten van onze schepen over het water en hech ten zich aap éen Ueip schip, een verken- ningsvaartüig van den vijand! Onze artille^ rie-commandant staat op zijn. hooge post, de bevelen gaan telefonisch naar de stuk ken, ons zoeklicht flitst over het water cn tegelijk wordt het vijandelijk vaartuig on der vuur genomende stukken braken vuur' en vlam.....', de vijand is vernietigd! Onze eerste overwinning in dit nachtelijk „dra ma". In de verte stijgen vuurpijlen op, ten teeken, dat de Z. booten gelanceerd héb ben...... De strijd is begonnen! Onze commandant wil zekerheid over het aantal vijandelijke schepen, dat in zee is en dat nog op de reede ligt of nog in de Heldersche haven schuilt. De motorsloep met den eersten officier zal op verkenning uitgaan. We gaan mee; een sloepverken ning heeft een romantische bekoring, te meer, daar het hier noodig is buiten het gezicht van de kustzoeklichten te blijven en te ontsnappen aan het vernietigend vuur van de vijandelijke kustbattenjen. Met maximum-snelheid schieten we door de golven; ver in het Noorden, vlak onder Den Helder, stralen zoo nu en dan de zoeklich ten, flitsen aan en uithet gevaar wordt dreigender. Wat te doen? We kunnen vlak onder de kust blijven om onder de lichten door te „duiken". Voorzichtig sluipen we dichter bij, onze bemanning is een en al actie, meegesleept door het avontuurlijke van deze verkenning. Zouden de zoeklichten onze kleine noten dop vinden ofzouden we ongezien de reede en de haven van Den Helder kunnen bereiken? Steeds Noordelijker gaat het, vlak onder de kust varen 'we en een matroos peilt ons thans„tien meter" gen"„zeven"klinkt het gedempt. De officier doet de boot wat naar bakboord uitdraaien, op de kust loopen is de bedoe ling niet, want voor krijgsgevangenschap voele.n we niet veel. Plotseling een verblin dend lichtvlak op de boot, we bukken diep, halen naar zee uittevergeefs, het licht .kleeft". Drie schoten uit de batterij val len. maar„misgeschoten" roept onze dappere sleepbemanning. We besluiten on middellijk door te gaan en ons niet te sto ren aan zoeklichten of kanonvuur. In de verte heeft weer een artilleriegevecht plaats. Voort stuift de sloep, op de reede vinden we geen enkel vijandig schip en brutaalweg varen we de vijandelijke haven binnen. We varen rond en, geen schildwacht roept ons aan. geen .stroobreed wordt den nachtelij ken verkenners in den weg gelegd. In de haven-liggen de mijnleggers, de Z.-booten. Ons ctoel is bèreikt„ de verkenning is ge lukt en welgemoed puffen we naar de „Evertsen" terug! Een half uur later komt het groote mo ment: de 'raid op de reede van Den Helder In formatie stoomen we op, klaar voor den strijd. In linie varen we langs de kust, de batterijen laten hun zoeklichten over water flitsen, van beide kanten dreunende schoten, het artillerie-vuur is niet van d9 lucht en zelfs een Fransch marine-vaar tuig, dat onschuldig en onwetend de haven van Den Helder uitschuift, wordt onder vuur genomen. Hij stoorde zich weinig aan de „saluut-schoten" en vervolgde zijn weg naar het Zuiden...... De stelling Den Helder is platgeschoten, de oorlog isten einde. Tegen zes uur in den ochtend komt van den leider het bevel „oefening eindigen". De tamboer blaast „aftrap oorlogsalarm" We kiezen ligplaats op de reede en eer half uurtje later heeft vriend en vijand zijn kooi opgezocht om nog een uurtje te knap pen voor het weer „overal" is. Het einde van de marine-rnanoe.uvres is daar. in den ochtend loopen we de Heldersche haven binnen Land- en Tuinbouw, Morgen staan we op een keerpunt Als ik het zoo zeggen mag: Morgen komt het tot een botsing, Tot een treffen in de strijd Tusschen crïsisleed en -lijden En onze weldadigheid. Als de avondklok acht uur slaat Komt het Crisis-Comité Op de N ederlandsche zenders En heel Holland, luistert mee Naar Minister Slotemaker, 't Hollandsche Vocaal-kwartet Naar den Tweede-Kamer-praeses, 't Utrechtsch C.O. V.-concert, Naar de koninklijke spreekster, De Prinses, wier krachtig woord Meer nog dan met beide ooren Met het hart wordt aangehoord En dan komt het: Luister wedstrijt Om de vraag: „Hoe reizen Wij?" Daar zijn alle luistervinken Als de kwiekste kippen bij! Dan begint de groote aanval Op het groote crisiswee: We bestormen (op een briefkaart) Neerlands Crisis-Comité, Sturen kivartjes en rijksdaalders, Gave guldens, bankpapier, En dat doen we met plezier, Dankbaar dat we mogen strijden - Ook al lokt een schoone prijs Van een toer per trein, per auto, Ja een Surinamereis Dankbaar vóór en boven alles Dat w' als volk van Nederland Eén zijn, juist in de ellende, Door een hechte broederband. (Nadruk verboden.) LEO LEN. RUBRIEK, Westland en de Duitsche betalingen De exporteurs zullen niet meer koopen. In verband met de betalingsmoei lijkheden welke ontstaan zijn voor de exporteurs op. Duitschland, is Zater dag te, Poeldijk een druk bezochte vergadering gehouden van de West- landsche exporteursvereeniging. Na uitvoerige bespreking werd het besluit genomen, dat de exporteurs vanaf héden niet meer aan de veilin- .gen grpenten of fruit voor Duitsch land zullen koopen, zoolang de gelden die op het Duitsche Zwischen- en Son- der-konto staan, door de Nederland- sche regeering niet worden verrekend, op welke manier dan ook. Ter vergadering bleek dat ook een groot deel van de tuinders met deze houding accoord gaat, omdat men wel inziet dat op deze wijze de export naar Duitschland totaal verder onmogelijk wordt gemaakt. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten het volgende telegram aan den Minister te zenden: „De Westlandsche Exporteursvereeniging in vergadering bijeen te Poeldijk; in hooge mate verontrust door de ontstel lende berichten omtrent de verrekening van de bedragen die door de Duitsche debiteu ren reeds op het Sonder-konto en Zwischen- konto zijn gestort; betuigt bij dezen haar adhaesie aan het aan Uwe Excellentie door den Ned. Indus trie- en Handelsraad op 26 Sept. j.l.; als mede aan het telegram dat de Ned. Vereen, van Fruit, en Groentenexporteurs te Rotter dam 28 dezer aan Uwe Excellentie zonden; zij verwacht dat de Ned. regeering zulke maatregelen zal treffen, dat betaling van de betreffende bedragen aan de exporteurs op korten termijn alsnog zal worden mogelijk De N.V. Douxüc Egberts (Tabaksfabriek, Koffiebranderijen en Theehandel, heeft te Joure een nieuwe tabaksfabriek gebouwd. Een opmerkelijk verschijnsel in een tijd, waarin men bijna over niets anders dan over crisis en inkrimping hoort spreken. Hier in boven een K, L, M.-fptp van hst. D, E,-bedrijf te. Joure waar in 4753 de, zaak 'van Bouuwe. Egberts werd begonnen BLOEMENTENTOONSTELLING „FLORA" Te Heemstede 15 Maart-r-19 Mei 1935. Zooals men weet bereidt de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een groote en grootsche bloemententoonstelling voor, welke van 15 Maart tot 19 Mei te Heemstede za! worden gehouden in het wandelpark „Groenendaal" aan de Vrij- heidsdreef te Heemstede, hetzelfde terrein waar in 1925 ook een bloemententoonstel ling werd gehouden, die in binnen- en bui tenland veel aandacht heeft getrokken. Nog grooter en mooier van opzet dan toen is de tentoonstelling, die straks ongetwij feld uit geheel de wereld bezoekers zal trek ken. Zelfs uit Amerika worden trips naar deze tentoonstelling voorbereid. J Dezer dagen heeft het bestuur ons uitge- tiQodigd eens een kijkje te gaan nemen, om een rondwandeling over het terrein te ma ken en de voorbereidende werkzaamheden kade te ^laat\.,. il ft Groote-bedrijvigheid lieersfcht er op de uii> gestrekte- terr'eihen, want voor den winter jtioet zooveel mogelijk alles gereed zijn. De duizénden en tienduizenden bollen moeten (le grond in en de verschillende beplantin gen aangebracht. Over het geheele terrein ziet men de arbeiders der exposeerende fir ma's bezig met "het maken van perken en het. beplanten daarvan. Circa 600 van zulke perken worden gereed gemaakt en wel zoo gegroepeerd, dat men zooveel mogelijk een overzicht kan krijgen over de verschillende 'ariëteiten van eenzelfde soort bolgewas. Zoo treft men bij de hoofdingang een boschrand aau .waar we krijgen een groote partij (200.000) narcissen, die reeds uitge strooid zijn. Uitgestrooid zeggen we, omdat ?e alle soorten dooreen voor de hand weg over het terrein uitgezaaid en daar waar zp neerkwamen in de grond gedaan zijn. Men krijgt dus straks daar alle soorten dooreen, wat een heel mooi effect kan geven. Daar kort bij ligt de Belvedère, die beklommen kan worden en waarvan men een heel mooi uitzicht over het terrein en de omgeving heeft. Aan de voet hiervan komt een goed- koope ververschingstent voor minder gevul de beursen, waar men meegebrachte boter hammen kan gebruiken onder het genot Van een goedkoope kop koffie of glas melk of iets dergelijks. Op een groot middenterrein zal getoond worden hoe bloembollen het goed doen on- tier andere beplanting. Er komt daar een pei'gola met wandbron, waarvoor de tuin met vaste planten, heesters en bloembollen komt. Hiertegenover komt een groot gras- eld van 1 H.A., in het midden waarvan een muziektent zal verrijzen. Hier heeft het publiek gelegenheid te vertoeven en van hier heeft het een mooi doorzicht .terrein. In het bosch op een eenigszins open plek heeft een bekende tuinarchitect een groote rotspartij aangelegd, die geheel is aange- jpast bij de omgeving en de achtergrond. En tegen de boschrand komen een 6-tal verschillende tuinen zobals de particulier, die achter zijn huis kan hebben. Dit is als een wedstrijd tusschen de aanleggers be doeld. Alle zijn even groot en hebben dezelf de voor- en achtergrond zoodat vergelijken heel goed mogelijk is en voor ieders smaak zal er wat zijn. Sommige waren al zoo goed ïed en er waren heel mooie bij naar onze smaak althans. Ook is een gedeelte van het boschterrein gereserveerd, voor het beplanten met .bijgoed", allerlei soorten kleine bolgewas sen, die zoo mooi kunnen zijn, b.v, crocus- sen, blauwe druifjes, chionodoxa's, ranun- cels, lelietjes van dalen, enz. enz. Met de bouw. der tentoonstellingshallen is men reeds ver gevorderd. Het Hoofdgebouw is halfcirkelvormig om een vijver gebouwd en heeft aan weerszijden een groote zaal, waarvoor bordessen aangelegd worden, waarvan men een schoon gezicht heeft over het terrein. De halfcirkelvormige zaal wordt langs beide wanden amphitheatersgewijze beplant met een breed pad in het midden. De oppervlakte oppervlakte bedraagt 2700 M2. Aan de noordzijde is een groot gedeelte met glas overdekt, een „warenhuis" zooals de tuinders zeggen. Hierin zullen de nieuw ste variëteiten ondergebracht worden. komen onder glas wat vroeger uit en duren langer en zij komen in beter kwaliteit te voorschijn. Langs de Vrijheidsdreef, dus feitelijk bui ten Groenendaal, verrijzen de industrieele stands, de inzendingen van de Planten- ziektekundige Dienst, laboratoria, tuinbouw scholen enz. Het terrein wordt des avonds feeëriek verlicht. 't Is te hopen dat de tentoonstelling, waar aan zooveel moeite en zorg besteed wordt, zal slagen, DINSDAG 2 OCTOBER HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 11.00—12.30 Gramoioonmuziek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00—12.15 am. Politieberichten. 12.15—2.00 n.m. lunchconcert door Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 2.003.00 n.m. Vrouwenuurtje. a. ..Als dieren spreken" van Manfred Kljber door Mevrouw Ellen Russe. b. „Indische Rijst tafel (II) door Mevr. N. Schutte. 3.00—4.00 n.m. Modecursus door Mevr. H. Cuppens Geurs, 3.003.30 n.ra. Knippen, Naaien en hoedenmaken voor be- ginoenden. 3.304.00 n.m. Opleiding voor coupeuse-leerares en hoedenmaken voor gevorderden (le les). 4.15—4.30 n.m. Viool-recital door Fritz Hinze. Aan den vleugel: Fred. Boshart. 4.30—4.45 n.m. Gramofoomnuziek. 4.45—5.00 n.m. Vervolg van het Viool recital door Fritz Hinze. 5.00-5.15 n.m 5.15-5.45 nm Lustenhouwer. 5.45-6.00 n.m 6.00—6.40 n.n Lustenhouwer. 6.40—7.00 n.m. Esperanto-Cursus door P. Iieilker. (le les). 7.007.15 n.ra. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Katholieke Radio Volks universiteit (Theol. Fac.). „Katholieke Levensvormen" (I) De Katholieke Gods dienst, door Pater Lector A. Vismans O.P. 7.35—7.45 n.m. Gramofoonmuziek. 7.45—8.00 n.m. Middenstandskwartiertje. 8.00—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—9.20 n.m. Uitzending van het Natio naal Crisis Comité. 9.20-10.15 n.m. Revue. 10.15-10.20 n.m. Vaz Dias. 10.20—11.20 n.m. Concert door het Sym- phooie-orkest (U.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever Brahms-Programma. 11.20—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01—9.00 Gramofoonmuziek. 9.00—10.00 Ochtendconccrt door het En semble Rentmeester. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Het Ensemble Rentmeester. 11.0011.30 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgering-Hillebrand. Vruch ten van het najaar (II). 11.30—12.00 Gramofooómuziek. 12.011.45 n.m. Lunchconcert door het orkest van het Rembrandt-Theater te Am sterdam o.l.v. Daaf Hartogs. 1.45—2.30 n.m. Zangvoordracht door Ria van der Spoel, alt. Aan den vleugel: Free Focke. 2.30—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 Orgelconcert door Frans Has selaar. Solist: Boris Lensky, viool. 4.00—4.15 n.m. Rustpoos voor het verzor gen van den zender. 4.15—4.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radiokinderkoorzang o.l.v, Jacob Hamel. V.P.R.G. 5.30 njn. Bijbelvertellingen van Ds. B. J« Aris. Vijfde vertelling. A.V.R.O. j 6.00—7.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Nico Treep. 7.00—7.10 nm. Causerie door Fred Fry, „De aanstaande Engelsche lessen". 7.107.50 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Nico Treep. 7.50—8.00 n.m. Causerie door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. „De aanstaande knip- van de K.L.M. en Meinecke, in vlieger van de Fokkerfabrieken. Zij hebben de machine Na zijv schrijven van 10 September heeft l00^ naar Amsterdam teruggebnaoht. de Bond van Exporteurs van Aardappelen en I Groenten in Noord-Holland nog eens in eenj OP OEFENVLUCHT telegram bij de Minister van Economische Vier vliegschool-leerlingen strijken neet op Schiphol Vier Moth-sportvliegtuigen zijn Zater tag- middag op Schiphol neergestreken bemand met vijf leerlingen van de Bombay Flying Club, Briteoh-Indische studenten, onder lei ding van hun instructeur luitenant A. K H. Binley. De heereh waren sinds 11 Juni op reis voor een oefentocht van 12.000 mijl, on geveer de halve wereld rond. Zij kwamen thans van Heston in Engeland, waar zij te 11 uur gestart waren. Na een tusschen,on ding te Ostende voor het innemen van ben zine arriveerden zij te half vijf op Schiphol. Zondagmorgen zijn zij weer gestart voor Berlijn. iZaken met klem aangedrongen op preferentie van oude vorderingen, omdat door het blok- keeren daarvan enorme schade wordt toege bracht aan de belanghebbende exporteurs, te ook omdat het betreft producten die na overleg met Duitschland moesten worden ge leverd, waardoor nu groote kapitalen aan de bedrijven worden onttrokken. S.Ol-1—8.05 nm. Vaz Dias. 8.058.15 Rede docr Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. J, R. Slotemaker de Bruine. 8.15—8.30 Programma-gedeelte, op verzoek aangeboden door de A.V.R.O. Het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep m.m.v. het Hol lands Vocaal Kwartet, bestaande uit: Jo Vincent, sopraan; Suze Luger, alt; Louis van Tulder, tenor; Willem Ravelli, bas. I. Wilt heden nu treden voor God den Heere, Valerius. 2. O Heer, Die daer des Hemels tente spreijt, Valerius 3. Ge lukkig is het Lant, dat God de Heer be schermt, Valerius. 8.308.40 nm. Rede door Zijne Excellen tie Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beeren- brouck. 8.40—8.55 nm. Programma-gedeeite. dat ter verzorging is opgedragen aan de N.C.R, V. De Christe.ijke Oratoriumvereenigiog, Utrecht o.l.v. Anton van der Horst. Programma: 1 Ik hef tot U, die in de Hemel zit 2 Beveel gerust Uw wegen 3 k Heb geloofd en daarom zing ik 4 Mijn Schild ende Betrouwhen. 8.559.00 Rede door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. 9.009.20 nm. Prijsvraag van het Natio naal Crisis Comité. „Hoe reizen wijl" 9.20—9.30 n.m. Gramofoonmuziek. 9.3010.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.v« Nico^Treep 10.30—11.00 n.m. Aaosluiting met het Ca sino te Den Helder. Een tipje van de sluier der Kovacs Lajos-tournee opgelicht. II.00-11.10 nm. Vaz Dias. 11.10 nm.—12.00 Gramofoonmuziek, BUITENLAND Berlijn 356.7 M.: 6.45 n.m. Friedrich Kays- sler leest uit Hïndenburg's geschriften en redevoeringen. Parijs (Radio) 1648,4 M.: 7.20 nm. A. E. Sorel: „Souvenirs du Paris d'hier". 8.20 n.m. „Snegourotchka", opera van Rimski Korsakoff. Lahti 1796 M. 7.25 nm. Concert. (Bach; Brahms: Saint-Saéns) München 405.4 M.: 7.55 n.m opera van Flotow. Boekarest 212.6 M.: 8.20 n.m orkest. (Brahms; Bach e.a.). Londen Reg. 342.1 M.: 8.20 n muziek met Oda Slobodskaya, sopraan. Kalundborg 1261 M.t 8.20 n.m. Concert, (Couperin; Pavel; Saant-Saëns). Breslau 315.8 M.: 8.30 n.m. Concert, mej Elly Ney, piano. Straatsburg 349.8 M.: 8.50 n.m. „Alt-Hel- delberg", looreelspel v. Meyer-Förster. Weenen 506.8 M. 8.50 nm. „Franz Lehar", een Gmroeppotpourri van Hruby, o.l.v, Frapz Lehar, m.m.v. Richard Tauber, Wan da Achsèl è.a. „Martha"| Symphonie- Russische Luchtvaart DE F 36 TERUG UIT ENGELAND F 36, die Vrijdag naar London is ge vlogen om voor de luchtvaart-autoriteiten aldaar gedemonstreerd te worden, is Zater dagmiddag op Schiphol teruggekeerd. De af stond CroydonSchiphol werd afgelegd in den tijd van 1 uur en 14 minuten, hetgeen neerkomt op een kruissnelheid van 288 k.M. per uur. Een prestatie, te merkwaardiger, omdat er weinig wind stond. Gedurende het bezoek aan Engeland heb ben zooals bekend vele luchtvaArt- deskundigen proefvluchten met dit nieuw ste Fokkerproduct gemaakt. Zaterdagmorgen hebben autoriteiten van 't Air Ministery enkele vluchten met de ondernomen. Zij zijn zonder uitzonde ring verbaasd over de bijzondere vliegeigen- schappen van d-e geweldige machine. Gedurende de vlucht, waaraan ook de heer Fokker deelnam, werd een reeks o.oo- ven genomen, o.a. werden twee en zelfs dtrie van de vier motoren afgezet. Als pilxit traden afwisselend op de heeren Sillevis DE „LIJNEN" VAN DE „FAKIR" In de aanvang; van dit jaar maakte Fakir Rama Krlshma per advertentie bekend, dat hö zUn graven als handltjnkundlee ter beschikking; van de menschheld stelde. Doch dit Instituut voor HandlUnkunde, door den „Fakir" opgre- richt, verdween weer heel spoedig en de op richter, ln casu de Sl-Jarlge handelsreiziger C. J. E.. werd gearresteerd, verdacht van fles- schentrekkerü. In 193S en dam-che boek zün handlanger A. J. P., een 23-Jarlgi reiziger, verkocht hö die boeken tegen 40^50% van de waard. De slachtoffers van deze fles- schentrekkerö. w.o. ook meubolleveranclers wa- Iren, kregen hun kwitanties niet betaald. Het O.M. bö do Amsterdamsche recntbanK mde E. een gevaarlijk opljchter^en elschte i gevangenisstraf Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN Aangezien mijnheer Pimpelmans vlalc boven een groote kalkbak hing. hielden de werklui het hijschtouw krampachtig vast Totdat opeens het raam brak, meneer Pim pelmans in de klak plonsde en de drie man- men, die juist hevig aan het touw stonden te trekken, eendrachtig op den grond rolden. Mét "pijnlijke gezichten stonden ze weer op. 70. Inmiddels was ook mijnheer Pimpel mans uit de kalkbaren verrezen; hij liet mopperend zijn hoed leegloopen. Stom van verbazing gaapten ze hem aan, waarbij een der mannen het touw, dat hij nog in de hand had gehouden losliet, zoodat mijnheer Pim pelmans ook nog de overblijfselen van het raam op zijn arme hoofd kreeg. .(Wordt Woensdag vervolgd),.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9