MAANDAG 1 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Hoogste stand te Züridh 767.8. Laagste stand te Thonshavn 745.9. Stand vanmongen baMtwaalf 763.1. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot W. wind, half >t zwaar bewolkt, later weer afnemende be wolking, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter, later weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag drong de depressie in het Westen regelmatig naar het Oosten door en verdrong de hooge druk uit Scandinavië. De kern van hoogen luchtdruk in F rank rij k handhaafde zich. Bij de Azoren en ten W. daarvan steeg de barometer. I-let gebied van hooge n lucht- drukwijzigkngen was dat de bovenwind te hoog in de atmosfeer wee maar West te rugging en daar afkoeling intrad. Over een groot deel van Europa. Plaatselijk met on weersregen. Secundaire depressies trekken langs de Zuidrand de rdepressie en geven het weer een onbetrouwbaar karakter. Alleen in Cen traal Europa komt stabiel weer voor. Voor ons land is toenemende bewolking te verwachten met wellicht nu en dan een Weinig lichte regen met daarna weer opkla ring met zonnig weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 17.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig JRheinfelden 2.27 2.34 Breisach 1.^9 l.i3 Tehl 2.45 255 Ifaxau 3.86 4.06 ADiedesheim 0.30 0.42 heim 2.71 2.88 0.71 0.74 5 0 36 0.53 m 1.52 1.65 1.05 1.05 1.6-2 1.64 0.05 0.01 1.23 1.37 0.22 0.08 0.5U -0.32 0.77 0.S9 0.62 0.77 Rnhrort SVesel Emmerik Dusseldorf Nijmegen 7.45 7.55 St Andriea 2,10 2.15 Arnhem 7.->l 7.60 Vreoswijk lw 0.25 0,00 Westervoort 8.08 8,17 Deventer 1 97 2,05 Kampen -0.05 -0.10 Evsden 45.26 45.74 Grevenbicht 27.37 27.47 Venlo 10.78 10.79 Grave (sluis) 3.47 3,71 St Andries 0.08 0.00 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0.00 NaJ is HOOGWATER NED. ZEEHAVENS jDelfzijl 5.18 ia- Terschelling 2.34 15.: lHariingen 3.15 16." leeftuen Hélder 0.50 13.. ding IJ in t- den 10.11 22. j in-Hoea v. Holl. 9.17 21. C/iV)A,runi^(Ypn e.!37 22. terdamsche tijd) 2 Oct. .2 Hellevoetsl. 9.49 13 Willemstad 10.49 S 10 Brouwersh. 9.01 i5 Zierikzee 9.15 2 ^0 Wemeldinge 9.44 ï6 Vlissingen 8.13 L6 Terneuzen 8.45 - Hans weert 9.06 2 VEERTIEN NEDERLANDSCHE DEVIEZEN- SMOKKELAARS GEARRESTEERD. Zaterdagavond is aan de grens te Beek- Wijler een groote touringcar uit isseldorf, welke op weg was naar Njjme^u door de Duitsche politie aangehouden. Veertien inzit tende personen, afkomstig uit Nijmegen en Arnhem, werden gearresteerd als verdacht van het smokkelen van deviezen. Blijkens het Duitsche politierapport zouden zy iederen Zaterdag registermarken smokkelen, na een kort bezoek gebracht te hebben aan Dussel dorf. De gearresteerden zijn naar Krefeld overgebracht, DE GEARRESTEERDE MAKELAAR Omtrent het in het huis vaü bewaring te Amsterdam opsluiten van de makelaar in onroerende en vaste goederen A. J. O., te Hilversum, vernemen wij nog het volgende: De makelaar O. is kort geleden failliet verklaard; de curator in dit faillissement, rnr J. C. F. Loeff- te Hilversum, stuitte bij zijn onderzoek naar de stand der zaken in dit faillissement op groote moeilijkheden. Er waren tal van onverklaarbare dingen en hoewel groote transacties waren gedaan, ont braken de boeken. Daar O. niet in staat was inlichtingen te geven, verzocht mr. Loeff de rechtbank op grond van de faillissementswet O. in verzekerde bewaring te stellen. Dat is op 22 Sept. geschied daarnaheëft O. onder de druk van zijn arrest, aan den curator do gewensohte inlichtingen versohaft Op grond daarvan heeft mr Loeff thans een brief aan de rechtbank gescfhreven, waarin hij mede deelt, dat wat hem betreft O. in vrijheid kan worden gesteld. Intusschen is tegen O. door een der cre diteuren een aanklacht wegens verdiuiste- rrng en oplichting ingediend. Deze aan klacht is thans bij de justitie in onderzoek en in verband hiermede is O. voorloopig nog vastgehouden. MOTORRIJWIEL IN VLAMMEN Zaterdagavond wilde de heer F. H. v. B. uit Maassluis, op Öen Maassluischendijk te Vlaardingen zijn motorrijwiel aanzetten, toen het plotseling op onverklaarbare wijze in brand vloog. Met behulp van water en zand werd nog getracht lh>et vuur te blus- schen Echter was dit vergéefsch werk, zoodat het motorrijwiel geheel verbrand is. De schade wordt door verzekering gedekt. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE" Nadat de werkzaamheiden aan de Lutine- toren een week waren stopgezet wegens stormweer en een kleine reparatie aan de zuigbuis. zijn deze werkzaamheden Vrijdag met volle kracht voortgezet De toren had zich gedurende den zwaren storm van ver leden week uitstekend gehouden en geen enkele beschadiging opgeloopen. Vandaag kon met het bergen van de wrak stukken worden begonnen, alsmede melt het opruimen van de roestklomp. De toren beslaat een oppervlakte van 112 M2 van het wrak. Men verwacht dan ook, dat deze oppervlakte in den loop van de Aveek kan worden onderzocht, aangezien niets deze werkzaamheden meer in den weg staat De toren staat ongeveer 19 meiter on der de zeespiegel en heeft volkomen do vaste kleilaag bereikt VERDRONKEN Te Maarssen geraakte een driejarig zoon- tjo van den heer Mantje, in de Vecht Al hoewel men direct met dreggen is begon nen, is het lijkje nog niet gevonden. BINNENLAND. Splitsing Er zouden voorbereidingen worden getrof fen om een landelijke organisatie te vor men, een Hervormde A.R. Partij, die zich reeds bij de Kamerverkiezing van 1937 zou doen gelden, schrijft de Vrij z.-Demo er aat en voegt er dan aan toe: Wij zouden die splitsing in de a.-r. partij betreuren. Wij hebben in ons land geen hoef te aan een nieuwe partij, nog veel n der aan een zuiver kerkelijke partij. Maar het is teekenend, dat deze Hervorm de kiezers speciaal ontevreden zijn over het door hen beweerde! voortrekken van gereformeerden bij benoemingen. Van een zich „christelijk" noemende volks groep zou men minder materialistische op vattingen mogen verwachten. Zedenverwildering in militaire dienst Uit een artikel in het „Maandblad der christelijke vereeniging van jongemannen te Nijmegen", uitgave van die afdeeling van het Ned. Jongelingsverbond, knippen e het volgende: Onze veldprediker zei enkele weken ge leden, dat o.a. het vloeken en het bezigen van immoreele taal in de soldatenkazerne lang niet zoo erg is als vroeger. Gelukkig er Avat dat aangaat officieele maatre gelen genomen om dit euvel tegen te gaan. Artikel 22 van het Reglement op de krijgs tucht, geeft in deze een duidelijke verkla ring. Jammer, dat er door de superieuren bijna !en hand aan gehouden wordt. Het effect van voornoemd artikel is steeds nog nihil. In tegenwoordigheid van een veldprediker, die tevens den titel van „Majoor" draagt, zal men zich nog wel fatsoenlijk houden. Wanneer men echter eens z'n oor te luiste ren kon leggen aan de deur van een solda- tenkamer, bijv. op een Zaterdagavond, zoo tegen middernacht, dan zou men verstijven van schrik, wanneer men hoorde waar een militair z'n vrijen tijd had doorgebracht en hoe er met de grootste en heiligste levens mysteriën wordt gespot Bijna iedere con versatie onder elkaar loopt uit op, of is doorweven van vulgaire taal. Protesteert men tegen zulk een onwaardig gedoe, dan hoort men veelal de opmerking: Och, dat »s op iedere soldatenkamer zoo, niets erg Daarom, zoo vervolgt het artikel: jonge mannen, komt tot u de heilige en heerlijke roeping om als navolgers van Christus een geweldige campagne te beginnen tegen dit terreinwfnnend kAvaad. Gij kunt dat alleen dóór het geloof. En wanneer gij niet ten strijde trekt, wie zal dan gaan? U alleen is deze taak weggelegd. Zoo gij u niet ten Btrijde gordt, binnen verloop van eenige tijd mze hooggeroemde beschaving ten on der gaan. Geeft dan een voorbeeld door woord en daad. En dan verzeker ik u, gij zult respect afdwingen bij uw tegenstanders. De N.V. Bataafsche Import Maatschappij te Den Haag heeft zich met een adres ge richt tot de Eerste Kamer, waarin zij deze verzoekt het wetsontwerp „Verkeersfonds" niet aan te nemen, op vrijwel dezelfde gron den, welke adressante reeds aan de TAvee- de Kamer heeft onder het oog gebracht. De B.I.M. is namelijk van meening, dat dit wetsontwerp, ondanks de wijzigingen welke er tijdens de behandeling in de Twee de Kamer in zijn aangebracht, bij verhef fing tot wet, door het verhoogen van de reeds zoo zwaar op het automobieltransport drykkende lasten, zal leiden tot achteruit gang van de welvaart hier te lande en tot vermindering van onze economische weer baarheid. De gelegenheid wordt opengesteld om i: Nederland ter post bezorgde gewone- en aan geteekende brieven, briefkaarten en andere stukken, per risico van de afzenders, te ver zenden met het K.L.M.-vliegtuig dat deel neemt aan de Mac. Robertson-wedvlucht EngelandAustralië. Brieven en doosjes met aangegeven waarde zijn van vervoer uitgestloten. De correspondentie moet de aanwijzini „Per Mac. Robertson-race" dragen, bestemd zijn voor NecL-Indië of Australië en A'olledig gefrankeerd worden, het luchtrecht, dat ge deeltelijk met tenminste een driehoekig luchtpostzegel van 30 cent voldaan moet worden, bedraagt f 1 per 10 gram. Het drie hoek-zegel wordt daartoe van 1 October af tot het vertrek van het vliegtuig op de post kantoren verkrijgbaar gesteld. Personen zonder relatie in Ned.-Indië en Australië kunnen hun correspondentie Ned.-Indië adresseeren aan het hoofd den P.T.T.-dienst te Bandoeng en voor Australië aan The Representative of the K. L.M. Royal Dutch Air Lines, 255, St. George Street Sydney, Australië. Voor de terugzending moet in de brieven en omslag met het adres van den afzen der worden gesloten, benevens een ant woordcoupon of voor Ned.-Indië hier TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamschen Redacteur) Gezonde financi&Je positie Welk offer het gemeentepersoneel bracht Over verruiming van Zondags- verkoop Op de krukken der Overheid. De 4 pCt. conversieleenkig tot e'en bedrag van f 31.600.000, waartoe de gemeenteraad in de laatste zitting met algemeene stemmen besloot, is gelukkige transactie van het College van B. en ten bewijze, dat de financieele toestand vao Amsterdam gezond is. De leening is niet aange gaan om de gemeente aan geld te helpen. „De si tie is zoodanig, dat hieraan geen behoefte bestaat", luidt het in het prospectus van de tien bankiers, die de leening financieren. Deze gunstige situatie is het gevolg van de soliede politiek van het huidige College, dat in één jaar tijds de wagen weer in het goede spoor ist te krijgen, dank zij de krachtige medewerking in de kleine raadsmeerderheid. Aan tegenwerking van de sociaal-democraten die de wagen eerst in het zand haddien gereden heeft het in de afgeloopen zestien maanden waar lijk niet ontbroken. En de burgerij van Amsterdam mag zich gelukkig prijzen, dat door de eendrach tige samenwerking van het College en de goed willende Raadsleden de roekelooze sociaal-demo cratische gemeentepolitiek geen effect heeft ge sorteerd. Intusschen Is de saneering van de financiën der hoofdstad niet zonder offers geschied. Het prospectus van een geldleening is voor buiten staanders meestal weinig interessante lectuur, dit maal is dat evenwel anders. Wat de noodzakelijkheid der saneering betreft spreken slechts een paar cijfers al duidelijke taal. De uitgaven voor ondersteuning ia geld en brand stoffen aan behoeftigen en Averkloozen (via het Burgerlijk Armbestuur en den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon) beliepen: in 1930f 5.750.000 in 1931- 10.500.000 in 1932- 19.950.000 in 1933- 23.900.000 Toen is, door inkrimping van de steunbedragen, de keer gekomen, maar niettemin is de raminj er 1934 en 1935 nog om en bij 20]/2 millioen. Droevig is dit al somberder be?ld van maat schappelijke ontreddering, en in dit licht bezien mag de mindere rente, die obligatiehouders voo van de gemeente zullen ontvangen, alleszii billijk worden genoemd. Groote offers zijn stellig gebracht door het gemeentepersoneel (de onderwijzers niet mede- gerekend), dat van 22942 personen einde 1931 terugliep tot rond 21200 en dus in 2)^ jaar minderde met 1700. Bedroeg het totaal aan salarissen, loonen, wacht gelden e.d. na aftrek van de bijdrage van het personeel voor pensioen over 1931 nog rond f 51.300.000, over 1934 komt dit cijfer niet hooger dan ongeveer f 40.300,000; voor 1935 i-s gerekend en nieuwe verlaging niet f 1.500.000, waar door het totaal over 1935 zal dalen tot beneden f 39.000.000. Het gemeentepersoneel heeft dus in de sanee ring bijgedragen met de kapitale som van circa 12H millioen. „Afbraak" noemen de sociaal democraten dit, maar ten onrechte m.:„ wanneer het woord, zooals zij steeds doen, in ongunstigen zin wordt verstaan. „Waar niet is, heeft deKei zer zijn recht verloren", is hier in betrekkeüjken zin van toepassing. Alleen is het nog altijd te be treuren, dat het offer niet naar evenredigheid is gebracht en sommige groepen van het personeel extra zwaar zijn getroffen. Dat achten we sociaal onrecht en we zouden het zeer toejuichen, indien het verbroken evenwicht hier kon worden her steld. De Amsterdamsche vrij zinnigheid wringt zich In sierlijke bochten om op het stuk vaa de verrui ming van den Zondagsverkoop toch maar gelijk te krijgen. In plaats dat de altijd laksche liberalen van allerlei slag van te voren de winkeliers be- werkt hebben, komen ze nu achteraf met kritiek de door B. en W. getroffen maatregelen. Die maatregelen zijn evenwel afdoende geweest. Het is de belanghebbenden zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, van hun zienswijze blijk tz geven en toch is de overgroote meerderheid van de winkeliers geneigd zich te interesseeren voor meer ver koopuren op Zondag. Dat zal deze week in den Raad een discussie worden! De beide liberale wethouders zullen hun minderheidsstandpunt in het College zonder twijfel uiteenzetten en Dr. Vos, de man van het initiatief- ontwerp om deze verruiming er in de Kamers door te krijgen, zal zich stellig niet onbetuigd laten. Als kampioen voor de Amsterdamsche winkeliers, die Zondags het liefst den geheelen dag open zijn, heeft z,ich aangegord het eminente hoofd der middenstandsfractie, de heer Weiss. Deze fractie zegt nooit aan politiek te doen, vlucht als 't even kan voor verantwoordelijkheid of vischt in troebel water, en helpt steeds dapper om de Christelijke grondslagen van ons volks leven te ondergraven. Dat deze fractie aan heibel meedoet, is niet anders te verwachten. De liberalen moesten, gelet op den uitslag der ming, toch wijzer zijn. De pers heeft dezer dagen aan de groeve ge- aan van de Vereeniging tot verbetering van den Volkszang, opgericht 1 November 1872, maai dezer dagen cotbonden vanwege de tijdsomstan digheden. Er zijn vele en goede hartelijke woorden gesproken en aan waard.cring voor de inderdaad zeer nuttige vereeniging heeft het niet ontbroken. Maar om van het beeld op de zaak te ko men het roemloos verdwijnen van „Volkszang" demonstreert toch wel heel duidelijk hoe gevaar lijk het is bijna uitsluitend op de krukken der Overheid te leunen. Want hierin is m.i. de oor zaak te zoeken voor het feit, dat de Vereeniging zich niet langer heeft kunnen handhaven, hoewel bevordering van den volkszang nog steeds vei van overbodig is. Tegenover deze pijnlijke uiting van onv mogen doet weldadig aan de vitaliteit van Vereeniging, die het Scheepvaartmuseum in Cornells Schuytstraat beheert. De laatste jai doet deze Vereeniging het zonder Overheids steun en niettegenstaande mocht het gelukken het Museum uit 'te, breiden. Deze gezonde uiting vr~ volkskracht stemt tot dank. FRlSO. tionalren. En uit allerle! geruchten kom Uit het Sociale Leven De Contact-Commissie van Organisatie Werknemers in de Koopvaardij, deelt mede, dat de leden van de by de Contact-Commissie a gehouden stelling, hebben aanvaard. Het collectief contract wordt voor 1 jaar gaat in op 1 October. te lande verkrijgbare Ned.-Indische fran keer- en/of luchtpostzegels. Terugzending geschiedt met de gewone middelen van ver voer, voor Ned.-Indië desgewenscht ook per luchtpost (waartoe dan boven de frankeer- kosten tevens het luchtrecht in zegels of antwoordcoupons moet zijn bijgevoegd). In verband met het vermoedelijk tijdstip van vertrek dat nog nader bekend Avordt gemaakt moet de correspondentie uiter lijk 17 October te Amsterdam zijn. >rdt gevoerd. A.-R. zeer. Niet omdat alle prlnelpleele ^bez left vele Herv. Geref. mgegrond zijn. het ?rd besproken? Waarom het bü eindeloos herhalei als- het Kerkelijk vraagstuk ls op de tergrond gekomen: de Partij moet opkomen r het recht der Kerk, enz. enz.? daarom drukt men zich niet eens p o s 1 - i v e.r uit, over de taak, die, soo het heet, A.-R. Partij verzuimt? niin isch, en ik a ieref. A.-R. het volle licht verhoede, dat het dezelfde kal de S-G.P. i wij voor alles pogen, onze i EEN HERV. JGEREF.) A.-R, BOEKEN EN GESCHRIFTEN ONZE KINDEREN EN DE AFSCHEIDING Hoe moet men de kinderen van de Afscheiding van 1834 vertellen? Dat is een vraag, waarmee veel ouders en opvoeders zitten. Moeilijk is het inderdaad. Maar er is nu een uitweg uit deze moeilijkheid. Dezer dagen zal bij den Uitgever J. H, Kok te Kampen een aardig kinderboekje over de Afscheiding van 1S34 verschijnen. Het heeft den titel: „Als kinderen vragen. De Afscheiding van 1834 voor kinderen verteld" en is geschreven door Mattana Rompelman. 't Is een boekje van 40 bladzijden, 't bevat 15 illustraties, en ziet er in zijn 'omslag met klenrenteekening van de dorpsstraat en de kerk in Ulrum aardig en aantrekkelijk uit. De schrijfster heeft bij haar vertellingen den juisten toon weten te treffen. Op eenvoudige, le vendige en kinderlijke wijze wordt hier de geschie denis der Afscheiding aan de jeugd verte'd. Gereformeerde Scholen en Kerkeraden hebben nu een mooie gelegenheid om de kennis aangaande de Afscheiding onder het opkomend geslacht te verbreiden door uitreiking van dit boekje aan de leerlingen der School en aan de catechisanten. AT,FRED A1ÏI.ERS TNDIVIDUAI.PSYCHO. LOGIK, door Dr. Rudolf Drelkurs, met een woord vooraf van Prof. Dr. Alfred Artier, Ingeleid door Dr. P. H. Rogge en C. Pabbruwe. Uitgave irdienburg is Na miMukte besiprekiiingen hebben de drie laindiarbeidersboaiden ira West Zeeuwsoh-Vis an deren aü in de landbouwer, in de versohiiillende dorpen tot plaatoedijke loorubesprekimgen uit- noodigd. Voor Schoondijlce, Groedr aantal werkgö' de loonen overeensxemraiins Echter ndet voor Oostburg, kerkje. Nleuwvlrlet, Retramchement, Zuid-zandt Sluis en omgeving. De lamdarbeidersbonden hebben landbouwers in deze zes donpen indien zij uiterlijk 4 Oct. nle id zijn en tot de afsluiting ee komst op gT omdol as rellioht nd- Lcht hebbze •kzaamjhedei hoofdbesturen de opd datum de noodrige maatregelen te nemen t< bereiking van het gestelde doel. Het ligt, nai besturen to de biebent sr 14 dagen beg-tat, zo kondigen. Men is ook bereid he Slechting voor te leggei 'bi trage-c de bedoeling i noodig, de staking c loongesohil ter bi Ingezonden Stukken. in Uw blad U Itgevers- Maat dezer uitgave is, om ieder, die zins van goeden wille ls, de mogelijkheid te bieden zich in het kort op do hoogte te stellen van de „Indlvldualpsychologle". Er zijn toch enkele uitspraken van Adler tot slagwoorden geworden. Doch hoezeer deze slag- Avoorden ook van groote beteekenls mogen zijn, toch mag de gedachte geen post vatten, dat ze volkomen den inhoud van de Indlvldu alpsychologle weer geven. Men spreekt soms van „minderwaardigheidscomplex", waaraan dan de naam van Adler verbonden wordt, zon der dat daarbU iets te merken is van eenig recht begrip van den waren stand van zaken. In bovengenoemd werk van Dr. Drelkurs wordt op zeer bevattelijke wijze uiteen gezet, hoe bjj Adler de dragende gedachte van zijn Indlvldu8lpsychologle de erkenning ls van de beteekepie van de menschelijke gemeenschap voor de ontwikkeling van het Indivldueele ka rakter, alsmede voor Iedere afzonderlijke hande ling en gemoedsbeweging van den mensch. Wie zich een Juist, begrip van Adler's Indl vldualpsychologle w 11 vormen, vindt ongetwij feld in dit werk een uitnemende handleiding. Dooh hiermede willen we allerminst zeggen, dat van uit Christelijk standpunt Adlers Indi- vidualpaychologle te aanvaarden ls. Ze moge ons menlgen nuttigen wenk geven, speciaAl voor de opvoeding van kinderen met ?en sterk minderwaardigheidsgevoel, ze moge mee.r dan andere stelsels de waarheid va.n de verantwoor deHjkheid van den mens oh vaststellen, toch mist zii de erkenning, dai t in hc i God. >ag. 153 van dit boek at er waarschijnlijk zooiets als i waarheid niet bestaat en het verstand lie waarschijnlijkheid alleen als middel genus homo sapiens, in den strijd om is, dus als resultaat van rwinning van zijn natuur- blükt wel zeer duidelijk. de Heilige Schrift boot ligt gereed. Als ge zijt ingestapt, vlieger) de bootjes er naar toe. Rieten stoelen, borduursels, kant, bloemen en nog heel .wat andere producten van de industrie van het eiland worden uitge- schreeuAvd met de prijzen erbij. Natuurlijk zijn die sterk over dreven. Sommige passagiers beginnen dadelijk met af te dingen, 't Komt dan gauiv tot een accoord. Maar de kooper kan erop re kenen, dat hij bij den neus is genomen. Je ware is te wachten tot de motorboot afvaart. Dan heel laag bieden. Een heer naast me, die 't zaakje meer bij de hand had gehad, riep op een aan bod A'an een fraai gewerkt salontafelkleed ten bedrage van 25 shilling terug: dertien. Hij kreeg het. Het werd in de boot ge gooid. De conducteur rekende wel af. Aan boord van de Win chester Castle teruggekeerd, begon het lieve leventje opnieuw. De verkoopers mogen niet op het schip komen. Daarom maken zij vanuit hun roeibootje luidsprekers met hun handen. Het lijkt een drijvend Amstelveld. De ankers worden gelicht. Wij stoomen verder. Nog even blijf ik aan dek om Madeira te zien verdwijnen. Een paradijsje in de natuur. Doch alles wijst er op: arm in de ge nade. Goklust Na Madeira verandert de geest aan boord. Op zoo'n lange vaart nog zonder onderbreken ducht men blijkbaar de verve ling. Vóór dien tijd werd er bijna niet gekaart. Maar nu kwa men de kaarten bij hoopen voor den dag. Clubjes werden ge vormd. De conversatie-zaal leek op sommige uren wel een speelhol. Er waren er, die met enkele pauzes van 's morgens tot 's avonds dat zielloos bedrijf uitoefenden. Ingetoomde harts tocht bij de meesten. Maar kleine scènes bleven niet uit. De be schuldiging van valsch te spelen werd gericht tot een oude dame door een verliezend echtpaar. De dame stil mokkend af. Vijandschap was gezaaid. Afgedacht nog van alle moreel prin cipe, komt zoo'n tijdverdrijf mij als een mensch onwaardig voor. De Engelschen staan bekend om hun goklust. Het wedden bij paardenrennen bv. is bij hen zeer gewild. Een nabootsing daar van in 't klein werd van het land naar het schip overgebracht. Daar had men allereerst de hondenrennen. Zes houten honden werden in een ellipsvormige baan vooruitgeschoven. De dobbel- 6teenen beslisten, hoeveel vakken zij vooruit sprongen. De hond, die 't eerst de eindstreep had bereikt, was Avinnaar. De toe schouwers zetten op den hond van hun keuze geld. En daar dit meermalen op een avond werd herhaald, waren er, die ponden verloren of shillingen wonnen. Een derde deel van de opbrengst werd bedongen voor het zeemansinstituut. Zoo kreeg het geheel een liefdadige vermomming. En zij, die gewonnen hadden kon den glunderen, dat zij toch zoo buitengewoon barmhartig wa ren geweest De mensch houdt zich nu eenmaal graag voor den gek. Paardenrennen aan boord Bij de imitatie-paardenrennen ging het weer anders toe. In eiken wedstrijd werden zes of zeven dames tot paarden gepro moveerd. Op haar hoofden werden uit de toeschouwers gokprij- zen gesteld. Zij hadden ieder een lang wit lint in de lengte door te knippen. Wie 't eerst daarmee klaar was, was favoriét Ten laatste kwamen de favorieten tegen elkander uit. De tafel van de bookmakers werden bestormd. Den volgenden dag werd na mens het Zeemansinstituut op deaanplakborden bekend ge maakt, welke bate deze rennen hadden afgeworpen en een woord van hartelijken dank bleef niet achtenvege. Maar van de paardendames, die geen geluk brachten, zagen sommigen er nog danig nerveus uit. Grooter sommen waren gemoeid met de zoogenaamde „sweeps". Wie iets afweet van de beruchte Iersche sweepstakes, kan eenigszins vermoeden, welke karakter die droegen. Eiken dag werden die gehouden. Men moest daarbij raden, hoeveel mijlen het schip 's middags om twaalf uur had afgelegd. De inzet liep den laatsten dag tot honderd pond. Drie prijzen ten bedrage van vijftig pond samen \Verden uitgereikt Het overige ging weer naar de kas van het instituut. Wat daar gedurende de reis door enkelen werd verloren, laat zich nauwelijks gissen. Wel zal er niemand straatarm door zijn geworden, maar de passage Averd voor de grofste spelers daardoor toch aanmerkelijk ver hoogd. Men zegt wel, dat de Nederlanders den dobbelgeest van de Batavieren hebben geërfd. Maar 'k geloof, dat we in dit op zicht nog gunstig bij de Engelschen afsteken. Sweepstake op zee Den eersten dag al klampte een Jodinnetje mij aan om mij voor de „sweeps" in te schrijven. Zoo hoffelijk, maar ook zoo be slist mogelijk zette ik mijn principieel bezwaar uiteen. Mijn beslistheid scheen meer indruk op haar te maken dan mijn hof felijkheid. Stellig twéé weken wierp zij mij, zoo dikwijls zij mij passeerde, spinnige blikken toe, voorzoover haar knipperende Lea-oogen dit toelieten. Zoo'n onliefdadig mensch ook! Op zoek naar taalverwanten Hieruit besluite men echter niet, dat het schip een drijvend Monte-Carlo is. De rijk voorziene bibliotheek heeft een drukke afzet. En de gezonde sport aan dek mag zich ook in bijzondere belangstelling verheugen. Waar men overigens niet zooveel ge legenheid heeft tot lichaamsoefening, is het uit gezondheids-, maar ook uit een gezelligheidsoogpunt geraden hieraan mee te doen. Ik deed tenminste daarmee een verrassende ervaring op. Da gen lang had ik nog geen woord Afrikaansch opgevangen, hoe wel verschillende namen op de passagierslijst zelfs Hollandsche afkomst verrieden. Aan het slot van een spel „deck-qouils" te ingewikkeld om er hiervan een beschrijving te geven: alleen dit: het bestaat in het werpen met gummi-schijven werd er nog even nagepraat en besloot een van mijn medespelera een opmer king met de woorden „niks meer". Ik vroeg hem of hij Afri kaansch sprak. Hij ontpopte zich als een warm voorstander van de Afrikaansche taalbeweging. Hij vertelde mij, dat er zoo meer aan boord waren. Hierop gaf ik er mijn verwondering over te kennen, dat ze zich dan onder elkaar niet van hun moedertaal, maar van het Engelsch bedienden. Hij weet dat aan een zeker minderAvaardigheidscomplex van de Afrikaanders als zo zich in Engelsche omgeving bevinden. Tal van gesprekken ontsponnen zich daaruit. Hij bleek een geloovig man te zijn, die in kerkelijke en geestelijke vraagstukken het hoogste belang stelde. Via het spel naar den taalstrijd Een spel „shuffle board" gespeeld met houten schijven, die mot een stok, waaraan een houten schoffel is bevestigd met kracht naar een groen gummi-schijfje moeten worden geduwd bracht mij in aanraking met een Engelschman, die lang in Transvaal had gewoond en daar ter wille van zijn zaak Afri kaansch had geleerd. Ofschoon de laatste jaren in Kaapstad Avoonachtig, waar hij het Afrikaansch niet meer noodig had, sprak hij het nog vrij vloeiend. Ik besloot zoo dikwijls ik aan een dekspel deelnam, me enkele Hollandsche Avoorden te laten ontvallen. Het resultaat was niet altijd bemoedigend. Sommige Afrikaanders bleken hun taal wel machtig, maar ook in huis aan het Engelsch de voorkeur te ge ven, Een dame verzekerde: Afrikaansch is „poor dutch", een arm Nederlandsch, niet geschikt voor beschaafde menschen. An deren noemden het minachtend: kombuistaai. Dezelfde argu menten alzoo, waarmee in België het Vlaamsch is bestreden. Door dit alles kreeg ik een kijk op den taalstrijd in Zuid- Afrika. Een gefundeerd oordeel kan ik vanzelf nog niet uitspre ken. Maar mijn aandacht is gescherpt. Ik hoop in Zuid-Afrika zelf een wat dieper onderzoek in te stellen. Ik behoud mij dus het recht voor later op dit onderwerp terug té komen. Het bootbulletin Wat ik op de „Winchester Castle" erg mis, is een bootkrant Wellicht ben ik in dit opzicht door de Amerikaansche booten verwend. Daar kreeg men eiken morgen tegen een kleine ver goeding zijn miniatuur-dagblad onder de deur der hut ge schoven. Hier behelpt men zich met getypte bulletins, waarvan in de verschillende lokalen onduidelijke doorslagen liggen. Mis schien is dit een bezuinigingsmaatregel en dan schik ik er me graag in. Maar ook de inhoud van de bulletins is vrij poover. Ge ver neemt eruit, hoe het weer in Londen en Kaapstad is. Sportuit slagen nemen een voorname plaats in. Ook over „races", wed strijden, wordt men uitvoerig ingelicht Het financieele nieuws heeft ook niet over gebrek aan ruimte te klagen. Maar de me- dedeelingen over Europa zijn schaarsch. Er zijn heel wat menschen, die het een opluchting vinden ge durende een lange reis geen krant te kunnen lezen lezen. Leeft men in den komkommertijd, dan kan ik me dat begrijpen. Maar nu niet. Toen ik Europa verliet had ik een gevoel, dat ik het weieens geheel anders kon terugvinden, als ik Aveer den voet op vaderlandschen bodem zette. Het heeft daarom iets onbe haaglijks niet te -kunnen meeleven. De evenaar gepasseerd De tropen zijn we al lang gepasseerd. Maar als men niet wist waar men zich bevond, zou men het aan de temperatuur niet zeggen. Ik had me zoo voorgesteld, dat rond den evenaar de passagiers op het dekken zouden liggen als musschen, die door de warmte van het dak waren geA'allen. Tevoren hadden we een paar koesterende dagen gehad, AA'elke echter voor onze honds dagen moesten onderdoen. Doch aan den evenaar was het be paald koel. En hoe zuidelijker we varen des te kouder wordt het. Van „tropenweekan ik dus niet meepraten. Maar misschien komt dat op de terugreis. Buitengewone maatregelen om koelte in de hutten te doen stroomen waren genomen. Zoo had men bv. de patrijspoorten voorzien van Avindvangers, even eenvoudig als vernuftig gecon strueerd. Deze apparaten van gegalvaniseerd ijzer staken een eindAveegs uit boven het water, de open kant was naar de Avind gericht en zoo kon elk briesje naar binnen worden geleid. Doch ze bleken overbodig. Op een nacht trommelde zelfs de steward op de deur. Het instrument ving in plaats van Avind regen op en dreigde op mijn Avaschtafel alles door elkaar te werpen. Daarom Averd de poort gesloten. De taal der zea Er viel op reis weinig merkwaardigs te zien. Niet één nacht openbaarde de hemel, die hier zoo klaar pleegt te zijn, zijn ster rengeheimen. Slechts eenmaal trok een troep vliegende visschen voorbij. Maar ik vischte achter het net. Ik was juist aan den ar beid en hoorde er eerst later van. Wel was de schakeering der wolken buitengewoon mooi. En vol bekoring bleef de zee. Do majesteit der bergen moge ons tot stilheid stemmen, zelfs be klemmen, de wijde zee met haar eindelooze perspectieven stelt het eindige schepsel voor den troon van den Oneindige. Het schiet u als vanzelf te binnen, hoe dikwijls de Schrift over de zeo spreekt. Ook de zee wordt met den hemel en de aarde opgeroe pen tot juichen. En de zee kan juichen! Hoe vroolijk dansen de golven! De geloovige verstaat, dat ook het aanhoudend rui- sclien der baren een loflied zonder woorden is ter eer van God. Morgen hoop ik in Kaapstad te landen. Tegen het eind van de reis is er meestal geen plaats aan de schrijftafels te bekomen. Dan zoekt ieder zijn verzuimden tijd in te halen. Daarom sluit ik reeds nu dit artikel. V. HEPP Op zee, niet ver van Kaapstad, 26 Augustus 1934.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3