Naar en in Zuid-Afrika MAANDAG 1 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 M; BUITENLAND Fransch-Italiaansche samenwerking Een politiek, militair en economisch bondgenootschap. Te Rome verluidde Zaterdag, dat binnen kort de onderteekening verwacht kau wor den van een ver-strekkend bondgenootschap tusschen Frankrijk en Italië, dat bepalin gen zou bevatten omtrent militaire, politie ke en economische samenwerking. Deze entente zou bezegeld worden met een overeenkomst, waarin de Banque de France zich zou verplich ten tot het opnemen van twee milliard lire aan Italiaansche staatspapieren. In verschillende politieke kringen verwacht men van een dergelijke sa menwerking tusschen Frankrijk en Italië een belangrijke uitwerking op het staatkundig evenwicht van Euro pa en wel in de eerste plaats een krachtigen slag aan de Duitsche ex pansie-verlangens, vooral met betrek king tot Oostenrijk. Vooral het feit, dat deze samenwerking niet alleen op politiek en militair gebied zijn beslag zou krijgen, doch zich tevens zou uitstrekken tot economisch en financieel terrein, acht men van zeer groot belang, daar hierdoor de politieke en militaire ban den zeer veel hechter en nauww zullen worden aangehaald. Belangrijk acht men ook het inmiddels reeds vaker besproken feit, dat een oplossing nabij zou zijn voor de tusschen Frankrijk en Italië zoo gerui- men tijd hangende moeilijkheden op vloot- gebied in de Middellandsche Zee. Frankrijk zou er thans voor te vinden zijn, aldus ,verluidt thans tenminste, zijn krachten voor namelijk te concentreeren, wat de vloot be treft, op den Atlantischen Oceaan en de Fransche koloniën. Men meent te weten, dat Italië thans spoedig een binnenlandsche leening zal uit geven, voor het in evenwicht brengen van de begrooting, ten bedrage van drie mil liard lire waarop de Banque de France dan voor groote bedragen zou inschrijven, zij het ook door tusschenkomst van Italiaan sche financieele instellingen, aangezien de leening een binnenlandsch karakter zou moeten blijven dragen. Het Duitsche arbeidsfront Reorganisatie beëindigd Centralisatie der financiën Uit Berlijn: Dr Ley heeft een medodee- iing uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat da reorganisatie van het Duitsche Arbeidsfront voltooid is. Volgens schriftelijke en mon delinge rapporten der verantwoordelijke in stanties is de nieuwe organisatie van het Arbeidsfront, bekrachtigd Ley geeft aan wijzing, dat er in het vervolg slechts '-en kae-administratie zal bestaan voor alle af- deélingen van het Duitsche Arbeidsfront en van de gemeenschap Kraft duroh Freude alsmede voor de N.S. Hago en de P.0. In zijn mededeeling zegt Ley verder, dat het Arbeidsfront de organisatie is van de gemeenschap van alle Duitschens. Werkne mers en werkgevers zijn hier één in he': inzicht dat de arbeid van iederen Duitscher ten behoeve van hei geheele volk geschiedt. Verder wordt gemeld, dat ter voorberei ding van deze maatregelen Vi'ijdag te Ber lijn een gemeenschappelijke vergadering heeft plaats gehad van de vertegenwoordi gers der betreffende organisaties onder voorzitterschap van Dr Ley. Deze heeft toen geconstateerd, dat de wijzigingen op 1 Och van kracht kunnen worden. CHERON UITGEFLOTEN PARIJS, 1 Oct. Toen de Fransche Minister ,van Justitie Chéron gisteren te Celestan aan kwam, werd op het perron uit de menigte gefloten, wat zich herhaalde toen hij gister avond te Metz arriveerde om in bet gebouw van de Prefectuur te overnachten. Voor het gebouw verzamelde zich een fluitende en joelende menigte die door de politie moest worden verspreid. Het Duitsche Oogstdankfeest op Bückenberg Een rede van Hitier. Op den Bückenberg bij Hameln is Zondag het Duitsche Oogstdankfeest gevierd. 701)000 Duitschers waren er bijeen geko- Door 80 luidsprekers werden op het feest terrein de gesproken woorden voor de aan wezigen hoorbaar gemaakt. Adolf Hitler, die, komende uit Goslar, per auto arriveerde en met stormachtige toe juichingen werd ontvangen, hield, nadat eerst de Rijkspropagandaminister Goebbels gesproken had, een rede. Hij sprak over het wonder der herleving van het Duitsche volk. Toen de nationaal- socialisten 30 Januari van het vorige jaar aan de regeering kwamen, hadden vijftien jaren wanbeheer de steden financieel ge- ruineerd. de dorpen stonden voor een cata strofe, bedrijven en fabrieken moesten ge sloten worden, de boerenstand verkeerde in ontbinding en een derde van alle werklie den wist geen uitkomst meer. De moeilijk heden waren zoo groot, dat de tegenstan ders verwachtten, dat de natiónaal-socialis- ton zich geen week zouden kunnen handha ven of hoogstens drie maanden zouden kunnen regeeren. Millioenen wanhoopten en werden onverschillig. Tegen deze onver schilligheid heeft het nationaal-socialisme derr strijd aangebonden. Het heeft geloof ge- wekï in de toekomst en het succes is geko men. Een bijeenkomst als deze is het beste bewijs, dat de onverschilligheid overwon nen is. Nog zijn er vele zorgen, maai- deze beteekenen geen capitulatie. Al is de levens standaard van vele Duitschers nog verre van 'oldoende, dit kan ons niet in de war bren gen. Tenslotte zal ook hier de taaie wil en de harde schedel tot succes leiden. Wij zullen door onze moeilijkheden nooit bedwongen worden, hoezeer onze tegenstan dei's onze ineenstorting wenschen. In het ergste geval zullen wij er nog onafhankelij ker door worden. Onze tegenstanders verwachtten, dat. do S.A. een revolutie zou veroorzaken, doch slechts enkele krankzinnige misdadigers zijn gevallen en de partij is sterker dan ooit. Na den dood van den grijzen rijkspresident hadden wij den toestand in 20 minuten ge regeld. Des middags hield de rijksleider voorden boerejistand, Walter Darré, een redevoe ring, waarin hij de moeilijkheden besprak, welke men heeft moeten overwinnen om eenige duizenden arbeiders wederom te •erk te stellen. Dreigende Kabinetscrisis in Spanje Heden is te Madrid het parlement her opend. Deze gebeurtenis werd met spanning te gemoet gezien, omdat de leider der katho lieke volksactie. Gil Robles, aan den yoor- 'ond ervan ondubbelzinnig verklaard heeft, dat hij tegen de regeering-Samper zal stem- ?n wegens haar onsamenhangende en ■akke politiek gij de Catalaansche en Bas- kische geschillen. Te verwachten is. dat het ministerie spoe dig ten val zal worden gebracht, want de katholieke volksaotie is de sterkste oppo sitiepartij. ONGERUSTHEID OVER STEGERWALD. In katholieke kringen in Duitschland maakt men zich. bericht „De Tijd", ten zeer ste ongerust over het lot van oud-minister Dr. Stegerwald. De voormalige rijksminis ter van Arbeid, die een leidende figuur was in het Centrum, werd onmiddellijk door de nationaal-socialisten uit zijn ambt ontzet en leefde verder met zijn familie in afzonde ring. Sinds enkele weken is Dr. Stegerwald echter spoorloos verdwenen en maakt men zich zeer ongerust over hem. Volgens som migen zou Dr. Stegerwald nog juist op het laatste oogenblik naar Engeland hebben kunnen vluchten; in Duitschland is men echter de meening toegedaan, dat Dr. Ste gerwald het slachtoffer is geworden van den haat zijner politieke tegenstanders. VIER DOODEN BIJ VLIEGONGELUK Uit Londen: Een verkeersvliegtuig, dat onder weg was van Haston naar Parijs en aan boord waarvan zich vier personen be vonden, is bij Shoreham in Kent neei'ge- stort. De vier inzittenden zijn gedood. Spoorwegongeluk in Lancashire Twaalf dooden, veertig gewonden Uit Fleetwood werd Zaterdag gemeld: De expres/trein LondenFleetwood, die aan sluit op de boot naar Belfast, is gisteravond om negen uur in de nabijheid van het etaiion Winwick tusschen Liverpool en Manchester in volle vaart op een boemeltrein gereden. De eeiste twee wagons van den exprestrein worden in elkaar gedrukt. Bij deze treinramp zijn 12 personen om het loven gekomen en 40 gewond. Tienduizenden koelakken krijgen gratie Teeken van evolutie van het Sovjet-regiem Het centraal executief comité der Sovjet- Unie heeft na zijn zitting van gisteravond besloten, tienduizend koelakken, die in de afgeloopen jaren door de Sovjetregeering zijn verbannen wegens hun sabotage van de uitbreiding van de landbouw en van de col lectiviseering van de boerenbedrijven gratie Ie verleenen en hun toe te staan naar hun oude woonsteden terug te keeren. Het be sluit wordt in verschillende kringen be schouwd als het beste bewijs van de evolutie in het Sovjet-regiem in de laatste jaren en van de gestabiliseerde positie van het land. Het congres van de Sovjet-Unie zal op 15 Jan. a.s. te Moskou bijeenkomen. Men schat het aantal stemgerechtigden, van de 160 millioen inwoners der Sovjet Unie thans op ongeveer 90 millioen. De Lindbergh-affaire Nieuwe arrestaties Uit New-York: In verband met het onder zoek tegen Hr.upfcmann hebben nieuwe ar restaties plaats gehad.. Zoo zou ook een vrouw door de politie naar New York ge bracht zijn. Van meer .gewicht lijkt echter de arresta tie van een man en een vrouw uit Chicago. De politie is van meening, dat men bij den man te doen heeft met een zekeren langge- zoohten „John", die betrokken zou zijn ge weest bij het in ontvangst nemen van het losgeld. De gearresteerde verklaart overigens James Bowman te heeten. Hij heeft toegege ven, dat hij een tuchthuisstraf van eenige jaren heeft ondergaan. Het psychiatrisch onderzoek van Haupt- mann wordt ingesteld door een commissie, welke samengesteld is uit één medicus, die door Foley is aangesteld, één die door de verdediging aangewezen 16, terwijl drie andere deskundigen hem de volgende week wederom aan een onderzoek zullen onder werpen. Verwacht kan worden, dat het pro ces tegen Hauptmann omstreeks 10 October a.s. een aanvang zal nemen. HET MARXISTISCH EENHEIDSFRONT IN FRANKRIJK PARIJS, 1 Oct. De bladen van het Marxis tische eenheidsfront hebben reeds eenige dagen geleden groote betoogingen aangewon digd die op 13 Oct. zullen beginnen met een opmarsch van socialistische en communiti- sche -stoottroepen. De rechtsche organisatie van oud-frontstrijders heeft thans haar 9000 leden opgeroepen zich gereed te houden eveneens de straat op te gaan om te betoo gen tegen de socialisten en communisten. Een plakkaat, waarin daartoe wordt opgeroe pen wordt heden in Parijs verstrekt. JAPANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN? Uit T o k i o: Volgens nog onbevestigde berich ten is het Japansche stoomschip „Tajan Maroe" door onbekende oorzaak bij Dagoesjan gezonken. Het stoomschip, dat slechts een zwakken radio zender aan boord aan, zond S.O.S.-seinen uit, die werden opgevangen door een Japanschen torpedo jager en een mijnenlegger. Deze beide oorlogs schepen zijn te hulp gesneld. Volgens eveneens onbevestigde berichten be vonden zich op het schip 171 passagiers, o.w. 120 Mandsjoerijsche arbeiders, die zouden worden aan gesteld bij den aanleg van een nieuwen weg bij Dakoesjan. TERECHTSTELLING Uit Hamburg: Zaterdagmorgen is de op 25 Sept. ter dood veroordeelde Jasper, die er van beschuldigd werd, betrokken te zijn aan verschillende moordon op nationaal- socialisten, op de binnenplaats van cle ge vangenis met den bijl terechtgesteld. GECOMPLICEERD SPOORWEGONGELUK In York (Pcnnsylvanic) werden een machinist en een spoorwegarbeider bij een treinbotsing gedood. Dit ongeluk blijkt een zeer grootcn om vang te hebben gehad. Bij de ontsporing waren n.l. niet minder dan drie goederentreinen betrokken met in totaal vier locomotieven. De dertig eerste wa gons van een Oostwaarts rijdenden trein vlogen uit de rails, waardoor de naastliggende spoor ver nield werd. Dit had weer tengevolge, dat een West waarts rijdende trein ontspoorde met twee loco- motleven en zestien wagons. Een derde trein, die op een parallelspoor naderde, reed op de ruines in, met het gevolg, dat ook van dezen trein zeven wagons ontspoorden. Dc materieele schade is uiteraard buitengewoon groot. Verdere persoon lijke ongelukken hadden echter niet plaats. Gemengd Nieuws De filmbrand te Hilversum Naar wij vernemen zijn de aanvragen van de filmvertooning te Hilversum, welke waren ingediend door den agent van politie, van Beigen-I-Ienegouwen in zijn kwaliteit van voorzitter der Heilige Garde in de Hei lige Hart-Parochie, bij de politie terugge vonden. Deze aanvragen zijn voorzien van een paraaf van den waarnemend hoofdin specteur van politie Niewold en van het woord „goed". Hieruit blijkt dus, dat de vergunningen inderdaad door de politie waren verleend. Oplichter van 12.000 aangehouden Een doortrapte boef Door de rechersche te Nijmegen is in samenwerking met de Duitsche recher che te Aken aangehouden, de 31-ja- rige J. B. uit Essen, die eenigen tijd geleden op veTvalscbe girobiljetten een bank te Nijmegen voor f 12000 had opgelicht. Hij inde het geld op den naam van Lud- vvig Baumer, die de cheques ook ondertee kend had. Bij een tweede bank te Nijmegen hal hij een poging tot oplichting gedaan voor achtduizend gulden. Het geld werd daar opgenomen door B's makelaar en moest afgegeven worden in Maastricht. In Limburg's hoofdstad verscheen Ludwig Bau mer evenwel niet. Hij had blijkbaar schrik gekregen njet gevolg, dat de adbt duizend gulden naar Nijmegen wérden teruggezon den en aan de opgelichte bank werden te ruggegeven toen het bedrog aan het licht kwam. Doodelijke auto-ongelukken Zaterdagmiddag heeft te Nieuwerbrug aan den Rijn nabü het hotel „De Krom" een ern stig ongeluk plaats gehad. Op deze hopgte naderde een vrachtauto, komende uit de richting Utrecht. Een soldaat liet zich, op de fiets gezeten, door deze vrachtauto door middel van een touw voorttrekken. Een an dere aulo naderde en toen beide wagens in de bocht waren gekomen, kon de soldaat door de groote vaart zich niet meer vasthouden en sloeg hjj tegen de uit de richting Leiden komende auto op. Zwaar gewond is hij opge nomen en naar liet algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd, waar hij 's avonds is over leden. De omgekomen soldaat was de 20- jarige Teesink uit Gouda. Zaterdagavond is te Wesel in Duitschland een verkeersagent, die op een motorfiets reed, door een zware vrachtauto van de firma W. uit Nijmegen aangeredpf en op slag l dood. De Nijmeogsche chauffeur G. werd ge arresteerd en de auto werd in beslag Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam kwamen twee auto's een taxi en een luxe-auto met elkaar in bot sing op hel J. D. Meyerplein op den hoék an de Rapenburgerstraat. Ten gevolge hier an werden twee inzittenden licht gewond door glasscherven. De auto's werden be schadigd. in de Oosterparkstraat kwam een mo torrijder in botsing met een taxi. De 37- jarige berijder W. werd tegen den grond geslagen en moest door den G.G.D. met hoofdwonden naar hot Onze Lieve Vrouwe gasthuis worden vervoerd. Op. de hoek van de Utrechtschestraat en Heerengracht is een veertigjarige man bij heL oversteken van do weg door een bij wagen van lijn 11 aangereden. Hij kwam te vallen en kwam daarna in botsing met een juist passeerend motorrijwiel. Met zware inwendige kneuzingen werd dc man- afkom stig uit Haarlem, door de G.G.D. opgenomen en naar het. Binnen Gasthuis overgebracht. Te Bergen c^p Zoom is een tractor met aanhangwagen van de firma Borre- mans uit Hoogcrheidc, bestuurd door een zoon van den eigenaar, komende uit de rich ting Roosendaal, op de Wouwsoheweg, door dat de bestuurder plotseling de macht over het stuur verloor tegen een links van de weg staande boom aangereden. De boom knapte, af, de carrosserie van de tractor ard totaal versplinterd, terwijl het onder stel gedeeltelijk verwrongen werd. Dechauf t'eur kon nog uit de wagen springen, doch kwam te vallen en liep daarbij ernstige ver wondingen op Hij werd naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar dr Van Zalm, de eerste hulp verleende. B. had een gebroken arm en een zware schouderfrac tuur bekomen. Te Oud-Gastel stak een luxe auto. van Hartman, uit Dint"loord- plotseling schuin de weg over. De fiuto reed tegen de gevel van het woonhuis der familie Vérkolen. De chauffeur wilde aanrijding met een grootcn hond voorkomen en remde krachtig, doch de aanrijding was niet meer te vermijden en het cadaver van de hond. die op slag dood was, zat tusschen rem-, as- en veeren- stel opgesloten. Hierdoor verloor de bestuur der de macht over zijn auto, welke schuin dwars over de weg in de gevel van genoemd gebouw terecht kwam. met het gevolg, dat het grootste gedeelte van de gevel instortte en de auto het huis binnendrong. De be stuurder en zijn passagier, de kolenhandc- laar B. on diens zoon, kwaxnen mét de schrik vrij. Te W veil en is door de gladheid van de weg ern auto, welke bestuurd werd door W. uit Eindhoven op dc Graafsehe baan tegen een langs de weg staande boom ge reden. In de auto waren behalve den chauf feur nog twee dames gezeten. De dames kwamen mét dc schrik vrij. De chauffeur werd evenwel ernstig gewond en is naar de woning van een dokter te Wychen vervoerd. Te Terheydcn (N.-Br.) reden in den nacht van Zaterdag op Zondag de drie ar- tisten Denijs Beuker en Ostra isc een auto- tosn van tegenovergestelde richting twee wielrijders naderden, waarop O tra, die stuurde, de lichten doofde. Op' het zelfde nogen-blik vloog de wagen van de weg en kwam tegen een paal terecht, waarop hij kantelde. Denijs en Beuker konden de wa gen, wélke ernstig beschadigd was, na eeni ge moeite verlaten. Ostra zat echter zoo danig bekneld, dat hij niet dadelijk kon worden bevrijd. De heide eerstgenoemde heeren hebben daarop hulp gehaald, waar na de artisten per ziekenauto naar hét St Ignatiusziekenhuis zijn vervoerd. Daar bleek dat Ostra ecu. gecompliceerde linkerarm- fracthur had bekomen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Denijs, die naast den bestuurder was gezeten, had slechts eenige onbelangrijke verwondingen opgeloopcn. Beuker had eenige diepe snij- wonden aan de handen, doch kon evenals Denijs het ziekenhuis verlaten. Dé toestand van Ostra is naar omstandig heden redelijk wel. Te Ridderkerk is de motorrijder O. uit H. I.-Ambacht op de nieuwe Rijksweg ondér deze gemeente tegen een voor hem uitrijdende auto gehotst. Met een beenbreuk en eenige ernstige vleescliwonden is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Te Voorschoten zou de motorrij der De B. uit Leiden met als duorijdster mej. L. W. te Voorschoten een vrachtauto van de N V. Rouppe v. d Voort uit. Den Haag voorbij rijden, toen de chauffeur van de vrachtauto iets naar links moest uitwij ken voor een transportfiets De motorrijder I Paul C. Kaiser's Zangconcours EEN VOORTREFFELIJK SLOT. Gelyk we de vorige week schreven, konden e nu niet bepaald enthousiast zjjn tot dusver behaalde resultaten op het groote nationale zangconcours, hetwelk al een drietal Zaterdagen achtereen te Scheveningen gehou- den werd. Het meeste succes voor den initiatief-nemer, Paul C. Kaiser's gemengd koor „Harmonie", lag tot dusver eigenlijk alleen in het groote aantal vereenigingen, dat tot deelname beslo ten had. Maar zie, wat we gehoopt hadden, is in ver- vulling gegaan. De laatste dag is zonder over-_ dryving een femonale geworden! Van de 'ereeiugingen wisten er niet minder dan 14 •p een eersten prijs beslag te leggen, terwijl de vijf overigen met een tweeden prijs gingen strijken. Mei een derden pryis behoefde dus geen enkele genoegen te nemen en zonder prijs ging er uiteraard ook geen enkele Het behoort stellig tot de grootste zeldzaam heden, dat een concoui's op zulk een schitte- x'ende wijze eindigt en het publiek heeft der halve naar hartelust kunnen genieten. De extra-verrassing van dezen dag was de eere-wedstrijd, waax-voor zelfs zeven gegadig den waren. Dat er tenslotte twee moesten ai- vallen, was uitsluitend te wijten aan het feit, dat deze twee wegens onvolledigheid niet meer aan dezen eindkamp konden mee doen. Laten we thans de uitslagen volgen: Afd. B: Dubbelmannen-kwartetten: Haagsch, Crisis Ensemble le pr. 306 pf) Afd A. Dobbelmannen-kwartelten ^Zang- lust" uit Bolnes le pr. (310 pj. Aid. A. Vrouwenkoren: Schoonhoven's Da meskoor le pr. (303 p.) Eere-Afa. Gem, Kox-cn: „Zingt den Heere" uit Hilegom 2e pr. (29S p.); „Zang en Vriend schap" uit Ouderkerk le pr. (354 p. Afd. Uitnemendheid Gem. Koren Chr. Gem, Zangver. „iZanglust" uit Peniis 2e pr. (270 p.. Afd. A Vrouwenkoren: „Excelsior" uit iZalt- bommel le pr. (309 p.). 4e Afd. Gem. Koren ,/Zang en Vriendschap" uit Bolnes le pr. (306 p.) Afd. Uitmuntendheid Gem. Koren: „Excel- siox'" uit Zaltbommel le pr. (336 p.). Naald wijk sell Gem. Koor le pr. (338 p.) Eere Aid. Gem. Koren: „Euterpe" uit Vrees wijk 2e pr. (277 p.)„Het Laakkwartier" uit Den Haag 2e pr. (296 p.); „Excelsior" uil Schiedam le pr. (400 p.). Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren: „A.V, S." uit Rotterdam 2e pr. (297 p.); „St. Caeci- lia" uit Treebeek le pr. (319 p.) Eere Afd. Mannenkoren: 's-Gravenhaagsche Politie MjZ.V. „Entre Nous" le pr. (357 p.). „Delftsche Nijverheid" le pr. (390 p.); Zalt Rommel's Mannenkoor le pr. (349 p.); Chr, Zangver. „Maassluis' Mannenkoor" le pr, (322 p.). De resultaten van den hierna gehouden eere wedstrijd waren: Delftsche Nijverheid le pr. (Medaille van "utl H. M. de Koningin); „Entre Nous" uit Den Haag 2e pr. (Medaille van den Burgemeester van Den Haag); Gem. Koor „Excelsior" uil Schiedam 3e pr. (van de Haagsche Tramweg- Mij); Naaldwijksch Gem. Koor 4e pr. (krans firma Luna); Zalt-Bommel's Mannenkoor, 5e prys. „iZang en Vriendschap" uit Ouderkerk i „Excelsior" uit Zaltbommel vielen wegenis voltalligheid uit. iZooals men ziet, hebben we hierboven x teveel gezegd toen we het haden, over i fenomenale dag. Rest ons nog eenmaal meldi te maken van de heeren J. P. J. Wierts (DenjLohr Haag), Fred. Roeske (Amsterdam) Raad (Den Haag), die als leden der jury i zooveel nauwgezetheid en ernst zich van hui taak hebben gekwetexx. Van moest plotseling remmen- waardoor mejJt L. W. van de duo afviel op de straat en ernstig aan het hoofd werd verwond. Na dat zij door een dokter was verbonden, is zij naar haar woning gcbi'acht, waarna bleek dat zij een hersenschudding en een verbloeding had. Zij is later naar het Dia- konessenhuis te Leiden gebracht. De motor- ï'ijder De B. die oogenschijniijk geen verwon- dingen had bekomen en op eigen gelegen B heid naar zijn woning was gegaan, heeft zich eveneens onder doktersbehandelingjfjiip moeten stellén. Waarschijnlijk heeft hij in-Hoen wendige kneuzingen en een bloeduitstorting}, in de heup. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp iv -i De zee en het spel De zee lijkt van vloeiend en golvend asfalt. Geen groene, geen hlauwe tint meer, enkel zwart Ze kreeg die kleur nabij het zwarte werelddeel. Oorzakelijk verband ligt hier natuurlijk ver. Zoo ziet de zee er weinig majestueus uit Doodschheid maakt haar kil. Alleen het kielzog brengt afwisseling. Uit het zwart woelt het wit naar boven, dat even in blauw overgaat om dan weer in rouw te verzinken. Na de golf van Biscaye passeer de geen enkel schip. Geen meeuw begeleidt ons. Slechts een enkele passagier leunt over de verschansing en staart over het sombere vlak. Lang blijft hij niet staan. Zoo'n zee boeit niet. Daarbinnen schettert de muziek, schatei-t de lach. De bootbevol king bekommert zich niet om de entourage. Zij is blij, dat de lucht bewolkt blijft. Dan blijft de hitte uit. Men kan zich ver maken in spel. Droomen en peinzen zijn uit den tijd. Zij hebben Cxet het sentiment de vlucht genomen. Madeira. De boot ligt voor anker, als de passagiers ontwaken. De patrijs poort is de monocle, waardoor men land ziet. Fluks naar boven. In morgenstemming maakt het eiland Madeira zijn opwachting. Madeira lokt daar als een oase in de asfalt-woestijn. Het schip wordt weer door groen water omkabbeld. Want het is vroeg en daarom is de baai rustig. Als gewoonlijk streek ons schip neer yoor Finchal, de hoofdstad van dit eiland. Zij vormt een amphi theater, waarvan de zee het platform uitmaakt, zegt een beschrij ving, die ons in de hand werd gestopt Ditmaal is die pactische ontboezeming heusch korrekt, in tegenstelling met de reclame, waaraan vereenigingen voor vreemdelingenverkeer zich dikwijls schuldig maken. De huizen klauteren stoutmoedig tegen de halve-man-vormige bergen op. De meeste rusten uit op beschei den hoogte. Maar daarboven bewegen zich de echte klimmers. En dan hebt ge nog de eenzame waaghalzen in hun khaki-pak en met rooden kap. Op den kruin der bergen een witte wolk om te vergoeden, dat we in dit seizoen de sneeuwbedekking moeten missen. Duikelaars aan 't werk. Daar komen de eerste bootjes naar het schip. Vooral de duike laartjes trekken de aandacht. Een man pakt een bijna zwart gebi'and jog van een jaar of 13, 14, bij het eenig kleedingstuk, dat het aan heeft, een zwembroekje van het kleinste formaat, maakt een beweging alsof hij het over boord wil gooien en 'X III stond ïn ons blad yan 21 September jl. schreeuwt dan naar de passagiers: voor een sixpence. Een six pence 't kan ook een één of twee shillingstuk zijn, vormt kringen in het water. Met lenigen sprong duikt het jog naar de diepte, blijft een paar seconde onder water, klampt zich aan den rand van de boot vast, wordt binnengehaald en terwijl hij het hoofd schudt als een hond, die met het natte element heeft kennis gemaakt en het water hem uit neus en mond spuit, toont hij vol trots, het opgevischte muntstuk en voor hij nog met een ruwen badhanddoek is afgedroogd, ziet hij weer een cirkel in het water en herhaalt hetzelfde spelletje. Gevaar schijnt er niet bij te bestaan. De duikelaartjes maken den indruk kern gezond te zijn. Men zou onzen bleekneuzen haast zoo'n kuur toe- wexischen. Inmiddels zijn er ook handelaars in hun bootjes het schip genaderd. Als een bijen-kolonie omzwermen de schuitjes de Winchester Castle. Maar vooralsnog vlot de handel niet. Dat lukt beter, als de passagiers hun uitstapje op het eiland hebben Naar land. Langs een houten 'trap daalt men in een motorboot af. Bij het landen mex*kt men van de douane geen spoor. Daax-voor heeft de maatschappij wel gezorgd. Velen blijven wat op de pier wan delen en bekijken winkels. Een andere groep heeft een verdere en hoogere excursie in den zin. Aan de kade staat een ossenslede gereed om u naar het station te bi'engen. Ze nemen de plaats van onze trams in. Alleen kan men er zich in kussens neder- vleien. De straten, althans het deel, dat voor rijverkeer is be stemd, zijn ten behoeve van die sleden geplaveid met gladde steenen, welke eenigszins den vorm hebben van eierkolen, doch nog kleinei'. Een langwerpig kussen gedrenkt in smeei-olie wordt van tijd tot tijd onder de slede gelegd, opdat die nog beter zou glijden. De spieren der sterke dieren spannen zich. De voerman stoot cowboy-kreten uit. Met voorzichtige sierlijkheid worden de bochten genomen. Een bazaar is het eind van de tocht. Ge zijt inmiddels een goede 100 M. gestegen. Winkelen. De bazaar is niet ver van het stationnetje van de tandradbaan. Gij hebt een twintig minuten tijd. Dat is slim overlegd. Want alle passagiei's, zonder uitzondering loopen den winkel binnen en koopen iets. Trouwens op dat punt zijn de bewoners van het eiland geslepen. Als ge straks in het treintje zijt gestapt, staan er op de paden daarnaast elke 50 of 100 M. jongens en meisjes. Zij bedelen niet. Zij werpen een of andere prachtige bloem op de bank, waar ge zit. Ze verwachten, dat ge daarvoor een klein geldstuk naar buiten zult gooien of dat ge anders den bloem weer uit den trein laat vallen. Als ge aan ieder wat woudt geven, zoudt ge niet alleen zwaar bevi'acht met bloemen boven komen, maar ge zoudt ook een halve hectoliterzak met specie moeten meenemen om te ontwaren, dat er aan het eindpunt geen cent meec inzit. Finchal, dc hoofstad van Madeira, Op den top van den berg gebruikt ge ïn het kraakzindelijke hotel-restaurant het ontbijt. Van hier hebt ge een verrukkelijk uitzicht over de baai en de omgeving. De huizenrijen worden door een bloemenweelde onderbroken. De wondermooie hydran- ge is hier koningin in het bloemenrijk. Ook de eucalyptus, de steeds ontvellende boom, spreidt zijn waaier open. Maar boven al gedijen hier de palmen, veel beter dan b.v. aan de Rivièra. Vreemde vruchten hangen te stoven in de zon. Wel kan Madeira in rijkdom van vruchten en bloemen en boomen de vergelijking met Californië niet doorstaan, maar toch blijft het voor ons Noordelingen, een tooverland. En dan zoo dichtbij. Slechts drie en eexx halve dag van Southampton. Toboggan-tocht Men heeft de keus om met het treintje naar beneden te gaan maar dat doen alleen bange naturen of met een toboggan een rieten glijtuigje, dat nu eens geduwd dan weer getrokken wordt, al naar het terrein klimt of daalt. Hiervoor zijn echter geen ossen gespannen, maar „running boys", hardloopende jon gens, zooals de officieele beschrijving zegt Een van de „jongens" die de toboggan, waarin ik zat, veilig naar beneden had te bren gen, had zeker de vijftig achter den rug, de ander de vijfen twintig. Het was yoor hen geen gemakkelijke karwei. Zij hijgden als paarden. Wel moeten ze sterke longen bezitten om dit be roep uit tfi oefenen. De weg, ^velken de toboggan volgt, is inge nieus geconstrueerd. Hij bestaat uit bolvormige trappen, gemaakt uit de boven beschreven bobbelsteenen. Tusschen elke trap ligt een strook ongeplaveide grond, waar de jongens het zoo noodige hol voor den voet vinden. Bij de talrijke bochten hoort men de vrouwelijke passagiers gillen, want metterdaad onthaalt dol toboggan ons door op verx*assende bewegingen. Zoo worden dan weer bij de bazaar in de nabijheid van het station afgezet. De „jongens" houden hun hand op, gelijk dat op Madeira alge meen gebruikelijk is. Trouwens, ook langs de toboggan-weg we melde het weer van knapen en meisjes, die een spiering uit wierpen om een kabeljouw te vangen. Een enkele ongelukkige houdt een diepen hoed zoo, dat er gemakkelijk een muntstuk in kan worden gemikt. Andere kereltjes vergezellen het voer tuigje al kopje over duikelende totdat ze beet hebben. De vreem delingen-exploitatie is hier wel zeer intensief. Toch krijgt men niet den indruk, dat dc inwoners van Finchal, een stad van bijna honderd duizend inwoners, er bijzonder wel bij varen. Da armoede kijkt uit huizen en kleerea. Handel aan de valreep Met de ossenslede gaat het dan verder naar de pier. De motor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2