liieauip geitectfc CJoutmil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cl. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5288 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 1 OCTOBER 1934 15e Jaargang ftübertrntirprijjEn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen fofy— van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 GEEN BEWIJS, WEL TEGEN SPRAAK In ons nummer van 14 Sept. 1.1. schreven We o. m. het volgende: Alles gaat om het lieve geld, schimpt het Schoolblad, en het veroorlooft zich de zware beschuldiging, dat het Christelijk lyceum te Zwolle een vlucht is geworden voor de afgewezen candidaten van het gemeentelijk Gym nasium en de R. I-I. B. S. Soortgelijk praatje heeft men ook in den Ilaag opgehangen; de cijfers wezen uit* toe ver men de plank mis- sloeg. Laat men over Zwolle nu eens iets ten bewijze van dèzè beschuldiging aanvoe- Dit schrijven had tweeërlei bedoeling. Het was in de eerste plaats een dringend verzoek aan het Schoolblad om niet alleen te beschuldigen, maar ook te bewij- Laat de redactie van dit orgaan nu eens één geval noemen, dat afgewezen can didaten voor R. H. B. S. en Gymnasium bij het Christelijk Lyceum werden geplaatst in de klasse, waarvoor ze werden afgewezen. Natuurlijk, één geval zou niet beslissend zijn, maar de beschuldiging hing dan toch aan één spijker en niet meer zoo los in de lucht als nu. Het Schoolblad heeft, voorzoover wij weten, tot heden nog geen enkele spijker met kop geslagen. We willen daarom dat lag in onze tweede bedoeling zelf den beschuldiger op weg helpen, om zijn bewering te verdedi gen óf zich voor zijn houding te scha men. Uit goede bron vernamen we zooveel, dat we zonder bezwaar verder op de zaak kunnen ingaan. Het Chr. Lyceum te Zwolle, vroeger Chr. H. B. S., mag zich bij de voortduur in ge stadige bloei verheugen. Sedert 1924 steeg het aantal leerlingen van 90 tot 230, zoodat thans deze inrichting door meer leerlingen bezocht wordt dan de R. H. B. S. en het Gem. Gymnasium. De redactie van het Schoolblad zal zich daarover natuurlijk met ons verheu gen, indien het bij de toelating maar strikt eerlijk toegaat. Valt daaraan te twijfelen? I Ongeveer tien jaar geleden leefde bij vele, zoo niet alle voorstanders van „openbaar onderwijs" de gedachte, dat het eindexamen aan de Christelijke school veel gemakke lijker was dan aan de andere inrichtingen; immers, er slaagden zooveel meer leerlingen. Merkwaardig genoeg gaf men zich blijk baar niet de moeite om deze meening te toetsen. Anders had men geweten, dat het schriftelijk werk voor het geheele land ge lijk is en dat de leerlingen meermalen door dezelfde examencommissie aan de tand ge- yoeld werden. Hoe het een met het ander te rijmen is, gaat ons begrip te boven, 't Is een mooie opgave voor het Schoolblad. Echter, het gevolg van dit verschijnsel (dat er van de Chr. school grooter percen tage leerlingen slaagde) was, dat de Chr. school eind Augustus steeds verscheiden aanvragen voor toelatingsexamen kreeg van leerlingen, die op de R. H. B. S. niet waren overgegaan en nu hun geluk bij de Chr. in richting wilden beproeven om toch in een hoogere klasse te komen. 1 Niemand zal het de leiders van het Chr. Instituut kwalijk durven nemen, dat zij die leerlingen aan het toelatingsexamen lieten deelnemen; maar het zal het School blad waarschijnlijk lichtelijk .verbazen te yernemen: In al de jaren, daf de Chr. School te Zwolle bestaat, is het nooit voorgekomen, dat een can- didaat voor die hoogere klasse werd toegelaten. Ja, het is nog sterker: Tegenwoordig wordt zelfs zulke liefhebbers de gelegenheid niet meer geboden om examen te doen. Ter illustratie kunnen we nog een frap pant staaltje meedeelen. 't Vorig jaar zakten een groot aantal can- didaten van de R. H. B. S. voor het eind examen. Velen van hen meldden zich toen aan voor de vijfde klasse II. B. S. van het Chr. Lyceum. Hoewel ze dus reeds een jaar in de vijfde klasse van een H. B. S. gezeten hadden, werden ze uitgenoodigd zich te on derwerpen aan een toelatingsexamen voor klasse V, ingericht op dezelfde voet als het gebruikelijke overgangsexamen. Eén leerling deed examen, slaagde en werd in de vijfde klas geplaatst Dit jaar slaagde hij voor het eindexamen. De redactie van het Schoolblad mag hieruit elke conclusie trekken, welke zij oorbaar acht; wij willen slechts instantelij k dragen: Valt uit een en ander af te leiden, 'dat het Christelijk Lyceum te Zwolle een toevlucht is geworden voor de afgewezen tandidaten van het gemeentelijk Gymna sium en de R. K. H. S.? Wij gaven tegenspraak; wie levert het Bewijs? De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een adres gericht aan Tweede Kamer inzake de wijziging van de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, en inzake de voorzienin gen in de gemeentelijke kassen van werk- loosheidszor^. In de in ie ding tot dit adres wordt er op gewezen, dat beide wetsontwerpen van strekkenden invloed zijn op de financieele positie der gemeenten. Het laatste wetsont werp grijpt tevens in in het gemeentelijk be lastingstelsel. Ten aanzien hiervan wordt opgemerkt, dat bij alle onzekerheid, die vooral in dezen tijd toch reeds bestaat, het wel uitermate bezwarend is, wanneer bui tendien ook van de zijde der regeering maatregelen in overweging worden geno men op een zoodanig tijestip, dat daardoor de begrootingsarbeid der gemeenten op losse schroeven wordt gesteld. Het adres bevat vervolgens uitvoerige beschouwingen over de beide wetsontwerpen. Ten aanzien van eerste wetsontwerp wordt o.m. uitvoerig be toogd, dat in belangrijke mate afbreuk wordt gedaan aan de in 1929 toegepaste temperin; der verschillen in belastingdruk. Wat het wetsontwerp betreft aangaande voorzieningen ter zake \an gemeentelijke kosten van werkloosheidszor.g, wordt teleur stelling uitgesproken over het feit, dat de regeering op het standpunt is blijven staan, dat de wcrkloosheidszorg in beginsel een last is. die «p de gemeenten behoort te druk ken. Adressanten metten uiteen, dat de werk loosheid een nationaal verschijnsel is en niet langer als een gemeentelijke aangelegenheid kan worden beschouwd. Premietarief Ongevallenwet Wordt 10 pet. hooger. Naar wij vernemen, moet rekening wor den gehouden met de mogelijkheid van een, op 1 Januari 1935 ingaande, verhooging van het premietarief voor de On ge vallen we L1921 met tien ten honderd. De defensie En de vrijzinnig-democraten Het is bekend, dat Prof. Mr. A. C. Jose- phus Jitta (v.-d.) in zijn partij een afwij kend standpunt inneemt ten aanzien van de landsverdediging. Dat blijkt thans weer een artikel van zijn hand de Groene Amsterdammer, waarin hij schrijft: De door de opdracht aan de commissie- Idenburg in uitzicht gestelde aanzienlijke be zuiniging op de uitgaven voor de nationale defensie zullen voor een belangrijk deel niet in vervulling gaan. Het perspectief wordt ge opend van een bezuiniging van vijf mil li- oen op de uitgaven voor de defensie door invoering van het capitulantenstelsel en do afschaffing van het instituut der vooroefe ning. Daarentegen is op de begrooting van het departement van koloniën een post van 12 millioen gulden gebracht als bijdrage aan Ned.-Indië, in het bijzonder bestemd voor de vloot Het is te wenschen, dat de vrijzinnig-de mocratische leden van de beide Kamers van de Staten-Generaal hun stem niet aan de begroot ing van het departement van defen sie zullen onthouden, nu hun verwachtingen betreffende de bezuiniging niet geheel in ervulling zijn gegaan. Zij moeten zich schikken in het onvermijdelijke, zooals hun beide Ministers het blijkbaar hebben ge daan. De loonen van Amsterdams gemeentepersoneel Het plaatselijk Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidsper soneel (A.C.O.P.) heeft aan den gemeente raad van Amsterdam een schrijven gezon den, waarin het zich richt tegen de door B. en W. bij den Raad ingediende voor dracht, inhoudende herzieningen van de loon- en salarisregelingen voor de gemeente werklieden en -ambtenaren. Het comité betoogt, dat in de commissies voor georganiseerd overleg een tegenvoorstel werd ingediend, waar de overgroote meer derheid zich vóór heeft verklaard. Dit voorstel hield in, om de verlaging van het inkomen als gevolg van de verhooging van het verhaal voor de pensioenpremie te compenseeren met verhooging van loon of salaris. Het comité verzocht den Raad om overeenkomstig dit voorstel te willen be sluiten. Ook de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieke Dienst, en St. Paulus hebben in zake de loonsverlaging aan B. en W. ge adresseerd. Zij verzoeken B. en W. in hun adres te willen bevorderen, dat met behoud 'an behoorlijke grondloonen, in den nood van de gezinnen welke uitgaan boven het algemeen gemiddelde, op passende wijze Voorts bevelen zij een regeling aan inzake de arbeidersreserve, welke geen 400 jonge gezinnen aan de werkloosheid prijs geeft. Een en ander wordt door deze bonden uit voerig toegelicht. Smirnoff in de Melbourne-race? Iwan Smirnoff, de man van de ..Peli kaan", is naar Engeland vertrokken, als passagier van de K.L.M., met het doel daar proefvluchten te gaan maken met de „Havii- land Comet", die voor de Melbourne-race is ingeschreven, doch waarvan de piloot plot seling ernstig ongesteld werd. Het staat nog niet vast of hij de race zal meemaken, doch voor dat geval heeft hij reeds de toestemming van de directie der K.L.M. Prinses Juliana bruidsmeisje Bij het huwelijk van Prins George van Engeland Volgens de „Sunday Dispatch" zou Prinses Juliana worden uitgenoodigd om bruidsmeisje te zijn bij het aan staande huwelijk van Prins George van Engeland met Prinses Marina. Dit huwelijk zal op 29 November in de Westminster Abdij worden voltrok ken. Waarschijnlijk zullen ook het oudste kleindochtertje van Koning George, Prinses Elisabeth en Prinses Ingrid van Zweden tot de bruidsmeisjes behooren. Jac. P. van Term Treedt af als hoofdredacteur van de Limb. Koerier. De heer Jac. P. van Term, die vorige week onder blijken van groote en vele be langstelling zijn vijftigjarig jubileum als journalist vierde, schrijft in een woord „Ten dank en afscheid'', dat hij thans als hoofdredacteur van de „Lirnh. Koerier" af treedt. Reeds gedurende twee jaar werd hij bijgestaan door den heer H. v. d. Broeck, die van nu af de geheele leiding op zich zal nemen. Echter blijft de heer Van Term voorloo- pig nog „hoofdredacteur in algemeen© dienst" bij de Uitgevers Mij. „Neerlandia". welke drie dagbladen en andere periodie ken uitgeeft. Nat. Vereen, voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal Men zendt ons het volgende communiqué Door enkele personen, die zich met de handelwijze van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ten aanzien van de schrijfwijze onzer taal niet kunnen vcreenigen, is dezer .dagen het ini tiatief genomen tot het oprichten van de „Nationale Vereeniging voor Orde en Een heid in de Schrijftaal". Het voorzitterschap is aanvaard door Prof. Mr. B. M. Tavern e, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Pen ningmeester is de heer C. J. J. W e s t e r m a n n, journalist; secretaris is de heer I-I. A. II w e 1 e r, conrector aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam (adres: Alexan- derlaan 5, Hilversum). Deze vereeniging stelt zich ten doel: handhaving van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel behoudens de gebruikelijke afwijkingen in zake de verbuiging van „een", „geen", „mijn" enz. zoolang niet tot stand is ge komen een hervorming, die het karakter draagt van een nationaal werk. Deze hervorming dient tevens aanneme lijk te zijn voor Vlaanderen en bijgevolg voorbereid te worden door een veelzijdige commissie, die in beide gedeelten van het taalgebied geldt als bevoegd bij uitnemend- De leden dezer vereeniging verplichten zich voorloopig tot het toepassen en, voor zoover zulks van hen persoonlijk afhangt, doen toepassen van de thans officieele spel ling en verbuiging. De vereenigine zal zich met alle beschik bare middelen Terzetten tegen de verbrei ding van de zoogenaamde examen-spelling welker invoering geen eenheid oplevert, doch het aantal in practijk gebrachte sy stemen met minstens één vermeerdert, en die bij algemeene aanvaarding onher stelbare schade zou toebrengen aan de schrijftaaL De namen van degenen, die deelgenomen hebben aan de oprichting dezer vereeniging zullen binnenkort gepubliceerd worden. Ook andere mededeelingen zullen dit voorloopige bericht zoo spoedig mogelijk aanvullen. De Leidsche Courant Bestaat vijf en twintig jaar Het dagblad, de Leidsche Crt., r.k., dis- tricfsblad voor Leiden en omgeving, jubi leert. Eén der journalisten dichtte er van (bij jubilea worden altijd onbekende dichters ontdekt) Wanneer je vij'f-en-twintig jaar Je best steeds hebt gedaan, En ied'ren avond weer opnieuw De straat bent opgegaan. Wanneer je zooveel jaren lang Je plicht trouw hebt betracht. En ied'ren avond massa's nieuws In het gezin gebracht. Dan ben je niet meer maar een krant, Die hulde hebt verdiend, Dan ben je veel meer dan een krant Een echte trouwe vriend. Welnu, dat mèg dit blad zeggen; het heeft zijn uiterste best gedaan om het r.k. publiek lug, goed on objectief voor te leggen (welk een verschil b.v. tusschen de raadsverslagen an de omliggende gemeenten in dit blad n in cle roode pers, die bijna uitsluitend „partijgenooten" aan het woord laat!); en het gaf in voorwerk en artikelen gave en degelijke voorlichting naar eigen overtuiging Aan het jubileumnummer werkten natuur lijk vele vooraanstaande personen mee. Al de burgemeesters uit de omtrek zonden een korte bijdrage. Opvallend, hoeveel anti-rev. en chr.-hist. namen men daarbij aantreft. Vijf en twintig jaar geleden ware zulks niet denkbaar geweest. De kranten veranderen en wij met hen. Maar aan zijn principe hield de Leidsche Crt. vast. Dót verdient de meeste hulde. Op de kracht der overtuiging komt het tenslotte toch maar Alleen principieele voorlichting verheft een volk. Daarom wenschen we de Leidsche Crt. voor het roomsch-kath. volksdeel een gezegende vooruitgang toe. Naar wij vernemen is het hoofdbestuur van de Centrale voor huiden-, leder- en schoenenindustrie met de regeering in overleg over de maatregelen, die het hoofdbestuur zal dienen te treffen in ver band met de thans geschapen situatie. Op 4 Octo ber wordt een conferentie gehouden met den mi nister van oeconomische zaken. Het R.K. Werkliedenverbond en de Werkloosheid Het R.K. Werkliedenverbond heeft zich met een adres gericht tot den Ministerraad, waarin het erop wijst, dat de werkloosheids verzekering door beperkende bepalingen zoo ernstig wordt bedreigd, dat haar voortbe staan in de waagschaal wordt gesteld. Ver der betoogt het adres, dat de bedragen, welke thans nog aan de gesteunde werkloo- zen worden uitgekeerd, absoluut te laag zijn, en dat tengevolge daarvan in duizen den gezinnen het gebrek zijn intrede heeft gedaan. Wij hebben, zoo zeggen adressanten, de eer Uwe Excellenties dringend te verzoeken, de uitgaven, voor dit doel noodzakelijk, voorloopig terug te brengen op het peil van vóór l Juli 1934 en aan de hand van het daarvoor vereiséhte bedrag de steunrege ling te herzien. Daarbij bevelen wij de be langen der-groote gezinnen niet alleen die met de allerlaagste inkomens in Uw bijzondere aandacht aan. Intusschen is de vrees niet ongegrond, dat een herziening niet spoedig zal gereed zijn Toch is met het oog op het naderend winterseizoen, dat zijn speciale uitgaven met zich brengt, spoedige hulp geboden. In afwachting van de door ons bepleite herziening verzoeken wij daarom beleefd aan de gesteunden voor den komenden win ter een extra toelage te verleenen. Verder want ook bij herstel der rege ling op den ouden voet kan op den duur verarming niet worden ontgaan verzoe ken wij beleefd te willen bevorderen het rui mer beschikbaar stellen van goedkoope le vensmiddelen, als: margarine, vet en aard appelen, en ruimer verstrekking van klee ding en dekking, dan thans door het Ko ninklijk Nationaal Crisiscomité geschiedt (B-steun). Practisch ware het aangegeven doel te be reiken door een specifrlen toeslag op de in komstenbelasting, dan wel verhooging van verteringsbelastingen, mogelijk verhooging van beide. De Regeering moge ervan overtuigd zijn, dat een der beste middelen, het onmisbare middel tot handhaving van de zedelijke volkskracht en de eendracht des volks, is het voeren eeper krachtige economische po litiek, gericht op de handhaving en zoo mo gelijk verbetering der welvaart van het ge heele volk en dat vooral voor de eendracht fnuikend zou zijn, als de onderlinge afstand tusschen do verschillende volksgroepen door de crisis meer dan thans het geval is, zou den worden vergroot. Dit zou spanningen in het leven kunnen roepen, waartegen de moest gespitste aan dacht der Regeering niets meer zou vermo gen, omdat ze onhoudbaar zijn. De winkelsluiting op Zondag Was de enquête voldoende? De Algemeene Winkeliersvereen. heeft een adres gezonden aan de gemeenteraad van Amsterdam inzake de kwestie van de winkelsluiting op Zondag. Daarin wordt ge zegd, dat de door het gemeentebestuur ge volgde methode tot het vastleggen der mee ningen van de bij de Zondagsverkoop be langhebbende winkeliers beslist onvoldoende moet worden genoemd Adressante geeft als haar meening weer: 1. dat het alleszins wenschelijk zou zijn om alsnog een nieuwe enquête op uitgebrei der schaal bij de belanghebbende winke liers te doen instellen; 2. dat, indien voor het instellen eener nieuwe enquête geen tijd meer beschikbaar is, de uitslag der nu gehouden enquête moet worden aanvaard, echter zonder de niet-uit- gebrachte stemmen bij de tegenstanders der verruiming te tellen; 3. dat hierdoor deze uitslag een geheel ander aspect krijgt en op grond daarvan de verruiming van den Zondagsverkoop dient te worden verleend voor de slijterijen, voor de winkels in visch en fruit en voor die brood, banket, suikerwerk en chocolade. Zij verzoekt de Raad en de middenstand te toonen. dat de gedane toezeggingen van 6teun en bescherming geen ijdele woorden zijn, maar beloften, welke niet zullen wor den beschaamd. COMMISSIE ART. 8 BEDRIJFS- RADENWET De Minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een Commissie van Advies, als bedoeld in art. 8 van de Bedrijfsradenwet en heeft in deze com sie benoemd: tot lid, tevens voorzitter prof. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool, te 's-Gravenhage; tot lid F. J. H. Bach, directeur van het Bureau van Ned. RJC Middenstandsbond, te 's-Gravenhage; A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland, te litrecht; W. Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; mr. A. M. Engels, administrateur bij het departement van Sociale -Zaken, te 's-Gra venhage; ir. J. H. J. Huygens, hoofdinspecteur van den arbeid, te Haariem; K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, te Utrecht; C. van der Lende, secretaris van het Ned. Verbood van Vakvereenigingen, te Amsterdam; A. Mastenbroek, referendaris bij het departement Sociale Zaken, te s-Gravenhagc; H. J. Pele- onder-voorzitter van den Kon. Ned. Midden standsband. te Leeuwarden; Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken te 's-Gravenhage; H. Stap. secretaris van de Vereeniging van den Chr. Hao- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand, in Nederland, te Zeist; M. A. F. L. M. Tepe, wet houder van de gemeente Leiden, te Leiden; Prof. Mr. C. W. de Vries, h Jeeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te 's-Gravenhage. Aan de lissie zijn toegevoegd, onderscheidenlijk als aris en adjunct-ecretaris, de secretaris en de adjunct-secretarissen van den Hoogen Raad van BESCHERMING VAN DIEREN De internationale beweg'ng der Dieren bescherming heelt, eenige jaren geleden, be sloten tot de instelling van een jaarlijk- schen Dierendag, waarop hei recht der die- op bescherming in het middelpunt der publieke belangstelling wordt geplaatst. Als datum voor dezen Dierendag is gekozen de vierde October, de sterfdag van Franciscus van Assisi, den grooten vriend van het dier. DAT RIJMT NIET Is het dus ongerijmd? Wij schreven een schoon gedicht: „Het rijwielplaatje, brengt geld in 't laadje". Maar nu komt er een lezer en laat daar heel prozaïsch op volgen: Nog zoo één! Och man, dat rijmt heelemaal niet; ant woorden we hem. Neen, zegt hij terug; het moet ook niet rijmen; het is ongerijmd! U weet wel, die nieuwe clearing-wet.. Ja, we leeren tegenwoordig wel vreemde dingen en vreemde woorden. En van die clearingwet weet ik niet veel meer, dan dar heel wat menschen er ontevreden over zijn. Ook zij, die Engelsch geleerd hebben. Dezul ken zeggen: clear is klaar, zuiver, veilig, netto, onbelast, onbezwaard ook, als werkwoord: iemands schulden effenen; afrekenen door middel van 't clearing-house..^... Hou maar op, zegt de man, die alleen maar weet, wat clearing in de prakt ij k beteekent, na een korte, maar dure les van 't clearing-house, d. i. de Ned. Bank. Hoe leerde hij zijn les? Hij kreeg van tijd tot tijd een fleschje medicijnen uit Duitsch- land tegen een hardnekkige kwaal. Dat kostte hem, rembours, zoo ongeveer f 4.80, alles bij mekaar. Dezer dagen bestelde hij weer zoo'n fleschje. Na een week werd hij verzocht op het spoorwegpostkantoor te komen. Daar werden hem, in verband met de clearin; overeenkomst, verschillende stukken ter teekening voorgelegd, met de vraag of hij bereid was, thans aan de Ned. Bank te be talen, wat hij anders aan den postbode ter hand stelde. Natuurlijk n.aakte hij daar tegen geen bezwaar. Echter, daarmee was de clearing, de ver effening, de netto-betaling niet af. Want toen moest hij nog f 1.14, zegge en schrijve één gulden en 14 cent betalen voor. clearingsonkosten. 1-Iet dure fleschje wordt dus nog weer duurder. Hoe rijmt gij dat te zamen; vroeg hij ons. Wij hebben reeds gezegd: het rijmt niet. Dan is het ongerijmd, zei hij, en smeet de deur dicht. Gemengd Nieuws. Moordaanslag te Eindhoven Daders in arrest Zaterdagavond om 10 uur werd plotseling bij een zekeren Jansens, wonende aan den Hurkhovénschen weg te Eindhoven hevig op de deur geklopt J. die ernstige vermoedens had, dat het de gebroeders P. waren, met wie hij in onmin leefde en die ruzie met hem zochten, begaf zich naar buiten met een militair geweer, dat hij als lid van do burgerwacht in huis had Hij werd onmid dellijk aangevallen door twee personen* die hem het geweer afhandig maakten. Het wa ren inderdaad de door J gevreesde T. P. de Pon en H. J. de Pon, beide uit Woensel. Een der broers liep met het geweer weg, terwijl de andere handgemeen werd met J- De aanvaller kreeg even later weer hulp van zijn broer, die het geweer had wegge bracht Plotseling riep Jansens uit: „Je hebt me gestokenl" waarna hij ineenzakte. De daders namen de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw van Jansens kwamen buren te hulp, die het slachtoffer zijn woning binnen droegen. Dr. Sporenburg, die op waarschu wing spoedig aanwezig was, constateerde, dat J. 4 messteken in de rug had bekomen. Later op den avond hebben de daders zich met het geweer op het politiebureau aan gemeld, waar zij werden ingesloten. Hevige treinbotsing te Zwolle GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Zaterdagmiddag is op het rangeerterrein te Zwolle een goederentrein, welke uit de richting Deventer naderde, in botsing ge komen met een rangeerende goederentrein. Hoewel bij de botsing ontzettende materieele schade is aangericht, hebben gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De locomotief van de rangeerende trein. erd door de andere locomotief opgelicht en dwars op de rails gezet. De voorstellen dei- beide locomotieven werden ernstig bescha digd Dc bufferbalken werden versplinterd. Eenige deelen van de locomotief van de goederentrein werden vernield, terwijl een goederenwagen omgekeerd naast de rails terecht kwam. Het verkeer ondervond eenige vertraging. De oorzaak van het ongeluk schijnt toe te schrijven te zijn aan de omstandigheid dat de remmen van de rangeerende trein met of slecht werkten. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Men meldt ons uit Vianen: Zaterdagmor gen hoorden de omwonenden van den auto- houder J. van Straaten* alhier, een gewel dige slag Toen zij ijlings toeschoten, bleek hun, dat hier een ernstig bedrijfsongeval had plaats gehad. Bij het oppompen van de banden is de ring, welke de band tegen houdt, losgesprongen. Hij trof den autohou- der levensgevaarlijk aan het hoofd De ongelukkige is naar de Rijksklinieken overgebracht. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Smirnoff zal met een Engelsch vliegtuig deel nemen aan de Melbourne-race. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt he* pre mietarief voor de Ongevallenwet wanrschijnüijk met 10 pet. verhoogd. irdaanslag gepleegd. Te Eindhoven i Blz. 2 Tienduizenden koelakken in Rusland krijgen gratie en mogen naar hun woonsteden terugkeer en. Dreigende kabinetscrisis in Spanje. H.t Duitsche Oogstdankfeest. □staande sa- Nieuwe arrestatie* in de Lindbergli-affaire. Blz. 2 en 3 Naar en in Zuid-Afrika. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. IV. Blz. 3 Verschenen is het jaarverslag der Oranje- Nassaumijnen te Heerlen. Dc vlootmanoeuvi Antirev. Partijdag gehouden. Men meldt ons uit Menalduuradeel (Fr.): Tusschen Marrum en Franeker reed gister avond een personenauto afkomstig uit en bestuurd door iemand uit Makkum met groote snelheid en slingerend langs den Rijksweg. Verschillende wielrijders en wandelaars konden slechts een aanrijding voorkomen, door ijlings achter de langs den weg staande boomen te vluchten. Ter hoogte van Dronrijp werd een wiel rijder. de 33-jarige D. Oegema uit Dronrijp aangereden. Deze bleef bewusteloos en met een ernstige schedelbreuk op den weg liggen. De autobestuurder reed door zonder zich om zijn slachtoffer ie bekommeren. Een eind verder botste hij tegen een tegenkomende auto aan, bestuurd door den groentenhan- delaar Dokter uit Leeuwarden. Zijn naast hem zittende echtgenoote sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg ernstige snijwonden aan het gelaat. De bei de auto's werden ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto uit Makkum, die onder den invloed van sterken drank was, kreeg geen letsel. Hij is echter in ar rest gesteld. De wielrijder is overgebracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Mevr. Dok ter is ter plaatse vertonden. Nader wordt gemeld, dat in den toestand van Oegema eenige verbetering is ingetreden. BRANDEN Te F. r mei o ontstond brand in de boer derij van J. van Loo, onder Veldwijk. De vlammen werden het eerst door dc vromv opgemerkt. In een oogenblïk stond het ge heele gebouw in lichte laaie. Van den in- toedel kon niets worden gered. Het geheele huis met schuur ging in de vlammen op. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. KINDERVERLAMMING Men meldt ons uit Ede: In deze gemeente, in de buurtschap Veldhui zen bij landbouwer V., doet zich een geval van kinderverlamming voor. De patiënt, een jon getje van 8 jaar is per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. UIT ANGST UIT HET RAAM GESPRONGEN Toen te Weert (L.) de vischhandelaar H. v. in beschonken toestand tuiskwam, ont stond er een hevige ruzie met zyn huisgenoo- ten. Nadat hij zijn vrouw ernstig mishandeld had, keerde hij zich tetgen zijn 19-jarige doch ter, die hy met een vuurwapen bedreigde. Het sje vluchtte hierop naar haar slaapkamer, r zij, nog steeds door haar woedenden va der achtervolgd, uit het raam der tweede ver dieping naar beneden sprong. Zij werd hier met ernstige verwondingen opgenomen en naar het Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand Meek zeer ernstig te zijn, en men vermoedt, dat zij haar ruggegraat heeft gebroken, zoodat gevaar voor haar leven bestaat. IN DE BOSSCHEN AANGERAND Vrijdagavond is een 14-jarig nagmeisje van hotel Montferland op weg naar huis in de Montferlandsche bosschen door een onbekend gebleven individu aangerand. Ofschoon direct met veel personen de bosschen z(jn afgezocht, niet geragd <jen dader te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1