0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.aCHETS W, Burgers verleenen hun diensten tijdens de tramstaking te Tokio, waar 10.000 man bij zijn betrokken. Links: reparatie aan den stroomtoevoer. Midden en rechts: een burger-bestuurder en -conducteur in actie. Een troon van Marg-Pompoerven. Reusachtige „marroivs" op de landboiiw-tentoonstélling van Middlesex te Marlington. Rechts: Burgem. Duval Slothouiuer van D'oetinchem bekijkt een der inzendingen op de 17e klompenbeurs. Dr. A. F. Philips in gesprek met minister Oud (links) en minister De Wilde (met rug naar camera) in de Philipsfabrieken te Eindhoven. De Minister van Ondertvijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. mr. H. P. Marchant, vertelt voor de Nederlandsche geluidsfilm hoe men thans zijn taM moet schrijven. De opname van de film in de kamer van den minister. Een pracht-exemplaar op den Groninger Prov. Fokveedag te Baflo 34VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 DE EVANGELISCHE KERK IN HET DERDE RIJK f (Van onzen Duitschen Correspondent) I „De Koninklijke Dom te Berlijn", zoo duidde de officieele titel eencr historische toeschrijving van den toenmaligen hofpredi ker en Koiisistorialrat Kritzinger over de inwijding van de dom in het jaar 1905. Deze titel zegt ons twee dingen: dat we met de Ihofkerk des konings en tevens mót de dom Aan den bisschop te doen hebben. Want de honing van Pruisen was sunnnuis episcopus Kan de landskerk en de dom was zijn dom. Het kwadraat om de Lustgart-en, met het standbeeld van Friodrich Wilhelm III, den •oprichter der Oud-Pruisische Unie in het midden, representeert de totaliteit van een vorstenhuis, welks prestaties in oorlog en vrede van historische btteekenis waren. Het Slot, de Dom, het Oude Museum en het iZeughau's demonstreeren deze totaliteit, welke haar hoogtepunt bereikt in de gedach te eener protcstantsche monarchie en een koninklijk bisschopsambt, verbonden met het ideaal van een christelijk wereldrijk, waar summus episcopus en caesar in dezelf de persoon zouden verschijnen. Als banneling heeft Duitschlands laatste Hohenzollernvorst vanuit het stille Doorn de verwezenlijking van een zijner schoonste iidealen moeten volgen. Adolf Hitler fun geert als „Reichs'verweser" en onder zijn protectoraat kon Ludwig Müller zijn her haaldelijk uitgestelde zegetocht vieren. Het uiterlijk effect li eft weinig te wen- Bchen over; alleen het trieste, regenachtige herfstweer bevorderde de feestelijke stem ming niet. Ook de plaatsaanwijzing door geüniformeerde S.S.-mannen maakt op den vreemdeling een eenigszins zonderlingen indruk. Maar het spel der Berlijnsche „Phil- harmoniker", het orgel onder professor Heit mann en het heerlijke Staats- en Domkoor onder zijn directeur professor Sittard doen zulke bijkomstigheden weldra vergeten. Vlak achter mij zitten twee Grieksch- Orthodoxe bisschoppen in hun eigenaardige zwarte mantel gehuld en naast mij heeft Generalsuper-intendent Schottler uit Maag denburg plaats genomen. Wat verderop ont dek ik hofprediker Döhring en Dompredi- ker Richter en daar deze laatstgenoemde tot de oppositie gerekend wordt, neem ik mij voor, des avonds in hetzelfde kerkgebouw naar hem te gaan luisteren. Het altaar met zijn brandende kaarsen i wordt door twee groote bloemstukken ge flankeerd en overal hangen van de balkons beide nationale vlaggen, de zwart-wit-roode en de roode met het hakenkruis. Omstreeks twaalf uur verschijnt als vertegenwoordiger der rijksregeering Kultus-minister Rust en hij wordt door de gemeente met opgeheven hand begroet. Precies op de aangegeven tijd gaan de hoofddeuren open en zet het preludium in. Geüniformeerde S.A.-mannen dragen met militair élan de vaandels naar het altaar en blijven er met gedekten hoofde tijdens de gansche dienst staan. Terzelfder tijd ver laat de S.S. het middenschip om de weg vrij te maken voor den rijksbisschop en zijn geestelijk gevolg. Het koor zingt een can tate voor koor en orkest van Bach en de rijks bisschop gaat met vicaris D. Engelke en bisschop Kühlewein naar het altaar. Wij be leven een liturgische dienst, waarbij zorg vuldig alles vermeden wordt, wat aan een interne kerkelijke strijd doet denken. Met verheffing van stem verklaart Ludwig Müller zich in zijn hooge functie bereid, het Woord der Waarheid te verkondigen: „Ilc ben willens, mijn bisschoppelijk ambt volgens het evangelie naar Luther te lei den. God helpe mij hiertoe en geve mij de kracht, om mijn taak naar Zijn wil te vol brengen!" Hooge geestelijken uit alle deelen van het Duitsche rijk met uitzondering van de protesteerende landen Wurtenberg en Beie ren geven den kerkelijken leider een spreuk mede als geleide en opvallend vaak hoort men de nadruk leggen op de dui$ plicht der broederlijke liefde. Vooral de jongere predikanten heffen na een stevige handdruk hun arm voor de ge bruikelijk geworden Hitlergroet in de hoog te, wat in zulk een plechtige omgeving eenigszins misplaatst aandoet. De kansel wordt door den kerkelijk beves tigden rijksbisschop ditmaal niet bestegen maar van het altaar af spreekt hij de ge meente in tekstvorm toe, richt zich tot de kerk, spreekt over het geestelijk ambt en vermaant de gemeente tot broederlijke sa menwerking, welke staat, volk en kerk ten goede zullen komen. Buiten in de Lustgarten staan ondanks het ongunstige weer honderden menschen geduldig te wachten. Ook hier hooren wij den rijksbisschop verzekeren, dat de een heid tusschen volk en kerk tot stand zal worden gebracht en de geestdriftige menigte juicht hem „Heil Hitier" toe. Des avonds begaf ik mij op den aange geven tijd opnieuw naar de dom, om er naai den bejaarden D. Richter te luisteren. Nog stonden de enorme bloemstukken op het be scheiden verlichte altaar en hingen de vlag gen van de balkons neer op een paar hon derd menschen slechts, die de weg hierheen uit innerlijke drang hadden gevonden. Na een korte liturgie las D. Richter ons van de kansel voor het begin van Efeze 4: „Zoo bid ik u dan, ik, de gevangene in den Heere, dat gij wandelt waardiglijk der roe ping, met welke gij geroepen zijtmet alle ootmoedigheid en zachtmoedigheid, met lankmoedigheid, verdragende elkander in liefde; u benaarstigende te behouden de eenigheid des geestes door den band des vredes: Een Heere, een geloof, een doop, een God en Vader van allen, die daar is boven allen en door allen en in u allen!" Op de puinhoopen der oude kerk is een nieuwe kerk neergezet en officieel geopend voor de gemeente. Het is nu maar de vraag, of daar het Duitsche christenvolk en zijn nakomelingen kunnen leven? Volgens het oordeel van ervaren protestanten hebben we hier met 90 pCt. mensch.enwerk te doen. De vraag der belijdende christenen luidt: Is dit huis door God gebouwd? Zoo niet, dan was het feest der officieele inwijding een schromelijke vergissing! Meer bezadigden zullen zeggen: dat moet worden afgewacht! Maar helaas hebben we daar niet meer den tijd voor. Het gaat im mers om het lot, om de toekomst eener be lijdende kerk en daar kan over uitstel eener definitieve beslissing niet gerept wor den. Wij zijn verplicht naar de merkmalen eener echte christelijke kerk te vragen, Jezus Christus, de gekruisigde moet de bcsis dezer kerk zijn. Het gaat in de kerk niet 0111 machtvertoon en uiterlijke praal, maar om absolute gehoorzaamheid aan den eenen en eenigsten Leider: Jezus Christus! Met verheffing van stem riep de bejaarde D. Richter zijn met spanning luisterende gemeente in de dom toe: „Ik laat de han den haast in mijn schoot zinken, wanneer ik let op wat er om ons heen gebeurt. Maar God geeft ons telkens opnieuw moed. Gods Rijk is niet het Derde Rijk!" Aan het eind van zijn ernstige waarschu wing liet D. Richter doorschemeren, dat alle hoop op een vergelijk nog niet is opgege ven. Wellicht zullen er nog ond'-" andelin gen plaats vinden, welke tot toenadering, misschien zelfs tot een verzoenin" kunnen leiden. Vermoedelijk hangt dit samen met het ge rucht, dat D. Bodelschwing zich bereid zou hebben verklaard tot een persoonlijke ge- dachtenwisseling met zijn opvolger Müller. Mocht dit gerucht, dat ook reeds tot het kerkelijke ministerie is doorgedrongen, op waarheid berusten, dan is het niet uitgeslo ten, dat wij een oplossing van het uiterst delicate kerkelijke vraagstuk in Duitschland tegemoetgaan. BINNENLAND. De Dieseltreinen weer in omloop Nog geen bedrijfszekerheid. Naar de Tijd verneemt zal met ingang van de winterdienstregeling weer een aan tal dieseltreinen waarschijnlijk zes of ze ven in dienst worden gebracht Successie velijk zullen de overige dan volgen. De zes nog niet verbeterde en thans nog in dienst zijnde treinstellen zullen dan in de Centrale Werkplaats te Haarlem de noodige wijzi gingen en verbeteringen ondergaan. Binnen niet te langen tijd is te verwach ten, dat de geheele dienst, zooals die oor spronkelijk bepaald was, met dieseltreinen gerede kan worden. Omtrent de herstellingen van de motoren wordt medegedeeld iat de krukassen geen herstelling behoefden te ondergaan wel da uitlaat en de plaats, waar de gassen bij ei kaar komen. Voorts zijn verschillende ondertitelen als de kogellagers, aanzieniijk .versterkt. Het onderzoek naar de metoren en vooral naar de noodige verbeteringen is een ingewikkeld en tijdroovend werk geweest. De twaalf Duitsche monteurs van de Maybachfabrie- ken, die de motoren gelxuwd hebben, zijn dan ook nog steeds aanwezig. De spoorwegautoriteiten zouden zich niet ontveinzen dat de aangebrachte verbeterin gen en herstellingen nog onvoldoende kun nen zijn, zoodat men eventueel de diesel treinen weer uit den dienst zou moeten nemen. Visch naar Frankrijk De uitvoer-contingenten. De afdeeling visscherijen van het Ministe rie van Economische Zaken deelt mede, dat blijkens ontvangen telefonisch bericht ne maandelijksche contingenten voor den in voer van versche zeevisch en gezouten ha ring in Frankrijk voor het vierde kwartaal 1934 als volgt zijn vastgesteld: Fijne versche zeevisch (no. 45a van het tarief): October, November en December 90.000 K.G. per maand; Grove versche zeevisch (no. 45b van het tarief): October en November 450.000 K.G. per maand; December 500.000 K.G.; Gezouten haring (no. 46 van het tarief): October 420.000 K.G.; November en December 320.000 K.G. per maand; Gedroogde, gezouten of gerookte visch, an dere dan haring: October November en December 4000 K.G. per maand. Misplaatste critiek Van de autoweg naar de politiek Een bestuurslid van Nevas, de heer Kroes» maakt in het laatste nummer van „Weg Rail" reclame voor een, nu reeds gehouden vergadering van deze vereeniging, welke op 18 Sept. in Den Haag gehouden werd en waar Ir. Mussert sprak over het nut en de urgentie van speciale autowegen. Dat mag Ir. Mussert gerust doen en het bestuurslid van Nevas mag van deze zaak een hobby maken, waarbij al het andere on beduidend wordt. Maar wat niet geoorloofd is in een tijd schrift als dit, is de overgang, welke de schrijver maakt van auto-wegen naar de politiek. De schrijver besluit zijn artikel met deze verzuchting: Op het Binnenhof evenwel vangt men elkander liever politieke vliegen af dan dat men zich im zulk een vraagstuk iet wat zou bekommeren. De eene helft van Nederland steunt de andere door allerlei crisisbetalingen, er is een onontwarbare chaos van crisisbe- sluiten ontstaan, het aantal werkloozen blijft stijgen en de millioenenkapitalen blijven renteloos liggen, omdat het den genen, die de macht in handen hebben, mangelt óf aan het noodige heldere in zicht in deze zaak óf aan de onmisbare onafhankelijkheid van politiek sectaris- me, dat door de boomen het nationale bosch niet kan zien. Zoo sjokt de parlementaire huifkar verder tot hij vastloopt in het poli tieke moeras. De schrijver blijve onzenthalve leven in de fantasie, dat er niets belangrijkere is te doen in de wereld dan het aanleggen van speciale autowegen, al of niet op via ducten; het verbaast ons, dat een geschoold journalist zóó iets schrijft en dat de redae- tite van een politiek-neutraal tijdschrift het zonder naschrift plaatst. DE KWESTIE-SPOORHOUT. De commissie uit de Tweede Kamer, aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen in zake de kwestie Spoorhout. is thans met haar onderzoek zoo ver gevor derd, dat zij tot het mondeling hooren van de daarvoor in aanmerking komende perso nen is kunnen overgaan. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst I /^TN Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Uit Oost-lndie DE WEDVLUCHT LONDEN—MELBOURNE Indië bereidt zich voor! BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). De deelne mers aan de LondenMelbourne-race zijn van alle ambtelijke formaliteiten vrijgesteld. Te Muntok, Batavia, Soerabaja, Rembang, Waingapoe (Soemba) en Koepang (Timor) zullen weerberichten worden opgemaakt, die op aanvraag per radio zulen worden doorge zonden. Te Batavia en te Soerabaja zal me dische en technische hulp aanwezig zijn. Op de vliegvelden van Batavia, Soerabaja en Koe pang zal nachtverlichting worden aange bracht. De regeering is niet verantwoordelijk voor eventueele ongevallen en zal de kosten, welke hieniit voortvloeien, in rekening brengen, o.a. ook die van opsporing, bij eventueel zoek- GEKNOEI MET STEENKOLEN? BATAVIA, 27 Sept (Aneta). De kranen en transporten van een steenkolen leverende firma te Tandjong-Priok zijn verzegeld, in verband met een onderzoek door de justitie naar aanleiding van het vermoeden dat de clientèle dezer firma over een periode van ver schillende jaren zeer zjjn benadeeld. Tot nogtoe ontbreker verdere bijzonder heden. ROFFELRIJM EN* AAN TANTE POS Volgens de berichten zal het gesprek- 20 pet. verlaagd worden. Tante Pos! Beminde Tante, Zooveel en zoo vaak gelaakt Als van de miljoenen brieven Er eens één was zoek geraakt! Duizenden, ontelbre malen Waren we er vroolijk mee Als een grol gedebiteerd werd Op de dienst der P.T.T. En we braken met z'n allen In verdwaasd gehoonlach los Was je soms niet al te lekker, Wijze suikertante Pos Dat zal allemaal voorbij zijn, Dat is, eerlijk, uit de tijd, Want je werd voor ons een voorbeeld Van de grootste spaarzaamheid. Zes miljoen aan gave guldens Lei je in één jaar opzij; Daar is (en dat vind ik fijn hoor!) Vast van mij een tientje bij. Is het wonder dat je spaarpot Alle boosheid in ons breekt En een vlam van pure liefde In ons bitter hart ontsteekt? Werkelijk, het is beschamend, Diep beschamend, Tantelief, Dat je komt met zooveel korting Op het telefoontarief Twintig klinkende procenten Werp je het tarief omlaag; Wat een weldaad voor de arme Zakenmenschen van vandaag! Dank voor zooveel gulle goedheid Tante Pos! En wordt de port Op het drukwerk en de brieven Ook verminderd binnenkort (Nadruk verboden.) LEO LENS PLAFOND INGESTORT SEMARANG, 27 Sept. (Aneta) Gistermid dag is het cementen plafond in de biblio theek en museumzaal van het proefstation Midden-Java, dat 1500 K.G. weegt ingestort. Toen men het gevaar zag aankomen, is de zaal onmiddellijk ontruimd; de mandoers (In- landsche opzieners) konden hierbij ternauwer nood het veege Hjf redden. Door deze maat regelen hadden echter geen persoonlijke onge lukken plaats. De schade,, aan kasten en mu seumstukken toegebracht, is aanzienlijk. TELEFOONVERBINDING JAVA—BALI BATAVIA, 27 Sept. (Aneta). Met ingang van 1 October zal het interlocale telefoonver keer tusschen Java en Bali voor het publielS worden opengesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5