rodlOij VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 Kerknieuws, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Schevcningen (vac-wijlen B. Tichelman). Dr. R. B. Evenhuis te Zaandam (O.Z Te Rijswijk (Z.H.) (Evang.) F. K. van Èvert te Hellevoeisluis. Aangenomen: Naar Herwen en Aerdt (hulppred.) cand. B. Nijholt te Lobith. GEREF. KERKEN epen: Te Langerak (Z.H.), J. O. Mul- GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Andijk, M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Beroepen. Te Meerkerk (als leerend ouder ling). D. L. Aangeenbrug te Nieuw-Vennep. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. J. van D ij k te Zwolle bedankte voor lijn benoeming tot hulpprediker te Nijverdal. Hij wenscht weer de Geref. Kerken te dienen en wenscht ook een beroep in overweging te nemen. Zijn adres is Terpelkwïjkpark 7, Zwolle. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE,, Ds. A. P. Ba rend re gt is Oct. afscheid te nemen van de Bapt. Gemeente te Emmer Erfscheidenveen en 21 Oct. d.a.v. in trede te doen te Haarlem. Bevestiger Ds. L. de Haan, van Utrecht Ds. W. van der Waal Jzn. Is in ver band met rijn op 1 Oct. a.s. ingaand emeritaat voornemens Zondagnamiddag a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Loos- drecht. JUBILEUM Ds. K. J. VAN DEN BERG :ns d. Woensdag 3 Oct. a.s. hoopt Ds. K. J. van den Berg, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Amers foort, zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. Ds. Klaanus Johannes van den Berg. geboren in 1882. werd in 1909 candidaat in Zeeland. Zijn eerste gemeente was Kamperveen, waar hij 3 October 1909 zijn intrede deed. In 1912 vertrok hij naar Hoogeveen, in 1914 paar Putten, in 1917 naar Ermelo en in 1922 naar Amersfoort. Ds. van den Berg. die zich voor veel christe- lijken arbeid geeft, werkte indertijd in 1918 toen hij predikant was te Ermelo ook mede tot oprich ting van het Christelijk Lyceum en werd bij de oprichting direct gekozen tot bestuurslid en is vanaf 24 Februari 1926, eerste voorzatter van het Lyce umbestuur. Ds. Van den Berg is geestelijk verzorger In ..Zon en Schild" te Amersfoort, Ned. Herv. stichting voor zenuw- en geesteszieken. Tevens geeft hij godsdienstonderricht aan de zusters dier inrichting. Ds. Van den Berg, die tot den Geref. Bond in de Herv. Kerk behoort, bekleedt een vooraanstaan de plaats in plaatselijke en gewestelijke organisa ties der antirev. partij, voor welke partij hij menige spreekbeurt heeft verricht. JUBILEUM Ds. D. M. VERMET Woensdag 10 October a.s. hoopt Ds. D. M. Vermet, Ned. Herv. predikant te Leidschendam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als predikant in zijn eerste gemeente werd bevestigd. Wegens zijn kort verblijf in zijn tegenwoordige gemeente is het de uitdrukkelijke wensch van den jubilaris, dat dit zilveren feest niet publiek zal worden gevierd, maar zich uitsluitend bepalen zal bij het uitspreken van een gedachteniswoord, in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 14 October des v.m. 10 uur. Na dezen dienst zal er dan in het Dienst gebouw gelegenheid bestaan hem de gclukwen- schen aan te bieden. Ds. Vermet stond achtereenvolgens in Herwij nen. Klaaswaal (1920). Balk (1925) en Ooster- bierum (1929) en. vertrok 7 Januari 1934 naar Leidschendam. Woensdagmorgen werd op Woudschoten de slotvergadering gehouden van de eerste Nederland- sche Oecumenische Theologenconferentie. Het woord werd gevoerd door dr. H. Schönfeldt van Genève, directeur van het Oecumenisch Onderzoe kingsinstituut te Genève. Deze sprak over de taak die de kerken naar het oordeel der oecumenische beweging in de eerste jaren thaas hebben. Na een korte pauze sprak de voorzitter der con ferentie prof. Böhl een slotwoord, waarin hij zijn hartelijke vreugde over het geslaagde congres uit sprak. Na een bespreking werd een resolutie op gesteld, waarin geconstateerd wordt, dat de con ferentie heeft geleid tot bevestiging van de eens gezindheid, tot grooter ooderling begrijpen en tot verdieping van het gemeenschappelijk verantwoor delijkheidsbesef. De conferentie is d'ankbaar, dat de diepe nood van dezen tijd geleid heeft tot het krachtiger doorbreken van het inzicht, dat de ver schillende kerkgenootschappen als dcelen der oecumenische kerk tot elkander moeten komen ter bezinning op en vervulling van den eisch, dien God aan allen stelt zoowel ten opzichte van elkander als van de wereld, waarin Hij hen tezamen heeft geplaatst. Zij doet een beroep op de theologen van Nederland om mede te werken aan de verbree ding en verdieping van dit oecumenisch gesprek en verzoekt de convoceerende besturen daarbij lei ding te blijven geven. De conferentie werd gesloten met een wijdings- dienst in de kapel van Woudschoten. Ds. H. Hasper, gereformeerd predikant in Hersteld Ver band te Den Haag, leidde dezen dienst. DE RUSSISCHE MARTELAARSWEG Het lot der ontrechten. Dr. Oskar Schabert te Riga. de bekende voor man der Ruslandhulp, schrijft in „Evangelium und Osten": „De priester (en predikant) in Rusland is een ontrechte persooo. Dat beteekent: hij heeft geen kiesrecht. Hij heeft ook geen recht op de broodkaart, dile hem alleen de mogelijkheid geeft brood en andere levensmiddelen tegen dragelijke prijzen te koopen; zoodoende is hongeren zijn lot en moet hij van aalmoezen leven. Hij heeft voor zich en zijn gezin ook geen recht op medi sche hulp: particuliere ziekenhuizen zijn er in Rus land niet en tot de staatsziekenhuizen is er voor hem geen toegang. Hij kan zijn kinderen ook niet naar school zenden; er zijn uitsluitend staatsscholen en die rijn voor de kinderen der ontrechten ge sloten. Hij heeft ook geen recht op arbeid in de staatsbedrijven (en andere dan staatsbedrijven zijn et). De geestelijken leven met hun gezin er gens in een schuurtje of in eeu corridor, doch dit moeilijk te bekomen, daar ontrechten in de side van de melaatschen in oud-Israêl verkee- i. Bovendien kan de ontrechte op straat onge straft worden aangerand of mishandeld: eenige klacht van een ontrechte wordt niet in behande ling genomen. Officieel heet dit alles, dat er in Rusland ge- 'etensvrijheid en godsdienstvrijheid bestaat. „Licht im Osten" ontving een schrijven van een 'eduwe, waarin o.a. het volgende wordt gemeld: Ik deel u mee, dat ik uw postwissel door de Torgsin ontvangen heb. Ik heb nu nog vijf kin deren en mijn bejaarde ouders zijn bij mij. Mijn vader is 72 jaar oud. Hij heeft om des geloofs 'ille al veel geleden, is in 33 gevangenissen ge- :eest, moest in Siberië bij 50 tot 55 graden vorst meer dan 500 KM. te voet afleggen. De gevangenissen en de verbanning hebben zijn gezondheid erg aangepakt. Zijn geest is nog wel opgewekt, maar lichamelijk is hij erg zwak. t leven is moeilijk, alles is zoo duur, vooral het brood. Als de jongens uren lang in de rij staan krijgen ze zooveel brood, dat elk voor zijn ombijt *An snee heeft, maar dan is er voor 's middags al De toestand is in vele opzichten als Ps. 82 zegt: „Verlos den arme en den behoeftige, ruk hem uit der godd'eloozen hand. Ze weten niets en verstaan niets, zij wandelen steeds in de duister- s, dies wankelen alle fundamenten der aarde." Marzlnkowsky schrijft: „Tien jaar geleden, vla'k jor mijn verbannng uit Sovjet-Rusland woonde een muziekavond bij in Moskou, in het gebouw »n de Evangelische Christenen. De groote zaal as stampvol. Onder diepe stilte zong Nikolai met :n machtige bas een lied uit den tijd der Hugeno- n. Allen luisterden met ingehouden adem. Niko lai zong het lied van zijn eigen leven. Nikolai is niet meer. Hij werd in Siberië ver moord. Als bloedgetuige van Christus. Wat zijn misdaad was? Dat hij zong van zijn Heiland en trots alle kruis en vervolging en verbanning daar in bleef zingen. Nadat hij zijn studie aan het conservatorium in Moskou had voltooid, stelde hij zijn stem geheel den dienst van Christus. Met zijn hooge ge stalte, zijn karaktervol open gelaat van Slavisch ■type, omlijst met krullend donkerblond haar. deed hij denken aan een ouden bard. De geestdrift ver teerde hem en bracht zijn hoorders in verrukking. „Licht im Osten" verleent gaarne zijn bemidde ling om gaven door te geven. Penningmeester: G. Streithorst, Weesp. Gironummer: 166821. DE PROTESTANTEN IN DEN ELZAS. De merkwaardige omstandigheden deen zich x>r, dat de in Frankrijk alom bestaande „schei ding van kerk en staat" in den Elzas tot op heden is doorgevoerd. Dientengevolge verkeeren in den Elzas ook de Protestantsche kerken in een uitzonderingspositie. Zij ontvangen n.l. nog steeds staatssubsidie en zijn in het volle bezit van de oude bezittingen. Ook de lagere school in den Elzas is nog steeds coofessioneel. In den Elzas heeft 200 Luthersche en 50 Gereformeerde ge- ten, samen ongeveer 300.000 zielen (een zesde der Elzassische bevolking). OM DEN MAMMON In het te Stuttgart in Wurtemberg verschijnende Evangelische Sontagsblatt lezen we het volgende woord, waarbij ook Nederland genoemd wordt: „De republiek Chili besloot om 500.000 schapen vernietigen, daar noch voor de wol noch voor het vleesch afzet te vinden was. De Hollandsche regeering liet tot verlichting der crisis 115.000 stuks rondvee opkoopen, slachten en in bussen in maken. Van de 20 millioen bussen zijn er tot dus- slechts 7 millioen verkocht; de onderneming bleek een verlies van grooten omvang op te le- Bij een veiling te Drunen io Holland wer den 40.000 K.G. aalbessen vernietigd. Hetzelfde geschiedde met 50.000 K.G. in de Hollandsche plaats Vlijmen En nu de andere zijde: De Wolga Duitschers, die onder ontzettend leed twee jaar hongersnood doorleden hebben, staan nu voor een nieuwe mis oogst. Tienduizenden hebben den hongerdood voor oogen. Zij zouden wel op de knieën daarheen wil len kruipen waar men bussenvleesch en aalbessen en schapen laat bederven en vernietigen moet. In de laatste anderhalf jaar zijn in Turkestan heele volksstammen wegens den daar heerschenden hon gersnood ellendig omgekomen. Maar ook in de landen waar tot dusver overvloed was, schijnt het blad te keeren. Sprak men er tot dusver van, dat de wereldgraanmarkt aan een teveel van 200 mil lioen centenaars „leed", zoo komt thans uit Roe menië het bericht, dat de regeering den uitvoer van graan heeft verboden, omdat de oogst door droogte ernstig leed. Ook in de korenstreeken van Noord-Amerika, waar men teneinde de prijzen hoog te houden 10% van de zaai-oppervlakte af nam, heerschte droogte, die den oogst deels deed mislukken; hoeveel koren is daar verbrand het water geworpen en nude misoogst. Waarom werd in de vette jaren niet voc magere gezorgd? En waarom wordt waar te veel is niet gemaakt dat dit komt waar te weinig is? En het antwoord dat deze vragen volledig beant woordt is: Om den Mammen". WAT IS HET BESTE MEISJESBOEK? Ze weten het niet. Tenminste de meisjes, die wij om hun oordeel vroegen, 't Was altijd weer een weifelen of ze zouden noemen Nan's Zonnige Zomer" van Frieda van Felden of dat ze tenslotte „Map van Ree" van Ada Tijmes—Jonkman zouden kiezen. Van allebei is de prijs 2,25 ing. en 2,90 geb. Neem ze dus maar beiden. Het zijn uitgaven van de N.V. W. D. Meinema, Delft. ZENDING EN PHILANTROPIE Gereformeerde Zendingsbond In het gebouw voor C.SJB. fe Utrecht hield de Gereformeerde Zendingsbond onder leiding van Ds. J. C. Klomp, em. predikant te Driebergen, zijn 37e algemeene jaarvergadering. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, liet zingen van Psalm 121 vers 1 en las een ge deelte van Johannes 4. Na het welkomstwoord en de lezing der notu len bracht de director Ds. W. Bieshaar hel jaarverslag over 1933 uit. Daarin werd melding gemaakt dat zendeling Pol op de vergadering aan wezig was en daardoor veel van het arbeidsveld van den G.Z3. kon vértellen. De groei der ge meenten blijkt uit het te klein worden van het mooie kerkje te Sangalla. Hoewel het loon der To- radja's zeer gering is en de inzinking in Indië bui tengewoon groot is brachten deze menschen toch nog in het afgeloopen jaar f 500 op. In het ressort Makale breiden de gemeenten zich sterk uit. Ook het bezoek der scholen wordt drukker. Deze w den bezocht door 2025 kinderen. Behalve de z deling zijn er voor het gemeentebezoek en scholen 46 inlandsche goeroe's werkzaam. Het a: tal gedoopte Christenen steeg tot 2447 terwijl nog 868 Toradja's momenteel dooponderricht o vangen. In Rante-Pao werden 607 inlanders ge doopt terwijl er 1200 dooponderricht ontvangen. Alhoewel in Sadan de invloed van het Mohamme danisme sterk is overtreft het aantal Christenen dat der Mohammedanen. In het district van Zen deling Van Dijk werden 2147 personen gedoopt. Bovendien ontvangen 807 inlanders dooponder richt. Dr. Van der Veen. de taalgeleerde van Bijbelgenootschap, woont vlak bij Rante-Pao Agin-Agin. Hij heeft in 1933 het Evangelie Lucas in de Tae-taal laten verschijnen. Ook zijn woordenboek met 'n schets voor hen die deze taal willen leeren is oereed. Een schoolopziener v: Regeering examineerde de leerlingen van de G.Z. B.-normaalschool. Van de 11 jongens slaagden er 10. De leerlingen die den Evargelisten-cursus volg baren aan een zeer strenge keur onderwor pen. Het waren de besten voorzoover menschen daarover kunnen oordeelen die in het Toradja- gebied waren te vinden. Het aantal hulpvereeni- gingen in het moederland beweegt zich in stijgende lijn. De oplaag van het maandblad bedraagt 24.300 exemplaren. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven et een bedrag ad f 190.620.59. het nadeelig saldo bedroeg f 17.654.25. De periode van den duren school -en woningbouw is voorbij. De verminderde inkomsten kenden daardoor voor een groot deel orden opgevangen. Buigen wij verlegen onder des Heeren goeddoen de hand, dat Hij ons wil gebruiken, het hoofd, en als Hij ons een venster opende in het jaarverslag het uitzicht niet naar onze binnenplaatsen, naar de witte verten van Zijn rijke genade, dan spreke 'n iegelijk: „Ik geloof, Heere" en bidde 'k onzer: kom mijn ongeloof te hulp. Ds. Van der Graaf te Nijkerk bracht daarna verslag uit van de werkzaamheden der dassicale r.dingscommissie op de Veluwe. In de classis werdt de zending zooveel mogelijk kerkelijk gedre- i. Ondanks den engunst der tijden stond deze arbeid in het teeken der consolideering. Het leden tal beweegt zich nog steeds in de stijgeode lijn. De zendingsspreekbeurten in tal van gemeenten vinden geregeld plaats, terwij] ook in Indië bet zendings- rk ond'er Gods zegen zich voortdurend uitbreidt. Het aantal gedoopten in het ressort Paloppo be draagt bijna 2200. Er zijn 12 scholen met 18 onder wijzers en 8 evangelisten. Zendeling Pol sprak daarna over de verzorgiog in de melaatschen op het zendingsterrein. Naar schatting waren er circa 500 lijders aan deze vree- seiijke ziekte. Op ontroerende wijze schilderde hij alleen het lichamelijke doch tevens het gees telijk lijden. Omdat volgens hun adat de afzonde ring zich voor hen ook in het hiernamaals zal zetten. Het bestuur van den G.Z.B. trekt zach ook het lot van deze ongelukkigen aan en er u pas een leprozeriegesticht gebouwd waarin 60-tal patiënten kan worden verpleegd. Isnu vonden de verschillende verkiezingen plaats. De aftredenden werden met bijna algemeene nen herkozen. Daarna bracht de director Ds. W. Bieshaar verslag uit van den laatsten Zen dingsdag. Alhoewel het een regendag was zoo bleek het nog mogelijk om f 3500 te storten in de is van den Bond. Ds. van Amstel te Voorthuizeo rapporteerde 'er den arbeid van de propaganda-commissie. Van 25 Kerkeraden kwam het verzoek om de spreekbeurten te w.llen regelen. Ter besparing van onkosten is het gewenscht om sprekers uit de om trek te vrageo. Het doet goed te melden, dat naast de oudere ook de jongere predikanten zich voor de spreekbeurten beschikbaar stellen, waardoor onder Gods zegen de zaak van onzen Koning voort gang zal kunnen vinden. De gezamenlijke op brengst van de collecte was f 2249.70. Elr kwam een vraag uit de vergadering om ook de jeugd meer en meer voor de zaak der zeoding .'innen. Er werd in dit verband op gew er te Delfshaven het vorige jaar des middags kinderzendingsbeurt was gehouden in de zaal het Park gebouw met als spreker zendeling Berksma. De belangstelling hiervoor was buitenge woon groot. Ds. Van Amstel deelde mede. dat de propaganda-commissie aan het een en ander de aandacht zou schenken. vorens de •vergadering te sluiten verzocht de voorzitter om zendeling Pol en zijn echtgenoote, die binnenkort wederom naar het arbeidsveld zouden ferugkeeren, te willen toezingen de bekende zegen bede uit Psalm 134. Na het zingen van Psalm 99 vers 2 ging Ds. H. A. de Geus te De Bilt vo dankzegging. Hierna werd deze goedgeslaagde jaarvergadering gesloten. VEREEN. TOT BEVORDERING VAN INWENDIGE ZENDING Te Utrecht, in het Studentenhuis aan de Ca- tha rijnesin gel had een vergadering plaats va Vereeniging tot Bevordering van Inwendige Zen ding. waarin tevens de novieten der Vereeniging als student werden geïnstalleerd. De Vereeniging vangt den nieuwen cursus met 90 studenten, over de verschillende universi teiten verdeeld, en 49 kweekelingen in het inter naat te Doetinchem. De voorzatter, mr. C. de Roon Swaen, hield tot de novieten, 13 in totaal, een toespraak, waarbij hij speciaal welkom heette in den kring der Ver eeniging den heer Karamoi, uit de Minahassa, die na voltooiing zijner studiën als eerste unversïtair gevormd Minahassa'sch predikant de Indische Kerk zal gaan dienen. Na de installatie dankte namens de afgestudeerden de heer Scholten het bestuur voor den ondervonden geestelijken en terieelen steun. De oud-predikant directeur der Chr. Phil. In richtingen, ds. J. Groeneweg heeft daarna een toe spraak gehouden. Ds. H. Visser, pred.-directeur der Chr. Phil In richtingen, heeft tenslotte de studenten toege- De bijeenkomst werd met een gemeenschappe lijke maaltijd van bestuur en studenten besloten. DE AUTOZENDING IN VLAANDEREN Naam en adres van den persoon, die giften t gaven voor de autozending io Vlaanderen in ontvangst wil nemen, blijken niet juist door ons te zijn weergegeven. Het moet zijo: J. ter Haar, Jacob Catsstraat 130, Rotterdam. Het adres van B. ter Haar te Antwerpen is: Staoleystraat 15. OVERHEID EN ZENDING In Antirevolutionaire Staatkunde, het orgaan van de Dr. A. Kuyperstichtin te Den Haag, geeft in het zoojuist verschenen Septembernummer de oud-gouverneur van Suriname dr. A. A. L. Rutgers, thans lid van de Tweede Kamer, belangrijk artikel over „Overheid en zending". Dit artikel bespreekt met name het bekende art. 177 van de Indische staatsregeling, in welk artikel de toelating van zendingen in Indië aan bepaalde re gelen van staatswege wordt gebonden. Dr. Rutgers wijst er op, dat het „Christelijk karakter der In dische overheid uitsluitend berust op de koloniale verhouding, op de door Nederland over Indië uit geoefende voogdij, waarbij wij onze staatkundige inzichten aan het onmondige Indië opleggen", maar dat naarmate Indië het stadium van mondig heid nadert, naarmate de Indische bevolking meer recht van meespreken krijgt in haar eigen zaken, het in de koloniale politiek zal gaan als met de ver houding van een voogd tot een opgroeienden jongen man; de tijd van bevelen gaat voorbij, het eigen inzicht van den pupil wordt meer en beslissend. Reeds nu zijn ook ten opzichte v< verhouding van de overheid tot de zending de eerste beekenen van deze komende verandering duidelijk waarneembaar. Ik herinner aan het bijna eens emmig afwijzend advies van den Volksraad op een voorgestelde wijziging van artikel 123 het Regeeringsreglement (thans artikel 177 der Indische Staatsregeling) in het jaar 1924, waarna de materie verder bleef rusten en het wetsontwerp niet bij de Staten-Generaal werd ingediend. Van recenter datum kan nog genoemd worden als beeld de in 1933 in den Volksraad aangenomen motie tegen toelating van de zending op Bali. De regeering zal in de toekomst in steeds meerdere mate met dergelijke uitspraken hebben te rekenen. Bij de verdere doorvoering der bestuurshcwor ming zal een steeds grooter deel van de wetge ving en bestuur aan den rechtstreekschen invloed der centrale regeering onttrokken worden. In dit verband wijs ik er op, dat bij de thans aanhan gige voorstellen tot herziening der Britsch-Indische constitutie de eerredienst („Ecclasiastical Admini stration") niet aan het verantwoordelijk zelfbe stuur wordt toevertrouwd, maar, voor zoove hooreode tot de taak der centrale regeering, met defensie en buitenlandsche zaken rechtstreeks der den gouverneur-generaal blijft ressorte onder verantwoordelijkheid aan het Britsche par lement. Het verdient overweging, dezen in de toekomst ook voor onze Oost te slaan om aan de moeilijkheden te ont komen. die op dit gebied ongetwijfeld te ver- wachteo zijn. Zoolang de rechtsche partijen in Nederland voldoenden invloed oefenen op het politiek beleid, is te verwachten dat de verhou ding in Indië bevredigend zal blijven. Niettemin blijft de wettelijke regeling, zooals deze in artikel 177 I.S. gegeven is, principieel te veroordeelen en praktisch vol gevaar voor de toekomst. Dit ge wordt grooter naarmate Indië zelf meer in vloed gaat oefenen op bestuur en wetgeving en de invloed van het Christelijke volksdeel in Neder land dienovereenkomstig vermindert. Wijziging of intrekking van artikel 177 I.S. blijft daarom ge wenscht." Schoolnieuws. AMBTSAANVAARDING Prof. Dr. H. A. KRAMER Prof. Dr. H. A. Kramer, nieuw benoemd Hoog leeraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidsche Universiteit als gpvolger van wijlen Prof. Dr. P. Ehrenfest, heeft hedenmiddag in het Groot- auditorium zijn ambt aanvaard met het uitspreken an een rede over het onderwerp: „Natuurkunde 1 natuurkundigen". R.K. HANDELSHOOGESCHOOL Dinsdagmiddag 9 Oct. zal dri A. B. A. Ketel, buitengewoon hoogleeraar in de bedrijfsleer, inzon derheid het financiën-wezen der onderneming en de toegepaste bedrijfshuishoudkunde aao de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg zijn ambt aanvaar- en met een openbare rede in het auditorium. S. S. R. Men meldt ons uit Leiden, dat de inschrijving .an novieten voor de S.S.R. aldaar zal plaats vinden op Maandag 1 Oct. a.s. 's avonds om 6 uur in „Amicitia", Stationsweg 2. „JAHWE NISSI" Vrijdag 5 October a.s. zal het Leidsch collegium theologicum „Jahwe Nissizijn 10e lustrum Jahwe Nissi is een van de oudste vereenigingen van theologische studenten aan de Leidsche Uni versiteit. In 1884 opgericht, verkreeg het in 1927 het specifieke karakter van een Le:dsch studenten gezelschap. Het ligt in de bedoeling het 10e lustrum op 5 Oct. te vieren in restaurant „Zomerzorg" te Leiden. Er zal een werkvergadering plaats vinden, in dr. G. P. van Itterson, predikant te Den Haag, een lezing zal houden over „De kerk bij de reformatoren": drs. J. P. E. C. Eerhard. predikant te Hill?gom. zal op deze lezing schriftelijke kritiek leveren en drs. G. J. Streeder, predikant te Leider dorp, heeft op zich genomen een exegese te houden over 1 Cor. 151—20. Van 16.30 tot 17.30 re- cipieert het bestuur. Des avends zullen de tegen woordige leden en verschillende eereleden zich vereenig.ogen aan een diner. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd aan de Mr. D. P. D. Fabiusschool te Rotterdam (hoofd P. Goedendorp) voor M.U.L.O. de heer H. de Jcngste, leeraar Engelsche Taal en Letterkunde. De heer De Jongste blijft voor Engelsch aan de Ger. Kweekschool ver bonden. De heer A. Rademaker, onderwijzer aan de Chr. School C 143 te Sliedrecht is benoemd tot ooder- wijzer aan de Wilhelminaschool te Dordrecht. Ooltgensplaat: mej. T. Flesch te Middel burg. tijdelijk. Genemuiden (Herv. School) K. Tukker te Ambt-Vollenhove (a's kw. met akte). Hommerts (Fr.), mej. G. Broekema, Leeuwarden. H. B. WORMGOOR Vandaag heeft de heer H. B. Wormgoor na 32 jaar als zoodanig te zijn werkzaam geweest af scheid genomen als hoofd van de Chr. School te Harskamp. De heer Wormgoor, die onderwijzer was te Surhuizum en Zutphen was te Ede Zutphen leeraar aan de Chr. Normaallessen, v zitter van de afd. Ede van de Ver. van Chr. On derwijzers, ouderling der Geref. kerk en in Hars kamp van menige plaatselijke vereeniging de stuw kracht. Hij gaat zich nu metterwoon vestigen Arnhem. OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN Te Ouddorp (Z-H.) waren ouders van t komstige leerlingen der openbare lagere school II bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit var Ged. Staten, waarbij bevolen is. dat deze openbari school moest worden opgeheven,. Bij Kon. Besl. is het beroep van deze ouders ongegrond verklaard. FEDERATIE-EXAMENS Door de algemeene vergadering der Federatie- Examens is besloten een wijziging te brengen in de deelnemingsvoorwaarden voor de practijk- examens in boekhouden en handelscorrespondentie. De splitsing daarvan in een afzonderlijk in schrijfgeld en een diplomageld. na afzonderlijk in- het examen met gunstigen uitslag, zal worden ver vangen door een vast inschrijfgeld, zooder eenige verdere betaling. Dit inschrijfgeld is gebracht op f 12.50 per examen en voor hen. die ten minste een jaar lid zijn van één der aangesloten eenigingen, op f 4.— per examen. Voorzoover de examens in handelscorrespondentie betreft, is het opstellen van eenige telegrammen als afzonderlijk examenvak geschrapt. De tijd, die daarvoor ooodig was, kan naar het oordeel van de Federatie en haar examinatoren doeltreffender gewijd worden aan de redactie der brieven, het maken van talingen en, wat het Nederlandsch aangaat, een opstel. De eerstvolgende examens zullen den gehouden op 12 en 13 December a.s. de handelscorrespondentie in moderne talen en op 19 en 20 December a.s. voor het boekhouden. Aanmelding vóór 20 November as. In de vac als examinator in de Soaansche handelscorrespon dentie werd voorzien door de benoeming va« heer D. W. A. van der Kemp, Le Schiedam. De Unie-collecte IJpsikerk On.«twedde II Borgum Oppenhuizen Wlusum (Fr.) Wommels Roden (Dr.) VaJ'thermond II Relt- en Schutsloot Driebergen-Rljsenbung Buiksloot (Amsterdam-Noord) BertaeT -•••-■ Duibtfcldam (Noord, deel) Hel- en Boeicop Honselersdijk Roterdam II (Óud-Kraïlngen) Sahledam Woud rich em 101.05 91.12 53 16 155.50 161.53 140.35 41 35 Totaal vam 100 Looaile Comlté's 11.562.10 Mr J. J. HANGELSROEK, Secretaris van de Unie „Een School met den Bijbel' ACADEMISCHE EXAMENS NED HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl. Cand.-ex. Handelswetenschap: de heeren B. van der Meer, H- A M. Boelmans Kranenburg en C. Maters. ZATERDAG 29 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.00— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.151.00 n.m. Gramofoonmuziek. I.00-1.45 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lusten houwer. 2.00-2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. Alb. Schelfhout—v. d. Meulen. 2.303.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.004.00 n.m. Kinderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuis—Van der Rijst en mevr. Corrie MarresVan der Ven. 4.00—5.10 n.m. Aansluiting met Gilze-Rijen. Harmonie- en koor-programma. 5.10—5.20 n.m. Inleidend praatje op den а.s. esperanto-cursus. 5.20—6.20 n.m. Gramofoonmuziek. Operet te-programma. б.20—6.45 n.m. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6 45—7.00 njn. Gramofoonmuziek, 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.157.35 am. „Geestelijke volksgezondheid en het gezin" (II) door Prof. Th. Rutten, 7.30—7.40 n.m. Gramofoonmuziek. 7.40—8.30 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 8.308.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.45 n.m. Inleiding op de a.s. mode cursus door mevr. H. CuppensGeurs. 8 459.30 o.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 9.30—9.45 n.m. Jaap Valk: „Met de ark van Noë naar Zuid-Amerika". 9.4510.00 n.m. Liedjes met piano en gui taar door Wim Sonneveld en Fons Goos- 10.00—10J0 n.m. De Kro-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10.30-10.35 n.m. Vaz Dias. 10.35—10.45 njn. Wim Sonneveld en Fons Goossens. 10.45—11.30 n.m. De Kro-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. II.30 n.m.—12.00 Gramofoonmuziek. HTT.^RSUM 1875 M- V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek VIMl.G. 10.00 Morgenwijding. VJLRJL 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de con- 1.45 n m. Verzorging zender. 2 00 njn. Toespraak voor de Nederlandsche Vegetariërsbond. door J. Hagen. 2.16 n.m. Gramofoonmuziek. 2 30 njn. Orgelspel door Joh. Jong. 3.00 n.m. Van het witte doek. Filmkwar» tiertje door M Sluyser. 3.15 n.m. Mia Dorel zingt liedjes. A. d. vletJ gel Hugo de Groot. Accord.begel. Cor 3.45 njn. Zenderoverschakeling. 4.00 njn. Kle:n-VtARA-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 4 45 n.m. Hoopvolle verwachting! „Het T. B.C-zegeltje van het N.V.V.". Toespraak door Jan van Zutphen. 5 00 n.m. Klein-VARA-ensemble o.l.v. Fritt Bakels. 5.40 n.m. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Reis naar het einde van den nacht, Celine. 6.02 n.m. Platen der maand. 6.30 n.m. Uitzending v. d. vereeniging van geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor en Tramwegpersoneel. Medewerking van: Jo Hekkertvan Eysden, zang. Frits Uyt- tenboogaard, pianobegeleiding. Ir. F. A. Brandt, afdeelingschef der Ned. Spoorw„ lezing. 7.00 n.m. Behiwsche uitzending. Bètoew- sche vertellingskes door Harmke. 7.20 n.m. VARA-Kinderkoor „De Krekel tjes". o.l.v. Leida Hulscher, a. d. vleugel; Jo Kichefer. 8.00 njn. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Gevraagde gramofoonplaten. S.20 n.m. Toespraak door A. de Vries. 8.30 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 9.00 n.m. Dubbelmannenkwarfcet „Predosa"# 9.15 n.m. Filmprijsvraag. 9.30 n.m. Dubbelmannenkwartet „Preciosa'è 9.40 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.02 n.m. Vaz Dias en Varia. 10.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.45 n.m. Muziek uit de Zw tser'che ber gen (gr.platen). 11.00 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.30 njn. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting BUITENLAND Weenen 506.8 M.: 6.20 n.m. Reportage van de overbrenging van de sarcophageo van Seipel en Dollfuss in de crypten. 8.30 n.m. Radiotooneel. 0.m. „Maria Stuart von Schottland" van Maria von Ebcer Eschen- Bratislava 298.8 M.: 6.35 n.m. Maria Ne- meth zingt. Brussel (VI.) 321.9 M.: 6 35 n.m. Lezing door Ernest Claes: .Hoe de Witte werd verfilmd". Keulen 455.9 M.: 7.20 n.m. Beliini-coocert. 8J5 n.m. Gevarieerd programma, mjn.v. Irene de Noiret. Boedapest 549.5 M.: 8.00 run. Hongaarsch concert o.l.v. Ernst Dohnanyi. London Reg. 342.1 M.: 8.20 n.m. Prome nade-concert, m.m.v. Ninon Vallin. Leipzig 382.2 M.: 8.35 n.m. Concert o.l.v, Hilmar Weber. m.m.v. Rio Rosal, sopraan. Rio Gebhardt. plano. DavLntry 1500 M.s 9.00 n.m. Gevarieerd programma. Milaan 36S.8 M.: 9.05 n.m. „L'amore dei tre re" van Montemezzi. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. doet ex. Rechten de heeren L. H. Bult, C. H. Bee- laerts van Blokland, A. C. C. Folkertsraa. en mej. M. Snijders. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl. cand. ex. Rechten de heeren P. J. Ph. Hoogenboom. Amsterdam en J. Saathof, Glnne- ken (N. Br.) GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd Cand examen wis- en natuurkunde de heeren P. Korrlnga (cum laude) on W. A. Kroeger. Cand.-ex. klassieke letteren de liee>- houd; H. Smitskamp; K. O. H. Blad. G. J. Bar ten; H. J. J. Feseveur: E. J. Laufer en J. A. Govers; Doet.-ex. rechtswetenschap: de heereu J. H. J. v. d. Brug en E. de Bie. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl Cand.-ex. geneeskunde de dames J. H. G. En- gel'nardt; J. Kloosterman eu de heer R. Jen- MACHINTSTEN DEN HAAG. Gesl. voor het theoretisch ged. van diploma C.: de heeren A. C. Kcnoen. Am sterdam. A. P. Nagelkerke. Schiedam. J. M. Thön. Vlisslngen en A T. H. Spijker. Vlls- POLITIE-DIPLOMA 1. Bunnlk. F. Schoonderbi Ede. R. Seldenrust. Utrecht: P. J. A. SI Meer man, Warmenhuizcn; G. J. Smid. Sneck; H. M. S. Simons. Heerlen; L. Stof berger. HUlegers- berg; E. Stuive, Bierum. H. J. Schouwenaar, Twl8k; H. Stornebrlnk, Nleuwolda; het diplo ma verwierven: W. C. Stolk. Rotterdam. W. C. Slooten. Z. en W. Schermer: M. J. Stout. Alblas- serdam E. v. d. Starre. Gouda; J. Schipper, Breukelen: W. R. M. Silder, Enschede: J. van Straten, Den Haag. H. Stelpstra, Huizum: G. Schone wille, Nleuwlande, H. H. Schonenberg, Tegelen; R. Smit, Rotterdam; G. W. ter Stee- ge. Enschedé; G. H. V. Sunten Maartensdijk; Doetlnchem; P. L M. Stetjn, Loosduinen: J. Slccama, Leeuwarden; C. v. d. Schraaf, Kappel- Ie; M. Straatman. Delft; Chr. H J. Schulpen. Maarsen; A. C. Sins. Gorlnchem- S. Staal. Ap pelscha; J. Spaan. Hoorn: II. G. G. Schuttelaar. Harderwijk: C. Stam. Sybecarspel; J. P. L Scheele. Delft, A Sinke, Delft; A. Schouten. Dordrecht; D. Schalk, Arnhem: W. A. Snaak. Rotterdam. P. Stouthamer. Aardenburg; T. Splo- renburg. Maarsen; J. C. Schults. Dwi Haag A. C. Schoenmakers. Dlcssen; J. M. Steenhoelc, Vlaardlngen; I. M. Slagter. Velzen; P. Stolze. s-Gravenliage; J. Scheepvaart, Finstcrwolde. R. van Schorpenzeel. Bunnlk; Y. Schrijver, Hil versum; C. Spaan, Gouda. I Gemengd Nieuws» WAAR IS HET VLEESCH GEBLEVEN? Dezer dagen vond een spöorwegbeambto op het traject OssNijmegen ter hoogte van de gemeente Herpen een koe tusschen de rails liggen. Het beest was klaarblijkelijk uit de weide gelooptta en op de spoorbaan terecht gekomen, waar 't door een goederen trein is doodgereden. De heambte deed aangifte bij de politie. Hot cadaver werd weggehaald en overge bracht naar het noodslachtingsgebouwtio ter plaatse van de N.-Brab. Christelijke Boe van de Noord-Brabantsche Christelijke Boe revibond ten einde aan een keuring te wor den onderworpen. Zeer ten ongerieve van den eigenaar werd het vleesch echter onge schikt voor consumptie verk'aard. Het afgekeurde rund zou de volgende dag naar het provinciaal destructiebedrijf te Son worden vervoerd, tea einde daar te worden verbrand. De veldwachter schijnt echter het gebouwtje niet goed te hebben afgesloten. Toen hij tenminste de volgende ochtend weer eens poolshoogte ging nemen, bemerk te hij dat er gedurende de nacht ongci wenschte bezoekers waren geweest, die do bouten vleesch vaa het beestje op deskun dige wijze hadden afgesneden en mcesre- nomen. Men had slechts nog eenig afval achtergelaten. De politie stelde onmiddellijk: een onderzoek in. Van de dieven is echter geen spoor ontdekt. Te Beek ontstond brand in de schuur van den landbouwer Klinkers aan de Stegen. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en vond gretig voedsel in den opgeslagen oogst. Door den wind sloegan de vlammen over naar het aangrenzende woonhuis van K. Voorts breidde de brand zich nog uit tot twee landbouwerswoninven van Bovens en Limpens. De drie woningen brandden tot den grond toe af. De geheele schade, at oogist inbegrepen wordt geraamd op 18.000 gulden. Vermoedelijk is de oorzaak hooibroei. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door Q. Th. ROTMAN 67. Wel, toen hij daar dat raam zoo zag (hangen, herinnerde de schimmel zioh opeens, dat hij vroeger in 't paardenspel onder een hoepel door had moeten draven; de meneer, die op zijn rug zat, sprong daar dan door heen, zoo maar onder 't draven door. Hij dacht nu, dat meneer Pimpelmans ook zoo iets van plan was en besloot te laten zien, dat hij wist hoe 't hoorde. 68. Een korte aanloop, een sprong, en het paard scheerde -akelings onder het raam door. Nu, daar had meneer Pimpelmans heelemaal niet op gerekend; hij kwakte niet onzacht tegen het bengelende ding aan en greep er z ch aan vist, om niet op den grond te vallen. Daar zweefde hij, tusschen hemel en aarde, terwijl de schimmel verdec draafde. '(Wordt Maandag vervolgdX

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3