|lirnmr gHfcsdjf (ümmutt WLD Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen MEDDENS' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. ït afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5286 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang atibertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 HATELIJK ZIJNDE.. Opvallend onvriendelijk is de vrijzinnige pers de laatste maanden tegen het bizonder onderwijs. Heel de linkerzijde trekt daarbij één lijn. Wat in de liberale pers staat, kan zonder meer in de vrijzinnig- en sociaal democratische overgeplant worden. Het groeit er best. Al blijkt wél duidèlijk, dat het liberalisme ten deze de oudste en hate lijkste' brieven heeft. Wat zegt men b.v. van dit fraaie staaltje ééri voorbeeld uit vele slechts in het laatste nummer van de Vrijheid? Het gaat slecht met de financiën. Op alles moet bezuinigd worden. Ook op het onder wijs. Het openbaar onderwijs merkt hel Men zou meenen, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs beseffen, dat zij ook hunnerzijds de regeering behoo- ren tegemoet te komen, laatstgenoemde voornemens (concentratie van scholen) met welwillendheid zouden ontvangen. Maar, behoudens een enkele loffelijke uitzondering, is afwachtend sceptisisme het summum van tegemoetkomendheid, waarvan de rechtsche pers heeft blijk gegeven. En de roomsch-katholieken, die de vrees uitspraken, dat door de verhooging van de toelatingsleeftijd voor het lager onderwijs, Vele kinderen een half jaar langer op een neutrale bewaarschool moeten blijven, moe ten de volgende schimptaal hooren: Ook hierbij werd de aloude antithese te pas gebracht; „dat kleine Koninklijke Besluitje knabbelt weer een half jaar onder de gelijkstelling weg." Nu immers worden nog meer Katholieke kindereu, al matjes vlechtende op openbare be waarscholen, door satanische broeke mannetjes uit onroomsche gezinnen ge- paganiseerd. Deze zeer vrije, historisch onjuiste, exe gese van de aloude antithese blijve voor rekening van de vrijzinnige scribenten; maar met hun mentaliteit zullen we reke ning moeten houden. Zulke schrijvers vergeten eenvoudig de waarschuwing van den vrijzinnigen minis ter, dat de kleine schooltjes bij het open baar onderwijs gevonden worden; en van 6ommige voorstanders van het opénbaar onderwijs, die aantoonen, dat de dwaze vrijzinnige opcnbare-schoolpolitiek het on derwijs in de groote gemeenten duur heelt gemaakt; ze vergeten eenvoudig, dat behoudens de gewetensvrijheid, waarop heel de pacificatie rust het bizonder on derwijs zich in alles moet conformeeren aan de eischen, die aan het openbaar onderwijs gesteld worden; zo vergeten, gemaks halve, dat als regel de kosten voor de bizondere scholen bleven beneden die voor 3e openbare en dat het bizonder onderwijs dus geld voor de gemeenschap spaarde, zij kunnen het nu eenmaal niet hebben, dat de liefde voor de openbare school in de meeste gevallen de mildste .vuurproef niet kan doorstaan; zij zouden, als ze de kans maar kregen, zoo heel gaarne door de getemperde gelijk stelling een dikke, zwarte streep willen halen; want zij kunnen het niet verzwijgen of camou- fleeren, dat zij hatelijk zijn en de bizondere school haten. DE ANDERE ZIJDE De schampere wijze, waarop men in vrij zinnige kringen over opheffing van bizon dere scholen spreekt, openbaart een groot tekort aan wetskennis bij sommige scriben ten. Men ziet eenvoudig over 't hoofd, dat de Grondwet vrijheid van onderwijs waar borgt en dat de Schoolwet duidelijk heeft omschreven onder welke voorwaarden de bouw van bizondere scholen met geld uil de publieke kas mogelijk is. Het is wel merkwaardig, dat men in de politiek bevriende kringen van den Minis ter van Onderwijs deze dingen over 't hoofd ziet en eenvoudig de eisch stelt: „een nieu we wettelijke regeling dezer materie is noodzakelijk". Wat wil men? Aan de principiecle vrij heid van onderwijs tomen? Moeten we weer terug naar de dagen van Groen van Prinsterer, toen de overheid besliste óf een bizondere school gesticht mocht worden, Zij het geheel op eigen kosten? Dan wete men, dat de schoolstrijd, die beëindigd scheen, opnieuw en heftiger dan ooit zal ontbranden. Moet er dan niets gebeuren? Wij zijn wellicht de eersten geweest, die de roep hebben laten uitgaan: Ook de voor standers van de bizondere school moeten begrijpen, dat de nood der tijden hun ver plichtingen oplegt. Maar de ongeduldige critici dienen te verstaan, dat de moeilijk heden grooter zijn bij de bizondere, dan bij !de openbare school en tevens, dat een leer ling op eerstgenoemde school nog steeds t 30.per jaar minder kost, dan de leer ling van het openbare instituut. Ook vergete men b.v. niet, dat de over heid dan toch eerst een regeling zal dienen te treffen ten aanzien van de waarborgsom. Immers, ook bij vrijwillige opheffing van een school wegens concentratie, zou de be langrijke waarborgsom, bij de stichting ge kort, aan do overheidskas vervallen en HERDENKING VAN HET 50JARIG BESTAAN Gedachtenisrede van Dr. B. Wielenga „De schoone wisselwerking tusschen bidden en Een borstbeeld onthuld van den Stichter Prof. L. Lindeboom Het is vandaag de dorde keer in haar 50-jarig bestaan, dat de Ver. tot Chr. Ver zorging van Krankzinnigen haar jaarver gadering in een jubileumviering doet op- 8 Was het in 1909 op 9 September te Utrecht haar zilveren feest, dat zijn hoogte punt vond in de herdenkingsrede' van den toen reeds grijzen stichter en voorzitter Prof. Lindeboom, en vereenigde man zich, in 1924 te Amersfoort op den stichtings- dag (9 October) om te luisteren naar de feestrede van Ds. A. M. D o n n e r, thans de viering van den gouden gedenkdag, dia velen naar Ermelo heeft doen reizen, om er de feestrede te hooren, welke door Dr. B. W i e 1 e n g a, van Amsterdam, den voor zitter van de stichting „Bloemendaal" ge houden wordt ter herdenking van het 50- jarig bestaan. De vergadering, waarin dit jubileum her- docht werd, werd gehouden in het kerk gebouw van de Stichting „Veldwijk". Te ruim 2 uur werd zij geopend door den Voorzitter Mr G. van Baren op de onder ons gebruikelijke wijze. Nadat de verslagen waren uitgebracht op een en ander komen we nader terug erd Bestuursverkiezing gehouden. Deze bepaalde zioh tot de herbenoeming van Jhr. Mr. H. A. M. van A s c h van W ij c k (Veldwijk), Mr G. van Baren (Centraal Bestuur), Ds. L. J. C. Kreijt Jr (Wolfheze) en G. Wolzak H.zn. (Vogelenzang) en de ziening in de vacature van den heer J. I. Coi'des, die ontheffing gevraagd had. Wij hebben aldus spr. reoht tot ju- bitoeren, wanneer wij de mensohen de ge beurteniseen, die beteekenis hadden voor onze Vereeniging, zien in het licht van den „Opgewekte uit de doodien". Tal van voorgangere liggen in de geslo ten graven, maar het graf van den Eén3, in Wiens Naam de patiënten verpleegd wor den, is open! Onze Vereeniging is openbaring van Christus als Overwinnaar van den dood en het einde der Wet. Middellijk ontstond zij door inzicht. Toen Lindeboom ontdekte, dat onze vaderen ten onrechte de krankzinnigen verwaarloosd hadden, schrok hij en werd hij door het weten van den wil Gods gedreven tot de daaid der Christelijke gehoorzaamheid. De Vereeniging i6 geboren uit berouw om schan delijk verzuim in voorgaande eeuwen, en uit het vaste geloof, dat alles moet wat God wil, en alles kan wat God belooft ze Vereeniging is niet in de eerste plaats een product van menechlievendneid, maar van Godgebondemheid. Hoezeer het werk der stichting een gods dienstig karakter droeg, blijkt uit het feit, dat zij eens de Kerk, als „moeder der barm hartigheid!", aansprakelijk gesteld en om haar hulp gebeden hebben. Wij zijn achteraf dankbaar, dat de poging aan de organisatie een kerkelijk karakter te geven, mislukt ie, r in zoover dit optreden aan de daad der vaderen het karakter van reformatori sche vroomheid heeft, gedenken wij het met eerbied. Ge kunt het initiatief der voorgan gers vergelijken mét de aotie der oude vólks- ieder begrijpt toch, dat dit schreeuwend rechtvaardig zou zijn. Echter, wanneer er met deze en andere desiderata gerekend wordt, dan erkennen wij, dat op de schoolbesturen de zede lijke verplichting rust om de over heid te steunen in haar pogen om tot ver laging der uitgaven te komen. We verstaan het echter niet, dat de roode pers nu reeds schrijft: „de bezuiniging vindt tegenstand". Het schijnt wel, of de iiefde voor goed onderwijs en rechtvaardig heid direct verflauwt, als de bizondere school in 't geding komt. Een contactcommissie is benoemd voor de protestantsch Christelijke scholen, welke concentratie van kleine scholen overweegt en de zaak heeft ook bij de R.K. school besturen de voile aandacht. Waarom, zou men bij voorbaat veron'der stellen, dat er weinig geneigdheid is tot medewerking? Waarom zou er bij school besturen een andere mentaliteit heerschen dan bij de rechtsche leden der gemeente raden, die er minstens evengoed als hun vrijzinnige ambtgenooten van doordrongen zijn, dat bezuiniging ook hier geboden is? En laat men dan o. a. twee dingen toch niet vergeten. Elke wezenlijke bezuiniging op het open baar onderwijs werkt automatisch ook door voor de bizondere scholen; terwijl voorts de verhooging van het aantal handteekeningen voor de toekomst tot een concentratie dringt en dwingt, welke o. i. vroeger hier en daar te weinig is nagestreefd, doch die zich nu als van zelf aanbeveelt. Daarin kon wel eens onbegeerde, maar zeer hegeerlijke winst schuilen. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen Jiet een daarmee gepaard gaand toezicht van staatswege, in de verte navolgend, doch niet zoo- :r gaande als het in Duitschland geldende stelsel. Verleden jaar is den minister een voorontwerp met omstandige toelichting aangeboden door een commissie, welke was ingesteld onder voorzitter schap van den voorzitter van den Gezondheids raad. dr. Josephus Jitta. Dr B. WIELENGA herstellers en heiligdomherbouwers ne ballingschap. Er werd een smaad van one Nederlandsch Israël weggenomen, toen eindelijk de poor- van onze paviljoenen opengingen en de vergeten ellendigen begroet werden in den Naam van Jezus Christus. Ik wil niet de geschiedenis onzer Vereen! ging met tal van bijzonderheden beschrijven Ge kunt ze in de jaarverslagen kroniek .tig precies vinden. Ook ontslaat de onder ons nog steeds bekende gedachtenis van Prof. Lindeboom, uitgesproken bij het zilveren jubileum, mij van de taak détailteekening. Ik wil zooveel mogelijk karakteriseeven en waardeeren wat er gebeurd is. Ik wil ijzen op de blijmoedigheid, die de ontdek kers van Gods wil sierde, zoodra zij den arbeid hadden aangevat. Er was geen angst oor mislukking, hoewel de „kleine luydeu'" an 50 jaar geleden veel kleiner waren dan nu. Er was geen zaaien met tranen, omdat iddellijk de oogst begon. De geschiedenis had van het begin af het karakter van winning. De bezwaren verdwenen, nog eer men gelegenheid had ze te vreezen. God Zelf maakte de geschiedenis der Vereeniging door de sohoone wisselwerking tusschen bidden en verhooren, ook soms door de tegenstelling tusschen verwachten en ge beuren. Van stonde aan bleek een Godde lijke groeikracht te schuilen in het klein Men stelde als grens een toevlucht voor 200 zieken. Maar het resultaat, of liever de vrucht, is geworden een krans van 5 stichtingen en 2 klinieken, 87 paviljoenen, patiënten, 1400 functionarissen (waar onder 26 medici en 5 geestelijk-verzorgers;, een begrooting van 4.5 millioen, tezamen de grootste organisatie op filantropisch gebieti. Het Christelijk werk deed soms denken aan een doorbraak van Christus' gracht, door onverstand van Christenen te lang tegengehouden. Ook komt u bij het geden ken der geschiedkundige bij zondem eden telkens het woord praedestinatie voor de aandacht. Veldwijk is oorspronkelijk ntot gebouwd en in cultuur gebracht voor het doel der krankzinnigenverpleging, maar achteraf, die prachtige harmonie van natuur eigenschappen ziende, zegt ge: Veldwijis is rddneerd een stichting van barmhartig heid te zijn. Eenzelfde beschikking ziet ge in de andere stichtingen, Bloemendaal, Dennenoord, Wolfheze, Vogelenzang. Providentie (dat is verwerkelijkte predes tinatie) kunt ge ook bewonderen in de ont dekking en het optreden van de precies noodige en geschikte mannen, zoowel onder de bestuurders (Lindeboom, D. K. Wielenga, Van Heemstra, Van Marle), als onder de arbeidens (bij de doktoren Klinkeri, Ver- eulen. Van Dale). Treffend blijft, voor wie iets van de hegin- geeohiedenis mee doorleefd hebben, de sfeer van barmhartigheid, de „reuk van Christus". Deze heersohte niet ondanks, maar als vrucht van, het Gereformeerd karakter. Lindeboom en zijn mannen hebben terecht de Vereeniging den Gereformeerden grondslag gegeven. Deze grondslag biedt den sterksten waarborg tegen afdwaling, maar biedt ook een ruime basis van samen- erking. De stichters van onze Vereeniging aren de ruimhartigste menschen, die ge denken kunt. Ze hebben aanvankelijk alle Kerken in Nederland, behalve de Room&che, tot samenwerking uitgenioodigd. In het bestuur en in den arbeid zelf hebben zij broeders en zueteite van alle andere Kerken plaats gegeven. In Bloemendaal heeft gedurende eenige jaren 60 van het personeel uit Ned. Hervormden bestaan. Maar ook bleek het Gereformeerd beginsel de stuwkracht tot steeds voortgaande daden. De Gereformeerde verbindt nauur en genade Vooral de wetenschap is hem lief als gave uit de springader des levens. Onze Vereeni ging heeft zich dus steeds bij de nieuwste methoden van verpleging aangesloten. Dr Van Dale was de vader der gezinsverpleging i Nederland. Daarom zijn tal van andere •ganisaties van barmhartigheid en vereeni ngen van wetenschappelijk karakter uit deze eene Vereeniging geboren. De bekro ning van onze actie zijn wel de leerstoel in Psychiatrie aan de V. U. en de Psychiatr. Kliniek te Amsterdam geweest. Er is dus reden tot juhileeren: Geloofd zij God! En onze lof stijgt te hooger, naar mate wij gevoelen, dat God veel heeft moeten vergeven, om ons te kunnen geven. Onze dankbaarheid sluit' in zich den plicht tot zel/fkritiek. In twee dingen hebben wij gefaald, nl. in gebrek aan immer voort gaande ontwikkeling en door telcort aan zuivere standvastigheid. Noch op het gebied van psychiatrische wetenschap, noch op het gebied van de praktische krankzinnigenverpleging (werk- therapie, op en-af d eel ing, vóór- en nazorg) zijn wij de baanbrekende ontdekkers ge weest. Dit feit roept tot bezinning en reformatie, want de Christen moet eersteling der rn-ui- echen zijn. Niet minder dwingt de werkelijkheid van zekere geestelijke inzinking en veruitwen- diging ons tot ootmoedig nadenken. Even als de Kerk heeft onze Vereeniging de Pink- sterschoonheid verloren. Wij hebben ge offerd aan de tijdsomstandigheden meer dan met onzen geestelijken adel veremig- baaT is. Wij zijn niet standvastig genoeg gebleken tegen den geest eener eeuw die zelfs de liefde tot koopwaar durft maken. Laat ons dit gedenken en ons hekeeren tot de ëerste wijsheid en liefde. Dit moet geschieden in den weg der mid delen, voornamelijk door het probleem der geestelijke 'verzorging ernstiger nog dan tot dusver aan te vatten en tot gezonde oplos sing te brengen. Nu onze Stichtingen en meer bestanddeelen der maatschappij geworden zijn, is het te dringender noodig dat zij intens en grondig door geestelijke verzorging bearbeid worden. Door den uieu- wen keer in de psychiatrie (pneumatische oriëntatie, karakterologie, psycho-analyse; is de aansluiting en leiding voor de geeste lijke verzorgers gemakkelijker geworden. Dr Wielenga eindigde zijn rede met de bede, dat de Vereeniging, deze groote. schoone erfenis Gods, bij voortduur gesterkt en gezegend worde, dat zij, inzoover zij ver moeid geworden is, van God haar .jeugd terug ontvange en alzoo voor vele patiënten tot in verre geslachten een ooi-zaak van vertroosting en genezing zij! Na deze gedachtenisrede volgden enkele toespraken van afgevaardigden. Toen begaven de aanwezigen zich uaar den tuin vóór het Administratiegebouw, waar het borstbeeld zou worden onthuld van den eminenten Stichter der Vereeo/- ging, Prof. L. Lindeboom. Deze plechtigheid geschiedde bij monde van den Voorzitter Mr G. van Baren. Wij werden in de gelegenheid gesteld reeds nu een foto van dit schoone monu ment, vervaardigd door den bekenden beeld houwer Aug. Faliese, in ons blad te kunnen opn emen. Morgen hopen we van de herdenking van dit zeldzame jubileum verder verslag tc Prinses Juliana op de Luto Hedenochtend elf uur heeft H. K. H. Prinses Juliana een bezoek gebracht, aan de Luchtvaarttentoonstelling „Luto", op het Malieveld te 's-Gravenihage. H. K. H., die vergezeld was van baron nesse Bentinck en van Mi J. C. baron Baud, kwam per auto op het terrein aan. BINNENLAND. Een werk van anderhalf millioen Werkverruiming volgens Werkfonds Naar de „Tel." verneemt is overeenstem ming bereikt tusschen het bestuur van het Werkfonds-1934 en de betrokken vakorgani saties ovor de loonen hij de uitvoering van het groote werk voor het gedeelte Zwam- merdam, Reeuwijk en Waddinxveen van de wegverbetering AmsterdamRotterdam. De regeering heeft zich met de regeling accoord verklaard, zoodat de arbeid in werkverrui ming zal geschieden. Het betreft hier een object van pl.m. anderhalf millioen gulden Wettelijke regeling van vivisectie Bejferkt tot zuiver wetenschappelijk onderzoek Naar de „Tel." verneemt overweegt de regee ring de indiening van een ontwerp van wet tot regeling van de vivisectie. Het zou in de bedoe ling liggen een beperking in te voeren van een aantal gevallen, waarin vivisectie zuiver in het belang der wetenschap De spijsolie-conventie Vaststelling van verkoopprijzen Onlangs is opgericht een spijsolieconven tie, waarbij zijn aangesloten de in Neder land gevestigde fabrikanten van geraffineer de spijsoliën, alsmede de Nederlandsche groothandel in die branche met het doel den handel in deze artikelen te regelen. Deze spijsolieconventie treedt op 1 October in werking en de door de aangeslotenen ge kozen noteeringscommissie zal in overleg met den regeeringscommissaris voor de melkveehouderij wekelijks de minimumprij zen bepalen, waarvoor flesschen slaolie en losse slaolie in detail kunnen worden ver kocht. Het Nederlandsche weekblad voor krui denierswaren meldt naar aanleiding van deze overeenkomst, dat zij niet van krach' is voor raapolie en soja-olie. Daar de con ventie is afgesloten met medewerking vai de crisis-zuivelcentrale, zal iemand worden aangewezen, namens de regeering, met wicn overleg gepleegd wordt omtrent verschillen de aangelegenheden. Voor de week, die Maandag a.s. begint, is de minimum verkoopprijs voor slaolie flesschen vastgesteld op 55 cent per flesch plus 5 cent staangeld per flesch. De mini mum verkoopsprijs voor losse slaolie is voor dezelfde hoeveelheid, als een flesch inhoudt, bepaald op 42^ cent. Gemengd Nieuws Twee jongens vermist Twee schoolkameraden van ongeveer 13 jaar worden sinds gistermiddag te Amsterdam vermist. De politie gelooft niet, dat de jon gens een ongeluk is overkomen, aangezien bekend is, dat zy nog al avontuurlijk zijn aangelegd en wel eens meer van huis zijn weggeloopen. De familie verkeert in groote ongerustheid. Kindje door vrachtauto gedood Men meldt ons uit Rotterdam: In de Heer Ilugostraat is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de aldaar wonende 4-jarige A J v d Wal het leven heeft gekost. Het kind greep spelen derwijs de loshangende riem van het dek zeil van een zich in beweging zettende vrachtauto. De kleine werd meegetrokken en tegen de straat geworpen, juist voor het achterwiel, dat over het hoofdje heenging. In zorgwekkenden toestand is het kind per auto van den Geneeskundigen Dienst het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoe.d, waar het bij aankomst reeds aan de be komen verwondingen bleek te zijn ovi September - Aanbieding COLBERTCOSTUME naar Maat VRAAGT STALEN Hoogstraat 356 ROTTERDAM Hofweg 11 DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen 81;. 1 De herdenking van het 50-jarig bestaan dep Tusschen de fabrikanten van, en handelaren ia spijsoliën, is een overeenkomst gesloten, waardoor in de verkoopswaarden van boterolie en geraffi* neerde soyaoLe wijzigingen worden gebracht. Da minimumprijzen zullen wekelijks worden vastge steld. Blz. 2 Rond den verdachte in dU Lindbergh-affaira wordt het net steeds nauwer toegetrokken. Er worden verdere arrestaties verwacht. Litwinof propageert ft Genève een permanente vredesconferentie inplaats van de Ontwapenings conferentie. De Volkenbondsvergadering is gesloten. OntLr Elspeet is een militair vliegtuig bij een noodlanding over den kop gegaan. Daarbij werd It.-kol. P. W. Best, commandant L.V.A. Soester- berg, gewond. Blz. 3 Het oecumenisch Theologencongres te Zeist. Algemeene vergadering van dc Geref. Zendings- bond te Utrecht. Blz. 5 De Dieseltreinen zullen weer spoedig in bedrijf Blz. 8 De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, heeft gisteravond in een radio-rede een overzicht gege ven van 's lands geldmiddelen. De marine-manoeuvres. De electrische stroom Twee dooden, één ernstig gewonde. Onder Tienhoven zijn twee arbeiders in de buurtschap de Egelshoek door een electrische stroom, die onder hoog spanning stond, gedood. De arbeiders waren bezig met 'het leggen van buizen voor de waterlei ding van het pompstation van Loos- drecht naar Tienhoven. De buizen werden in een gleuf gelegd door mid del van een bok op drie pooten. Bij het opvijzelen heeft de bok de punt van de hoogspanningslijn geraakt. Daardoor is contact ontstaan, waardoor twee arbeiders uit Brabant, the bezig waren met het leggen van de buis, werden gedood; een derde persoon werd ge- De lijken van de slachtoffers zijn naar Tienhoven vervoerd. VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN Op de biggenmarkt te Ede zijn een aantal varkens in beslag genomen welke waren voor zien van een valsch oormerk. Uit het inge steld onderzoek bleek, dat deze varkens af komstig waren uit Scherpenzeel, waar even eens een partij varkens in bes'ag genomen werd. De politie heeft de zaak in handen. ZWARE MISHANDELING De officier van justitie by de rechtbank te Zwolle eischte tegen den verpleegde /an de Ryks-psychopateninrichting te Avereest, den journalist H P L wegens zware mishandeling een gevangenisstraf van acht jaar. Op 8 Juni van dit jaar had L. den directeur deze inrichting, den heer M. Westerterp, eenige malen met een schaar in het gezicht geslagen, waardoor deze het linkeroog moest missen. Uitspraak 1 October. VERWAARLOOZING VAN EEN KIND Voor het Arnhemsche gerechtshof is een aanvang gemaakt met de behandeling in hoo ger beroep van de zaak tegen den 30-jarigen werkman J. S. R. uit Hasselt en zijn vrouw, de 27-jarige J. R beiden thans gedetineerd, die door de Zwolsche Rechtbank wegens dood slag ieder tot zes jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld. Het betrof hier verregaande ver- waarloozing van een kind van enkele maan den oud, dat aan ondervoeding was gestorven. Door den procureur-generaal, Mr. A. A. Cueqius werd schorsing van de zaak verzocht, teneinde een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van de verdachten. De zaak werd daarop geschonst tot Woens dag 7 November a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1