jMeuiue ^fiiisdjc (ümiratit AvanG Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Gratis lezen tot 1 October SCHOENEN! CHEMISCH REINIGEN VERVEN PALTHE - ALMELO abonnementsprijs; Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5285 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang gbbertmtitpripen: Van 1 tot 5 regels1-17'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels ƒ2.30 Elke regel meerf 0*45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van I October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad HET BEWIJS Nu. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam op grond van de gehouden stemmingen voorstellen om geen verrui ming van verkoop op Zondag toe te staan, zullen de (neutrale!) middëristandsvereeni- gingen een krachtige actie beginnen, ten einde te voorkomen, dat het voorstel van B. en W., zooals het daar ligt, wordt aange nomen. O. a. zal er een nieuwe stemming onder ,de belanghebbenden worden gehou den, maar dan zoo, dat de verschillende categorieën zelve uitspraak doen over haar lot, en niet bijv. de broodbakkers bepalen, of de banketbakkers langer mogen open blijven. Tot B. en W. zal een adres worden gericht, om te protesteeren tegen de wijze waarop de stemming van gemeentewege werd ingericht. Bit is het klaarste bewijs van onze stel ling, dat de actie der liberalen voor meer Zondagsverkoop een totale mislukkig is ge worden: Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam improviseert men nieuwe, niet-ofi- cieele en dus onbetrouwbare stemmingen, waarbij men alsof het een politieke ver kiezing betreft de belanghebbenden zal opjagen om deel te nemen aan een actie, Waarvoor ze tot heden geen interesse toon den; zooals ook nog pas in Voorburg bleek, waar men met kunst en vliegwerk achteraf een meerderheid kreeg onder de banketbak kers, en waarvoor B. en W. helaas op zij gingen. De meerderheid der middenstanders ziet blijkbaar het nut van de verruiming niet in; ze wil de zaak maar laten, zooal's ze is; en nu zullen de vereenigingen aan hun leden gaan vertellen, wat er in hun hart leefde toen de vrijzinnige politici actie voer den voor verruiming; althans wat er toen verondersteld werd in hun hart te leven Ziedaar het fiasco der politieke agitatie- Minister Oud voor de microfoon Hedenavond om 8 uur. Hedenavond om 8 uur hoopt Minister Oud voor de microfoon een rede te hou den over de millioenennota en de finan- cieele toestand van het land. Deze rede zal over de beide Nederland- sche zenders worden uitgezonden. DE LANDEN ZOEKEN ELKAAR Opvallend is. het dat, waar de laatste ja ren er een angstig jagend streven was om zooveel mogelijk de buitenlandsche invloed op eigen markt te beperken en te trachten door autarkie zijn eigen economisch even- Wicht te bewaren, er in de laatste maanden een andere opvatting schijnt baan te bre ken,, die misschien het begin kan zijn van aanvankelijk herstel der internationale han delsverbindingen. Wel maken we ons daarover in de aller naaste toekomst nog geen illusies, maar en kele symptomen zijn er toch, die wijzen op een inkeer. Zoo werd eenige tijd geleden door den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken er op gezinspeeld, dat Belgii Frankrijk wel eens tot een accoord zouden kunnen komen op het gebied van de land- bouwexport. En dezer dagen bereiken ons berichten, dat het al tot zoo'n accoord komen is. 'Nu is dat niet iets heel bijzonders, daar Xve reeds meerdere gevallen hebben kunnen constateeren van tot standgekomen handels- ovéreenkomsten. Meer beteekenis is o. i. te hechten aan het feit, dat volgens een uitgegeven communi qué vertegenwoordigers van België, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwit serland te Genève zijn bijeengekomen „ten leinde gezamenlijk te overleggen, hoe hun respectieve landen het best zouden kunnen bijdragen om op economisch en financieel gebied te komen tot een internationale samenwerking, waarvan de noodzaak door allen wordt erkend". Als de „goudlanden" de eerste stappen 'doen en hun voornemen, dat nadrukkelijk bij de bespreking tot uiting is gekomen, om »,in nauw contact te blijven met andere lan den" uitvoeren om door hun streven „zoo- Iveel mogelijk bij te dragen tot de algemeene pogingen die worden aangewend om de strijd tegen de crisis op te nemen", dan mag eenige flauwe hoop gekoesterd wor den, dat ook deze andere regeeringen zich zoo spoedig mogelijk bij het werk tot eco- ftomisch herstel zullen aansluiten. De Rijkstelefoontarieven verlaagd Met Ingang van 1 October a.s. Het staatsbedrijf der P. T. T. over tuigd van de noodzakelijkheid, dat juist in de huidige oeconomische om standigheden de tarieven voor het ver bruik van de P. T. T. diensten zoo laag behooren te zijn als met een rich tige exploitatie maar overeen te bren gen is, heeft, toen de begrootingcijfers voor het volgend jaar gunstig bleken, onverwijld stappen gedaan tot een in grijpende verlaging van de telefoon tarieven. Deze verlaging, welke reeds 1 October a.s. ingaat, omvat in de eer ste plaats het locale gesprekkentarief, dat van ct. wordt teruggebracht tot 2 ct. per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een be paald aantal gesprekken komen hier bij te vervallen. In het interlocal© verkeer wor den de gesprekkosten laagd en wel voor een minuten over afstanden tot 10 K.M. •6 cent(thans 10 cent), van 1015 K.M. 12 ct. (thans 15 ct.), van 1535 K.M. 30 ct. (thans 35 ct.) en boven 35 K.M. 40 ct. (thans 50 ct.). Het tarief voor interlocale gesprei ken uit openbare spreekcellen wordt in ver band daarmede als volgt samengesteld: voor een gewoon gesprek van 3 minuten in de verschillende kringen resp. 10, 20, 40 en 50 cent. In het internationale verkeer is overeen stemming verkregen met de Engelsche ad ministratie tot verlaging van het telefoon tarief. Dit bedraagt met ingang van 1 Oct. a.s. voor een gewoon gesprek van 3 minu ten met plaatsen in de eerste Engelsche zóne f 4.20 (voorheen f 5), tweede zóne f5.40 (f 6.25) en derde zóne f 6.30 (f 7.25). Eveneens worden het inschrijvingsrecht voor binnen- en buitenlandsche gesprekken de minimum-vergoeding voor halve ge sprekkosten (bij geen gehoor enz.) en het minimum-tarief voor een voorbericht ver laagd van 10 tot 6 ct. Voorts worden de ta rieven voor huur- en uurlijnen verlaagd. Voor zoover de afrekening van de gesprek kosten van telefoon-abonné's door bemidde ling van de Tico (Telefoon-incasso) plaats vindt, wordt er de aandacht op gevestigd dat voorshands nog formulieren worden ge bezigd waarop de oude tarieven zijn ver- Ministers op bezoek bij Philips Dinsdagavond arriveerden per auto te Eindhoven de minister van binnenlandsclie zaken, mr J. A. de Wilde en de minister van financiën, mr. P. J. O u d. om den genden dag een bezoek te brengen aan de Philips Fabrieken. Nadat de ministers 's avonds met dr. A. F. Philips en ir. F. J. Philips op het fa brieksterrein te Strijp een demonstratie met natriumlampen, kwiklampen en gewone lampen in oogenschouw hadden genomen, begaf men zich Woensdagmorgen naar het hoofdkantoor om vandaar een rondgang door de fabrieken en een rondrit door de Philips Woningbouw in Strijp en Woensel te maken. In de Philips Filmstudio werd een demon stratie met het nieuwe Philips-Miller opne- mingssysteem gegeven. Ten huize van dr. A. F. Philips werd het noenmaal gébruikt, waarna een bezoek aan het Philips Laboratorium op het program ma stond. Hief waren in de groote hal de jongste vindingen .van het Laboratorium opgesteld. Ned. Jeugdherbergcentrale r Naar wij vernemen is tot voorzitter van &e raad van toezicht en advies der Ned. Jeugdherbergcentrale, als opvolger, van pi-of. dr. G. A. van Poelje, benoemd mr. H J y Maan en te Zwolle. HET RIJWIELPLAATJE Brengt geld in het laadje Het is nu eenmaal zoo, dat de eenvoudig ste vragen het moeilijkst te beantwoorden Ge zult het zien, dat er op de vraag naaf- kernachtige slagwoorden van C. A. dui zenden antwoorden komen, maar dai slechts één de prijs krijgt, omdat de andere inzenders het veel te mooi willen maken. Zoo gaat het ook met de vraag, waarom wij een fiets nemen. Natuurlijk, om op te rijden; antwoordt u. Maar u vergist zich. U kent uw land niet en zijn eigenaardigheden-. Het doodeenvoudige antwoord luidt: U schaft een fiets aan om een belastingplaatje te lcoopen, daarna dit te laten gappen, vervolgens boete te betalen, weer een nieuw plaatje te koopen,und so weiter; het kan een kettingregel, een sneeuwbal of een Spaanscho schatgraver worden. De l'iscus tegenwoordig onze duurste kostganger en nimmer betalend logé verleent afdoend-.- medewerking. Als ik mij niet vergis is de Minister van Financiën niet bij de huldiging van ons aller vriend en voorzitter Edo Bergsma ge weest; maar direct nó. dit jubileum toonde hrij toch zijn belangstelling voor fietsend Nederland. Hij leerde ons het ant- woord op de vraag: Waartoe dient een fiets? Om belasting en boete te betalen! Goed, gij hebt een fiets en ge koopt een plaatje. Vorig jaar liet de minister rondvertellen: met zoo'n kokertje zet ge het plaatje zicht baar en veilig aan de stuurstang vast Zelfs de knapste knutselaar heeft erkstuk niet kunnen uitvoeren. Onder- tusschen hielpen handige zwijntjesjagers de fiscus een beetje: zij gapten wat ze konden. Toen werden de wielrijders balsturig: zij kochten wel het plaatje, maar hielden het in de zak. Dat mocht we! niet; maar de politie is ook mensch en als het plaatje er werkelijk was, zei ze. dat het feitelijk zichtbaar be vestigd moest zijn aan de fiets en h.v. niet aan clo jas (want niet de jas, maar de fiets is voorwerp van belasting!) en liet dan de overtreders doorrijden. Maar, met 1 Nov. a.s. is dat uit. Dan is de politieagent, die een „overtreding" consta teert en niet bekeurt, zelf strafbaar. Want: Het belang van een eenvoudig en doel treffend toezicht op de naleving van de rijwielbelastingwet noopt ertoe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauwkeu rig de hand te houden." Heb ik het u niel gezegd, dat een fiets alleen -dient om belasting te betalen, etc. oudig en doeltreffend toezicht beslist; wat. het den fietser aan moeite, teleurstelling kost om zijn rijwielplaatje oed zichtbaar naar alle zijd an de kar te bevestigen; dat zijn zaken, waar de fiscus zich niet mee in kan laten. De fietser is altijd het kind van de refoe ning. Heeft hij het merk aan zijn jas, dan merkt de agent het direct: bekeuring boete. Heeft hij het goed aan zijn fiets be- estigd; dan merkt de agent het direct: bekeuring en boete. Heeft hij het chtbaar aan zijn rijwiel vastgeklon ken, dan merkt de zwijntjesjager het direct; één knipje met ©en scherpe nijptang: het plaatje is met den dief en met de Noorder zon vertrokken. En zoodra gij dan roept; „houd den dief", komt de politie op U af en merkt, dat gij noch zichtbaar, noch onziGht baar een merk aan uw fiets hebt; uw fiets gffat met den agent en met u naar het bureau; het gevolg is: bekeuring en boete; enstraks een nieuw plaatje.- De dief lacht tevreden; de justitie knip oogt tevreden; de fiscus telt tevreden fietsers, die belasting betalen, zijn toch nooit tevreden. Waarom zou men dan met hun bezwaren rekening houden? De fiscus heeft geen PRIJS VERLAAGD tot 70 ct. per flacon EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Slechts weinig toekomst-kans De berichten over gunstige economische toe standen in de Unie van Zuid-Afrika doen velen in Nederland denken aan emigratie naar Zuid-Afrika. Om teleurstelling te voorkomen, vestigen het secretariaat van de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche vereeniging en het bureau van de stichting Landverhuizing Nederland er de aandacht op, dat slechts in individueele ge vallen en met inachtneming van speciale voor zorgen in Zuid-Afrika toekomst is te vinden. Voor kantoorbedienden, onderwijzers en an dere onderwijskrachten, ongeschoolde of half geschoolde arbeidskrachten is er geen plaats. In elk geval wende men zich om voorlichting tot de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam en de Stichting Landverhuizing Nederland, Be- zuidenhoutscheweg 97, Den Haag. LEEUWARDEN- Crisisregeling voor Ziekenfondsen Geen nieuwe badhuizen In de zitting van den gemeenteraad van gister i: een vrij langdurige geheime zitting zonder hoof delijke stemming besloten tot het uitschrijven vai inversieleening van 30 millioen gulden. Dez< leening dient ter conversie van 5 pet. en 4^2 Pct- obligaties in stukken van 4 pct. :rna is besloten tot toehHng van het ni Raadslid den heer D. A 11 a, die de p'.aats kom: en van den heer F. J Bernhard (Mdd.l. Laatstgenoemde heer heeft wegens gezondheidsre denen ontslag geno.-nen. Een voordracht om een 'eerares aan een open bare huishoudschool wegens huwelijk eervol ont slag te verleenen, is met 19 tegen 18 stemmen aan genomen! Een principieele aangelegenheid dus op het nippertje beslist. Een volgende voordracht om een CrisiaregeUng met de ziekenfondsen in te gaan oogstte algemeene instemming. Door de langdurige en sterk cm zich heen grij pende werkloosheid hebben duizenden leden van ziekenfondsen bedankt en na de laatste steunver laging zijn hier weder vele duizenden bedankjes bijgekomen. Deze menschen zouden aangewezen blijven op den Geneesk. Dienst, indien van gemeentewege ?n regeling hieromtrent zou worden getroffeD- W. stelden nu voor, eenige ziekenfondsen zoodanig tegemoet te komen, dat crisiswerkloozen sterk verminderde contributie kunnen betalep hen wederom tot de ziekenfondsen toe te laten. Met deze regeling, die voor circa 40.000 personen bij wijze van proef voor een half jaar genomen wordt, is een bedrag van f 40.000 gemoeid en de Raad heeft dit grif toegestaan. Een socialistische vondst Negen sociaal-democratische raadsleden hebben bij wijze van economische reddingsplank voorge steld, mettertijd over te gaan tot het stichten van Economisch Technologisch Instituut met daar- verbonden Industriebank. Zij vroegen om een commissie, die dit plan zal onderzoeken en B. en W. verklaarden zich tot dit laatste wel bereid. Een florissante gemeente Verlaagt opcenten, houdt geld over en lost nog een leening af. De raad der gemeente Aardenburg besloot de opcenten der gemeentefondsbe lasting van 40 op 30 en die van de vermo gensbelasting van 30 op 20 te brengen en de 10 opcenten der personeele belasting geheel te laten vervallen. Daarbij behield men dan nog een batig slot var. f 10.548,43, terwijl een kleine geldleening nog geheel kon worden afgelost. Dat is sinds het vorig jaar de twee de belangrijke belastingverlaging. Bedrijfsorganisatie in het bakkersbedrijf Op weg naar een bedrijfsraad? In „de Kroon" te Den Haag heeft een gadering plaats gehad van de samenwerkende patroonsbonden in het bakkersbedrijf. Verte genwoordigd waren de Ned. Bakkerspatroons bond, de Ned. vereeniging van werkgevers ir het bakkersbedrijf, de R. K. Bakkerspatroons bond, de Christelijke en de Israëlietische bak kerspatroonsbond. Besloten werd te streven naar de stichting van een bedrijfsorganisatie. Er is 'n commissie benoemd van vijf leden en plaatsvervangende leden (één uit eiken bond), welke commissie opdracht heeft gekregen plannen uit te wer ken en zich te verstaan met de regeering er de verwante groepen (meelfabrikanten, ar beiders in het bakkersbedrijf, enz.), welke ir de bedrijfsorganisatie moeten worden opge nomen. Geen i badhuizen Ongeveer vier jaar geleden heeft de Raad gelden toegestaan voor den bouw van twee badhuizen. Van den bouw is niets gekomen en in verband de tijdsomstandigheden stelden B. en W. voor, de beide hierop betrekking hebbende Raadsbeslui- n in te trekken. Daarvoor waren communisten en sociaal-demo- aten niet te vinden en in een vrij lang betoog heeft de heer de Miranda de houding var fractie verdedigd. De wethouder, de heer TerHaar (c-h.) heeft evenwel uiteengezet dat de tijdsomstandigheden een beletsel vormen om deze werken uit te voeren. Tij dens het vorige college (mèt de sociaal-democra ten) is de bouw ook om financieele redenen uitge steld. Thans moeten de destijds toegestane gelden vrijkomen en een besparing worden verkregen v; f 230.000, die B. en W. dringend noodig hebben. Hiermede was de agenda afgehandeld. Wel heb ben de communisten den Raad tot ver op den avond bezig gehouden met een paar interpellaties, deze waren, als altijd, ook nu van geen be- NEDERLANDSCHE EXPORT. Gisteren is in de Industrieele Club te Am sterdam de oprichtingsvergadering gehou- van de Vereeniging ter behartiging van den Nederlandschen Exporthandel. Tot voor zitter werd gekozen de heer E. H. K o k. lid der firma C. G. A. Corvey, papiergroothan del, tot secretaris, mr. W. H. Ariëns. Gedep. Staten van Zeeland hebben be paald, dat de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wethou ders van 1 October als volgt zullen zijn: Voor gemeenten beneden 801 inwoi voor burgemeester en secretaris f950; ont vanger f 2.90 en wethouder f 50; van 801 tot 1200 inwoners 1' 1150, f 340 en f 70; 1201 tot 1600 f 1450, f 390 en f 90; van 1601 tot f 1750, f 490 en f 115; van 2301 tot 3000 f 2050, f 635 on f 150; 3001 tot 4000 f 2400, f 780 en f 190; 4001 tot 5000 f2850, f 9S0 en f 235; voor 5001 en meer f3400, f 1250 en f 285; voor Zierikzee f 3800, f 1850 en f 475; voor Goes en Neuzen f4200, f2350 en f950; voor Middelburg f5600 voor den burgemees ter, f5100 voor den secretaris, f 3450 voor den ontvanger en f 1900 voor de wethouders: voor Vlissingen f 5600, f 5100, f 3450 en f 1425, alles met twee jaarlijksche verhoogingen en kinderbijslag van 3 pct, beginnende bij het derde kind en wel met een minimum van f 60 en een maximum van f 198 por kind NED. HERV. KNAPENBOND OP G. G. Leidersvergadering op 6 October a.s. De Ned. Herv. Knapenbond op G. G. hoopt op 6October a.s. in hotel de l'Europe te Utrecht zijn leidersvergadering te houden. Ds. J. H. van N i e van Hoogeveen zal er refereeren over „Tusschen Nu en Morgen". De Vlootmanoeuvres De tweede dag De nacht brengen we op zee door, wind is nog wat aangewakkerd en „Evertsen" bokst tegen den wind op ter hoogte van Katwijk naar hét lichtschip „Maas". De nacht is stormachtig, wind kracht 8 en zware buien slaan over het schip. Bij het lichtschip wenden we te vier uur en we gaan terug naar de hoogte van Katwijk. Dinsdagmorgen in ue vroegte be gint de tweede oefening, die door het slechte weer voor een deel niet kan doorgaan. Oorspronkelijk was het plan, dat een eskader een landingsdivisie op de kust zou zetten. Het rendez-vous was twee mijl bewesten Katwijk. In frontlinie kozen de Hertog Hendrik, de Evertsen. de Piet Hein, de Douwe Aukes en de Medusa ligplaats met een ouderlingen afstand van 400 M. De onderzeebooten moesten deze landing be letten en de vijand zou in toom worden ge houden door de torpedo-booten. Het weel was echter te bar voor een landing; er werd ligplaats gekozen terwijl werd aangenomen dat de landing was gelukt, de landings- divi^ies hun vernielingswerk, hadden vol tooid en de troepen weer v si lig aan boord van de schepen terug waren. De oefening bestond nu hier uit, dat de schepen veilig de open zee bereikten, zonder met resultaat te zijn aangevallen, door onderzeebooten of vliegtuigen. Het eskader, bestaande uit de Hertog Hendrik en tweo mijnenleggers, stoomde weer naar zee, onder bescherming van twee torpedobooten en onder vooruitge schoven dekking van de twee jagers. De onderzeetoooten deden een aanval, doch een werd door een torpedoboot „geramd"'. Gelukkig lagen echter alle schepen des avonds veilig in de haven van I-loek van Holland, om, in afwachting van Woensdag ochtend, de manoeuvres voort te zetten. GEEN STEENKOOL NAAR BELGIË. Uit officieele bron wordt gemeld, dat de verleening van consenten voor invoer van steenkolen uit Nederland tijdelijk is stop gezet. De oorzaak van dit besluit zou zijn, dat de eerste twintig dagen van September reeds 90,000 ton is ingevoerd, terwijl het normale contingent aan Nederland toege staan, slechts 65,000 ton bedraagt. DE FILMBRAND TE HILVERSUM Het oordeel van den commandant der Amsterdamsche brandweer „Het vertoonen van nitro-cellulose films in open ruimten moest verboden worden". De Commandant van de Amsterdamsche Brandweer, de heer C. Gordijn Jr, die, naar men weet deelneemt aan het onderzoek inzake de filmbrand te Hilversum en zich te dien einde grondig op de hoogte heeft gesteld van de situatie te-r plaatse, heeft zijn oordeel omtrent deze gebeurtenis te kennen gegeven. Do heer Gordijn was van meening, dat men hier inderdaad van een wonder mag spreken, dat bijna alle aanwezigen er nog betrekkelijk goed zijn af gekomen. Het zou immers niet onmogelijk zijn geweest, zoo de meesten in de vlammen zouden zijn omge komen. Wat de inrichting van de zaal betreft, achtte de commandant deze voor het geven van filmvoorstellingen geheel ongeschikt Het gebruik van nitro-cellulose-film open ruimten als deze is uit den booze, niet te zeggen misdadig. Deze filmstof, be staande uit scjiieikatoen en kamfer, is uiterst brandbaar. Zij vliegt reeds bij een' tempera tuur van ISO graden in brand. Indien men bedenkt, dat de temperatuur van een luci- fersvlam 5 k 690 graden bedraagt, beseft men hoe weinig ervoor noodig is om de cellulose aan het branden te krijgen. Staat de za,ak eenmaal in brand, dan is blus- sohing heel moeilijk, zoo niet onmogelijk. Door de snelle verbranding ontwikkelt zich een zeer hooge temperatuur en bovendien een zware rook, waardoor men voor nog grooter moeilijkheden wordt geplaatst. Proe ven hebben uitgemaakt, dat de brandge vaarlijkheid van cellulose vijfmaal zoo groot is, als die van eenige andere stof. In dit verband achtte de heer Gordijn de kwesti: van de al of niet naleving der voorschriften van weinig belang, omdat men, ook indien alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, vrij wol machteloos staat tegenover een bran dende cellulose-film. De brandweer-commandant achtte dan ook maar één middel afdoende tegen het van deze zijde dreigende gevaar, nl. een absoluut verbod van 't vertoo van nitro-cellulose films in open ruimten. De groote leemte, welke op dit punt bioscoopwetgeving bestaat, dient dan ook te worden aangevuld en het is te hopen, dat dit nu zal gebeuren. Amsterdam vormt dii verband een gunstige uitzondering, c__ dat bij politieverordening vertoonmgen als deze zijn verboden. In plaats van de ontoelaatbaar te achten nitro-cellulose film kan in open ruimten de niet gemakkelijk ontvlambare acetaat-film worden gebruikt. Al heeft deze misschien het nadeel niet zoo sterk te zijn als eerst genoemde soort, gezien het groote risico, dient aan de laatste de voorkeur te worden gegeven, indien het gebruik daarvan niet wettelijk is voorgeschreven. Heit niet ont vlambare filmmateriaal is in kwaliteit de laatste jaren sterk vooruitgegaan en het wordt o.m. ook met succes voor de Röntgen- film aangewend. De toestand der gewonden Woensdagavond was de toestand der slachtoffers van den brand dezelfde als den geheelen dag. De ernstig gekwetste Corrie Koperdraad verkeer nog steeds in zorgeiij- ken toestand; de beide andere patiëntjes in het Diaconessenhuis maken het .goed. In de R.K. Ziekenverpleging zijn thans in het geheel twintig patiënten opgenomen. Al hoewel de toestand van enkelen ernstig is, verkeert er geen in onmiddellijk levens gevaar. De toestand van Pater Bus's blijft onver anderd ernstig. Eens dragen STEEDS vragen! Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaal uit VIER bladen Blz. 1 Verlaging van de Rijkstelefoontarieven. Gemeenteraad van Amsterdam. Blz. 2 Litwinof wil rapport over den stand der Ont wapeningsconferentie. De Volkenbondsvergadering pakt het geschil tusschen Bolivia en Paraguay met ernst aan. De 68ste zitting van het Int. Arbeidsbureau ge- Het groote schip der Cunard White Starlijn tè water gelaten. Nieuw conflict tusschen Madrid en Barcelona. Liadbergh door de jury in Bronx gehoord. Nadat opnieuw bezwarend materiaal was gevonden, is Hauptmann wegens afpersing naar den rechter verwezen. Johnsons aftreden een voorteeken voor den on dergang der N. R. A.? Blz. 5 Mr. J. W. Beyen heeft zich bereid verklaard rt voorzitterschap van het Werkfonds-1934 te aanvaarden. Centrale Diaconale Conferentie der Gercf. Kerken is gister te Hilversum gehouden-. De Lyceum-gedachte, door L. 't beste op dit gebied EEN ZWEEDSCH SCHIP IN DEN STORM Kapitein verongelukt Zware schade Het Zweedsche s.s. „Vega" is met zware averij den Nieuwen Waterweg binnengevallen! en daarr.a opgestoomd naar Rotterdam, waar het aan boei 16 op de rivier ligplaats heeft genomen. Het schip, dat in een zware storm was geraakt en daarbij de averij had opgeloo pen, had de vlag halfstok omdat de kapitein. B. G. Nilsson tijdens de storm over boord geslagen en verdronken is. De „Vega" van de reederij Falkvik te Sölvesborg is Vrijdagnamiddag uit Malmö in Zuid-Zweden vertrokken met een lading stroo, bestemd voor St. Heiier op het Engel sche eiland Jersev voor de Fransche kust. Het stroo zat hoog opgepakt over de gehee- le lengte van het schip. Van palen en latten had men staketsels gebouwd om den last bij elkaar te houden. Met zeildoek was alles af gedekt en zware trossen had men gebruikt, om de palen aan elkaar en aan de vaste dee- len van het schip te bevestigen. Zoo begor. het schip zijn reis met een be manning van zestien koppen aan boord, kapitein Nilsson niet inbegrepen. Met goed weer voer men de Sont uit. Het Kattegat was rustig en op het Skagerrak was geen vuiltje aan de lucht. Toen men evenwel de Noordzee had bereikt, stak een storm op uit het Zuid westen. Zondagnamiddag was het zwaar weer. Alle manschappen waren aan dek en het hoog geladen schip vatte veel wind en het gevaar voor stuk slaan was niet denkbeeldig. Iedere tros en elk stuk touw werd gebruikt om alias zoo veel mogelijk vast te sjorren. De tegenslag kwam onverwacht. Een der roerkettingen brak en viel gedeeltelijk over boord, twee trossen in zijn val meesleurend. Dit was noodlottig. De trossen raakten n.l. in de schroef verward. Niet alleen had men nu de macht over het stuur verloren» maar tev.ens moest men de machine stop zetten. Kapitein Nilsson snelde van de brug naar het achterdek om een onderzoek in te stellen. Officieren en matrozen togen onmiddellijk aan het werk om het euvel te verhelpen. Terwijl zij hieraan bezig waren, moet de kapitein tijdens een hooge zee over boord zijn geslagen. Niemand heeft het gezien en nie mand ook heeft zijn hulpgeroep gehoord. Toen men tot de ontdekking kwam, dat de kapitein zoo lang wegbleef, ging men zoe ken. Men vona hem niet en kwam tot de over tuiging, dat hij verdronken was Mattson," de eerste officier, nam het com mando op zich. Onder zijn leiding gelukte het in den loon van den nacht van Zondag op Maandag de roerketting te herstellen en oe trossen te verwijderen. Het schip kon toen, op halve kracht stoomende, zijn tocht voort zetten. Ondertusschen had de storm vat ge kregen op de lading. Trossen en kabels knapten af, dekzeilen scheurden aan flarden, palen en latten braken en een groot deel van den deklast ging over boord. Het schip is ernstig beschadigd: een 2- tons laadinast is afgeknapt, de brug voor een deel weggeslagen, de railing verbogen. Na bier voorloopig te zijn hersteld zal dej „Vega" de restant van de lading naar St. Heiier brengen en dan naar Zweden terug- keeren, waar het in reparatie gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1