Economie e n Financien WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Leiden (\ac.-A. de Bondt): Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen en H. A. Wiersinga u Vlissingen. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Sneek: N. Brandsma te Butv- schoten en J. Tamminga te Harderwijk. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Zwaalk c.a. cand. W. 1 J. Holzscherer te Arnhem. Naar Willege-L"»n- gerak cand. A. de Leeuw te Zegveld bij Woerden. Bedankt: Voor Oud-Vossemeer en Besoyen (N.Br.) cand. A. de Leeuw te Zegveld bij Woer- CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer E. G. B u 11 e n b o s, door den kerke- raad der Geref. Kerk te Naaldwijk benoemd als hulpprediker, en die deze benoeming heeft aan vaard, zal zeer gaarne des Zondags de kerken blijven dienen, en een e.v. beroep in overweging nemen. Zijn adres is: Middelbroekweg 1 te Naald wijk. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. L. Aalders is voornemens 14 Oct. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Vaals (L.), om 21 Oct. d.a.v. intrede te doen te Etten (N.Br.). Bevestiger Prof. Dr. W. J. Aalders, v2n Groningen. Ds. J. H. van 't Hoff is voornemens in verband met hem op l.Oct. a.s. verleend emeritaat Zondagmorgen a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te St. Laurens. Ds. C. J. Laa rman, gekomen van Tweede Exloërmond, werd Zondagmorgen j.l. als eerste predikant-voorganger van de Ned. Herv. Evang. te Hui sumLeeuwarden bevestigd door Ds. C. G. H. Blok, te Westmaas met de woorden van Joh. 1 7. Des middags verbond Ds. Laarman zich aan zijn nieuwen werkkring met als tekstwoord: Joh. 12:21c. Des morgens was de ruime kapel reeds te klein, doch des middags moesten velen teruggaan, die geen plaats vinden konden. Ds. M. Ottevangeris voornemens Zen dag 14 Oct. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Ridderkerk en 21 Oct. d.a.v. intrede te doen te Kampen, zijn vorige standplaats. Beves tiger Ds. W. Wesseldijk te Kampen. EMERITAAT Ds. H. G. OLDEMAN Ds. H. G. Oldeman, predikant bij de Ned. Herv Gem. te Enschedé, denkt bin enkort zijn emeritaat aan te vragen. GESLOTEN KERKEN Men meldt ons: Te Sc hoor 1 (dorp) (N.H.) waar zoo hoog wordt opgegeven van de „A11 e d a g k e r k" was en is de kerk, alle 5 Zondagen, van deze maand op één na, gesloten en werd den geheelen geen dienst gehouden. Pastorale herinneringen VAN Dr. P. J. KROMSIGT Het afscheidsuur van Dr. P. J. K r o m s i g t, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amster dam, nadert. Zondagavond zal dit plaats vinden in het midden der gemeente, reeds heeft de schei dende leeraar in den Kerkeraad zijn laatste woord gesproken. Gisteravond was in de Amstelkerk eeo groote schare bijeen om het afscheid van den pre dikant van Wijk XV bij te wonen. In deze samenkomst heeft Dr. Kromsigt uit den rijken schat zijner pastorale herinneringen ver haald, en in de eerste plaats gewaagd van de vrucht van zijn arbeid. Spr. herinnerde aan zijn drukken Rotterdamschen tijd, die van kwartier tpt kwartier bezet was, aan de stampvolle beurten in de Westerkerk en aan het huisbezoek aldaar. Spr .als man van „heel de kerk en heed het volk" kwam veel in aanraking gedurende zijn lange ambtstijd met de menschen van de buitenkant, die door Gods leiding tot kennis der waarheid zijn ge komen. Hij toonde zich verder dankbaar, in zijn leven zoovele onderscheidene vromen te hebben ontmoet, omdat spr. hierin mocht zien de veelkleu rige wijsheid Gods. In zijn eerste predikantsjareo nog onder den in vloed van de Academie, kwam spr. door gesprek ken met eenvoudige vromen, intellectueele boeren- menschen en vooral door de geschriften van Dr. A. Kuyper die hij later zoo veel heeft bestre den tot meer klaarheid. Spr. zag hierin Gods bijzondere leiding. Van treffende gebedsverhooringen is spr. in zijn leven getuige geweest: ook van het ziekenbezoek zou spr. heerlijke dingen kunnen zeggen. Menig maal bij een zieke zelf innerlijk dor binnengeko men, ging spr. er vaak geestelijk gesterkt vandaan en ontving hij meer dan hij gaf. Groote eerbied heeft spr. gekregen voor de Hollandsche vrouw, die in menig geval onder de moeilijkste omstandig heden ;o de gezinnen bet geestelijk leven leiding weet te geven. Al dieper werd spr. ingeleid in het geweldige leerstuk: rechtvaardigmaking door het geloof al leen! Daardoor kon spr. gemakkelijker huisbezoek doen, want zoo staat men met den ergsten zondaar, die men cotmoet, op één vlak. Dan krijgt men het diepe zondebesef, maar ook het ruime Evangelie. Voor een predikant is het zoo noodig, zei spr., voor zichzelf geregeld en rustig den Bijbel door te •lezen, omdat een theoloog er zoo licht toe komt van elke tekst een kwestie te maken. Menigmaal is spr. in zijo leven geleid door bepaalde tekstwoor den. De laatste jaren vooral door dit woord: God komt in een weg, die we niet geweten hebben, en in dit verband sprak Dr. Kromsigt zijn vreugde uit over het optreden van Dr. Karl Barth en de Ox- fordbewegiog. Ten slotte wees spr. er op. dat de prediking in contact moet staan met de levensomstandigheden. Orgelspel en een zangkoor luisterden de samen komst op. BIJ DE HERDENKING DER AFSCHEIDING Namens de deputaten der Generale Synode van Geref. Kerken voor hulpbehoevende kerken Dr. G. Keizer, Ds. D. Koopmans en Ds. H. Meijering wordt ens meegedeeld: Er is in verband met de collecte op 14 October a.s. een verwachting opgewekt. Uit de opbrengst van deze collecte zouden een twintigtal Kerken aan een eigen Dienaar des Woords en een even groot aantal candidaten aan een eigen arbeidsveld kunnen worden geholpen, j Zal aan deze verwachting kunnen worden vol- daan? Oppervlakkig gezien en gerekend, schijnt het haast onmogelijk. Uit deze collecte toch moeten ook worden ge holpen de kerken die thans in finandeelen nood verkeeren en in hun bestaansmogelijkheid bedreigd worden. Ook moet. volgens besluit der Generale Synode, een deel worden gereserveerd voor den steun, welke aan de kerk van Brussel is toegezegd voor den arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Frankrijk. De collecte kan heel wat opbrengen, als er maar waarlijk lief4e is voor de Kerk des Heeren en een dankbaar erkennen van de groote voorrech ten. waarin men zelf deelt. Wordt van te voren telkens iets weggelegd, dan kan ieder belijdend lid minstens zeventig cent in de collecte storten. Hoevelen zijn er wel niet. die wel tien of twintig keer dit bedrag kunnen geven en er zijn er ook voor wien een honderd gulden Volstrekt geen offer boven vermogen zal zijn. Ook gedoopte 'eden hebben in dezen een roeping. De collecte móet een groote ton opbrengen uit 'dankbaarheid voor het werk Gods in de Afschei ding: in verband met den nood van onderschei dene kleine, zwakke kerken en ten behoeve van het groot aantal candidaten, dat reikhalzend naar een roeping uitziet. Eerste Oecumenisch Theologen- congres Het congres is zeer druk bezocht. Onder de deelnemers troffen we aan: dr. C. W. Th. van Boetzelaar van Dubbeldam, ds. H. J. Dyckmeester van Arnhem; ds. H. C. Hoger- zijl van Den Haag; ds. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol; dr. H. Schónfeld van Ge- nève. Voorts verscheidene pastoors en pre dikanten van de Oud-Katholieke Kerk, Doopsgezinde Kerk, Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, Vrijzinnig Religieuze Ge meenschap, Evangelisch Luthersche Kerk en Remonstrantsche Kerk. Op het referaat van prof. A. Rinkel volgde een vrij korte bespreking, waarin de betiteling van het onderwerp met Koninkrijk Gods of Rijk Gods culmineerde. Enkele zeer principieele kwesties kwamen uiteraard hier bij naar voren, waarin geen overeenstem ming bereikt kon worden. O.m. over de waarde van de Nieuw Testamentische brio ven. Aan deze discussie werd deelgenomen door: ds. J. Groeneweg, Ned. Herv. predi kant te Hilversum; prof. dr. Ph. Kohnstamm van Ermelo; dr. J. C. Wissing, Ned. Herv. predikant te Tiel; prof. mr. A. J. van der Bergh te Utrecht, Oud-Katholiek; ds. F. Dij- kema, doopsgezind predikant te Amsterdam en dr. J. A. Rust, Evangelisch Lutherscli predikant te Utrecht. Dinsdagavond werd het congres voort gezet met een referaat van prof. dr, W. J. Aalders, hoogleeraar te Groningen, over „Het koninkrijk Gods en de kerk", waarin o.a. werd betoogd, dat het koninkrijk Gods en de Kerk gemeen hebben, dat zij heide uitreiken boven alle aardschc, natuurlijke grootheden en rechtstreeks te doen hebben met God en Zijn gemeenschap. Het onderscheid tusschen het koninkrijk Gods en de Kerk ligt hierin, dat het konink rijk Gods de heerschappij van God, vol komen en universeel, beteekent, terwijl deze in de Kerk slechts betrekkelijk en gedeelte lijk geldt. Het koninkrijk Gods lieerscht, de Kerk dient. Met het koninkrijk Gods is de verlossing; met de Kerk de verzoening ge geven. De volgorde, volgens welke het ko ninkrijk Gods en de Kerk verbonden zijn, is deze, dat de Kerk het middel is, dut het koninkrijk Gods als doel dient. De Kerk kan geacht worden de komst van het koninkrijk Gods voor te bereiden, zoodat dit als van zelf daar uit voortvloeit. De gevolgtrekking, die hieruit te maken valt, is deze, dat hel koninkrijk Gods en de kerk evenmin worden vereenzelvigd als gescheiden. In dit ver band moet tegen twee gevaren worden ge waakt: dat van secularisatie en van spiri- tualisatie. Geen anticipatie is geoorloofd, noch van het koninkrijk Gods in de Kerk, noch van de Kerk op het koninkrijk Gods. Woensdagmorgen sprak prof. dr. Ph. Kohnstammover: „Het Koninkrijk Gods en de Staat". Spr. wees op het gevaar van subordinee ring van den Staat aan de Kerk, waaraan nauw verwant is de eisch van een „theolo gische Begründing des Staates", welk ge vaar nog vergroot wordt door de aantrek kingskracht van Augustinus' goddelijke en wereldlijke gemeenschap. Het is onjuist den Staat te laten opgaan in de negatieve taak der zonde-bestriiding en nog veel ernstiger misvatting hem als het werk van den anti christ te zien. Werktuig van den anti christ wordt de Staat alleen als en in zoo verre hij zich vergrijpt aan andere, niet aan hem gesubordineerde, maar direct theonoom bepaalde gezagsgebieden en in het bijzonder als hij, als „totale staat", zich stelt in de plaats van God. Van deze creatuur-vergo ding is de Christen altijd gehouden verre te blijven; de vormen van zijn tegenstand laten zich echter niet algemeen bepalen. Zulke gezagsgebieden zijn er zoowel kleine re, die de Staat omvat (er bestaat b.v. een zelfstandig recht van de Kerk, van het ge zin, van minderheden, van het individueele geweten) als grootere, die hem omvatten (de menschheid, het mede-schepsel). Voor Staat3 souvereiniteit in praegnanten zin heeft de Christelijke denkwijze geen plaats, omdat zij met Gods souvereiniteit in botsing komen. Spr. wees op de uiterst gecompliceerde po sitie van den christen in den Staat. Hij dient overheidsfuncties te aanvaarden en anderszijds kan de overheid niet regeeren zooals een „Christelijke Overheid" over een „Christelijken Staat" dat zou kunnen doen. Reeds om deze reden heeft de Christen staatsman, de Christen-overheidspersoon en ieder Christen, die zich op het terrein van den Staat beweegt, behoefte aan en recht op getrouwe voorlichting van de zijde der Kerk, zonder nochtans zijn verantwoorde lijkheid op haar te mogen afwentelen, om dat ook zij als empirische kerk onder den invloed der zonde staat, en in geen van haar uitspraken daartegen volledig beveiligd is. Echter dient wèl te worden overwogen, dat de Christen alleen binnen de Kerk (die hier niet de empirische Kerk, maar de Kerk des geloofs is) de gemeenschap der heiligen en alzoo de gemeenschappelijke leiding door den Heiligen Geest kan vinden, terwijl hij bij elke beslissing daar buiten moet staan in de slechts individueele verzekerdheid. Anderzijds dient de Kerk te bedenken, dat haar adviezen slechts waardevol en gezag hebbend kunnen zijn, als zij op grondige bekendheid met de zaak zelve opgebouwd zijn. DE MINAHASSAKERK Men meldt ons per vliegmall uit Batavia, dat naar men hoopt de zelfstandige institueerlng van de Minahassakerk op 30 Sept. e.k. zal kunnen plaats vinden. De secretaris van het Protestantsch kerkbestuur voor Indië ds. T. J. van Oostrora Soede zal daarbij het kerkbestuur vertegenwoor- RESERVE-VELDPREDIKERS Bij K. B. zijn benoemd tot reserve-veld prediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde: Ds. J. Bos, predikant te Rijs- sen (O.); Ds. M. Beukema. predikant te Leidschendam; Ds. M. Bouwman, predikant te Nieuwendam; Ds. F. Dresselhuis, predi kant te Oldeboorn; Ds. M. Gravendijk, pre dikant te Dordrecht; Ds. P. C. Jongbloed, predikant te Marken; Ds. J. Jonker, predi kant te Zuidbroek; Ds. A. K. Krabbe, pre dikant te Hillegom; Ds. J. Kremer, predi kant te Ede; Ds. J. C. J. Kuiper, predikant te Arnhem; Ds. J. C. A. van Loon, predi kant te Purmerend; Ds. K. van der Meulen, predikant te Kommerzijl; Ds. C. von Meyen- feldt, predikant te Alkmaar; Ds. S. Oegema, predikant te Langeslag; Ds. W. Schouten, predikant te Westbroek; Ds. H. Volten, pre dikant te Bolnes en Ds. A. van de Weg, predikant te Oudewater. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Ds. M. J. Sanders, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Maarssen, onlangs te Apeldoorn overleden, heeft aan de Herv. Dia conie te Maarssen f 1000 vermaakt. Schoolnieuws. Prof. Ir. J. W. DIEPERINK t Te Bussum is in de Majellastichting gisternacht na een langdurig lijden op 56-jarigen leeftijd over leden Prof. Ir. J. W. Dieperink, hoogleeraar In het landmeteo enz. aan de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen. De overledene werd op 19 Febr. 1878 te Am sterdam geboren. Na aldaar de H.B.S. te hebben doorloopen, bezocht hij de Polytechnische School te Delft. In 1900 werd hij civiel-ingenieur en in 1917 leeraar aan de toenmalige hoogere Rijks- land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen. In 1918 werd hij hoogleeraar aan de L. H. Ver schillende publicaties van zijo hand zijn er ver schenen. Als voorzitter van de commissie inzake reorganisatie van de militaire verkenningen werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. ONDERWIJSBENOEMJNGEN Te VG ravenhage benoemd tot hoofd der Keuchenius-school de heer B. Koekkoek, hoofd der Eben-Haezerschool te Zwljndrecht. Aangenomen. Te Kerkwerve benoemd tot hoofd de heer C. Tazelaar te Rotterdam. Te Juhphaas (Chr. school op G.G.) be noemd tot tijdelijk hoofd de heer E. B. Hersevoort te Utrecht. Boskoop (Herv. School, hoofd F. van der Mast) mej. E. H. Meerholz te Leiden. O u d e 1 a n d e: J. A. Nederhand te Goes. Al te veer (Gr.): als kweekelingen met akte K. Kuiper en J. B. Drent te Nieuwe Pekela. DE ONDERWIJZERS OPLEIDING L Een nieuwe publicatie van de afd. Onderwijsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vele tot dusver onbekende gegevens. Dezer dagen is vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek een nieuwe sta tistiek verschenen, welke den titel draagt van: „Statistiek van de Onderwijzersoplei ding ly33—,34". Het is de eerste maal, dat vanwege ge noemd Bureau een afzonderlijke publicatie atn de onderwijzersopleiding gewijd wordt. Reeds van het jaar 1929 af werden door deze instelling cijfers betreffende de opleiding der onderwijzers gepubliceerd, doch deze waren zeer beknopt en vonden tot dusverre een plaats in de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft blijkbaar in het benoemen van een af zonderlijken inspecteur voor het toezicht op de kweekscholen en normaallessen een goe de aanleiding gezien om ook dezen vorm van onderwijs meer aandacht te schenken. Het heeft daartoe aan de directeuren van genoemde opleidingsinstellingen voor het eerst in het cursusjaar 1933'34 een afzon derlijk statistiek-formulier ter invulling toe gezonden, waardoor het thans (en in den vervolge) over belangrijk uitvoeriger gege vens beschikt, dan in voorafgaande jaren het geval was. Het resultaat van de bewerking van de eerste jaargang van dit materiaal ligt thans voor ons in den vorm van een af zonder lij kei publicatie, welke, naar verwacht mag wor den, de eerste is van een in den vervojge geregeld verschijnende, aan dit onderwerp gewijde reeks statistieken. Met het verschijnen van dit werk is we derom een bijdrage geleverd, welke den goeden naam van de onderwijsstatistieken bevestigt. Zooals tot dusverre gebruikelijk was bij eerste uitgaven van de onderscheidene on derwijs-statistische uitgaven vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek, is ook deze eersteling voorzien van een historisch overzicht, dat tot en met het jaar 1932—'33 loopt. Deze historische cijfers zijn in hoofd zaak gelijk aan die, welke reeds werden be kend gemaakt in de Statistiek van het Ge woon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1929. Dat zij in de onderhavic statistiek herhaald worden verdient slechts lof, omdat zij wier belangstelling speciaal naar de onderwijzers opleiding uitgaat, onmiddellijk de gewensch- te historische cijfers bij de hand hebben en bovendien de geciteerde statistiek van het Lager Onderwijs reeds lang uitverkocht is. Het boekwerk is naar het uiterlijk volko men gelijk aan de onderwijsstatistieken be treffende andere takken van onderwijs en is in de staten en tabellen van Fransche tekst voorzien. Daarenboven is een drietal grafische voorstellingen opgenomen. In een volgend artikel zullen wij enkele der belangrijkste gegevens publiceeren. Uitgegeven door de Algemcene Lands drukkerij, 's-Gravenhage 1934, prijs 1,—. Examens ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Gasd.: prop ex. Scheikundig ingenieuT, de hear H. C. F. Schram. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Geel.: doet. ex. Geneeskunde, de heeren J. J. Funstner en H. A. Swemle en de dames A. Flank en C. A. v. Rooyen Doogaardt: Cand. ex. ge schied enis: mej. B. D. J. M. Wljere RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Gesi.: Indisch Recht: de heer J W. Koelewijn; Occo- nomisch doctoraalexamen Indologie de heeren J. van Wildenburg en F. B. R. van Rossum. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRonjNUKN. Gesl.: Doet ex. wis- en natuurk., hoerfdv. schei kunde, de heer H. J. Winter. Cand. ex. wi3- en natuurkunde (L.)die heer P. E. Gunster POLITIE-DIPLOMA AMSTERDAM. (Poldtiedipl. Alg. Ned. Politie bond). Geëx. 11G en afgew. 85 candidaten. Het diploma met aanteekenimg verwierven: B. Komduur, Rotterdam: F. Looij, Rotterdam; I v d Knaap, Maassluis; J. Koorn, Enlchuizen; C. Landman, 's-GravezandeA Maas, Leiden; H. van Laar. Den Helder; G. Lang. Zeist; G. A. Kooij, Den Haag; J. van Leeuwen, Zaandam; J. Kobes, den Helder; C. Landzaad, Schiedam. Het diploma verwierven; J. van Maaren, Mid delburg; J. W. v d Lee, Utrecht; E. Krab, IJmulden; L Kockelkom, Heerlen; C. J. de Koek. Gel'dermalsenG. Kruis. Utrecht; H. Kuiper, Glanerbrug; P. von Leyenhonst, Stouten burg;G. P. Kramer, Bakel; B. Kok. Sauwerd H. Th. Larik, Boxmeer; H. Maathuis, Sappe- meea-; J. C. Kooy, Groet; K. Kok, Gorinchem; A. van Lent. Delft; J. v d Laan, Rotterdam; A. M. van 't Leven. Bergen op Zoom; A. A. Kra nenburg. Den Haag: G. N. Logh. Zwolle: B. Lankhuizen, Hooge Zwaluwe; J. Th. Kool, Hil versum; H. J Koekoek, Zluttc; B W Te Kolstó, Almelo; W H. J. Kroonen, Slledrecht: J Kolk. VUsaingen; L Krul. Amsterdam; C. Chr. Kwint Barger-OosterveenA. v d Laan, Gouda: E. F, D. van Leensum. Tilburg; E. M. Knauw. Delft; J. M. Kolk. Frederiksoord; A. Marskamp. Wiihe Th. J. Kroes, Hoorn; H. J. te Lindert Winters wijk. H. Kosters te Almelo; J. de Koning. Oost voorne. P. Kruithof, Haaf ten: W. J. M. D Kuit Bussum; A J. Kooi. Heerlen: W. H. N. Lecuwis Randwijk; L. Koppert, 's-Gravenzande; O. A Koppe, Voorburg; R. Sont. Zutphen; J. K. Mar tens, Zuidbroek; K. v d Laan, Stadskanaal, H. van Leusden, Vreeswijk en W. Koopmans, Heeg DEN HAAG. (Politiediploma Alg. Ned. P>U- tlebond) Geëx. 153. afgewezen 99 candidaten. Diploma met aanteekening verwierven: J. Meyers. Middelburg; J. Mulder. Rotterdam: A. S. Nagel, Eemnes; P. L. Mulder. Haarlem; P. J Nijssen, Santpoort; J. Minderhoud, Vlissmgen A Kramer, Giessen. Diploma verwierven J, G. t« Nijenhuls, Eibergen: J. Manger. Amersfoort; H. A Me ver, Enschede, H, H. Mulder. Dordrecht W. Nijman. ZeistJ. B. Meinen. Nieuwesluis; C. H Melders Cutemborg; C. Moorkerken, Ose N. W. H Mulder. Eygelshoven; J. D. van Oos ten, Rijswijk; A. Meyer, Zwolle: M. J. van Mi ;r lo. Dordrecht; A Sluirink Den Haag; J. Mik. Dordrecht; A. Meutstege. KI. Dochteren; J v d Merbel. Heiningen: A. Mook, Ureoht; J. Molen huis. Zeeryp. F. Meulenberg. Emmen; P. van Nistelrooy. Den Bosch; P. C. de Neve, Aarden burg; P. B. G. van Mourik. Wassenaar; G. Neef jes, Amsterdam: F. Moerman. Gorssel; A. Onink Wageningen; J. Oosterhuis, Den Haag: J. H. van Miltenburg, Harmeien; J. F. L. Negri Jn, Gouda. R. Ni-uiwland. Kollum; C. Ph. Mensen. Tilburg; A. H. Mostert. Vlaardingen; H. Nico- laas Schiplulden; H. G. Oldenheuvelt. Almelo; G. van Nes. Noordwijkerhout: J. van Ommen, Amsterdam; G. Nieuwdam, Ureterp; A. Noort, Delft; H Morelissen. Leerdam; J. J Nlcolal, Oudega; H. J. Nyland. Vogelenzang; A Th J. Nobel. Gouda; K. H. Oosterhuls. Slochteren; H. Naaljer, Stadskanaal; J. B. Onneklnk, Arnhem J. C. Nol te, Rotterdam Gemengd Nieuws. De ramp te Hilversum Een der slachtoffertjes overleden In den loop van gister zijn verschil lende kinderen, die thuis verpleegd werden omdat hun toestand zich aan vankelijk minder ernstig liet aanzien, naar de R. K. Ziekenverpleging overge bracht. Daar worden momenteel ver pleegd zestien meisjes, behalve Pater Buijs. In de Diaconesseninrichting zijn vier kinderen opgenomen. Een van deze vier meisjes, de zes-jarige Beppie Hilhnrst. is des middags omstreeks kwart voor vier aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Storing bij de Telefoon Gistermiddag tusschen half vier en vier uur is een ernstige storing opgetreden in een der ondergrondsche telefoonkabels, wel ke Amsterdam met Utrecht verbinden. Ook zijn hierdoor gestoord de telefoonverbindin gen met Gouda, Uithoorn, Kwakel, Alfen a. d. Rijn en Zeist. Het verkeer vindt thans over andere lijnen plaats, doch de vertra ging is niet noemenswaard. De technische dienst is onmiddellijk met de reparatie van de kabel begonnen. Men hoopte deze in den loop van hedenochtend weer te hebben her steld. De Post jager licht beschadigd De Postjager was weer opgestegen voor een proefvlucht, toen piloot Geijssendorfer merkte, dat de rechterpoot van het intrekbare landingstoestel wegzakte. Het toestel, dat nog flinke vaart had. gleed nog een stuk op den rechtervleugel en de motorbok voort met het gevolg, dat de schroef van den rechtermotor werd beschadigd, terwijl de bok op verschillen de plaatsen werd ingedeukt. Nochtans is de schade niet bijster groot geworden en zal de Pr«tjager weer spoedig kunnen opstijgen. Van invloed op het al dan niet meedoen aan de Melboume-race zal dit ongeval niet zijn. Met volle vaart op agent ingereden AUTO LATER ONBEHEERD TERUG GEVONDEN Te Amsterdam reed in de nacht in de Westerstraat een auto, waarvan slechts een der koplichten brandde. Een politieagent, die de auto zag naderen, ging op het midden van de rijweg staan en gaf de chauffeur te kennen, dat hij moest stoppen. In stede van aan dit bevel gevolg te geven, gaf de man vol gas zoodat de agent door zeer snel op zij te springen, een ernstige aanrijding voorkwam. Wel slaagde hij er nog in het nummer van de auto op te nemen, hetgeen voor het onmiddel lijk ter hand genomen onderzoek van groot belang was. Reeds enkele uren later kwam er bericht van het bureau Singel, dat de auto. in de Spuistraat aan de kant van het trottoir gevonden was. De chauffeur was in geen vel den of wegen te zien. Het vermoeden be staat dat de wagen van diefstal afkomstig is. Door een politie-auto overreden Automobilist vrij gesproken Op 11 Febr. .jl. werd aan de Amsterdam- sche Vaart te Haarlem een Haarlemsch meisje Suze Hoogendoom door een auto overreden, bestuurd door een inspecteur van politie. Het meisje kwam te fiets uit een linksche zij straat en maakte door haar weifeling de in druk, dat zij den automobilist voorrang wilde verleenen. Op het laatste oogenblik bleek dit een catastrofaal misverstand te zijn. De auto, rechts van hei meisje passeerend, reed op het kind in, dat een schedelbreuk kreeg en tenge volge van die verwondingen overleed. De po- litia-inspecteur werd door de Haarlemsche rechtbank wegens roekeloos-rijden veroordeeld tot een boete van f 200.subs. 20 dagen hechtenisstraf. In hooger beroep requireerde de procureurgeneraal vrijspraak, overeenkom stig welken eisch het Amsterdamsche Gerechts hof arrest heeft gewezen en den politie-inspec- teur heeft vrijgesproken van het ten laste ge legde, nl. dood door schuld. DE INBRAKEN TE ENSCHEDE EN OMGEVING Arrestatie van eer drietal jeugdige personen Eenigen tijd geleden is ingebroken in de tijdelijk onbewoonde zomerwoning van den heer B. in de buurtschap Zuid-Eschmarke,, ge meente Enschede. Er werden verschillende lijfgoederen en een drietal buksen ontvreemd. Als verdacht van deze inbraak zijn thans door de Enschedesche politie drie jeugdige perso nen aangehouden, genaamd S. en P., beiden wonende te Glanerbrug en B., werkzaam te Terapel. Alle drie hebben bekend de inbraak te hebben gepleegd en zijn naar het Huis van hewaring te Almelo overgebracht. De gesto len goederen, welke grootendeels te Glaner brug en Gronau waren verkocht, zijn in be slag genomen Intusschen duren de inbraken te Enschede en omgeving voort. Zoo heeft men er zich door inklimming toegang verschaft tot de woning van den heer de G. aan de Kalan derstraat, waar f 80 werd ontvreemd, terwijl in de nacht een bezoek werd gebracht aan de woning van den heer B. aan den Losserschen weg. Hier werd f 40 buitgemaakt. BRILJANTEN RING ONTVREEMD Uit een slaapkamer in een woning aan de Cillierstraat te Amsterdam zijn een gulden en een briljanten ring ontvreemd. In verband hiermede zijn aangehouden twee metaalbe werkers en een varensgezel. Ned. Spoorwegen Nog steeds dalende ontvangsten De geschatte ontvangsten over de maand Augustus der Ned. Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedragen ƒ10.311.400. In totaal werd in de periode 1 Jan.—31 Aug. 1934 ontvangen ƒ75.439.557.94 (v. j. ƒ82.417.290.81). Het aan tal K.M. in exploitatie bedroeg 3631 (v. j. 3661). Ontvangst per dag-K.M. ƒ85.50 (v. i ƒ92.64). Groote conversieleening Amsterdam x'ot een bedrag van 30 millioen Naar verluidt, is dezer dagen een voor dracht van B. en W. van Amsterdam te ver wachten tot uitgifte van een 4 eorie- leening ter hoogte van ongeveer ƒ30 mil lioen, ter converteering van een deel der uitstaande leeningen van het 5 en 4Vz rentetype. OOK DELFT CONVERTEERT Tot een bedrag van 4.100.000 De gemeenteraad van Delft heeft gister middag besloten, de in 1930 gesloten obli- gatieleening, oorspronkelijk bedragende ƒ4.800.000, rentende 41/2 P™ resto groot ƒ4.100.000, te converteeren in een 4 lee ning, tegen een door B. en W. nader vast te stellen koens. Mede werd besloten tot conversie der in 1931 gesloten leening groot ƒ300.000 renten de 5 pro resto ƒ278.000, in een 4 leening. MIJ. VOOR GEMEENTE-CREDIET Extra-uitloting van 4 millioen 4ya.% obligaties. Inschrijving op ƒ4 millioen 4 obligaties. De directie der Mij voor Gemeentecrediet deelt mede. dat op 22 September JL een extra- ultloting heeft plaats gehad van 4 millioen 4i obligatlSn der maatschappij, die op 1 November as. aflosbaar zijn. Tevens wordt bericht, dat de inschrijving wordt opengesteld op ƒ4 millioen 4 obligatlën In stukken van 1000 ten laste der MIJ. op Woensdag 3 October tot den koers van 100 ten kantore der MIJ te Amsterdam en der Assooiatle-Mlj. UNIE VAN IJSFABRIEKEN Het kapitaal wordt met 04% geredu ceerd. Verlies 1933 69.933 (vor. Jaar 180.457). Het totale netto-verllee per uit. 1933 van do Unie van Ijsfabrieken bedraagt 69.933 (v. J. winst 180.457). De dochtermljen gaven sen netto-verlies van 83.961. De totale ijsomzet van de overzeesche fabrieken liep achteruit van 247.000.000 h. kg. over 1932 tot 231.000 0U0 h. kg. over 1933. De gemiddelde opbrengst peT i kg was veel '.ager dan in 1932. T.a.v. het loo- pende boekjaar kan worden medegedeeld, dat de daling nog niet tot staan Is gekomen. De resultaten van het bedrijf te IJmuiden werden nadeellg beïnvloed door een arbeidsconflict in het viasoherijbedrijf, doch 1934 toonde een ver betering. In het afgelnopen Jaar la de lla.hdd- teltsposdtie sterk verbeterd. De totale aanschaffingswaarde van de fa brieken der dochter-mljen is door de sterke daling van materlaalprijzen en lootven, hxjger dan het bedrag waarvoor zij thans zouden kun nen worden gebouwd. Dit maakt dat v:»or de restantwaarde dier fabrieken op de gecombi neerde balans een bedrag voorkomt, hetwelk geflatteerd genoemd moet worden, in verband waarmede bestuur en commissarissen voorstel len om het kapitaal met 40 pet. te verminderen zoodat het geplaatste kapitaal van f 5.500.O00 wordt teruggebracht tot 3.300.000. met dien verstande, dat van bedoelde 40 pet er twee in contanten aan aandeelhouders zullen worden terugbetaald. KOLONIALE BANK N.V. Aflossing van het restant der leening 1905 Per 1 Januari 1935 is het restant ad 200.00C van de 4 obllgatieleenlng 1905 der Koloniale Bank aflosbaar gesteld bij de Kas-Vereeniglng te Amsterdam en de Ned. Ind. Escompto-Mij te Den Haag. SOERABAJA DROOGDOK-MIJ Naar ons ter oore komt, moet de Soerabala Droogdok-Mij behoorlijk in haar werk zitlio. hetgeen te verheugen ls. nu ïndlë het deflatie- drankje tot het laatste esll-» hee't moeten drln ken. Het zou ons niet verwonderen, wanneer deze berichten op waarheid g'.vmi *ijn. De Kon. Paketvaart heeft vermoedelljK af en too bela-ngrijke orders. Hot Gouvernement heeft steeds behoorlijke bestellingen. Over 1933 weid 23.377 verloren, incl. rente en ondersteuning van ontslagen personeel, doch excl. afschrijvin gen ad 189.765. welke ten laste van het dik- en vernieuwingsfonds werden gebracht De liquide positie was uit 1933 bevredigend, zoo- dat de huidige koers van 26 heel wat on gunstigs verdisconteert Vermist Zaterdagmorgen om kwart over 8 heeft de heer P. C. Pikkaart zyn woning op de Lauriergracht 108 te Amsterdam verla ten, teneinde zich naar zijn firma, eveneens op de Lauriergracht, te begeven. Sedertdien is de heer P. verdwenen. Hij is ook niet bij zijn firma geweest. De nasporingen, die door de recherche zijn verricht, zijn tot nu toe zon der resultaat gebleven. Het signalement van de vermiste is verspreid. De man, die 1.85 M. lang is, is geboren in 1892, heeft bruine oogen, donkerblond haar, gladgeschoren ge zicht, langwerpig gezond gelaat, spitse neus, donkergrijs colbcrtcostuum, bont overhemd en dito boord ,lage zwarte schoenen, bloote- hoofds, hij heeft een lidteeken in den vorm van een kruis boven de neus. Degenen die inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich te willen vervoegen aan .het bureau Raampoort. VERDRONKEN Te Alm kerk is het tweejarig kindje van de familie J. dé Ruyter in een onbe waakt oogenblik in het water achter ue ouderlijke woning geraakt en verdrenken. Het tweejarig dochtertje van de heer H. te Wateringen, geraakte hedenmorgen bij de ouderlijke woning aan de Landweg bij het spelen in een sloot en is verdronken. DOODELIJKE STOEIPARTIJ De 17-jarige B. van Rysen, die stoeiende achter een woonwagen vandaan kwam, is op den Rijksweg bij de Klomp (Gld.) door een passeerende vrachtauto van de firma Ren ders uit Zevenaar gegrepen. Hij bekwam een zware schedelbreuk. Na nog ongeveer 20 minuten geleefd te hebben is het jongmensch overleden. Het stoffelijk overschot is naar de begraafplaats te Renswoude overgebracht. DE MORPHINE-SMOKKELARIJ De Alrrelosche Rechtbank heeft Dinsdag H. K. te Glanerbrug wegens het in zijn wo ning aanwezig hebben van 30 doozen morphi ne, veroordeeld tot drie maanden gevangenis- De eisch was vier maanden gev. straf. OLIENOOTJE IN DE LUCHTPIJP Uit Amemuiden is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht het tweejarig zoontje van M. dat een olienootje in de lucht pijp kreeg en in ernstige toestand verkeert. Een Goud-Blok-Conferentie Bevordering van de economischs en financieele relaties De gedelegeerden van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwitser land hebben op '2-1 en 25 Sept. te Genève vergaderd ten einde gemeenschappelijk to onderzoeken hoe het meest doeltreffend een internationale samenwerking op econo misch en financieel gebied zou kunnen wor den bevorderd. Zij hebben in de eerste plaats vastgesteld, dat de landen, die de vrije werking van den gouden standaard gehandhaafd hebben, meer dan ooit besloten blijven, om deze integraal te handhaven op de huidige goud- koersen, waar deze handhaving hun één cler essentieele voorwaarden schijnt voor het economisch en financieel henstel. Anderzijds zijn zij de overtuiging toege daan, dat zij, om zooveel mogelijk bij te dragen tot het algemeen henstel, als voor naamste doel moesten aannemen de verruil ming van het internationaal ruilverkeer. Ernstig voornemens om spoedig tot concrete resultaten te komen, hebben zij het wenschelij'k geoor- j deeld aan een commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de onderscheidene regeeringen, de taak toe te vertrouwen om de voor naamste poblemen onder het oog te zien, welke ge6teld worden door de ontwikkeling van da economische en linancieeie relaties tusschen de 6 landen, zonder de be langen van derden of de noodzake lijkheid van een uitgebreider samen werking op internationaal gebied uit het oog te verliezen. Deze com missie zal het allereerst haar aan dacht wijden aan 2 onderwerpen: de verruiming van den goederen handel en de bevordering van toe risme en verkeer. Maatregelen zul len worden genomen ten einde haar onverwijld te kunnen samenstellen, en het der commissie mogelijk te maken zonder uitstel haar arbeid *a beginnen. Den heer Jaspar is opge dragen onmiddellijk de noodzako- lijke maatregelen te treffen. Nederland en de Vereen. Staten Verbeterende handelsbeweging De Amerikaansohe Kamer van Koophan del heeft een overzicht gegeven van dem handel tusschen de Vereenigde Staten en Nederland over de periode JanuariMaart 1934. Volgens deze cijfers bedroeg de waarde van den uitvoer van de Ver. Staten naai* Nederland in deze periode S 14.559.000 of 2.8 van den totalen uitvoer der V. S., naar Ned. West-Indië S2.854.000 en naar Ned. Oost-Indië $1.721.000. Al deze cijfers zijn hooger dan die over dezelfde periode van 1933 en toonen zelfs een stijging wat Nederland betreft van 56.3 voor West-Indiê 46.8 en voor Oost- Indië 19.3 Ten aanzien van de hoogte van den uitvoer neemt Nederland de achtste plaats in. Nummer 1 staat Groot-Brittannie, gevolgd door Canada, Japan, Duitechlnnd, Frankrijk, China en Italië. Op deze lijst staan in totaal 50 landen, waartussehen Ned. West-Indië de 25ste en Ned. Oost-Indié de 34ste plaats innemen. De waarde van den invoer in de V. S. be droeg over dezelfde periode voor Ned. India $9.602.000 of 2.4 van den totalen invoer der V. S., voor Nederland 7.3G2.000 of l.S en voor West-Indië $1.343.000. Op de lijst van 50 naar Amerika exporteerende landen staat Ned. Indië op de 13e plaats. Nederland op de 18de en West-Indië op de 38ste plaats. Ten aanzien van dezelfde periode in 1933 zijn de invoercijfers voor Ned. Indië met 48.6 en voor Nederland met 36.7 geste gen. terwijl de invoer uit Ned. West-Indië in de V. S. lager was dan in dezelfde periode van 1933. VALSCHE MUNTERIJ Voor de rechtbank te Almelo heeft terachf gc-staan de vroegere gevangenbewaarder Z« W., uit Rotterdam, die naar Twente is ver- t ii:sd en in Enschedé een werkplaats h«d| waar hij valsche rijksdaalders vervaardigde. Deze munten, die goed waren nagemaakt, heeft hij laten circuleeren in Twen.e 111 in de Achterhoek. I)e rechtbank heeft W. ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met' si trek van het voorarrest. D3 eisch was 2W jaar. LICHAMELIJKE OEFENING Watersport DE STRIJD OM DE AMERIKA BEKER BESLIST? Rainbow wint de vierde wedstrijd] maar er is een protest. Reuter meldde gisteravond uit Newport: Het Amerikaansche jacht Rainbow ging heden het eerst over de eindstreep met on geveer 1 min. voorsprong op de Endeavour. Indien de uitslag van deze wedstrijd geldig wordt verklaard, zal daarmede de strijd om de Amerilta-beker beslist zijn, want de Rainbow heeft dan vier wedstrijden gewou- nen. De stand is nu 42 en daar Endeavour den beker niet meer kan winnen, wordt da zevende wedstrijd niet meer gezeild. Nader wordt echter gemeld, dat zoowel de Rainbow als de Endeavour enkele mi nuten na de start de protestvlag hebben geheschen, de Rainbow omdat de Endeao- geheschen, de Rainbow omdat de Endea vour om zijn rechten voor te behouden. Het zal nog eenige tijd duren alvorens over dit protest 'n beslissing is genomen, zoodat de definitieve overwinning van de Rain bow nog niet vast staat De Br. draadlooze dienst meldt nog, dat Sopwith, indachtig aan de beslissing van de protestcommissie van eenige dagen ge leden, dadelijk nadat de Rainbow de pro* testvlag had geheschen, hetzelfde deed, ten einde zich zijn rechten voor te behouden. De Endeavour rondde de eerste boei 9 seconden eerder dan de Rainbow; op het tweede traject haalde Rainbow in en bij de tweede boei was het Amerikaanscho jacht 2 min. 40 sec. voor. Op het laatste traject wist de Endeavour weer van het verloren terrein terug te winnen, maar de Rainbow ging 55 seconden eerder door de finish. De tijd van de Rainbow was gister 200 m. 5 sec.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5