WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET GOUDBLOK Onze klaelit over de verwording van den .Volkenbond moet niet zóó uitgelegd worden, alsof wij het wcnschelijk zouden vinden, dai er nu maar langzamerhand een einde werd gemaakt aan de internationale samenwer king te Genève. Zóó ver zouden wij niet gaarne willen De Volkenbond is als orgaan van regel matig overleg en samenspreking tusschen de leidende personen in de wereld vrijwel onmisbaar geworden. Zonder hem zou heelwat moeilijker zijn de staatslieden economen der verschillende landen voor de een of ander belangrijke kwefetie bijeen te brengen dan thans het geval is, mede door dat er een statuut bestaat, waarnaar men het werk regelt en verdeelt en er een vast bureau is, dat voortdurend in actie is samensprekingen van allerlei aard voor te bereiden. Dat de Volkenbond, ondanks zijn droeve mislukkingen in de voornaamste kwesties, welke zijn doel van den beginne af hebben 'bepaald, toch een zeer belangrijke taak heeft te vervullen en niet gemist kan worden, blijkt dezer dagen onder meer uit de samen- sprekingen, welke hebben plaats gehad in de commissie, welke de financieele en eco nomische problemen heeft te bustudeeren. Veel aandacht heeft bij die discussie ge trokken de rede, welke één onzer gedelegeer den in die commissie, Mr. van Lanscliot, [verleden week heeft gehouden. De strekking van de rede was, dat de Nederlandsche regeering vastbesloten is den gouden standaard te behouden en dat zij gaarne zou willen, dat de monetaire over eenstemming tusschen de landen van het goudblok (dat zijn België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwitserland) door een economische toenadering werd uitge breid. „De Nedorlandsche regeering is zich be wust v ande noodzakelijkheid", aldus Mr. .Van Lanschot, „om bij den tegenwoordigen ;economischen toestand een politiek van realiteit, en niet een doctrinepol itiék te voe ren. Nieuwe methoden moeten on der de oogen worden gezien en beproefd. De terugketer zoowel tot den toestand van 1913 als tot die van 192S is onmogelijk. Verschillende nieuwe verschijn selen in de internationale economische be trekkingen zullen meer tijd nioodig hebben om te verdwijnen dan zij behoefden om te Verschijnen". En hij eindigde zijn rede met een beroep op samenwerking op 't gebied van clearing, handelspolitiek, en monetaire politiek. Samenwerking moest, aldus Mr van Lan scliot. het parool zijn, wilde men uit de Crisis komen, Het applaus, dat onze Nederlandsche ge delegeerde in ontvangst bed te nemen, heeft blijkbaar meer beteekend dan een voorbij gaande instemming. Immers zijn Maandag en gisteren de ge delegeerden va n het goudblok bijeenge komen om met elkander te overleggen op welke wijze althans tusschen deze landen Op financieel-economisch gebied een nau were samenwerking zou kunnen tot stand worden gebracht. Deze besprekingen hebben tot een voorloo- pig resultaat geleid en naar uit Genève be richt wordt, hebben de Nederlandsche ge delegeerden, die er aan hebben deelgeno men, een gunstigen indruk daarvan, die de hoop schijnt te wettigen, dat eindelijk iets bereikt zal kunnen worden tot verbetering van den internationalen ruilhandel, aller eerst dan tusschen de genoemde „goud landen"'. In het communiqué, dat gisteren, na afloop yan de conferentie der goudlanden, is uit gegeven, wordt als voornaamste doel ge noemd: uitbreiding van den internationalen ruilhandel. Een poging daartoe kan het .eerst tusschen deze landen ondernomen worden, doch dit initiatief is niet tegen andere landen gericht. Integendeel, deze mogen zich zoo spoedig mogelijk b'j Idit herstelwerk aansluiten. Dit te bevorde ren is dan ook de „opdracht" welke mén gegeven heeft aan de te stichten studie commissie, die vobral haar aandacht zal te .wijden hebben aan de uitbreiding van den ruilhandel en den vooruitgang van het transportwezen. De Belgische minister van buitenlandsche zaken Jaspar, onder wiens voorzitterschap de besprekingen plaats vonden, is gemachtigd de noodige voorbe reidende maatregelen voor de zoo spoedig mogelijk te stichten commissie te treffen. De aandacht valt er allicht op, dat in het Communiqué zoo nadrukkelijk over de niet bij het goudblok behoorende landen wordt gesproken. Voor ons land is dat inzonderheid van be- teekenis, omdat wij, bij het vergemakke lijken van ons handelsverkeer in Zuidelijke richting niet uit het oog moeten verliezen, dat Duitschland ons natuurlijke achterland is en wij dus onzen weg naar het Oosten moeten vrijhouden, ten einde dien onder gunstiger omstandigheden onmiddelxij weer te kunnen betreden. In het algemeen houdt de voorzichtigheid, (die men met het oog op andere landen wil betrachten, verband met de z.g. meest- Ijegunstigingsclausule, de stelregel in de meeste handelsverdragen, dat de verdrag sluitende staat dezelfde gunstige behande ling zal ondervinden als de andere partij p,an andere staten toestaat. Met het oog op de meestbegunstigings- jclausule zou het namelijk niet doenlijk zijn, dat de staten van het goudblok uitsluitend aan elkaar tariefsverlagingen zouden toe kennen. Daartegenover heeft de practijk er toe geleid, dat op het stuk der contingen- ïeeringen de meestbegunstigingsclausule als piet yan toepassing zijnde wordt beschouwd DE VOLKENBOND Afghanistan vraagt toelating Afghanistan heeft toelating tot den Vol kenbond gevraagd. De assemblée heeft daar gisteren over beraadslaagd. Venvacht wordt, dat heden tot toelating zal besloten worden Ruslands aandeel in de kosten De Vierde commissie van de Volkenbonds vergadering heeft bepaald, dat Sovjet-Rus land voor het jaar 1935 negen-en-zeventig eenheden tot dekking van de Volkenbonds- kosten zal hebben te betalen, hetzelfde be drag dus' dat ook Frankrijk te betalen heeft, d.w.z. ruim twee millioen goud-francs. Intusschen zullen twintig van deze eenhe den gebruikt worden tot vermindering van de lasten van die staten, die het meest aan spraak op verlaging ervan hebben. Schadeloosstelling aan Zwitsers Bondspresident Motta heeft in den Vol kenbondsraad een voorstel ingediend met betrekking tot schadeloosstelling van do Zwitsersche onderlanen, die in den wereld oorlog verliezen hebben geleden. De desbe treffende eischen betreffen hoofdzakelijk Duitschland, Frankrijk, Italië en Engeland. Motta stelde voor de kwestie eventueel voor het Permanente Hof voor Internationals Justitie te brengen. De Engelsche gedelegeerde Eden bestreed het voorstel. Hij was van meening. dat de ze zaak in den Volkenbondsraad niet thuis hoorde. De Fransehe minister van buitenlandsche zaken, Barthou, sloot zich bij deze opvat ting aan en bestreed het recht van Zwitser land op eenigerlei schadevergoeding. Frank rijk heeft nauwelijks goed te maken schade geleden. De Spaansche gedelegeerde Madariaga sloot zich echter aan bij Motta en verklaa'i- de. dat men deze zaak voor het Permanente Hof voor Intern. Justitie moest brengen. De Raad besloot ten slotte een rapporteur te benoemen, die in de volgende zitting van den raad rapport zal uitbrengen over het gevolg, dat aan het Zwitsersche verzoek zal moeten gegeven worden. Santillo (Argenti nië) is tot rapporteur benoemd. Hoe deze ook persoonlijk over de zaak moge denken, het staat wel vast. dat met het oog op den tegenstand van de'driegroo- te mogendheden geen advies aan het Haag- sche Internationale Gerechtshof zal worden gevraagd. De Saar-politie De Zwitsersche bondsraad is na een gron dig onderzoek van de kwestie of aan Zwit sersche burgers kan worden toegestaan zich voor de politie in het Saargebied, tegen de daar te houden volksstemming, te laten aanwerven tot de overtuiging gekomen, dat het uit een algemeen politiek oogpunt en meer in het bijzonder met het oog op do strikte handhaving der neutraliteit van Zwitserland, minder gewenscht is, dat Zwit sersche burgers tijdens de voorbereidingen voor het plebisciet lid zijn van bedoelde po litie of weei macht van het Saargebied. De Belgische en de Italiaansche regeering hebben thans aan het Volkenbondssecreta- iaat doen weten, dat zij bereid zijn indivi- dueele aanwervingen van Belgische en Ita liaansche onderdanen op hun gebied te ver gemakkelijken. DE FILM VAN DEN RIJKSPARTIJDAG Uit Berlijn: Zooeven is de titel voor de groote film van den Rijkspartijdag 1934 be kend geworden. De Fuehrer zelf heeft, den titel van het monumentale filmwerk der beweging vast gesteld, n.l. „De macht van den wil". De eerste opvoering zal in December plaats hebben. Er zijn ongeveer 100.000 meter film ge draaid, die thans door Leni Riefenstahl zorgvuldig uitgezocht en nagekeurd worden. De Fuehrer zelf zal bij de nakeuring be slissend ingrijpen. en de staten van het goudblok zouden dius, zonder gevaar voor verwikkelingen met andere staten, op grond van die clausule elkander bepaalde verzachting en n de contingenteeringspolitiek kunnen toekennen. Dit is één kant van de samenweTking tus schen de goudlanden, die men zich denkt Er wordt echter ook gedacht aan gemeen schappelijke clearing. Weliswaar heeft de tweede Volkenbonds commissie deze kwestie ter bestudeering de Volkenbondsvergadering voorgesteld. Maar wanneer de goudlanden, welke op el kanders valuta dan kunnen, alvast in dit opzicht practisch werkzaam kunnen zijn, zal dit een belangrijke stap vooruit be teek enen. Het verluidt, dat de Nederlandsche regee- ring voor een z.g. „driehoeksclearing" zou zijn, een systeem waarbij bv. Nederlandsche crediteuren die in eigen land geen voldoen de verhaal zouden nebben op hun Duitsche debiteuren, uit het tegoed van Duitsche cre diteuren, uit het in een ander land aan wezig surplus van Duitsche vorderingen be taald zouden kunnen worden Onze regeering zou dit systeem preferee- ;n boven het Fransehe denkbeeld van een centrale clearing, omdat, wanneer alles in kas zsou terechtkomen, de kleine landen wel eens aan het kortste eind zouden leun en trekken. Deze weinige mededeelingen in verband met do conferentie der goudlanden, parallel met de Volkenbondsbesprekingen te Genève, erpen weer een gunstig licht op de taak in den Volkenbond en wekiken weer een weinig hoop opverblijdende resultaten in enkele practische, zeer gewichtige aange legenheden. Echter, niemand verwachte hier spoedig veel resultaten van. Ouchy en Oslo staan daar als teekenen, die weinig bemoedigend zijn. Bovendien is het weinig waarschijnlijk, dat Frankrijk zich werkelijk met ernst zou toeleggen op een samenwerking waarvan de resultaten aan alle betrokkenen ten goede komen. Om niet te spreken over de politieke gevaren van blokvorming, die hier dreigen en waaraan ons land nooit zou kunnen meedoen. Maaralles moet beproefd om uit de economische crisis te komen. NA DOUMERGUE'S RADIO-REDE Nationale vergadering spoedig bijeen? Voor grondwetshervorming De parlementaire werkzaamheden te Pa rijs zijn hervat en in politieke kringen, waar men thans vol is over de radio-rede van Doumergue, rekent men op een spoedige bij eenroeping van een nationale vergadering te Versailles, voor de door den minister president aangekondigde grondwetshervor ming. Naar men verwacht, zal minister-presi dent Doumergue zeer binnenkort, waar schijnlijk reeds a.s. Maandag, den datum voor deze gemeenschappelijke zitting van kamer en senaat bekend maken. Naar verluidt, zal in deze zitting der bei de Fransehe kamers een omvorming van de constitutie naar het model van de Engelsche bestudeerd worden. De in uitzicht genomen nieuwe constitu tie zou vooral een reeks nieuwe stabilisea- rende factoren bevatten. Verscheidene afgevaardigden der rechter zijde hebben in de Commissie van Financiën hun groote ingenomenheid uitgesproken met het plan de grondwet te herzien. Chap- pedelaine sprak eveneens als zijn meening uit, dat Doumergue alle gewenschte auto riteit heeft om dit werk te volbrengen. De afgevaardigde der uiterste linkerzijde der radicale partij Zay verklaarde niet vij andig te staan tegenover een uitbreiding der bevoegdheden van de uitvoerende macht, doch hij is van meening, dat zulks meer een kwestie van persoon is dan een kwestie van stelsel. In de wandelgangen der Kamer maakte alleen afgevaardigde Graziana opmerkingen van formeelen aard. Het schijnt, dat het initiatief van minis ter-president Doumergue den steun vindt dec meerderheid van het parlement. GEEN HABSBURG-HERSTEL De hoop der legitimisten vernietigd Uit Parijs: De hoop der Oostenrijksche le gitimisten op een restauratie der Habsburg- monarchie is door een besluit van Frank rijk, Italië en van de staten der Kleine En tente vernietigd. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de regeeringen dezer staten eenparig 't be sluit genomen, haar verzet tegen een herstel van aartshertog Otto op den troon van de Oostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie te handhaven. Daar zonder de toestemming van deze staten de restauratie der Habsburgers niet mogelijk is. zal binnen afzienbaren tijd op een verandering der Oostenrijksche repu bliek in een monarchie als middel tot hand having van de Oostenrijksche onafhankelijk heid niet te rekenen zijn. Dit besluit van Frankrijk, Italië en de Kleine Entente zal binnenkort ook aan ex- keizerin Zita, die zich op het oogenblik in Steenoifterseele bevindt, medegedeeld wor den. LONDEN, 26 Sept. De Times-.correspondont te Genève meldt, dat tusschen Barthou, ba ron Aloisi en dr. Bc.iesj verdere onderhande lingen worden gpvoerd over cle Kwestie der Oostenrijksche onafhankelijkheid. Nu het oorspronkelijke voorstel geen succes heeft gehad, tracht men thans een verklaring te geven, daar de leden van den Volkenbond zich plaatsen op de basis van Oostenrijks onafhankelijkheid. Deze verklaring zou zoo danig geformuleerd worden, dat zij zou kun nen werken als middel tot afschrikking van elke buitenlandsche interventie. De deel nemende mogendheden zullen daardoor nieuwe verplichtingen op zich nemen. De voornaamste moeilijkheid bij deze onderhan delingen schijnt de weigering van Ttalië te zijn om ia deze zaak samen te werken met den Volkenbond, terwijl de Kleine Entente daarjuist bijzonder op gesteld schijnt te zijn AMNESTIE IN ITALIË Ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Pia is in Italië een amnestie afgekondigd voor bepaalde categorieën van straffen. DE TAIFOEN-RAMP TOKIO, 26 Sept. De taifoen-romp, die ver leden week Japan heeft geteisterd, wordt vestgesteeld op 2499 cïooden, terwijl 8399 personen werden gewond en 568 personen worden vermist Het aantal vernielde of ernstig beschadigde gebouwen bedraagt "3.336, w.o. 289 schoolgebouwen Vijf dui zend spoorwegwagons zijn vernield en df kosten voor h erts tel van de spoorwegen worden geraamd op 10.000.000 yen. HET OOST-LOCARNOPACT LONDEN, 26 Sept. De correspondent van de „Times" te Genève deelt mede, dat verluidt de onderhandelingen tusschen Bar thou en Litwinof over de toekomstige Frapsch-Rus6isohe betrekkingen zijn voerd als men op het oogenblik doelmatig acht. Na Barthou's terugkeer in Parijs zul len de onderhandelingen te Moskou en den Quay d'Orsay hervat worden en zal de Fransehe regeering een eventueele beslis sing nemen. Van Polen is nog geen ant woord ontvangen op het voorstel inzake het Oost-Locarnopact, doch naar verluidt, zou het antwoord, dat ongunstig tegenover het pact staat, gereed zijn. Uit Tokio: De Japansche staatsraad heeft de politiek van den minister van buiten landsche zaken. Hirota, in de kwestie van den Oost-Chineeschen spoorweg goedge keurd. In zijn zitting heeft de raad verder eenige bijzonderheden betreffende de tot stand gekomen onderhandelingen bestu- spoorweg een groot succes voor Hirota, waarmede de Japansche bladen instemmen. De weg tot erkenning van Mandsjoekwo acht men thans vrij, het land kan zich thans ongehinderd ontwikkelen. Men hoopt overi gens, dat thans ook een verbetering zal in treden in de betrekkingen tusschen Japan en China, PERCY ROCKEFELLER, f Uit New-York: Percy Rockefeller, direc teur van de City Bank of New-York en een neef van John D. Rockefeller is overleden aan de gevolgen van een maagoperatie. De overledene was 56 jaar oud. Hij was één der rijkste mannen in de Ver, Staten. De Lindbergh-affaire Te New Jersey zouden zich thans drie vrouwen bevinden, die de verklaringen van den gedetineerde Paulin kunnen bevestigen, dat deze Hauptmann kent. Eenige getuigen verklaren, dat de voet sporen van Hauptmann overeenkomen met de sporen, welke in de nacht, dat de ont voering plaats vond, zijn waargenomen bij het huis van Lindbergh. De advocaat van Hauptmann, Fawcett, heeft verklaard, dat Hauptmann hem heeft medegedeeld, dat hij 2000 dollar heeft ge leend. Naar de advocaat voorts mededeelde, zijn geruchten in omloop volgens welke de vrouw van Hauptmann dreigbrieven hebben ontvangen. Deze geruchten komen evenwel in geen enkel opzicht met de fei ten overeen. Voorts heeft Fawcett een ver klaring voorgelezen van Hauptmann, waar in de beschuldigde de hoop uitspreekt., dat spoedig de geheele waarheid in deze aan gelegenheid aan 't licht zal komen. Haupt mann hoopt, dat hij spoedig van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal den ontlast. Bezwarend materiaal gevonden NEW-YORK, 26 Sept. Bij een huiszoeking in de woning van den in verband met de Lindbergh-affaire gearresteerden Duitscher Hauptmann heeft de politie een stuk van een houten schot in beslag genomen, waar op het adres en het telefoonnummer van Lindberghs tusschenpersoon Condon ge schreven waren. Het stuk schot werd door de politie aan den rechter van instructie overhandigd. Bovendien heeft men in Hauptmanns huis spijkers gevonden van dezelfde sooi't als die waren gebruikt voor het vervaardigen van den ladder, die de ontvoerders gebruikten om in de kinderka mer te komen, waar zij de jeugdige Charles Lindbergh uit zijn bedje ontvoerden. Verdachte Hauptmann verklaarde voor den rechter, dat hij het adres en het tele foonnummer had opgeschreven, omdat hij in het geval Lindbergh belang stelde. De ramp van de „Morro Castle" Een helsche machine aan boord? Uit New-York: De commissie van onder zoek naar de ooiiiiken van de ramp van de „Morro Castle" heeft Dinsdag Arthur Pen- der gehoord, die in den nacht, dat het onge luk heeft plaats gevonden, de wacht had. Pender is van meening, dat de brand is ontstaan tengevolge van de ontploffing van een bom. Hij heeft een luiden penetranten knal gehoord, welke kwam uit de richting van de schrijfkamer of de gang van de kajuit. Toen hij zich derwaarts begaf, heeft hij en jongen man waargenomen, die een don- kergrijs costuum droeg. Dezen persoon had hij nog nimmer gezien. Hij behoorde ook^ot de bemanning. Voorts heeft hij gezien, dat een lid der be manning een kast opexide, waar de vlam men uitsloegen. Roosevelt aanvaardt Johnsons ontslag NEW-YORK, 26 Sept. Uit Hydepark wordt gemeld, dat president Roosevelt gister het verzoek om ontslag van generaal Hugh Johnson als administrateur van het econo misch herstelplan volgens de National Re covery Act heeft aanvaard met ingang van 15 October a.s. In Roosevelts zomer-residentie te Hyde park wordt er met nadruk op gewezen, dat Johnsons aftreden geen breuk beteekent tusschen de beide mannen. Het loongeschil in het mijnbedrijf van Zuid-Wales is uiterst toegespitst De mijnwerkers, die een loonsverhoo- ging van 20 tot 28 pet. eischen, berei den zich tegen Maandag a.s. op sta king voor. In Zuid-Wales zijn ongeveer 137.000 mijnwei"kers, waarvan 80.000 bij de vakvereenigingen zijn aangesloten. DE MIJNRAMP IN WALES. Uit Londen: Hoewel de ongeluksmijn te Gresford Maandag afgesloten is, heeft zich gisteren een explosie voorgedaan, die door de afsluiting heenbrak. Een in de nabijheid staande mijnwerker werd door vallend ge steente getroffen en gedood. Nieuwe ontploffing LONDEN, 26 September In de luchtver- verschingsschacht van de Gresford-mijn heeft in den afgeloopen nacht tegen half één een nieuwe ontploffing plaats gehad. Hout en beton werden huizen hoog de lucht ingeslingerd en een reusachtige wolk zwarte rook drong uit de schacht naar builen. Gelukkig werd ditmaal niemand gewond. Alle vrachtauto-chauffeurs van de onderneming zijn opgeroepen om nieuwe hoeveelheden aarde en zand naar de mijn te brengen, om de schacht opnieuw te slui ten. HET BRITSCHE KABINET WEER BIJEEN Voor het eerst sedert het parlement aan het einde van Jixli op reces ging, kwam het kabinet gister bijeen onder vooi-zitterschap van Stanley Baldwin, die Zatex-dag j.l. Londen is teruggekeerd. Een drietal mi ters was afwezig, w. o. de Eei'ste Minister Mac Donald, die van zijn xeis naar Canada tegen 4 October in Engeland terug verw wordt, verder de Min. v. Koloniën, Sir Philip Cunliffe Lister, die op Balmoral bij den Ko ning vertoeft en de Minister van Financiën, Walter Runciman, die eveneens in Schot land vertoeft en heden de tewaterlating van het nieuwe Cünard-schip bijwoont. Het kabinet heeft thans zijn gebi-uikelijke wekelijkschc bijeenkomsten hervat, totdat het parlement weer bijeenkomt op 30 Octo ber a.s. FRANKRIJKS DALEND GEBOORTE- CIJFER Uit Parijs: Het, geboortecijfer in Frankrijk blijft dalen. Volgens eexi overzicht van het Nationaal Verhond voor uitbreiding der be volking over het jaar 1933 was slechts in zes depai'tementen het geboortecijfer hooger dan 2.6 per huwelijk, wat het jaar tevoren nog in 12 departementen het geval was. Het genootschap beschouwt 2.6 als hel noodzakelijke cijfer om ontvolking tegen te Corsica had het hoogste geboortecijfer, na melijk 2.89 per huwelijk, gevolgd door districten in Bretagne, Normandië, Savoye en Auvergne, Uit Oost-lndie LID DER VAD. CLUB GEROYEERD Zijn Volksraadzetel opgevorderd. BATAVIA, 25 September. (Aneta). Het Hoofdbestuur van de Vad. Club deelde Dr. Wolff, die heden te Genua arriveert, telegr fisch mede, dat hij geroyeerd is als lid van de Vad. Club naar aanleiding van beharti- ging van eigen belangen in den Volksraad. Dr. Wolff had in dit ooilege in de laatste maanden speciaal op den voorgrond getre den als bestrijder van de kinapofftiek der Regeering en in het bijzonder van de han delingen van het Kinabureau. De Volksraad zetel door Dr. Wolff ingenomen wordt door de Vad. Club opgevorderd. KRANKZINNIGE RANDT PASTOOR AAN. DJOE.TGA, 25 Sept. (Aneta). Een krankzin nige Inlander, met een bijl gewapend, drong de studeerkamer van pastoor Prennthaler te Barakoelon Progo binnen. Hij bracht den pastoor een houw onder het oor toe, waarbij de bijl bet sleutelbeen raakte. Ten de pastoor zich verweerde, gaf de krankzinnige hem een tweeden houw dit maal over voorhoofd en neus terwijl ook de luchtpijp geraakt werd. Nadat pater Satimari tehulp was gesneld, sloeg de aanrandér op de vlucht. De stand van den gewonden geestelijke is niet ernstig. BINNENLAND. DE KOMENDE VERKIEZINGEN Stemmen bij volmacht Werk voor de Kiesvereenigingen De aandacht wordt gevestigd op art. 4a der Kieswet, welke het mogelijk maakt, dat kiezers, die op de stem mingsdagen gewoonlijk langer dan drie dagen niet in hun woonplaats vertoeven (schippers, visschers, han delsreizigers) bij .volmacht stern- Wat is daarvoor noodig? De kiezer moet een met redenen omkleed vex-zoekschrift bij het gemeentebestuur in dienen tusschen 1 October /in 1 Jan. a.s. De formulieren zijn kosteloos ter gemeen tesecretarie verkrijgbaar. Gelijktijdig met de indiening van het verzoekschrift, of althans niet later dan één week na de dag der candidaatstelliug (de cendidaatstelling voor de Prov. Staten heelt in 1935 plaats op Dinsdag 15 Maart), moet de kiezer persoonlijk ter secretaire ver schijnen om zijn gemachtigde aan te wijzen De gemachtigde moet eveneens persoon lijk ter secretarie komen om de volmacht Indien de aanneming der volmacht niet gelijktijdig met de aanwijzing plaats had, get ft de burgemeester onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde, met oproeping om binnen vijf dagen te» secretarie de volmacht te komen aannemen. Wanneer binnen die tijd de volmacht niet is aangenomen, vervalt zij en kan geen nieuwe gemachtigde worden aangewezen. Als gemachtigden kunnen slechts worden aangewezen kiezers, die bevoegd zijn tot liet deelnemen aan dezelfde verkiezing. Fen kiezer mag slechts één aanwijzing als gemachtigde accepteeren, bahoudens dat luj een tweede machtiging mag aannemen, ais de aanwijzingen zijn geschied door per- soneii, die tot zijn huisgenooten benooren. De kiezer, die een gemachtigde heeft aan gewezen, blijft bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde kan niet vóór 12 uur 's middags stemmen en moet in het bezit zijn van een speciale oproepingskaart. De kiezer, die een volmacht geeft, moet dit voor elke verkiezing afzonderlijk doen. Wel kan de aanvrage voor de drie verkie zingen in één verzoekschrift worden inge diend men schrappe dus op het formu lier niets door maar de aanwijzing van den gemachtigde moet voor elke verkiezing opnieuw persoonlijk geschieden, uiterlijk tot één week na de candidaatstelling. Stemmen in een andere gemeente Voorts vestigen wij nor de aandacht op de mogelijkheid, dat de kiezer voor de Prov. Statenverkiezing in een andere gemeente aan de stemming deelneemt, mits die ge meente boort, tot de provincie, waarin hij woonachtig is. Minstens veertien dagen vóór de stemdag moet de kiezer in nersoon ter secretarie van een willekeurige gemeente aan den burgemeester mededeelen, in welke gemeente hij aan de stemming wil deelne men. NED. BOND VAN J. V. OP GEREF. GRONDSLAG De gewone Jaarvergadering en meeting van de afdseling Groningen zal dit jaar ge houden worden op Vrijdag 2 Nov. a.s. Als sprekers hopen op te treden: de heer I. Stap, te Amersfoort, met het onderwerp: De Bonds-idee; en de lieer A. Zijlstra en Ds. Van der Zanden te Groningen, 's Avonds spreekt Dr. G. C. Berkouwer van Water graafsmeer Weerbericht Hoogste stand te Münohen 768.8. Laagste stand te Vest,manör 731.4. Stand vanmorgen haLftwaalf 762.3. WEERVERWACHTING Matige later wellicht toenemende Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, aanvankelijk zachter. RADIO-NACHTVORSTBERICHTEN Tot nadere aankondiging worden nacht» 1 vorstverwaciitingen radio-telefonisch geseind door het station van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut in De Bilt (P.I.M.) Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1710 M. te 15.45 en 21 u. Amsterd. zomertijd fin het laatste geval na het ge wone a vond weerbericht). Van S Oct. af ge schied de uitzending te 15.45 en 20 u. Ara* sterdamschen tijd. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.17 uur tot 's morgens 6.26 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Rheinfelden 2.52 9.55 Breisach 1.67 1.75 Kehl ?-% 2 80 MAXAU 4.20 4.24 Diedeshetm 0.40 0.42 Mannheim Lobith Nijmegen St Amlries Arnhem 10.% 10.11 7.77 7,81 2.51 2.84 7.79 7.81 Vreeswijk Iw 0.49 0,52 Wester voort 8.3fi 8,39 Deventer 2 '20 2,28 Kampen -0.05 -0.12 Evsden 45.83 Grevenbtcht 27.50 27.60 Venlo 10.79 10.77 Grave fslnts) 3.74 3,62 St Andries 0.65 1.93 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 Lohr 0.71 0.71 Matnz 0 66 0.72 Ringen 1.76 1.82 Canb 190 1.98 Fms 3.05 1.04 Cohlens 1.86 1.91 Trier -0.11 0.12 Keulen 1.51 1.58 Rhhrort 0.08 0.15 We&el 0J9 -0 12 Emmerik 1.10 1.18 Dusseldorf 0.92 l.Ul HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche töd) 27 Sept. Delfzijl 1.44 13.57 Hellevoetsl. 5.22 17.40 Terschelling 11.08 23.30 Willemstad 6.14 18.31 Haningen 12.05 Brouwersh. 4.34 16.52 Den Helder 9.40 22.10 Zierikzee 5.11 17.1? IJ muiden 5.23 17.43 Wemeldinge 5.34 17,45 Hoek v. Holl. 4.34 16.58 Vllsslngen 3.36 15,51 Scheveningen 5. 4 18.18 Terneuzen 4.12 16,26 Rotterdam 6.49 18.63 Hausweert 5.01 17,07 Wat gebeurt er Dinsdag 2 Oct. De werkloosheid onder jonge intellectueelen Door den directeur-generaal der PTT Is onder goedkeu\ng van den Minister van Binnenlandscbe en van Sociale Zaken een regeling ontworpen ten behoeve van de t9 werkstelling bij genoemd staatsbedrijf van jeugdige werklooze intellectueelen, ten ein de hen zooveel mogelijk aan den demorali seerenden invloed van lediggang te onttrek ken. Dezer dagen worden overeenkomstig deze regeling de eerste jongelui in dienst genomen, waarbij de volgende algemeens voorwaarden gelden: 1 Slechts jongemannen van 18 tot 24 jaar vallen onder deze regeling. 2. De te werkstelling geschiedt uitsluitend dioor middel van de arbeidsbeurzen in sa menwerking met de inspecteurs voor de werkverschaffing, die voor de plaatsings mogelijkheden de noodige gegevens van P.T.T. ontvangen. Hierdoor wordt bereikt, dat de te werkstelling niet willekeurig, maar naar een vasten, op een ieder gelijk toe te passen maatstaf geschiedt, 3. De betrokkenen zullen alleen worden belast met het werk. dat, hoewel nuttig, an ders niet zou worden gedaan, dus in geen geval met wei'k, dat ook onder normale om standigheden zal moeten worden verricht. Dit blijft opgedragen aan op nonnale wijze Qan te stellen pei-soneel. 4. De aan hen toe te kennen vergoeding, welke voor gemeenschappelijke rekening van het departement van Sociale Zaken en van P.T.T. komt, zal van bescheiden aard zijn derhalve niet het karakter dragen van belooning voor verrichten arbeid, doch wor den afhankelijk gesteld van individueele factoren (leeftijd, onvermijdelijk te maken onkosten, financieele omstandigheden van het gezin e. d.). Uit den aard van de aan de regeling ten grondslag liggende overwegin gen, beeft zij een geheel tijdelijk karakter; bovendien zal zij slechts een zeer beperkte toepassing kunnen vinden. BUITENLANDSCHE VENTERS Dc Ned. Bond van Marktkoopliedenver- eenigingen heeft den Minister van Econo- mische Zaken verzocht, maatregelen te tref fen. dat vreemdelingen slechts onder nader te bepalen voorwaarden als venters en marktkooplui wiorden toegelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2