N AT IO N A L E kiciEOü Persoonlijke gedachtenwisseling met rijksbisschop Muller DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Zijn opvoeding te Gütersloh Een goede raad van hofprediker D. Dryander Persoonlijke kennismaking mei Hitler De taak van den Rijksbisschop (Van onzen Duitschen correspondent) Van een merkwaardig gesprek met den Duitschen Rijksbisschop gaan wij heden verhalen. Wij mogen aannemen, dat de lezers van dit blad voldoende onderschei dingsvermogen hebben, om dit alles te zien in het raam van den huidigen Duitschen kerkstrijd, welke helaas, nog niet ten einde is, en waarbij onze sympathieën méér staan aan de zijde der tegenbeweging, dan aan die der rijUskenkregeering. Mijn kennissen in het knusse westfaalsche provinciestadje Gütersloh vertelden me reeds jaren geleden allerlei merkwaardige dingen over zekeren Ludwig Müller. Vlak tegenover het huis, waar ik logeerde, werd mij de kruidenierswinkel aangewezen, waar de jonge Müller bij zijn grootouders is op gevoed. Hij was leergierig van aard en werd door Superintendent Siebold opgeleid tot jvicaris. Als jonge theoloog begaf hij zich naar Berlijn, om den toenmaligen keizerlij ken hofprediker D. Dryander, om raad te .vaeen. Hij wilde graag naar het buitenland, de" wereld in. maar Dryander, een paeda- goog van gevestigde reputatie, gaf hem va derlijk ten antwoord: Voordat je naar het buitenland gaat, moet je eerst in den dienst .van Christus in je eigen land arbeiden Zoodoende begon hij zijn loopbaan als pre dikant in een dorpje, waar hij het boeren leven meemaakte, waar hij op eenvoudige menschen was aangewezen, die, als het ei op aankomt, geen blad voor hun mond nemen, en deze harde leerschool was van invloed op zijn later leven als geestelijke. Zijn iiefde voor de groote massa, voor het yolk, dat van de kerk niet veel wilde weten, werd hier geboren en zijn oprechte bewon dering voor Adolf Hitler wordt bcgijpelijk. wanneer men hem hoort vertellen van de moeilijke leertijd, die hij zelf heeft dewrge- ïnaakt. Van Kiel, waar hij als „Divisionspfarrer werkzaam was. kwam hij naar Koningsber gen en hier nam Hitier meerdere malen in trek in zijn gastvrije pastorie. „Mijn vrouw is een geboren eerhof I.en baar moeder vertelde ons. dat zij van Hol landsche afkomst is. In Oost-Pruisen was m die dagen de Staalhelm-organisatie druk aan het werk en ik ondersteunde in mijn werk alles, wat tot een herleving van he. nationale bewustzijn de stoot zou kunnen geven. Men moet de toenmalige verdeeld heid van ons volk hebben meegemaakt, om het streven naar nationale eenheid te be grijpen. Hitier schonk ons zijn vertrouwen en wij zagen in hem den man die door God geroepen was, om aan de verdeeldheid van ons volk een eind te maken. De historische gang van zaken heeft ons gelijk gegeven en thans, nu cr tussclien de verschillende Duit- sche landen geen grenzen meer bestaan, spreekt het voor mi> vanzelf, dat wij m deze eenheidsstaat ook naar een eenheidskerk moeten streven." Ik vertelde den rijksbisschop van mijn per soonlijke indrukken, bij de kerkelijke opposi tie opgedaan en vestigde zijn aandacht op t effect, dat dit verweer van positief-chnste- lijke zijde in het buitenland heeft gewekt. Onder de predikanten van den „Pfarrer- Notbund" heb ik voortreffelijke theologen ontmoet, overtuigde nationaal-socialisten, die echter dwang van overheidswege in kerke lijke aangelegenheden als onrecht beschou wen. Ook in de geschiedenis van het Neder- landsche volk kont men iets soortgelijks niet en daarom valt het ons vaak moeilijk, de gang van zaken in het tegenwoordige Duitschland met. sympathie te volgen. „Ik begrijp u volkomen. Ik ben overtuigd, dat deze moeilijkheden door wederzijdsche tegemoetkoming overwonnen kunnen wor den. Wij staan op hetzelfde standpunt als de meesten onzer tegenstanders: Jezus Christus is en blijft voor ons het middelpunt, alpha en omega van het kerkelijk leven. Wanneer ik in mijn redevoering te Hannover de aan vallen der oppositie met een tegenaanval heb beantwoord, dan heb ik aan hen ge dacht, die hardnekkig vasthouden aan hun persoonlijke zienswijze en voor een broeder lijke gedachtenwisseling niet meer gewon nen kunnen worden." „Toen ik gisteren uit Hannover terugkeer de en nog niet kon inslapen, heb ik me weer met Luther bezig gehouden. Ook hij heeft een voortdurende strijd moeten voeren, om een uiterlijke vorm voor het kerkelijk le ven te vinden. Ik werd zoodoende gewaar, dat ook een kerkelijke grondwet onder de invloed der tijdsomstandigheden gewijzigd kan worden. Ik dacht daarbij aan mijn kin dertijd in Gütersloh. Er stond toen nog een kerkje, dat we broederlijk met de katholie ken deelden. Na de ochtenddienst der katho lieken kwamen wij aan de beurt; de wierook hing nog in de kerk, maar het altaar was reeds omgedraaid en onze geestelijke ging voor. Zou men zich zulk een broederlijke verdraagzaamheid thans nog kunnen voor stellen?" „Wat later, in de dagen der unie van Lu therschen en Calvinisten, begon de dienst met een liturgie. Vele conservatieve lidma ten onzer kerk bleven bij het begin van de dienst buiten staan, zoolang dat duurde en gingen pas naar binnen, zoodra de predi kant op de kansel was. U kunt hieruit zien, hoe ook het kerkelijk leven aan verande ring is onderworpen." „Luther wilde ongetwijfeld een kerk, die geheel vrij zou zijn van Rome. Ten onrech te heeft men hieruit afgeleid, dat ik in Hannover iets tegen de katholieke kerk wilde zeggen. Wij willen in Duitschland geen conflict met de katholieke kerk, ook al zouden wij wat meer broederlijke samen werking met ons, protestanten, op prijs we ten te stellen. Beide groote kerkelijke orga nisaties hebben immers een gemeenschap pelijke taak: de herleving van het christe lijk bewustzijn, de opvoeding van jong en oud voor de ethische waarde onzer nauw venvan te confessies! Ik wil het u nog dui delijker zeggen: als Christus thans op deze wereld was, dan zou hij verbaasd zijn over zooveel kerkelijke verdeeldheid". Wij raakten bij onze zeer vlotte en open hartige gedachtenwisseling ook het Joden vraagstuk aan en ik wees de rijksbisschop op de bcteekenis van het Oude Testament. Hij erkende, dat het Oude Testament niet gescheiden mag worden van het Nieuwe Testament, ook al is er in het eerste veel, dat door de jeugd niet begrepen kan wor den. Dc kwestie van bloed en ras is voor de Duitsche jeugd nu eenmaal actueel en er is geen volk, dat meer hangt aan zijn na tionale afkomst als juist het volk van Is raël. Het woont in alle landen der wereld, maar verstaat niettemin meesterlijk de kunst, zijn eigen karakter te handhaven. Waarom zouden ook anderen zulks niet mo gen doen? Wie uit ervaring de invloed kent, die de Joden op het Duitsche volksleven se dert de oorlog hebben uitgeoefend, wie de vele processen met neutrale belangstelling volgde, waar de rampzalige gevolgen van deze invloed duidelijk uit bleken, die zal begrijpen, dat het Duitsche volk in eigen land weer de leiding in eigen aangelegen heden wil hebben. „Uw vaderland is bekend om zijn liefde voor onafhankelijkheid en ik geloof niet, flat men daar in het interne leven zooveel invloed van andere volken ooit verdragen zou hebben." Rijksbisschop Müller verzekerde mij, dat het recht der gereformeerden in de rijks kerk gehandhaafd zal blijven. Zijn mede werkers in het kerkelijk ministerie zijn dr. Engelke voor de Lutherschen, dr. Forsthoff voor de zoogenaamde Unie en prof. dr. We ber voor de Gereformeerden, terwijl dr. JSger de juridische adviseur in kerkelijke aangelegenheden is. Juist dr. Weber, die zoo nu en dan te Berlijn in de Fransche Dom voor de Berlijnsche gereformeerden de ker kelijke dienst leidt, heeft er veel toe bijge dragen, dat met de wenschen zijner geloofs genooten rekening is gehouden. Aan het eind van onze levendige gedach tenwisseling raakte ik nog de Noordsche be weging aan, een weliswaar niet officieel er kende, maar toch tot in de hoogste instan ties der regeering verspreide religieuse gcr- maansche organisatie. Rijksbisschop Mül ler is de meening toegedaan, dat zulk een beweging niet zoo in omvang zou zijn toe genomen, wanneer niet in de laatste vijf tien jaar zooveel duizenden van de kerk waren vervreemd. De antithese tot de kerk was zoo groot, dat men zich met andere vraagstukken is gaan occupeeren. Onder deze dwalende menschen zijn velen, die het beste nastreven en het zou pharizeeisch zijn wanneer wij hen derhalve wilden veroor- deelen. Het is onze plicht, ook hen voor dc kerk terug te winnen, ook al weten wij de vereischte distantie tot deze moderne rich ting in het geestelijk leven te handhaven: „Das Wort sie sollen lassen steh'n!" Wij zeggen: Gods Woord houdt stand in eeuwig heid en wanneer dit werkelijk wordt nage streefd, dan kunnen wij de naaste toekomst in het kerkelijk leven van het Derde Rijk zonder al te groote bezorgdheid onzerzijds tegemoet zien. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK eet al: Te IJmulden: L. Kleisen te Vlissin- S. v. d. Molen te Rotterdam. oepen: Te Kornhorn W. Meynhout te Nieuwendam. GEREF. KERKEN roepen: Te Hazerswoude, M. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Westbroek, D. Th. Keek te Staphorst. Bedankt. Voor Pijnarker, G. van Veld huizen Azn. te Hantum c.a. bij Dockum (It.) Voor Hoornsterzwaag c.a. (Fr.), P ten Haue te Noordlaren. HULPPREDIKERS De heer P. Lugtigheid te Delft is van morgen af hulpprediker geworden bij de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam, bij Ds. W. S. van Leeuwen. De heer Lugtigheid. wonende Delfgauw 1 te Delft, blijft evenwel nog altijd gaarne een beroep in overweging nemen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Het adres van cand. Nic. Ridderbos is van nu af Jan Luykenstraat 50. Amsterdara-Z. Zijn vacantie-adres blijft echter Vloeddijk 61, Kampen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. H. W. Cazemier, gekomen van Gie terveen, werd Zondag j.l. bevestigd bij de Ned. Herv. Gem. te Marrum en Wester-Nijkerk (Fr.) door Ds. O. S. Cazemier. van Dalfsen. met een predikatie over Jesaja 49 vs. 4. Toegezongen werd Gez. 77 vs. 1. In een overvolle kerk deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een predikatie over Jesaja 55 vs. 10 en 11: Het woord van God is onmisbaar, on afwendbaar, vruchtbaar. Ds. Cazemier werd toegesproken door ouder ling Dijkstra en den consulent Ds. Mooi uit Hallum. die liet toezingen gezang 91 3. Mede waren aanwezig ds. de Jong, van L. Vrouwen Parochie, dr. A. Steenbeek, van Surhuizum, ar. L. J. Cazemier, van Neuzen, ds. Huistra. van Midwolda en een dertigtal gemeenteleden uit Gieterveen. Cand. W. van Griethuizen, van Stap horst, werd Zondagmorgen tot zijn dienstwerk bij de Ned. Herv. Gem. te Lopikerkapel ingeleid door zijn oom, Ds. A. van Griethuysen, van Mijdrecht, met een leerrede over 2 Tim. 4 5b. 's Namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn eerste gemeente met een predikatie van Ezech. 3411 t.e.m. 14. te Amsterdam wegens emeritaat. Dr. Kromsigt ves tigt zich te Den Haag. Ds. J. Laarman, gekomen van Tweede Exloërmood. werd Zondag jJ. bij de Ned. Herv. Evang. Vereen. „Pniël" te Leeuwarden bevestigd door Ds. C. G. H. Blok, van Westmaas. met een predikatie over Joh. 1 vs. 7. Ds. Laarman hield zijn intrede met een predikatie over Joh. 12 vs. 21b: Jezus willen zien is begrijpelijk, is noodzake lijk, is mogelijk. Ds. Laarman werd na de gebruikelijke toespra ken toegesproken door den heer S. de Vries op wiens verzoek Gez. 91 vs. 3 gezongen werd. Ook sprak nog de heer Brouwer, van Tw. Exloërmond. Aanwezig waren o.a. burgemeester Jansonius, Ds. G. Gerbrandy en Ds. M. J. C. Visser, van Leeuwarden. Ds. W. C. Posthumus M e y j e s. ge komen van Rotterdam, deed Zondagmiddag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Hoog land, na 's morgens bevestigd te zijn door Ds. W. S. van Leeuwen, van Rotterdam, met een predikatie over Joh. 1 vs*. 14. Ds. Posthumus Meyjes verbond zich aan zijn nieuwe gemeente met den tekst 1 Cor. 1 vs. 23a: „Wij prediken Christus, den Gekrui sigde". Na de predikatie volgden de gewo ne toespraken en werd hij zelf toegesproken door den consulent Ds. H. den Hollander en als vertegenwoordiger van den Ring door Ds. Pannebakker, beiden uit Amersfoort. Den nieuwen predikant werd door de ge meente toegezongen Ps. 134 3, JUBILEUM Ds. S. W. BOS Ds. S. W. Bos, predikant der Geref. Kerk van Leeuwarden, hoopt 24 Oct. a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. Ds. Sicco W. Bos. jongste zoon van Ds. Th. Bos. werd 3 Mei 1885 geboren. Hij werd 24 Oct. 1909 te Westergeest (Fr.) bevestigd, vertrok in 1914 naar Koudum, in 1917 naar Oude Pekela, in 1920 naar Dockum en in 1927 naar Leeuwarden. Ds. Bos is voorzitter van de Friesche afdeeling van J.V. op Geref. grondslag en voorzitter van de Geref. Jeugdcentrale te Leeuwarden. Kerk en Staat in Duitschland Inhuldiging van Rijksbisschop Müller Zondag is in het Prinsenhuis te Berlijn Dr. L. Müller op plechtige wijze gehuld-.gd tot Rijksbis schop der Duitsche Evangelische Kerk. Aan deze plechtigheid ging Vrijdag en Zaterdag een bijeenkomst der Duitsche Christenen vooraf. Uit het Saargebied alleen waren duizend personen opgekomen en in de massale bijeenkomst hield Dr. Kinder een rede over doel en taak van de be weging der Duitsche Christenen, waarin betoogd werd, dat de Duitsche Christenen een Evangeli sche Kerk wenschen, waarin iedere Duitsche protestant in werkelijkheid zijn geboortegrond terug vindt. Daarbij, zoo vervolgde hij, keeren wij ons tegen elke vervolging en elk gewelddadig ingrijpen. Wij verklaren ens voor de vrijheid van het theo logisch onderzoek. Wij zien een wereld, waarin geloof strijdende overgave beteekent, waarin bloed en ras en geboortegrond geschenken van God, den Eeuwigen Schepper, vormen. Wij willen geen middeleeuwsche dingen in onzen tijd hernieuwen, maar evenmin willen wij toe geven aan hedendaagsche dwaalbegrippen. In te genstelling tot de bedoelingen van kleine en onbe duidende groepen, die de oude goden uit den Ger- maanschen tijd in plaats van den Christus willen stellen, willen wij het evangelie voor ons volk handhaven. Dr. jager, juridisch lid van het kerkbestuur, merkte op, dat de onzichtbare kerk en de uitwen dige organisatie beide innerlijk samenhangen. Nadat Dr. Müller in het Pruisenhuis was gehul digd als Rijksbisschop begaf hij zich naar Dom, omgeven door tal van kerkelijke en burger lijke autoriteiten, als Minister FrLck, verschillende bisschoppen, hoogleeraren en rijksvertegenwoordi gers. Dr. Engelke, de kerkelijke vicaris, leidde een wijdingsstonde, waarna verschillende toespraken werden gehouden, waarvoor Dr. Müller dankte verder o.m. zeide er innig van overtuigd te zijn in een grooten tijd van het Duitsche volk te leven. Groote tijden in de volksgeschiedenis zijn steeds tijden van geloof geweest. Het is vandaag inder daad een historisch uur der Duitsche Evang. Kerk. Door mijn installatie tot Rijksbisschop, aldus Dr. Müller, is duidelijk tot uiting gekomen, dat wij geloof hechten aan deze Kerk. Na eeuwenlange versnippering en ontbinding io de landskerken is thans eenheid bevochten van alle afzonderlijke Kerken tot één Evang. Kerk. In den Dom stonden mannen in de uniform der SA. en Duitsche Christenen in burger met vla om het altaar geschaard. De vlaggen toonden het hakenkruis in het midden. Na de liturgische inlei ding stond de gemeente op, toen de rijksbisschop de belijdenis uitsprak en zijn gelofte aflegde. Na de installatie-plechtigheid begroetten hem de bis schoppen der „regionale" (vroegere lands-) kerken. De bisschoppen der oppositie, dr. Mahrarens van Hannover, dr. Meiser van Beieren, Vn dr. Wurm uit Wurtemberg ontbraken echter. In een feestelijke vergadering van de Inwendige Zending der Duitsche Evang. Kerk was Dr. Mul ler ook tegenwoordig met vertegenwoordigers van kerkelijke instanties, het Duitsche Roode Kruis, Charitas-vereenigingen, enz. De voorzitter van de Centrale Commissie voor Inwendige Zending, ds. Themel, noemde inwendige zending den bodem, waarop de meest onderscheiden menschen en krach ten zich broederlijk vereenigen tot samenwerk: Den rijksbisschop verzocht hij, nog eenmaal te trachten, de door den kerkelijken strijd veroorzaak te diepe kloof te overbruggen. Hij bood hiervoor de hulp der Inwendige Zending aan. De Rijksbisschop verklaarde in een toespraak, met alle kracht er naar te streven tot een vergelijk te komen met degenen, die nog afzijdig zijn. I even levendig koesterde Dr. Müller den wil vrede en tot ingrijpen als in het eerste uur. Over de belijdenis zeide de Rijksbisschop het volgende: Wanneer wij theologen daarover spre ken. stellen wij ons daarmede iets bepaalds voor De eenvoudige man echter, die hoort beweren, dat „de belijdenis in gevaar is," meent dat het g in Christus op het spel staat. Dit moet 'k met alle ernst uitspreken: wij willen niets anders dan Christus, weer in Duitschland doen prediken. Ik heb het gevoel, dat vaak op sentimenteele wijze over de verstoring van den vrede in de Kerk wordt gesproken, maar vrede en vrede is twee. Wanneer onze Heiland van vrede sprak, bedoelde hij de vrede in het hart. Met dezen vrede zijn wij het allen eens, doch met alle kracht moet er gestreefd, dat in onze Kerk zich niet een van „kerkhofvrede" verbreidt, maar dat wij juist moeten worstelen om den levenden Christus het volk te brengen. Dit uur heeft opnieuw het bewijs gebracht, dat wij innerlijk verbonden zijn, ook met hen die nog meenen dat zij ons niet kunnen begrijpen en die stellig ook eenmaal in zien. dat wij hen met ccze geheele groote liefde nog zullen omvatten. De Gereformeerden in Duitschland Het presidium van de Geref. landskerk van Hannover schrijft aan het Ned. Christ. Persbureau, dat het Osoabrücker Convent waarbij Gerefor meerden en Lutherschen elkander steun in den kerkstrijd om de vrijheid der belijdenis beloofden, niet inhield, dat Gereformeerden of Lutherschen geen afzonderlijken vrede ter verkrijging dezer vrijheid zouden mogen sluiten en dat te minder, daar de vrijheid voor elk dezer confessies toch afzonderlijk geregeld moet worden, dat voorts de vredeswet, welke de Gereformeerden den 9en Aug. j.l. verwierven, een zeer groote verbetering brengt in de positie der Gereformeerden in Duitschland en dat de uitvoeringsbepalingen van deze wet, welke dato 20 Sept. jJ. reeds gedeeltelijk ver schenen. toooen, dat een groot deel der nog han gende bezwaren denkbeeldig zijn en thans wel als weggenomen kunoen worden geacht, en ten slotte, dat „de Gereformeerde zaak in Duitschland geens zins voor verloren moet worden gehouden en zelfs niet voor in gevaar verkeerend, maar inte gendeel als io veiligheid gebracht' en dit den Nederlandschen Gereformeerden broeders ter ge ruststelling moge worden medegedeeld. In de middagvergadering der Centr. Diac. Conferentie welke op 26 Sept. a.s. te Hil versum wordt gehouden, zal de heer W. S t r ij b i s van Den Haag, spreken over: „Diaconale zorg en het loonvraagstuk". Hij zal daarbij de volgende tien stellingen ver dedigen: 1. Het vraagstuk van de betrekking der diaconale zorg tot het loonvraagstuk is een nieuw probleem, urgent geworden ten ge volge van den dalenden loonstandaard. 2. De taak der Kerk ten opzichte van het maatschappelijk leven is door de prediking des Woords de algemcene zedelijke begin selen op de gevoelens der leden te binden, alsmede om-echt, onderdrukking en andere zondige toestanden te veroordeelen. Dit dient ook te geschieden in alle ambtelijk werk dat van de Kerk uitgaat. 3. Hoewel de Kerk geen voogdij heeft uit te oefenen op het terrein der maatschappij, mag zij niet onverschillig staan tegenover de ontwikkeling van het sociaal-economisch LEVENSVERZEKERING-BANK IVoor 217.20 per Jaar verzekert een 30-jarige: bij overlijden vóór zijn 65ste jaar12.000.-» bij leven op 65-jarigen leeftijd keuze tusschen: een uitkeering ineensvan 8.000.— öf een premievrije uitkeering bij later overlijdenvan 12.000.— „Nationaal-Tarief" leven en is het wel gewenscht, dat zij zich, meer dan tot dusver geschiedde, over con crete punten uitspreke. 4. Inzake het loonvraagstuk bevat de H. Schrift belangrijke gegevens en poneert zij het recht van den arbeider op een recht vaardig loop. 5. De diaconale zorg heeft zich uit te strekken tot alle leden der Kerk, die in nood verkeeren en dus ook tot die werken de arbeiders, die zich wegens onvoldoende inkomsten tot de diaconie om hulp wenden. 6. In het algemeen mag de diaconie zich niet inlaten met het loonvraagstuk als zoo danig, wijl dit principieel ontoelaatbaar en practisch onmogelijk is. Dit moet worden overgelaten aan de maatschappelijke orga nen, wijl het loonvraagstuk er een is van recht en niet van barmhartigheid. 7. Evenmin is het gewenscht, om op de. looncn bijslagen uit te keeren, omdat dit ernstige practische bezwaren oplevert, zoo wel voor werkgever als voor werknemer. S. De diaconale zorg moet steeds indivi dueel blijven en rekening houden met de gezinsbehoeften. Het geven van geldelijken steun in den vorm van kindertoeslag verdient aanbeve ling, omdat di4 zich aansluit bij wat hier en daar practisch bestaat en het streven steunt naar het instel ten van een Rijks fonds voor kindertoeslag, waardoor de groote gezinnen WQrden gesteund. 9. Het steunen in natura (kleeding, schoeisel, levensmiddelen) is niet aanbeve lenswaardig, hoewel het. hij extra nood niet geheel kan worden gemist. 10. Voor kleine „zelfstandige" werkers, die in deze crisis dikwijls met groote moei lijkheden hebben te worstelen, zijn 't geven van een gift ineens alsmede het verleenen van voorschotten noodzakelijke middelen, om hen voor ondergang te behoeden. Eerste Oecumenisch Theologen- congres Het Eerste Oecumenisch Theologencon- gres, uitgaande van den Raad van Nederl. kerken voor practisch Christendom en van de Nederlandsche Afdeeling van den We reldhond der kerken, werd hedenmiddag op het N.C.S.V.-tehuis Woudschoten te Zeist dooi den voorzitter van de Afdeeling-Nederland van den Wereldbond der kerken prof. dr. F. M. Th. Böhl, geopend. Het eerste referaat werd gehouden door prof. A. Rinkel, hoogleeraar aan het Oud- Katholiek seminarie te Amersfoort en han delt over: „Het koninkrijk Gods en d«\r.) koning". Spr. zegt, dat de verschijning en de prediking van Jezus Christus welbewust aansluiten bij het Joodsche verleden en he den. Hot Joodsche volk kan men zien on der drie aspecten: a. als ras, waarbij reli gie en ras samenvallen; b. als staat, waarbij natie en volk Gods samenvallen; c. als kerk. waarbij tot Gods volk slechts de vromen be- hooren, het ware Israël. Jezus' prediking doorbreekt al deze beperkingen. Hij predikt niet slechts het koninkrijk Gods, Hij is niet slechts de stichter van dit koninkrijk, Hij is het koninkrijk zelf. Niet het Messiasschap op zich zelf wekt den .Toodschen tegenstand op, maar deze absoluutheid, die zich gens aanpast aan de theologische, politieke en nationale aspiraties. Het koninkrijk Gods is daardoor een dynamische grootheid, die in Christus openhaar en reëel wordt, maar dan voortwerkt tot volkomen vervulling. Het vormt een gemeenschap, het is kerk vormend; maar deze kerk is niet identiek met het koninkrijk Gods, doch moet het worden. Het waarachtig licht schijnt nu, maar dit bezit is geen einddoel, doch een beginsel. Strenge eschatologie zou alle expansie moe ten loochenen. Het koninkrijk Gods open baart zich ook hier en nu in het heden, maar identificatie van het koninkrijk Gods met welken aardsclien en tijdelijken vorm ook, vervlakt, verarmt en verwereldlijkt de ab soluutheid van het koninkrijk Gods en van het evangelie. Wat in Christus, in den Ko ning, geopenbaard is, is in vervulling ge gaan, maar deze vervulling in beginsel streeft naar expansie en uiteindelijke ver vulling. Christus is de Koning; wie zijn ko ninkrijk tot een aardsche structuur maakt, degradeert den Koning, maakt hem tot een propagandist; wie het koninkrijk Gods naar de toekomst verschuift, maakt hem tot een anocalvpticus. Zoo is Christus de Middelaar, die het in den tijd volbrachte Middelaars- werk tot algeheele voltooiing in de toekomst brengt. DE NED. HERV. KERK TE VAASSEN Ds. G. van der Zee. Ned. Herv. Pred. te Vaas- sen, is een echte historicus. Wie het vroeger door hem geschreven en in drie deelen uitgegeven boek „De ballingschap" kent, weet wel, hoe hij dien zin voor de historie benut heeft, om den tijd van Israels ballingschap helder te belichten. En dat niet, om de waarheid des Bijbels te ver donkeren, maar omgekeerd om bij haar licht de geschiedenis der groote wereldmachten Assyrië en Babylonië te bezien. Thans verscheen bij de N.V. Drukkerij „Hooi berg" te Epe opnieuw een historisch boek van Ds. van der Zee, waarin beschreven wordt de geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk te Vaassen. Heel wat oude archieven zijn nagesnuffeld en grondig bestudeerd voor dit stukje kerkgeschie- Vaassens kerk dateert ongeveer van het jaar 891 onzer jaartelling. Ds. v. d. Zee vermeldt tref fende en interessante bijzonderheden, die zeker meer dan plaatselijke beteekeois hebben. Hij ver telt ons van de Reformatie, die in de 16e eeuw ook doorwerkte in Vaassen. Maar hij laat ons tegelijk zien. hoe het vele jaren duurde, eer de Roomsche Zuurdeesem geheel uitgezuiverd was. De pastoors uit verschillende plaatsen werden toegelaten tot een examen, dat na bevredigenden aflogp hun den weg opende tot het predikambt. Op de Classicale vergadering van 4 Juli 1592 bleek echter, dat geen der tot het examen toegelaten pastoors genoeg zaam gefundeerd waren in de Gereformeerde leer om als Gereformeerde Kerkedienaren te worden aangenomen, waarom het nader onderzoek tot ver deren tijd werd opgeschort. Met beslistheid werd opgetreden, om te waken voor de zuiverheid der religie in de Kerken der Reformatie. Maar deze beslistheid sloot allerminst uit geduld en zachtmoedigheid. Dat blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, dat de pastoor van Vaassen, Peregrinus van Hecrde, ruim een kwarteeuw kerkelijk behandeld is. om hem te bewegen volledig met de Reformatie mee WOENSDAG 26 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muz.). 10 30—11.GO Morgendienst door Ds. I. Groe nenberg. 11.00—12.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. Zang: mevr. L. J. A. v. Neer- den—Óngers, sopraan. 12.00—12.15 nun. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuz:ek. 12.30—2.00 n.m. Amsterdamsch Salon-or kest ol.v. D. H. Ph. Kiekens. 2.00—3.00 n.m Gramofoonmuziek 3.003.45 n.m. Populaire bespeling van het studio-orgel door Daaf Lincy. 3 454.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Concert door het „Hartvelt- Trio". 5.006.00 n.m. Kinderuurtje door mevr. G. Kraanv. d. Berg. Zang: mej. A. Ver schoor. Begeleiding: mej. C. A. Verschoor. 6.00—6.rD n.m. Landbouwhalfuurtje. Spre ker: Chr. v. d. Heuvel. 6.30—6.58 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00— ±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Technische lezingen (ID). M. M. Schipper: „De tempel". 8.00—9.00 n.m. Concert door de Gem. Zang vereeniging „Spangens Koor" o.l.v. Jos. Vrank en Jr. 9.00—9.30 n.m. Z. Exc. Dr. A. A. L. Rut gers: „Iodië. het land der tegenstellingen". 9.30—10.30 n.m. Concert: Piet v. d. Hurk, fluit. Toon van Dongen, hobo. Ferdinand Kloek, studio-orgel. 10.30—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. HTM^RSUM 1875 VJLRJV. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. V.P.R.G. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven. Horst m.m.v. Alb. de Booy, zang. 12.00 De Flierefluiters oJ.v. Jan van der 12.45 o.m. Veilig Verkeer. 12.46 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. I.15 tun. De Flierefluiters oJ.v. Jan van der Horst m.m.v. Alb. de Booy, zang. 1.45 n.m. Voor dc vrouwen in samenwer king met den bond van Soc.-Dem. Vrouweo duts. Mevr. S. Hegt—van Gelder: „Het goed recht der socialistische vrouwenbewe ging"- 2.00 n.m. Zenderverzorging. 2.15 o m. VARA-knipcursus (voor begin ners) door mevr. A. van Blankenvaa Kuyk. Herhaling eerste les. 3 00 n.m. Voor de kinderen. Medewerking van: VARA-toooeel o.l.v. Willem van Cap- pellen. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wios. Liesje Sluiters en Jan Vogel, piano. Oom Henk, vraaguurtje. 5.30 n.m. De Notenkrakers o.l.v, Daaï Wins. 6.00 tun. Klein-VARA-ensemble o.I.v, Fnti Bakels. 7.00 n.m. Sportuitzending. 7.20 njn. Orgelspel door Cor Steyn. 7.40 n.m. Strijders van voorheen H. Ger hard. Nederland. (11 Juni 1829—5 Juli 1S86). Lezing door W. H. Vliegen. 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Gevraagde gramofoonmuziek. 8.15 n.m. „De winnaar, die het spel ver loor". Spel in één bedrijf door M. C. v. d. Hut, op te voeren door het VARA-tooneeJ o.l.v Willem van Cappellen 9.00 n.m. „De Czardasvorstio". Verkorte operette in 3 bedrijven van Kalman. Uitge voerd door solisten met koor en orkestleden van de Staatsopera te Berlijn, o.l.v, Her mann Weigert. (Gr.muzlek). 9.45 o.m. Veilig Verkeer. 9.46 n.m. Vaz Dias en Varia. 10.00 n.m. Orkest oJ.v. Hugo de Groot. II.00 n.m. De ouwe heer Smit leent ons plaatjes. 12.00 Sluiting. BUITENLAND Daventry 1500 M.: 3.10 n.m. Reportage van het te water laten van de nieuwe Cunard- boot ..534". De Koning en de Kcoingin van Engeland spreken. 3.50 n.m. Concert tiit Bournemouth. 8.20 n.m. Brahms-con cert. m.m.v. Myra. Hess, piano. Weenen 506.8 M.: 8.25 n.m. Symphonie- concert o.l.v. Oswald Kabasta. Monte Cenerf 257.1 M.: 8.35 n.m. Concert Straatsburg 349.2 M.: 8.50 n.m. „Die Dol- larprinzessin" van Leo Fall. Parijs (Poste Parisien) 1648.4 Ma 8.50 n.m. ,,Le cyclone", luisterspel van Somerset Maugham". Praag 470.2 M. 9.20 n.m. Schönberg-concert Milaan 368.8 M.: 9.20 n.m. Symphoniecoa- «.T Koningsbergen 291 M.t 9.30 n.m. Mia Neu- sitzer Thoeoissen zingt. London Reg. 342.1 M.: 9.35 n.m. „Squaring the circle". Luisterspel. Brussel (VI.) M.:9.58 nm. „De huwelijks reis van Neel en Net", luisterspel. Warschau 1411 M.: 10.00 n.m. Deensch te gaan. Met veel geduld en zachtmoedigheid trachtte men hem te overtuigen van de waarheid der Geref. religie. In 15% kwamen op last va Hof te Arnhem de metselaars om overal op de Veluwe in de kerken de wijwatervaten af te bereken en de kruisen en sacramentshuisjes langs de wegen te verwijderen. Toen begreep Peregrinus dat zijn halfslachtige positie gevaarlijk werd vooi hem. Voortdurend wist hij echter Classis en Sy node aan het lijntje te houden. Eerst in 1609 volg de zijn definitieve afzetting. Ook na dien tijd bleken de Roomsche gebruiken nog een taai leven te hebben in de kerk der Her vorming. In 1617 beklaagt Ds. Goddaeus er zich over, dat hij de doop vaders niet naar de kerk kan krijgen om „over den doop haerder kinderen staen" en te antwoorden op de doopvragen. Trouwens, er viel in dien tijd nog meer te v beteren. Zoo liet b.v. de Schout des Zondags de belastingpenningeo ophalen bij de kerk, wat zeker geen goede voorbereiding voor of nabetrachting op de bediening des Woords kan genoemd worden. En teekenend voor dien tijd was zeker wel de be paling. dat geen predikant mocht gaan zitten drin ken in de herbergen, tenzy dat de nood zulks eyscht ende zonder ergenisse geschieden kan. Niet minder trenrig was de toestand der kerk omstreeks het midden der vorige eeuw. De Regee ring bemoeide zich met het interne leven der kerk. In 1847 werd een Regeeringsstuk voorgelezen van uitkoop in de kerkelijke bediening. Een ambsdra- ger legde zijn ambt neer en werd daarvoor beboet met f 25. In 1848 bedankte Willem Smit voc ambt van ouderling, omdatde Kerkeraadsbank Deze studie van Ds. v. d. Zee is interessant uiterst leerzaam. Zij doet ons een blik slaan in stukje kerkgeschiedenis, dat ons ervan overtuigt, dat de lofredenaars op den goeden ouden tijd wel wat voorzichtig mogen zijn in hun roemen op het verleden. Maar anderzijds mag met vreugde en dankbaar heid erkend, dat zeer vele predikanten door woord en wandel tot grooten zegen voor Vaassens kerk zijn geweest. Als groote bijzonderheid vermelden we nog. dat te Vaassen in 1921 (dus nó de gelijk stelling) uit eigen middelen een School met den Bijbel is gebouwd met onderwijzerswoning, waar door met eere de traditie der vaderen werd hoog gehouden. Wij hopen met de mededeeling van enkele tref- fende bijzonderheden uit Vaassens Kerkgeschiede nis bij velen de lust opgewekt te hebben, om ken nis te maken met de degelijke studie van Ds. v. d. Zee, die meer dan locale beteekenis heeft. ZENDING EN PHILANTHROPIE HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Maandag middag van IJmuiden vertrokken voor zijn laatste kruistocht onder de haringvisschers op de Noord zee. Wanneer het schip weer binnenkomt in October zal het te Amsterdam worden opgelegd. ZENDELING NORTON Uit Gent in België meldt men ons het sterven van mr. R. Norton, den bekenden leider van de dusgenaamde Norton-zending. BARONESSE VAN BOETZELAER In het Engelsche groote zendingstijdschrift „Thej International Review of Missions" komt in hea Octcbernummer een artikel voor van mevr. E1 baronesse Van Boetzelaer van Dubbeldam-Van del Hoop van Slochteren over „Christienity. old an] young" waarin mevr. Van Boetzelaer de jongere kerken van het Verre Oosten met de oudere kerken van het westen vergelijkt GEREF. ZIEKENVERZORGING AlgenLene vergadering op 19 October. Belanghebbenden wijzen wij op de advertentie in dit blad, waarin wordt meegedeeld, dat de alge- meene vergadering van de Vereen, tot bevordering van Geref. Ziekenverzorging wordt uitgesteld tot j Vrijdag 19 October a.s. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Mevr. de Wed. Lothen v. Doelen Grothe te Soest, heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. Gem. aldaar, haar villa met grond aan de Vrede hofstraat, als pastorie voor den predikant te Soestdijk. Voorts legateerde zij een aanzienlijk bedrag in effecten, voor de helft voor de diaconie. J4 voor de Kerkvoogdij en Y\ voor de Wijkver- pleging. ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. G&sl.: Natuurk. ing.cand.ex., A. H. v. Gorcura, /ERSITE. Godgeleerdheid: kerk. vo ids. sn: cand.ex., de heer H. Y. Ynzonidis S. van Brakel. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRHNj N'GEN. - - - letterk. .(Engelsdh): POLITIE-DIPLOMA AMSTERDAM. (Alg. Ned. Politiebond). Geëx. 147, afgew. 93 cand. Het diipl. met aant. ver wierven: G de Jong, Rotterdam; Chr. Elfen?, Eefde; H H v d Kloet. Papendrecht; Th J J H de Kan. Kerkrade; P Jansts. Arnhem; W Jens, Breda, A. Groenewoud. Almelo: P de Jong, Oud-Alblos; P W Masseus, Zwolle: K Jongejan, Den Haag: H Huyser Schiedam: W Th Hoog- kamer. Lelden: J J Janssens, Eindhoven; het ddpl. verwierven: A de Jong, Nieuweschans; J. Hoogstrate, Philippine: D Jongkind. Hillegom: J Jagt. Ter Ape!; J v d Horst. Beesd; A Z ln 't Ven. Haarlem; P Jobse. Den Haag; J A Jansie» Amsterdam; A v Huissteden, Oploo: F. Ka-s. Leerdam; J S Jansen, en C Joffer, Den He'.der; J Hulsbergen, Zwolle: H J v Kempen, Nijme gen: H de Jong Rotterdam: F G Hooit, Hen gelo: J v d Hoogen, Baarm; J de Jong. Valthei- ond; G Huvsman, "W'ormer; J H J v Karteren, E Kas. Tiel; R v ingen. Den Haag: wngh. Ramsdorp: K Klingeler. oude: P G Houtekamer, Ooat- en West-Sou- urg; Th Kamp, Utrecht; K E J Kist, Amster dam; J W Jongkind, Haarlem; J J Jaaisen, Schiedam; J R Kersten. Delft. MACHINISTEN AMSTERDAM. Gesl. voor het theor. ged. De EXAMENS SPREEKONDERWIJS het eekonderwös der ML.osJSR**:, phonlatrie zullen worder. afgenomen; a. schrif- tel uk te Den Bosch en tc Den Haag op 22 Oc tober; b. mondeling te Den Haag op 5. C. 7 en b November Voorzitters der commissie van Prof- dr p- H- G. van GUse, dr A Voorthuflse Rcitsma. i door belang-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6