BINNENLAND. Weerbericht DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 C BUITENLAND BESPREKINGEN TE GENEVE Barthou en Aloisi over Oostenrijk Gistermorgen zijn te Genève besprekingen gehouden tusschen Barthou en den Itali- aanschen gedelegeerde baron Aloisi, waarbij ook Oostenrijks minister van buitenlandsche zaken Berger Waldenegg aanwezig was. De besprekingen hadden betrekking op Oosten- dijks onafhankelijkheid en ze worden in Fransche kringen van groot belang geacht Nader wordt gemeld, dat ook Eden aan ide besprekingen heeft deelgenomen, die he den zouden worden voortgezet. De minderhedendebatten De minderhedendebatten zijn gister in de politieke commissie voortgezet. Als eerste Voerde het woord de Hongaarsche gedele geerde Tiber von Yckhardt, die zich be klaagde over toenemende verslechting van de bescherming der Hongaarsche minder heden. Verbetering daarvan is een voor waarde voor een samenwerking tusschen de Donaustaten. Spr. stelde voor, dat de Volkenbondsraad een commissie van onder zoek zou instellen, die in de vier Donau- landen, Hongarije, Roemenië. Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije een onderzoek zou instel len naar den toestand der minderheden, waarover aan den Volkenbondsraad rapport zou .moeten worden uitgebracht. Op grond hiervan zou de Volkenbond maatregelen kunnen nemen om tot een bevredigende op lossing te komen. r Vervolgens was het woord aan Dr. Benesi, die in hoffelijke termen inging op dit voor stel, doch uitwijkend antwoordde. Een ver- zoening met Hongarije is zeer gewenscht. De Volkenbondsraad is bevoegd tot behan deling van deze problemen, niet de politieke commissie. DOUMERGUE SPREEKT tVoor een krachtige regeering Afdoende middelen in de economische crisis Maandagavond heeft minister-president Doumergue voor de microfoon het Fran sche volk toegesproken. Doumergue laakte scherp het optreden van zekere critici, die steeds opnieuw probeeren hun politiek spelletje te spelen. Doumergue verklaarde niet uit zucht naar macht aan het roer te blijven, doch slechts om de eens aange gane taak tot een goed einde te brengen. Voorwaarde hiervoor is wederzijdsch ver trouwen. Degene die de regeering verwijt niets grootsch tot stand te hebben gebracht, zal men de niettemin niet onaanzienlijke resultaten voor oogen moeten houden. Doumergue herinnerde vervolgens aan het sluitend maken van de staatsbegrooting cn het verschaffen van werk tot een be drag van tien milliard. Op het gebied der internationale politiek heeft de regeering Frankrijk weer het aan zien gegeven, dat het noodig heeft. Het kabinet kan in zekeren zin zijn oorspronkelijke taak als geëindigd beschouwen en zich uit het politieke leven terugtrekken. Doch het acht zich een plicht in de moeilijke econo mische crisis te zoeken naar afdoen de middelen. Tijdens het reces van het parlement heeft toen uit partij-politieke belangen de onbe Üuidendste politieke incidenten probeeren uit te buiten en een campagne ingeleid voor de devaluatie van den frank. Indien deze cammpagne gelukt zou zijn, zou zij voor geheel Frankrijk vernietigend zijn geweest. De aaneensluiting der socialistische en communistische partij moet wor den toegejuicht, daar daardoor een uiterst gevaarlijke dubbelzinnigheid .vervalt. In het bijzonder achtte hij nood zakelijk een regeering, welke over autoriteit beschikt. Hij vergeleek daarbij de positie van den Franschen minister-president met den Britsche. Volgens de meening van Doumergue moet de functie van hoofd der regee ring in Frankrijk, die zonder eenige bijzondere autoriteit is, constitutioneel dezelfde bevoegdheden verschaffen als de premier in Engeland heeft. In geval van meeningsverschil tusschen de regeering en de meerderheid in het parlement, moet de minister-pre sident zich direct tot de natie kunnen wenden. Een geringe grondwetswijzi ging zou zulks mogelijk maken, in dien men zou afzien van zeer bijzon dere gevallen, waarvoor vooraf toe stemming van den senaat noodig zou zijn. Men kan er, aldus Doumergue, zeker van zijn, dat regeeringscrises zeldzamer zouden worden, wanneer de vrees voor directe ontbinding van het parlement de eerzucht van ambitieuse elementen zou beteugelen. Bovendien moet de regeering bij verordening de staatsbegrooting voor een jaar van kracht kunnen verklaren, indien zij niet tijdig door het parlement wordt afgehandeld. Tenslotte moeten de rechten en verplich tingen der ambtenaren in een z.g. ambte narenstatuut worden vastgelegd. De volgen de week hoopt Doumergue nadere mededee- lingen te kunnen doen. Na de textielstaking in Amerika In vele fabrieken in de Ver. Staten heb ben de arbeiders het werk hervat. Beide groepen zeggen nu een groote over winning te hebben behaald. De stakings leider Gorman wil alle textielarbeiders in een groote vakverecnigiug saambrengen. Dit en de weinige lust der fabrikanten om de stakingsleiders weer in dienst te nemen, kan tot nieuwe verwikkelingen leiden. In den loop van gisteren i6 nog gebleken, dat vooral in New-England een reeks fabrie ken ook vandaag nog gesloten is gebleven Ongeveer vijf duizend leden van een radi- calé vakvereeniging hebben uit protest te gen liet door het bestuur va.n het texfiei- enibeidersverbond uitgeveftrdigde bevel tot beëindiging van de staking besloten ook voorloopïg het werk nog niet te hervatten. VOOR DE DOODSTRAF MADRID, 25 Sept. Een aantal ledlen van <le fractie der (r.k.) Volkspartij van Gil Robles, zal, na het weer bijeenkomen van het Spaaneohe parlement in den loop van deze week, in de cortes een voorstel indie nen tot wederinvoering van de doodstraf teneinde op krachtiger wijze de criminali teit en het terrorisme te kunnen bestrijden. Prinses geboren In Italië. De Italiaansche kroonprinses Marie José (zooals men weet de dochter van wijlen Ko ning Albert van België) heeft Maandag avond laat het leven geschonken aan een meisje, dat Maria Pia zal worden genoemd Groote vreugde heersclit te Napels, de stad, welke bekend is voor haar groote aan hankelijkheid aan het Italiaansche vorsten huis. De spanning der afgeloopen weken maakte plaats voor royalistische betoogingen voor het paleis, terwijl godsdienstoefeningen werden gehouden. De bevolking der stad heeft, naar oud ge bruik, de wieg voor het koningskind ge schonken. Te Rome hebben 50 saluutschoten het volk kond gedaan van de blijde gebeurtenis in het huis Savoye. De doopplechtigheid zal tusschen 13 en 18 October worden verricht door kardinaal aartsbisschop Ascalesi van Napels. De ongerechtigheden op de „Morro Castle" Uit New-Yorl:: Do eerste officier en plaats vervangende gezaghebber van de „Morro Castle", Warms, heeft in het verloop van de verhandeling van de commissie van on derzoek inzake de oorzaak der brandca- tastrofe sensationeele beschuldigingen geuit tegen den tweeden marconist Alagna. Warms verklaarde, dat de beweringen van den radiotelegrafist Alagna, volgens wien groote verwarring zou hebben ge- heersclit op de commandobrug op het oogen- blik, dat de ramp plaats vond, van iederen grond ontbloot zijn. De brand is 's morgens tegen drie uur ontdekt. Reeds een minuut later was .algemeen alarm" gemaakt Om 3 uur 01 heeft Alagna opdracht ont vangen SOS-seinen te geven. Overigetns heeft de overleden kapitein Wilmott den dag voor den brand tegen Warms gezegd, dat hij het gevoel had, dat iets zou gebeuren. Men heeft Alagna in het oog gehouden. Alagna heeft twee flesscben zwavelzuur bij zich, had kapitein Wilmott verklaard. Daar Wilmott banv was, dat Alagna hem zwavelzuur in het gezicht zou werpen, heeft hij ae deur van zijn kajuit gesloten gehou den. De Lindbergh-zaak Hauptmann in staat van beschuldiging Hauptmann, de man die in verband met de ontvoering van het kind van Lindbergh gearresteerd, is gisteren wegens afpersing beschuldiging gesteld. De zaak is ver daagd tot 1 October. Hauptmann blijft in arrest. De bewijzen, dat hij het kind vermoord heeft, zijn nog niet volledig. Zou men tot die volledigheid geraken, dan moet Haupt mann, die nu in handen is van den attorney- general van den 6taat New-York, overgaan die van denzelfden rechterlijken airtibtc- ir in den staat New Jersey, waar Lind berghs villa, hij Hopewell, gelegen is. Over den van medepliohtigheid verdach ten Isidore Fischer is dooi* diens broer mee gedeeld, dat hij 16 December van het "orig jaar naar Leipzig vertrok, doch toen ziek is geworden en in een ziekenhuis gestorven Als oorzaak werd officieel tuberculose opgegeven. TROTZKIIN SPANJE? Volgens de Parijsche bladen zou Trotzki, zonder dat hij daarvoor verlof Zou hebben ontvangen, de Spaansche grens hebben over schreden en zich te Madrid ophouden. De Madrileensche politie heeft reeds een onder zoek ingesteld. HET GROOTSTE SCHIP LONDEN, 25 Sept. De tewaterlating van het reusaohtige schip van de Cunard Line, aangeduid met het cijfer 534, is één der grootste gebeurtenissen waarvoor Engeland zich geplaatst ziet. In de pers houdt men zioh er dan ook uitvoerig mee bezig. Ook trachten de kranten te raden welke naam het schip zal dragen. In tegenstelling van het gebruik, weigert de directie der Cunard Line elke mededeeling hierover en zal het geheim pas worden onthuld op het oogen blik dat de flesch champagne door de Ko ningin tegen de voorsteven wordt stuk ge- stooten. In Engeland vestigt men groote hoop op dit schip, welks bouw gei'uimen tijd was ge staakt en dat met regeeringssteun voltooid kon worden. Reeds thans is Glasgow vol menschen, dio de plechtigheid willen bijwonen. De Koning en de Koningin komen morgen kort voor de pleahtigheid te Glasgow aan. OP ZATERDAG VOORLOOPIG GEEN BEURS TE LONDEN Uit Londen: De beurscommissie heeft be kend gemaakt, dat tot nader ordei* de beurs op Zaterdag gesloten zal zijn. De leden hebben in overweldigende meerderheid ten gunste van dit vooretel gestemd, omdat in de afgeloopen weken des Zaterdags bijna geen noteering tot stand kwam en omdat een sluiting der effectenbeurs op Zaterdag in het belang van de beleggers werd geacht. DE AFFAIRE-PRINCE Uit Parijs: De vanwege de rechtbank aangestelde geneesheeren, die een rapport hebben opgesteld omtrent de affaire-Prince, waarin zij tot de onmogelijkheid van zelf moord concludeeren, hebben het desbetref fend rapport aan den rechter van instruc tie toegezonden annex een schrijven, waar in zij nog eens uitdrukkelijk verklaren, dat hun bevindingen niet in het kader yan de zelfmoord-hypothese passen, Hindenburgs zoon verlaat de Rijks weer Terugtrekking uit het openbare leven? Uit Berlijn: Oskar von Hindenburg, de zoon van den overleden rijkspresident, ver laat den 30sten September a.s. de Rijksweer. Zijn verzoek om ontslag werd ingewilligd. Tevens is hem de rang van generaal- majoor verleend, met permissie om de generaalsuniform te dragen. In welingelichte kringen ziet men in het ontslag van kolonel von Hindenburg de beëindiging van zijn langdurige politieke loopbaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij zich uit het openbare leven geheel terugtrek ken en op het Oost-Pruisisch landgoed zijner familie van zijn pensioen gaan leven De ramp in de Gresford-mijn Diep medeleven met de getroffenen Uit Londen: Gister is bekend gemaakt, dat 261 mijnwerkers om het leven zijn ge komen ten gevolge van de ramp, welke Zaterdag heeft plaats gehad in de Gresfora- mijn (Noord-Wales). Er is diepe sympathie met het lot dei nagelaten betrekkingen der slachtoffers van do ramp. Uit alle deelen des lands komen gelden binnen ter leniging van hun nood. De koning van Engeland heeft f 200 ge schonken, de koningin 50 en prins George en prinses Marina hebben 25 geschonken. Groote bedragen komen binnen, in verschei dene gevallen zijn sommen ontvangen van honderden pond sterling, afkomstig van bankinstellingen, handelshuizen en parti culieren. VIJFTIEN MENSCHEN VERBRAND Uit Warschau: Bij een hevigen brand, welke woedde in een dorp bij Lublin, zijn vijftien personen om het leven gekomen. EEN ANTI-SPRINKHANEN-PARASIET Uit Buenos-Aires: Naar gemeld wordt, is in de provincie Parana een parasiet ont dekt, die de eieren van sprinkhanen steri liseert. Deze ontdekking is gedaan, nadat men bad opgemerkt, dat een wolk sprinkhanen zich ongewoon lusteloos gedroeg en vrijwel geen schade aan de gewassen toebracht. ALPENTOERISTEN DOOD GEVONDEN Uit Milaan: Zondag zijn op den bodem van een 600 meter diepe kloof aan den Italiaanschen kant van het Mont Blanc massief, de lijken gevonden van Paul Wand en J. D. Hovland, twee Engelsche studenten uit Oxforrl, die sedert eenige dagen werden vermist. Verscheidene Italiaansche gidsen, onder leiding van den Engelschen alpinist Frank Smythe, hadden een onderzoek ingesteld ea tenslotte de lijken gevonden. O'DUFFY'S AFTREDEN Cosgrave zal na generaal O'Duffy's aftre den diens functie als president van de Uni ted Ireland Party waarnemen totdat ln Februari a.s. een nieuwe president zal ge kozen zijn. Mag dat? Bescheiden tegemoetkoming van 12.000. „Tn verband met -het voornemen, de commissarissen der Koningin, ovenals zuLks ook reeds vroeger geschiedde, eenigszins tegemoet te komen in de kosten van verwarming, verlichting en watergebruik is een bedrag yan 12.000,— uitgetrokken". Zoo lezen wij, schrijft de Volkskrant, in een der toelichtende staten hij de rijks- begrooting. Voor elf man 12.000,— geeft ruim 1000 per hoofd. Zoo weinig geven de heeren niet voor ver warming, verlichting en water uit, ver mits 1000 maar een tegemoetkoming, zelfs slechts „eenigszins" een tegemoetkoming wordt geacht. Duizend gulden hoeveel gezinnen zou den zich in de handen wrijven als ze over dat bedrag voor hun heele levensonderhoud in een jaar beschikten. In dezen tijd van bezuiniging, versobering, hoe heet het ook weer, stopt men aan elf heeren 12.000,— extra toe. Mag dat? vraagt het blad. Het weeke gemoed Weerzin, waarvan men geen weet had. „Handelt mij zachtlcens met den jonge ling, met den revolutionair"; dat is im mer de leuze van den sociaal-democraat als hij over de vele wandaden van zijn nog rooder geestverwanten schrijft. En het is vaste regel, dat de overheid of autoriteit, die krachtig optreedt tegen revolutionaire woelingen, hetzij op straat of in vergader zaal, becritiseerd en de communistbe schermd wordt. Treffend staal daarvan geeft weer de Kameroverzichtschrijver van Het Volk. Hij keurt de communistische demonstratie in de Ridderzaal onvoorwaardelijk af. „Men doet zoo iets niet", in onze nette roode krin gen. Maar, wat de Voorzitter deed en liet doen, was ook niet in orde. Hij liet de communis ten er uit zetten. En hoe langer de schrijver over deze wandaad nadenkt, hoe scherper zijn critiek op den Voorzitter en indirect ook op de Regeering wordt. Met diepe weerzin heeft hij de handeling in de Ridderzaal aanschouwd. Die van den Voor zitter namelijk! Een dag tevoren schreef deze zelfde jour nalist nog: „Omtrent hetgeen zich met betrekking tot de communisten heeft afgespeeld, is het buitengewoon moeilijk eenige zeker heid te verkrijgen. Tot de perstribune drongen hun stemmen niet door. Wij spraken echter een Kamerlid, dat gezien heeft dat de heer De Visser zijn mond opende, doch op hetzelfde oogenblik door een rechercheur werd aangegrepen." Maar de volgende morgen had hij zooveel helderheid in het geval gekregen, dat hij zich bewust werd met diepe weerzin het schouwspel gadegeslagen te hebben en toen kon hij zijn gevoelig en zeer gekwetst hart, waar hij de vorige dag geen weet van had, naar hartelust luchten! Niet uit sympathie voor de communisten, verre van dat; maar uit louter... antipathie tegen nièt-roode autoriteiten. Want die moe ten, vooral tegen communisten, altijd zacht moedig en toegeeflijk blijven, Vooral niet flink optreden; niet tegen muiters op de vloot; niet tegen muiters in de politiek; niet tegen oproermakers op de straat. Maar achteraf hebben sociaal-democraten de mui terij altijd streng afgekeurd. Als ge maar niet vraagt: hoe? OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCEElfalNG B») Kon. besluit ls bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau K. J. L. Alber- dingk Thym, letterlcundigo te Haarlem. >p haar verzoek om gezondheidsreder ntslag; verleend als commies bi) het departe- nent van Eeon. Zaken (directie van don Land- >ouw'), met Ingang van 1 October 1934. LANDBOUWHOOGESCHOOL BU Kon. besluit la voor het tijdvak van 1 Sep- ember 1934 tot l Sept. 1935, wederom belast net het' geven van onderwijs in veevoedingsleer tan de Landbouwhoogeschool te Wageningen: r H. O. A. Leignea Bakhoven, Rükaveetoeltcon- lulcnt te Leeuwarden. BI) beschikking van don minister van Bcon. laken a«n voor het tijdvak van 18 Sep't. 1934 ot het einde van het studiejaar 193-1—'35 RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL BU beschikking van den minister van Ec< laken zijn, met ingang van 1 October 1934, w lorom benoemd tot tijdelijk leeraar aan Hjkslandbouwwin'terschool te Dordrecht, berghuis te Barendrecht en G. Kranenburg LANDMACHT Bij Kon. besluit 1 gezondheid der eers N. J. Teljer, P. Boe js.-offlcieren van an de landmacht J. H. G SluUters zijn benoemd tot res.-officier van gezondheid Ier eerste klasse bii de landmacht die der twee- Ie klasse F. J. M. Roelvink en H. J. Hellerslg; zijn benoemd tot res.-te-lul't. bij hun tegen- voordlg reg. de res.-2e-luits A. A. M. Tonnaer J. Moerkerk t L. J. \V. Blommesteiin, S. H. M. Wanrooy, G. H. J. Ruygrok, H J. de Groot, A J. Rees, jhr A van Benthem van den Bergh. G F Verhage, F H M Rotteveel. H G L C Brand. J J Vrleaendorp, E H Vermeulen, M de Swart cn E W H Spiekerman van Woezelenburg, allen waarnemer van de Luchtvaartafdeellng, AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Econ. Zaken zal op Donderdag 27 September Wetenschap» SYNTHETISCH RADIUM? Naar het Parijsche Petit Journal meldt, hebben de dochter van het echtpaar Curie en haar echtgenoot een methode ontdekt om radium langs kunstmatigen weg te be reiden. Zij zullen deze ontdekking meedee- len in een wetenschappelijke conferentie, welke tusschen 1 en 6 October te Londen- Cambridge wordt gehouden. Kunst cn Letteren. „EXCELSIOR". De Chr. Or. Ver. „Excelsior" te Rotterdam, directeur Bernard Diamant, geeft Donder dag 25 en Vrijdag 26 October in de Doele een uitvoering van „Das Verlorene Para dies" van Bossi. Medewerkers: Helena Cals, Jeanne van de Rosiere van Emmerik, Tom Denijs, Jan van Duuren, Besselaar en het Residentie-Orkest. Gemengd Nieuws. Groot warenhuis uitgebrand De wind wakkert de vlammen aan In de afgeloopen nacht heeft te Noord- Scharwoude een felle brand gewoed, waar aan een der grootste gebouwen van de ge meente ten offer is gevallen. Omstreeks 11 uur is door tot nog toe on bekende oorzaak brand uitgebroken in de meubelafdeeling van het Langedijker Waren huig. Het vuur breidde zich zeer snel uit en werd door de felle wind sterk aange wakkerd. Toen de brandweer van Noord- Scharvvoude dan ook ter plaatse verscheen zag men onmiddellijk in dat men alleen het vuur niet aan kon. De burgemeester riep de hulp in van de brandweer te Alk maar en vier andere gemeenten om te helpen het vuur te blusschen. Toen twee motorspuiten kort na middernacht arriveer den, stond het geheele drie verdiepingen hooge gebouw in lichterlaaie; aan alle kan ten sloegen de vlammen uit en er bestond ernstig gevaar dat de brand zou overslaan. Met 12 stralen werd water gegeven. Het warenhuis was echter niet meer te redden en brandde geheel uit. De geheele inventaris en alle voorraden gingen verloren. VERDRONKEN Ta Stolwijk is het 3 M-jarig jongetje, J. de Vries te water geraakt en verdronken. Te Gouderak is het motorschip Dina, schipper P. Goesije aldaar, binnen ge bracht door de Rieternella. Het schip Dina was op weg naar Hansweert en doordat de deklast is gaan schuiven, zijn de schipper, diens vrouw en de knecht in de JJeel ge raakt. De schipper is jammerlijk verdronken- De vrouw en de knecht redden hun leven in de roeiboot. Te Veenendaa! is het drie-jarig kind van de familie Van Ommeren in een onbewaakt oogenblik in een teil met water geraakt en verdronken. Te Landsmeer is het 5-jarig dochtertje van den heer J- Veugjes in de sloot achter de ouderlyke woning aan de Van Bleekstraat geraakt en vei dronken. BELEEFDE DIEF Hij stuurde de cheque terug In een kantoorgebouw aan de Heerengracht te Amsterdam heeft een dief, naar het Han delsblad meldt, zich laten insluiten en toen het personeel weg was, brak hij een kast open en haalde uit een geldkistje een bedrag van 150 gulden, tien gulden aan buitenland- sche munt en een cheque van 700 Zwitsersche francs. Uit eer andere kast stal hij een bank biljet van 10 dollar. De firma ontvimg den volgenden dag een brief, waarin de dader de cheque terug stuur de, een beleefdheid die hier door de bena- Irt tegenstelling-met andersluidende beweringen hebben wetenschappelijke onderzoekingen van Dr. E. Atzler uit gemaakt, dat coffeïne, resp. coffeïnehou- dende koffie hef harf voor verhoogde werkprestaties minder geschikt maakt, dan wanneer de normale functie van dit organisme gevrijwaard blijft van de on- gewenschte prikkelwerking der coffeïne. Koffie Hag is gegarandeerd coffeïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zenuwen. deelde firma op prijs werd gesteld, ofschoon zij liever had gehad dat het gestolen geld teruggezonden. De banken waren al ge waarschuwd, zoodat de cheque toch niet ver zilverd had kunnen worden. OVERBOORD GESLAGEN Zondagnacht twaalf uur is aan boord van de onderzeeboot IC 17, die in de haven van Den Helder lag, eer. matroos overboord ge slagen. Het zou er leelijk voor hem hebben uitgezien indien niet de pas benoemde luit. ter zee Beudeker, die hem o ogenblikkelijk zwom, hem had gered. De heer Beudeker is een goed zwemmer. Hij was lid van de Adel borsten zwemclub en kwam ook op de natio nale zwemwedstrijden uit in de ploeg van de Haagsche Zwem- en Poloclub. Op 7-jarigen leeftijd reeds zwom hij- Voor 7 jaren was hij kampioen van West-Java in het schoonsprin- gen. Hy is houder van 22 zwemprijzen en huidig kampioen vrjje slag van de Adel borsten Zwemclub. BRAND In de gemeente Waalre by Eindhoven ont stond brand in een kippenhok. De vonken sloegen over op een boerderij die ook spoedig in lichte laaie stond. Ook verschillende nabij gelegen woningen gingen in de vlammen op; zoodat zeven woningen met de grond werden gelyk gemaakt. HERINNERING AAN DE „AMATO' Iemand deed aangifte, dat hem vermoede lijk op de „Amato" te Amsterdam, zijn por tefeuille. inhoudende o.a- 9 bankbiljetten van 10.is gerold. Een kweeker deed aangifte, dat op de „A- mato" van zijn stand pl.m. 400 dahlia's zyn ontvreemd, ERNSTIGE AANRIJDING Te Beek (Limburg) reed de heer H. Zegers met zyn met fruit beladen door een paard ge trokken wagen over de rijksweg van Sittard, toen zijn wagen van achteren werd aangere door een vrachtauto, bestuurd door R. uit Geulle. Up de plaats van het ongeluk ston- weerszijden van de weg twee auto's Zegers sloeg door de schok van de wagen en raakte onder de wielen, waardoor zyn borstkas werd ingedrukt. Nadat ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer overgebracht naar het zieken huis te Sittard. Zyn toestand is zorgwekkend- De vrachtauto is in beslag genomen. BOOT GEZONKEN. Een gevaarlijk avontuur Zaterdag zijn vier inwoners van Den Helder gaan zeilen. Zij kwamen 's avonds onder Texel bij het vliegkamp de Mok, waar zij overvallen werden door het stormweer. Daar zij niet tegen den storm opkonden, gingen twee man hulp halen bij het Vliegkamp. Tn- tusschen echter kon het bootje niet behouden vorden en is gei/.iVen. De andere twee km den zich nog redden e'i bereikten de Mok waar allen een goed onderkomen ronlen. Maandagmorgen was nog steeds niets van ae boot te zien, welke dus als verloren is te be schouwen. Daar de boot niet verzekerd was, ii3 groote schadepost l voor de opvaren den, die het gezamenlijk zullen dragen. KNAAPJE ERNSTIG GEWOND Gistermorgen omstreeks 8.40 is in de Choor straat te Delft een in het midden boven de straat hangende lantaarn naar beneden geval len op een 9-jarige jongen, die daardoor stig aan het hoofd werd verwond. De jongen is per Packard naar het Gasthuis vervoerd. De oorzaak is vermoedelyk gelegen in de werkzaamheden waarmede eenige werklie den bezig waren aan het telefoonnet- Waar schijnlijk is daarbij de draad waaraan lamp hangt geraakt. Een haak waaraan deze lamp bevestigd was ie verbogen. VAN DE TRAP GEVALLEN Zondagmorgen had de 46-jarige Mevr. E. H.B. wonende aan de Brugginkslaan te Almelo het ongeluk in haar woning van de trap te vallen, waardoor zij een bloeduitstor ting in het hoofd opliep en Maandagmorgen aan de gevolgen is overleden. Uit Oost-lndie DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE SEMARANG SEMARANG, 24 Sept. (Aneta) Bij nader onderzoek inzake de geheimzinnige moord den nacht van 21 op 22 Sept- gepleegd op L. L. G. F. Born, gepensionneerd machinist bij het baggerwezen, die door wurging om het le ven werd gebracht, is gebleken dat uit bet huis voor een bedrag van 3000 gulden aan sieraden wordt vermist. Aanvankelijk rr de men dat niets was gestolen, 't Vermoeden wordt hieraoor versterkt, dat hier sprake ls van een roofmoord, ofschoon dit nog niet met zekerheid is vastgesteld, daar ook de moge lijkheid van een familiedrama nog blijft be staan. Van den dader is nog geen spoor ge vonden- Het uitgebreid politieonderzoek duurt nog steeds voort. HET NATIONALE KRUISERFONDS BATAVIA, 24 Sept. (Aneta) Het Comité voor het Nationaal Kruiserfonds ontving een brief van den Minister van Defensie, waarin deze meedeelt, dat het gestichte fonds beoogt der Regeering bijzonder sympathiek is, het geen echter nog niet zeggen wil, dat de Mi nister van oordeel is, dat er behoefte zou be staan aan een vierden kruiser. De Regeering moet zich natuurlyk het recht voorbehouden om zelf te beslissen welk materiaal zal worden aangebouwd. De Regeering stelt ook het feit, dat zoo vele mannen en vrouwen belangstelling voor de weermacht hebben ten zeerste op prys. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE SOERABAJA SOERABAJA, 25 Sept. (Aneta). Zondag morgen is de luitenant ter zee der tweede klasse Dankmeyer met zijn auto welke een groote snelheid had tegen een trampaal gebotst. Hij bekwam een schedelbreuk en zijn borstkas werd ingedrukt. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een in de auto zittende Het dunne pijltje geeft den vor!gen stand Hoogste stand 765 3 te Toulouse. j Laagste stand 742.3 te Reckjawik. ov Stand vanmorgen half-twaalf: 762.1 he WEERVERWACHTING Matige tot zwakke later weer toenemen- m de westelijke tot zuidelijke wind tijdelij» de opklarend, later toenemende bewolking D( aanvankelijk weinig of geen régen, koel» di nacht, iets zachter overdag. Sj STQRMWAARSCHUWINGSDIENST ga De gister bij het kanaal gelegen depressi# ov trok met vrij veel wind en regen over om dz land en ligt nu over het Skagerak. Eert ot vrij uitgebreide rug van hooge drukking er scheidt haar van de nieuwe uitgebreide do ge pressie in het westen, die op IJsland en Ierj hc land reeds weer daling geeft Na een op-; w klaring die omstreeks 24 uur aanhouden m kan is opnieuw regen en wind te wachten] ni In Duitschland en om de Oostzee valt nog fo regen en steeg de temperatuur. In Noon wegen houd het zonnige weer in het Noor- Bi den aan. De Britsche eilanden hebben op-; bi klarend weer met lage ochtendtemperatuur I In Frankijrk en Zwitserland is de lucht goo- r tendeels zwaar bevolkt maar .valt weinig regen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half-twaalf 15.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTER OP HEBBEN V] 26 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.19 uur tot 's morgens 6.24 uui vi b( WATERSTANDEN RIVIEREN hi Heden Vorig Rheinfelden 2.55 2.60 Breisach 1-75 1.89 Kehl 2.80 2 85 Maxan 4.2) 4.27 Diedesheim Mannheim Mainz Bingen Caub Cobiens Trier Keulen R hhrort We»el Emmerik Dusseldorf 3.13 3.19 0.71 0.70 0 72 0.82 Maastricht Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen E> sden Grevenblcht Venio Grave (sluis) St Andries Gorkum Dordrecht 10.11 10.15 dl 7.81 7,73 2,84 2.9) 7.83 0.62 0,7' W 8.39 8,4 r£ 2 28 2,3; P( -0.12 -O.Ui 45.81 45.84 f: 27.60 27.4* 10.77 10.7S ei 3.62 3,5J. VI 0.93 L31 bi 0.00 OyLKl 0.00 o.oC HOOGWATER NED. ZEEHAVENS;. (Oude Amsterdamsche t)Jd) Delfzijl 1.05 13.17 Hellevoetsl. 4.43 17/1 bi Terschelling 10.30 22.51 Willemstad 5.30 17.47 Vi Hariingen 11.35 23.40 Brouwersh. 3.55 16,16 V Den Helder 9.U5 21.35 Zierikzee 4.37 16.45 iJmuiden 4.42 17.04 Wemeldinge 4.56 17,la v, Hoek v. Holl. 3.47 lö.lö Vlisaiugen 2.56 15,01' Scüevcningen 5.07 17.35 Terneuzen 3.28 16,4) - Rotterdam 6.08 18.09 Hansweert 4230 16,3) 6' EEN VALSCHE MUNTERSBENDE Politie slaat goede slag BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Na langdu* rige voorbereiding ging de politie over tot arrestatie van den Europeaan J. Goers, twee Japanners, een Javaan, afkomstig uit Soera] baya en zes Chineezen, die allen behoorden] tot een bende, welke ten doel had de aam maak en uitgifte van valsch geld. Deza bende had ook in Soerabaya vertakkingen] Het verhoor van de gearresteerden lever] de het bewijs op, dat Goers (die kort ge leden veroordeeld is wegens het laten ver hongeren van koeien) tezamen met den! Chinees Oey de valsche munterij wilde fi nancieren. Het was hoofdzakelijk de bedoe ling om zilvergeld aan te maken, waarvoor reeds twee kleine fabriekjes waren ingericht. Er is nog geen zekerheid verkregen, of reeds valsch geld in omloop is gebracht. Goers en Oey hadden zich reeds uit de af faire willen terugtrekken, doch zij waren door bedreiging van de andere deelnemers gedwongen de zaak voort te zetten. De ge arresteerden hadden de practische leiding van het geheele complot. Bovendien waren deskundigen uit Soerabaya geraadpleegd, die thans eveneens gearresteerd zijn. Zoowel ten aanzien van de gearresteerde Europeaan als van de 'apanners, die hierbij betrokken zijn, zal de geheele affaire voor den raad van justitie worden behandeld. LICHAMELIJKE OEFENING DE C.N.V.B.-COMPETITIE Nagekomen uitslagen Nijver dalVolharding; I—Excelsior I Hulzen: HW I—Sixirta II 2— VrtezenveenRoda—Volharding II 4— Ommen: Ajax ISpojlust I 2 Hardenbergr: HVC II—Victoria I l— Borne: BCSV I—Wilhelmlna 2— Enschedé: Aohilles ISparta I Ensohedé: Achilles III—Achilles II ult?esi Almelo: Oranje Nassau II—SDO II 1—1 Enschedé: Sparta II—Sparta III 6— Glanerbrug;: Sportlust IIOr. Nassau III 3-- Enschedé; Sparta IVOld. Boys II t Korfbal DE C.K.B.-C OMPETITIE Nagekomen uitslagen Oeg-stg-ee&t: Fiks I—Neerlandia 8 Den Haag:: KVS I—Pernix I i_ Delft: Neerlandia II—Pernix II uitmest Voorscholen Vite&se I—KVS II uitlesl Delft: Excelsior II—Vitesse II ultSes) Schiedam; ODI IIOranje Wit II 'jJ?

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2