lliruuir gtited yt(tfatimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Gratis lezen tot 1 October Brand tijdens kindervoorstelling abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/ï ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5283 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang gfobertrntirpriptn: Van I tot 5 regelsU71/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0-10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van I October as., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad ZEER FRAPPANT Ook het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft onder de winkeliers een enquête ge houden over de vraag of meer verruiming van Zondagsverkoop gewenscht is in ver band met terugloopend debiet, dat niet al leen aan de crisisomstandigheden toege schreven kan worden. De uitslag was verrassend. Hoewel algemeen in breede kringen de overtuiging bestond, dat de winkeliers deze verruiming op de Zondagen ten zeerste zou den toejuichen, is uit de enquête het tegen overgestelde gebleken. Er kan hoegenaamd niet gezegd worden, dat een meerderheid van winkeliers deze verruiming wenscht. Slechts in één bedrijf dat der slijters is een meerderheid verkregen. Het is waarlijk een sof voor de vrijzin nige politici, die 't van de daken predikten, dat de Zondagssluiting do grootste ramp voor de handeldrijvende middenstand was en die meenden, dat alle winkeliers hun kerden naar verruiming van verkoop op Zondag. In 't algemeen kan nu wel gezegd, dat de massa der winkeliers heelemaal niet ge steld is op die zonderlinge bescherming van hun belangen. Blijkbaar past het publiek zich van lieverlede bij de nieuwe toestand aan en koopt al de winkelwaren, welke niet aan spoedig bederf onderhevig zijn, met evenveel plezier op Zaterdag als op Zondag. We prijzen gaarne de goede intentie van minister Steenberghe, dat hij de verruiming niet van boven af oplegde; maar de belang hebbenden in de gelegenheid stelde eigen oordeel uit te spreken. Wat blijft er nu over van de felle critiek op minister Colijn en van alle booze woor den, welke ons en onze geestverwanten toe gebeten zijn? Do winkeliers, ook de neu trale, keeren hun verpolitiekte pleitbezor gers de rug toe en toonen meer helder in zicht en praktische kijk op het maatschap pelijk leven te bezitten, dan de liberale woord- en penvoerders, die dag aan dag voorspeld hebben, dat de middenstand door de Zondagssluiting aan de rand yan de ondergang stond. Het is frappant en leerzaam. Als men leeren wil OPRUIING VERDEDIGD In één zinnetje kan een geloofsbelijdenis, 'een overtuiging schuilen. Zoo'n zinnetje gaf dezer dagen de roode pers en zij bewees daarmee voor de zooveel- ste maal de onbetrouwbaarheid der roode beweging. De Amsterdamsche rechtbank heeft den Voorzitter der O.S.P. wegens opruiing ver oordeeld tot negen maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Deze propagandist schreef op 13 Juli in zijn weekblad, „dat de opruiers tot de ge pleegde strafbare feiten (tijdens de relletjes) de regeering, de politie, de marechaussees zijn". Het artikel besloot met op te wekken tot solidariteit van de werkenden en werk- loozen, tot uitbreiding van de incidenteele, spontane verzetsbewegingen tot doelbewus te, strijdbare, massale volksbewegingen. Als steeds ontkende de revolutionair voor de rechtbank, dat hij de massa poogde op te ruien. Wat deze heeren schrijven heeft altijd de meest vredelievende bedoeling. De rechtbank dacht er echter anders ov Zij oordeelde dat wie, in verband met een Verzetactic tegen de overheid, opwekt tot doelbewuste, strijdbare, massale volksbewe gingen, niets anders doet dan de partij der verzetplegers kiezen cn op te wekken tot ,cen beter georganiseerde, effectiever her haling van de opstandige beweging. Ons dunkt, dat daar geen speld tusschen te krijgen is. Wat doet echter de roode pers? Ze voegt aan het bericht slechts deze zin toe: „Een uitspraak, die het scher per aan de dag tredend klasse- karakter der rechtspraak dui- d e 1 ij lc markeert" Het is oude, bekende taal in deze pers, iflie in vroeger jaren ook gedurig sprak van „klassc-justitic". Het bewijst voor de zoo- Veelste maal, dat de roode beweging aan de kant der revolutie gaat staanzoolang deze kans van slagen heeft of zonder ge- Vaar aangeprezen kan worden. Is dat niet het geval, dan heeft men van Tne et af opstand en muiterij veroordeeld. 'Als ge maar niet vraagt: hoe? DE PRINSES SPREEKT Ten bate van het Crisis-Comité Vanwege het Nationaal Crisiscomité zal in den avond van 2 October van 8.05 tot 9.20 een radio-uitzending over beide zenders plaats vinden ter inlei ding van de inzamelingen,, welke in het a.s. najaar over het geheele land wor den gehouden. De AVRO en de KRO hebben dien avond zendtijd afgestaan, zoodat thans met goedkeuring van den minister van Binncnlandsche Zaken, onder auspiciën van het Nationaal Crisiscomité een uit zending kan worden gehouden met medewerking der gezamenlijke omroep- vereenigingen. Het programma, dat gelijkluidend over beide zenders zal worden uitgezon den, omvat naast een toespraak van Prinses Juliana een openings woord van den minister van Sociale Zaken, prof. drJ. R. Slotemakerde Bruine, alsmede een toespraak van jhr mr Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, minister van Staat, onder wiens bewind het Nationaal Crisiscomitó in November 1931 werd opgericht. De avond zal worden besloten met een prijsvraag, waaraan evenals ten vorige jare door éen ieder zal kunnen worden deelgenomen. Het geheel zal worden ge goten in den vorm van een nationaal programma. De vier omroepvereenigingen, AVRO. KRO, NCRV en VARA, hebben gezamen lijk de verzorging van dit programma op zich genomen. De communisten uit de Ridderzaal COLIJN MET HUN VERWIJDERING ACCOORD Onlangs heeft het Kamerlid L. de Vi s e r aan Minister C o 1 ij n enkele vragen gesteld over de verwijdering van de drie communisten uit de Ridderzaal, bij plechtige opening der Staten-Generaal. Op deze vragen heeft Dr. Colijn thans ge antwoord, dat deze verwijdering is geschied in opdracht van den Voorzitter der Ver- ©enigde Vergadering der Staten-Generaal door een aantal in de zaal aanwezige recher oheurs van politie, die zich blijkens ver kregen inlichtingen daarbij aan mishande ling niet schuldig hebben gemaakt. De daarop gevolgde overbrenging van deze leden was reeds geboden als beschermLngs maatregel tegenover de te verwachten be grijpelijke verontwaardiging van 't publiek. De, Regeering acht deze arrestatie en wijdering niet in strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet, terwijl zij evenmin van oordeel is, dat de personen die de verwijdering hebben uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding der artikelen 121 en 122 van het wetboek van strafrecht. Zij denkt dan ook geen maatregelen hieromtrent nemen of te doen nemen. De Amsterdamsche telefoon goedkooper Sedert 1 November 1930 is het gesprekken tarief over de Amsterdamsche telefoon gevoerd. De reden voor deze wijziging was de overweging, dat de telefoon voor bepaalde groepen der bevolking te duur was. kwam nog een tweede overweging bij, nl. deze dat voorheen de telefoon voor ieder even duur was zonder dat het tarief reke ning hield met het gebruik. Het gesprekkentarief is nu bijna 4 jaar in werking en de telefoon is geleidelijk kooper geworden, hoewel nog niet goedkoop genoeg om de telefoon populair te maken, want ook na de laatste wijziging bleef de be paling gehandhaafd, dat men in ieder geval oor 500 gesprekken per halfjaar moest be- Deze bepaling willen nu doen vervallen, zoodat, neemt de Raad de betreffende voor dracht aan, het abonnement per enkelvou dige aansluiting bedragen zal f 60 per jaar aan grondtaxe en 2% tent per gesprek, on geacht het aantal gesprekken per jaar. B. en W mecnen, dat door dezen maatre gel een zuiver gesprekkentarief zal worden bereikt en een verhooging van de inkomsten met f 70.000 a f S0.000 per jaar mag worden erwacht. Thans geldt het volgende tarief: grond taxe f 60 per gesprek 21/> ct., minimum aan tal gesprekken per half jaar 500 cn maxi- i grondtaxe en gesprekken f 220 per jaar. Wordt tot de voorgestelde tariefswijziging besloten, dan zullen, naar B. en W. hebben berekend aan de hand van de gegevens 1933, ongeveer 8500 geahonneerden minder betalen; 2200 a'bonné's, die boven het maxi mum uitkomen, zullen meer moeten betalen. Onder deze 2200 zijn 1300, die meer dan 8000 uitgaandq gesprekken per jaar voeren, De vlootmanoeuvres zijn begonnen HET TREFFEN VAN DEN EERSTEN DAG De chef van den marinestaf geeft het vol gende communique over de vlootmanoeuvres Heden had de eerste van de reeds aange kondigde serie tactische oefeningen van de marine plaats. Verondersteld werd, dat twee Nederlandsche flottieljevaartuigen van bet type Soemba (voorgesteld door de mijn- leggers „Medusa" en „Douwe Aukes") zich bij het uitbreken van een oorlog tusschen Nederland en Roodland te Hoek van Hol land bevonden met de opdracht, zoo snel mogelijk naar Den Helder op te stoom en. De opmarsch zou worden gedekt, door een divisie van vier onderzeeërs en twee groe pen van drie vliegtuigen. Van Roodand was hekend, dat een pantserschip (de Hertog Hendrik) en twee jagers (Evertsen en Piet I-Iein) benevens eenige torpedobooten zich in de Noordzee bevonden en waarschijnlijk zouden tbachten de Nederlandsche flottielje vaartuigen op te sporen en te vernietigen. In de vroege morgen liepen de flottielje- vaartuigen uit Hoek van Holland. Het was nog al ruw weer, een straffe wind en een bewogen zee. De ilottiljevaartuigen spoedden zich langs kust om deN oord. Te hunner bescher ming waren omstreeks 15 mijl uit de kust de vier onderzeebootep tusschen IJmuiden Petten in lange linie uitgelegd om even- tueele roode strijdkrachten op te vangen. De Nederlandsche vliegtuigen verkenden om ongeveer 9 uur inderdaad het roode smaldeel, dat de torpedojagers in hun ver kenningslinie in de richting van Hoek van Holland hadden vooruitgeschoven, terwijl de I-Iertog Hendrik ender bescherming van de torpedobooten tegen onderzeebootaanvallen de jagers volgden. De Hertog Hendrik stoot te te kwart over tien ter hoogte van IJmui den op dc onderzeeër K. 17, welke evenwel doordat dc Hertog Hendrik juist een scher- koersverandering uitvoerde geen torpedo treffer vermocht te behalen. Om half elf kwam het pantserschip in con tact niet dc Nederlandsche flottiljevaartui- gen, die onder aanvaarding van den artil- leriestrijd hun opmarsch trachtten voort te zetten, in de hoop de roode schepen naar de onderzeebooten te lokken. De laatsten hadden evenwel het geluk niet aan hun zij de, waar zij er niet meer in slaagden tot aanval te komen. Tusschen den Hertog Hendrik, den Evertsen en Piet Hein aa eene zijde en de beide flottiljevartuigen aan de andere zijde, ontspon zich toen een artilleriegevecht, hetwelk omstreeks ander half uur duurde. Terwijl een der flottilje- vaartuigen voortdurend door den Hertog Hendrik onder vuur werd gehouden, zetten de jagers afwisselend tegen het tweede vaar tuig een scherpen aanbal in om zich dart achter een rookscherm snel terug te trek ken. Door den algemeenen leider werd be paald, dat. het gevecht aan rood de overwin ning bracht Wel werd de Hertog Hendrik beschadigd, maar met zijn zware bescher ming kon het schip zich gemakkelijk staan de houden. De Evertsen werd evenwel ver ondersteld door den zwaar bewapenden te genstande'r in den grond te zijn geboord. Van do flottieljevaartuigen werd er één tot zinken gebracht, terwijl het tweede tenslotte in brandenden toestand op het strand moest worden gezet. Ten 13 ure werd het sein „oefeningen ge ëindigd" geheschen en liepen de lichte vaar tuigen IJmuiden binnen. De Hertog Hendrik en de jagers bleven in zee. De Werkloosheid weer gestegen In de week van 3 f/m. 8 September be droeg de werkloosheid onder de bij de Rijks dienst ingeschreven verzekerden 26.4 pCt. tegen 26.2 pCt. in de week van 20 t/m. 25 Aug. In dezelfde periode van het vorig jaar was het 24.5 pCt. Werkloos waren op 8 Sept. 306.111 perso nen, tegen 301.298 op 25 Aug. Een stijging dus met 4813. FIETSBANDEN WORDEN DUURDER! Naar wij vernemen, hebben de Nederland sche bandenfabrieken, alsmede de Neder landsche importeurs, zich genoodzaakt ge zien de prijzen van rijwielbanden over de geheeie linie te verhoogen, zulks tengevolge van de voortdurende prijsstijging van de grondstoffen, met name rubber en katoen, waardoor eën prijsverhooging voor de ban den niet langer achterwege kon blijven. PROEFVLUCHT EX-POSTJAGER Gistermiddag heeft de heer Geysendorffer de ex-Postjager wederom proef ge vlogen om de aangebrachte verbeteringen te controlee ren. Het resultaat wordt geheim gehouden, naar verluidt zou het toestel niet onbelang rijk sneller zijn geworden. Ontzettende paniek ontstaat, waarbij 50 kinderen en een pater zijn gewond Het gebouw te Hilversum is geheel afgebrand Gisteravond omstreeks half zes heeft zich te Hilversum een ernstige brand voorgedaan, waarbij niet min der dan 50 kinderen werden gewond, waarvan 13 ernstig. Op dat oogenblik werd in het ge bouw van de R.K. Werkliedenver- eeniging St. Clemens, aan de Bosch drift, een missiefilm vertoond voor 180 kinderen door den R.K. missiona ris pater Buis. De aanwezige kinde ren waren van 5 tot 14 jaar oud. Door nog onbekende oorzaak vloog plotseling de film in brand. Uit het zeer sterk brandbare celluloid scho ten groote vlammen te voorschijn, de kleertjes van eenige kinderen raak ten eveneens in brand en in ontzetting en paniek renden de kleintjes door elkaar, daarbij met hun brandende kleeren het vuur een steeds grootere uitbreiding gevende. Brandbluschap- paraten waren niet aanwezig. Ook schijnen slechts zeer weinig volwas sen personen ter bewaking in het zaaltje te zijn geweest. Tot overmaat van ramp weigerden de nooddeuren te functionneeren. Hoe dit mogelijk geweest is staat nog niet vast, doch de politie stelt er een streng onder zoek naar in. Intusschen breidde het vuur zich steeds meer uit, terwijl de kinderen zich letterlijk in het kleine zaaltje opgesloten bevonden. De ijzeren ramen konden niet worden opend en na eenige oogenblikken zag toestand er wel zeer fataal uit Gelukkig slaagde men er eindelijk in eenige ruiten kapot te slaan en zoo goed en kwaad het ging een aantal kinderen daar door heen naar buiten te werken. Dat verschillende kleinen hierbij verwondingen door glas scherven bekwamen ligt voor de hand. Toe geschoten burgers en agenten van politie forceerden ten slotte de deur, zoodat de redding der in vreeselijke angst zinneloos tusschen de vlammen rondloopende kinde ren vlotter verloopen kon. Na vèel moeite had men eindelijk alle omstreeks 180'kinderen in veiligheid ge bracht. Gelijk reeds gemeld, waren hiervan ech ter 50 deerlijk door brandwonden en den van glasscherven overdekt, 13 hunner zijn beslist ernstig verwond, hoewel voor- loopig voor geen hunner levensgevaar schijnt te bestaan. De gewonden wr-den op genomen in het Diaconessenhuis en de R.K. Ziekenverpleging, in welk laatste gasthuis ook de filmoperateur, de genoemde missio naris, werd opgenomen. Deze had eveneens zeer ernstige brandwonden bekomen, daar hij, onmiddellijk toen de vlammen uit het filmapparaat schoten, getracht had nog zoo veel mogelijk te blusschen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het gebouw van de R.K. Werkliedenvereniging, St. Clemens, dat van steen is opgetrokken en overdekt is met een houten kap,'is volkomen vernield. Een eerste filmvertooning Vreeselijk zijn de gevolgen van de brand geweest. Gezien echter de omstandigheden, is het vreeselijke ongeluk toch nog goed af- geloopen. Het gebouw, waar de filmvoorstelling plaats had, was nog geheel nieuw. Einde Juli van dit jaar werd het op feestelijke wij ze geopend en Maandagmiddag had de eer ste filmvoorstelling plaats. Niet minder dan 145 meisjes, allen tusschen 5 en 14 jaar, waren in de zaal aanwezig, waar Pater Buys uit Soesterberg een vertooning gaf van de Missie-film. welke hij reeds in de loop der laatste jaren in tal van plaatsen in ons land heeft laten draaien. Na de voorstelling voor de meisjes zouden de volwassenen der pa- 1 rochie de film komen zien en Dinsdagmid dag zou nog een voorstelling voor de jon gens plaats hebben. zaal, waar de film werd gedraaid, was in het geheel niet ingericht voor bioscoop voorstellingen. De vertooning geschiedde dan ook met een kofferkino, terwijl naar wel schijnt vast te staan geen of onvol doende beveiligingsmaatregelen waren ge nomen. Het vreeselijke moment Vroolijk zaten de kinderen allen leer lingen van de St. Clemensschool en de Ge- rardus Majellaschool bijeen; gramofoon- uziek verhoogde nog de stemming. vier uur in den middag was de voorstelling aangevangen en voor zes uur zou zij geëin digd zijn. Toen er niet meer dan nog ongeveer vijftig meter film moest worden ge draaid, gebeurde het vreeselijke. Reeds hadden verschillende bestuursleden van het gebouw de zaal verlaten, zoo dat alleen nog de meisjes, eenige on derwijzeressen, pater Buys en broeder Duimel aanwezig waren, toen door tot nu toe nog niet vastgestelde oorzaak de film in brand vloog. Broeder Dui mel, die bij het filmapparaat had ge staan, had zich er van verwijderd om pater Buys er bij te laten, die, daar de film bijna ten einde was, het ap paraat moest stilzetten. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich omdraaide, zag hij tot zijn groote schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stond. Nog voordat hij iets kon doen, schoten de vlammen, die in de film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit. Het vuur deelde zich on middellijk mede aan het meubilair, de stoelen, de op den grond liggende loo- pers en aan de op de eerste rij zitten de kinderen. Wat gebeurt er Q Dinsdag 2 Oct. Voornaamste Nieuws. i na den brand bij de Jilmvoorstelling. Bij de Huiveringwekkende paniek Huiveringwekkend was de paniek, die volgde. Gillend vlogen de kinderen door elkaar, wierpen de los-staande stoelen om ver en versperden elkaar den weg. Het erg ste was, dat de hoofdingang versperd was doordat het filmtoestel juist daar voor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar be vond. De nooduitgang aan de andere zijde van de zaal was gesloten, althans de deur kon niet worden geopend. In het midden van de zaal was nog een smallere deur, die toegang gaf tot een smalle zijgang. Deze wilde eerst ook niet open, doch bij een tweede poging ontsloot zij zich. Over elkaar holden de kinderen de gang in, naar voren en achteren. Aan beide zijden bevonden zich daar uit gangen, doch deze waren te smal om dn gillende en huilende meisjes vlug genoetr doorgang te geven. Van buiten af trachtte men tegelijkertijd het gebouw binnen te komen en slaagde men er in de nooduitgang open te breken. Zeer snel greep het vuur om zich heen: alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brandwonden aan de beide handen had op- geloopen, was zich volkomen bewust van de dreigende ramp. Zich zelf volkomen meester sloeg hij met zijn verbrande han den de vensters in de zijgang in. Buiten, aan de zijkant op een grasveld, met een hek gescheiden van de grond rond om het gebouw, stroomde het publiek toe: wanhopige ouders, die hun kinderen zoch ten. Binnen, achter de stalen ramen, ston- len tientallen kinderen, waaronder meisjes, wier haren in brand stonden, en daarach ter de steeds feller oplaaiende vuurzee. Door de nauwe vensterramen, tusschen do stalen roeden, werden de kinderen naar buiten getrokkenmet de meeste spoed. om te redden wat er te redden viel Het mag een wonder heeten, dat er geen dooden te betreuren zijn. Intusschen was er van alle kanten hulp komen opdagen. De brandweer arriveerde 6poedig. Voor het helpen der slachtoffers snelden direct de zusters van het op korten afstand gelegen zusterhuis „St. Joseph" toe, terwijl verder voor het verleenen van eer ste hulp Dr. Esselink en de directeur van den Gem. Geneesk. Dienst Dr. A. Th. Plan ten met verplegend personeel en een auto- brandcard spoedig arriveerden. Het verhaal van een moeder Wij spraken met mevrouw A. Magnin, de moeder van een der kinderen, die in de R.K. Ziekenverpleging is opgenomen. Haar zevenjarig dochtertje was naar de filmvoor- stelling gegaan. Daar het regende ging zij te ruim half zes naar het St. Josephsge- bouw, met een manteltje voor haar kind. Alleen stond zij voor het gebouw, wach- Kwart voor zes hoorde zij lawaai in het gebouw. Zij dacht eerst dat de kinderen lachten...... Toen, plotseling kwam een tal meisjes naar buiten gehold, huilend, gil lend, dat er brand in het gebouw was uitge broken. „Ik vloog naar binnen om mijn kind te redden. Toen ik met veel moeite bij de zaaldeur was gekomen, zag ik een groote vlam. mijn haar schroeide van de hitte en ik moest terug Mevrouw Magnin diep geschokt door het gebeurde en zenuwachtig, wachtte even, zei- de niets meer „Ik holde naar de zijkant van het ge bouw, waar men reeds bezig was met het reddingswerk. Daar voor de vensters, de stalen roeden, gelijk tralies, zag ik mijn kind. Zij was een der laatsten, die er uit getrokken werd". Het arme meisje was vooral aan het ge laat verbrand en zij is ter verpleging op genomen. Gelukkig echter schijnt haar toe stand niet zoo ernstig te zijn. De heer Does, die zooveel heeft gedaan om dc kinderen te redden, dacht, dat ook zijn kinderen zich in het brandende gebouw Dit nummer bestaat uit DRIE bladeh Blz. 1 Op 2 October a.s. wordt ten bate van het Na tionaal Crisiscomité een nationale radio-avond ge houden. Tc Hilversum is door het in brand vliegen van een filmtoestel, tijdens een kindervoorstelling, brand ontstaan; een pater en 50 kinderen werden gewond. In de zaal heerschte een ontzettende paniek. Het gebouw brandde gJieel af. Blz. 2 Besprekingen te GenèVe over de onafhankelijk heid van Oostenrijk. De marconist der „Morro Castle", Alagra, op zijn beurt ernstig beschuldigd. Het onderzoek in verband met de moord op baby Lindbergh. Minister Slotemaker de Bruine heeft den bedrijfs- raad voor het boekdrukkers- en r astir diepdruk- bedrijf geïnstalleerd. Tariefsverlaging bij de telegrafie. Te Noordscharwoude heeft een felle brand gewoed. z. 3 Het betalingsverkeer met Duitsehland. De tekst in het nieuwe clearingverdrag en enkele hoofd punten van de toepassing ervan. Blz. 8 Het eerste oecumenisch Theologen-congres is heden te Zeist geopend. De inhuldiging van de Duitsche Rijksbisschop Muller. bevonden. Dit was echter niet het geval. Van den politie agent Jongeling waren twee dochtertjes bij de filmvoorstelling; een van haar is in het ziekenhuis opgeno men, de andere kon naar huis worden ge bracht. Wat is de oorzaak? Zooals gezegd, is de oorzaak van het in brand geraken van de film niet bekend. Pater Buys had van B. en W. toestemming gekregen om de film te draaien. De propa- ganda-commissie van de R.K. Werklieden vereniging had, niet wetende, dat pater Buys de toestemming reeds had, eveneens toestemming gevraagd bij de politie. Ook deze was verleend, doch de vergunning lag nog op het politiebureau. Het staat echter vast, dat bij de vertoo ning geen brandweer aanwezig was. Ook ontbraken een emmer water, natte dweilen en andere bluschmiddelen. Het verluidde voorts, dat de zaal te vol was. Dit is niet juist. Op het balkon, waar ts is voor vijftig personen, bevonden zich slechts zeven meisjes. Er waren slechts weinig volwassenen in de zaal, toen het on geluk gebeurde, doch dit kwam doordat even te voren de bestuursleden reeds waren ertrokken. Intuschen heeft de politie een uitgebreid onderzoek naar alle omstandigheden, die zich bij dezen brand hebben voorgedaan, gelast. Toestand der aatienten Naar wij vernemen zijn in den loop vani den nacht en hedenochtend nog zes meisjes, die gisteravond bij de brand in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging Su Josef werden verwond, in de ziekenhuizen opgenomen. In het Diaconessenhuis worden thans vier kinderen verpleegd. Van een van hen, de U-jarige Corrie Koperdraad, is de toestand, zeer zorgwekkend. De andere patientjes maken het naar omstandigheden goed. In de R. K. ziekenverpleging zijn nog vijf kinderen binnengebracht, zoodat daar thans in totaal veertien meisies worden verpleegd. De toestand is van allen bevredigend. Pater Buys heeft een onrustige nacht doorgebracht, zijn toestand geeft echter geen reden tot ongerustheid. In heide ziekenhuizen zijn hedenmorgen kinderen, die gisteren reeds geholpen wa ren, opnieuw verbonden. Het onderzoek door de politie naar do omstandigheden van do brand, dat persoon lijk wordt geleid door commissaris van Beusökom. weyd hedenmorgen voortgezet. Ook arriveerde hedenochtend het parket uit Amsterdam om ter plaatse een onderzoek in te stellen. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Het hoofdbestuur van den Ned. Hond van Chr Rabrieks- en Transportarbeiders, zal op Woens dag 3 en Donderdag: 4 October a.s. op ..Woud- scholen" te Zeist, weJerom een jeugdconferrn- lie houdm. Naast de jeugdleiders in den bond sal een vijftal jongeren In de gelegenheid wor den gesteld de conferentie bü t x Hat lid ie t hoofd bes Utre het jeugd pper, va verbond. s jeugd' van dc en W Strübi: t het jeugdwerk bel

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1