Jlirnair feüisrljr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Gratis lezen tot 1 October abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agcnlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5282 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 15^Jaargang abbertentiepripen: Van 1 tot 5 regels 1.17 Elke regel meer0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» lij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te gevenof men per kwartaal of per week wenscht te betalen. De namen geve men op aan De Administratie van dit blad GEEN WEDSTRIJD IN BEWAPENING „Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van haar aanvankelijke' voor nemens met betrekking tot de nationale yerdediging"; aldus luidde de paragraaf in de Troon rede, welke aan de defensie gewijd was. Deze passage heeft tot veel misverstand aanleiding 'gegeven; want op het moment, dat de dagbladen over de troonrede schre ven, was de millioenennota nog niet ver schenen en moest men bij de beoordeeling enkel afgaan op de klank der woorden. Wie naar critiek zocht kon, als de roode pers, uit deze zin de gevolgstrekking maken, dat de regeering voornemens is de defensie- begrooting sterk te verhoogen. Wie welwillend nadacht moest erkennen, dat de eerste zin van deze passage een moe dig en openlijk verwijt beteekent aan het adres van de groote mogendheden, die in Genève niets weten te bereiken en in eigen land het oorlogsmateriaal opstapelen; aldus de kleinen dwingend om minder op mili taire uitgaven te bezuinigen, dan aanvanke lijk het plan was. Dit en dit alleen bedoelde onze regeering dan ook te zeggen en meer dan één blad erkende, dat het een te ver gaande conclu sie uit deze paragraaf getrokken had. De regeering is niet voornemens mee te doen aan de bewapeningswedijver, welke zij denk daarover niet te gering openlijk veroordeelt; zij moet er echter, bij het werk der bezuiniging, wel rekening mee houden. Een standpunt, dat o. L .volkomen aan vaardbaar is. Als de nood aan den man en het land in acuut gevaar komt, zullen we voor het bo- •houd van onze onafhankelijkheid oorlogs lasten op ons nemen, welke onze draag kracht te boven gaan; in perioden, waar in geen direct oorlogsgevaar dreigt willen we, naar de mate onzer krachten onze weerbaarheid handhaven en het let van land en yolk .voorts in Gods handen leggen. Zoo denkt de regeering er blijkbaar ook over en zóó is het goed. Een andere zaak is natuurlijk of de voorgestelde bezuinigingen aan te bevelen zijn. Dat staat nog niet vast. VERLEGENHEIDSPRAAT Het besluit van het dagelijksch bestuur van de Algemeene Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. om uit de boycot van Duitsche wa ren niet meer de consekwentie te trekken, dat ook geen Duitsche advertenties in de bladen der Arbeiderspers zouden worden opgenomen, heeft zeer veel critiek gevon den, buiten en binnen de roode beweging. Begrijpelijk, niet waar? Men kan toch moeilijk op de eene pagina de lezers bezwe ren om zekere artikelen niet te koopen en ze op een andere bladzijde van dezelfde krant suggereeren het wel te doen. Vooral „in de beweging" voelde men deze inconsekwentie en de ontevredenen werden gesust met de mededeeling: wij zijn fat soenlijke zakenlui en verbreken geen con tracten; maar wanneer deze afgeloopen zijn, weren we ook de Duitsche advertenties. Echter, nauwlijks blijkt, hoe groot de schadepost zal zijn, of het roer wordt weer omgegooid en de inconsekwentie hersteld. De lezers der roode pers begrijpen, even min als wij, deze zonderlinge manipulatie en dies zal de redactie de zaak even helder en klaar maken. Met verheven trots negeert zij echter de critiek in de „burgerlijke pers". De wijze, waarop zij dit doet, teekent haar mentali teit en dus citeeren we deze passage: De critiek der burgerpers kunnen wij langs onze kouwe kleeren laten afglijden. Die bladen zijn allemaal erg tegen de Hitlerij, maar ze hebben er nooit de con sekwentie uit getrokken, dat ze nu ook voor de boycot moesten zijn, want daar uit zou financieel nadeel voortspruiten-; ook namen zij steeds onverdroten Duit sche advertenties op. Maar van anderen, van ons, eischten zij, dat wij krachtens de boycot ook Duitsche advertenties zou den weigeren. Zij zouden wel heel graag zien, dat de x\rbeiderspers, door gemis van een aantal advertenties, in slechter financieele conditie kwam« Zeg nu zelf: is dat nu verlegenheidspraat of niet? Andere bladen waren niet tegen de boycot om geen financieel naueel to lijden; maar wij trokken de consekwentie en vreesden geen nadeeltotdat we plotse ling ontdekten, dat de advertentiepagina minder opbracht. Toen ging men met spoed over stag en nu krijgen de lezers te hooren, dat men „met consekwenties erg voorzichtig" moet zijn". Bovendien: de redactie heeft niets met de advertentie-pagina te maken: Wij hebben nooit die nauwe band tus- schen advertenties en redactie erkend. Wij hebben er integendeel steeds een eer in gesteld ons redactioneel vrij van die band te gevoelen. Mooi gezegd en déérom verdedigt thans de redactie de houding der directie en ein digt ze met de verklaring*. Toen ons bleek, dat ook de internatio nale instanties onzer beweging de conse kwentie der advertentie-wering afwezen, is ons aanvankelijk al te Ilollandsch- consekwent besluit herzien in het belang van het financieel weerstandsvermogen onzer pers. Zoo staat de zaak." Maar als de zaak dan zóó eenvoudig is en het dus alleen om de dubbeltjes gaat, waarom krijscht men dan zoo leelijk tegen de „burgerpers", die ook gezegd heeft, dat het materialistische, financieele belang lou ter de doorslag gaf? BINNENLAND. Minister de Wilde naar Antwerpen Minister De Wilde heeft een bezoek ge bracht aan Antwerpen, waarbij hij de nieu we Schelde-tunnel bezichtigd heeft De gou verneur der stad heeft daarop den Neder- landschen Minister een noenmaal aange boden. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen De Rijnvaart-belangen. Bij de Nederlandsch-Duitsche besprekin gen te Berlijn zijn als deskundige voor de Rijnvaart ter voorlichting van de Neder- landsche delegatie ook aanwezig geweest Mr. Kiewit de Jonge te 's-Gravenhage van het Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart, Mr. Vlielander Hein, de heeren L. A. van Gunsteren, L. Bin nen d ij k en Mr. G i e s e 1 e r als vertegen woordigers van de Rotterdamsche en Am- sterdamsche Rijn- en havenbelangen en de heer Timmermans van den Algemee- nen Rijnschippersbond als vertegen woord i- ger van de belangen van de particuliere schippers. De besprekingen zullen hoogstwaarschijn lijk tengevolge hebben, dat ook de kosten van zeevrachten, expeditiekosten, plaatskos- ten, Rijnvrachten en sleeploonen, waaruit de vorderingen van de Nederlandsche Rijn vaart op de Duitsche importeurs gewoonlijk zijn samengesteld in de clearing betrokken worden met dien verstande, dat een deel van de vordering in Duitschland blijft ter betaling van de in dat land ontstane kosten. De onbewaakte overwegen Bewaking In contra-prestatie? Men schrijft ons uit Waddinxveen: Op 7 October a.s. zal de nieuwe spoorlijn alhier worden geopend. Deze loopt over den drukken Kerkweg, midden in ons dorp, waar dagelijks duizenden passeeren. Wij vernemen dat deze overweg onbe waakt blijft en het ia te voorzien dat onge lukken niet zullen uitblijven. Bürgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben er bij den Minister op aan gedrongen dezen drukken overweg te doen bewaken. Tevens hebben zij den Minister van Sociale Zaken gevraagd goed te keu ren, dat deze bewaking voorloopig door een man met een roole vlag zal geschieden door werkloozen in contra prestatie, omdat zij het onverantwoord vinden, dat. deze over weg ook maar één dag onbewaakt zou blij- NEDERLAND—TURKIJE Te Ankara is het handelsverdrag tusschen Nederland en Turkije thans onderteekend. AANKOMST INDISCHE MAIL De Indische nail van het vrachtschip „Siantar" dat heden in Nederland aankomt, arriveert om 22.10 u. te Amsterdam C.S.; 22.26 u. Rotterdam D.P. en 23.3S te Haag H.S. DE SPELLING-MARCHANT Met ingang van het volgend nummer zal ook het maandblad „De Jonge Libe raal" in de spelling-Marchant verschijnen. WINKELS ZONDAGS NIET LANGER OPEN Volgens B. en W. van Amsterdam Het College van B. en W. te Amster dam stelt den Raad voor, niet over te gaan tot verruiming van verkoopgele genheid op Zondag voor de vijf win- kelgroepen, waartoe de gewijzigde Winkelsluitingswet den Gemeentebe sturen de bevoegdheid geeft. B. en W. hebben nl. krachtens wet telijk voorschrift, een onderzoek inge steld bij de belanghebbende winkeliers en winkelbedienden. Deze enquête liep over 36 organisaties, waarbij wel bleek dat de meerderheid van de leden der vereenigingen, die aan de enquête mee werkten, vóór vermeerdering van ver koopuren op Zondag zich verklaarden maar een zeer groot getal winkeliers zich geheel afzijdig hield. Alleen de slijters waren en bloc vóór. Teneinde toch een zoo volledig mo gelijk beeld van de meening der be trokkenen te verkrijgen, hebben B. en W. ook voor de niet-georganiseerde winkeliers en winkelbedienden de ge legenheid geopend hun opinie ken baar te maken. Dit is gebeurd door op de politiebureaux gedurende eenige dagen lijsten ter teekening te depo- neeren. Ook toen was nog lang niet bereikt de „beteekenende meerderheid", die de Minister van Econ. Zaken noodig acht om tot verruiming van den verkoop op Zondag over te gaan. Derhalve stellen B. cn W. den Raad .voor, hiertoe dan ook niet te besluiten. Een paar cijfers Het hierboven bedoelde onderzoek om vatte 301 slijterijen, 1362 sigarenmagazijnen. 323 vischwinkels, 1302 fruitzaken en 1498 winkels, waar brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs verkocht wordt. Onder de slijters was slechts één tegen stander. Van de sigarenwinkeliers was 27 vóór verruiming, van de overige drie groe pen resp. 45 pet. 14 pet en 30 pet Behalve de slijters, die zich allen voor de zaak in teresseerden, hebben van de vier overige groepen vele winkeliers zich afeijdig ge houden. Van de ruim 800 winkelbedienden hebben slechts 65 personen van hun mee ning blijk gegeven. De slijters zijn allen georganiseerd, van de winkeliers dei overige vier groepen is de grootste helft ongeorganiseerd. Bij de win kelbedienden is het aantal georganiseerden zeer gering. De vrachttarieven der Spoorwegen Rijwielvervoer In verband met den betaalden prijs voor het vervoer door de Nederlandsche Spoor wegen van een 12-tal rijwielen van Alkmaar naar Noord-Schanvoude, zijn eenigen tijd geleden door het kamerlid Duymaer v. Twist enkele vragen gesteld aan den Mi nister van Waterstaat. Deze heeft daarop thans geantwoord, dat inderdaad op Maart j.l. door de Ned. Spoor wegen 12 nieuwe rijwielen als vrachtgoed van Alkmaar naar Nooi'd-Schanvoude zijn vervoerd, voor welk vervoer volgens het ta rief een vracht van f0.50 verschuldigd was. De vedere beschouwingen omtrent het be- stelloon zijn niet juist; de besteldienst te Ncord-Scharwoude is aan een particulier uitbesteed tegen een vergoeding van 16 ct voor de eerste 100 K.G. en van 8 cent voor elke volgende 50 K.G., zoodat in het onder stelde geval f 0.40 wegens bestellen zou moe ten zijn uitgekeerd. Een door de spoorwegdirectie voorgestelde wijziging in de minimum vrachtberekening, waardoor op korte afstanden voorkomende anomalieën worden voorkomen, is dezer dar gen goedgekeurd. Dientengevolge zal in een geval, als het hierbedoelde, voortaan een vracht van f 1.10 verschuldigd zijn. Behoudens de uitzondemigon, in de tarie ven voorzien, worden de aangekomen stuk goederen zonder berekening van een afzon derlijk bestelloon besteld in die plaatsen waar de Nederlandsche spoorwegen hetzij zelf een besteldienst uitoefenen, hetzij de uitoefening van zoodanigen dienst aan der den hebben opgedragen. Deze maatregel is genomen om beter opge wassen te zijn tegen de concurrentie van vrachtautodiensten, die evenmin een afzon derlijk bestelloon in rekening plegen te brengen. l Het nieuwe gebouw van de Octrooiraad TWEE PLAQUETTEN ONTHULD Zaterdagmiddag heeft de Bond van oc trooi- en menbenihouders in het nieuwe ge bouw van de Octrooiraad te Den Haag twee plaquetten onthuld, voorstellende wijlen minister Talma, onder wiens bewind de Octrooiwet tot stand kwam en oud-minister mr V e r s c h u u r, tijdens wiens minister schap het nieuwe gebouw voor de Octrooi raad gebouwd is. De aanbieding en onthulling van de pla quettes heeft met eenige plechtigheid plaats gehad, in tegenwoordigheid van vele leden Van den bond, alsmede van den zoon \an wijlen minister Talma en oud-minister Verschuur en diens echtgenootc. Door prof. Van Loon en mr A ling Prins werd daarbij het woord gevoerd, waarop door mr Verschuur en een zoon van wijlen Minister Talma geantwoord Posterijenbegrooting voor 1935 Geraamd winstsaldo van 6V2 millioen gulden Aan de Memorie van Toelichting tot de Posterijenbegrooting voor 1935 wordt het volgende ontleend: De ontwerp-Posterijen-begrooting voor 1935 wijst een winstsaldo aan van f6.505.750, d.w.z. een bedrag, dat het geraamde winst saldo voor 1934 met ongeveer 3.7 millioen overtreft. Dit is een uitkomst, die naar het oordeel van den minister voldoening kan schenken. In deze begrooting zijn verlagingen voor zien van de telefoontarieven en van het ta rief voor den buitenlandschen pakketpost dienst. De verwachting omtrent het verloop der baten laat toe deze voor 1935, ondanks de uit de bedoelde maatregelen voort vloeiende batenderving, in totaal f 1.176.000 hooger te ramen dan voor 1934. De last enkonden f 2.529.150 lager wor den geraamd dan die voor 1934. Waar het mogelijk is zullen hoofdkantoren in hulp kantoren, en sommige hulpkantoren in post stations omgezet worden. De beperkingen van het aantal bestellin gen zal 11a de reeds doorgevoerde herzie ningen zich bepalen tot op zich zelf staan de gevallen. De aandacht blijft er op gevestigd, het tijdstip van aanvang der eerste bestelling ook in de meer afgelegen plaatsen zooveel mogelijk te vervroegen. Het telegraafverkeer over 1933 was 3% pCt. minder dan in 1932. Tegenover den teruggang in het draadverkeer kan een vooruitgang in het per radio afgewikkelde verkeer "worden vermeld. Het interlocale telefoonverkeer over de eerste -vijf maanden van 1934 toont een be vredigende ontwikkeling. Werd over de eer ste vijf maanden van 1933 een gemiddeld dagverkeer van 90124 gesprekken geconsta teerd, over 1934 blijkt dit verkeer tot 9502S te zijn gestegen, derhalve piet circa 5.4 pCt. Rekening houdende met een voorgenomen verlaging van de gesprekken-tarieven, zoo wel in locaal, interlocaal als internationaal verkeer, wordt in totaal f 17262.500 geraamd tegen f 17,725.600 voor 1934. Gerekend wordt op den aanleg van de te- lefonie-kabels: Zwolle-Assen f504.000; Amers foort-Utrecht f 126.000; Zwolle-Deventer f 258.000. Begrooting Staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden Blijkens de memorie van toelichting tot de begrooting van het Staatsvisschershaven bedrijf te IJmuiden voor 1935 verdient het met het oog op de vooruitzichten van het visschersbedrijf in het algemeen aanbeveling bij de beoordeeling van de uitkomsten van het Staatsvisschershavenbedrijf voor 1935 voorzichtigheid te betrachten. Werd voor 1933 op een omzet van f 10.000.000 gerekend blijkens het onlangs gepubliceerde verslag van het bedrijf over dat jaar bleef de op brengst daar ver beneden, waarbij de in vloed van de staking in het IJmuider treil- visscherijbedrijf zich ernstig deed gevoelen. Voor 1934 werd op een omzet van f 8.000.000 gerekend; omtrent de uitkomsten van dat jaar valt op het oogenblik nog niets te voor spellen, in verhand waarmede de raming voor 1935 niet hooger dan f 7.500.000 ware te stellen, hetgeen neerkomt op er- opbrengst van de retributie voor den verkoop van visch van f 150.000. Het op de exploitatie geraamde tekort bedraagt f 199.850, dat is ruim f 36.000 lager dan de raming voor 1934. Het totaal, van de lasten der exploitatie wordt geraamd op f 656.930, dat van de baten op f 457.080. Begrooting Sociale Zaken Ruim f 11.700.000 hooger dan verleden jaar De begrooting voor Sociale Zaken sluit met een bedrag, dat f 11.757.117 ligt boven de begrooting, die in September 1933 aange boden werd. In dagen, waarin verlaging van het begrootingspeil onmisbaar is, vergt zulk een verschijnsel meer dan ooit een verkla ring. Deze moge allereerst gevonden worden in de thans nog geldende wettelijke bepalingen, krachtens welke voor bijdragen aan het In- validiteitsfonds en het Ouderdomsfonds bijna 12 millioen, immers 11.870.000, meer moest worden aangevraagd. Van de andere verhoogingen, die in den toelichtenden staat zijn aangegeven en in de Memorie van Toelichting zijn verduide lijkt, mogen genoemd worden: 1.5 millioen op artikel 66, om de huurverlaging meer energiek te kunnen doorzetten; f 250.000 op artikel 130, voor moreelen steun aan werk loozen, gelijk ten vorigen jare reeds is toe gezegd; f 100.000 op artikel 131, wegens ver hooging van het subsidie aan het Nationaal Crisis-Comité; f 46.479 op de artikelen 75 en 76, omdat de aldaar beoogde bezuiniging niet ten volle is kunnen verkregen worden; zij bedraagt intusschen nog bijna 90.000. Waar, ongeacht het genoemde bedrag van f 11.870.000, het totaal van alle verhoogin gen van f 1.966.477 bedraagt en de begroo ting met f 112.883 is gedaald, blijkt ,dat op een aantal artikelen niet onbelangrijk is be zuinigd. Met het oog op de werkloosheid onder de afgestudeerde wetenschappelijk gevormde jonge menschen is in samenwerking met het Departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een stichting in het leven ge roepen, welke ten doel heeft te komen tot verruiming van werkgelegenheid voor hen, die Nederlanders zijn of door de wet als Nederlandsche onderdanen zijn erkend en die een academische of een daarmee gelijk te stellen opleiding hebben genoten. Aan deze personen zal de gelegenheid gegeven worden tot arbeid op het gebied van hun studie. Gedacht is o.m. aan onderzoekingen in laboratoria, assistentie voor hoogleeraren in bijzondere gevallen, onderzoekingen op sociaal-geografisch en economisch ;.ebied en dergelijke. In gevallen, waarin zulks noodza kelijk is, zal de stichting aan de tewerkge- stelden een toelage verleenen. De toelage draagt niet het karakter van salaris, doch dient voornamelijk voor vergoeding van de onkosten, welke uit de tewerkstelling voort vloeien. Ned. Herv. Jongel.-Vereen. op Geref. Grondslag Leidersvergadering te Utrecht. De Bond v Ned. Herv. J. V. op G. G. hield Zaterdag 22 dezer een vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschaj»- pen te Utrecht Volgens besluit van den laatst en Bondsdag, waar een voorstel in dien zin, ingediend door den heer Mulder uit Amersfoort, in behandeling kwam en aangenomen werd, riep het Hoofdbestuur nu te Utrecht samen bestuursleden der on derscheidene afdeelingen in den lande tot een zoogenaamde Leidersvergadering. De heer Mulder gaf een korte zakelijke inleiding op de besprekingen nadat de Bonds-Vonrzitter Ds. G. Lans, van Huizen, geopend had met psalmgezang en gebed en een openingswoord. De discussies waren uiteraard intiem. Het doel was zooveel mo gelijk in de gehcele Bond eenzelfde begin selprogram te behandelen op alle vereeni gen ten eincte daautloor steeds meer aan het doel van de Bond te beantwoorden. De vergadering was druk bezocht. Men was niet alleen van dichtbij doch ook van verre opgekomen. Pe discussie was warm en verbindend. De vergadering mag als goed geslaagd worden beschouwd en geeft hoop voor de toekomst, ook heeft zij het verlangen achtergelaten op meerdere derge lijke samenkomsten op de gezette tijden. De voorzitter bracht dan ook aan den heer Mulder en allen dank, sloot de verga- deering, waarna de Bondssecretaris Ds. H. A d e Geus, van Huizen, met dankzegging sloot. Monument Buys Ballot Te Kloetinge onthuld Zaterdagmiddag had te Kloetinge de onthulling plaats van een monument, opge richt ter nagedachtenis van wijlen Prof. Buys Ballot, den bekenden meteoroloog. Tegen drie uur had zich een groote me nigte op het mooie Marktveld verzameld, teneinde getuige van dit merkwaardig feit te zijn. Burgemeester Zandee riep de Commissaris der Koningin en de ambachts- vrouwe hartelijk welkom toe, waarna eenige coupletten van het Wilhelmus werden 1 zongen. Hierna onthulde de heer Quarl van Ufford het monument. Daarbij zeide hij o.m. dat het hem genoegen deed dat het comité zich niet door de crisis heeft la ten weerhouden, om een van Kloetinge's groote zonen te eeren. Hierna sprak Prof. Van E verdingen die den arbeid van Buys Ballot uitvoerig schetste. Het monument werd ontworpen en uitgevoerd door den Zeeuwschen beeldhou wer P. Puype, die ook de monumenten van wijlen Vorsteman van Oyen te Aardenburg en J. H. van Dak te Sluis heeft vervaardigü Het is hoofdzakelijk vervaardigd uit na tuursteen. In het midden is een plaquette aangebracht,, voorzien van de beeltenis van wijlen Prof. B. Ballot. Onder de plaquette is in de natuursteen gekapt, de naam: Chr. Henr. Did. Buys Ballot. Geboren te Kloe tinge 1817. Overleden 3 Fefor. 1890 te Utrecht. Ter weerzijden is de steen iets verdiept H.K.H. Prinses Juliana bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan Rotterdamter bijwoning van de jaarlijksche algemeene vergadering van het Bataafsch Genootschap der Proef ondervindelijke WijsbegeerteDe Prinses bij 't verlaten van het gebouw der Handels Hoogeschool. Voornaamste Nieuws, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bb. I De Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. heeft te Utrvcht een leidersvergadering gehouden. Tc Kloetinge is het Buys Ballot-monument ont huld. B. en W. van Amsterdam stellen aan de Raad voor niet tot uitbreiding van de gelegenheid tot openstelling der winkels op Zondag over te gaan. Bb. 2 De mijnramp te Wrexham heeft aan niet minder dan 260 menschen het leven gekost. De taifoen in Japan maakte over de 2000 slacht- Bij Kattowitz zijn 34 menschen in brand geraakt op de sintelhoop van een mijn. Tien zijn al ge- De verdachte van de ontvoering van Lindberghs kind, Hauptmann blijft ontkennen. Nadere bijzon derheden aangaande het onderzoek. Alarmtoestand in Spanje, in verband met link- 9che revolutiepogingen. Bomaanslagen op keiken. Poolsche meening over den Volkenbond. Bb. 3 De Gereformeerde Kerken over 1834 tot 1934, De installatie van de Duitsche Rijksbisschop Dr. Bb. 9 Het prae-advies van Drs. H. W. Pleiter over het grootbedrijf voor de Vereen, van groot-werk gevers in het Winkel- en Magazijnbedrijf. Een tocht met tic nieuwe Douglas-machine. Bb. 10 Uit Tropisch Nederland: De Indische Jeugd. Te Ncordwijkerhout is een groote bollenschuur afgebrand. Te Pey in Limburg heeft een groote brand vier loodsen verwoest. Links is gebeiteld de voorstelling van de Wet van B. B. en rechts de aeroklino- scoop. Het laatste is een werktuig, uitge vonden door Prof. B. B., dat dient om op schepen na te gaan, uit welke luchtstreélc storm of liooge wind to verwachten is. Voor en ter weerszijden zijn bloembakken gemet seld. Paul C. Kaiser's Zangconcours Te Scheveningen Zaterdag j.l. is het groote nationale zang- concouds, uitgeschreven door Paul C Kai ser's gemengd koor „Harmonie" te Den Haag, iu het Paviljoen Wandelhoofd te Sche veningen voortgezet De resultaten waren de volgende: Aid. A Dubbel Mannenkwartetten: Vlaar- dingsch D. M. K. 2o pr. (299 p.); „Kunst naar Kracht" uit Den Haag le pr. (304 p); „Excelsior" uit Dordrecht 3e pr (251 p.); Residentie D. M. K. „Kunst naar Kracht" 2e pr. (299 p.); „-Aurora" uit Haarlem, geen prijs (203 p.) Aid. A. Vrouwenkoren: Ter Apeler Dames- koortje, ie pr. (307 p.) Afd. Uitmuntendheid, Gem. Koren: Put- tershoeks Gemengd Koor 3e pr. (250 p.) Aid. A. Dubbelmannen kwartetten: „Excel sior" uit Rotterdam, 2t> pr. (279 p.) 4e Afd. Mannenkoren: Mannenzangvcr. E. M. uit'Haarlem 2e pr. (283 p.); „Zanglust" uit Den Haag. 2e pr. (293 p.); „Soli Deo Gloria" uit Hillegom, 2e pr. (293 p.); City- Koor uit Den Haag, 2e pr. (271 p.) 3e afd. Mannenkoren: Mannenkoor „St. Agnes" uit Den Haag, 2e pr. (266 p.) 2e Afd. Mannenkoren: Rijswijk'? Chr. Mannenkoor, le pr. (300 p.); Hofstads Man nenkoor, 2e pr. (287 p.) Trots het minder goede weer was de be langstelling heel bevredigend, al hadden de resultaten wel wat beter kunnen zijn. Het aantal behaalde eerste prijzen bleef, gelijk de vorige week, tot slechts drie beperkt, ter wijl van een eerewedstrijd nu zelfs niets ko men kon. daar geen enkele vereenigjng het vereisqhte aantal punten (325) wist te be- Ook gisteren (Zondag) werd het concours voortgezet, waarvan wc uiteraard geen ver slag kunnen geven. De laatste concoursdag vindt plaats op Zaterdarr 29 September a.s. Moge deze alle voorgaande overtreffen! Mr. H. P. VAN BERKUM Te Amsterdam is plotseling overleden Mr. H. P. v .nn Berkum, rechter in de arron dissementsrechtbank aldaar. De overledene heieft vele jaren zitt'ng gehad in de tweede kamer van de rechtbank. VERBETERING VAN DEN VOLKSZANG Naar wij vernemen is de op 1 November 1872 opgerichte vereeniging tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam bij be sluit van haar Algemeene Vergadering op vooi-stel van- haar bestuur opgeheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1