KENNISGEVING ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 NEDERLANDSCH-INDIE EN JAPAN De stemming jegens ons zeer gunstig Banden moeten versterkt worden De stemming in officieéle kringen in Ja pan jegens ons is zeer gunstig, zoo ver klaarde de Japankenner, de oud officier v d Poel aan een medewerker van het Bat. Nbl.. kort na zijn terugker uit het Land der Rijzende Zon. Die stemming vindt men met alleen in regeerings-, wetenschappelijke en gegoede kringen, maar ook onder de arbeiders. „Wellicht maken de handel en de industrie die zich bedreigd voelen, thans een uitzon dering" aldus de kolonel „handel is nu eenmaal handel". „Maar", was de wedervraag, „hoe ver klaart u het dat de Japansche kranten dan dwars tegen de opinie van een aanzienlijk deel van het publiek in steeds maar van hun anti Nederlandsche stemming zouden doen blijken; het zou toch veel meer voor de hand liggen dat de kranten, wellicht zon der eigen overtuiging, de stemming van het publiek weergaven?" De kolonel wees op den slechten invloed, dien enkele hier te lande opereerende scri benten op de Japansche journalisten uit oefenen, Om pers i-- der Poel den nadeeligen invloed van mige schrijvers over Janan, die minder kennis van zaken bezitten dan men hun toekent. Er zijn vele misverstanden onts'aan niet alleen door het verschil in gezichtspunt en belang, maar ook door de totaal afwijken de geestesgesteldheid van den Japanner en den Nederlander. De zucht tot langdurig overleg en compromis is ongetwijfeld een der redenen, waardoor onderhandelingen met Japan zooveel tijd vorderen, hijvoor beeld. Men moet daarbij niet dadelijk den ken aan methoden om op sluwe wijze tijd te winnen. Japans levenspeil De positie van Japan is niet gemakkejijk. Het moet exporteeren. Soms geschiedt dit onoordeelkundig. Het is de vraag of het prijsniveau der Japansche artikelen thans niet veel te laag ligt en te weinig winst laat. Het staat intusschen vast. dat Japan goedkoop zal kunpen blijven producee- ren. Onjuist is te meenen, dat dit alleen mogelijk is door uitbuiting van den ar- De Japanner van hoog tot laag heeft zeer weinig behoeften. Zijn stand wordt ook niet bepaald door den staat, die hij voert, maar door wat hij is. De beroem de generaal Nago bewoonde een huis, waar •voor een li disch onderofficier 'en neus zon optrekken. De hoogste ambtenaren genieten een zeer bescheiden salaris, een paar hon derd gulden in Indische munt. Daartegenover zijn de levenskosten zeer laag. Voor water en licht betaalt de Japan ner waarschijnlijk slechts een twintigste van wat wij er voor betalen. Transport idem. De benzineprijs is naar Indische maatstaf belachelijk laag. Dit alles, gevoegd bij de geringe behoeften, maakt het den Japansehen arbeider mogelijk van zijn geringe inkomsten rond te komen. Intusschen heerscht er in Japan ook veel werkloosheid en de werklooze Japanner is er slecht aan toe, want de regeering kan weinig of niets voor hem doen. De toestand in den landbouw is zeer ongunstig. Spreekt men den Japanner over de des- sastrcuze gevolgen, die men de invasie van zijn goedkoope producten in de oecnomi- sche sfeer van Indië gehad heeft, dan blijkt hij daarvan niets te beseffen. Wat hij wil. is slechts het vinden van nieuwe afzet gebieden. Verder gaan zijn bedoelingen niet Versterking der banden Het is een eminent belang voor beide landen, dat voor de toekomst wordt ver meden dat allerlei misverstand ontslaat door gebrek aan kennis. Het verwijt moge juist zijn, dat men in Taran het Nederlandsc'no en het Indische gezichtspunt niet steeds be grijpt, het omgekeerde is niet minder waar, en de groote moeilijkheid schuilt juist in het feit, dat het moeilijk valt zich in el- kandens levens- en gedaohtensfeer te ver plaatsen, die inderdaad hemelsbreed uiteen liggen. Slechts door nauwgezette en wel willende bestudecring en oriëntatie zullen deze kloven kunnen worden overbrugd, en het is een aantrekkelijke taak daaraan mede te werken. De begrooting van Financiën 75 millioen minder aangevraagd. Op de begrooting van het departement van Financiën werd voor 1934 toegestaan: gewone dienst f 143.075.705, kapitaaldienst 35.732.826, terwijl voor 1935 .vordt geraamd gewone dienst f 80.718.003, kapitaaldienst f 22.573.356, zoodat op den geheelen dienst minder wordt aangevraagd f 75.517.172. Van dit bedrag komt voor den kapitaaldienst f 13.159.470, zoodat de gewone dienst een vermindering vertoont van f 62.357.702. Deze vermindering vindt grootendeels haar oor zaak in een geraamde lagere uitkeering van het gemeentefonds ad f 6.103.568, en het vei vallen van de uitkeering aan het leening- HULDIGING EDO J. BERGSMA Ter gelegenheid van zijn vijftig jarig voorzitterschap van de A.N.W.B. Gistermiddag heeft in hotel Paulez te Den aag de huldiging plaats gevonden van den heer E d o J. B e r g s m a, ter gelegenheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van den A.N.W.B.. Toeristenbond voor Nederland. Van „Paulez" wapperden de Nederland sche vlag en de A.NAV.B.-vlag. Rondvlucht van Douglas en F 36 Heden hebben de leden van den Raad an Bestuur en den Raad van Commissa rissen van de K.L.M. en de K.N.I.L.M, eer rondvlucht gemaakt met den Fokker F. 36 en de Douglas DC2. Om tien uur 's morgens hebben de genoodigden onder leiding van den heer A. H. G. Fokker de F. 36 op Schip hol bezichtigd. Om 11.45 is het vliegtuig ge start naar Twente, waar het om 12.30 zou aankomen. Het Douglas vliegtuig verliet Schiphol om 10.45 en landde om 11.20 te Eelde, vanwaar het te 12.05 naar Twente vertrok; aan komst 12.30. Samen vertrokken de beide nieuwste vliegtuigen der K.L.M. om 13.40 naar Eind hoven, aankomst 14.20. Om 15.00 uur vond de start naar Vlissin gen plaats (aankomst 15.35), vanwaar zij om 16.00 uur naar Haamstede doorvlogen (aankomst 16.10). Om 16.40 vertrokken Fokker en Douglas naar Waalhaven, waar ze om 17.00 zouden landen en vandaar zouden ze om 17.30 naar Schiphol (aankomst 17.50) gaan. Bedreigde landgoederen Een beroep op de Regeering Het bestuur van den A.N.W.B. heeft adres gericht aan den Minister van Econo mische Zaken, waarin verzocht wordt de bedreigde landgoederen „Het Planken Wam buis" en „De Hooge Veluwe" tot objecten van werkverschaffing te bestemmen voor de Nederlandsche boomkweekerij. Door zulk een aankoop, welke, naar de meeninT a ^n het bestuur, ondanks d' toe stand van 's lands financiën, volkomen ver antwoord zal zijn, zal een natuurpark van hooge ideëele waarden voor de toekomst, van groote hygiënische en klimatologische waarden -voor het heden en bovendien van bijzondere economische waarde in dezen crisistijd voor ons Volk behouden blijven. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Prov. Bond van afdeelingen van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding in de provincie Groningen zal Vrijdag 26 Oct. a.s. te Sappemeer in de Geref. Kerk worden gehouden. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd tot hoofdinspecteur chef van rechts zaken de chef van Algemeene Zaken dr. J. H. Jonckers Nieboer; tot chef van Algemeene Zaken de inspecteur der exploi tatie dr. T. G. H a i t s m a M u 1 i e r. ROFFELRIJMEN WONDERLIJK GEZELSCHAP EDO J. BERGSMA In de zaal waren vele bloemstukken, o.a. van het bestuur van de Pullmanclub, het K.N.A.C.-bestuur, het gemeentebestuur van Enschedé, de Nederlandsche Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel; aange sloten bij den Centralen bond van Trans portarbeiders, het bestuur van den Nederl. Journalisten-Kring, het bestuur der Nederl. Autohusdienstunderneming, het dagelijksch bestuur en de directeuren, benevens het al gemeen bestuur van den A.N.W.B. en ook van de Nederl. Skivereeniging. Vele vooraanstaande personen uit de A.N.W.B.-kringen hadden zich in de vesti bule van „Paulez" verzameld, toen de heer Edo Bergsma, vergezeld van zijn familie, binnenkwam. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer W. H. de Beaufort, heeft den jubilaris in dichterlijke bewoordingen toe gesproken namens de zeer breede schare Nederland, die den heer Bergsrna thans hulde en dank wilde brengen. Spr. wei het bijzonder karakter van dit jubileum en op den zeer grooten omvang der organisa tie, aan welker hoofd de heer Bergsma ge steld is en die meer dan 100.000 Nederlan ders verzameld heeft. Gewaagd werd van het A.N.W.B. museum, dat straks aan den Veluwezoom zal staan en op één der hoeken waarvan de Bergsmatoren, de commando toren verrijzen zal. Voor dezen hoektoren bracht spr. aan Edo Bergsma thans een eerste krachtig fundament, bijeengegaard door duizenden in den lande aan kleine, be scheiden. roode IJsselsteentjcs. Als bewijs van de waardeering van het Nederlandsche volk deed spr. een reusach- tigen lauwerkrans, tot dusver met een doek bedekt, onthullen. De krans was samenge steld uit duizenden naamkaartjes van de deelnemers aan het huldeblijk, van H.K.H. Prinses Juliana af tot aan den eenvoudigen werkman toe. Midden in den krans staat met zilveren letters: „Hulde aan Edo Bergs ma, van de leden der A.N.W.B.". Na de onthulling van den krans volgde een daverend applaus. De heer De Beaufort vervolgde zijn speech, Edo Bergsma verder huldigende. Een hartelijke ovatie werd den jubilaris nu de rede gebracht. De heer De Bd&ufort over handigde den heer Bergsma een belangrijke gift als bijdrage in de bouwsom voor het te stichten A.N.W.B.-museum te Rhenen. Hierna sprak de heer K r a a k e. het oud ste lid van het algemeen bestuur van den A.N.W.B., bloemen aanbiedende aan de echtgenoote en de dochter van Edo Bergs- Een wonderlijk gezelschap Is kortelings gevormd, Waardoor de gouden standaard Zal worden weggestormd. Er wordt een Nederlandsche Vereeniging" gesticht Die op de „waardevastheid" Van 't geld zijn aandacht richt Die doordevaluatie, (Ontwrichting van de munt) De prijsval wil doen stoppen Op een behoorlijk punt! Een wonderlijk gezelschap: De rijke fabrikant, De denkende professor Met Kupers hand aan hand; En elk dier drie partijen Eendrachtelijk geschoord Door vele inflatoren Van zeer diverse soort! Eén groep wist deze N.V. Niet aan de haak te slaan, Die met de gouden standaard Zal naar de kelder gaan: De massa kleine spaarders, De trekkers van pensioen, En die het met een handvol Aan rente moeten doen. De waarde van de gulden, Van 't loon moet naar benee; Daar werken roode leiders Met volle kracht aan mee! Vooruit maar, naar de chaos! De prijsval moet gestuit! Daar slaat de roode actie Nog wel een slaatje uit: Het gaat maar om véél guldens, Al zijn die weinig waard; 't Gaat om de propaganda Die zware zorgen baart! (Nadruk verboden.) LEO LEI ma en aan den jubilaris zelf een plaquette met zijn beeltenis voor't A.N.W.B. museum. Namens de K.N.A.C. gaf de heer Len horst Homan een zilveren blad met inscriptie, waarvan de aanbieding met een van de grootste waardeering getuigende toe spraak vergezeld ging. Voorts spraken de heer R e d e 1 oudste lid van het dagelijksch bestuur, die een kastje aanbood, waarin al de A.N.W.B. souvenirs, door den heer Bergsma in dei loop der jaren ontvangen, zullen worden Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent De heer Edo Bergsma voerde vervol gens zelf het woord en dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en de aange boden geschenken. Op de rede van den heer Bergsma volgde een hartelijke ovatie. De heer P. Schinkel sprak namens het Bondspersoneel en bood den jubilaris een portefeuille aan, inhoudende een reis naar de Italiaansche meren. Aan mevr. Bergsma vereerde hij bloemen. Na zijn toespraak volgde een driewerf „hoera!" van alle aan wezigen. Daarna volgde de receptie, die aan hon derden gelegenheid bood den heer Bergsma te complimenteeren. De F.nschedésche politiemuziekvereeniging bracht tijdens de receptie een serenade. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft den aanleg van de aardebaan van weg 12 van het rijks- wegenplan (Den Haag—UtrechtDriebergen Arnhem) onder de gemeenten Zegwaart, Bleiswijk, Zevenhuizen, Waddinxveen en Moordrecht, "met bijkomende werken, ge gund aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. te Amsterdam voor f 951.000. ZONDAG 23 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245. 9 M- 10.00 v.m. en 5.00 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. In beide diensten zal voorgaan Ds. J. C. Brussaard. HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING S.30—9.30 Morgenwijding door Ds. J. C. Hoekendijk. Zaog door het Chr. Gem. Zangkoor „Immanuel" der Vrije Evang. Gemeente, te Hilversum. Dir. Dos Kroes. 1 Zingen: Jezus' lijden, Wesnitzer. 2 Lezen: Psalm 32. 3 Tekst: Ps. 32 1. 4 Gebed. 5 Zingen: Roep God aan. 6 Toespraak. 7 Dao ken. 8 Zingen: Mij is barmhartigheid ge- 5.00—5 45 n.m. Gewijde muziek. 5.45—7.00 Kerkdienst uit de Weezenkapel, te Neerfcosch. Voorganger: Ds. H. Kluin. Zang door Neerbosch' Zangkoor o.l.v. Jac. S. de Vries. 1 Votum. 2 Gemeentezang: Ps. 65 1. 2. 3 Schriftlezing: Hebr. 11 1-10. 4 Zangkoor. Ik hef nu mijne oogen op Zierau. 5 Gebed. 6 Gemeentezang: Gezang 3 3. 4. 6. 7 Tekstopgave: Hebr. 11 1. 8 Prediking. 9 Zangkoor: Die eenmaal Hem beminnen mocht, de Vries. 10 Nagebed. 11 Gemeentezang: Gez. 189 4. 12 Zegen. 7.00—7.45 n.m. Gewijde muziek door Annie Geest, sopraan. Ferdinand Kloek, studio-or gel. 1 Bron van alle waarheid. 2 Wat zoudt gij u. mijn ziel. 3 Waarom wilt ge u toch scheiden. 4 Orgelspel. 5 Zalig hij. die 't hoogste goed. 6 Hoort gij niet de kreet uws harten? 7 Vaak hebt gij Gods stem verno men. 8 Orgelspel. 9 Van de vreugde des hemels. 10 'k Wil U, o God, mijn dank be talen. LONDON REG. 342.1 M. 8.20 Kerkdienst. 1 Hymne: Immortal, invi sible, God only wise. 2 Biecht en absolutie. 3 Psalm 114. 4 Tekst: I Cor. I, 18—31. 5 Nunc dimittis. 6 Belijdenis der Apostelen. 7 Collecte en gebed. 8 Hymne: Pray that Je- ru-ulem may have peace and felicity. 9 Preek. 10 Collect. 11 Hymne: We sing the praise of Him Who died. 12 Zegen. SCOTT. REG. 373.1 M. 8.15 Schotsche kerkdienst. 1 Metrische Psalm no. 102-2de versie (v. 13-18): „Thou salt arise, and mercy yet". 2 Gebed en Onze Vader. 3 Hymne: ..Lead us O Fa ther. in the paths of peace". 4 Bijbellezing. 5 Gebed. 6 Hymne: „Spirit of God. that moved of old". 7 Preek door Rev. Oswald B. Milligan MC., T.D., B.D. 8 Hymne: „The day Thou gavest, Lord, is ended". 9. Zegen. MAANDAG 24 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Morgenconcert (gr.muziek). 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. G. J. Sanders. 11.0011.30 Lezen van Chr. lectuur. Uit „Zee en Heide" van G. F. Haspels. 11.3012.00 Griff Frysk Selskip. W. Cu- perus: „Fryske folksskriuwerlj". 12.00-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Gramofocnmuziek. Zang-recital door Sietske A. d. vleugel: Margarethe 12.30—1.30 Bolten, alt-m HoogersHöfel. 1.30-2.00 Hobo-recital door B. de Vries. A. d. vleugel: A. Tump. 2.00—2.35 n.m. Uitzending voor scholen, P. M. Legêne: „Kinderleven in de heiden- 2.35—2.45 n.m. Gramofoonmuziek. 2.45—3.15 n.m. Wenken voor de keuken door mevr. M. AdrianMerckens: „We gaan weer bakken". 3.15—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. 4 005.00 n.m. Bijbellezing door Ds A. Dercksen. Zang: mej. C. de Jager. Orgel: M. F. Jurjaanz. 5.00—5.30 n.m. Gramofoccmuziek. 5.30—6.30 n.m. Bespeling van het studio orgel door L. Blaauw. 6.30—6.58 n.m. Vragenuurtje. 7 00—±7.15 n.m. NCRV. Klein-orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 9.00—9.30 n.m. Mej. Joh. H. Ekering: „Zal iets voor den Heere te wonderlijk zijn?". 10.00—10.10 n.m. Vaz Dias. 10.45—11.45 n.m. Gramofoonmuziek. HTLVFRSUM 1875 M, A.V.R.O. 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Rie Beyer draagt voor. 11.0012.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr., m.m.v. Jeanne Ruygrok, so- 12.01— 2.00 n.m. Lunchconcert door Kovacs Lajos en sijo orkest. 2.003.00 n.m. Zangvoordracht door Ge rard Holthaus, bariton: a. d. vleugel: Egbert Veen. 3.00—4.00 n.m. Middagconcert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 4.15—4 30 n.m. Gramofoonmuziek. 4J05.30 n.m. Causerie door Max Tak: „Korte musiceerende films van Warner Bros". 5.306.45 nun. Concert door het Rembrandt Theater-Orkest o.l.v. Daaf Hartogs. 6.45—7.00 n.m. Gramofoonmuziek. 7.00—7.30 n.m. Viool-recital door Nicolas Roth: a. d. vleugel: Egbert Veen. 7.30— 8.00 n.m. Fransche gramofoonplaten, verzameld door Mr. H. M. Merkelbach. 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.059.00 n.m. Gramofoonmuziek. 9.00—9.30 n.m. Radio-tooneel. Studio-op voering van „Toen Dirk moest bridgen een hoorspel in 3 tafereelen, door F. de Sinclair. 9.30—10.30 n.m. Mozart-cydus. 1. Het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Prof. Georg Kulenkampff, viool. 10.30—12.00 Aansluiting van het Carlton- Hotel te Amsterdam. Concert door Corne lius Codolban en zijn orkest BUITENLAND Parijs (Radio) 1648.4 M.« 6.55 n.m. Lezing: „L'exposition du Sahara7.10 n.m. Boek bespreking. 9.50 n.m. Kamermuziek. Daventry 1500 M.: 7.05 n.m. Filmpraatje. 8.20 n.m. Promenade-concert. Wagner- programma. Boekarest 212.6 M.: 8 20 n.m. Kamermuziek. Londen Reg. 342.1 M.: 8.20 n.m. „Scrap- fcook for 1910". Wecncn 506.S M.: 8.20 n.m. Oskar Czeija: „10 Jahre RAVAG". 9.25 n.m. Sympho* nieconcejt o.l.v. Oswald Kabasta. Kalundborg 1261 M.: 8.50 n.m. Vivaldi- Scarlatti-concert. 10.30 n.m. Ged. uit „Cagliostro in Wien" van Johann Strauss. Oslo 1186 M.: 8.50 n.ni. Zevende Noordsche muziekfeest: Zweedsch programma. Hamburg 331.9 M.: 9.05 n.m. „Das Lied von der Glocke". luisterspel naar Schiller, met muziek van Hugo Distier. Miinchen 405.4 M.: 9.20 n.m. Zuid-Ameri- kaansch concert. Boedapest 549.5 M.: 9.30 n.m. Wagner- Symphonie- WIJ berichten hiermede, dat de bekende QUAKER DIERE NI- BOEKJES voor kinderen, die wij tegen inzending ven 3 bons beschikbaar stelden. TIJDELIJK, nl. tot 31 DECEMBER 1934. voor 5 BONS uit QUAKER Hovermout-pokken vorkrljoboor zijn. The Quaker Oals&mpany Rotterdam Uit de dagen der Afscheiding Ds. H.de Cock in de gevangenis te Groningen III (Slot)* De brief aan den Koning Ook zond hij uit de gevangenis een uitvoerig schrijven aan den Koning. Daarin deelde hij mede tot tweemaal toe veroor deeld te zijn en wel 27 Nov. voor een geldboete van 50, met betaling der proces-kosten en 28 Nov. tot een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete .van 150, benevens de kosten van het proces. Het eerste was, dat hij was aangemerkt als hoofd van een godsdienstige samenkomst, terwijl hij een ge schorst predikant was, en het tweede omdat hij 19 Oct. zich schuldig zou gemaakt hebben aan verstoring en verhindering der openbare Godsdienstoefening. Hij wijst er op, hoe vijand schap en haat tegen de ware leer de drijfveer zijner tegenstan ders was en hij niet op grond der Nederlandsche wet, maar op die van Napoleon veroordeeld was. Hij vroeg aan den Koning op grond van zijn eed aan de grondwet, herstelling van het onrecht. Voorts geeft de Cock een duidelijke toelichting van hetgeen door De gevangenis te Groningen, waar Ds de Cock heeft vertoefd. (Dit het Gedenkboek der Afscheiding, uitgegeven vanwege de Synode der Chr. Geref. Kerk, door D. J. v. Brummen, Dordrecht) II stond in ons blad van 20 September, de geifleente van Ulrum is geschied door zich af te scheiden van het bestaande Hervormde Kerkbestuur. En omdat zijn ge meente bleef bij de Geref. Belijdenis had zij ook recht op de kerkelijke goederen, was het zijn recht in die kerk te prediken, wat hem door de Besturen was belet. Maar ook dit verzoek aan den Koning bleef vanzelf zonder gevolg. De Cock kreeg van den Minister van Justitie antwoord, dat zijn klachten ongegrond waren bevonden. In Januari 1935 kwam een geschrift uit getiteld: Beschou wing van de Belijdenis des Geloofs, wat een scherpe veroordeeling inhield van de Geref. leer en haar voorstanders. Hoewel de naam was verzwegen, hield men er algemeen dr. Bentheim Reddingius voor. De Cock las ook deze brochure in de gevangenis. Hij was over zulk een schrijver verontwaardigd, te meer daar de schrijver zijn naam verzwegen had. Daarna be gon hij terstond een tegen-brochure te schrijven, die later ver schenen is. Een echt strijdschrift. De titel laat het reeds zien. Maar 't is te verstaan als men ter wile van de Gereformeerde waarheid drie maanden lang in de gevangenis moet zuchten. De titel luidt: WEDERLEGGING van het goddelooze stuk GETITELD Beschouwing van de Belijdenis des gelools onlangs door een bekende NACHTUIL uitgegeven Met oogmerk om de wereld te verleiden en te stijven in haar verkeerde gedachten nopens en vervolging van de WARE GEREFORMEERDEN en de Gereformeerde leer te verkeeren in een baj'ert van verwarring, en in plaats van den WAARACHTIGEN DIENST VAN GOD den afschuwelijken H. DE COCK Gereformeerd Leeraar onder 't Kruis om Christus' wil Wie nu even indenkt, waar en tegen wien deze brochure schreven werd, kan deze breede titel ten volle begrijpen Een doctor in de Theologie, die zijn naam niet bekend maakte, zocht in zijn geschrift op listige wijze de Gereformeerde leer krachteloos te maken en de Geref. Belijdenis aan te vallen. Dat duldde de Cock niet, die steeds met open vizier streed. Daarom noemde hij die brochure een goddeloos stuk, uitgegeven door een Nachtuil, met de bedoeling om de publieke opinie aangaande de Gereformeerden te misleiden en het godsdienstige volk van den zuiveren dienst af te voeren. Hier toont de Cock metterdaad, zit tende in de gevangenis een vurige schrijver te zijn voor de Gereformeerde leer en die ten koste van alles om Gods wille te willen handhaver^ Bericht van de afzetting Den 21en Januari kreeg de Cock in de gevangenis nog een extra bezoek. Het was de bode van het Provinciaal Kerkbestuur. Deze overhandigde hem persoonlijk een officieel kerkelijk stuk. 't Was ook van gewicht. Dit stuk hield in de officieele verkla ring van het Prov. Kerkbestuur, dat Ds. H .de Cock van zijn dienst als predikant in de Nederl. Herv. Kerk namens de Algemeene Synode geheel was afgezet. De Cock kreeg dus aldaar zijn afzettingsbul toegezonden. En wat was de grond zijner afzetting? Hij was schuldig verklaard jegens het bedrijf, dat leidde tot verstoring van de orde en eendracht in de Ned. Herv. Kerk, ter zake van de uitgave van het werkje getiteld: De Evangeli sche Gezangen getoetst enz. door Jac. Klok met een aanprijzende rede. Meer niet Ach, als men maar iemand vinden wil. Maar de ware oorzaak werd verzwegen. Dat het ging om de handhaving der Geref. leer. Voorts was het bloot een formaliteit. Immers Ds. de Cock had zich 14 Oct. reeds afgescheiden van het Ned. Herv. Kerkbestuur? De afzettingsbul had in werkelijkheid geen in meer. In de maand Februari kreeg zijn vrouw een aanschrijving van de kerkelijke besturen, dat zij met haar gezin tegen den 14dcn dier maand de pastorie moest hebben ontruimd. Dit was nog niet verwacht. Terwijl de Cock in de gevangenis vertoefde moest zijn vrouw zien binnen veertien dagen een andere woning te krijgen. Een woning werd niet zoo spoedig gevonden. Tenslotte ruimde een weduwe een kamer en voorhuis van haar woning in om aan het gezin van den verdrukten leeraar onderdak te geven. Onder al deze smartelijke ervaringen is De Cock nochtans go- troost en wil alles om 's Heeren Naam lijden. Hij troost en be moedigt zijn vrouw per brief zooveel hij kon. In de laatste week van Februari was de tijd zijner gevangenis schap voorbij. Volgens de notulen van het college der regenten moest Donderdag 26 Februari de Cock vertrekken. (In meer dan een boek is sprake van 24 Februari, dat schijnt niet juist te zijn). Vlak voor zijn vertrek uit de gevangenis schrijft hij nog het volgende aan zijn vrouw; Binnenplaats van de gevangenis te Groningen, waarheen Ds. de Cock op 28 Nov. 183& werd over gebracht. Uit het Gedenkboek der Afscheiding, uitgegeven van wege de Synode der Chr. Geref. Kerk door D. J. van Brummen te Dordrecht Deze foto's zijn reproducties van zeer oude foto's, die in het archief van de stad Groningen worden bewaard. Door de zeer welwillende medewerking van Dr H. P. Coster, archivaris, kwamen deze foto's in ons bezit. Lieve vrouw en zuster in de gemeenschap van onzen Heere Jezus Christus, genade en vrede zij U in Hem -net de onzen en al de zijnen! De ure mijner verlossing is gekomen, echter heb ik die door 's Heeren goedheid en genade niet verlangd en be geerd, maar gekomen zijnde, neem ik die met dankbaar heid aan. De vijanden laten mij, zoo het schijnt, zonder onderzoek vrijelijk uit. Zoo de Heere wil. kom ik Zaterdag te huis. De Heere geve ons dan een gewenschte vereeni ging en leide, steune en sterke ons voorts in Zijn wegen, op dat wij het Lam mogen volgen, waar het henen gaat. Groet bij voorbaat van mij, allen, die Jen Heere Jezus liefhebben en de Heere vereenigo ons spoedig geestelijk en lichamelijk, Amen. Uw liefh. man en broeder II. DE COCK Zoo nam Ds. de Cock Donderdag 26 Febr. afscheid van de Groninger gevangenis met zijn cipier Kruiger, en na nog enkeie dagen in de stad vertoe/d te hebben kwam hij Zaterdag 28 Febr. te Ulrum terug, waar nieuwe moeite en strijd hem'wachtte. Maar hij noemde zich een dienstknecht van Jezus Christus onder het Kruis. En terecht Ds. A. H. HILBERS

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7