i 4" KV-Suik"- ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2' t buitenlanu DE TAIFOEN-RAMP IN JAPAN VREDELIEVEND EN MILITARISTISCH De Volkenbond heeft in de afgeloopen Week liet bolsjewistische Rusland ingehaald. Terwille van dein vrede, zooals het heet. In ons hoofdartikel van vandaag kan men lezen hoe wij daar over denlccn. Hier diene een kleine illustratie woorden om aan te toonen hoezeer de staten, die Rusland „ter wille van don vrede" in den Volkenbond brachten, op dien vrede vertrouwen. Van Frankrijk behoeven we dit niet zoo zeer aan te toonen. Frankrijk's vredelievendheid wordt te Pa rijs sinds jaar en dag uitgebazuind en dan wordt er steeds bij gezegd of gedaoht, dat het terwille van die vredelievendheid zijn leger zoo sterk mogelijk moet houden. Dat Is dan ook altijd nog het talrijkste en best- geoutilleerde van Europa. Ook Italië was er sterk voor, dat Rusland in den Volkenbond kwam, terwille van den Vrede. En het is wel opmerkelijk, dat juist een paar dagen na de beslissing dienaangaan de, de Italiaansche ministerraad een besluil heeft goedgekeurd waarbij de opvoeding van alle Italiaansche kinderen er in de eer ste plaats op gericht zal zijn van alle jongens goede soldaten te maken. Van zijn 8ste ^ar zal voortaan elk Ita liaansch joggie, dat daar maar eenigszlns voor geschikt is, opgenomen worden in een organisatie welke er op uit is militaire deugden bij hem aan te kweeken. Door ver scheidene stadia heen bereikt hij eindelijk het leger, waaraan ihij tot zijn 55ste jaar als reservist verbonden blijft. Na zulk een besluit begrijpt men wat Mus solini bedoelde, toen hij bij het einde der groote manoeuvres onlangs op een tank- itoren sprak: „Wij worden steeds meer een militaire natie, omdat wij zulks willen. En daar wij het woord niet vreezen, voegen wij er bij „militaristisch". Om vollekBg te zijn voegen wij er bij: „krijgshaftig", dat is in onovertrefbare mate begiftigd met de deug den van opofferingsgezindheid en toewijding jegens het vaderland. Dit beteelkent, dat heel het leven der natie, politiek, econo misch en geestelijk, moet zorgen, dat aan ,de militaire eisehen voldaan wordt." Zoo is dus militair besef het hoogste doel geworden in het Italië van den Duce. Zelfs zal het zoo ver gaan, volgens het bovenbedoeld ministerieel besluit, dat al leen da geoefende soldaat als volwaardig burger zal worden beschouwd. Zoo zal nie mand in de toekomst in Italië eenig weten schappelijk examen kunnen doen zonder bevrdigende kennis van zekere onderdeelen Van de krijgswetenschap. Het fascisme is begonnen het Italiaansche M>lk te maken tot een solied blok. Thans Btoet dit blok militaristisch en krijgshaftig gamaakt worden voor de taak naar buiten: gnootar prestige en de befaamde plaats on der de zon zegt de Times-correspondent te Rome. En deze fase wordt, volgens de „Corrière" Verhaast door den algemeenen toestand want „in deze donkere tijden is het noodig sterk te zijn". De Fransche pers begint al te rekenen: tegenover de 1.000.000 man welke Italië on der de nieuwe wet onder de wapens zal heb ben zullen in Frankrijk „slechts" staan 300.000 man van het binnenlandsche en 200.000 man van het koloniale leger van Frankrijk. De bewapeningswedstrijd der vredelieven- fien is al in vollen gang. O Volkenbond! O Ontwapeningsconfe- fentiel Het wordt wel een diep-tragisch debacle Van de menschelijke wijsheid. Wij hebben met onze internationale orga nisaties tè hoog gemikt. POLENS MINDERHEDEN- VOORSTEL Na discussie ingetrokken Haar Polen blijft bij zijn meening Nadat Engeland, Frankrijk en Italië zich Sn de politieke commissie te Genève hadden uitgesproken tegen de algemeenmaking van de minderhedenbescherming, heeft Polen Zijn voorstel daartoe ingetrokken. Dit wekte algemeene verrassing. De voorzitter, Madariaga, had den Pool- bchen gedelegeerde Raczynski verzocht nog maals het woord over de geheele kwestie te voren, daar men met de debatten niet ver ifier kivam. De Poolsche gedelegeerde verklaarde daarop, dat Polen bij zijn meening in deze kwestie blijft. Het Poolsche Voorstel heeft bij eenige staten instemming gevonden en bij andere is het op twijfel ge- Btooten. Het zou hem niet moeilijk vallen, de doelmatigheid van het voorstel overtui gend te bewijzen. Hij verklaarde echter daarvan af te zien, daar het op het oogen- blik niet noodig is en daar er geen kans bestaat op een besluit in den zin van het Poolsche voorstel. Op dezen grond zal Polen het voorstel niet in stemming te brengen. Van Poolsche zijde wordt nog het volgen de medegedeeld, dat de verklaring van mi nister Beek voor de Volkenbondsvergadering haar volledige geldigheid behoudt, derhal ve ook de aankondiging, dat Polen zijn me dewerking bij de controle op de verdragen betreffende de minderhedenbescherming zal intrekken, wanneer een generaliseering fier verdragen niet te bereiken is. POSTSTAKING TE BARCELONA. MADRID, 22 Sept. De ambtenaren der pos terijen in Barcelona zijn in staking gegaan met het gevolg, dat de postdienst aldaar volkomen is stopgezet. Een gelijke staking in de hoofdstad werd door de autoriteiten voor komen, welke tijdig op de hoogte waren go- bracht van de desbetreffende plannen. yatiteiL Reeds 943 dooden Duizenden gewonden en dakloozen In een deel der vorige editie konden wij nog het eerste telegram, dat ons bereikte over de vreesdijke taifoen-ramp in Japan, opnemen. De nadere bijzonderheden, die daaruit zijn binnengekomen, teekenen deze ramp in al haar ontzetting. Zoo zijn volgens een der laatste be richten, door het Japansche ministe rie van Binnenlandsche Zaken ver strekte mededeeling bij de ramp in 18 steden van het land in het geheel 943 personen om het leven gekomen. 3738 personen zijn gewond, terwijl nog 503 personen vermist worden. Alleen reeds in de prefectuur Osaka zijn 767 personen gedood en 3058 gewond, ter wijl 488 personen vermist worden. Te Tokio zijn 4 menschen gedood e: gewond. Volgens een radiogram uit Takamatsoe vreest men aldaar, dat meer dan 2300 op het eiland Sjikotoe gestationneerde vis- schersbooten zijn gezonken. Uitgestrekte oppervlakten in Midden-Ja pan zijn verwoest. Er zijn 47 scholen ingestort, waarbij 225 kinderen zijn gedood, 820 min of meer ernstig gewond, terwijl nog drie kinderen vermist worden. In 188 volkomen vernielde en 260 sterk beschadigde huizen heeft men 96 dooden en 298 gewonden gevonden. Twintig huizen zijn geheel door den springvloed meege sleurd. In totaal staan 160 000 huizen onder water. Te Osaka is het krankzinnigenge sticht door den vloedgolf vernield; meer dan 60 verpleegden worden vermist. Bij de tien treinen, die door den taifoen uit de rails zijn geworpen, bevond zich ook de uit 10 wagons bestaande express Tokio-Sjimo- nosiki, die met ~50 reizigers bezet was. Volgens het rapport der politie zijn alleen te Osaka 100 personen gedood. Vijftigdui zend huizen staan hier onder water. Te Kioto zijn volgens de politie 103 perso en gedood én 352 ernstig gewond. Volgens mededeelingen uit Sjimono) Seki zijn vier stoomschepen met in 't geheel 500 personen aan boord, welke op 20 September de haven hebben ver laten, tot nu toe nog niet ih hun plaat sen van bestemming aangekomen. Men vreest dat de schepen zijn ver gaan. Volgens verdere berichten is een trein met werklieden ten gevolge van het bezwij ken van een spoorbrug, in een rivier terecht gekomen. Een groot aantal arbeiders is ver dronken. Volgens de tot nu toe ontvangen mede deelingen heeft Japan bij deze ramp in het geheel 33 vliegtuigen verloren. Det telegraafkabels tusschen Kobe en saka zijn voorloopig hersteld. Te Kobe hebben verscheidene Koreanen van den toestand misbruik willen maken om te plunderen. Zij werden direct door de politie neergelegd. De leden van 't corps diplomatique hebben de Japansche regeering hun deelneming uitgesproken naar aanlei ding van de vreeselijke natuurramp. Vliegtuigen te hulp geroepen Op aanwijzing van de regeering is een aantal vliegtuigen opgestegen om tezamen met pionnierstroepen het reddingswerk aan te vatten. De vliegtuigen zullen ook levens middelen medevoeren, daar sommige steden zeer moeilijk langs de gewone wegen te be reiken zijn. Alle krachten zullen worden ingespannen om het leed, dat de catastrofe veroorzaakt heeft, eenigermate te verzachten. Op bevel van den minister van oorlog zijn troepen gerequireerd om de berging der nog onder de puinhoopen bedolvenen te bespoe digen. Bij Osaka heeft men een gebouw voor kraamvrouwenverpleegden kunneu uitgraven, waarbij een deel der verpleegden gered is. De radioverbinding tusschen Osaka en Tokio, die verbroken was, is hersteld. In geheel Japan heerscht rouw over deze ontzettende ramp. De Mikado heeft v^n den bekenden publi- cis Woto een rapport over de catastrofe verzocht. De staking in de textielindustrie Interventie van Roosevelt Uit New-York: President Rooeevelt heeft er bij de stakende textielarbeiders op aan gedrongen onmiddellijk net werk te her vatten. Voorts heeft Roosevelt de textielindu- strieelen verzocht, de arbeiders, die gestaakt hebben, zonder onderscheid weer te werk te willen stellen. Formeel heeft Roosevelt het rapport goed gekeurd van de door dien gouverneur van New Hampshire gepresideerde enquête commissie. De president rekent op de sa menwerking en het rechtvaardigheidsgevoel der beide partijen. In het rapport wordt aanbevolen de instel ling van een commissie, welke tot taak zal hebben de aangelegenheden der textiel arbeiders te bestudeeren ter bescherming van de rechten der arbeiders en de instel ling van een andere commissie, welke de belangen der werkgevers onder oogen zal zien met het doel het aantal tewerkgestelde ai'beiders te handhaven en niettemin de loo- nen te vebhoogen. Arbeiders en werkgevers aanvaarden arbitrage NEW-YORK, 22 Sept. Gister avond hebben zoowel de vertegen woordigers der arbeidens als ook de werkgevers principieel toegestemd in het arbitnage-plan. Men ver- verwacht, dat reeds Maandag 500.000 arbeiders in de katoen-, zijde- en wolindustrie het werk zullen her- DE KONING VAN SIAM De koning en de koningin van Siam, die een reis door Europa hebben gemaakt, zijn gisteren te Dover aangekomen, vanwaar zij per auto zijn doorgereisd naar Louden. MIJNRAMP IN ENGELAND 150 mijnwerkers opgesloten en vermoedelijk omgekomen LONDEN, 22 Sept. In de afgeloopen nacht heeft zich in een steenkoolmijn in de na bijheid van Wrexham een vreeselijke ont ploffing voorgedaan, waardoor groote ver woestingen werden aangericht en ongeveer 150 mijnwerkers werden ingesloten. In to taal bevonden zich op dat moment ongeveer 400 arbeiders in de mijn, doch ongeveer 250 waren werkzaam in een gedeelte van de mijn waar de ontploffing haar uitwerking niet deed gelden. Ten gevolge van liet feit, dat de explosie gevolgd werd door een laaienden brand, konden de in allerijl georganiseerde reddingswerkzaamheden slechts met groote moeite voortgang vinden. De reddingsmanschappen betoonden ware heldenmoed bij hun vertwijfelde pogingen om door te dringen tot dc plaats van hun kameraden die door den dood werden be dreigd. Met levensgevaar doorstonden zij de vrij wel ondragelijke hitte, die op verschillende plaatsen heerschte, maar desondanks duur de het nog 3 uur alvorens de eerste slacht offers geheel verkoold en totaal onherken baar aan de oppe. vlakte konden worden gebracht. Aangevuurd door de wanhoopskreten en het gedrang van een in paniekstemming samengestroomde menschenmenigte, wer den de reddingspogingen met groole opoffe ring en een bewonderenswaardige hardnek kigheid voortgezet. Tegen 10 uur in den ochtend had men eindelijk een 10-tal slacht offers geborgen. Men is er echter nog niet in geslaagd vast te stellen of zich nog le venden in de mijn bevonden. Alle pogingen om contact te krijgen zijn tot dusver nog niet geslaagd doordat men door de uitslaan de vlammen nog niet ver genoeg tot dc plaats des onheils heeft kunnen doordringen. Welke omvang de ramp heeft aangenomen heeft men hier nog niet durven realisceren. Tal van autoriteiten hebben zich onmiddel lijk naar de mijn begeven. Alles zal in het werk worden gesteld om zoo spoedig mogelijk zekerheid te krijgen omtrent het lot der ingesloten arbeiders. De ontvoering van Lindberghs kind De Amerikaansche pers is vol van de be richten over de opheldering van het Lind- bergh-drama. Het is iiitusschen gebleken, dat de gear resteerde een voor elf jaar uit Duitschland gevluchte misdadiger is, Bruno Richard Hauptmann geheeten, die indertijd als blin de passagier naar de Vereenigde Staten is gekomen. In het hoofdbureau van politie te New York is Hauptmann gisteren aan een uitge breid verhoor onderworpen. Op de vraag, hoe hij in het bezit van het geld in zijn ga rage was gekomen, verklaarde hij, dat zijn vriend Fischer, zijn vroegere compagnon, hem al zijn effecten in bewaring had ge geven tot hij uit Europa zou zijn terugge keerd. Zijn vriend was echter in Duitschland gestorven. Hauptmann vertelde verder, dat hij eerst drie weken geleden had ontdekt, dat het vermogen van zijn vriend 14.000 dol lar bedroeg. Hij heeft slechts 150 dollar daarvan uitgegeven. Verdachte verklaarde verder, dat hij sedert 1932 niet meer gewerkt had, maar van spe culatie had geleefd. Hij ontkende ooit te Hopewell, waar het landgoed van Lindbergh ligt, te zijn geweest. Na het verhoor is Hauptmann overgeleverd aan het politiegerecht te Bronx, beschuldigd van het afpersen van een losgeld van 50.000\ dollar. Het verhoor zal Maandag voortgezet worden. Hauptmann, die in Kamenz geboren is, is 24 jaar oud en machine-bankwerker. Men gelooft, dat hij de misdaad alleen heeft gepleegd en men hoopt binnen enkele weken genoegzaam bewijsmateriaal tegen hem te hebben verzameld. Op het oogenblik wordt getracht, een zoo volledig mogelijk verslag van zijn levensloop samen te stellen, zoowel in als buiten de Vereenigde Staten. De vrouw van den gearresteerde is door de politie te New York op vrije voeten ge steld, daar tegen haar geen verdenking is gerezen. Een „Führer", die tot de orde geroepen moet Beweringen in strijd met de leiding Naar K. W. P. meldt, heeft dezer dagen in het Rijnland een der vooraanstaande nat.-soc. Führer in een cursus aan een kweekschool beweerd, dat het nat.-soc. in zijn diepste wezen anti-christelijk is, dat men al midden in den Kuitur-Kampf zit, dat het concordaat alleen maar dient om de katholieken voorloopig stil te houden, dat de strijd pas begint als het vraagstuk van het Saargebied is opgelost, dat de Hitler- jeugd op Zaterdag zóó moe moet worden gemaakt, dat ze Zondags te moe is om naar de kerk te gaan en dergelijk fraais meer. Wanneer men de verklaringen van een der hoogste functionarissen van het Hitier- regiem, Rijksbisschop Müller (zie Kerk nieuws) hiernaast legt. dan kan het niet missen of deze „Führer" zal tot de orde ge roepen worden, HANS STOSS SARASANI OVERLEDEN. Uit Rio de Janeiro: De bekende circus directeur Hans Stoss Sarasani is te Sao Paulo overleden. BELASTING OP STERKEN DRANK IN ZWITSERLAND Uit Bern: De Bondsraad heeft met groote meerderheid de invoering van een belasting op sterken drank aangenomen. Uit Oost-lndie NAUWER AANEENSLUITING VAN IMPORTEURS. BATAVIA 21 Sept. (Aneta) Naar de Java- Bode verneemt worden alhier voorbereidin gen getroffen voor de oprichting van een cen trale importeursvereeniging, die zoowel de groote als de kleine importeurs zal omvat ten en zoowel den localen import als dien verschillende streken van Ned.-Indië in zich zal vereenigen. Het doel der nieuwe vereeniging is nauwe- 1 aaneensluiting en hechter contact, hetgeen vooral noodig wordt geacht in deze tijden van crisismaatregelen. 4 SLACHTOFFERS van OVERTOLLIG HAAR. Dagelijks komen Dames in onze inrichting die door onkundige behandeling en door lokmiddel van goedkoope prijzen hun OVERTOL LIG HAAR niet alleen niet zijn kwijtgeraakt, maar door de slechte behandeling de haargroei erger is geworden. Dames daarom oppassen aan wie U zich toever trouwt, want goedkoop is in den regel duurkoop. Komt das vol VERTROUWEN bij Mevr. LOUISE C. G.MBER (gediplomeerd te Parijs) Laan v. Meerdervoort 1 56, Den Haag, Tel. 331 841 Reeds 30 jaar gevestigd. Vele aanbev. van H.H. Doktoren en behandelde Dames. Nieuwste vlugge methode. Catalogus No. 6 gratis en franco Verwijdering van overtollig haar met gar. van nooit meer terugkomen! Ook verwijdering van rimpels, wratten, lidteekens enz. Huidverzorging. Gemengd Nieuws. Liefdesdrama te Koog a.d. Zaan Drie-en-twintigjarig meisje door afgewezen minnaar doodgestoken Vrijdagmiddag te omstreeks half zes is op het-Sluispad te Koog aan de Zaan de 23-jarige mej. Dina Drieman uit Amster dam, in koelen bloede doodgestoken door den 32-jarigen werkloozen metaalbewerker G. J. Koop, eveneens uit Amsterdam. De dader heeft daama getracht zelfmoord te plegen, doch deze poging is niet geslaagd. De aanleiding tot dit drama is een liefdes historie. Het slachtoffer is een der staaksters aan de Bcobonfabriek „De Lelie" te Koog aan de Zaan. Zij kwam n.l. naar Koog aan de Zaan om haar taak als poster te verrichten, 's Middags kwam Koop. zooals reeds te voren verschillende malen was gebeurd, op haar af, met het doel om de tusschen hem en het meisje verbroken betrekkingen opnieuw aan te knoopen. Na circa een uur me het meisje te hebben gesproken, had hij geei succes en in woede hierover ontstoken, haalde hij een nieuw dolkmes uit zijn zak en stak dit dwars door haar hart. Het slachtoffer gilde hevig, deed nog eenige stappen achterwaarts en viel toen neer. Omwcnenden die op het vjegil kwamen toestellen brachten het meisje in een der woningen, waar zij kort daarop is overleden. Dokter Hagtingius con stateerde den dood. De dader heeft getracht zich met het mes even eens van het leven te berooven en bracht zich een steek toe in de zijde, waarna hij bewusteloos neer zeeg Hij werd naar het politiebureau overge bracht. Hij kwam daar weer bij kennis en het bleek, dat zijn verwonding niet van ernstigen aard s Avonds arriveerde het parket uit Haarlem, Het heeft den dader van half negen tot kwart voor tien in verhoor genomen. Hij heeft bekend zijn misdaad met voorbedachten rade te heben bedre ven. Met het plan daartoe heeft hij sinds eenigen tijd rondgeloopen. Het meisje, met wie hij eenige jaren verkeering had gehad, had hem korten tijd geleden de liefde opgezegd, vandaar zijn wraak neming. Dr. Hesseling uit Amsterdam zal de sectit op het lijk verrichten, dat inmiddels naar het ge meenteziekenhuis te Zaandam is overgebracht. De dader is naar Haarlem getransporteerd.' Auto- en motorongelukken Te Amsterdam is in de Pythagoras- straat een 31-jarige man aangereden door een auto. Met een enkelfractuur is hij over gebracht naar het Binnen Gasthuis. In de Rapenburgstraat is een wielrijder aangere den door een auto. Met een hersenschudding is hij overgebracht naar het Ned. Isr. zie kenhuis. Te Voorschoten is de achtjarige jon gen P. M. A. Warmendam, wonende te Stomp- wyk, toen hij uit school kwam tegen een vrachtauto geloopen, welke bestuurd werd door J. H. Baak uit Woubrugge. De jongen kreeg een zware hoofdwonde en is in zorgwekken- den toestand naar het Sint Elisabeth Zieken huis te Leiden vervoerd. STAKENDE SCHIPPERS De schippens, die te Delfzijl op lading liggen te wachten, eischten de vorige week in ver band met den lagen waterstand in de kanalen oen vrachtverhooging van 10%. Daaraan is niet tegemoet geko.aen, waarop de schippers tot staking zyn overgegaan. De schippersbeurs is gesloten. Twee schepen hebben hun lading op den wal en in vrachtauto's gelost in plaats van ii schepen. Twee andere vaartuigen zyn naar Groningen opgestoomd, om daar te lossen. DE ROBINSON-SCHOENFABRIEK Naar wij vernemen vordert de bouw van de nieuwe Robinson-schoenfabriek te Nijme gen zeer snel, en werd reeds dezer dagen met het opstellen van de machines begon nen. Zooals men zich zal herinneren werd de oude fabriek op 21 Juni j.l. door brar.d ver nield. Op 6 Aug. d.a.v weird met den i\ouw- ijouw begonnen. Over een maand zal het bedrijf weer kunnen draaien- BRANDEN Te Musselkanaal (Gr.) ontstond door onbekende oorzaak brand in de manu facturenzaak van den heer J. Vos aan de Marktstraat. De brand werd ontdekt door de dienstbode die boven de winkel sliep en een benauwende rook waarnam. Langs de trap kan zij reeds niet meer en zij vluchtte daarna over het platdak aöhter het huis naar buiten, waarop zij de familie Vos wek te. die nog sliep. Spoedig was het geheele gebouw één vuurzee. Er werd dan ook niets van de winkelvoorraad en het meubilair gered. Ook het aangrenzende perceel, waar in gevestigd een filiaal van de „Velo"- waschmachinema^tschappij werd door de vuurzee aangetast. Ternauwernood werden daar de bewoners gered. De bovenverdie ping brandde geheel uit, terwijl de tweede verdieping veel waterschade kreeg. Een en ander was verzekerd. DOODELIJKE VAL De landbouwerszoon S. te Winssen, is bij het plukken van appelen uit een boom ge vallen. De jongeman werd met ernstige in wendige kneuzingen opgenomen. Hij is aan de gevolgen overleden. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Te Naarden beklom de 24-jarige opperman van Teteringen uit Bussum de steiger van n bouwwerk aan de Van Lyndenlaan. Hij droeg vijftig steenen op de schouder. Daarbij is een der planken van de steiger gebroken. Van T. viel van drie meter hoogte en bleef op de balken van de vloer liggen. Door het breken van de deelplank stortten eenige steenen en een houten kuip met specie omlaag. Zy kwamen op van T. terecht, die met zware inwendige kneuzingen en een dybeenfractuur naar de Majellastichting is vervoerd. Een onderzoek van de arbeidsinspectie heeft uitgewezen, dat de plank, welke van nieuw hout was, een onzichtbare breuk moet heb ben gehad. VOGELS VAN GEVERFDE PLUIMAGE. Te Leeuwarden trachtte eiken Vrijdag een koopman te Amsterdam op de markt op het Zaailand kanaries aan den man te brengen. Onder de kijkers rond de kraam van den koop man bevond zich ook een kanariefokker, die spoedig begreep, dat er met de vogels iets niet in den haak was. Dichterby gekomen constateerde hij weldra, dat de vogels ge verfd waren. Tralies en wanden van de kooi tjes waarin de beestjes waren opgeborgen, hadden iets van de kleur meegekregen. De man deelde zyn vermoeden aan de politie mde, die de zaak op het bureau nader ten overstaan van enkele deskundigen onderzocht. Het vermoeden van den fokker bleek juist. De vogels waren geverfd en bovendien waren hel wijfjes, die als zangvogels geen waarde hebben. De aanwezige vogels, ruim honderd, werden in beslag genomen. De koopman wist door deze zeer oude truc ongeveer vijfhonderd geverfde vogels van de hand te doen. De man is aangehouden. ERGERLIJKE BALDADIGHEID Het gebeurt te Enschedé den laatsten tijd herhaaldelijk, dat op de spoorrails groote steenen of stukken hout worden aangetrof fen, die daar vermoedelijk door baldadige straatjongens worden gedeponeerd. Vooral is dit in de omgeving van den Losserschen weg langs de spoorlijn naar Gronau het ge val. Woensdagavond werd ten politiehureele kennis gegeven, dat geschoten zou zijn op den trein, welke te 18 05 vanuit de richting Hengelo te Enschedé aankomt, tengevolge waarvan een ruit van 'n coupé was vernield. Bij verder onderzoek bleek dat met een steen naar den trein was geworpen. Naar de daders wordt door de politie een onder zoek ingesteld. DO >ELIJK AUTO-ONGELUK Te Va lkeriswaard (N.-Br.) is 's nachts op het kruispunt EindhovenschewegHaagsrtaat bij het overstaken van den rijweg de 63-jarige PDamen, uit Valkenswaard door een perso nenauto, bestuurd door K., reiziger te Weert aangereden. De man was op slag dood. OUDERS, DENKT OM UW KINDEREN! In het Algemeen Politieblad maakt de burgemeester van Bovenkarspel bekend, dat zich dezer dagen in zijn gemeente een man ophield, ventende met zilveren voorwerpen, «elke hij bij zich droeg in een koffer. Deze' persoon heeft getracht een meisje van onge veer 10 jaar te bewegen, door haar choco lade aan te bieden, met hem mede te gaan voor een wandeling over den zeedijk aldaar, waar zij d.nn tevens mocht baden. Bedoeld moisje heeft eel\ter kans gezien dezen per soon te ontloopen. Ter waarschuwing deelt de burgeimecster mede, dat het signalement van dezen per soon luidt: flink postuur, lang ongeveer 1.73 M.; draagt een donkere zomerjas met dito hoed. DE ZAAKWAARNEMER VOOGDT In het Algemeen Politieblad verzoekt de commissai'is van politie te Leiden mededee ling aan de afdeeling recherche zijner ad- ministratie van hen, die klachten hebben omtrent den zaakwaarnemer Joseph Marie Frederik Voogdt, geboren te Amsterdam 8 Juli 1885, gewoond hebbende aan verschil lende adressen te Leiden, thans wonende Noordeinde lSboven aldaar. FELLE BRAND TE AMSTERDAM Een felle brand brak Vrijdagavond om even over zessen uit in de Manufacturen- en Stof fenzaak van den heer Van Straten aan der Zeedijk te Amsterdam. Het geheele perceel, dat behalve den winkel nog twee verdiepingen heeft, us uitgebrand. De vlammen beneden tastten onmiddellijk langs den gevel de hooger gelegen verdiepin gen aan en blakerden de huizen aan den over kant van de straat. Een groote spiegelruit en vele andere ruiten zijn gebarsten van de hitte. Met eenige moeite zijn de beide bewoonsters van de bovenhuizen in veiligheid gebracht. De 78-jarige juffrouw Van der Ploeg, die op de eprste verdieping woont, kon alleen de straat hereiken. Haar buurvrouw van de tweede ver dieping, de 74-jarige juffrouw Orsel, werd door verschillende burgers geholpen. Toen de brandweer met eenige motorspuiten was gearriveerd, was het pleit spoedig be slecht- Zij kon wel is waar het vijf meter diepe huis niet binnendringen, maar het wa ter had weldra de overhand. Met zee stralen werd de brand gebluscht. Een oogenblik werd gevreesd, dat de brand zou overslaan naar het achterliggende perceel op de Gelderschekade, maar aangezien per ceel Zeedijk 77 van achteren geheel blind is was die kans betrekkelijk gering. Een motor spuit was daar geposteerd, om eventueel dade lyk te kunnen ingrijpen. SLAPEND KIND OVERREDÉN Te Moerdijk is een 4-jarig kind dat in een karspoor lag te slapen door paard en kar over reden. De toeetand van den kleine is zorg wekkend. ECONOMIE EN FINANCIEN JAARBEURZEN IN NEDERLAND Op de jaarvergadering van de Kon. Ver. tot iet houden van jaarbeurzen ln Nederland we iet jaarverslag uitgebracht cn de balans, ve ïes- en winst- en exploitatierekening over het •ereenigi-ngsjaar 193.3/193-1 goedgekeurd. De >alans sluit In debet •- 314.880.2-1. De «cii bedrag .aste bezittingen komen aanschaf fings"" mei een aanscnarringswaarde van 1.018.723.78. waarop afgeschreven 1.01S.722 73 zoodat dc boekwaarde nog ƒ1 bedraagt en do bezittingen practisch geheel zijn afgeschreven. De exploitatierekening vermeldt een bedrag aan lasten van 246.262.48. aan baten van dr.irIt ,li9™u't *- De periodiek aftredende bestuursleden wer den allen he-rkozen, terwijl in de vacature van den heer Dr P. W. J. H. Cort van der Lin den die we?ens zijn benoeming tot burge meester der gemeente Groningen voor zijn lid maatschap had bedankt, werd gekozen de heer Air. A. N. Molenaar. SUIKERFABRIEK KALIREDJO lS3^T«„Vh"'hTO'"na"mcT»i;dvoo7?M tol"1 ','1 bi-ndl-ng en Liquidatie dér vennootschap aan hangig te maken, geep, uitvoering gegeven. Weerbericht Hoogste stand te Toulouse 767.4. Laagste stand to Vestmanör 747.7. Stand vanmorgen halftwaalf 762.3. WEERVERWACHTING Mati'M! 1"' v op oh t ice Z. *->t W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, zachter des nachts, overdag iets kouder. Ij^i TEMPERATUUR S Stand vanmorgen halftwaalf 16.C. I 23 SEPTEMBER. Zonsppgang 6.47 uur, zonsondergang 6.56 uur het 24 SEPTEMBER. K? Zonsopgang 6.49 uur, zonsondergang 6.55 uur|vai{ VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN°J OP HEBBEN oV'; 23 SEPTEMBER. P«n Van 's avonds 7.26 uur tot 's morgens 6.29 uur' 24 SEPTEMBER. PJ Vn 's avonds 7.24 uur tot 's morgens 6.21 uur^ WATERSTANDEN RIVIEREN Hr-deu Vorig Heden Vorig; j!! Rh eln Pelden 2.69 2.82 Maastricht 40.45 40 45£Bn< Rreisach 1.96 2.09 K-hl 2.9'. 305 Maxan 4.51 4.53 Dipdeshelm 0A5 039 Mannheim 3.42 3.46 Lohr Ringen Kiihrort We.-el Emmerik Uusseidorï 0.73 0.74 0 92 0.98 1.95 1.99 2 16 2.22 Lobith 10.42 10.42!vo° Nijmegen 8.12 8,121 St Andries 2.97 2.971 Arnhem 8.11 8.U Vreeswijk Iw 0.61 Westervoort 8.67 8,67 Deventer 2.50 2,50 Kampen -0.01 -0.01 Evsden 45.80 45.80 Grevenblcht 27.50 27.50 Venlo 10.72 10.72 Grave (sluis) 3.77 3,77 St Andries 1.10 3.10 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVtNü 11.55 2.09 31.39 10.10 22.30 jaa 7.60 20.30 Bpr 3.24 15.47 2.53 15.09 0.56 13.04 1.30 13.41 2.28 14.35 jaarvergadering een i Voor 1933 werd geei grond gebracht. Do •ordt het. oogenblik aangebroken over te gaan. Daarom zal in de; b een voorstel in dien geest jo. relijk geconserve erk gesteld, om i te i tsach ter u i tgan.g N.V. SCHEEPSWERF EN MACHINE- HANDEL „HOLLAND" Aan het jaarverslag over 1933/34 der N.V. ..Holland". Scheepswerf en Alachinehandel, wordt het volgende ontleend Door verdere bezuinigingen werden de ex ploitatiekosten gedrukt; to.ch werd het jaar nipt een verlies afgesloten. De afschrijving en het koersverlies op hypotheek u/g kuiten be schouwing latende, is het verlies ca. 7002. waaronder begrepen is 4000 afschrijving op weefgoederen. In het afgeloopen jaar werden 4 kleine zee schepen gesloopt. do „Roode Zee". ..Leonora", ..Rijksloodsvaartuig No. 2", en de „Auricula". Verder een groot aantal riviervaartuigen ke tels. baggermateria il. sleepbooten, bruggen, enz Wat de vooruitzichten betreft, meenen wij thans te mogen aannemen dat er geen reden meer is voor een te groot pessimisme. Stralend zijn de vooruitzichten wel-is-waar nog geens- ïrlie-s 88.105. GEEN REICHSBANK-INTERIM-DIVIDEND Wegens Je moeilijke deviezen- situatie Het Bestuur van de Deutsche Reichsbank heeft besloten het interim-dividend op d-» aan- deelen te passeeren in verband met de'moei lijke deviezen-situatie. In financieele kringen Is men bevreesd, dat dit inhoudt, dat spoedig een volledig moratorium voor de dienst der oung- en Dawesleeningen zal worden af gekondigd. VER. JAVASCHE HOUTHANDEL-MfJEN Totaal verlies gestegen tot 639.465 ï*et Jaar 1933 waren de resultaten van de N.V. Ver. Javasche Houthandel Mijen wedo-om >ngunstig. Het totaal verlies is gestegen tot f 639 465 (v. j. 436 524). Als gevolg daarvan Jijn ook de resultaten van de N.V. Javasche Bank Exploitatie Mij. vh. P. Buwalda en t'o onbevredigend Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Met de herwaardeering van aan- deelen ln andere Mijen wordt nog even ge- vacht, daar hierop van grooten invloed zullen ■ijn de maatregelen door de Ned. Ind Regee ring te nemen inzake de houtvervreemding en 0«,ev,el7edl® maatregelen een continuatie het bedrijf der Ver. Javasche Houthandel v!nnmiieidaCht'nmij- d^r Java^che Bosch Expl Alij) mogelijk zullen maken. ieqen in Een autodeur roekeloos openen beteekent soms te vens een ziekenhuis ontsluiten voor een fietser en de^ gevangenis voor Open autodëurèn voorzichtig!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2