^limine (tfouranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken Gratis lezen tot 1 October N.V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHiJNDEL QO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5281 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang ülbbertcntieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 '/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s„ ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te gevenof men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad Franlrriik pn P tl P V P politiek er op gericht geweest de Fran- r Va n K rij K CM VJ cncvc Lcije belangen, en die alléén, door I middel van den Volkenbond te dienen, Het terrein der diplomatie is niet dat waarop men bij voorkeur teleurstelling of geprikkeldheid in bruuske daden omzet. Ware dit anders, dan zou er voor enkele staten, die, hoewel klein, tot de waardigste en meest-verdienstelijke leden van den Volkenbond behooren, thans een gepaste gelegenheid zijn om de vuist op tafel te leggen en te zeggen: ik heb er nu genoeg van en ik onttrek mij aan de plichten, welke ik in een vroegere periode op mij genomen heb. Men zal deze overweging wellicht niet onmiddellijk willen overnemen, ook al begrijpt men wel dadelijk, dat deze ont boezeming in direct verband staat met het feit, dat Sovjet-Rusland met groote meerderheid te Genève is ingehaald en de meerderheid geen ernstige aandacht zelfs heeft geschonken aan de bezwaren, welke op zoo voortreffelijke wijze voor het geweten der wereld zijn neergelegd door den Zwitserschen bondsraad Motta. Zeker, men zal het mét ons een groote fout achten, dat de groote meerderheid te Genève, op instigatie van Frankrijk, het roode Rusland op het gestoelte heeft ge zet, vanwaar het zijn bolsjewistische pro paganda met kwistige hand over de we reld kan uitstrooien. Daartegenover is er wellicht plaats voor de o.i. wat al te goedmoedige ge dachte, dat Rusland in den Volkenbond minder moeilijk op betere wegen zal zijn te leiden dan wanneer het daar bui ten ware gebleven, zooals bij voorbeeld door den Ierschen gedelegeerde te Genève De Valera is betoogd. Maar deze opvattingen raken toch nog geen van beide het hart van de zaak. Wanneer wij hier zullen uiteenzetten, dat het karakter van den Volkenbond met de opneming van Sovjet-Ruslanc feitelijk is gewijzigd, dan zal men de opmerkingen, waarmede wij deze be schouwing aanvingen, toestemmen. Het verzet tegen Ruslands toelating tot den Volkenbond heeft twee zijden gehad. Het meest op den voorgrond gekomen is, dat men het bolsjewisme een gevaar voor onze Christelijke cultuur acht. Men zou kunnen zeggen, dat hier vooral gewezen werd op den moreelen kant van de zaak, al leveren de gevolgen daarvan ook varen op van maatschappelijken en poli- tieken aard. Minder aandacht werd tot dusver ge wijd aan den onmiddellijk politieken kant van de kwestie. Deze zouden we in zekeren zin pri mair willen noemen, omdat zij niet te zien is als een gevolg van de toetre ding maar als een veranderde mentali teit en een gaandeweg gewijzigde be schouwing van den aard van den Vol- kenbond. Juist dit achten wij het meest ingrij pende, dat het oude Geneefsche ideaal is prijsgegeven en de Volkenbond van karakter veranderd is. De oude papieren statuten worden nog wel gehandhaafd, maar in wezen is de trotsche bond der volken sinds eenigen tijd ingeschakeld in een verbonden-politiek, welke hij juist wilde verhinderen, door een samenwer king van alle staten op de grondslagen van! het besèf van gelijkheid en onderling* afhankelijkheid. Achteraf bezien, heeft de Volkenbond de kiem dezer vroegtijdige aftakeling en verzwakking reeds meegekregen bij zijn geboorte, toen zijn statuut werd gemaakt tot één onverbrekelijk geheel met Vredesverdrag van Versailles. Het zijn de realistische en handige Fransche staatslieden geweest, die daar mee de Wilsoniaansche ideologie, waar aan zij zelf eigenlijk nooit waarde hebben gehecht, al dadelijk aan stevige ketenen hebben geklonken. Het is wel wat al te eenvoudig om de Duitschers van oorlogszuchtigheid te wil- len beschuldigen, omdat ze zich definitief aan den druk van het hun opgelegde ver drag willen ontwringen en daarom ook op 13 October- 1933 den Volkenbond hebben verlaten. Dat heèngaan van Duitschland uit Genève is slechts een, ten slotte onver mijdelijk geworden, gevolg geweest van de Fransche weigering om de ware Vol kenbondsgedachte te verwezenlijken. De voorstelling, dat het Duitschlands weg loopen is dat het karakter van den Vol kenbond zou hebben gewijzigd, is in het licht der feiten niet te handhaven. zulks volkomen in strijd met het streven door het Geneefsche instituut een ropeeschen geest aan te kwee ken. En dit streven nu zien wij in onze dagen culmineeren in de politiek van Barthou. Nadat Duitschland door de Fransche politiek gedwongen is geworden zich met het uiterste middel, dat het ten dienste stond, te verzetten tegen verdere ongelijke behandeling, heeft de Fransche regeering eerst recht de handen vrij gekregen om haar anti-Duitsche politiek door te zetten. De bekende eenzijdige leus: „Fran k- ij k moet veilig zijn", die tijdens de tra gische ontwapeningsbesprekingen steeds werd aangeheven, hoort men nu niet meer. .Het accent is verlegd. De ontwape- ningspolitiek is prijsgegeven en het wachtwoord luidt thans: verdedigt u tegen de Duitschersl En de eenmaal zoo idealistisch opge zette Volkenbond is thans, met de toe lating van de Russen, aan deze Fransche politiek dienstbaar gemaakt. Dezer dagen schr.eef de Franschman Pertinax, dat het Geneefsche apparaat bezig is over te gaan in handen van de defensieve liga. Niet onjuist, als men tenminste het defen sieve van die liga nadrukkelijk tusschen aanhalingsteekens plaatst. Met Ruslands opname in den Volken bond is er een anti-Duitsche coalitie ge vormd, welke mischien nog kan versterkt worden door een zoogenaamd Oost-Lo- carnopact, eveneens een Fransch bedenk sel om een diplomatieken muur rond Duitschland op te trekken. Zóó staan in wezen de zaken Europa en dat is vooral de politieke be- teekenis van Dinsdag 18 Sept. 1934. Frankrijk's staatslieden zegevieren over de heele linie. Met een flair, die op zich zelf bewondering afdwingt, hebben zij de groote meerderheid hunner collega's weten te winnen voor hun verbonden- politiek. Den schijn, dat het hun uitslui tend om den vrede te doen is, hebben ze mee, doch ook niets meer dan den schijn. We willen hiermee niet beweren, dat Frankrijk op oorlog zou aansturen. Maar wèl, dat het bij voortduring den zooge- naamden vrede van Versailles en daarmee verknochte Volkenbonds-appa- raat aan zijn streven naar de oppermacht Europa wil dienstbaar maken, Voor geen middelen schrikt het hier bij terug. Zelfs wordt het hoogst-gevaar- lijke bolsjewistische hoofdkantoor van Moskou daartoe in de Geneefsche orga nisatie ingeschakeld. Zou het inderdaad niet tijd worden, dat de staten, welke het met dit drijven niet eens zijn, hierover eens ernstig gaan na denken? hebben. De ^sterfelijkheid der ziel wordt, gelijk dat past in de leer van het zuiverste materialisme, geloochend. Dus zoekt men de onsterfelijkheid van het aardsche leven. En de professor is „op weg naar de onsterfe lijkheid". Zal het lukken de dood te dooden? Men mag, op de wijze als de Schrift zegt, lachen over deze dwaasheid; maar het hart weent over deze dwaling des ongeloofs. Immers, het Woord God6 zegt duidelijk: Het is den mensch gezet eenmaal te sterven en daarna het oordeel. Dat sterven is onvermijdelijk. De weg der onsterfelijkheid vindt men op aarde niet; zelfs'de grootste geleerde niet. Maat- die weg der onsterfelijkheid bestaat wel en is ons geopenbaard. Hij loopt over.. Golgotha. „Het dwaze Gods is wijzer dan de menschen." Die weg wordt elké rustdag, ook morgen gepredikt en gewezen; aan geleerden en ongeleetden. Op die weg geldt de waarheid van Gods Woord: Hij geeft de moe den kracht en Hij ver menigvuldigt de sterkte dien, die geen krachten heeft. De jongen zullen moede en mat worden en de jongelingen zullen ge- wisselijk vallen; maar die den Heere ver wachten zuTlen de kracht vernieuwen, zij zullen opvaren met vleugelen, gelijk de aren den; zij zullen loopen en niet moede wor den; zij zullen wandelen en niet mat worden. .Een Russisch geleerde uit Leningrad, dokter Tsjergenslki, beweert een elektrisch toestel te hebben uitgevonden, dat aan vermoeide cellen van het menschelijk lev do kracht teruggeeft, zoodat een grijsaard tot een jongeling kan oragetooverd worden. De uitvinder hoopt eerlang nog een stapje verder te kunnen gaan en de menschen onsterfelijk te maken."' Deze geleerde is modern, maar niet oor spronkelijk. Immers over verjongingskuren sprak men al vele jaren. Apenklieren zou den daarvoor een coed middel zijn. Het is echter zeer begrijpelijk, dat de ge leerden van onze tijd zoo'n kwakzalvers- recept OP zij sohuiven voor een moderner instrument: een electrisch apparaat.. Men mag de vooruitgang immers niet tegen houden. Deze geleerde moge dus niet oorspronke lijk zijn; modem is hij wel. Wat moet men echter van zijn geleerdheid zeggen? De laatste zin luidt: de uitvinder hoopt eerlang nog een stapje verder te kunnen gaan en de menschen onsterfelijk te maken. Hij schijnt dus niet te weten, dat de mensch reeds onsterfelijk is. Het is begrij pelijk. Het is immers een Russisch ge leerde en daar heeft men het lie*11 des hemels gedoofd. Daar blies men de kaars van het Evangelie zooveel mogelijk uit en de deur dei kerk werd in 't slot geworpen. Ja, men sprak nog wel, juist wel, van een paradijr; maar dan eenaardsch pa radijs: het Rusland der Sovjets. En zeker, déar kent men de sterfelijkheid van het lichaam en acht dit het voornaamste; Van den beginne aan is de Fransche I meer, omdat velen een afkeer van geboorten NIEUW CLEARING-VERDRAG MET DUITSCHLAND A.s. Maandag in werking Vanaf 2-4 September 1934 wordt voor- loopig in werking gesteld een nieuw clearing-verdrag met Duitschland; voor de Nederlandsche overzeesche ge bieden voorloopig alleen wat de uit voer betreft. Onder de bepalingen van het verdrag vallen alle bedragen wel ke vanaf 2-4 September vervallen, ook dus die bedragen, waarvoor de betref fende invoer of dienstprestatie reeds voor die datum heeft plaats gevonden. Op grond van het verdrag zal het be talingsverkeer in de toekomst uitslui tend plaats vinden over clearing-reke- ningen. Over dezp rekeningen zullen niet slechts betalingen uit hoofde van wederzijdsche goederenuitvoer, doch ook betalingen uit hoofde van kosten welke in verband met het Duïtsch- Nederlandsche goederenverkeer ont staan worden verrekend. Voor de bescherming dezer belangen va de Nederlandsche doorvoerhandel is zorg gedragen. Ten aanzien van de zeescheepvaart is een bijzondere regeling buiten het clearing-verdrag om getroffen. Betalingen uit hoofde van het kleine grensverkeer zijn van de clearing uitge zonderd. Bizondere regeeringscommissies zullen in onderling overleg met de uitvoering van het verdrag samenhangende kwesties be handelen. Van de betalingen der Nederland sche importeurs bij de Nederlandsche Bank wordt een bepaald percentage gereserveerd, waarover de Duitsche Rijksbank te allen tijde de vrije beschikking heeft, Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Duitsche Rijks bank, der Zwischenkonten en der verdere achtertallige betalingen. CONTINGENTEERING VAN VELE ARTIKELEN LOOPT TEN EINDE Het Crisis In- en Uitvoerbureau te Den Haag deelt mede: Op 1 October, 1 November of 1 December ervallen de eerste of tweede gewone extra- en bijzondere toewijzingen voor den invoei an een groot aantal artikelen, die voor een jaar gecontingenteerd zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze toewijzingen en de daarop afgegeven vergunningen niet verlengd kunnen worden NAT. BOND VOOR PLAATSELIJKE KEUZE De algemeene vergadering De 14e algemeene vergadering van den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze zal Zat er dag 20 October a.s. onder leiding van den heer P v d M e u 1 e n van Amersfoort in het gebouw voor K en W te Utrecht worden gehouden. Na afdoening van de verslagen zal de heer P Ploeg Jr. van Utrecht refe- reeren over: „Hoe het niet kan" en Patei W Arts van Eindhoven over: „Hoe het dan moet". De agenda vermeldt voorts de kiezing van 9 leden van den Raad vijftig. DE LEDERCENTRALE Prof. Kaag, regeeringscommissaris voor de ledercentrale, zal de lederfabrikanten, die hun lidmaatschap van de Centrale H, L. S. hebben opgezegd, op korten termijn in een vergadering bijeenroepen. In tegenvsoor digheid van het dagelijksch bestuu Centrale zal getracht worden de bezwaren uit den weg te ruimen. CHR. PERSWERK IN NED.-INDIË Tot deputatcn voor het Chr. Perswerk van wege de Geref. Kerken in Ned.-Indië zijn benoemd de heeren Ds. GD Kuiper, mi predikant te Klaten; Dr J H Ba vine docent te Djokja: ouderling Fern hout Semarang en ouderling Goedhart Magelang. DE N.S.B. EN DE VERKIEZINGEN Het veroveren van de meerderheid „Wij winnen de ziel van het volk door overredingf' Voor een zeer groot gehoor heeft gister avond de leider der N.S.B., Ir. A. A. M u s- t te Amsterdam het woord gevoerd. Over de verkiezingen zeide hij o.a. dat dc .S.B. niet aan de geineent e- aads verkiezingen zal mee- daar de gemeenteraden met hun po litieke partijen en politieke wethouders de gemeentebelangen toch niet behoorlijk kun nen behartigen. De N.S.B. zal dit jaar echter 1 meedoen aan de verkiezin n voor de Provinciale Sta- en, omdat de Eerste Kamer door deze Staten wordt gekozen. De nationaal-socialisten zullen echter wei geren voor zichzelf een cent te gebruiken de vergoedingen, welke men aan de Prov. Statenleden toekent. Spr. verwacht van zijn medestrijders, die straks in de Prov. Staten gekozen zullen worden zelf zal hij zich daarvoor niet beschikbaar stellen dat zij hun vergoedingen onmiddellijk af staan aan een fonds, dat de N.S.B. zal in stellen, om eenerzijds Jan Fuselier, ander zijds de jonge kunstenaars te steunen. Eveneens zal de N.S.B. meedoen aan iedere verkiezing voor de Tweede Ka mer, die uitgeschreven wordt, omdat zij in de Tweede Kamer tenslotte de meerderheid wil veroveren. Spr. verzette zich tegen het denkbeeld, de kleinere groepen kiezers van het lidmaat schap der Kamer uit te sluiten. Dit zou z.i. eigenlijk een parlementaire staatsgreep zijn •an de meerderheidspartijen. Wij N.S.B.-ers, 'oegde hij er aan toe, kunnpn hierover objectief oordeelen. Ons gaat dit niet aan, want wij willen, dat meer leden in de Kamer komen, dan partijen, die zich groot noemen. Maar het is een schreeuwend onrecht, dat ons tegen de borst stuit. Kersten en Lirigbeek zijn de consequente mannen, die willen uitvoeren wat Colijn De Geer leeren, doch nooit doen. Zij zijn lastig, zij. moeten verdwijnen. Veraart is het geweten van de R.K. Staatspartij; hij is las tig, hij moet verdwijnen. Weet ge wel, dat wanneer dit wetsontwerp wet zou worden, ongeveer een half millioen kiezers praclisch van hun stemrecht zouden worden beroofd? Iedere poging, aldus besloot de heer Mus- sert, om den legalen weg af te snijden voor een geestesstrooming in een volk, die his torisch aan de orde is, is in wezen een po ging tot burgeroorlog. Wij zullen de ziel van het Nederlandsche volk in al zijn geledin gen oor de nationaal-socialistische gedachte innen door overreding, door hun de waar heid voor oogen te houden en langs den le galen weg zullen wij via de Staten-Generaal ons doel bereiken. Deze rede werd door de geheele zaal lang durig toegejuicht. Zonder dat er incidenten plaats hadden, ging men daarna uiteen. Opening van de Luto De nieuwe Westlandsche producten Een geschenk voor de Koningin Do Naaldwij keche kweek er K. Plant inga bracht het vorig jaar een nieuw product in den handel, nl. druiven-gelei. Dit product heeft intusschen reeds een flink afzetgebied verkregen, en duizenden potten druiven-gelei vonden in ons land en ook daarbuiten reeds een weg. Thans heeft de heer Plantinga een nieuw roduct vervaardigd, nl. tomaten-gelei be- evens druivensap, dat in fleschjes in den handel wordt gebracht. De belangstelling welke b.v. op de Pier te Scheveningen bestond voor drinken von druivensap, bewees wel, dat het publiek dit nieuwe product op prijs weet te stellen. Het zal dus nu mogelijk zijn het geheele jaar de Westlandsche druiven te drinken. De heer Plantinga heeft nu eenige proe ven van het nieuwe Westlandsche product H. M. de Koningin aangeboden. De produc ten waren hiertoe verpakt in een fraaie bloemenmand met rozen en andere bloem soorten, benevens fraaie trossen druiven. In tegenwoordigheid van eenige ministers, burgerlijke en militaire autoriteiten en be kende pe:- en op luchtvaartgebied is gister ochtend op officieele wijze de luchtvaartten toonstelling op het Malieveld te Den Haag geopend. Toespraak Ir. J. F. de Vogel De gasten werden welkom geheeten door Ir. J. F. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Hij weid de eerst uit over de voorgeschiedenis van de totstandkoming der tentoonstelling. De groo te, ja grootsche prestaties van onze lucht- aart in 1933, aldus spreker, eulmineerende n de epoque makende vlucht van de Peli kaan in December van dat jaar, ontketende alom in den lande een stroom van geestdrift, die. in de juiste richting gekanaliseerd door het precies op tijd opgerichte Peiikaanco- raité, uiteindelijk het aanzien schonk aan de stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Het Pe likaancomité ondervond van nagenoeg alle zijden de meest mogelijke medewerking. Toen daarbij bleek, dat in vele deelen van het land en in vele lagen der maatschappij nog maar vage begrippen heerschten om trent wat nu eigenlijk onze luchtvaart betee- kende, bleek ook behoefte om het op één of andere wijze bijvoorbeeld door een tentoon stelling, duidelijk te demonstreeren. Dat is de reden geweest, dat de groote luchtvaart lichamen de hoofden bij elkaar gestoken heb ben. Zóó is het plan gerijpt. Spreker bracht vervolgens dank aan alle autoriteiten en anderen voor de betoonde edewerkincr. Ir. de Vogel verzocht hierna aan den mi nister van Defensie het woord te nemen om de tentoonstelling te openen, na den minis ter dank t- hebben gebracht voor zijn welwil lendheid. dit te doen. Toespraak minister Dvckers Minister Deckers, hierop het woord krijgende, zeide. dat het bij de Regeering niet ontbroken heeft aan belangstelling voor deze tentoonstelling. Het bewijs daarvoor wordt geleverd door de aanwezigl den Minister van Justitie en spreker. De Mi nister stelde er prijs op mede te deelen, dat zijn ambtgenoot van Waterstaat door drin gende omstandigheden verhinderd was. De belangstelling in de luchtvaart aldus de Minister is zeker groeiende. Bloeiende organisaties op dit gebied verrezen. Het aan tal brevetten dat kan worden uitgereikt be weegt zich in sfijgende lijn. Aan de kwestie der luchtverdediging wordt ernstige aandacht geschonken, vliegsport moet in het. bijzonder de jeugd trekken. Deze heeft dan ook groote belang stelling voor onze burgerlijke en militaire luchtvaart. Een dichte rij van jonge nen vraagt om indienstneming. Spr. wees er op, dat omstreeks een kwart eeuw geleden de welbekende Van Meel zijn vliègkunst voor het eerst vertoonde. Met groote moeite slaagde hij er toen in een keer een passagier mede te krijgen. Vergelijk dien toestand met nu. Die groote ontwikkeling danken wij in de eerste plaats aan de goede organisatie op dit gebied in ons vaderland. Spr. bracht hulde aan de or ganisators van de Indië-vluchten en aan de dappere mannen, die bij de ontwikkeling van den vliegdienst het leven verloren. Den inrichters dezer tentoonstelling bracht spr. dank en hij sprak de hoop uit, dat zij ons volk dichter zal brengen tot onze Nederlandsche Luchtvaart en dit volk nieuwe energie zal opdoen om door deze moeilijke tijden heen te komen. Een strijkje speelde hierna het Wilhel mus, dat door vele aanwezigen werd mee gezongen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Ir. Mussert heeft verklaard, dat de N. S. B. aan de verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer zal meedoen. Nieuw clearingverdrag met Duitschland. zijn minderheden-voorstel inge- i het textielconllict i een mijnontploffing bij Wrexham in Enge land zijn 150 mijnwerkers opgesloten en vermoe delijk reeds allen overleden. Bedrijfsraad voor de Typografie De navolgende personen zullen naar allo aarschijnlijkheid in dan te vormen Be drijfsraad voor de Typografie worden be noemd, meldt de „Ned.": Vanwege den Ned. Bond vam Boekdruk kerijen: de heeren L. Levisson, J. W. Heimy en S. Korthuis; vanwege de R.K. Vereen, van Ned. Druk kerspatroons de heeren Mr Th. P. A. J. ten Hagen en L. Arts; en vanwege den Bond van Chr. Drukkers- patroons in Nederland de heer J. H. van Lonkhuyzen. De bedrijfsraad zal zooals bekend op 24 Sept., 's middags om 2 uur, door mi nister Slotemaker de Bruine, worden -uo- installeerd op het.Dep. van Sociale Zaken. CHRISTELIJK MARINEPERSONEEL. De gewijzigde statuten van den Bond van Christelijk Marine-personeel beneden den rang van officier, welke werd omgevormd tot ccn militaire bclangen-vereeniging, zijn hij Koninklijk besluit van 11 Septetnbe: 1934 No. 93 goedgekeurd. De naam van den bond werd gewijzigd in Vereeniging van Christelijk Marine-perso neel beneden den rang van officier. Een gedenkteeken voor Koningin Emma Onder auspiciën van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen heeft te Den Haag een vergadering plaai rèhad van vertegenwoordigers van cereenigingen, teneinde de oprichting 1 bespreken van een standbeeld voc ningin Emma. Op deze vergadering heeft allereerst Dr \T. Japilcse het leven der overieF 'oretin gesohetst, waarna een brief we voorgelezen, gezonden namens de Koningin, /aarin H. M. bijzondere belangstelling voor het plan betuigt. De actie zal beperkt blijven tot de Haag- sche burgerij. Het ligt in de bedoeling, het standbeeld op 2 Augustus 1935 te onthullen. Voornaamste Nieuws. i de Ned. Pomologi- De heer Edo Bergsma is gister gehuldigd i gelegenheid van zijn vijftigjarig voorzitterschap v de A.N.W.B. Laat Uw Kinderen leeren SPELEN den boekhandel reclamebiljetten hacÜ gezonden met een circulaire van den vol genden inhoud: „Hangt dit biljet in iedec geval dadelijk voor uw raam! Begint nu reeds met dit boekje te werken. Uw moeite zal beloond worden." Bedoeld boekje heet: Hollands Bruidspaar! en is geschreven door den heer D. Hans. Het ligt' voor verzending gereed en be spreekt de aanstaande verloving van onze Prinses. We aarzelen niet om onomwonden over dit bedrijf onze afkeuring uit te spreken. achten het in hooge mate onbehoorlijk, ook tegenover ons Vorstelijk Huis. Niets is officieel omtrent een verloving bekend, maar speculeerend op de sterke nationale gevoelens die in ons volk leven, hier een uitgeefster aan het werk geto gen om die gevoelens te exploiteeren op een wijze die we niet kunnen loven, en pijnlijk achten voor onze Prinses. Deze handelwijze heeft voor ons niets verhevens, maar draagt het stempel vaö sterke concurrentiezucht: men wil anderen trachten voor te zijn. We betreuren dit, zoowel om schrijver! als om uitgeefster. P. S. Wij vernemen, dat in andere plaat sen insgelijks deze biljetten voor de ramen van sommige boekhandelaren hingen. TOESTAND J. S. RUPPERT Jr. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. S. Ruppert Jr de penningmeester van het C. N. V. naar omstandighed"-./ rede lijk wel. De nacht is vrij rustig geweest. Gemengd Nieuws. Op den verkeerden weg Exploitatie van de nationale gevoelens (Van onzen Parlementairen Redacteur te Den Haag). De N. V. A. W. Sijthoffs Uitgevers Maat schappij te Leiden heeft zich misgaan door de wijze, waarop zij reclame maakt voor een harer uitgaven. Den geheelen morgen werden we nl. opge beld met vragen over „de verloving" van Prinses Juliana. De portretten van het bruidspaar zouden voor de ramen hangen o.a. in boekwinkels. We zijn toen eens op onderzoek uitgegaan. Officieel was en is nog niets bekend om trent een verloving. Dat konden we zonder informatie wel meededen. We gingen ech ter zoon biljet opzoeken en vroegen eens bij den boekhandelaar, waar we er een aan troffen, wat er aan de hand was. Ons bleek toen, dat tie door ons genoemde uitgeefster DE KLAP IN EEN KROEG In het groote ziekengasthuis te 's-Hertogen- bosch is opgenomen een 35-jarige werkloozcn kantoorbediende G. v. T. geheeten. De man bleek een schedelfractuur te hebben. Het is da politie thtans gebleken, dat deze zelfde man in den nacht van Vrijdag op Zaterdag dron ken op het politie-bureau was gebracht. Tot Zaterdagmiddag had men hem daar tot ont nuchtering vastgehouden. Hjj maakte toen nog wel een wat suffen indruk, doch was voldoenda Bij het onderzoek, dat nu is ingesteld naatf de oorzaak van 's mans verwonding, is aan het licht gekomen, dat hij is betrokken ge weest bij een vechtpartij in een café waarbij hij een klap op het hoofd zou hebben gekre gen. Toen hy het café verlaten had, is 'hij op straat ineen gezakt en later door de politie opgebracht. De agent, die hem had aangetroffen, kon hem met alleen vervoeren en toen hij terug kwam met assistentie was de man verdwe- Men vond hem echter verderop in een straat je liggen. Het schijnt, dat de man, die ruzie met den kantoorbediende heeft gehad, de po litie op hem heeft gewezen- Deze man is nu aangehouden, doch hij beweert niets van een vechtpartij te weten. De toestand van den kan toorbediende is zeer ernstig. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1