V*c Üseh ga/Mrikè Idie awvcvnde&ié Ut dat echte uotfeïwcmü* koffie hag VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND Debat over de minderheden-kwestie Het Nederlandsche standpunt. Ia de zesde commissie der Volkenbonds vergadering is gisteren een debat gehouden over het Poolsche voorstel om een Volken bondsconferentie bijeen te roepen voor het sluiten van een conventie, waarbij de min derheden verplichtingen algemeen zouden gemaakt worden. Het Poolsche standpunt, werd verdedigd door graaf Raczynski. Bij het debat sloot de Nederlandsche gedele geerde Mr. Patijn zich aan bij de verkla ringen namens Engeland, Frankrijk en Italié dat verdragsverplichtingen behooren te worden nageleefd totdat zij in gemeen schappelijk overleg gewijzigd zijn. Wat het Poolsche voorstel zelf betreft vertolkte Mr. Patijn de instemming der Nederlandsche regeering, al maakte zij, zooals blijkbaar de Poolsche, een uitzondering voor de minder heden-regelingen buiten Europa en is zij van meening, dat" een bijzondere regeling voor de minderhedenbescherming in de koloniën gewenscht zou kunnen zijn. Dit voorbehoud sluit echter volstrekt niet uit, dat ook_ de minderheden in de koloniën op behoorlijke wijze moeten worden behandeld. De verschillende sprekers van kleine mo gendheden spraken eveneens gistermorgen allen sloten zich aan, wat Beck's voorstel betreft, bij het standpunt der drie groote mogendheden. Verder vergaderden de eerste, tweede en vijfde sprak zich onder voorzitterschap van Mr, Limburg uit over de toepasselijkheid van art. 15 van het Vol kenbondsverdrag op het Chaco-conflict. De beslissing was, dat bet artikel ook nu de oorlogstoestand reeds bestaat van toepas sing blijft en dus de Volkenbondsvergade ring na mislukte verzoenings-pogingen een rapport moet opstellen met eigen aanbeve lingen tot oplossing van het geschil. De tweede commissie behandelde het hy giënische Volkenbond6werk, dat van alle zijden geprezen werd. De vijfde commissie beëindigde de discussies over het Volken- bondswerk voor de kinderwelvaart, dat eveneens algemeenen bijval vond. De dood van raadsheer Prince De Fransche minister van Justitie CHéron beeft last gegeven tot het opstellen van een pojitie-rapport inzake den dood van raads heer Prince, wiens lijk. naar men zich zal herinneren, onder verdachte omstandighe den bij een spoorlijn is gevonden kort voor het oogenblik, dat van hem bij het onder zoek in de zaak-Stavisky belangrijke ont hullingen werden verwacht. In dat politie rapport van commissaris Guillaume, dat thans op last van de parle mentaire enquête-commissie is gepubliceerd de minister wilde voor openbaarmaking de verantwoordelijkheid niet dragen wor den vooral bijzonderheden uit Prince's par ticulier leven naar voren gebracht, met de klaarblijkelijke bedoeling den indruk te wekken, dat Prince de hand aan zichzelf had geslagen en reden had te doen geloo- ven dat hij vermoord was. Niettemin komt het rapport-Guillaume tot de conclusie, dat Prince vermoord is. hetzij omdat men hem zijn documenten in de zaak Stavisky wilde afnemen, het zij om hem voorgoed den mond te sluiten. Het stuk heeft grooten indruk gemaakt en ook veel verontwaardiging gewekt over de vermenging van wetgevend en rechtspre kend gezag, dat uit de publicatie blijkt. Men spreekt in verband hiermee zelfs van het gedwongen aftreden van den minister, die den indruk zou hebben willen wekken, dat Prince de hand aan zichzelf heeft geslagen, zulks teneinde de eer der politie daarmee te redden en een smet op de justitie te VON PAPEN EN ZIJN ROOMSCHE ARBEIDSGEMEENSCHAP. Uit Berlijn: De vroegere vice-kanselier Von Papen publiceert een verklaring, waar in o.m. staat, dat het hem in verband met zijn bijzondere missie te Weenen niet meer mogelijk is de arbeidsgemeenschap van Katholieken te leiden. Hitier heeft Von Papen bij beschikking van 9 September toegestaan als leider der Katholieke Duitschers af te treden. Von Papen wijst er op, dat de houding van den nationaal-socialistischen staat te- gènover de Christelijke en de Katholieke kerk bij monde van den Führer ondubbel zinnig is uiteengezet. Kort geleden nog hebben onderhandelin gen plaats gevonden om de dubbelzinnig heden ter zijde te stellen. Von Papen ver klaart te weten, hoe zeer Hitier de pacifi catie tusschen kerk en staat ter harte gaat De door Rijksbisschop Miiller te Hann over uitgesproken rede bevatte o.a. de ver klaring, dat hij en de zijnen .,één Staat, één Volk en één Kerk willen'' en dat wie daar aan niet wide medewerken „ook niet met (kan) strijden voor het Derde Rijk". doeling is tegen de Katholieke kerk op treden. Integendeel. „Wij staan op het standpunt, dat de kerken niet tegen elkan- voeding van den Duitschen mensch". DRIE DOODVONNISSEN IN OOSTENRIJK. De jury te Salzburg heeft drie arbeiders ujt Bauris wegens het zonder vergunning bezitten van ontplofbare stoffen ter dood RADIO-REDE VAN DARRE Uit Berlijn: Rijksminister Darré 4zal a.s. Maandag van 19.20 tot 19.45 een re'de hou den over „Een jaar nationaal -socialistische landbouwpolitiek", die door alle Duitscho zenders zal worden uitgezonden. AARDBEVING IN MEXICO Dorpen verwoest. Uit Mexico-6tad: In den staat Jalisco zijn de dorpen Talpacuale, Conception del Rra- mador en Zapotes door een hevige aardbe ving verwoest. De bewoners verblijven in tenten. Tal van raenschen zijn omgekomen en ook velen gewond. In allerijl zijn levensmiddelen en medi camenten naar do geteisterde dorpen gezon- Naar opheldering van het Lindbergh-drama Uit New-York: Procureur-generaal Cum- mings deed Woensdag mededeeling van de arrestatie van Richard Hauptmann, die een deel van het geld, dat indertijd als losgeld voor baby-Linbergh betaald is, zou hebben overhandigd. De politie vond op hem 13,750 dollar biljetten van tien en twintig dollars, die van het losgeld afkomstig zijn. De New-Yorksche politie deelt mede, dat Hauptmann een buitenlander is. die elf jaar geleden de Vereenigde Staten is binnengeko men en die onder valschen naam reisde. Nader wordt gemeld: Het verhoor is nog niet afgeloopen. Tot nu toe heeft de gearresteerde, een 35-jarige werklooze timmerman, die getrouwd en der van een kind is, verklaard op geen kele wijze iets met de zaak uitstaande te hebben. Daartegenover kan evenwel, naar de chef der politie verder heeft medegedeeld, reeds nu met zekerheid worden verklaard, dat de man reeds is herkend als degene die inder tijd het losgeld heeft in ontvangst genomen. De gearresteerde bevindt zich nog op het politiebureau. Dit gebouw wordt door r groote menigte belegerd. De Journal of Jersey meldt, dat de gear resteerde in de buurt van een begraafplaats van het New-Yorksche stadsdeel Bron. woont, over den muur waarvan een pakjt inhoudende 50.000 dollars, is geworpen. De arrestatie is geschied, 'nadat in de af geloopen weken in verschillende deelen New-York dollarbiljetten in omloop w; gekomen, welke de nummers droegen der biljetten, welke waren gebruikt door Lind bergh voor de betaling van het losgeld. 40 detectives zijn bij het onderzoek be hulpzaam geweest. Nog meer arrestaties verwacht WASHINGTON, 21 Sept. Van wel ingelich te zijde wordt medegedeeld dat men binnen korten tijd in de Lindbergh-affaire nog i arrestaties kan verwachten. Tevens werd be kend, dat het handschrift van den gearres teerde Hauptman volkomen overeenstemt met het handschrift der briefjes die aan heer en mevrouw Lindbergh werden gezon den met eischen omtrent losgeld. De attor- ney-generaal Homer Cumming verklaarde, dat men stond voor een algemeene omsinee ling van alle personen, die betrokken zijn bij het ontvoeren van de Lindbergh-baby, zoo dat thans het einde dezer affaire in zicht is gekomen. De ramp van de „Morro Castle" Marconist beschuldigt den eersten officier De tweede marconist van de „Morro Castle", Alagna, heeft een aantal sensatio- neele verklaringen afgelegd omtrent den toestand aan boord van het schip en de oorzaak der brandcatastrofe. Volgens hem heeft de eerste officier Warms in het geheel niet geweten dat de toestand ernstig was en verzuimd wat noo- dig was te doen. Ondanks Alagna drie of 'ier malen gevraagd had of hij geen S.O.S.- einen moest uitzenden, heeft Warms daar toe geen order gegeven. Alagna verklaarde 'erder, dat hij onder de bemanning nie mand had gezien, die den passagiers hulp erleende en dat velen rustig hadden toe gezien en niets hadden gedaan om het vuur bestrijden. Uit Alagna's verklaringen bleek verder, dat veel aan boord van de „Morro Castle" niet in orde geweest is. Het vaatwerk was steeds vuil geweest De be manning had over de slechte voeding go kiaagd. Wegens haar klachten dreigde zij echter te worden ontslagen. Groot opzien baarde Alagna's mededee ling, dat de op de „Morro Castle" gebruikt1) poetsmiddelen met kerosin vermengd ge weest zijn, daar anders de sterke rookont wikkeling niet te verklaren is. DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. WASHINGTON, 21 Sept. De bemidde lingscommissie voor de textiel-staking heeft gisteren op de stakers een beroep gedaan de staking te beëindigen hangende de instelling van een reeks commissies ter be studeering van den toestand in de industrie. Het Witte Huis heeft het rapport van de nnmissie gepubliceerd. De stakingsleiding heeft echter na van 't rapport kennis te hebben genomen, ver klaard, dat de staking voortgezet zou wor- '?n en dat men eerst overleg moest plegen iet een executieven raad WEER BERGBEKLIMMER8 VERMIST. Uit München: Nadat nog slechts kort ge leden zeven bergbeklimmers in Schuessel- kar vermist waren geraakt en later dood gevonden zijn, worden thans in de Beierscne bergen wederom vijf alpinisten vermist. Het betreft hier den kunstschilder Wil helm Arweiler en mej. Bernhardine Geigl, die Zondag 1.1. naar Garmisch waren ver trokken. Verder Dr. Erich Guttentag uit München, die een tocht naar Oberstdorf wilde maken, via het Nebelhorn en ten slotte een heer en dame, wier ind°ntiteit nog niet bekend zijn. ZWEEDSCH JEUGDPETITIONNEMENT. De Zweedsche jeugdvereenigingen hebben en adres aan den koning van Zweden aan geboden, waarin zij vragen dat van staats wege scherpe maatregelen genomen worden onzedelijke litteratuur uit Zweden te >n. Het petitionnement telt niet min der dan 127.000 handteekeningen. Blijkens de toelichting verstaat het petitionnement onder onzedelijke lectuur ook bolsjewisti sche lectuur. COCAINE-8CHANDAAL IN FRANKRIJK. Uit Parijs: Men Is een bende cocaïne smokkelaars op het spoor gekomen, waarbij veel sensatie is verwekt door de bijzonder- dat de inspecteur van politie van een provincie hoofdstad het hoofd der bende is. Met behulp van een aantal vrienden had een bende samengesteld die in hoofd zaak aan cocaïne-smokkelanj deed en die zich ook op verdachte wijze op de renbanen bewoog. Het is niet onmogelijk, dat door deze ontdekking in Noord-Frankrijk nog meer bekende persoonlijkheden gecompro mitteerd zullen worden. Ook de zoon van bekend industrieel, wiens naam nog niet genoemd wordt, zou lid van deze bende geweest zijn. PEST IN MANDSJOEKWO. Het agentschap Tokoezoo deelt mede, dat i Toenljao 30, in Noenoen 90 en in Taiping 20 personen aan de pest zijn gestorven. De Mandsjoerijsche autoriteiten hebben uitge breide maatregelen genomen ter bestrijding van .de ziekte. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen De revolutieplannen in Spanje Uit Madrid: De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft mededeelingen gedaan over de berichten, door de rogeering ont vangen betreffende revolutieplannen. Te Madrid aldus verklaarde de minis ter zijn eenige leden van de vereeniging „Pue" verrast bij een omvangrijk wapen transport: Bij de arrestatie der mannen werd van uit een auto, die kennelijk het transport begeleidde, op de politie gevuurd, zonder dat iemand getroffen werd. De revolutie, aldus de Minister, zou gens de gevonden notities bij klaarlichten dag uitbreken. In de drukste straten Madrid zou door aanslagen een paniek der de bevolking worden- veroorzaakt. De door de revolutie-commissie uitgevaardigde bevelen hielden in, dat cpenbare gebouwen, die moeilijk konden worden ingenomen, zooals het ministerie van oorlog, het mi nisterie van verkeerswezen, 't hoofdbureau van politie enz. eenvoudig moesten worden opgeblazen. MADRID, 21 SepL Met betrekking tot de verschillende revolutie-berichten verklaart men in welingelichte kringen, dat het de hand 11'.t, dat zoowel de rechtsche als de linksche partijen trachten elkaar te over bluffen maar dat toch de ernst van den toe stand niet mag worden onderschat, aange zien elk der beide partijen hoopt, dat de an der de eerste slag zal slaan. Dezelfde kringen leggen er de nadruk op, dat de thans zooveel opzienbarende j listische opstandige plannen in feite niets nieuws zijn, daar men reeds maanden lang door de socialisten zelf, die daar geenszins geheim van maken, wist, dat in die krin- na de laatste verkiezingen het samen- n van de links-republikeinen en de so cialisten werd beëindigd, vooral onder de aanhangers van Largo Caballero meer en meer de overtuiging post vatte, dat de pro letariërs thans "een andere dan de revolu- tionnaire weg overbleef voor het bereiken van de gestelde doeleinden. Gelijk door de regeering dan ook reeds is verklaard, is in regeeringskringen in het minst niet ist door de ontdekkir" van wapen voor raden enz. Intusschen heeft het sluiten van het volkshuis te Madrid tot groote moei lijkheden aanleiding gegeven, aangezien hierdoor niet minder dan 125 arbeiders-or ganisaties worden "etroffen, hetgeen mede tengevolge heeft, dat ook stagnatie is ont staan in de werkloozenondersteuning. De openbare gebouwen staan nog steeds onder scherpe bewaking. Een arbeider van het monarchistische dag blad A.B.C. is door een paar onbekende per n toen hij van zijn werk kwam met 4 kogels neergelegd. De daders ontkwamen mei een speciaal gereed gehouden auto. In cidenten van grooteren omvang hebben zich echter nog steeds niet voorgedaan. STALIN ZIEK? RIGA, 21 Sept. Sedert Woensdag doet hier een gerucht de i~nde. dat klaarblijke lijk uit Warschau afkomstig is, dat Stalin ernstig lijdende zou zijn aan argina pectoris. Uit Moskou kon tot dusver geen beves tiging of ontkenning worden verkregen. Wel is bekend, dat Stalin zich de laatste weken niet in het openbaar heeft vertoond. VRACHTSCHIP MET 44 OPVARENDEN GEZONKEN. In de monding van de Ganges zonk een met 44 koppen bemand vrachtschip, toen ter hoogte van de Noahali een ontzettend hooge zee de boot deed omslaan. Voor dat men vanaf de kust hulp kon bie- sn waren alle opvarenden verdronken Gemengd Nieuws Doodelijke auto-ongelukken Te Apeldoorn is het 6 jarig dochtertje van den heer H. Talen op den Zwolschenweg bij het spelen onder een juist passeerenden auto geraakL Een der acherwielen ging het meisje over het lichaam. Met een been breuk en ernstige verwondingen en kneu zingen is het kind naar het ziekenhuis ver- oerd, waar het 's nachts is overleden. DE MOORDAANSLAG TE THOLEN Voor de rechtbank te Breda stond terecht de 28-jarige arbeider C. J. uit Tholen thans gedetineerd in 't huis van bewaring te Breda, ter zake van poging tot doodslag op den arbeider E de L. Verdachte had n.l. op korten afstand vier revolverschoten op de L. gelost. Verdachte zeide even te voren ruzie te hebben gehad met de vrouw van de L. en deze een klap in het gezicht te hebben ge- omdat deze zijn vrouw tegen hem zou hebben opgehitst Uit angst voor de L-, dien hij voorstelde als een eersten vechters baas, was verdachte naar huis gejoopen en had daar een revolver geladen met zes soherpe patronen gehaald. Zóó had hij de ontmoet, die met een houthakkersbijl gewapend en hem dreigde dood te zullen slaan. Verdachte verklaarde toen uit noodweer gescheten te hebben. De officier van justitie had 3 jaar gev. Auto- en motorongelukken Te Amsterdam wilde een ongeveer 50- jarige voetganger op de Stadhouderskade bij de brug naar het Rijksmuseum den rijweg oversteken. HÜ lette niet op het verkeer, met het gevolg, dat hy door een auto werd aan gereden en bloedend op etraat bleef liggen. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het Te3selschade-Ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hy ©en hersenschudding had opgeloopen. In de Marco Polostraat is een 29-jarice man bekneld geraakt tugschen een handkar en een auto. Hy is door den G.G.D. naar het Tegselschade Ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Op den Amsteldijk is een 19-jarige jongen door een auto aangereden. Met een hemen- schudding en een sleutelfractuur is hij naar het Wjlhelmina Gasthuis vervoerd. 20 JAAR JONGER „Mijn man zegt, dat ik er beter uitzie'' Rhenmatlek en constipatie verdwenen „Sedert 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik heb altijd veel last van rheumatiek, con stipatie en pijn in den rug en ik was bang om de deur uit te gaan. Nu voel ik mij veel, flinker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U op maken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41". Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dagelijks den belangrijksten plicht vol brengt. De zacht-purgeerende werking ven zekert het goed functionneeren der afvoer- organen, waardoor U inwendig van alle schadelijke afvalstoffen gezuiverd wordt Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt (Adv.) Ontploffing te Groningen in een Carrosserie- en Wagenfabriek Een gewonde In het gebouw van de firma Gebroeders Rust, carrosserie- en wagenfabrikanten, het Boterdiep te Groningen had door tot toe onbekende oorzaak een ketelontploffing plaats. Een ketel vloog door het dak kwam op straat terecht. De 19-jarige knecht J. T. werd door de ketel getroffen en den arm gewond. Het slachtoffer is naai Diaconessenhuis vervoerd. Een begin van brand, welke inmiddels in de fabriek was ontstaan, werd door de brand weer, die onmiddellijk gealarmeerd was, ge- bluscht OPLICHTER AANGEHOUDEN Te Zeist werd door de politie aangehouden zekere G. H., die van zijn a.s. echtgenoote f 400 had weten los te krijgen voor het koo- pen van meubelen, doch dit geld zonder aan trouwen te denken, hoewel hij reeds geteekend was te eigen bate aanwendde. INBREKERS Op HEETEBDAAD BETRAPT Toen een jonge dienstbode zich 's avonds in een huis aan de Waldeck Pyrmontlaj Amsterdam naar de eerste verdieping 1 en daar het licht aanstak, zag zij zich tot haar groote ontsteltenis geplaatst tegei tweetal vreemde mannen, die blijkbaar kans hadden gezien ongemerkt naar binnen komen. Het meisje gaf een gil, doch dat zy om hulp kon roepen,, waren de beide onbekenden reeds langs haar heen gevlucht verlieten zij het hu'rs met bekwamen spoed. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het tweetal nog kans had gezien een aantal voorwerpen, zooals een foto- en film toestel en een zilveren rolbijbel mede te ne- De politie van het bureau Overtoom, die de zaak in onderzoek heeft, beschikt slechts eer een vaag signalement van de daders. ONREGELMATIGHEDEN BU EEN SPAARBANK Te Diemen zyn onregelmatigheden ontdekt b' de administratie der z.g.n. schoolsparf bank. Voortgekomen uit de Nutsspaarbank, 6tortten schoolkinderen, ook na het verlaten der school hun spaarpenningen op deze bank. Volgens de Tel. is de bank thans opgeheven. Door de ziekte, een beroerte, van den hoogbe jaarden beheerder, kwam de zaak aan licht. Een der spaarders had er ongeveer f 1000 staan; een andere inlegger ongeveer ""1. Overigens zyn de gestorte bedragen van grooten omvang; het tekort in geheel bedraagt ruim f 3000, dat de familie den beheerder grootendeels geleidelijk zal uiveren, zoodat de inleggers geen v< van beteekenis zullen lijden. BRAND DOOR BLIKSEM Tijdens een hevig onweer boven Etten en Leur (N.B.) is de bliksem geslagen in ile boerderij van den landbouwer W. Vermunt te Leur, nabij het Liesbosch, Na eerst de hoogspanningslijn van het electrische net te hebben getroffen, vond de bliksem een weg in de woning der boerderij en vandaar uit naar de nabijgelegen landbouwschuur. Deze schuur werd met den inhoud, bestaan de uit karren en derg., alsmede de zoo juist binnengebrachte oogst, te weten 60.000 K.G. ongedorschte haver, 7000 K.G. tarwe en rog ge en ongeveer 50.000 K.G, hooi, een prooi der vlammen. Het vee kon worden gered sn veulen na. Verzekering dekt slechts een zeer gering gedeelte de groote schade. Later bleek dat de bliksem ook was inge slagen in de tegenover gelegen boerderij van den zoon van Vermunt, waar de bewo ners op een gegeven oogenblik een grooten vuurbal zagen. Alle lichten werden opeens gedoofd. Een dienstbode werd zoodanig dooi den bliksem getroffen dat een van de armen werd verlamd. OUDE MAN IN EEN PUT VERDRONKEN Toen de 68-jarige heer A. A. zich paar de kerk te Stuivezand bjj Made (N.-Br.) zou be geven, geraakte hij in een put en verdronk. ONTSLAG VAN BURGERWERKLIEDEN Naar wij uit Den Helder vernemen, zijn reeds ongeveer 40 burgerwerklieden van het is échte koffie maar gegaran deerd coffeïnevrij. Fijnproevers geven er de voorkeur aan, om haar uitstekende kwaliteit en haar hygiënische eigenschappen. Een wereldorganisatie met 28 jaren er varing staat achter de schitterende reputatie van Koflie Hag. Alleen verkrijgbaar in de bekende door de wet beschermde verpakking. SANKA KOFFIE is de tweede soort, lager in prijs, maar ook volgens het gepatenteerde Heg procédé veredeld. Ook deze koffie spaart hart en zenuwen, en de ver pakking is legen namaak beschermd. Alleen het wettig ge deponeerde merk kan U voor teleurstelling vrijwaren. DB TWEEDE VROOLIJKE BUNDEL VAN AR1E POST Prachtig op tijd het seizoen van dragen, vergaderen en feestelijkheden gaat nu immers weer zoetjesaan beginnen komt, blijkens een advertentie in ons blad van heden, Neerbosch' Boekhandel en Uit geverij met de tweede bundel „Vroolijke lees- en voordrachtstukken", samengesteld door den bekenden voordrachtkunstenaar Arie Post. De inhoud is goed en af. Geen dialect; al le stukken mogen vrij in 't publiek voorgedra gen worden; de stukken-keuze is zoo geva rieerd mogelijk. Knapen-, meisjes-, jonge- lingsh, mannenvereenigingen: ieder vindt hier iets van zijn gading. En het voorlezen uit dit boek in de huiskamer verhoogt de gezelligheid in het gezin. We hopen, dat samensteller en uitgevers nog lang en even ernstig mogen voortgaan met de opbouw van dit door-en-door gezon de humor fonds. BRANDEN Te Enschede brak door onbekende oorzaak brand uit in een bovenwoning van een blok van twee winkel- en twee bovenhui zen op den hoek van de Minkmaatstraat en den Laareschsingel. De bovenwoning, be woond door den radiohandelaar C. W., brandde geheel uit terwijl het daaronder gelegen sigarenmagazijn zeer veel water- zaak brand uit in de sigarenfabriek Indiana van de firma gebr. Sollie. De bovenverdie ping brandde uit. Veel voorraden sigaren en tabak gingen verloren. Verzekering dekt de schade, INBRAKEN Te Amsterdam hebben in het bewoonde deel van een perceel aan de Stadionkade bij af wezigheid van de bewoners tot nu toe onbe kend gebleven personen, het raampje it f 700 hebben buitgemaakt. Te Made is 's nachts ingebroken bij den landbouwer A. van Meel, in de Oude Kerk straat. Uit eenige koffers, welke aldaar door koopman waren achtergelaten, werd voor bedrag van f 35 h f 40 aan goederen ver mist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van de daders geen spoor. Te Vleuten is ingebroken bij de bakker J. L. Ontvreemd is een geldkistje waarin behalve spaarboekjes een bedrag van ongeveer f 300 contanten. Van de dader(s) geen spoor. Kunst en Letteren. LODEWIJK VAN DEYSSEL EEREDOCTER Naar de „Maasbode" uit universitaire krln gen verneemt, ligt het in het voornemen, den heer Karei J. L. Alberdingk Thijm (Lo- dewijk van Deyssel), die a.s. Zaterdag zal ""•••den gehuldigd, binnen afzio^Haren t"d --- eere-doctoraat aan te bieden in de Ne derlandsche Letteren vanwege de Gem. Univer eit te Amsterdam. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste 6tand te Biarritz 767.1. Laagste stand te Janmayen 745.3. Stand vanmorgen halftwaalf 759.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind. gedeeltelijk bewolkt, waarsch nlijk weinig of geen regen. Koude nacht, overdag iets BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die nog steeds een groot ge deelte van het waarnemingsgebied blijft be slaan is in haar kern een weinig opgevuld. Bovendien heeft zij zich weer een weinig oostwaartsch bewogen, zoodat haar invloed over Finland en de Oostzeestaten toenam. In het Z.W. is de barometer geleidelijk stij gende, terwijl ver in het Westen en op de oceaan de barometer een weinig daalt. De drukverdeeling en haar veranderin"cn wij zen on 1 ngzame verbetering van het weer het zal minder buiig worden, terwijl na een koude nacht, mor-en overdag de tempera tuur iets hooeer zal stijgen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.4 C 22 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.29 uur tot 's morgens 6.17 ui WATERSTANDEN RIVIEREN 2.82 9.88 Maastricht 40.45 4047 1.05 1.05 Ejeden 45.80 46-82 Grevenblcht 27.50 27,58 1.47 1,61 Dordrecht Dusseldorf J.2 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tUd) S3 DefziJI 10.22 234); Terschelling 7.38 20.1- Harilngen 8.40 21.05 Brouwersh. |>eD Helder 6.15 jy.10 Zierikzee l'mulilen 1.50 14.27 Wemeldinge Hoek v Hol!. 1.05 13.25 Vlisslngen öcheveningen 2.25 14.55 Temeuzen «otterdam 3.22 15.27 Hansweert Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door C. Th. ROTMAN 6). Mevrouw Ptapclmane was diep veront waardigd. „Jij met je malle (ratsen!" aai it teaen haar man, „je veegt het zolf maar op, hoor, ik doe het niet!" Nu, dat vond mijn heer Punpelmans niet meer dan billijk, en even later was hij aan *t vegen of hij zijn leven lang kamermeisje was geweest. 62. Mevrouw, die terwijl naar de keuken gegaan was. kreeg echter medelijden met haar arme man. „Ik zal de vuilnisemmer wat dichter by zetten," dacht ze, „dan be-' hoeft bij niet zoover te loopen!" En ze zette de vuilnisemmer buiten de keuken deur, in de gang. VWordt Vrijdag vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2