ROKO VLAMPIJPEN glas: Voor Volledige Bemesting Van de Plat=glascultuur A. S. F. Korrels 12 x 10 x 18 O NS PRAATUURTJE AMATO-NUMMER MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 De Nieuwe Centrale Markt te Amsterdam Bijzonderheden over bouw en inrichting In ve'rtoand met dien onbevreciïgenden 'toestand, waarin het marktwezen to Amster dam sinds langen tijd verkeerde, toesloot de Gemeenteraad op 22 October 1926 een kre diet van f 10 mill, beschikbaar te' stellen voor den bouw van een Centrale Markt. Een gedeelte, groot plm. 40 HA., gren- zetnd aan Kostverlorenvaart, Staatslieden buurt en Haarlemmerweg, werd (hiervoor bestemd. De ingang was geprojecteerd aan de ver lengde Jan van Galenstraat, één van de toekomstige hoofdverk'eerswegen onzer stad Twee kanalen, aftakkend van de Kostver- lorenvaart, loopen langs dd Oost- en West grens van het terrein en geven, de daar geprojecteerde have'ncomplexe.n een goede Waterverbinding. Een reecls bestaande spoor weglqsplaats aan de Haarlemmer-wegzijde is gebruikt voor de aansluiting van het spoor weg empl a c em ent. De verschillende marktmridh.tingdn, zoo als havens, gebouwen, standplaatsen voor voertuigen, enz-, zijn zoodanig gelegen, dat zij gemakkelijk toegankelijk zijn en een toe komstige uitbreiding mogelijk is. De reeds genoemde havencomplexen be staan elk uit oen toeléidingskanaal, waaruit plm. 100 M lange dwarsktmalen aftakken, zoodat een stelsel van 'havens mei da,artus- sdhen gelegen pierén ontstaat. In deze be trekkelijk 'kiorte havens is de kans op ver keersopstopping gering en zijn geen brug verbindingen noodig. Voorloopig werden zoowel aan de Oost- als aan de Westzijde 6 havens gebouwd met een gezamenlijk wateropvlak van 3-3 H.A. em een kadélengt yan 3525 M. Do havencomplexen. Het Oostelijk (havencomplex is voorname lijk bestelmd voor den aanvoer van groen ten. De tuinders hebben op de -klad© gele genheid om bun warem uit te stalled. Tegen regen en zon zijn Langs de waterzij de over kappingen aangebracht- Voor de tuindérs, die per auto of kar hun waren aanvoeren, is de 5e pier toesti die daartoe een breedte heeft verkregen van 110 M. De eerste pieren van het Westelijk haven complex zijn bestemd voor den aanvoer van aardappelen en harde groenten, als kool rapen en peen, dus van die artikelen, welke bij groote scheepsladingen in diepgaande yaartuigen tegelijk worden aangevoerd. De markthal. Zooals uit de situatie duidelijk blijkt, heemt de markthal met de aangebouwde .veilinggebouwen een zoo centraal mogelijke plaats in het marktplan in. Aan de Oostzijde van het gebouw ligt de hoofdweg, welke het marktterrein in langs- richting doorsnijdt, aan de Westzijde de spoorwegverbinding, zoodat een ongestoorde aanvoer van goederen te land mogelijk is. De markthal bestaat uit een overdekte hal ruimte, die bij een lengte van 126 M., een breedte van 50 M. heeft verkregen en aan de Oost- en Westzijde wordt begrensd door twee, 15 M. hooge, zijgebouwen, waarin pak huis- en kantoorruimten zijn ondergebracht. De overkapping van deze groote ruimte, 'die in het midden niet minder dan plm. 28 M. hoog is, is uitgevoerd als 3-schamiers- spant, waarbij de spanten op onderlinge af standen van 7 M. zijn geplaatst. In het dak zijn vlakke bovenlichten aan gebracht. Het draadglas, 810 m.M. dik, is gematteerd, om .de uitgestalde waren voor directe zonbestraling te behoeden. Ter be vordering van een zoo gelijmatig mogelijke Verlichting, zijn de wanden der hal met lichtgele Limburgsche steen bekleed, waar door een groot gedeelte van het opvallend licht wordt gereflecteerd. In verband met het vroege uur, waarop de markt des morgens een aanvang neemt, zijn aan elke spant op een hoogte van 15 M. boven den grond 2 diepstraalarmaturen opgehangen, met lampen van 500 Watt. Voor luchtverversching en ter bestrijding van de warmte in den zomer, is boven in het gebouw een luchtafzuiginstallatie aan gebracht. De verwarming geschiedt door verwarmde lucht, waartoe aan het overstek van de le verdieping een aantal verwarmings-appara- ten is bevestigd, waar de lucht uit de hal langs gezogen wordt. De 52 kantoorlokalen, ten dienste van den groothandel, die op do 2e «jn 8e verdieping zijn ondergebracht, zijn toegankelijk vanaf langsgangen, die aan de voorzijde aanslui ten op 2 hoofdtrappenhuizen, waarin mede de patemostorllften zijn ondergebracht Voorts zijn ook aar\ de achterzijde tus- schen de gaanderijen kleine open verbin dingstrappen gemaakt. Op elke verdieping staan de beide zijge bouwen met elkander in verbinding door bordessen, waarvan dat aan de voorzijde op de le verdieping is ingericht tot café. Aan de hal is voorts nog een tweetal mo dern ingerichte veilingen aangebouwd, elk omvattende een veilingzaal met 192 zit-, 24 staanplaatsen, een zestal telefooncellen, van waaruit ook aan de veiling kan worden deelgenomen, een expositieruimte voor de te verkoopen goederen en een ruimte voor afgifte van goederen. Het veilen zal volgens de allernieuwste ge zichtspunten -geheel .electrisch geschieden. Het koelhuis. Een belangrijk onderdeel van 't gebouwen complex op de Centrale Markt is ongetwij feld het koelhuis, dat niet alleen zal dienen voor het opslaan van groente, fruit, eieren, enz-, welled licht aan bederf onderhevig zijn. maar tevens voor het conserveeren, onder vriespunt, van wild en gevogelte ovdr lan- geren termijn. Bovendien is aan het koel huis een bescheiden ijsfabriek vertoonden, met een capaciteit van 6000 K.G. of 240 staven per etmaal. Het koelhuis bestaat uit boganegrond en 4 verdiepingen, elk met een hoogte van 4 50 M. De thans aangelegde, totale gekoelde vloeroppciylakte, verdeeld over bogane grond en 3 verdiepingen, bedraagt circa 3330 M2. Bovendien is op de 4e verdieping nog een reserveruimte aanwezig van plm. 1000 M2 vloeroppervlakte, welke ruimte voorloopig niet wordt gekoeld. De vóórkoelruimte, op den begane grond, is in hoüfdzaalki bedoeld voor bet opslaan van groenten en fruit voor sledhits korten duur- Op de le en 2e verdieping zijn naast dé groote koelruimten kleine koelcellen en één vriescel aanwezig. De 3e verdieping is in haar geheel be stemd voor bewaring van eieren onder daar geëigende lage temperatuur vochtig heid en ventilatie. In veitband hiermede is op den beganegrond tevens een eierenont- dooiinstallatie gebouwd, waarin de eieren, 'oordat zij het koelhuis verlaten, geleidelijk door een sterken, eventueel ook verwarm den luchtstroom van de lage koelhuistempe ratuur op de heersohendé buiten-tempera tuur kunnen worden gebracht, ten einde den tot bederf aanleiding gévonden vocht- neerslag op de eieren te voorkomen. Van ves< belang voor dé exploitatie van het koelhuis is een goede oplossing van het transportvraagstukin het algemeen zal hiervoor birënen het gebouw gebruik ge maakt worden van ter beschikking staande kleine wagentjes, waarmede de goederen ia de liften op de bestemde verdieping kunnen worden gebracht. Lossén en laden kunnen droog geschieden Als isolatiemateriaal voor wanden en vloe Verkrijgbaar bij de De kunstmest voor ALLE kamerplanten slechts 40 CENTS per fflesch met gratis geïll. verzorgingsaanwijzingen BL0EM= EN ZAADWINKELS Plattegrond van de Amsterdamsche Markt centrale, waar de A.M.A.T.O. 14 tot en met 23 September wordt gehouden. ren zijn geëxpandeerde kurkplaten gebruikt aan de buitenzijde beschermd door een steensmuur met klamp, aan de binnenzijde door 3 c.M. gewapend pleisterwerk. De dikte van de isolatie is gesteld op 16 c.M. om den bedrijfstijd van de machines te beperken. Ter vermijding van verlies van koude zijn geen ramen in de koelruimten aangebracht; alleen zijn ten behoeve van de brandweer in den gevel aan de Noordzijde eenige ron de aanvalsopeningen aanwezig, waarachter de isolatie doorloopt. Als vloerbedekking is asphalt gekozen, omdat, met dit materiaal later eventueele reparaties tijdens het bedrijf kunnen wor den uitgevoerd. In den voorbouw bevinden zich de ma chinehal met aangrenzende transformator ruimte, schakelruimte, pekelpompenruimte, ijsfabriek en koelwaterruimte, benevens het ketelhuis, machinisten verblijven en werk plaats. In het ketelhuis worden 4 lagedruk-stoom- ketels, elk van 80 M2. verwarmd oppervlak, opgesteld. Deze ketels produceeren den stoom, welke noodig is voor het geheele koelhuisbedrijf en voor de verwarming van de markthal. De groote hoeveelheid koelwater zal wor den betrokken uit het naastbijgelegen haven bassin. In de machinehal zijn 3 groote ammoniak- compressoren, aangedreven door hoogspan- ningselectromotoren van elk 115 pk. opge steld. Het koelen van de opslagruimten zal ge schieden door de lucht hieruit af to zuigen en via de luchtkoelers weer in te blazen als diepgekoekle lucht. Bij een koelinstallatie als de onderwerpe- lijke, is het van groot belang en ten allen tijde vanuit één punt (hier in de machine hal) een goed overzicht van de werking der installatie te verkrijgen. Daarom zijn in de machinehal groote scha kel- en afleesborden opgesteld, waarop o.m. alle temperaturen en vochtigheidsgraden van de koelruimten en vriescellen, voorts de buitentemperatuur, de temperatuur van het koelwater uit de gracht, van de circuleeren- de pekelopleiding, enz., centraal kunnen wor den afgelezen. Pakhuizev. De lengte van de drie, ten behoeve van de grossiers in groente, fruit, c.a. op de pieren van het Oostelijk havencomplex gebouwde pakhuizen, bedraagt ruim 100 M., terwijl de breedte op den begane grond 10 M .en op de le verdieping 12.50 M. bedraagt. De pakhuizen zijn verdeeld in 15 afdee- lingen- De boven- en benedenafdeeling kun neb. afzonderlijk verhuurd worden. Het pakhuis, dat het dichtst bij den in gang van de Markt is gelegen, heeft uit architectonische overwegingen aan beide zijden e'en toren; de twee volgende pakhui zen hebben slechts aan de zijde, üie grenst aan den breeden verkeersweg op het marict terrein, een toren, terwijl aan de andere zijde uit economische overwegingen de to rens zijn weggelaten en vervangen door op bouwen. De pakhuizen zijn uitgeroerd als gewa pend betonskelet, met vullingen van metsel werk. De afsluiting van de pakhuizén op den beganegrond gesohiedt door houten rollui ken, die een breedte hebben van 2 M. waar door eventuéel een kleine vrachtauto, bela den met groenten, in het pakhuis kan wor den ondergebracht- Behalve de vorenibeschreveto drie pakhui zen, is op de 5e pier nog een pakhuis van bescheidener afmetingen gebouwd. Marktingang. De ingang van de Markt wordt gevormd door 3 inrijpoorten van 7 M. breedte, ge scheiden door 2 portierhuisjës en 2 voet gangerspoorten van 4 M. breedte- Het ingangsgetoouw omvat een café- restaurant. met terras en feestzalen op d". le verdieping; voorts op den beganegrond een politiepost, een bijkantoor van een dei- groot e' bankinstellingen en een 3-tal winkels Op de le verdieping zijn de kantoren van het Marktwezen gevestigd; op de 2e ver dieping éen vergaderzaal, archief en berg ruimten. Onder het geheele gebouw is een souster- rain aangebracht, dat deels voor bergplaats, deels (onder hét bankgebouw) voor café ruimte deels (onder den politiepost) voor stookkelder voor de centrale verwarming benut wordt. Ten behoeve van de (handelaren, die de Markt met paard en kar bezoeken, is een stal voor 60 paarden gebouwd, die op het aditerterrein is geplaatst. Spoorwegemplacement- Zooals reeds in den aanvang is opgemerkt zal het marktterrein ook aam het spoorweg net worden aangesloten. Daartoe is aan de Noordzijde van liét terrein een emplace ment met laad en losgelegenheid aange legd, terwijl, behalve de hal, tevens 2 pieren zoowel aan de Oost- als aan de Westzijde, van spoorwegaansluitingen zijn voorzien. Ten dienste der Ned. Spoorwegen is in het hart van het spoorwegemplacement een stationsgebouwtje, bevattende een kantoor, bergplaatsen e.a-, gebouwd. Nog moge vermeld worden, dat een zeer uitgebreide terrein veriiohting is aange bracht, waartoe niet minder dan pl.m. 170 lichtmasten en plm. 200 grootere en kleine lichtpunten. Als bijzonderheid valt nog te vermelden, dat onder meer de navolgende hoeveelheden materialen voor deze bouwwerken zijn ge bruikt: plm. 15.000 dennen heimasten, ter lengte van 16 en 17 M.; 13.000 ton cement; 14.000 M3. zand; 20.000 M3. grind; 2600 ton wapeningsijzer voor beton; 1000 ton aan constructieijzer met toebehooren; 4.600.000 metselsteenen, terwijl de totale straatoppcr- vlakf.e bedraagt.: plm. 10.000 M2. asphalt bestrating; plm. 65.000 M2. klinkerbestrating; plm. 13.000 M2. trottoirs. Prima schoongemaakte vopr kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TU BUS" Handel-Maatschappij N.J Veerschedijk C 27ia Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475. Na 6 u.3193 Dordt Neemt het zeker>e voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 51.5 x 38 c.M. a 6.00 p. kist 5ë.5 x 48.5 6.00 43 x 32.5 6.50 38 29.5 6.00 59.5x38 M M 6.50 21 141 x73 ..16.00 Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratis v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.), Bekroningen op de Amato De groote keuring van de Kon. Nederl, Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft ditmaal op de Amato plaats gehad. De volgende prijzen werden o.m. toe gekend: Buitenlandeohe wisselbeker voor de Dahh lia „Ba/uens Ideal", Fa. W. Topsvoort, Aals- Eereprijzen: Med. H.M. de Koningin, aan C. Thim, Amsterdam. Gouden Medaille Mr. 's Jacob, aan Orchi deeën van de Fe. Gebr. Borendsen en Getor. Bauendsen en van den Bergh, Aalsmeer. BEZICHTIGT op de AMATO het WEIDEBEDRIJFJE aangelegd door het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. FARBEN-INDUSTRIE A.G. Dit weidebedrijfje demonstreert het voordeel, dat. verbonden is aan het sterker indeelen der weilanden, gepaard met een betere bemesting, een betere behandeling van het grasland en het geregeld verkampen van het vee. Voldoende zwavelzure Ammoniak in het voorjaar, en herhaaldelijk Kalksalpeter I.-G. gedurende den zomer. TUINDERS Vraagt Uw bandelaar of Organisatie (z.g. rijen) Geconcentreerde Volledige meststof in Korrelvorm. Gegarandeerde Analyse: 12 Stikstof, 10 Fosforzuur en 18 Kali. Vraagt nu Uw leverancier deze alom gunstig bekende Nederlandsche Korrelmest in verzegelde baaltjes van 50 K.G. in Nationale Verpakking met bet wettig gedeponeerde merk A. S. F. Speciaal ook voor Uw kassen. Raadpleegt onze Brochure; Economische Bemesting in de Glasculturen, gratis verkrijgbaar bij Uw leverancier en bij de fabrikanten. N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 Utrecht - Telefoon 13957 Toen ik de vorigekeer eenigszina spottend gewaagde van de grooteontdekking, die ze in Duitschland hadden gedaan, nl. dat daar tot „zelfs in Keulen toe" zuidvruch ten zooals vijgen rijpten en daardoor de ko mende onafhankelijkheid ook voor de in voer van zuidvruchten dicht bij was, ge raakte ik even van mijn chapitre, doordat iemand met een vraag of zijn koeien wel, ik weet niet meer wat bij zijn buren xnoch ten doen. 't Eeni-gst wat ik er nog van weet is dat het niet mocht en dat mijn vrager met een ietwat zuur gezicht aftrok. Dat kon ik niet helpen. Maar hij kon het W-el helpen, dat ik óf door zijn vraag óf door zijn zuur gezicht van de zoetigheid der vijgen af raakte en er gauiwi 'een ander punt aan Va3t knoopte. Ik had nog willen opmerken, dat niet zelfs" in Keulen in 1934, doch reeds in Nij kerk op de Veluwe in 1901, dus 33 jaar geleden en nog meer 180 K.M. noordelijker gelegen de vijgen rijpten, en dat ik toen reeds van een vriend een rijpe versche vijg zoo van de boom op de vrije grond groeiend, kreeg. Dat zelfs IN ONS LAND HIJ DE MARKT- NOTEERINGEN OOK VIJGEN GENOEMD Worden, als het seizoen Haar is. Zooals ik zei, ik'geraakte door de koeien, Hie iets niet doen mochten, van mijn ver haal. En dat was maar goed, want andere had ik niet ontvangen, wat ik nu uit Zee land ontving: een vriendelijke brief en een •begeleidende rijpe vijg. Men kan ook zeg gen: een vijg met een begeleidend schrij den iwat of mi eigenlijk volgens de spel regels van Marchant moet gezegd worden weet ik niet doet er ook niet toe als ge me maar begrijpt. En dat doet ge wel. Welnu dan! Dit schrijven heb ik met ge noegen gelezen. De vijg hebben we eer lijk hoor! met zijn vieren (mijn vrouw en beide dochters en uw dienaar) gedeeld en met smaak genuttigd. Een versche vijg smaakt heel anders dan een geconfijtie. Dat is zoo'n groot verschil! Dat valt niet met elkaar te vergelijken. Net zoo min als een komkommer met een geijkt gewicht valt te vergelijken, wat gewicht betreft. En toch leest men in een Russisch blad, dat er veel valsche gewichten gebruikt worden. In 800 onderzochte winkels vond men 800 ondeug delijke weegschalen en 5200 valsche gewich ten. In een winkel b.v, werd gewogen meteen komkommer. Waar de groenten al niet voor dienen! Maar gelukkig zijn die valsche wegers, al deden ze het ook met een echte kom kommer, de pisang geworden. Het regende daar straffen en niet zulke makke; echte Russische. Zooals er ook echt Russische straffen uit gedeeld worden als men wat te roekeloos met de korenoogst omgaat. Wij weten het wel, de korenoogst is in vele graandistricten der wereld een tegen valler. Wat Rusland betreft wist men niet waar men op moest rekenen. Groote, middel matige of slechte oogst. Het blijkt nu uit OOK IN RUSLAND IS DE GRAAN OOGST BEN MISLUKKING. Het heette anders dat er in de laatste jaren nog nooit zoo'n groote oogst geweest was. Een geweldige oogst heette het tioen in allerlei Russische berichten. Maar thans vwordt enkel gesproken over een oogst;, zon der meer. Men begint reeds met allerlei voorschriften te geven over het binnen halen van den oogst Natuurlijk krijgen de boeren weer de schuld. Ze leveren niet ge noeg aan de gemeenschap, heet het. En bo vendien, zoo redeneerde een van de voor mannen dezer dagen in een openbare bijeen komst van de volle vergadering der com munistische partij in de Oekraïne, wij lie ten voorheen veel achter op den akker. Bij de rijke oogsten, die we gewend waren, zoo snurkte hij, kwam het op wat meer of minder niet aan. Maar nu is het eisch, dat men geen aren meer op den akker laat lig gen. Alles moet nauwgezet opgelezen wor den. Daarmede zullen duizenden en mil- lioenen K.G. graan, die anders verloren gin gen, behouden blijven. En dat moet, want er dreigt hongersnood. In de korenschuur van Europa dreigt hongersnood! Dat kon men zich voor een kwarteeuw niet indenken. Net zoo min als men kon begrijpen dat DE DUITSCHER MEER KAAS EET DAN DE HOLLANDER, al noemen ze dan in Duitschland de Hol landers ook „kaaskoppen" als antwoord op onze bejegening van de Duitschers met den naam „moffen". Maar als men in de Duitsche steden komt, in de kaaswinkels, dan merkt men nog eens wat een kaas er wel is. Zooveel soor ten als men daar ziet, ziet men nergens. Van de groote Xwitsers, kazen met ander halve meter middellijn, tot de kleine por ties camembert. Een jaar of twaalf geleden kocht ik eens in zoo'n kaaswinkel in Hannover een portie kaas voor de treinreis, die een uur of 16 zou duren. Mijn beide reisgenooten volgden mijn voorbeeld. Wat zij kochten weet ik niet, doch toen het uitgepakt 'was volgde een eenparig bah! een korten tijd daarna stonden de ramen wagen wijd open en lag in de verte langs de spoorbaan iets wits. 't Zal wel Harzer küse geweest zijn, bedenk ik me, we 'kwamen juist uit de Harz en, deze Harzer kaas doet ieder niet kenner op de vlucht slaan. Tegenwoordig heeft men een soort kaas- strijd in Duitschland. Men is een actie be gonnen tegen de gewoonte in de meeste restaurants om den gast uitheemsche kaas voor te zetten. Dat vinden de rasechte Duit schers niet goed en nu heet het in een op roep: verlangt telkens wanneer men u Camembert wil voorzetten ons gelijkwaar dig product, het „Stolper Jungchen" en tee kent duidelijk verzet aan, wanneer men u geen Tilsiter kan aanbieden, en u in de plaats daarvan „Hollander" wil geven, want onze Tilsiter is minstens even goed". Met deze laatste bewering zal wel geen kaasproever bet eens zijn. De Tilsiter kaas heeft een smaak en geur, die steeds weer aan rottings-toacteriën herinnert, 'n substan tie, die liefhebbers nu wel kunnen bewon deren, maar aan wellis volkomen afwezig heid de Hollandsche kaas zijn roem te dan ken heeft. Toch wordt het verbruik van Hollanc^che kaas door acties als deze wel geschaad en is het voor onze kaashande laren reden, om actief te blijven. Dat is het voorzeker. Maair dat is het ook altijd zoo geweest Als men niet actief was verspeelde men. Dat gold ook voor meer normale tijden dan we thans beleven. T.hans is het al heel abnormaal. Ook ab normaal vinden wij het dat men HET ZUIVELPOTJE VAN TWAALF MILLIOEN DEN VEEHOUDERS ONTHOUDEN WIL. Uit de „heffingen" op zuivelproducten is een spaarpot gemaakt van 12 millioen gul den, zegt „de Boerderij" hiervan, en het ver volgt: Het aantal volwassen stuks melk- en drachtig vee bedraagt 1.400.000. Voor elke koe is er dus f 8,50 opge spaard en onze veehouders, die het zoo heel zwaar hebben, zou een dergelijke uitkeering ten zeerste van pas kernen. De melkprijs is nog geen 4 cent, en de veevoederprijzen stijgen. Ten zeerste is men dan ook teleurgesteld door de verdeeling, welke Den Haag thans. aangeeft. Deze is aldus: 10 millioen reserveeren voor het volgend jaar. 1 millioen voor reclame voor zuivelpro ducten. 1 millioen aan de veehouders of 70 cents per koe. Van vele zijden ontvingen we reeds blij ken van diepe teleurstelling, doch ook van groote verontwaardiging. Men meent, dat het reserveeren van geld voor het volgend jaar feitelijk zal dienen om de consumen ten tegemoet te komen. Maar de producent, en in het bijzonder de agrarische producent? Weet men in Den Haag niet, hoe de groote massa van onze veehouders er voor Men schijnt het niet te weten, antwoorden wij op die vraag van „de Boerderij". En toch wel weer, want er wordt nu Ja, maar hoe? Hoor wat ik u voorlees: De Rijksinspecteur voor de provincie Gro ningen inzake werkverschaffing en steun verleening heeft in opdracht van den Mi nister van Sociale Zaken aan de gemeen tebesturen in zijn i-essort bericht, dat in afwijking van hetgeen daaromtrent tot nu heeft gegolden, voortaan aan ieder ge meentebestuur wordt overgelaten te be palen, wie voor de werkverschaffing dan wel voor opneming in de steunregeling in aanmerking komt, waarbij de betrokkene overigens moet voldoen aan de bepalingen, welke te dien aanzien gelden. De Rijks- uispecteur voegt er aan toe, dat zg. kleine 'boertjes wel voor plaatsing bij de werkver schaffing in aanmerking kunnen komen, doch niet voor hulp ingevolge de steun regeling. Gebod op gebod, regel op regel, hier een weinig, daar een weinig (en of) en daar gaat de heele boerenstand En nog beseft men het niet. Nog wordt er uit den treure gevraagd: is het zóó erg? Is bet niet erg dat de landarbeiders, die nog werk hebben, van 8 tot 12 gulden per week verdienen? Niet bij uitzondering, neen, van Spijk tot I-Iontenisse. En de meeste boeren wilden het er voor doen als ze ook zooveel verdienden. En dan nog GESTRAFT WORDEN VOOR WEL DOEN, wat blijkt uit wat een onzer lezers ons schreef naar aanleiding van een artikeltje in onze courant over de raadsvergadering te Ulrum, waarin uitkwam, dat de boeren hun arbeiders zoo vroeg reeds ontslaan en vroege werkloosheid dreigt. Bedoelde vriend schrijft over eigen erva ring als tol lichting en deelt mede: „Wij hebben op onze boerderij gemeend evenals beide vorige jaren ons personeel zooveel mogelijk aan den gang te houden o.m. door den oogst niet geheel machinaal af te dor- schen. Als belooning ontvangen wij nT) voor ?™V£rst en r0pge resP- f 1 011 f 0.50 per '00 K.Gminder dan onze buren, die machinaal laten dorschon en hiervoor ver hoogden steun ontvingen". Dit zijn dingen, die men niet weet; dwz die het publiek niet weet. Maar die duid©- njk maken, dat. er een vrekeerde geest moet komen. Wij ontvangen tegenwoordig vele blieven. Gelukkig niet als „ingezonden stuk ken bedoeld, maar om ons in te lichten Daarvoor zijn we dankbaar. Men kan ons nooit genoeg inlichten. Alles dadelijk ver werken, of zoó venverken, dat duidelijk blijkt, dat we hu» gegevens, hun mede- deelmpen hebben gebruikt, kan men niet hint °nS Vragen en doet men gelukkig ook Het verheugt ons. dat al moge dan soms uit do brieven bitterheid spreken, de toon altijd waardig blijft. Dat is de boeren-eere. Dc eere van den Lnristenboer en -tuinder. Op de fouten en gebreken, die men opmerkt, te wijzen zij bet. niet altijd met zachte handjes, de y iron- en tuindersvuist is nu eenmaal niet fluweel zacht gebleven, maar ruw en eeltig een-orden maar toch altijd waardig te bin ven. Tot de volgende week". PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9