Rusland aanvaardt de uitnoodiging MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Vier en dertig staten achten toetreding gewenscht Een warm gesteld antwoord Nederland niet bij de onderteekenaars Zaterdagavond is de Volkenbondsraad in geheime zitting bijeengekomen. Door den voorzitter Sandler werden twee documenten overgelegd: ten eerste een uit noodiging, onderteekend door 34 delegaties, waarbij sovjet Rusland wordt uitgenoodigd, lid van den Volkenbond te worden; ten tweede het hierop ontvangen antwoord van de sovjet-regeering, waarin deze haar wensch, lid van den Volkenbond te worden, uitspreekt. De voorzitter van den Volkenbondsraad had bovendien een brief ontvangen van de delegaties van Denemarken, Finland. Noor wegen en Zweden, waarin deze verklaarden, dat zij het telegram niet hadden ondertee kend, omdat zij principieel tegenstanders ervan zijn, dat een dergelijke actie buiten de Volkenbondsvergadering om wordt onder^ nomen, doch waarin zij verklaarden, dat zij alle vier ter kennis van de sovjet-regeering hadden gebracht, dat zij voorstanders van de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond zijn. Hierop heeft de raad eenstemmig de vol gende resolutie aangenomen: De Volken bondsraad, na kennisneming van het schrij ven van 13 September 1934 van de sovjet- regeering aan den voorzitter van de Vol kenbondsvergadering, met betrekking tot de toetreding van sovjet-Rusland tot den Vol kenbond besluit krachtens de bevoegdheid, die de raad bij artikel 4 van het Volken bondsverdrag ontvangen heeft, sovjet-Rus land tot permanent lid van den raad te be noemen, zoodra de Voikenbondsvergadering de toetreding van sovjet-Rusland zal hebben goedgekeurd en noodigt de Volkenbondsver gadering uit, dit besluit goed te keuren. Tien leden van den Volkenbondsraad heb- bun hun stem aan deze resolutie gegeven. Argentinië, Panama en Portugal onthielden zich van stemming. Duitschland en Japan waren natuurlijk afwezig. De tekst van de uitnoodiging Het uitnoodigingstelegram. dat door der tig staten buiten de Assemblée om aan de Sovjet-regeering was gestuurd, luidt, vol gens een verslaggever van het N. v. d. D., als volgt: „De ondergeteekenden, overwegende, dat 't handhaven en organiseeren van den vrede, hetgeen toch de belang rijkste taak van den Volkenbond is, met zich mede brengt, dat alle staten daaraan hun medewerking verleenen, noodigen de Sovjet-Unie uit tot den Volkenbond toe te treden en haar ge waardeerde medewerking daaraan voortaan te verleenen". Dit telegram is onderteekend door dertig staten, te weten: alle staten in Europa, uitgezonderd Nederland, België, Luxemburg, Zwitserland en Portugal, alle Dominions van het Britselie Rijk, uitgezonderd Ierland, terwijl van de Zuid-Amerikaansche staten Chili, Haiti. Mexico en Uruguay 't telegram mede onderteekenden. Het Russische antwoord Het Russische antwoord luidt als volgt: De buitenlandsche politiek der Sov- jetregeering, aldus het telegram uit 'Moskou, heeft zich steeds de organi satie en de consolideering van den vrede tot hoofddoel gesteld en heeft steeds een open oor gehad voor ieder voorstel om te komen tot een interna tionale samenwerking, in het belang van den vrede. De Sovjet-regeering be schouwt de uitnoodiging van 'n groot aantal staten, leden van den Bond, als de vertolking van de ware vredesge- dachte, die den Volkenbond bezielt en tevens dat de Volkenbond de nood zaak inziet om met Sovjet-Rusland samen te werken. De Sovjct-regeering is derhalve be reid lid te worden van den Bond en er de plaats in te nemen, die haar toe komt, Tevens neemt zij daarbij op zich steeds haar internationale verplichtin gen na te komen en zich te onderwer pen aan alle beslissingen, die voor de leden verplichtend zijn. De Sovjet-regeering is bijzonder ver heugd tot den Volkenbond toe te tre den, op het oogenblik, dat de Bond de kwestie onderzoekt hoe het Volken bondspact met het Briand-Kelloggpact in overeenstemming is te brengen, ten einde den internationalen oorlog voor goed buiten de wet te stellen. De Sovjet-regeering, overwegende dat de artikelen 12 en 13 van het Vol kenbondspact de staten in de gelegen heid stellen, geschillen aan een scheidsgerechtelijke of gerechtelijke be slissing te onderwerpen, wenscht er reeds thans op te wijzen, dat naar haar meening dergelijke procedures niet van toepassing kunnen zijn op geschillen, die betrekking hebben op voorvallen, welke zich vóór de toetre ding der Sovjet-Unie tot den Volken-" bond hebben voorgedaan. Het telegram eindigt met de hoop uit te spreken, dat deze verklaring door alle leden van den Bond in een geest van een oprecht streven naar in ternationale samenwerking zal wor den opgevat. De eenstemmigheid In den Volkenbondsraad onthielden zich van stemming de gedelegeerden van Portu gal, Panama en Argentinië, waardoor er de noodige eenstemmigheid Kon worden be reikt. Hedenmorgen zou de Volkenbondsverga- dering bijeenkomen om het hare te doen in de zaak van Ruslands toelating. De zesde commissie zal dan vermoedelijk morgen (Dinsdag)middag vergaderen en de aange legenheid in onderzoek nemen. Het is mo gelijk. dat enkele dagen met discussie in die commissie zullen heengaan alvorens zij tot het besluit kan komen dat de Sovjet- Unie voor het Volkenbondslidmaatschap in aanmerking komt. Dit besluit moet met meerderheid van stemmen genomen worden, doch staat al van te voren vast. De Volkerbondsvergadering kan daarna de definitieve beslissing nemen met twee derden meerderheid. De pers en de wereldvrede In de tweede Volkenbondscommissie wer den Zaterdag j.l. onder voorzitterschap van Mr. van Lanschot de uitkomsten van de conferentie van Madrid van 1933 over, de medewerking van de pers aan de organisa tie van de wereldvrede besproken. Onder de gedeleerden, die aan de discussie deelnamen, behoorde ook de Nederlandsche gedelegeerde de heer A. J. Lievegoed, chef van den Ne- derlandschen regeeringspersdienst Hij ver klaarde, dat de hoofdgedachten van de con ferentie van Madrid, namelijk persvrijheid en snelle en rijkelijke, authentieke in lichtingendienst aan de pers, geheel in over eenstemming zijn met den toestand, die in de Nederlandsche pers heerscht. De Nederlandsche regeering zal een steeds algemeene erkenning van deze hoofdgedach te met vreugde bevorderen. De Nederland sche regeering geeft de voorkeur eraan, dat de persorganisatie zelf zooveel mogelijk do gezondheid in de pers met inbegrip van den strijd tegen valsclie berichten, zal verwezen- De regeering zal echter tot medewerking bereid zijn, indien dit gewenscht zou kun nen zijn, om het ideaal van een journalis tiek, die uitsluitend do waarheid zoekt t9 bereiken. De heer Lievegoed sprak ten slotte over het recht om verbetering van onjuiste be richten te eischen en wees daarbij op de regeling die tot stand gekomen is tusschen de Nederlandsche, Poolsche en Zwitserschc ereenigingen van dagbladdirecteuren. Hij gaf den raad met de internationale regle menteering van dit punt te wachten, totdat practische ervaringen met deze en soortge lijke afspraken tusschen persorganisaties zouden zijn opgedaan. Het recht tot rectificatie zou ook tot bruiken aanleiding kunnen geven, indien de politieke propaganda-dienst zich van dit middel zou meester maken, om zich nieuwe toegangswegen tot de pers te veroveren. Reeds Woensdag zittingname? GENEVE. 17 Sept. Sovjet-Rusland zal Woensdag zitting nemen in de Volkenbonds vergadering. zulks na briefwisseling tus schen de volkscommissaris van Rusland van buitenlandsche zaken Liwinof en Benesj den voorzitter van den Volkenbondsraad. Verwacht wordt dat in de zitting van den Volkenbond van Dinsdag alleen Zwitser land en Portugal tegen de toelating van Sovjet-Rusland zullen stemmen. Wrijving tusschen Italië en Joego-Slavië De Italiagnsche delegatie, die zou deelne men aan het interparlementaire congres, dat te Belgrado wordt gehouden, heeft in ver band met de houdng, die de Zuid-Slavische pers in den laatsen tijd jegens Italië in neemt, order gekregen de reis voorloopig uit te stellen. Te Rome verluidt, dat de reden van Mus solini's bevel gelegen is in de anti-Itali- aansche houding van Joego-Slavië. Men ge looft hier, dat deze houding van Joego-Sla vië gezocht moet worden in een toenade ring tot Duitschland. In dit verband wijst men op de kort gele den te Rome geuite beschuldigingen, dat Joego-Slavië de uit Oostenrijk naar Joege- Slavië gevluchte nationaal-socialistische re bellen steunt Dit en bovendien de anti-Italiaansche in cidenten, welke kort geleden in Joego-Slavië hebben plaats gehad, hebben, naar hier ver zekerd wordt. Mussolini aanleiding gegeven, af te zien van een deelname van Italië aan de interparlementaire conferentie te Bel- De pers in Joego-Slavië neemt het bericht met groote gelatenheid op. Eeiifdeel der Dia-' den publiceert het zelfs in het geheel niet De semi-officieele „Vreme" merkt alleen op, dat haar artikel tegen Italië het gevolg is geweest van een Italiaansche uitdaging. Wie anderen staat, moet verwachten ook zelf ge slagen te worden. Demonstratie te Warschau In verband met de verklaring van Beek. Vrijdagavond is op het Pilsoedskiplein te Warschouw een door ongeveer 30.000 perso nen rnassabetooging gehouden van sociale en militaire organisaties. In redevoeringen en resoluties werd de volledige solidariteit van het Poolsche volk met de redevoering te Ge- nève uitgesproken door minister Beek tot uiting gebracht. Er werd op gewezen dat in Polen alle burgers zonder onderscheid de zelfde behandeling ondervinden en dat Po len door de redevoering van Beek beslist de onrechtvaardige controle van internationale organen heeft afgewezen. In aansluiting op de betooging werd een groote optocht gehouden door de met vlag gen versierde straten, waarbij „hoera" ge roepen werd voor Polen en maarschalk Pil soedski. Dergelijke betoogingen zijn ook in andere steden van Polen gehouden. Alle organisa ties en bonden hebben telegrammen gezon den aan Beck in Genève. waarin zij hun instemming met de verklaring van den mi nister betuigen. Hooge ambtenaren van Mandsjoekwo ontvoerd Uit Mandsjoekwo wordt aan China Press gemeld, dat een troep opstande lingen en bandieten er in geslaagd is uit Tsjangtsoen een der hoogste poli- tie-ambtenaren, generaal Tsjang Er Sjoe, met twee andere hooge ambtena ren te ontvoeren. Zoowel van de bende als van den ontvoerden generaal ont breekt ieder spoor. Groote afdeelingen politie en gendar merie zoeken de omgeving der stad af. In politieke kringen verluidt, dat deze ontvoering in verband staat met den brand op het paleis van keizer Poe YL Uit Weenen: Donderdag heeft men, naar eerst thans bekend wordt, den commandant van de Oostenrijksche grenswacht te Eckcr- sattel met zeven schotwonden doodgevon- den. De desbetreffende officieele verklaring vermeldt, dat hij vermist was sedert hij 7 September j.l. op patrouille was gegaan en dat een Duitsch automatisch pistool bij het lijk is gevonden. De officieele „Wiener Zeitung" verwacht in dit verband mogelijke nieuwe grensinci denten. Het blad wijst erop, dat de houding van de Nationaal-socialistische partij jegens Oostenrijk in den laatsten tijd buitengewoon moeilijk te volgen is. Het blad spreekt over de onzekerheid omtrent de werkelijke posi tie van 't Oostenrijksche legioen in Duitsch land en over het verblijf en de bedrijvig heid van de leiders der anti-Oostenrijksche campagne, vooral Habicht en Frauenfeld. De textielstaking in Amerika PROVIDENCE, 17 Sept. Tydens het week einde is het in Rhode Island rustig geweest. De eenige demonstratie, die werd gehouden, was een sympathiebetuiging met één van de twee jeugdige posters, die de vorige week bij ongeregeldheden door de Nationale Garde zijn gedood. Een menigte van 10.000 personen heeft de begrafenis bijgewoond. WASHINGTON, 17 Sept. De werklieden leiders hebben een voorstel van de werkge- in het textielbedrijf, dat zy als een proefballonnetje beschouwen, van de hand gewezen. Peter van Horn, de leider van het instituut der zydeindustrie, stelde voor dat het geschil zal worden opgelost door de N.K.A. en dat in het openbaar de zaak zal worden behan deld ten einde gemakkelijk een oplossing te kunnen bewerken. Francis Gorman, de leider van het sta- kingscomité, die het aanbod van de hand wees, herhaalde zijn eisch, dat de leider van de N.R.A. Johnson zou aftreden. Hij bleef er by, dat de aam-al van Johnson, waarin hij de leider der werklieden er van beschuldigde een overeenkomst te hebben geschonden, wees op de ongeschiktheid van Johnson als leider van de herstelbeweging op te treden. Wy willen, aldus Gorman, ons niet voegen naar en aansluiten by de N.R.A. zoolang Johnson er de administrateur van is of ei een poriwe bij bekleedt, welke van beslis- senden invloed is. Hij zeide voorts, dat het voorstel van van Horn er een aanwijzing voor is, dat de katoenindustrieelen vermoeid worden van den strijd. Gorman wees er dat de president der V.S. een speciale cc missie heeft benoemd om bemiddelend het geschil op te treden. Men verwacht, dat deze commissie nog deze week aanbevelin gen zal verstrekken aan president Roose velt. Mijnstaking in België gaat niet door Op aandringen der regeering (de Koning heeft persoonlijk bemiddeling verleend) hebben de Belgische mijneigenaars beslo ten, de voorgenomen loonsverlaging van pet. nog niet toe te passen. De staking is dus voorloopig afgewend. De regeering heeft in ruil voor de tijdelijke tegemoet komingen aan de patroons toegezegd, om den toestand in de kolennijverheid te hel pen herstellen. Deze overeenkomst geldt tot einde 1934. Zij kan per maand opgezegd worden. DYNAMIET GEVONDEN BIJ WEENEN. Uit Weenen: Op een sleepboot op de Do- nau zijn springstoffen en andere munitie, zoomede politiek propaganda materiaal in beslag genomen, welke bestemd zouden zijn voor de sociaal-democraten in Oostenrijk. Tal van personen zijn gearresteerd. Voorts is in een station van den onder- grondschen spoorweg een bom gevonden, welke, wanneer zij ontploft zou zijn, ont zaglijke schade zou hebben aangericht. Mi litairen hebben deze helsche machine on schadelijk gemaakt. SCHUTZBUND-GENERAAL IN VRIJHEID GESTELD. Uit Weenen: Een der vooraanstaande lei ders van den republikeinschen Schutzbund, generaal Schneller, is Zaterdag op zijn eere woord in vrijheid gesteld. Sedert 12 Febr. j.l. bevond de generaal 'zich in verband met den opstand in arrest. OOSTENRIJKSCHE PROFESSOREN MET PENSIOEN GEZONDEN. Naar de Politische Korrespondenz mede deelt. zijn de volgende professoren met pen sioen gezonden: Othenio Abel, professor in de palaeontologie; Dr. Christian, professor in de oud-semitische philologie:;Dr. Hein- rich Gomperz, professor in de philosophie; Dr. Karl Gottfried Hugelmann, professor de rechtsgeleerdheid; en Dr. Lactaschek, professor in de geographie. Ook in Inns- brück zijn eenige professoren met pensioen gezonden. Uit Munster: Alfred Rosenberg, die de lei ding heeft over de zaken der wereldbeschou wing der NSDAP, heeft Zaterdag alhier een redevoering uitgesproken. Hij zette uiteen, dat met de nat.-soc. wereldbeschouwing in zekeren zin een nieuwe wetenschap is ont staan, de raskunde. Wat het protest daar tegen van de oude wereld betreft, de nieuwe wereld zal in dezen overgaan tot de orde van den dag. Het is onze plicht geworden er voor te waken, dat Duitschers in dienststrijd nooit meer naar wapens grijpen. Wanneer de communisten de overwinning hadden behaald, zou de kerk vergaan zijn. Wij zijn hen. die ons becritiseeren, reeds tientallen jaren vooruit Zij leven nog in 't verleden. ZESTIEN GEWONDEN BIJ TREIN BOTSING Uit Dendermonde: Zaterdagavond is de sneltrein OstendeAntwerpen bij het sta tion Dendermo.nde op een rangeerende comotief geloopen. De machinist had reeds geremd, doch kon de trein niet geheel tot stilstand brengen voor de botsing plaats vond. Door den hevigen schok werden de reizigers door elkaar geworpen. Zestien hunner zijn gewond. MIHAILOF ONTSNAPT Verzoek om uitlevering Uit Sofia: Ivan Mihailof, de beruchte lei der van de Macedonische revolutionaire or ganisatie, die reeds geruimen tijd met in spanning van alle krachtèn gezocht werd, is er Woensdagavond in geslaagd per auto de Turksche grens te overschrijden. Hij werd vergezeld van zijn vrouw en twee man, die naar men gelooft zijn lijfgarde uitmaken. De Bulgaarsche regeering heeft Donder dagavond een verzoek om uitlevering Mihailof aan de Turksche regeering g( den. Nader: De Bulgaarsche politie heeft acht Macedoniërs gearresteerd, die zij erva schuldigt de vlucht van Mihailof naar Tur kije mogelijk te hebben gemaakt. ITALIË BEGUNSTIGD AUTO-TRANSPORT Uit Rome: Met het doel om een snelle ont wikkeling van het autotransport te stimuleeren het gebruik dezer vehikels op allerhande wijzen te begunstigen, heeft de regeering een aantal maat regelen getroffen o.a. vrijstelling van verkeersbe lasting gedurende 5 jaar en belangrijke premies koopers. Openbare bedrijven zijn verplicht ten minste één dezer vervoermiddelen aan te koopen. FRANKRIJKS BEGROOTING Louis Germain-Martin, de Fransche mmist.. Financiën, heeft de besnoeiingen op de staatsbe- grooting voor 1933 bekend gemaakt. Hij heeft verklaard, dat de begrooting sluit op enge veer 47 milliard francs. De uitgaven worden geraamd op 46.985 millioen, de ontvangsten op 47.022 millioen francs. Dit is de laagste begrooUig sedert 1927. DINSDAG 18 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofooomuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabrie- 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.0112.15 n.m. Politieberichten. 12-1512.45 tun. Lunchconcert door de Kro-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1245—-2.00 n.m. Uitzending van de Troon rede door H. M. Koningin Wilhelmina, ter gelegenheid van de opening der Staten-Ge- neraal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Ooggetuige-verslag door Paul de Waart. (Uitzending naar Oost- en West-Indië via de Rijkszenders). 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje. 3 004.00 n.m. Zangrecital door Rie Dijs— Ochel, sopraan, en Fritz Jaeger, bas; afge wisseld door gramofoonmuziek. HJ.RO, 4.00 n.m. Uitzending voor de Nederl. Ver. van Spiritisten Jdarmonia". Cccicert. Le zing door mevT. L. Servaas Smits—Pelletler. Onderwerp: „Broederschap in het licht van Spirjtisme". 4.35 nm. Concert. Lezing door mevr. B. de Bruynter Bals. Onderwerp: „De wet van Offering". 5.10 Sluiting. KJR.O. 5.10-5.45 nx klavier-recital. 5.45—6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.00—7.00 n.m. De Kro-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 7.00-7.15 n.m. 7.15-7.35 n.m .Herleving nenhof te 's-Gravenhage. Ooggetuige-verslag van de gebeurtenissen, die voorafgaan aan en volgen op de plechtige opening der Sta- ten-Generaal, door D. Hans en W. Vogt. Plm. 1.15 n.m. Troonrede, uit te spreken door H. M. Koningin Wilhelmina, voor de Vereenigde Vergadering der Staten-Gene- raal, in de Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag. 2.002.45 n.m. Zangvoordracht door Dzjobs Ising. A. d. vleugel: Egbert Veen. 2.45—3.30 n.m. Middagmuziek. 3 304.00 n.m. Cello-recital door Co v. d. Beek. A. d. vleugel: Egbert Veen. 4.00—4.15 n.m. Zenderoverschakeling. 4.154.30 n.m. Van de draalftafel. 4.305.00 n.m. Radiokinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00- 5.30 n.m. Halfuur voor kleinere kin deren door mevr. Ant. van Dijk. V.P.R.O. 5.30 n.m. Bijbelvertellingen. Derde voor dracht. Spreker: Ds B J Aris. A.V.R.O. 6.00—6.30 n.m. Fransche gramofoonplaten, verzameld door Mr. H. M. Merkelbach. R.V.U. 6.307.00 n.m. Eerste lezing van Dr. J. C. A. Fetter, Rem. predikant te 's-Gravenhage, over „Moederreligie". A.V.R.O. 7.00-7.45 n.a Nico Treep. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Hclsingfors 769.4. Laagste stand te Malinhead 746.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.6. WEERVERW ACHTING Matige tijdelijk toenemende Z. tot W. /ind, zwaar b-. olkt of betrokken, met veel kans op re en of onweer, later opklarend, koeler overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 21.6 C. 18 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.39 uur, zonsondergang 7.09 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.97 3.09 Breisaeh 2.26 2.33 K-hl 3.18 3 35 Mnxnn 4.77 5.00 Diedesheim 0.44 0.52 Mnnnheim 3.73 4.05 8.01-8.05 n.i 8.05-8.30 n.i driesseo. piano. Vervolg van het zang- Politieberichten. Katholieke wederopbouw. van het Katholiek Maat schappelijk Geweten" door Rector J. F. A. Bots. 7 35—8.20 n.m. Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen 8.20—8.30 n.m. Inleidend praatje op den a.s. modecursus door mevr. H. Cuppens 8.30—^8.35 n.m. Persbureau v. d. Burg. 8.35—9.15 n.m. Solistenconcert door orkest o.l.v. Johan Gerritsen m.m.v. Fred. Bos- hart, klavier. 9.15—9.30 n.m. John Penning and his Rhythm Friends (Modern Singing Trio). Guitar-accompagnement. 9.30-10.00 n.m. Orkest o.l.v. Johan Gerrit- KhOO—10.30 nun. „The Blue Boys" uit Weenen. Aansluiting met Heck's lunchroom Amsterdam. 10.30-10.35 n.m. Vaz Dias. 10 3510.50 n.m. John Pennings ensemble. 10 50—11.30 n.m. ..The Blue Boys". 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. H'TVF.RSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.3011.00 Kook- en bakpraatje door mevr. M. Lotgering—Hillebrand. „Zieken- voedang" II. 11.00—12.00 Orgelconcert door Frans Has selaar. Soliste: Annie Ragetli. 12.00—2.00 nun. Aansluiting met het Bin- Het Omroeporkest o.l.\ Muziek. Vaz Dias. Concert door Willem An- met het Omroeporkest Nico Treep. Pianoconcert in c kl. t., op. 5 (in manuscript), Wouter Hutschenruyter. ±8.309.00 n.m. Aansluiting met Plein 1813 te Den Haag. Uitzending van de Tap toe, die aldaar gegeven wordt door de Ko ninklijke Militaire Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Walther Boer. 9.00—10.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 10.0010.30 n.m. „De Millioenennota", on der de loupe genomen door D. Hans. 10.3011.00 n.m. Kovacs Lajos en zijn or kest. kest. BUITENLAND München 405.4 M.: 6.10 n.m. Adelheid Arm- hold, sopraan, zingt. Berlijn 356.7 M.i 6.50 n.m. „Das Mikrop'non in Funk und Film", een gesprek tusschen Lil Dagover en Johannes Riemano. Monte Ceneri 257.1 M.: 8.20 n.m. Duitsch Warschau 1411 M.: 8.20 n.m. „Das Land des Lachelns operette van Lehar. Brussil (Fransch) 483.9 M.: 8.20 n. phée et Euridice van von Gluck, in omroep- bewerking, m.m.v. Ria Lenssens en Mar guerite Brullez. Daventry 1500 M.: 8.20 n.m. Promenade- concert. (Haydn, Mozart). London Reg. 342.1 M.s 8.20 n.m. Old Mu- sic-Halls. Breslau 315.8 M.: 8.30 n.m. Pianoconcert van Beethoven, 4de symphonie van Bruck- Straatsburg 349.2 M.: 8.50 n.m. gré lui", opera van Chabrier. Milaan 368.8 M.: 9.05 n.m. „Das Dreima- derlhaus", opera van Schubert-Berté. Stuttgart 522.6 M.: 9.20 om. „Kampf Matterhorn", luisterspel. Rome 420.8 M.: 9.20 n.m. „Ellzir d' re",'opera van Domizetti. Mainz Blngen Kin 9 Coblens Trier Keulen Welél* Emmerik Dusseldorf 0.75 0.7' Yenln Lobith Nijmegen St Andries 2.27 8.43 7.6S Vreeswijk lw 0.56 0,00 124 1.41 Wester voort 9.00 8,29 Deventer 2 62 2,08 Kampen -0.10 -0.21 F.j sden 45.73 45.72 Grevenbicht 27.31 27.30 Venlo 10.78 10.89 Grave (sluis) 3.42 3,09 St Andries 0.10 0.07 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 ü,Oo 0.55 -0 51 1.54 1.60 1.80 1.80 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tijd) 18 Sept. Delfzijl 5.13 18.13 Hellevoetsl. 9.37 22.26 Terschelling 2.28 15.26 Willemstad 10.37 23.27 Haningen 3.05 16.05 Brouwersh. 8.49 21,33 Den Helder 0.50 14.01 Ziorikzee 9.06 22.09 Ilmuuien 9.55 22.45 Wemeldinge 9.34 22,24 Hoek v. Holl. 9.03 21.52 Ylissiugen 8.02 22.57 Scheveningen 10.23 23.12 Terneuzen 8.34 21,26 Rotterdam 10.55 23.51 Hansweert 9.02 21,55 ZEVEN ALPINISTEN DOODGEVROREN. MUNCHEN, 17 Sept. Een gezelschap van „even Duitsche alpinisten is Zondag in de Beiersche Alpen dood aangetroffen. Allen waren doodgevroren en aangezien het gerou tineerde alpinisten betreft, gelooft men, dat 'j door een ongeluk zijn getroffen. WAPENVONDST TE MADRID In het Socialistische volkshuis te Madrid fs door de politie een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en munitie gevonden. De socialistische kracht „El So dalis ta" verklaart naar aanleiding van de wapen vondsten in het socialistische volkshuis, dat de gevonden wapens niet aan de vakvereenigingen behoorden en vermoedelijk door de politie zelf in bet gebouw zijn binnengesmokkeld. DE HEER EN MEVROUW CURIE BIJGEZET IN HET PANTHEON? Volgens de „Excelsior" zou de Fransche regeering overwegen het stoffelijk overschot van het echtpaar Curie over te brengen naar het Pantheon. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Oude Tongc mej. A. M. Verhoeven Sprang-C apelle. Loenen a. d. Vecht: Joh. van Schie te t r e c th t als hoofd. Ferwerd (Fr.): Tj. Feddema. hoofd te ietersburen (Gr.), als hoofd. Aangenomen. Middelstum (Gr.): mej: T. Nor g te Lun- SCHOOLJUBILEUM Op 1 Dec. a.s. werd vóór 40 jaar te Lop pers um (Gr.) de school met den Bijbel geopend. NOTARIAAT DEN HAAG. Gesl. voor deel I: H. Swieratra et Oppenhuizen (Fr.). SCHOONSCHRIJVEN M- O DEN HAAG. Ge8x. 4 cand. Gesl. de heeren G. v. d. Beek. H. P. van Marrum. D. Chr. Thij< sen en mej. Q. L. Wesselingh. De afgeloopen De Unie-Collecte Bomwird bij Dokkum Holwerd Idsenahulzum 7: '6 131.S9 141.30 Totaal van 50 Looale Comité1» 4 7 Het transport tan lijst 1 Is verlaagd 100. daar de In de vorige llj.= t gepubho opbrengot van de collecte te Schipluiden niet i 151.09, dooh J 51.09 bedroeg. Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk Te Ulrum (Gr.) is het 5-jarig zoontje van den heer Van Velzen, dat nog vlak voor de auto, besturd door v. d. H., uit Oldehove, plot seling den weg wilde oversteken, door de auto, die een zeer matige vaart had, overreden. Het kind kreeg een hersenschudding, een schedel fractuur en een bovenbeenfractuur. Het is on middellijk naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar het aan de ver wondingen is overleden. EEN SMOKKELTANK. De Belgische douane heeft de grens af gesloten met prikkeldraadversperringen. Toch is een dezer dagen een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met vee was geladen, de douanepost op een der hoofdwegen gepasseerd zonder dat de met groote snelheid rijdende auto ook maar in het minst door de versperring werd ge hinderd. Nadat de lading op Belgisch grond gebied was afgeleverd, is de auto langs een anderen weg in Nederland teruggekeerd. De versperring werd toen eenvoudig in een 'angs den weg loopende sloot gereden. ERNSTIGE AANRIJDING Te Gasteren (Drente) ie de motorfiets- ryder H. P. Buurman uit Grningen door een hem achterop rijdende auto, aangereden. De heer B. bleef bewusteloos liggen. De duo-rijd ster werd slechts licht gewond. Dokter Jager, die spoedig ter plaatse was, constateerde zeer ernstige schedelbasisfactuur, en liet het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoeren. Toen de meer K., nadat ongeluk wae gebeurd, naar den dokter reed, botste hy tegen een granieten wegwijzer van den A.N.W.B., welke werd vernield. De wagen, werd by deze botsing ernstig beschadigd. Ernstig autobus-ongeluk Een doode; tien gewonden Men meldt ons uit Noordwijkerhout: Hedenmorgen te ongeveer half zeven heeft een ernstig autobus-ongeluk plaats gehad nabij den Ruigënhoek onder deze gemeente. Een autobus van de weduwe A. van Schie uit Katwijk, welke een twintigtal vischers van Katwijk naar IJmuiden ver voerde, reed op de Heerenweg, terwijl voor de bus een fietser in de richting De Zilk reed. Ongcvaar vijftig meter voor het kruis punt DalfwegHeerenweg stak de wiel rijder plotseling den weg over. De chauf feur van de autobus zwenkte naar rechts om een aanrijding te voorkomen, doch reed hierbij tegen een boom. De inzittenden werden door elkaar geslingerd. Een tiental werd min of meer ernstig gewond. Zekere Klaas de Haas wercl met het hoofd tegen een ijzeren balk geslingerd. De ongelukkige was op slag dood. Politie en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het lijk van De Haas werd overgebracht naar het ge meentehuis te Noordwijkerhout, terwijl de tien gewonden per auto naar Katwijk zijn vervoerd. De autobus werd geheel vernield. De wielrijder, die het ongeluk veroorzaak te, kreeg een zenuwaanval. FELLE BRAND TE. NUMANSDORP Zaterdagavond omstreeks half elf woedde boven Numansdorp zwaar onweer. De groote hofstede, eigendom van de Ambachtsheerlijk heid, bewoond door den landbouwer T. de Rooij, staande in den buitenpolder het Hooge- zand, werd zoodanig door den bliksem getrof fen, dat de geheéle schuur opeens in vlammen Burgemeester De Zeeuw, die een der eersten bij den brand was, zag in dat aan blusschen met de handspuit van Numansdorp niet viel te denken, terwyl de brand te snel ging om een autospuit uit de omgeving met succes te ontbieden. Met de bewoners heeft hy nog eenige waarde uit het huis kunnen redden. Spoedig sloeg het vuur op het woonhuis over. Machteloos stond men by de brand en zag men aan dat schuur en woning met de geheele in ventaris in vlammen opging. De vuurzee wae ontzettend en vormde in den donkeren nacht een fantastisch schouwspel, temeer nog, daar de boerdery op een heuvel stond. Schuur en woning zyn tot den grond afge brand. De schuur was vol koren en hooi, ter wijl op den zolder van het woonhuis plm. 700 H.L. haver lag. Verzekering dekt de schade. De bewonens hebben een onderkomen gevonden by een genabuurde boerdery. kano-vaarder verdronken Te Zwolle is de 53-jarige heer W. Gepkens met zijn kano op het Zwater Water omgeslagen en te water geraakt. Nadat gedurende een half uur was gedregd, werd de heer G. op het droge gebracht. De levensgesten waren intus- schen geweken. Het lijk is naar het r.-k. Zie kenhuis overgebracht. De heer Gepkens, diq bekend etond als een goed zwemmer, laat een vrouw en drie kinde ren achter. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 59. BomI De schimmel kwam precies in het bloemenperk terecht, waarop hij met z'n voorpooten nog 'n eind vooruitschoof tot vlak voor den erker, zoodat het stof. de aardkluiten en de bloemen naar alle kanten stoven. Nu wilde het ongeluk, dat mevrouu juist haar voorkamer geveegd en gestofi had en de ramen van den erker nog wijd openstonden 60. Terwijl haar man den schimmel naar stal bracht, sjioedde mevrouw Pimpelmans weer naar binnen om haar werk af te ma ken. Maar o, ijselijk, wat 'n schrik, toen ze de voorkamer binnenkwam! De pasgeveegde vloer lag vol gruis, aarde, grmt en plantjes, die door de ramen naar binnen gevlogen waren, terwijl dikke stofwolken ronddwax- relden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2