AMATO De Groote Amsterdamsche Tentoonstelling LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING AMSTERDAM 1934 Centrale Markt te Amsterdam en de A.M.A.T.O. Het is ongetwijfeld een gelukkige ge dachte van het Amsterdamsche Gemeen tebestuur geweest, toen het in 1933 besloot, de opening der nieuwe Centrale Markt te doen voorafgaan door een ten toonstelling voor Land- en Tuinbouw. Niet alleen zal de Centrale Markt hierdoor alom in den lande bekendheid Verkrijgen, maar ook wordt door de A.M.A.T.O. gedemonstreerd, wat de hoofdstad des lands als centrum voor den afzet van land- en tuinbouwproduc ten beteekent. Immers Amsterdam met naaste omgeving telt één achtste deel der bevolking van Nederland. In dit centrum van consumptie, zal de afzet van land- en tuinbouw producten door de inrichting en outillage der Centrale Markt in belangrijke mate worden bevor derd. In tegenstelling toch, met de nu nog bestaande groente-, fruit- en aardappelenmarkt aan de Marnixstraat, vormt de Cen trale Markt, een afgesloten, overzichtelijk en naar de eischen des tijds ingericht geheel. Aan- en afvoer naar en van de Cen trale. Markt zullen belangrijk beter geschieden, dan tot nu in Amsterdam het geval was. Door de directe spoorwegverbinding zullen de goederen zonder over laden tot in de pakhuizen der grossiers en bij de veilingen kunnen worden gebracht. De indeeling der markt maakt het mo- 'gelijk om fruit, groente en aardappelen ïn daarvoor gespecialiseerde „hoeken" te Verhandelen, hetgeen een goede prijsvor ming in de hand werkt. Een aan de hoogste eischen van in richting beantwoordend koelhuis is op de Centrale Markt gevestigd, en schept tot iheden ongekende mogelijkheden voor Opslag van goederen tot aan het oogen- iblik, dat zij tegen de voordeeligste prijzen kunnen worden verkocht. De Centrale Markt biedt nog veel sneer, dat echter bezwaarlijk kan worden besproken in een artikel, dat over de ten toonstelling A.M.A.T.O. zou handelen. Ik beoogde dan ook slechts met deze regelen de nieuwsgierigheid van den vakkundigen lezer te prikkelen, opdat hij de .A.M.A.T.O. kome bezoeken. Bij dit bezoek zal hij dan tevens een eersten Indruk van het grootsche marktcomplex Ontvangen. Ik twijfel er niet aan, of deze Indruk zal dusdanig zijn, dat hij zal ver langen de kennismaking voort te zetten en zijn goederen, in Amsterdam ter markt te brengen. 1 Omtrent de verschillende mogelijk heden, die de Centrale Markt ten dezen biedt verschaft de dienst van het Markt wezen, die in stand No. 9 A in het hal gebouw exposeert, volgaarne alle ge- .wenschte informaties. En wat tenslotte de tentoonstelling Zelve betreft: wat deze den land- en tuinbouwer aan bijzonderheden en voor lichting op allerlei gebied zal verschaffen, is van dusdanig belang, dat ik mij niet kan voorstellen, dat men daar zou willen Wegblijven. In een tijd als deze, nu de afzet naar het buitenland van onze land- en tuinbouwproducten zoo zeer wordt bemoeilijkt, moeten alle krachten zich op den bin- nenlandschen afzet concentree- ren. Dat men daarbij Amsterdam niet vergete en dus beginne met de A.M.A.T.O. te bezoeken! ocJ Directeur van het Marktwezen te Amsterdam Amsterdam heeft ons wat land- en tuin bouwtentoonstellingen betreft nooit ver- Rotterdam zooveel te meer met zijn Pri- mavera de laatste jaren, die elk voorjaar weer, de belangstelling trok van ieder in den lande, die bloemenliefhebber was. Ook Utrecht trok ons bij herhaling naar zijn jaarbeurs- of veilinggebouw. Den 1-Iaag teer de nog op oude roem, die de stad had ver kregen door het jaarlijksch rozenfestijn, dat „Nos Jungunt Rosae" voor de bewonderaars van de koningin der bloemen in den Dieren tuin aanrichtte (ach, waarom wordt ons dit de laatste jaren onthouden?). I-Ieemstede be reidt zich voor iets grootsch, nog grootschcr dan in 1923 tot stand te brengen voor het volgend voorjaar. Maar nu komt de hoofdstad eens toonen wat zij kan en dat is zooals blijkt niet zoo heel weinig. Ter gelegenheid van de opening der Cen trale Markthallen heeft zij iets bijzonders illen laten zien. Dat was in dezen tijd een waagstuk. Maar het noeste streven van hen die zich geheel voor deze tentoonstelling gaven is met een zoodanig succes bekroond, dat men van de Amato zal gaan spreken, als van een ge beurtenis. Iets dat men mee moet maken. Wat er dan al zoo te zien is zullen we trachten mede te deelen. Doch het blijft een trachten, meer niet. En het moge een aan sporing zijn om zelf te gaan zien, wat we hier slechts kunnen aanduiden, kunnen noemen. ENKELE BIJZONDERHEDEN. De nieuwe gemeentelijke centrale markt, waar de AMATO gehouden wordt, heeft een oppervlakte van 25 H.A. en dit terrein met de daarop staande gebouwen is voor de tentoonstelling in gebruik genomen. Alle gebouwen zijn geheel gevuld en ook op het terrein is practisch geen plaats meer beschikbaar. De totale ruimte in gebouwen en in opstallen op het terrein, voor de ten toonstelling gebruikt, bedraagt ruim 20.000 M2 en op het terrein ongeveer 10.000 M2. Het aantal exposanten overtreft de 470. De gebouwen worden 's avonds ge ïllumineerd. Hiervoor is gebruikt 4000 Meter dubbel kabel en een aantal van 15.000 gloeilampen. In de vergader zalen in het ingangsgebouw worden iederen dag congressen en jaarverga deringen gehouden, terwijl 's avonds om 8 uur in een bioscoopzaal films over de ontwikkeling van planten, het bijenleven, enz. vertoond worden. De tentoonstelling is geopend van 10 u. 's morgens tot 10 uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt f 0.50, op 21 September, den dag van de schit terende hippische feesten echter f 1.-. In deze prijs is alles begrepen; extra entrées. enz. worden niet gehe ven, ook niet van de bezoekers der bioscoopvoorstellingen. De toegang tot de tentoonstel ling is gelegen aan de Jan van Galenstraat, einde 2e Hugo de Grootstraat, en te bereiken met de tramlijnen 3, 10, 13, IA, 17 en 23, en een extra buslijn met een 6 minuten dienst vanaf het Cen traal Station naar het terrein. Allereerst begeven wij ons naar de groote hal in het centrale gebouw. Deze hal is drie verdiepingen hoog. Gelijkvloers is een ruimte van ongeveer 5000 M2 gereserveerd voor de bloemen en planten. De afdeeling Amsterdam van de Konink lijke Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de verzorging van dit derdcel op zich genomen. Men had wel te kampen met gebrek aan ruimte en het een moeilijk vraagstuk om alle inzendingen van koude en warme kasplanten, bloeiende en niet bloeiende planten, varëris, chrysan themums, dahlia's, gladiolussen, orchideeën, een aan alle eischen voldoende plaats te geven. Maar men is schitterend geslaagd. Van de hal is een in landschapsstijl aan gelegde tuin gemaakt. I-Iiervoor moest een hoeveelheid van ongeveer 1000 ton grond in de hal worden aangebracht. Deze tuin is doorsneden door breede pa den, en voorzien van gazons, vijver, water leiding met bruggetjes, enz. Hier en daar vormen groepen groote palmen een onder breking, terwijl hooge coniferen het door zicht verhoogen. In de vijver is een orchideeëneiland aan gelegd met groote varens en palmen. Ook zien we hier een groote groep prachtig begonia's, die omlijst worden door een over daad van groen en bloemen. Dan zien we een grootsche inzending van tropische ge wassen en warme kasplanten; o. a. zetten hier hun beste beentje voor de bekende kweekers Lemkes en Zoon te Alphen a. d. Rijn, de firma G. J. Bier te Nieuwerkerk, J. Bier te Moordrecht en de firma Smits kamp te Zeist. De entrée van de hal en dus tevens van de overdekte tuin vormen de inzendingen zaadplanten van Van Tubergen te Haarlem en Wed. P. Eveleens te Aalsmeer. Een rand van dahlia's de Ned. Dahlia Vereeniging houdt hier haar jaarlijlcsche grootsche keu ring en van chrysanten komen rondom dezen tuin. Ook de Orchideeën-vereeniging etaleert. Voorts zijn er groote inzendingen van de Utrechtsche Bloemen- en Planten- veiling, van den Aalsmeerschen Tuinbouw- bond, van de Veilingvereeniging „Flora" te Beverwijk, waarvan de inzending gloed volle Kniphophia's, ook wel Tritonia's en door de leek Vuurpijlen genoemd, bijzonder Land- en Tuinbouw in alle onderdeelen vertegenwoordigd Zijdeteelt en bijennijverheid De nieuwste werktuigen en gereedschappen Toepassing van de electriciteit in land- en tuinbouw opvallen, en van de welvermaarde kwee- kerij „Moerheim" te Dedemsvaart, die o.a. een dubbele bordes van bloeiende vaste planten en van coniferen heeft aangelegd. Het Koloniaal Instituut zorgde hier voor een mooie collectie Indisch fruit. Van de in de groote hal uitkomende zaaltjes is een 6-tal, aan de linkerzijde van den ingang gelegen, gereserveerd voor in zendingen van orchideeën, de luxe bloem, welke bezig is een plaats in de huiskamer te veroveren en waarvan buitengewoon mooie exemplaren te bewonderen vallen voor bijzondere inzendingen en verder voor bindwerk van bloemisten, waarbij fraaie staaltjes van hun kunnen zijn tentoonge steld. De zgn. „Groote keuring", de groote jaar- lijksche gebeurtenis voor kweekers en bloe misten, werd dit jaar in Amsterdam op de AMATO gehouden en deze gebeurtenis bracht ook nu weer een keur van nieu wigheden. Imponeert de groote hal reeds met zijn drie etages met de wandelgangen aan de binnenzijde geheel in het rond en waarvan men een buitengewoon mooi gezicht heeft op de bloemen, de groenten en het fruit, vooral de inzending van deze laatste die van groenten en fruit maakt een imposanten indruk. Wij bewonderden reeds meermalen de kunst van het etaleeren, welke de heer Velders, die het voor het Centraal Bureau doet, zoo goed machtig is, doch hier is wel heel iets bijzonders tot stand gebracht. Het grootste vak dat het C. B. ooit vulde was op de wereldtentoonstelling te Antwerpen, dat was 400 M2, maar hier heeft het een ruimte van 1200 M2 in beslag ge nomen. Hier zijn niet minder dan 5000 k.g. druiven „verwerkt". Twee torens van kool verrijzen er, elk van ongeveer 1000 lc.g. kool opgebouwd. En dat alles wordt beheerscht door het sluitstuk tegen den achterwand hellend geplaatst: een mozaïek van groenten en fruit voorstellende het ivapen van Am sterdam, 6 bij 9 Meter groot. Een kunststuk. trale markt, iets buitengewoons moest wor den en zonder voorbehoud kan worden vei klaard, dat deze inzending buitengewoon is. Het Centraal Bureau heeft zich voorge steld een demonstratie te geven van het kunnen van de Nederlandsche tuinbouw, te laten zien het beste, dat Nederland op het gebied van groenten en fruit produceert. Vandaar dat de inzending collectief is, dus zonder namen van inzenders. Uit alle deelen van Nederland komt het beste, wat geproduceerd wordt en dit alles is door de kundige hand van den welbe kenden tentoonstellingsexpert, den heer Vel ders, tot een smaakvol geheel gemaakt. Zeeland is als gewest gekomen. Met alles wat deze provincie voor den consument, speciaal voor den Amsterdamschen consu ment levert, van oesters tot aardappelen. Amsterdam heeft heel wat aardappelen noodig. Maar eventjes 800.000 I-I.L. per jaar en daarvan komt een groot deel uit Zee- Ook buiten de hallen kan men groenten bewonderen. De afd. Amsterdam van de Dioce sane Land- en Tuinbouwbond en de Amsterdamsche Markttuindersvereeni- ging hebben de handen ineen ge slagen en de zgn. „natte" tuinders komen met vaartuigen in de havens en de zgn. „droge" tuinders met vrachtauto's hun groenten aan denk beeldige koopers aanbieden, hiermede den bezoekers een beeld gevende van de wijze, waarop de aangevoerde groenten op de markt ten verkoop uitgestald zullen worden. Deze honderden vaartuigen en vrachtauto's geven een buitengewoon aanzicht aan het Oostelijk gedeelte van de nieuwe markt, en laten niet na de aandacht van de bezoekers te trekken. Ook zijn op verschillende landtongen aan de zijkanalen volkstuintjes aangelegd, di duidelijk maken wat particulieren op een klein lapje grond en met vaak primitieve middelen bereiken kunnen. ZUIVELBEREIDING Door het Crisis-Zuivelbureau te 's-Gra- venhage wordt in samenwerking met de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.), de bond van kaasproducenten, de Vereeniging van Zuivelindustrie en Melk hygiëne ook deelgenomen aan deze tentoon stelling. Men heeft hiermede een tweo- van spinazieza,ad, die afgezet zijn met uien zaad. Het schild is van roode tomaten en van dezelfde tomaten zijn ook de vurige tongen van die Amsterdamsche leeuwen. De witte kruisen op het schild bevatten witte pronkerboonen, maar de kroon is van kanariezaad en de parels zijn Hol- landsche appelen. De leeuwen hebben yoorts klauwen van lijnzaad. Zeer terecht heeft het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen ingezien, dat de in zending op dit gebied, waar de AMATO immers bedoeld is ter introductie bij produ centen en consumenten van de nieuwe een- ledig doel: le. Een duidelijk beeld te geven van het groote belang van de Nederlandsche melk veehouderij en zuivelbereiding voor de Nederlandsche volkswelvaart; 2e. propaganda te maken voor een grooter gebruik van melk- en zuivelproducten. De inzending is ondergebracht in een der 500 vierkante Meter groote lokalen in het Noordelijk gedeelte .van het hoofdgebouw gelegen. Grafieken laten den bezoekers zien hoe onze jaarlijksche productie vol doende zou zijn om een brug te slaan tusschen Amsterdam en New-York; dat onze jaarlijksche productie van boter, in vaatjes verpakt, voldoende is om er de geheele K.L.M. route van de Nederland-Indië vlucht mee te be leggen; dat het gemiddelde verbruik aan melk hier te lande minder dan 1/3 bedraagt van het verbruik" in Zwitserland, enz. Voor de huisvrouw bestaat gelegenheid om kennis te maken met allerlei spijzen, welke bereid zijn uit zuivelproducten, ter wijl receptenboekjes de geheimen van de bereiding ontsluieren. Plantenziektenbestrijding. Op een tentoonstelling van Land- en Tuinbouw mag een instelling als de Plan- tenziektenkunclige Dienst te Wageningen, zeker niet ontbreken en ontbreekt ook zelden of nooit. Zoowel de boer en tuinder als de boschbouwer, de boom-, bloem- cn bollenkweeker wenden zich om inlichtin gen omtrent de bestrijding van ziekten en plagen tot het te Wageningen gevestigde hoofdbureau van dien Dienst of tot een der plaatselijk te werk gestelde controleurs. Een heeie collectie litteratuur is door dezen Dienst in den loop der jaren uitgegeven en de steeds weer opkomende nieuwe ziekten en nieuwe bestrijdingsmiddelen zorgen er voor, dat de persen steeds kunnen blijven draaien, maar niet het minst, dat de labo ranten, en de controleurs de handen vol hebben met onderzoeken en beproeven. Eén belangrijke inzending van dezen dienst wordt tentoongesteld, terwijl steeds vakkundig personeel aanwezig is om aan de bezoekers inlichtingen te verstrekken. In een der lokalen, uitkomende op de groote hal in centrale gebouw, heelt de Plantenziekten- kundige Dienst ziekten en plagen, de wijze van aantasting in ook voor den leek aan- trekkclijken vorm geëxposeerd, toegelicht met groote foto's en platen. Aanwezig zijn o. a. voorbeelden van ziekten van aardappe len, appels, peren, pruimen, bessen, diverse groenten, rozen, bloembollen enz. Een interessant onderdeel vormt de inzending van de vogelkundige afdee ling van den Dienst, welke afdeeling zich bezig houdt met de vermeerde ring van nuttige en de bestrijding van schadelijke vogels. Aansluitende aan deze inzendingen vindt men in dit gebouw, inzendingen van Ne derlandsche fabrieken van plantenziekten- bestrij dingsmiddelen, des-infectiemiddelen, carbolineum en verdere teerproducten en erder op het terrein een groote collectie sproei werktuigen voor alle toepassingen en in alle grootten. Eerste klas fruit, dat in alle opzich ten met het buitenlandsche artikel kan concurreeren kan alleen verkre gen worden, indien aan de b e s t r ij- ding van ziekten en plagen, maar ook aan sorteering en verpakking alle mogelijke zorg wordt besteed. In deze richting wordt door de Ne derlandsche Pomologische Vereeniging, in samenwer king met de tuinbouw consu lenten veel nuttig' en opbou wend werk verricht. Wat deze vereeniging, een hoofdafdeeling van de Nederlandsche Heide Maatschappij op 't gebied van de vruchtenteelt ver richt wordt hier gedemonstreerd. In die inzending is tevens een belang rijke plaats ingeruimd aan het voor Nederland nog betrekkelijk, nieuwe artikel „Zoetmost", natuurlijk vruch tensap, zonder eenige toevoeging. Verder is er nog 'n sorteermachine yoor fruit, de z.g. Cutler-machine in deze afdeeling in werking te zien. Interessant is zeker de inzending op het gebied van de nog pas in de kinderschoe nen staande electrocultuur, d.w.z. de toepassing van electriciteit op cul tuurgebied. Een viertal toepassingen welke reeds de proefperiode gepasseerd zijn, zijn in wer king gedemonstreerd. Proefnemingen van Nederlandsche geleer- 5(Zie verder bladz. 2) F)e A.M.A.T.O. als Bloemententoonstelling Het is reeds tien jaar geleden, dat in de hoofdstad een bloemententoonstelling van beteekenis gehouden werd. Waar de Rotterdammers reeds jaren achtereen verwend zijn door hun steeds terugkeerende voorjaarstentoonstellingen „de PRIMAVERA" in de gebouwen der voormalige „NENYTO", zoo welwillend daarvoor door het gemeentebestuur af gestaan: en in den Haag de laatste jaren geregeld tentoonstellingen op allerlei ge bied (rozen, lathyrus en dahlia's) zijn gehouden, terwijl ook Utrecht eenige be langrijke bloemententoonstellingen heeft gehad. Zoo was het houden van een bloemententoonstelling in Amsterdam door de groote onkosten aan zaalhuur, en gebrek aan voldoende groote zaalruim ten, een onmogelijkheid. Geen tuinbouwvereeniging of afdee ling had den moed zich aan een tentoon stelling te wagen. Doch dit jaar is het anders. Het Centrale. Markt gebouw, zooals het tijdens de. 'Amat o-week. des. avonds verlicht, is, De gemeente Amsterdam heeft Vrijdag 14 September haar nieuwe markthal ge opend en wenschte dit te doen met een bloemententoonstelling. De Afdeeling Amsterdam der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde daarvoor aan gezocht greep dit voorstel met beide handen aan en vroeg ook aan het hoofd bestuur der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde toestemming om de jaarlijksche groote keuring der Vaste Keuringscommissie tegelijkertijd te Am sterdam te mogen houden. De groote hal 6000 M. groot, 60 bij 50 M. hoog 27 M., door zijn groote hoogte koel en frisch, leent zich bijzonder goed voor dit doel. Al doet deze groote hoogte wel iets vreemd aan, de huizen- hooge zijkanten met 3 verdiepingen kan toonlokalen maken, dat men meent in een zeer breede straat met glazen dak te vertoeven. Het geeft echter een gevoel van rust, de muren zijn van mooie gele steenen waartegen de blauwe sparren en ceders, berken en dennen prachtig uit komen. Het geheel is zeer eenvoudig aange legd met ruime paden, veel gras, een vijver met bruggen, waterval en een fontein. Hierbij kan men de inzendingen warme kasplanten, varens, bloeiende en niet bloeiende planten bewonderen. De tentoonstellingscommissie verheugt zich in vele en belangrijke inzendingen van uit het geheele land. Ook Aalsmeer en Utrecht zonden in en het is een zeer goed geheel geworden. Het achterste gedeelte der zaal is een gezamenlijke fruit- en groenteinzen ding, ontworpen als een monumentaal gebouw met torens en vleugels en in het front het Amsterdamsche wapen, alles opgebpuwd uit groente en fruit. Over de geheele lengte bevinden zich aan beide zijden ruimten van 96 M. ongeveer, allen op een zestal na verhuurd aan handelaren van op tuin- en land bouw betrekking hebbende artikelen, terwijl het zestal bestemd is voor orchi deeën, nieuwigheden en dergelijke bloe- meninzendingen. De door de inzenders gevraagde opper vlakte is slechts voor de helft toegewe zen. Indien er meer plaatsruimte was geweest, was dit ook bezet geworden. Te bewonderen valt steeds de moed der inzenders, die toch ook als alle tuinbou wers van den slechten tijd en de lage prijzen te lijden hebben. Het is nu maar te hopen dat deze be langrijke tentoonstelling door geheel Amsterdam en door vele belangstellenden uit den lande bezocht zal worden. Zij is zeker een bezoek waard. Voorzitter Afd. A'dam Kon. Mij. voor Tuinbouw en PI. Extra Uitgave van „LAND- EN TUINBOUW" Bijblad van iSieutoe Hetbsdje Courant

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11