NATIONALE HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !OcL Nuttie's Vader ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 DERDE BEAD PAG. 9 od,e' verzekeringsagenten 'Sin jaarvergadering bijeen 7,1 Samenkomst van den Bond cod *e Scheveningen komt De Ned- Chr. Bond van Verzekerings- agenten en Ziekenfondsibóden heeft gister Ruyiin Scheveningen zijn jaarvergadering ge Ge- houden. ^*3 Rede van den Voorztiter. Rosei, Na de gebruikelijke opening door den Pa- voorzitter, den heer R. Gaasterland, memoreerde deze, hoe de toestand was vóór Geaseen vijftiental jaren, toen de agenten van Ghristeliiken huize noodgedwongen zioh moesten organ iseeren in een vereeniging, jwaarin men trots :<,ile welwillendheid tel- temd|kenjs op printjipi^ele bezwaren stuitte. Zés jiriaiinen nainei^. toen liet initiatief tot op- ld°i'.!richting van een Clir- organisatie te Rotter- :aatc'ani- IIoe <!eze kleine vereeniging door de uriajkèutrale werd ontvangen, daarvan kan men afer;|nog gtiüu&g vinden in de dagbladen uit die BHsgjdagr^. jent* dat „seotarisohc stelletje" ging kalm aire ;l zijn gang, groeide in de breedte, maar ook mm; in de diépte. Zoo werd aangestuurd op een seis; landelijke organisatie met haar besdhieiden f^tweemaandelijksche orgaantje „De VerzeUc- rings-agent'dat al spoedig een uitsteken ra de propagandist bleek te zijn. *Na tien jaar voorbereiding, dus vijf jaar terug, kwam de Bond tot stand, die aan sluiting zocht bij het C- N. V. Hoewel niet met sprongen vooruit werd gegaan, vorder de de zaak gestadig, 't Ging langzaam, dóch Izéker, zonder één enkele inzinking, daar- "damee groeide tc'vens de invloed, welke niet teen-; onderschat mag woeden. est: Thans is het zaak, vooruit te zien, in ogre'jdan-kbaarlieid jegens God, voor wat Hij wil- ,;de doen bereiken. Do. tijdsomstandigheden OTde4zijn v&n dien aard, dat ditmaal onder'méer ïsus; drukkende omstandigheden wordt bijeen- Seiijlgekomen dan ooit het geval was. Er moet 'eiss:jzeer hard gewerkt worden, willen de resul- 11-,pf :l1 teleurstellend zijn- Het ver zekeniigswezeh biedt nog altijd groote pers- jpe'ctieven. Daarop wees spr. reeds het yo- temd j.jgp jaa,.( pn dat is hem in de pers kwalijk genomen. Maar de praktijk heeft uitgewe- t!at sPr- 'n ll6t BelÜk is gesteld, tot tri ;j geluk, van de werkers- Ne- Niettemin heeft men ook op heit terrein hein-der verzekeringen de algeoieene neiging Hor-jtet verslechtering van dé arbei ds.v oorwaar jtjesjden. Tegen deze misstanden, die niet recht- ireotjstreeks een noodzakelijk gevolg zijn van .u-weiden economischen toestand van het verze- a gswezen moet worden opgekomen. Al jnïmoet. spr. daarbij aanstonds opmerken, dat iïemjfle vele liefhebbers naar een betrekking het :iand,; verzet moed ijk maken. Alleen ver doorge- organisatie, dus groote'r macht, verandering kunnen brengen- De toe stand wordt derhalve? voortdurend moei- Bo'Slijker. Daar komt nog bij, dat de mogelijkheid neven-verdiensten op het terrein van zwarte werk" (begrafenissen), ook Gorjviagrtdurend kleiner wordt. Deze wil men ;UEU?teeds ine er ontnemen en mét name khof;Amste/lam is hierdoor een toestand ge- den (schapen,. die verzekeringsagenten dwingt ïdersjjjaar diaconie of burgerlijk armbestuur te scH&aan- Daarom mag de Bondsactie nimmer jretaJverslappen. Er is reden tot zorg, naast oujreden tot dank- burgj Omtrent de toekomst werd opgemerkt, deze actief tegemoet moet worden ge- 3.0 "gaan. En dit kan alleen als er nog idealen u'rus,overgebleven zijn. Die zijn er nog gelukkig den Ghr. Bond! L.LE:: Een er van is uitbreiding en versteviging in den invloed. Nog te velen houden zich m onze actio afzijdig en geven do voor- Dur aan de neutrale organisatie- Hen in de eigen organisatie ie brengen móet ,al zal het vo'-i moeite kosten. Daarvoor heeft een hoelen of een halven vrijgestelde noodig. Deze ontbreekt helaas nog, évenals de middelen. Maar spr- vertrouwt, dat op den duur niet zal worden teruggeschrikt oor het brengen van een offer, waar men de geihecle actie, die op twee fronten moet gevoerd, mot Gods hulp wil voeren. Met den wensch, dat deze dag al vast iets tot deze actie mocht bijdragen besloot spr. Jaarverslag- Daarop kwam in behandeling biet jaar- jrslag van den secretaris, den heer R i e t- d ij k, welk verslag was afgedrukt in het Bondsorgaan. We ontleenen daaraan, dat het léden-tal in het afgeloopen jaar, van 1 Juli 1933—1 Juli 1931 steeg van 175 tot 181 loden. Hot hoofdbestuur werd uitgebreid met den heer A. I. Koffeman van de afd. VI aar- dingen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Van Hengel, door de afd. Rotterdam werd geko zen de heer M. Stok- Bij het oynieuw ver deden der functies werden die van secre taris en penningmeester vereenigd. Het be staat thans uit de heeren R. Gaasterland, voorz-, J. K. Rietdijk, secretaris-penning méést er, H. v Klaveren, 2e secretaris, D. Bakker, T. van Vliet, J- Ven-zijden, A. II, "Kerkhof, A 1 Koffeman en M. Stok allen leden. Hierna maakt het. verslag melding van dén toestand van bet bedrijfsleven, zooals die door den voorzitter in zijn openings rede werd geschetst, zoomede van den strijd tegen het zg. uitspannen (d.i. verzekerden overhevelen) Hieromtrent wordt meege deeld, dat in de Ned. Vereen, tér Bevorde ring van het Levensverzekeringswezen ten aanzien van dezen strijd, helaas nog weinig overeenstemming bestaat. Verwacht werd, dat nu het verbod van den provisie-afstand verleden jaar tot stand was gekomen, er actief tegen dat overhevelen zou worden opgetreden. Dit gebeurt niet. Aan goedbe doelde samenwerking tusschen alle groepen in den buitendienst is geen gebrek. Daar aan ligt hei dus niet- In de Centrale Reor ganisatie' Cie (C R C) werken ze samen om het bedrijf van onkruid te zuiveren. Al leen de N V B L houdt zich afzijdig, terwijl toch' C R C en N VBL dezelfde belangen nastreven, nl. bevordering van bet verzeke ringswezen. Daarom moet. toenadering mo gelijk zijn- Gehoopt wordt daarom, dat op den duur de instanties van werkgevers en werknemers toch elkaar zullen vindén. Wat betreft de belangen der vakgroep begrafenisondernemers bleef hét hoofdbe stuur paraat. Daar de ongemotiveerde aanvallen op het bedrijf voortduurden, moest de tegenweer intact blijven- Dat is ook voor do toekomst, noodig. Omtrent het financieel verslag zij vénve- zen naar het Bondsorgaan. Na bespreking van het redactie-beleid van liet Bondsorgaan, waarmee de verga dering gelijk met voornoemde verslagen haar instemming betuigde, werd het rap port der commissie voor het boekenonder zoek goedgekeurd. Voor het volgende boek jaar werd als zoodanig de afdeeling Anister dam aangewezen- Daarna volgden de herkiezing der com missie van Redactie en goedkeuring dor vaststelling van de jaarlijksche vergoedin gen over 1933/34. Nadat fluet rapport door de betrokken af- deelimgen over de verkiezing van hoofdbe stuurders was uitgebracht, deed de secreta ris eenige mededeel ingen over de misstan- den bestrijd! ng in het L. V. en V- V.-bedrijf en over het ziekenfondsweteen, waarop we hierna nog terugkomen. Behandeling voorstellen In behandeling kwamen twe'o voorstellen van de afdeeling Utrecht, luidende: a- De Bond besluite tot het opstelleli en verspreiding van een propagandageschrift ipeciaal voor verkeerd en ongeorganiseer Jen. b. De bond neme maatregelen, zoo moge lijk in samenwerking met andere organisa- om te komen tot wijziging van de Wei het Levensverzekeringsbedrijf, teneinde hel wettelijk onmogelijk te maken, dat be- grafenisvereenagingen een begrafenis in natura verzekeren en dit risico door herver zekering bij levensverzekeringsmaatschap pijen dekken, waardoor deze verêeriigingen zelve buiten de wet vallen. Wat het tweede voorstel betreft, véreenig de de vergadering zc.iüi met het praeadvies van het bestuur,' luide'nde: Aangezien de C R- C. waprin ook ons hoofdbestuur menwerkt, deze materie reeds ter hand nam kunnen meerdere stappen in die richting thans achterwege blijven. Aangenomen werd verder het voorstel van de afdeeling Amsterdam, inhoudende dat 't böridsbestuur zich in verbinding zal stellen met het bestuur van het C. N- V. om mede werking te krijgen van het vakverbond tot een gezamenlijk verweer der Chr. vakbew ging inzake de lasterlijke aanvallen tege het georganiseerd begrafenisbedrijf, door vereenigingen die zich aandienen als te wer ken tegen kostenden prijs. Hierna volgde de rondvraag en werd gepauzeerd- - Da School met den Bijbel te Bolnes herdacht jl. Donderdag haar 50-jarig bestaan. 'jlEeh foto'van 't bestuur en personeel. Zittend v.l.n.r. 't bestuur de heeren A. Noordzij, A. Kreling, F. P. v. Rij, P. A. Joen, D. Groeneveld. Staande 't personeel, v.l.n.r.: mej. r'. B. Fransen: de heeren P. A. Joen Jr.; B. A. van Mourilc; T. Blom; H. IJsselstein; P. J. -\'ïh. de Munnik, mej. J. Blom. Foto Van Dijk, Bolnes In de ochtendvergadering zijn, gelijk al opgemerkt, door den secretaris nog eenige mededeelingen gedaan: a inzake de bestrij ding van misstanden in het Levens- en Volk; 'zekeringsbedrijf; b inzake het zieken fondswezen. Wat de onder a genoemde betreft begon spr. met er zijn leedwezen over uit te spre ken, dat door de N.V.B.L. niet officieel aan den Bond is bericht de wijziging van •eenkomst van het verbod van prov afstand. De Bond heeft er destijds wel mel ding van gemaakt in zijn orgaan „De V> zekeringsagent", doch eerst, nadat er in „I Verzekeringsbode" kennis van was genomen (het orgaan van de N.V.B.L.) Naast deze minder prettige mededeeling kon spr. ook een meer aangename doen. Er is ril. bij de N.V.B.L. in wording een agreement voor verbod van uit spannen en inschrijven op maandpre- mie tegen wekelijksche betaling. Alleen over een slotbepaling wordt nog dooi de maatschappijen onderhandeld. In dien deze overeenkomst tot stand zal zijn gekomen kan vermoedelijk de ru briek „aangiften van uitspannen" ver vallen. (applaus) Aangaande het ziekenfondswezen deelde dé secretaris mede, dat het C. N. V. in het najaar 1933 (en daarna ook het N. V. V.) zich afgescheiden hebben van den Alge- meenen Raad, waardoor deze als van de baan kan worden beschouwd. Dit is stellig ook een verheugend feit, daar deze Raad zich tot doel stelde het op richten van eigen onderling beheerde ziekenfondsen door de Vakvereeni- gingen. Inzake het begrafenisbedrijf deelde daarna de. voorzitter, op verzoek van den secretaris nog eenige bijzonderheden mede. De strijd gaat hier tusschen de particu liere begrafenisondernemingen en de Coöpe ratieve Vereenigingen voor Begrafenis tegen z.g.n. kostprijs. Do laatsten maken het be staan der agenten van de particuliere onder nemingen uiterst moeilijk, ja soms hope loos. Wanneer het hier een eerlijke concur rentie betrof, aldus spr. dan zou het wel waar ook geen prettige strijd zijn, doch zou weinig tegen kunnen worden ingebracht. Wij vechten echter, zoo ging spr. voort, te gen de golf van leugens en laster, wellte over de particuliere bedrijven wordt uitge stort. Het is de coöperaties, kost wat kost, om te doen, ons bestaan in de wacht te sloe pen. Daartoe wordt geen enkel middel onge brui kt gelaten, ook niet die, welke niet door den beugel kunnen. Tot zoover de morgen vergadering, w; men zich aan een gemeenschappelijke kof fietafel vereenigde, om daarna per touring car een tocht te maken door de omgeving van Den Haag en Wassenaar. In laatstge noemde plaats, op Kasteel „Oud Wasse werd thee geserveerd en volgde de terugreis naar restaurant „De Kroon"'te Den 1-Iaag. Daar begon, na afloop van het gemeen schappelijk diner, de avondvergadering, waarin de heer J. R i e t. d ij lc sprak m Nadat de voorzitter eerst dank had j bracht aan de Haagsclie afdeeling voor LEVEN SV ER ZE KERING-BANK rotterdam betaalt f 10.000 na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden' indien gij van Uw 30s,e jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar, jaarlijks 211.- stort ZONDAG 16 SEPTEMBER BLOEMENUAAL 245. 9 M. 10.00 v.m. en 5.00 n.m. Kerkdienst uit de HUIZEN 301.5 M. NED CHR RADIO-VEREENIGING 9.30—9.45 Gewijde muziek. (Gramofoon- muziek). 9.45 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Wes- terkerk) te Delft. Voorganger: Dr. W. H. Gispen, W.Hzn. Organist: J. v. d. Meyden. 1 Orgelspel. 2 Votum en zegen. 3 Zingen: Ps. 22 4. 4 Lezen der Wet. 5 Zingen: Ps. 19 7. 6 Lezen: Openb. 7 9—17. 7 Gebed. 8 Zingen. Ps. 146 2, 3 en 8. 9 Voorlezing van den tekst: II Samuel 24 14. 10 Eerste gedeelte der prediking. Thema: Davids keus, om in de hand des Heeren te vallen: I Een bange keus. II Een geloovige keus. III Een verstandige keus. 11 Zingen: Lofzang van Zacharias 4. 12 Tweede gedeelte der pre diking. 13 Dankzegging. 14 Zingen. Ps. 103 5. 15 Zegen. 16 Orgelspel. Na den dienst tot 12.15 gewijde muziek. 5.00—5.45 n.m. Gewijde muziek door een Dames-ensemble, o.l.v. Ferdinand Kloek, orgel. 1 Psalm 104 1, 17 en 18. 2 Orgel spel. 3 Alles met God. 4 Wees stille den Heer. 5 Bemoediging. 6 Orgelspel. 7 Hebt gij mij lief? 8 Beloften. 9 Het anker des ge- hols. 10 Orgelspel. 11 De rots der eeuwen. 12 Avondzang. 5.45—7 30 n.m Kerkdienst uit de Ned. Herv Kerk (Muiderkerk)te Amsterdam. Voor ganger: Ds. R. Dijkstra. Organist: Hessel de Vries. 1 Orgelspel. 2 Votum. 3 Zingen Ps. Ps. 68 14 en 17. 4 Belijdenis van Ni- cea. 5 Zingen: Gez. 52 10. 6 Schriftlezing: Rom. 7 12-26. 7 Gebed. 8 Zingen: Ps. 51 1 en 4. 9 Prediking: Ellende en Verlos sing (Rom. 7 24-25), 10 Zingen: Gez. 54 4 en 5. 11 Dankgebed. 12 Zingen: Ps. -140 :7. 13. Zegen. 14. Orgelspel. 7.30—7.45 n.m. Gewijde muziek. DAVENTRV 1500 M. 8.15 Kerkdienst. 1 Hymne „Immortal, invi sible". 2 Introductie. 3 Gebed. 4 Onze Va der. 5 Psalm 121. 6 Tekstlezing. 7 Nunc Dimittis. 8 Gebeden. 9 Hymne „Jesu the very thought of Thee". 10 Preek, ll Hym ne „Father allseeing". 12 Zegen. LONDON REG. 342.1 M. 8.20 Methodisten-kerkdienst uit de Studio. 1 Hymne: O for a thousand tongues to sing. 2 Tekst. 3 Hymne: Jesu. Thou joy of loving hearts. 4 Gebed. 5 Hymne: One there is above all others. 6 Preek door den Rev. E. McLell'an. 7. Hymne: Thou hidden source of calm repose. 8. Zegen. M.m.v. koor. MIDLAND REG. 391.1 M. 8.20 Kerkdienst. 1 Koraalprelude. 2 Oproep. 3 Hymne: Immortal, invisible God, only wise. 4 Text: Psalm CVII vrs. 23—32. 5 Lofzang: As torrents in Summer, Elgar. 6 Gebeden. Onze Vader. 7 Hymne: In Hea venly Love abiding. 8 Preek. 9 Hymne: Gl'ory to Thee, my God, this night. 10 Ze gen. M.m.v. koor. HILVERSUM 1875 M. V.A.R.A, 8.00 Gramofoonmuziek, V.P.R.G. 10.00 Morgenwijding. 10.15 „Juffrouw Betsie". Een schets van Herman Salomonsen, voor te dragen door Rolien Numan. 10.35 Orgelspel door Cor Steyn. 11.00 „Een onaangenaam mensch". a In de autobus, b In het warenuis. Een tweetal schetsen van Harry Schreck, vertaald en voor te dragen door Rolien Numan. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Klein-VAR A-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 12.45 n.m. The Hodlars, accordeon, spelen. I.00 n.m. Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 2.00 n.m. Zenderoverschakeling. 2.15 nun. Gramofoonmuziek. 2.30 n.m. Voor de vrouwen. Fie Hartog: „Hoe houden we onze kinderen bezig?". 3.00 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 3 45 n.m. Zenderoverschakeling. 4.00 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 4.30 n.m. Na Schooltijd. Carel Rijken ver telt. 5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5 30 n.m. De Flierefluiters o.l.v Jan van der Horst, m.m.v. Alb. de Booy, zang. 6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.05 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst, m.m.v. Alb. de Booy. zang. 6.30 n.m. Muzikaal babbeltje dcor Piet Tig- gers: „Ghopin en zijn kring" (met gr.pl.) 7.00 n,m. Perspectieven in de dichtkunst. II. Causerie over de beteekenis der poëzie en verklaring der teksten, te houden door Martien Beversluis. 7.20 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 7.40 n.m. Populaire kunstbeschouwingen. I. Een serie lezingen over beeldende kunsten. Inleiding: Prof. Dr. P. H. van Moerkerken: ,,-De beeldende kunsten en de samenleving 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 8.15 n.m. Vaz Dias. 8.30 n.m. ViARA-or-kest o.l.v. Hugo de Groot. 9.00 n.m. „De gek met de bijl". Een Ja- pansch sprookje door Eduard Reioacher, vrij en rhythmisch bewerkt door Martien Beversluis. Opvoering door het VARA- tooneel o.l.v. Willem van Cappelleo. 10.00 n.m. VARA-o.-kest o.l.v. Hugo de 10.15 n.m. Vaz Dias. 10.25 n.m. VARA-orkest o.l.v. Hugo de 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIo.vrr^EENIGINl, 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. E. G. van Tichelen. 11.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur. Uit „Zee en Heide" van G. F. Haspels. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12.00—-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Orkestmuziek. 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Jad Zwart uit de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal, te Amsterdam. 2.00—2.35 n.m. Uitzending voor scholen. Spreker: A. Oudhof Jr.: „Het wentelend rad der Fransche revolutie' 2.35—3.15 n.m. „Beantwoorden van vragen over kamerplanten", door A. J. Herwig. 3.15—3.45 n m. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 n.m. Zenderverzorging. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. J. v, d. Meulen. 5.00—6.30 n.m. Bespeling van het studio- orgel door L. Blaauw, m.m.v. P. v. d. Hurk, fluit. H. v. d. Horst Jr., cello. 6.30—6.58 n.m. Vragenuurtje. 6.587.00 n.m. Zenderoverschakeling. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr Persbureau. ±7.'l5_7.30 n.m. Gramofoonmuziek ot „Een greep uit het dagelijksoh gebeuren", 7.30—8.00 n.m. Vragenuurtje. 8.008.15 n.m. Gramofoonmuziek. 8.15—9.00 n.m. Concert door het_ Bachkoot1 en -orkest der Bethlehemkerk te 's-Graven- hage. Solisten: Ali de Vink—Verschoor, so praan. Lini Schroder, alt. Hans Schouwman, tenor. Jo Vrolijk, bas recitatief. Ad. Groote- goed, viool. J. Middendorp, hobo. Alex Schellevis. orgelsolo. M. Keulemans, orgel. Louis Schuyer. basso-continuo. Het geheel o.l.v. Alex Schellevis. 1 Kantate no. 119 bei der Rathswahl zu Leipzig 1723, J. S. Bach, Koor, orkest, solisten en orgel. 2 Or gelconcert met orkestbegeleiding in Bes gr. t„ G. F. Handel. Orgel: Alex Schellevis Dirigent: M. Keulemans. 9.C0—9.30 n.m. P. M. Legêne: „Wat heeft de Chr. Zending gedurende twee eeuwen bereikt?". 9.30—9.40 n.m. Vaz Dias. 9.40—10-00 n.m. Gramofoonmuziek. 10.00—10.45 n.m. Vervolg concert door het Bachkoor en -orkest. 10.45—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Brussel (Fransch) 483.9 M.: 12.20 n.m, Richard Ruelens, bariton, zingt. Davenitry 1500 M.: 8.20 n.m. Promenade- concert. (Wagner-programma). 10.20 n.m. „Golden Dragon-City", 'luisterspel vaa Lord Dunsany. London Reg. 342.1 M-: 8.20 n.m. „The white Coons" in hun repertoire. Boedapest 549.5 M.: 9.05 n.m. Grieg-con cert. Milaan 368.8 M.: 9.05 n.m. „In terra leggea- da", opera van Rocca. Parijs (Poste Parisien) 368.8 M.s 9.10 n.m.I Théodore Mathieu: „La femme et Ia musi- que" (lezing met gr.pl.). Warschau 1411 M.: 9.20 n.m. Fransche mu ziek. Brussel (Vlaamsch) 321.9 M.: 9.20 n.m. Concert, met mevrouw Candael, zang. Hamburg 331.9 M.: 9.20 n.m. Symphonie- concert o.l.v. José Eibenschütz. (Heins Schubert: Tsjaikofski). Leipzig 382.2 M.: 9.20 n.m. Symphonie-con- cert o.l.v. Hans Weisbach, met prof. Al fred Hoehn, piano. (Tsjaikofski. Borodien). München 405.4 M.: 11.20 n.m. Concert. Lud wig Hoelscher, cello en Elly Ney, piano. hartelijke ontvangst, begon de heer Riet- d ij k zijn betoog met op te merken, dat een vakorganisatie bij op den voorgrond treden de vraagstukken geen weifelende houding mag aannemen. Wat nu de productie-eisch betreft, deze is, ook vanuit christelijk standpunt bezien, op z'n plaats. De vraag is echter voor wie die eisch geldt. Het antwoord luidt: voor de maatschappijen (anders zouden ze geen bestaansrecht hebben) waaruit vanzelf voort vloeit, dat die. eisch overgaat op de agenten die in den eigenlijken zin de producenten Het voldoen aan den próductie-eiscli brengt consekwenties met zich. Allereerst voor r'r, maatschappijen, die moeten zorgen, dat de agenten de gegevens ontvangen, noo dig voor hun acquisitiewerk. Zij dragen de verantwoordelijkheid voor de productie-me thode van haar agenten. Ten tweede brengt het voldoen aan den productie-eisch ook voor de agenten conse kwenties met zich. Zij hebben trouw hun taak te verreichten. en zich te onthouden van daden, waarvoor de maatschappijen de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen. Daarna beantwoordde spr. de vraag hoe aan de productie-eisch moet worden voldaan waarbij z.i. een goede, een slechte en een verderfelijke tactiek kan worden gevolgd, wat hij nader uiteenzet. Tot besluit legde spr. er nog eens de nadruk op, dat de maatschappijen voor de produc tie-tactiek verantwoordelijk zijn en hulde bracht spr. aan die maatschappijen, die slechts de goede tactiek volgen. Daarvoor ie ijveren is mede te taak van den Chr. Bond. Naar aanleiding van diit referaat werden enkele vragen gesteld, die door ref. werden beantwoord, waarna sluiting volgde. REINHEID EN VERSTAND GAAN MET RADION MAND IN MAND FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (40 Niettemin drukte zij Alice krampachtig tegen zich aan. Zij zat in een gemakkelijken leuningstoel, oen dien mevrouw Egremont er nooit gezien had, en het geheele voorko men van de kamer was onbeschrijflijk ver beterd, en evenzoo was 'hét met de Meeding van mevrouw Hoüghton zelf ,d!e er nu niet meer zoo oud en slordig uitzag. Er stond een tabouret je dichtbij haar stoel, alsof de heide zusters niet konden dulden ver van elkaar af te zijn. De uit drukking van liefde en tevredenheid in haar oogen, als zij met elkaar spraken, was voor Alice een volmaakte vreugde. Zij twijfelde niet langer of Anne Reade, die de zwerfster ver van huis had gevonden, zou j haar in geestelijker, zooal niet in letterlij- not.; ken zin, terecht brengen. Mevrouw Houghton io sprak van betere kamers als de winterbe- -{j j zoekers weg waren; Anne sprak er va os zij" met. haar naar Dockforth zou kunnen 40 i gaan. Het scheen Alice zeer twijfelachtig of dat ooit zou kunnen gebéuren, vooral daar de patient er zelf zeer tegen scheen te zijn. Er was niet anders te doen dan de zusters bij elkaar te laten, terwijl juffrouw Reade. gaarne beloofde te zullen schrijven. Alice stelde haar een som gelds ter hand, die in waarheid genoemd kon worden .slechts een schuld der dankbaarheid van mijn echtgenoot en rnij", en die, óf haar langer verblijf in Mentone, óf haai- terug reis naar Engeland gemakkelijker zou maken. Doch van terugkeeren was géén sprake. Slechts weinig weken verliepen er voor me vrouw Egremont van juffrouw Reade ver nam, dat zij door eefa nieuwe verkoudheid mogelijk hadden kunnen vertrekken en dat de zomerwarmte sluipkoortsen had doen ontstaan, die de weinige krachten sloop ten, docih niet voordat de ster der kinds heid was opgegaan". Zij was heengegaan, als een diep berouwhebbende vrouw; naar het, scheen gered door die eene poging ten behoeve van het jonge meisje wier onschuld zij beschermd had. HOOFDSTUK XIX De maalstroom De onaangename bejegening door me vrouw Egremont en haar dochter te Nice van den kant der grootelui ondervonden, had haar echtgenoot des te vaster het be sluit doe.i nemen om haar in L mden te brengen om haar in haar positie te deen erkennen. Hij huurde voor zijn vertrek uit Nice een gemeubileerd huis in Westhurnia deed de reis naar huis zoo gemakkelijk mogelijk en vestigde er zich, zonder Bri'd- gefield te bezoeken, in de tweede week van Mei. Zij hadden niet druk gecorrespondeerd met de pastorie en den eersten morgen, terwijl mevrouw Egremont en Nuttie haai best deden om de gezelschapskamer wat op te vroolijken met de bloemen, die hun ter verwelkoming gestuurd waren, werden zij verrast door het binnenkomen van Blanche, die haar hartelijk verwelkomde. „Och! wist gij 't niet? Ik logeer bij de Kirkaldy's even om den hoek. Tante Mar garet heeft liet gewaagd de rol van de doende tante jegens me te vervullen." ..Dus zijt ge hier voor het seizoen? En May?" „May wou niet, dan alleen een week om de schilderijen te zien en om wat nieuwtjes op te doen. Zij wijdt zich meer dan ooit aan de belangen van het kerspel en wij ge- looven dat het alles om Hugh Condamine is. O, ik vergat dat gij weg waart voor wij in 't najaar thuis kwamen. Hij is een neef van mama, weet ge en is verleden jaar tot hulpprediker bevestigd in het kerspel naast dat waar mijn vader staat. Als de Edwards nu maar weggingen dan kwam hii hii ons en dan zouden we bloemen op het altaar en allerlei soort van prettige dingen krijgen. Papa zou zooveel meer \erdragcn van hem dan van de Edwards." „Maar is hij dan geëngageerd mtt Mav?" „Nu, dat is niet. juist. Ik geloof dat hij niet goed vindt dat te doen voor hij geheel met zijn studies klaar is. Hij is zoo nauw gezet, weet ge, en hij heeft ook niet veel; maar hij meent het goed. Lucy, zijn zuster heeft me er alles van verteld, en dat de ouders samen bepaald hadden dat het voor beiden beter was dat hij werk maakte van zijn voorbereiding en .dat May rich niet bond, schoon zij elkaar werkelijk begrijpen en daarom wilde zij niet in Londen komen." „O, dat is heel goed van haar!" riep Nuttie; „maar waarom wil men hun zin niet geven en geëngageerd laten zijn?" „De mcnschen maken altijd moeilijk heden", zei Blanche; „ik voor mij geloot dat de predikantsplaats er achter zit, dat meen de Lucv ten minste. Ik bedoel dat ïedci beter vindt dat zij wachten dat is tc zeggen al de oudelui natuurlijk Hugh en May niet om te weten .of Mark bij de parapluies zal blijven, of terug za' komen, en geestelijke worden, omdat hij dan na tuurlijk de plaats zou krijgen; en als dat niet gebeurt, willen zij de zekerheid hebben of oom Alwyn, of gij, Nuttie, ze aan Hugh wil de t. beloven als hij met May trouwde?" „Ik!" riep Nuttie uit. „Lieve, ik houd er niet van u over zulke dingen te. honren spreken", zei mevrouw Egremont zacht. „O ja, ik weet dat het alles verschrikke lijk is. Ik zei ook alleen maar wat de oude lui er van denken en hoe alles voor hen in orde zou komen." „En hoe gaat het. Mark? Is juffrouw Ruthven in Londen?" vroeg mevrouw Egre mont, blijde het gesprek af te brengen van de gebeurlijkheden, waarvan Blanche sprak, met de ongevoeligheid der jeugd die de zorgen nog niet kent. „Ik ben overtuigd dat gij bijna evenveel van Mark weet als wij, nu de Kirkaldy's hier zijn. Al zijn brieven gaan naar Les- comble. O neen, Annaple is niet i:i Londen. Het schikt den Delmars niet, weet ge, maar ik geloof dat mvlady een poging gewaagd had als Annaple niet geëngageerd was nu stelt zij het uit voor Muriel!" Alice keek onrustig naar het zachte blonde persoontje, dat al deze wereldsche praatjes hield op een toon die hinderlijk zou geweest zijn als hij niet zoo kinder achtig geweest was. Zij vroeg of lord Ron- nisglen geschreven had. „O ja, reeds lang. Lady Delmar heeft haar best gedaan om hem op te stoken, maar dat ging niet, dus is alles in orde'; en hot schijnt met Mark goed te sraan of schoon het gruwelijk vervelend voor hem moet zijn nu de Kirkaldy's weg zijn en hij al zijn Zondagen niet op Monks Horton kan doorbrengen". „Hij zal meer in don geest van de stad doordringen," zei Nuttie, waarop Blanche haar schouders even ophaalde en uitriep: „Daar zijt gij nu in elk geval af, Nuttie!" „Dat hoop ik niet!" „Nu. wat uw uiterlijk betreft! Ik heb nooit iemand zoo in zijn voorden' rien ver anderen! Is 't niet -waar, tante Alice? Ik verzeker u dat zij gegroeid is! Ja" zich met haar nichtje metende „ik was een klein beetje groot ér toen gij kwaemt en nu steekt ge boven mij uit! en wat. hebt ge uw haar snoezig .opyemaakt! Dat moet ri mij Ie eren! Ik moet aan May vertellen dat zij nu niet bang behoeft te zijn dat de een voor de ander aangezien wordt; tante Mar garet zal er over verwonderd zijn." Het was waar dat Ursula zich in het laatste jaar veel ontwikkeld had; zij had onder de bekwame handen vam Martin het schoolnieisjes-achtige verloren, en was een jonge dame geworden, die het Parijscl e toilet, dat haar vader voor haar besteld had, eer zou aandoen. Zonder een bepaalde schoonheid was zij een innemend, verstan dig en opgewekt meisje met de reputatie van een erfgenaam te zijn, en met iets romantisch op den achtergrond; niets stond haar succes in den weg. De familiebelrek-; kingen, met lady Kirkaldy aan riet hrofd, hadden besloten om mevrouw Egremont in alle opzichten te steunen en daar ieder natuurlijk gaarne naar zulk een lief ge zicht keek, was voor beiden de weg effen eeuiaakt, die den echtgenoot goeddeed wan neer zij een dergenen ontmoetten, uie haar te Nice links hadden laten liggen. Hij wilde haar aan het hof laten voor stellen. maar haar eigen tegenzin en de raadgevingen van lady Kirkaldy en de kanunniksvrouw bewogen hem dat donk beeld op te geven: en toen was er een strijd met Ursula, die verklaarde dal zij niet naar het hof kon gaan als haar moeder er niet heenging: maar zij liet zich ten laatste door de tranen harer moeder overhalen om toe te geven en liet zich tegelijk met Blanche door lady Kirkaldy voorsteilen. ÏWordt .vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7