Jlieuwr ^riïtsrljr Courant Dagelijks yerschijnend Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken Gratis lezen tot 1 October Nabetrachting BINNENLAND. Gemengd Nieuws. II HOUTHANDEL V.H], VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5275 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang aSbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17V» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bjj contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van I October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen. De namen geve men op aan De Administratie van dit blad Veelgezegend; velen ten zegen Wie van een sobere woordkeus houdt 2al met overtuiging zeggen, dat de con ferentie te Lunteren een prachtbijeen- komst was. We zijn. en blijven, ook als we ons tot de geestelijke dingen wenden, menschen Van vleesch en bloed en daarom is het van groot belang hoe de „natuurlijke factoren" zijn, waaronder men vergadert. Deze nu waren in elk opzicht perfect. De natuur van Lunteren is mooi; ze was wonderschoon op deze zeldzame Herfst dagen van juichende zonneschijn, spran kelend licht dat om den en berk speelde, flonkerende sterrenhemel in zachtstille nachten, als de vrede over heidebloem en sparretop gedaald was. Daarbij kwam nu een ander „natuur lijk" verschijnsel. De barakken van de Zendingsstudieraad zijn zoo primitief en eenvoudig mogelijk, de deftigste zoowel als de geringste moet zich contenteeren in een slaaphut met houden wanden, een slaapstee van het eenvoudigste type en een tafelservies van het ordinaire soort. Maarde keurige netheid, de vol strekte doelmatigheid lijdt daaronder niet het minst. De verzorging van het lichaam laat niets te wenschen over, de eenvou dige maaltijden waren smakelijker en degelijker, dan men vaak in dure hotels krijgt; karigheid kent men in het Confe rentieoord niet en de hulpvaardigheid van het personeel is groot. Slechts onhebbelijk mensch zou zich over iets kunnen beklagen. Dit alles mag, dunkt ons, wel eens een enkele maal gezegd worden, omdat het welslagen van een conferentie toch ook voor geen gering deel afhangt van de entourage en de natuurlijke omlijsting. En we willen er ook nog dit aan toe voegen. Als een leger ten strijde trekt en men zou voor den aanvoerder, ver van de troepen, een luxueus logies inrichten (men zegt, dat het wel gebeurt) dan kan Idit o.i. de samenwerking slechts schaden. In Lunteren waren slechts officieren aanwezig, maar allen moesten tevreden zijn en waren dat ook met een soldatenlogies; in de „legering" was nau welijks nuance te ontdekken; het commu nisme zou er de maat van kunnen nemen. Wat dit zonder beteekenis? Volstrekt niet, want door al deze uitwendigheden kwam er over de Conferentie een sfeer van gemoedelijke vertrouwelijkheid, [welke heel de stemming beheerschte. Er was jovialiteit zelfs in de bes king. In de regel doen we daarbij nog al deftig en zijn de adjectieven „heer" en „broeder" niet van de lucht. Ditmaal was de aanduiding meestal zoo kameraad schappelijk mogelijk en dat kwam aan de levendigheid van het debat ten goede. Meer dan één debater bracht dingen naar voren, waarmee hij het zelf niet eens wat (het is wellicht nuttig dit even te zeggen) doch om duidelijk te maken, Wat onder ons volk leeft. Echter, al waren er nog meer en dan Wèl-gemeende dwalingen verkondigt; het zou de stemming niet bedorven hebben. Dit dankte men niet alleen aan de leiding maar vooral ook aan de inleiders, die zich krachtig verdedigden, doch niemand pijn dedenwat ook wel eens in Christelijke bijeenkomsten geschiedt. Misschien schrijven we in deze nabe trachting volgens sommiger meening iets te veel over de u i t e r 1 ij k e omstandig heden der Conferentie; wij meenen, dat zulks noodig is. Het is natuurlijk onmogelijk, dat in groote partijbijeenkomsten discussies worden gehouden, zooals thans het geval kon zijn. Doch daarom is het gewenscht, dat hetgeen onder het volk, ook onder ons Christelijk volksdeel leeft, eens via zijn geestelijke leiders naar voren wordt gebracht. Afdoende is dat nog niet; maar het is wat. En niemand wane, dat er weinig beroering is in onze kringen; die i s er: onberedeneerd, maar ook wel-over- wogen. Nu heeft minister Colijn in zijn tafel rede opgemerkt, dat hij persoonlijk, maar ook anderen, dagelijks tallooze brieven ontvangen, welke van ontevredenheid en twijfel getuigen en dat men dus wel poogt hem op de hoogte te houden. Dat is zoo; maar het is niet alles. Niet ieder, die wat te vragen heeft, doet dat ook. Sommigen zijn vragensmoede; an deren zeggen: „ze" trekken zich er toch niets van aan: nog anderen oordeelen: het is niet noodig, dat ik spreek, want iedereen, ook de overheid weet het. Heelemaal juist is dat ijiet. En daarom is onderlinge, openhartige bespreking zoo gewenscht. Waarbij men dan nog niet vergeten moet, dat wie een congres als dit bezoekt, in de regel de grootste crisisnood nog niet aan den lijve voelt, en bovendien in staat is iets ruimer te zien dan de groote massa der eenvoudige burgers. Ook thans zijn niet alle problemen naar voren geschoven, welke in onze tijd om oplossing roepen. Zoo b.v. de vraag of de overheid (en daarbij denke men niet alleen aan de centrale regeering) die op aanpassing van lager levensniveau aandringt, daarbij zelf in haar adviezen, besluiten en bevelen wel steeds een goed voorbeeld geeft. Ook moet men niet de illusie koesteren, dat zelfs allen van de betrekkelijk kleine conferentiegroep, die onder de min of meer suggestieve toespraken een beter inzicht meende te krijgen, hierbij zullen 'olharden, laat staan, dit zullen kunnen rerdedigen, als de praktijk met zoo heel reel bezwaren en ongedachte nevenver schijnselen komt. Dit is critiek noch afbraak van 't goede werk; het is slechts een aanvulling, welke tot voortdurende studie en onderzoek kan aansporen. Deze zijn echter weer niet mogelijk zonder goede voorlichting. Hierbij nu wenschen we tweeërlei op merking te maken. De vraag is ernstig overwogen of art. 3 van het anti-rev. program van beg selen redactioneele wijziging behoeft. Wij zijn geneigd, die vraag bevestigend te beantwoorden. Niet zoozeer met het oog op het „inwendig gebruik" voor de anti-rev. partij, als wel men vergeve ons deze plastische voorstelling van zaken gelet op het feit, dat ieder ketter een letter voor zijn afdwalingen zoekt en in zijn vondsten in de regel een zeer ■ijmoedig gebruik maakt. Maar wie nu met ernst de discussie over dit onderwerp volgde, moet toch wel tot de conclusie gekomen zijn, dat de anti-rev. partij in Dr. Kuyper wel een zeer groot „profeet" heeft gehad, het heeft toch wel heel veel jaren ge duurd voor het noodig bleek op een enkele rimpel in het kleed der politieke belijdenis te wijzen; de hoogst begaaf de inleider van dit punt heeft met vol doende klaarheid aangetoond, dat Dr. Kuypers gedachtengang geen visie behoeft. Met de hier en daar ver spreide toelichting op de (thans) minder duidelijke formule vindt men ook nu de goede weg. Dit maant tot voorzichtigheid. Een vermaning, welke we in groote be scheidenheid ook tot de professoren richten, die, direct of indirect, een anti- rev. levens- en wereldbeschouwing pogen op te bouwen; een vermaning, welke trouwens slechts de terminologie geldt. De niet-getrainde hoorder had kunnen denken, dat er over het onderwerp „de verhouding van de overheid tot de wet Gods", scherpe tegenstellingen bestaan. Prof. Ridderbos heeft met zachtmoedig* wijsheid betoogd, dat het verschil vooral de terminologie, in de uitdrukkings wijze bestaat. Duidelijk werd dit gemaakt met he: woord „absoluut". Gewoonlijk bedoelen wij met het zeggen: „de zedewet is ab soluut", dat deze slechts aan God haar kracht ontleent en daarom onverander- liik is. Sommige professoren verkondigen de stelling: geen enkele zedewet is abso luut (we zeggen het maar zoo eenvoudig mogelijk). Dat klinkt vreemd, doch de bedoeling is het uit te spreken, dat ook de zedewet haar gezag niet aan zich zelf ontleent. Een opvatting, waarmee ieder Christen accoord gaat. Hier is dus slechts verschil in termino logie. En wanneer de professoren „woor denlijsten" geven aan hun studenten, zoo dat deze weten welk begrip aan het woord gehecht wordt, dan behoeft er geen vrees voor verwarring te bestaan, Wanneer men echter met deze onge wone terminologie tot het eenvoudige volk gaat, dan lijkt het, zooals Prof. Rid derbos schertsend opmerkte, veel op „die ventaal der filosofen". Daarom is voorzichtigheid geboden en leerde ook deze discussie ons weer van koe groote beteekenis het is, dat Dr. Kuyper de diepste problemen omschreef in een taal, welke de eenvoudige, zoo goed als de geleerde verstond. Daarmee is natuurlijk, niet gezegd, dat alle vragen zijn opgelost. Integendeel, de diepgaande discussie over het eerste re feraat toonde aan, hoezeer er nog ge zocht en geworsteld moet worden. Dit verwondere niemand. Het principe, op eeuwigheidsgrond ge bouwd, blijft in alle tijden hetzelfde; maar we kijken er onder zich telkens wij- gende omstandigheden ook voortdurend anders tegen aan; met name geldt ook de overheid, dat de wet Gods on veranderlijk is, maar dat bij de toepassing rekening moet worden gehouden met de geaardheid, de graad van ontwikkeling en de godsdienstige gesteldheid van volk. Wie spreekt over menschelijke plicht en mogelijkheid mag deze dingen niet uit het oog verliezen; doch er blijkt ook uit, dat de discussie over de toepassing steeds aan de orde blijft. Een vraag, welke nauw verband houdt met die, hoever onze verantwoordelijk heid strekt. Terecht is ter conferentie op de groote verantwoordelijkheid, welke op ieder rust overeenkomstig zijn plaats en zijn arbeid, gewezen. Tot de verantwoorde lijkheid van ons Christelijk volk behoort, dat het de overheid steun biedt en ver trouwen schenkt bij de vervulling van haar moeilijke taak en dat zij het regeer- beleid naar beste vermogen verdedigt en kankeraars de mond snoert; tot de verantwoordelijkheid der overheid be hoort, dat zij het den onderdaan niet moeilijker make dan absoluut noodzake lijk is om haar beleid te begrijpen en te verdedigen. Want eerst dan zal de „aanspassing" met geduld en lijdzaamheid, met geloofs moed en Godsvertrouwen, naar hopen, aanvaard en in praktijk gebracht worden. Centrale voor Werkloozenzorg Werk voor de jeugdige werldoozen? Op de conferentie van de Centrale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad voor Ned. Kerken voor pra-ctisch Christendom) in Juni j.l. op Woudschoten gehouden, is aan de hand van een inleiding van Ir. J. Th. W e s t h o f f (Rijksinspecteur van de Werkverschaffing) uitvoerig beraad slaagd over de vraag op welke wijze aan de werklooze jeugd werk kon worden ver schaft. Teneinde het plan van den heer Westhoff nader te bestudeeren en zoo mogelijk tot uit voering te brengen, heeft de „Centrale" een commissie ingesteld, welke commissie thans met haar werk een aanvang heeft gemaakt. De commissie bestaat uit de heeren C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer te Arnhem (voorzitter): Mr. A. C. v. d. Brand, penningmeester van de „Centrale" te Utrecht (secretaris); A. Ingwersen, architect te Amsterdam; Ir. J. P. v. Lonk- huyzen, directeur van de Ned. Heide Maatschappij te Arnhem; J. Schipper, secretaris van de „Centrale" te Utrecht; Ir. J. Th. Westhoff, rijksinspecteur van de werkverschaffing te Zwolle en Ds. W. A. Wiersinga, Geref. predikant te Loos duinen. Het rapport van de Commissie zal zeer waarschijnlijk begin November a.s. gepu bliceerd worden. De Grafische tentoonstelling Ter gelegenheid van het zilveren feest der Boekdrukkersorganisatie en van de groote Grafische Tentoonstelling, genaamd GRATO welke van 24 October tot 10 November Utrecht wordt gehouden, heeft de N.V. „Ko ninklijke Pegeer" te Voorschoten in overleg met het Bondsbestuur een jubileum-médail le vervaardigd. Het ontwerp is van den be kenden Amsterdamschen beeldhouwer J. van; der Veen. De penning vertoont 'op de voorzijde in hoog relief het portret Coster, terwijl op de keerzijde het Bondswa- pen van de drukkersorganisatie is afgebeeld Reeds bij verschillende Coster- en druk kersfeesten zijn Costerpenningen gemaal; doch dit ontwerp, 60 mM. in doorsnee, verreweg het fraaiste, dat tot nu toe werd vervaardigd. Aanbesteding De Rijkswaterstaat te Haarlem heêft aan besteed het verbeteren van de rijk: nummer 2 AmsterdamUtrecht, gedeelte Duivendrechtsclie brug, Abkoude onder de gemeente Weesper Karspel met bijkomende werken. Laagste inschrijver was D. Verstoep Den Haag 96.400 (werkverschaffing). De raming was 116.000.—. Opening van de A.M.A.T.O. Burgemeester Dr W. de Vlugt spreekt de openingsrede uit. Links wethouder Mr Kropman. Steunregeling aan de Nederlandsche haringvisscherij Groote ontevredenheid bij den handel De regeering heeft met ingang van 15 Sept. de prijzen voor de op zee gekaakte en zouten haring vastgesteld op 9 gulden voor gekaakte en 7 gulden voor steurharing. In 'erband hiermede is de vereeniging van ha- inghandelaren te Vlaardingen dadelijk na den afslag in vergadering gegaan, in welk' ergadering de ontevredenheid over dezen maatregel tot uiting kwam. Met algemeene stemmen werd besloten het volgend telegram aan den minister van oeconomischc zaken te verzenden: Namens de stichting voor de Nederlandsche haring visscherij is ons medegedeeld, dat met gang van 15 September de prijzen voor op zee gezouten haring gekaakt 9 gulden, gekaakt 7 gulden zullen bedragen; wij kun nen met vrij groote zekerheid zeggen, dat tegen deze prijzen onze exporthandel nog extra belemmerd zal worden, waarom wij Uwe Exc. verzoeken maatregelen hier- igen te treffen bij voorbeeld door het toe- énnen van een exportpremie; dat voor noemde regeling tot gevolg zal hebben dat voor exportd oei einden alleen haring minderwaardige kwaliteit gebruikt zal kun nen worden, welke soorten tot prijzen be neden de door de stichting vastgestelde prijzen aan de markt komen, tot schade van den goeden naam van het Hollandsche product; dat deze regeling, welke dezelfde fouten heeft als die van het vorig jaar, toi gevolg heeft, dat de reeders-handelaars een .oorsprong hebben op de uitsluitend hande laren, waarom wij Uwe Exc. in overweging geven de reederijen, die haar eigen aange roerde haring wenschen te behouden, te verplichten een gulden per kantje in de kas van de stichting te storten, als wj voor het eventueel te lijden verlies. SLUITING DER STATEN-GENERAAL Vereenigde vergadering van de beide Kamers Hedenmiddag te 2.45 uur is in het gebouw der Tweede Kamer de vereenigde vergade ring geopend van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van het zitting jaar ondei' voorzitterschap van W. L. baron do Vos van Steenwij k, voorzitter van de Eerste Kamer. De Voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een K. B. van 10 Sept. 1934, no 10, waarbij de minister Binnenlandsche Zaken wordt gemach tigd, heden ten 3 uur des namiddags, zich te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, teneinde in een Vereenigde Ver gadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commis sie, die den minister in het gebouw zal ont vangen en uitgeleide doen. Deze commissie van in- en uitgeleide bes»iat uit de Eerste Kamerleden v. d. Hoeven ui Smeenge en uit de Tweede Kamerleden Sohouten, mevr. BakkerNart, Goseling en Wendelaar. Kort daarna treedt de minister, vooraf gegaan door de leden der commissie, de vergaderzaal binnen. De heer De Wilde, minister van B:n- nenlandsche Zaken, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende tingsrede: Het heeft H- M. de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Staten-Gene raal in Haar naam te sluiten. Verschillende wetsontwerpen zijn in ge meen overleg met de Staten-Generaal tot stand gekomen- Uit den aard der zaak treden daarbij de regelingen op economisch en financieel ge bied in verband met de ernstige tijdsom standigheden, gevolg van de wereldcrisis, op den voorgrond. De Koningin heeft mij opgedragen u Haar dank te beluigen voor uw ijver en uw toe wijding aan 's lands belang- In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Hierop verlaat de minister weder de zaal, door bovengenoemde commiesio uitge leide gedaan. Nadat de commissie in de zaal is terug gekeerd, sluit de Voorzitter do •deriTig. De Spelling-Marchant Nog meer dagbladen Deze .week deelden wij mede, dat het eerste dagblad met de invoering van de spclling-Marchant gaat beginnen. Het was het r. kath. blad „Ons Noorden". Thans volgen er meer: Naar de bladen van de Ar beiderspers melden, zal met 1 Oct. in het geheele bedrijf van de Arbeiderspers de spelling-Marchant worden ingevoerd. Te Enschedé is een vergadering ge houden van hoofden van scholen en secre tarissen van schoolvergaderingen onder voorzitterschap van de wethouder van on derwijs, waar besloten is voor alle openbare lagere en mulo-scholen de spelling-Marchant in te voeren. Industrieele financieringsinstituten Commissie van Toezicht Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een Centrale Commissie van Toezicht op indu strie-financieringsinstituten. In deze commissie is benoemd tot lid en voorzitter mr. L. J. A. Trip, president de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Tot leden zijn benoemd: dr. ir. B. Bölger, ir. A. Groothoff, dr. G. W. M. Huysmans, E. D. van Walree. Voorts zijn aan de commissie toegevoegd: nis vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken: G. J. Tep- pema; als vertegenwoordiger van den Mi nister van Financiën: mr. dr. A. van Door ninck; als vertegenwoordiger van den Mi nister van Binnenl. Zaken: mr. D. G. W Spitzen; als (tijdelijk) secretaris is aange wezen: dr. P. Lieftinck. SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN a.d. RIJN De nieuwe spoorlijn GoudaAlphen a.d. Rijn zal op 8 Oct. voor het publiek verkeer worden geopend. Er is een comité gevormd, dat met ecnigc plechtigheid de lijn wil doen openen, wat door den minister van Water staat zal geschieden. Deze officieele plech tigheid heeft op 6 Oct. plaats. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad BU. 1 Minister de Wilde heeft heden in opdracht van Hare Majesteit de Koningin de zitting der Staten- Generaal gesloten. de handel heerscht groote ontevredenheid de steunregeling aan de Nederlandsche ha ringvisscherij. De Centrale voor werkloozenzorg van de Raad >or Nederl. Kerken heeft een commissie ingesteld inzake de vraag van werkverschaffing aan jeug dige werkloozen. Bij een ernstig verkeersongeluk nabij Worm er ror zijn twee jongens verpletterd. BIz. 2 Simon, Barthou en Aloisi keuren te Genève den ap van Polen inzake de minderhedenkwestie scherp af. de toetreding van de Sovjet-Unie tot den Volkenbond is men het eens geworden. Henderson kan nog geen datum voor nieuwe bij eenkomst van het bureau vaststellen- Nieuwc ernstige beschuldigingen inzake de „Morro-Castle"-ramp. Schussnigg geïnterviewd over Oostenrijks on afhankelijkheid. Meer rust doch versomberende vooruitzichten in de Amerikaansche stakingsaangelegenheden. BIz. 3 De financiecle resultaten van het Philipsconcern n in 1933/34 verbeterd. Het exploitatie-saldo steeg van f 7.312.594 tot f 9.700.453. uitgifte van de 4 pet. Ned. Ind. Conversie- leening is schitterend geslaagd. Op Vrije inschrij vingen wordt niets toegewezen. Het betalingsverkeer met Duitschland. Gegevens /ex de rembourszendingen. BIz. 9 Vergadering van de Ned. Chr. Bond van Ver- Zekeringsagenten en Ziekenfondsboden. VERPLICHTE BIGGENINLEVERING Vervalt 17 September In Augustus jl. werd door de Ned. Var kenscentrale wederom een varkenstelling gt houden. Uit deze telling is gebleken, dat de inkrimping van den varkensstapel zich op bevredigende wijze voltrekt, een resultaat dat mede bewerkt is door het afnemen van een aantal biggen door de Varkenscentrale. Aangezien uit de tellingscijfers blijkt, dat in de naaste toekomst "een teveel aan var kens aanwezig zal zijn, zal de verplichting tot het inleveren van gemerkte biggen op 17 September a.s. komen te vervallen, zoodat vanaf dien datum geen gemerkte biggen meer door de Nederlandsche Varkenscen trale zullen worden afgenomen. Met de afname van ongemerkte biggen zal voorloopig worden doorgegaan. Doodelijk motorongeluk Twee jongelui verpletterd. Men meldt ons uit Zaandam: Gisteravond omstreeks halfelf lieeft op den provincialen weg op de grens van Wormerveer en Zaandijk een ern stig verkeersongeluk plaats gehad, dat aan twee personen van respectievelijk 17 en 19 jaar het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd kwam de motorrijder Dirk Leek, uit Zaandam, die zijn vriend Ne- telbeek, uit Koog a. d. Zaan, op de duo mee voerde, uit de richting Wormerveer aanrij den. Ter hoogte van de plek, ongeveer waar een benzine-depot is gevestigd, stond een vrachtauto aan den kant van den weg. De bestuurder van deze auto had zich even verwijderd om zijn benzinevoorraad aan te vullen, terwijl hij een makker van hem het toezicht op zijn wagen had toevertrouwd. Vermoedelijk heeft de motorrijder de auto door de snelle vaart niet tijdig genoeg op gemerkt. Hij is althans met volle vaart te gen de stilstaande vrachtauto gevlogen. De botsing was zóó hevig, dat de bestuurder Leek een eind werd weggeslingerd. Hij werd lievig bloedend opgenomen en moet op slag dood zijn geweest. Ook de duo-rijder kwam een eind verder op den weg terecht. Hij werd met ernstige verwondingen in het ge meenteziekenhuis opgenomen, waar hij bij aankomst reeds bleek te rijn overleden. Leek was 19 jaar en Netclbe.ek 17 jaar oud. Het onderzoek wordt geleid door de ma- rechausee te Wormerveer. Gebleken is, dat de vi-achtauto op de juiste wijze aan den kant van den weg was geplaatst. Het staat nog niet vast of de stil staande auto van' een waarschuwingslicht was voorzien. Ook is niet komen vast te staan van welken aard de verlichting van het motorrijwiel is geweest. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN 'J0STZEED1JK No. 288, R'DAIW ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT Samen zingen, samen spelen. Dan zullen Uw kinderen zich nimmer vervelen Bejaard echtpaar overreden en gedood Taxi maakt op den Blauwkapel- sclien Weg twee slachtoffers Onderzoek naar de schuldvraag Men meldt ons uit Utreoht: Gisteravond ongeveer tien uur wandelde een bejaard echtpaar, wonende in de Van Swindenstraat, waarvan de man 71 jaar en de vrouw 70 jaar oud was, op den Blauw- kapelschen Weg. De man en de vrouw wil den van het eenc voetpad oversteken naai' het andere, aan den overkant. Juist naderden twee auto's. De voetgan gers zijn den eersten auto, die geheel rechts reeds, gepasseerd, maar achter de eerste auto, een taxi, kwam een andere taxi, waarvan de chauffeur juist de eerste wilde passeeren. De beide menschen zijn door de tweede auto gegrepen. Zij werden zwaar ge wond opgenomen en per ziekenauto, welke direct ontboden werd, naar de Klinieken vervoerd. Daar zijn beiden vannacht aan de bekomen verwondingen overleden. De politie stelde direct een onderzoek in naar de schuldvraag. De taxi, waarmee de beide menschen zijn aangereden, werd be stuurd door een 23-jarigen jongeman, ook woonachtig in Utrecht, die juist passagiers had weggebracht nabij de tol en nu op weg was naar de garage. Den chauffeur werd een uitgebreid verhoor afgenomen, terwijl ook ooggetuigen in verhoor genomen wer den. In haar onderzoek is de politie op het oogenblik echter nog niet zeer gevorderd omdat de getuigenverklaringen nogal uit- eenloopen, maar bet onderzoek wordt voort gezet. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte dit ernstig ongeval groote consternatie in de omgeving, zoowel als in de van Swinden straat, waar de beide slachtoffers woonden. Antirev. Propagandaclubs Jaarvergadering van het Verband De jaai-vergadering van het Verband van Antirev. Propagandaclubs zal op 19 Sep'.. a.s. gehouden worden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht Tie voorzitter, de heer J. Schouten, zal een openingswoord ©preken. Verkiezing moet plaats hebben van twee leden der Commissie van Uitvoering, dia door het bedanken der heeren Mr H. Lïijle- veld en Ds G. Hofstede zijn ontstaan. Beide heeren hadden zitting namens het C.C. Dii college heeft als hun plaatsvervangers nan- gewezen de heeren Mr C. P. Verkerk, thuns burgemeester van Boskoop en Mr D. IJ. Okma, van Leeuwarden. Aangezien deze oei de heeren behoorden tot een viertal leden, door de jaarvergadering aangewezen,, moe ten thans twee nieuwe leden gekozen worden. In de middagvergadering, die om 2 uui aanvangt, zal Mr J. Ter pst ra, lid 'Ier Tweede Kamer en oud-minister van Onder wijs, het onderwerp „Kabinet en Crisisbe handelen. Voor de bestudeering van dit onderwerp wordt verwezen naar het schema, dat in bet Augustus-September-no. van „Neder land en Oranje" is opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1