VAN RIJN S ÖS MOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ LAGE MODE-VAKSCHOLEN 4^i> GEZ. AALDERS A. GRASMAYER ZOON StoomWasch- en Striikinrichtin? „Aurora" W. Spierenburs: C.Wzn Paedagogische Momenten De opgroeiende jeugd Do jeugd houdt van gezelligheid en op groeiende kinderen sluiten gemakkelijk vriendschap. Houdt een jongen of een meisje daarvan niet, dan toont dit, dat hij een af wijking in zijn aanleg heeft. Deelnemen aan jeugdorganisaties, zich hezig houden met zijn ouders en met zijn vrienden, hun harte lijkheid en warmte bewijzen, dat is wat men van een opgroeiend kind verwacht Maar, voor een jongen, die gezellig van aard is, is het altijd gevaarlijk, zoo men hem vrijlaat om in alle milieux te verkeeren, hetzij deze goed of slecht zijn. Want men kan zeggen, dat de jeugd tot op zekere hoogte .blind is, immers, de emoties en de hartstochten zijn dan in volle beroering. Even makkelijk als het voor een jong mensch is, de goe de richting uit te gaan, even gemak kelijk is het voor hem, de verkeerde in te slaan. Een kind dat opgroeit wordt „nog door zijn gevoelsleven beheerscht, het heeft nog een overmaat van enthousiasme, het voelt zich aangetrokken tot al wat nieuw en inte ressant is, en staat er daarom aan bloot, el- ken weg in te slaan, die hem doorzijn vrien den geopend wordt. Het is dus de plicht van de ouders en van de andere opvoeders hen zooveel mogelijk voor verkeerde invloeden te behoeden, echter moet men daarbij den indruk vermijden, dat zij worden gecontro leerd, opdat zij hun gevoel van onafhanke lijkheid niet verliezen. Hoe hooger de jongeling zich zijn levens doel stelt, hoe grooter zijn toekomst is. Een jongen, die de neiging heeft voor zijn kame raden van gelijke jaren te werken, zich in te spannen voor de vereeniging, waarvan hij lid is, voor de gemeenschap, voor de natie, die is inderdaad op den goeden weg. Een opgroeiend kind, dat den omgang vermijdt met kinderen van zijn eigen sexe, en ook niet wordt aangetrokken door kin deren der andere sexe, is geen nol-maal kind. Dat zijn psychologische gevallen, die van den aanvang af behandeld moeten worden. Indien men een dergelijke geaardheid niet tracht te corrigeeren, leidt dit later tot groote ontgoochelinges. Een jongen die den omgang met leeftijds- genooten van zijn eigen geslacht vermijdt is in den regel beschroomd van natuur, en heeft een zwakke wilsaanleg. .De oorzaak is somtijds lichamelijke zwakte, somtijds ook wel de te groote genegenheid en teederheid, hem in de eerste opvoeding door een vrouw gegeven. Daarom is het noodzakelijk dat een jongen reeds vanaf den allereersten tijd ka meraadjes van zijn leeftijd heeft Op deze manier, door den omgang, zal hij de echte jongensnatuur in zich ontwikkelen. Want als jongen geboren worden en^een mannelij ke persoonlijkheid worden, dat zijn twee ge heel verschillende dingen. De grondslagen voor een mannelijke persoonlijkheid moeten reeds in de vroegste jeugd worden gelegd, en heeft men deze gelegenheid laten voor bijgaan, dan is het spoedig te laat. Een jon gen met een „meisjes"-achtige aanleg kan natuurlijk ook achteraf nog wel in een voor hem geschikte omgeving worden gebracht, een omgeving die hem gunstig beïnvloedt en hem de gelegenheid biedt, zijn persoonlijk heid te vormen. Dezelfde dingen kunnen ook op de opvoe ding van het meisje worden toegepast .Een meisje, dat niet opgroeit temidden van an dere meisjes, ontwikkelt dikwijls een karak ter, dat aan haar vrouwelijke aanleg vreemd is. Gevolg daarvan is, dat zij haar eigen sexe genooten gaat afstooten, en dat zij voor de leden van het andere geslacht aan aantrek- lijkheid inboet. Als, in haar jeugd, een jong meisje ervan blijkt geeft, mannelijke trekken in haar persoonlijkheid te hebben, moet zij tot allen prijs in een vrouwelijke omgeving worden gebracht, welke mettertijd haar geest kan beïnvloeden, zoodat zij stukje bij beetje deel krijgt aan de specifiek vrouwelijke kwa liteiten, die voor de voltooiing van haar per soonlijkheid als vrouw niet te ontberen zijn. Er zijn ook jongelui, die zich zeer aange trokken gevoelen tot hun eigen sexe, en die zioh van het andere geslacht terugtrekken. Daaronder vindt men physiek-abnormalen en moreel-abnormalen; ook zijn er in wie enkel dit aangetrokken-worden tot de andere kunne nog niet ontwaakt is, en nog gewekt moet worden. Heeft men geduld met hen, en helpt men hen ongemerkt voort, dan komt het langzaam aan wel in orde. Ook vruchten rijpen langzaam. Een jongen die goed opgevoed is en goede manieren heeft, maar die geen .Ausdauer" heeft, zal in het leven heel moeilijk zijn weg vinden, want hij zal alleen aansluiting zoe ken met hen die van gelijken standaard zijn, en geen oog hebben voor wie zich maat schappelijk beneden hem bevinden. Naar mate zijn onderscheidingsvermogen scherper wordt, zal hij steeds onverdraagzamer wor den. Het verval, waaraan, 'de huidige, bescha ving lijdt, is te wijten aan ditzelfde gebrek van ernstige vriendschappelijke omgang. Ér zijn kunstmatige beleefoheiasvormen, die niets meer dan vonnen zijp; er is geen ware beleefdheid, zro er niet tevens echte sympa thie is; die twee gaan in het leven immer samen. De jeugd is de leeftijd, waarop men ook het meest wordt aangetrokken door opper vlakkige dingen. Dit is de reden, waarom zooveel opgroeiende jongelui gekunstelde manieren aannemen, zoowel in het spreken als in den omgang, en dingen doen, die zeer zijn te betreuren. Wat men voor alles aan een opgroeiend kind moet trachten eigen te maken is rechtschapenheid en eerlijkheid, want daarmede zijn in het later leven won deren te bereiken. De trots, die aan den opgroeiende ook zoo van nature eigen is, moet in dienst van een ideaal worden ge steld. Gebeurt dit niet, dan gaat zij ontaar den in een strakke houding, in ongenaak baarheid. Ontwikkelt men den trots in de richting van het zelfrespect, van het eerge voel, dan bereikt men iets veel beters: de jongen, man geworden, zal nauwkeurig op zijn gedachten, zijn woorden, zijn daden toe zien, en ook in zijn leven het ontzien van anderen niet vergeten. Trots, die goed gericht wordt, vormt het karakter, en een karakter dat getraind en gestaald is, is een onwaardeerbaar middel, om in het leven zijn ideaal te bereiken. MOEDERS MOLE NAAR 's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! HANDWERKEN Gebreide wollen jumper Het wordt zoo langzamerhand tijd te gaan denken aan de eerste voorbereidselen voor het frisschere seizoen, en daarom zal het pa troon van een in strepen gebreiden wollen jumper met lange mouwen en een V-vormig uitgesneden hals, zooals wij dit hierbij af beelden en beschrijven, allicht niet onwel kom zijn. Neem 2 draadsch wol in 2 kleuren of 2 nuances, passend bij uw mantel en rok; ge bruik verder 2 paar breinaalden no. 4y2 en no. 3 en nog een afzonderlijke naald no. iy2. De jumper is, gemeten van den schouder tot onderaan, 47 c.M. lang; de mouwen met de omgeslagen manchet ook 47 c.M. Als u de naalden ty2 gebruikt, zullen er 23 steken op elke 10 cM. komen, en 8 toeren op elke 2y2 cM. Misschien wenscht u losser of vaster te breien; dat hindert niet. Ik geef dit maar voor de maat. Begin met den rug te breien, met de don kerste wol en de naalden no. 3; zet 99 steken op en brei 22 toeren lang het ribbeltje. 1 recht, 1 averecht; begin dan met de naalden no. 4y2 het patroon. De patroontoer is: 3 recht, A, omslaan. 2 tezamen, 2 recht; van A af herhalen tot het einde van den toer. Deze patroontoer moet den geheel en jumper door herhaald worden; en om de streep te krijgen dient u in strepen te werken van 6 toeren, de donkere wol; 2 toeren de lichtere soort Brei nu 60 toeren het gestreepte pa troon; dan bent u aan het armsgat; nu in de vol gende 8 toeren aan het begin 2 steken afkan ten en in de daarop volgende 8 toeren 1 steek afkanten aan het begin. Dan moeten er nog 75 steken op de naald staan. Brei ver volgens 34 toeren het patroon; daarna aan het begin dei* volgende 6 toeren 5 steken af kanten. Om een vergissing te voorkome n meld ik u hierbij, dat, eiken keer als u den eersten toer van een streep breit, het patroon met den rechterkant naar u toegekeerd moet Het voorpand begint u net als den rug en u gaat hiermee door, tot u 59 toeren in het gestreepte patroon heeft gebreid boven het ribbeltje van 1 recht 1 averecht. Dan de 60ste toer: bet patroon breien over 49 steken en deze op een aparte naald zetten, bet wordt het. rechter-voorpand; kant één steek af, en brei de andere 49 steken in het patroon voor het linkervoorpand. Brei dan eerst deze lin kerhelft. af in het patroon en aldus aan weers zijden van den toer (armsgatkant); in het geheel 4 maal. Dan om den anderen toer aan het begin van den toer 1 steek afkanten; ook vier maal. Dan verder aan dezen kant van het werk niet meer minderen. Aan de halszijdf- van het werk moet u telkens bij eiken derden toer 2 steken tezamen breien, tot ér nog' maar 21 steken op den schouder over zijn. Nu ndtr 8 toeren breien (bij het recht"'voor pand straks 9 toeren); en daarna om den an deren toer aan het egin van den toer 5 steken afkanten (armsgatzijde dus): ga hier mee door tot alle steken verbruikt zijn. Aan den schouder is het voorpand 6 tieren lan ger dan de rug. Hecht nu de wol weer aan de halszijde van de 49 steken aan, die op de aparte naald staan en werk het rechter- voorpand net zoo als het linker. Vervolgens begint u met de mouwen. Hiervoor neemt u eerst weer de naalden no. 3 om met de donkerste wol 49 steken op te zetten en 54 toeren lang het ribbetje, 1 r. 1 aver, te breien. Ook don volgenden toex breit u in 't ribbetje, doch aan begin en ein de van den toer 2 samenbreien, waardoor u dus het aantal steken op 47 brengt. Nu door gaan met de naalden no. 4y2 en het ge streepte patroon breien, 20 toeren lang. Dan ook verder doorgaan in het patroon, maar één steek meerderen eerst aan weerszij den van den 21sten toer en verder van eiken Ssten toer, tot er 73 steken op de naald staan. Dan de volgende 7 toeren zonder meerderen. Doorgaan in het patroon en aan het begin van eiken toer 2 steken afkanten tot er nog 21 seken overblijven; dan afkanten en de 2de mouw precies eender breien. Nu de halsopening: zet met de lichte wol en naalden no. 3 9 steken op en brei 300 toe ren recht heen en recht terug. Knip dan de opzetsteken door, haal ze er uit en zet de ste ken van den eersten toer op een aparte naald. Brei ze dan op de andere naald, zoo dat er hier nu 18 op staan voor de onder zijde der V-vormige halsuitsnijding; brei daarna 1 toer. Daarna de volgende: 7 recht, 2 maal 2 tezamen, 7 recht Dan 3 toeren zon der minderen en dan den minderingstoer in het midden (2 maal 2 tezamen breien) herha len tot alle steken op zijn. Nu de strik: met lichte wol en naalden no. 3: 22 steken opzetten en vier toeren reoht heen en recht terug breien. Volgende toer: a. mindcr-m door de middelste 4 steken 2 maal tezamen te breien. Dan 5 toeren zonder min deren recht heen en recht terug; van a af herhalen tot er nog 10 steken overblij Dan afkanten en een 2de lapje net zoo breien. Pers het. gestreepte gedeelte over een voch tigen doek op. Naai de schouders aan elkaar en de 2 striklapjes aan de punt van de hals opening; naai daarna dien halsrand in den jumper; zet de mouwen in en pers het heel aan den verkeerden kant op. Handige maniertj'es Wanneer men nieuwe glacéhandschoenen tussohen de vouwen van een vochtige doek legt gedurende een uur, voordat men ze gaat aantrekken, zal men ze veel gemakke- 'dijker aaji de hand krijgen Ze geven dan meer mee cn rekken in de veredschte vorm zonder knappen. De lucht van uien en visch kan men wijderen van schalen en borden, door deze flink onder koud water te houden. Keuken messen, waarmee men uien geschild heeft, steekt men eenvoudig in wat aarde. IN C0STUUM- EN LINGERIE-NAAIEN ENZ. IN LEERLINGEN tegen 1 en 15 OCTOBER a.s. Gelegenheid voor DAMES EN MEISJES in korten tijd hun eigen kleeding te leeren vervaardigen OCHTEND-, MIDDAG en AVONDLESSEN Speciale MIDDAG- CURSUS voor MEISJES van 1418 jaren, 4 middagen per week ROTTERDAM (Centr.) LINKER-MAASOEVER HILLEGERSBERG: Goudschesingel 219 Frans Bekkerstraat 69 Eerglaan 6 Spreetatl^nsd'ag en Spreekuur: Spreekuur: Donderdag Donderdag van 2—» uur Maandagavond v. 7—9 u. van 2-4 uur Directr.: M. WOLS Directr. N. LAGENDIJK Directrice: J. STOK VRAAGT PROSPECTUS E WEG HAAR 'T HART Kalfsschiji (4 pers.) Wasch 2 Kg. kalfsschijf goed af en dom pel het vleesch even geheel onder in kokend water. Wrijf het stevig in met zout en braad het dan in 2 ons lichtbruin gebraden boter gaar. Kalfsvleesch moet goed gaar zijn, de braadtijd is 30 minuten per pond. Doe af en toe wat water bij de jus en zorg dat die niet te bruin wordt. Bananenpudding i pers. Kook op de gewone wijze vanillepudding van een halve liter melk, 4 eetlepels custard, en 5 eetlepels suiker. Schil 2 bananen en snijd ze aan plakjes; week die ca, 15 minuten in sap van een uit geperste citroen en een eetlepel poedersui ker. Doe de helft van de puddingmassa in in een omgespoelde puddingvorm, leg hier op de bananenschijfjes en daarop de rest van de pudding. Bedruip de pudding na het storten met het citroensap. Jampudding (4 pers.) Kook vanillepudding van een halve liter melk, 4 eetlepels custardpoeder, en 5 eet lepels suiker. Laat de pudding tot dikte in koken en bedek er de bodem van de omge spoelde puddingvorm mee, leg hierop een laag abrikozenjam, daarop weer een laag pudding, hierop weer een laag jam en daar op weer de rest van de pudding. Bedek de bovenkant van de pudding na het omkeeren met wat jam, luchtig uitgestreken. Rijstpannekoeken (4 pers.) Kook stijve rijstebrij van 1 L. melk en 2 ons rijst, met een theelepel zout en 1 ons rozijnen. Laat de rijst even afkoelen, doe er een half ons bastardsuiker door en 2 geklop te eieren, en bak van dit deeg kleine pan nekoeken aan beide kanten bruin. Geef er gesmolten boter, kaneel en suiker bij. Bloemkool met Kerrysaus, gar nalen en gebraden sausljsjes (4 pers.) 1 flinke bloemkool, 4 dL. kokend water met 2 bouillonblokjes, 1 theelepel kerry, 3 eetlepels boter, 1 ons gepelde garnalen. Kook de bloemkool in zijn geheel gaar, leg ze met behulp van een schuimspaan goed droog uitgelekt op een verwarmde schotel. Bereid intusschen de saus, door de boter, de bloem en de kerry roerend te verwarwar- men tot een glad papje en daarbij langza merhand de bouillon te voegen en het meng sel dan even te laten doorkoken. Wasch de garnalen in wat water met zout en roer ze door de saus. Overgiet de bloem kool met die saus en omring dit gerecht met gebakken sausijsjes. Marcaroni met tomaat (4 pers.) Anderhalf ons macaroni of spaghetti, halve ui, 2 eetlepels boter, 2 eetlepels may- zena, een kwart liter water, 6 tomaten. Wasch de tomaten, dompel ze even in heet water, verwijder de schil en snijd de vruchten in stukjes. Fruit de fijn gesnipper- de ui in de boter, maak in wat water de mayzena aan, voeg er de ui én de in stuk jes gesneden tomaat bij en roer hierdoor de in water met zout gaargekookte macaroni bij. Meng alles voorzichtig door elkaar, doe de massa in een beboterd vuurvast scho teltje, bestrooi het met paneermeel en klont jes boter en laat er in de oven een korstje op komen. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Kalfsschijf, snijboontjes, bananen- pudding. MAANDAG: iTomatensoep, versche worst, gestoofde bieten.. DINSDAG: Eierommelette, sla, jampudding. WOENSDAG: Gehakt, worteltjes, rijstpanne koeken. DONDERDAG: Kerrysoep, spercieboontjes, baklappen. VRIJDAG: Bloemkool met kerrysaus, gar nalen en gebraden saucijsjes. ZATERDAG: Bloemkoolsoep, postelein, var- kenscarbonade. STEREO 4 KANTEBESCHUIT TOBBEN MET DE WASCH? ONNOODIG! WIJ verzorgen Uw geheele wasch, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOPI Kosteloos afhalen en thuisbezorgen in de meeste plaatsen. N.V. DE G0UDSCHE ST00MBLEEKERIJ Turfsingel 29 - Tel. 2600 - GOUDA Gouden en zilvreni sieraden worden schoon en gaan prachtig glimmen, indien men ze eenige minuten in gelijke deelen water en ammoniak legt en daarna met een schoone doek opwrijft Zijn het bewerkte sieraden, dan is het aan te bevelen ze flink te borstelen, alvorens men ze afdroogt. Marnieren beeldjes kan men schoonma ken met een papje met azijn en zout, dat men er echter niet langer dan eenige mi nuten mag laten opzitten, daarna afspoelen en drogen. Van Dennestam tot Dameskous De fabricage van kunstzijde De natuur is vol van wonderen, en daarvan, de wijze waarop de zijderups haar onvergelijkelijke draden spint, heeft reeds van oude tijden af de aandacht van den mensch getrokken. Ook hij wist ten behoeve van zijn kleeding, draden te vervaardigen, doch deze konden bij lange na het schoone product van de zijderups niet evenaren. Zoo is men er eerst toe gekomen, deze aan de cocons van de zijderupsen te ontnemen, cn voor menschelijk gebruik aan te wenden, en is men later zelfs, een stap verder gaan de, aan de studie gegaan,om zelfs zijde te ver vaardigen. Want een van de grootste wonde ren der natuur is tenslotte het vernuft den mensch, de kroon der Schepping. Reeds twee eeuwen geleden heeft de na tuurkundige Reaumur de basis gelegd voor deze mod. kunstzijde-industrie. Hij schreef namelijk in 1734: Kunnen wij niet met het oog op de omstandigheid, dat zijde ontstaat uit een gomachtige vloeistof, zelf dit rubber, of reeds tijdens het fabricage-proces daar van, zijde bereiden? Het zou moeilijk zijn, zoo dunne en fijne draden te vervaardigen, doch het kan niet onmogelijk zijn, wanneer men bedenkt, welke vorderingen de schelijke kennis reeds gemaakt heeft". Is het niet verrassend, dat men reeds twee eeuwen geleden zoo schreef? Doch aa practische toepassing was men nog bij lange niet toe. Voordat er langs mechanischen weg zijde kon worden gefabriceerd, moesten er nog verschillende andere vindingen worden gedaan. Het was voor de tegenwoordige kunstzijde industrie van groot belang, dat de Saksische wever F. G. Keiler op zekeren dag uit zijn raam keek en zag, hoe kinderen bezig waren kersepitten aaneen tc rijgen. Daartoe slepen zij de pitten af, waarna er gaten in gemaakt konden worden. Dit slijpen geschiedde tue- schen een houten plank en een slijpsteen. Van de plank raakten vezels los en deze ve zels brachten Keiler op het idee, dat men bij de bereiding van papier toch even gebruik kon maken van houtvezels als van de lompen, waarvan het tot dusverre werd vervaardigd. Vijf jaar later, in 1845, slaagde Schönheim er voor het eerst in nitrocellulose of schiet katoen te bereiden, welke stof een kleine veertig jaar later zou dienen als het voor naamste bestanddeel van de eerste zijde, die langs mechanischen weg werd geprodu ceerd. In het begin van de jaren tachtig studeer de namelijk aan de polytechnische school te Parijs graaf Hilaire de Chardonnet Hij werd leerling van Pasteur, die zich destijds hoofdzaak bezighield met een ziekte van de zijderups. De jonge graaf volgde het werk van zijn leermeester met groote belangstel ling en bestudeerde nauwkeurig het leven van de zijderups. Zijn resultaten waren de volgende. De zijderups eet bladeren van de moerbeiboomen en eiken. Zoodra zij volko men ontwikkeld is, scheidt zij 'n gomachtige stof af uit twee fijne huisjes in haar lichaam In aanraking gekomen met de lucht verhardt deze stof dadelijk tot twee dunne zijden draadjes. Deze waarneming werd van groote betee- kenis voor de kunstzijde-industrie, want graaf De Chardonnet trachtte langs mecha nischen en chemischen weg precies hetzelf de te doen, wat de zijderups deed. Hij had zpoveel succes met zijn laboratoriumwerk, dat hij in 1884 zijn eerste patent kon aanmel den. Het oudste patent der kunstzijde industrie werd dus 50 jaar geleden verleend. Dit feit beteekende intusschen nog niet, dat men maar dadelijk met de productie van kunstzijde kon beginnen. Het ruwe mate riaal, waaruit Graaf de Chardonnet zijn kunstzijde verkreeg, namelijk schietkatoen, was een licht ontvlambaar goedje. De poli tie greep in en verbood den groaf aanvanke lijk zijn levensgevaarlijke zijdeproductie. Eerst toen het denitreeren was uitgevonden, d.w.z. het onttrekken van salpeterzuur aan de kunstzijden draden, hadden de autoritei ten geen bezwaar meer. Zoo kon de uitvinder zijn eerste monsters inzenden op de Parijsche wereldtentoonstel ling van 1889. Zij verwekten reeds toen veel opzien, doch menigeen schudde bedenkelijk het hoofd en zeker had niemand verwachi, dat er binnen enkele tientallen jaren een belangrijke kunstzijde-industrie zou ont staan. Dadelijk -na de wereldtentoonstelling ont moette de graaf nieuwe moeilijkheden op zijn weg, ditmaal van technischen aard Na enkele maanden waren zij echter over wonnen en nu begon de productie van kunst zijde in een kleine fabriek, die hij in 1891 bouwde in zijn geboorteplaats Besancon. De WEKELIJKSCH KNIPPATROON No. 262: chemise-enveloppe van batist of crêpe de chine. Het broekje sluit van ach teren met knoopen. Prijs van dit patroon in alle maten 38 cent Benoodigd materiaal: 1.75 Meter batist of crêpe de chine. No. 263: keurig aangesloten onderjurk. In dien men dit wil, kan men het bovenstuk van kant maken. Prijs van dit patroon 38 cent. Benoodigd materiaal: 2.25 M. Al deze patronen zijn tegen de aangeger ïiï prijs.te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschap pij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending geschiedt na ontvangst van: het bedrag dat kan worden voldaan in post zegels, per postwissel of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van één der patronen niet al leen het nummer, maar ook de gewenschte maat, d.w.z. boven-, heup- en taillewijdte op te geven. Gelieve verder naam en adres dul delijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige ven* traging in de toesturing. wereldproductie van kunstzijde is van dit oogenblik af gestadig toegenomen. In Duitschland begon men de voetstappen van graaf De Chardonnet te volgen, doch al spoedig sloegen Pauli, Urban en Bron nerf nieuwe wegen in. Ten slotte maakte vorst Henckel van Donnersmark zich geheel onaf hankelijk van het gevaarlijke schietkatoen door bij de fabricatie voornamelijk uit te gaan van cellulose. Hierdoor daalde boven dien de kostprijs aanmerkelijk. Zijn kunst zijde wordt naar de taaie en kleverige cellu lose dan ook viscose genoemd. Na den oor log heeft de viscosezijde zooveel opgang ge maakt, dat in 1933 reeds 83 pet. van de ge- heede wereldproductie van kunstzijde uit viscose bestond. Hierop volgen de percen tages van koperzijde, acotaatzijde en nitraat zijde. In honderden verhandelingen wordt' de ontwikkelingsgang der kunstzijde „van dennestam tot dameskous" aanschouwelijk voorgesteld. HAAST U! PERMANENT HAARD No.O onafbrandbare lak, compleet gepl. alles inbegr. 52.50 netto contant, 125 M3. warmtevermogen. Tijdelijke aanbieding!! J.v.d.TOORN C°- Math.weg 77-79 Telefoon 33628 en 36628 PROVENIERSSTRAAT 54 Matzijden Directoirs en Onderjurken HEEREN SOKKEN DAMESKOUSEN JONGENS- en MEISJES-SPORTKOUSEN VISSER BOSCH GROOTE VISSCHERIJSTRAAT 9b ROTTERDAM PATRONEN NAAR MAAT Wij knippen, rijgen en passen voor U PRIVAATLESSEN voor Maatknippen KLEINE CLUBS KOLEN noodig? BEL op No. 42002 Specialiteit in alle soorten Anthraciet Gebrs. HEUS' Kolenhandel Rechter Rottekade 135 TELErOON 42002 KEURCCLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, „INOLEUMS - GROOTE SORTEERING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE PrijzenlM! AANBEVELEND UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-tNRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10