WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GEEN ALGEMEEN DEBAT TE GENEVE Ontwapeningsbesprekingen in November Nederlanders in de commissies. De voorzitter der Assemblee. De Zweedsche minister van buitenland sche zaken, de 50-jarige sociaal-democraat Rickard Sandler, is tot voorzitter van de Yolkenbondsvergadering gekozen. In een interview verklaarde hij, dat zijn keuze tot president voor hem een grooto yerrassing was geweest. Een aantal delegaties had voor zijn can- ididatuur gewerkt, maar hij had zijn ben-oe jning slechts met tegenzin aangenomen, .vooreerst wegens de groote moeilijkheden, welke aan een dergelijke functie zijn ver bonden en vervolgens ook in verband met de noodzakelijkheid in Genève te moeten blijven, zoolang als de zittingen van den JVolkenbond duren zullen. "t Kan niet mijn bedoeling zijn, u mijn standpunt mee te deelen, over kwesties, welke te Genève aan de orde zullen komen. Mijn taak zal het voornamelijk zijn, de on derhandelingen onpartijdig te leiden. Het eenige wat ik wilde zeggen is, dat ik dringend hoop, dat de huidige vergadering het goede voorbeeld volge van haar voor gangsters, die zich met een groot aantal delicate problemen hebben moeten bezig houden. De nieuwe raadspresident heeft intus- schen bij alle delegaties de grootste tege moetkoming gevonden. De agenda der zitting van gisteren is on der Sandlers presidium buitengewoon snel en zonder strubbelingen afgewerkt. De zitting was in veel korteren tijd ge- feindigd, dan men verwacht ha£L In strijd met Ue traditie, zijn gisteren de algemeene beschouwingen over den inter nationalen toestand nog niet begonnen. Menigeen gelooft zelfs, dat ze dit jaar ge heel achterwege zullen blijven. Men geeft eerder voorkeur aan vertrouwelijke bespre kingen dan aan een groot internationaal debat, nu de verhoudingen zoo gespannen zijn. Indien er tot Donderdagavond nog geen 6prekers voor het algemeen debat bij het bureau zijn opgegeven, zullen de beschou wingen geheel vervallen, zoo wordt gemeld. De commissies zijn gisteren bijeen ge weest. Zij hebben een bureau gekozen en rapporteurs benoemd. De Nederlandsche delegatie is over de vijf groote commissies der Volkenbondsvergade ring als volgt verdeeld: eerste comissie (juridische kwesties) mr. J. Limburg; twee de commissie (technische volkenbondsorga nen) mr. W. M. van Lanschot, vierde com missie (begrooting) mevrouw C. A. Kluyver. Vijfde commissie (humanitaire en sociale kwesties) prof. dr. J. P. A. Frangois; zesde commissie (politieke vraagstukken) minis ter De Graeff en mr. J. A. N. Patijn. Dit jaar bestaat er geen „derde commis sie" omdat men geen nieuwe besprekingen wenscht zoolang de ontwapeningsconferen tie, officieel tenminste, nog voortduurt. In het bureau der Volkenbondsvergade ring werden twee Nederlanders tot onder voorzitters benoemd, n.l. mr. Limburg, die opnieuw ondervoorzitter van de juridische commissie werd, en mr. Van I^anschot, die tot ondervoorzitter van do tweede commis sie benoemd werd, die het werk der tech nische volkenbondsvergadering te bespre ken heeft. Hendérson heeft besloten het bureau der Ontwapeningsconferentie eerst in November weder te doen bijeenkomen. Hij hoopt, dat Sovjet-Rusland dan lid van den volkenb md zal zijn en dat diplomatieke onderhandelin gen over een Oost-Locarno-pact dan e»m nieuwen grondslag voor ontwapening? besprekingen met medewerking van Duitsch- iand zullen hebben gelegd. Intusschen zal op aandringen van de ÏAmerikaansche regeering, die op de jongste onthullingen over de particuliere wapon- fahricages in de Vereenigde Staten gewezen heeft, de commissie voor de wapen fabricage en -handel in October nogmaals een zitting houden. Een borstbeeld van Henderson Een borstbeeld van Henderson is vandaag 'door een groot Hongaarsch dagblad aan het volkenbondssecretariaat aangeboden in te genwoordigheid van den secretaris-generaal Avenol en vele gedelegeerden, o. a. sir John Simon, Motta en Politls. Henderson verzekerde, dat deze onder scheiding hem in oogenblikken van ont moediging zal aansporen tot volharden, zoo lang nog slechts de kleinste kans bestaan zal, dat een wereldconferentie alsnog zal kunnen tot stand komen. De toetreding van Sovjet-Rusland. De uitnoodiging aan Sovjet-Rusland om fot den Volkenbond toe te treden wordt niet in het kader van de Volkenbondsvergade ring gereed gemaakt en verzonden doch door de voorstanders van Ruslands toetre ding buiten den Volkenbond om. De delegaties, die voor Ruslands toetreding ijveren, zijn het gisteren eens geworden over den tekst van het aan de sovjet-regeering te zenden uit- Op aanraden van sir John Simon Is uit 'dit telegram weggelaten de aanvankelijk door Barthou voorgestelde zinsnede, waarin de overtuiging werd uitgesproken, dat Sovjet Rusland zijn internationale verplichtingen getrouw naleeft, en dus alle voorwaarden vervult, om lid van den volkenbond te wor den. De Scandinavische delegaties, die in be ginsel bereid zijn, de uitnoodiging mede te ©nderteekenen, hadden bezwaar, daarin Uitdrukkelijk de overtuiging uit te spreken Van een nauwgezette naleving der inter nationale verplichtingen door sovjet-Rus- land. Opdat een zoo groot mogelijk aantal on- 'derteekeningen zal worden verkregen, gaf Simon daarom den raad, deze zinsnede te schrappen. Aan dezen raad is gevolg gege ven, zoodat dan ook Denemarken en Noor wegen en Zweden thans bereid zijn, hel telegram mede te onderteekenen. Het staat thans vast, dat meer dan twee derde van de op de vijftiende volkenbond? vergadering vertegenwoordigde staten tot de onderteekenaren zullen behooren. Alvorens dit telegram echter verzonden wordt, zal de Fransche delegatie nog met Litwinoff, die ergens in de buurt van Ge nève op Fransch grondgebied vertoeft, in telefonisch overleg treden over preciescu tekst en over het door de sovjet-regeering te geven antwoord. liet is de bedoeling, dat dit antwoord- telegram van de sovjet-regeermg dan door de Franschen aan de volkenbondsvergadc- ring zal worden overgelegd en dat dan daarna onmiddellijk over de toelating van sovjet-Rusland zal worden gestemd, zonder voorafgaande verwijzing van de zaak naar de zesde commissie. De Zwitsersche delegatie zal zich echter hiertegen verzetten en een onderzoek in de zesde commissie verlangen. Men vermoedt echter, dat de staten, die de uitnoodiging aan Sovjet-Rusland verzenden, en die de groote meerderheid der volkenbondsvergade ring vormen, dit Zwitsersche voorstel zul len verwerpen. Besprekingen o.a. over de Oosten rijksche kwestie en het Saarplebis- ciet. Nadat de Fransche minister van Handel, Lamoureux, vandaag te Genève belangrijke besprekingen had gevoerd met de vertegen woordigers van andere mogendheden, is hij vanavond naar Parijs teruggekeerd, in het bijzonder was van belang de bespre king, welke de Fransche minister met den Italiaan Aloisi heeft gevoerd. Lamoureux hoopt begin volgende week te Geneve terug te komen. Barthou heeft vanavond een bespreking gehad met Aloisi over den algemeenen toestand van den Volkenbond, doch in het bizomler over de Oostenrijksche kwestie, terwijl voorts aan de orde zijn gekomen de toelating der Sovjet Unie en de organisatie van het Saarplebisciet Het Duitsche front in het Saargebied heeft een schrijven doen toekomen aan den Volkenbondsraad, waarin er tegen gepro testeerd wordt, dat een deel van de politio macht in het Saargebied in bureaudienst werkzaam is. „Een bom die elk oogenblik kan ontploffen" Uit Tokio: In een commeutaar op de toe treding van Sovjet Rusland tot den Volken bond, verklaart Yomoéri dat dit internatio nale lichaam thans geworden is tot eeu Bond van Europeesche Volken. Het blad gaat als volgt voort: „De bond, die indirect Duitschland en Japan heeft gedwongen zich terug te trekken van het lidmaatschap, beeft den weg geeffend voor het toetreden van Sovjet Rusland dat een sphinx is". Het blad betwijfelt of deze maatregel iets zal toevoegen aan de stabiliteit van den Vol kenbond welks bestaan zco zeer verzwakt is en zegt dan dat Rusland in den Volken bond wel eens kan blijken een bom te vormen, welke elk oogenblik tot exploisie kan komen. Officieele kringen alhier zijn van mecning, dat het toetreden van Rus land tot den Volkenbond niet van groot be lang zal blijken in het remmen van den Japanschen invloed in het Oosten en den Duitschen invloed in het Westen gelijk in eenige buitenlandsche kringen naar voren is gebracht Men spreekt zijn twijfel uit over de mogelijkheid voor Sovjet Rusland zich te bewegen binnen den Volkenbond met betrekking tot de problemen in het Verre Oosten". De N.I.R.A. wordt gereorganiseerd Uit Hydepark: Na een aantal be- sprekingen zijn Roosevelt en Johnson het eens geworden over een onmid dellijke reorganisatie der NIRA ter vereenvoudiging van de administratie van dit lichaam. De N.R.A. zal op denzelfden grondslag worden geplaatst als de bondsregeering met drie afdeelingen van bestuur, uitvoerend, rechtsprekend en wetgevend. Johnson blijft aan het hoofd van beide eerstgenoemde, zal zich bezig houden met de arbeidsconflicten en de taak vervullen van het toezicht op de codes en op het wetgevende deel. Ook zal hij de politieke lijn vaststellen. Samper blijft Tegenover Spaansche journalisten heeft minister-president Samper verklaard, dat er geen sprake is van een dreigende kabi netscrisis. Er is geen sprake van een diepgaand ver schil van meening in het ministerie, zeide Samper. Wij kunnen u verzekeren, dat alle maatregelen zijn getroffen, om in geval van een algemeene staking de levensmiddelen- voorziening en den treinenloop veilig te stellen. De regeering zal zich van nu af met alle kracht verzetten tegen alle onwettige bewegingen, zooals die der Baskische ge meenten. Zij heeft nu lang genoeg lankmoe digheid betracht en de openbare meening zal haar niet van hardheid of onverdraag zaamheid durven beschuldigen. De parle mentaire en politieke omstandigheden zijn niet van dien aard, dat de regeering thans haar ontslag zou pioeten indienen. Na eeni ge maanden aan het bewind te zijn geweest, wordt elk ministerie met een crisis bedreigd, maar voor ons is de tijd van heengaan nog niet gekomen. DRIE POLITIEKE MOORDEN IN SPANJE. Uit Madrid: De vroegere directeur-gene raal van politie, die uit syndicalistische kringen was voortgekomen, is in een hin derlaag neergeschoten. Verder is een hotelbediende, die fascisti sche neigingen vertoonde, neergeschoten. Uit San Sebastian wordt voorts nog ge meld. dat vier individuen Manuel Casau3, den vroegeren dircteur generaal van den veiligheidsdienst en eigenaar van het repu- blikeinsche blad „La Prense", hebben neer geschoten. Het zou hier gaan om een fascis tische wraakneming. KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN Uit Kopenhagen: Nu het aantal gevallen van kinderverlamming in geheel Denemar ken is toegenomen, schat men het op 700. Ongeveer de helft van de patiënten zijn, volgens de autoriteiten van den gezond heidsdienst, ernstig ziek. COMMUNISTISCHE INVAL IN KIANGSI Uit Tokio: Volgens een consulaire mede- deeling uit Ilankou hebben 20.000 man com munistische troepen, die uit Kiangsi waren verdreven, thans een inval gedaan in de provincie Kwangsi, nadat zij door Hoenan waren getrokken. De stad Tsjoean-Tsjo is reeds in handen der roode troepen gevallen. DE RAMP VAN DE MORRO CASTLE Laakbaar gedrag van officieren en bemanning Uit New-York: Uit het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Morro Castle dat is ingesteld door de scheepvaart-inspec tie. is gebleken, dat de bemanning is afge weken van de traditie der zeevaarders bij een scheepsramp dc vrouwen en kinderen voor te laten gaan. Zelfs de officieren zou den hun ondergeschikten in den steek heb ben gelaten. Deze verklaringen zijn afgelegd door den eersten machinist Eben Abbott en Anthony R. Bujia, een der machinisten. Voor de groote „jury" verklaarde de ra diotelegrafist George Rogers, dat noodsei nen zijn uitgezonden drie kwartier voor het schip stopte. Andere getuigen verklaarden, dat het schip reeds gedurende twee uren in brand stond voor dat de passagiers werden gewaarschuwd. Deze getuigen verklaren, dat de leden/der bemanning als „amateurs" den brand bestreden. Abbott sliep toen de brand uitbrak. Hij werd wakker door het algemeene alarm en telefoneerde zijn mannen, net zoo lang stand te houden, totdat de rook hun het verder werken onmogelijk zou maken. Met 30 le den der bemanning en slechts twee passa giers is hij aan land gekomen. Zijn voor naamste assistent Bujia kwam met. een an dere reddingsboot aan land. Op de boot van Bujia bevonden zich 19# leden der beman ning en slechts één passagier. Aangezien de leden der bemanning zelfs niet lionden roeien, nam Bujia zelf een Het wrak Daar men vreest, dat op het wrak van de „Morro Castle", dat nog steeds niet uitge brand is, nieuwe explosies zullen plaats hebben, hebben de autoriteiten bevolen, dat in de nabijheid van het ongeveer 70 meter van het land af liggende schip geen men- schen zich mogen ophouden. Sedert Maandagavond werd het strand van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door een geweldige mensehenmenigte belegerd. Met aangespoelde wrakstukken van 't schip werd zelfs een levendige handel gedreven. Van de opbrengst van dezen handel zal een fonds worden gesticht tot ondersteu ning jan bij de catastrofe gewonde personen en van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. De textielstaking in Amerika Uit New-York: In verband met de textiel staking hebben weer verschillende botsin gen plaats gehad tusschen stakers eener- zijcls en politie en werkwilligen anderzijds. Bij deze opstootjes zijn talrijke personen gewond. In Rhode Island, Connecticut en Maine is de nationale garde gemobiliseerd, daar men onlusten vreest. Te Lancaster in Pennsyl vania zijn duizend stakers door de politie uiteengedreven, nadat vele werkwilligen door steenworpen waren gewond. Drieduizend stakers zijn daar in 100 vrachtauto's aangekomen om een groote handschoenenfabriek tot sluiting te dwin gen. De aanval is echter vooralsnog uitge bleven, daar de fabriek bewaakt wordt door 300 nationale gardisten. De stakingsleiding heeft1 bekend ge maakt, dat zij de arbitrage-commissie een aanbod zal overhandigen, wan neer gedurende de onderhandelingen de fabrieken worden gesloten. Het aanbod zou echter ingetrokken wor den, wanneer de fabrieken Dinsdag te 18 uur niet aan dezen eisch zouden hebben voldaan. Uit Providence (Rhode Island): De na tionale garde van Rhode Island is gister avond laat gemobiliseerd in verband met wanordelijkheden te Saylesville, waar bij een botsing vijf personen door kogels zijn gewond. Drie compagnieën van de garde doen reeds dienst in het onrustige deel der stad. NEW YORK, 12 Sept. De ernstige botsin gen tusschen ongeveer 4000 stakende textiel arbeiders en 250 man der Nationale Garde in Saylesville in Rhode Island hebben den ge- heelen nacht op Woensdag voortgeduurd. Tot heftige gevechten is het ook gekomen in Centralfalls in denzelfden staat, waar de stakers zich op het kerkhof hadden ver schanst, waar zij dekking vonden achter de grafsteenen, vanwaar zij de oprukkende sol daten van de Nationale Garde ontvingen met een hevig bombardement van steenen. Tenslotte slaagde men er in de stakers van het kerkhof te verwijderen, doch de strijd werd met onverminderde bitterheid voo gezet in de met traangas gevulde straten. De stad lag volkomen in het duister daar de stakers alle straatlantaarns hadden ver- Het aantal gewonden is zoo groot, dat een speciaal verbandstation moest worden inge richt. De nat.-soc. Senaat van Dantzig. Op gespannen voet met de roomschen De verhouding tusschen den senaat en dc Katholieken van Dantzig is den laatsten tijd zeer gespannen. De geestelijken hebben een klacht bij den hoogen commissaris in gediend tegen het verbod van verschillende katholieke organisaties, o.a. van de Duit sche Katholieke jeugd. Verder verzetten Ka tholieke kringen zich tegen den eisch, dat op scholen enz, het oude testament in nat. socialistischen zin wordt geïnterpreteerd. WEER EEN COMPLOT OP CUBA. Tegen Amerikaanschen gezant Uit Havana: Talrijke communisten, die hier bijeen kwamen om een aanslag voor te bereiden op het leven van Caffery, den Ame rikaanschen gezant op Cuba, werden plot seling door troepen omsingeld en na hard- nekkigen weerstand voerden de soldaten 27 arrestaties uit. De arrestatie van andere buitenlandsche communisten, die thans op Cuba verblijven, zou aanstaande zijn. BOTSING VAN TWEE VRACHTAUTO'S. In de buurt van Belgrado zijn twee vracht auto's met elkander in botsing gekomen. Van de soldaten, welke zich op eën der bei de wagens bevonden, zijn vier gedood en achttien ernstig gewond. Drie militairen zijn op weg naar het ziekenhuis aan hun wonden bezweken. DE KNOEIERIJ IN AMERIKA'S WAPENINDUSTRIE Ambtenaren knoeiden mee Uit New-York: De gisteren voortgezette /erhooren voor de senaatscommissie over de wapenindustrie brachten weer sensationeele dingen aan het licht Eenige omkooperijen in Bolivia en Brazi- werden geconstateerd en verder werd be- ezen, dat de attaché's van leger en marine- zaken der Vereen. Staten te Rio dc Janeiro in 1933 hun hulp verleenden aan Noord- Amerikaansche wapenfabrikanten bij den wapenverkoop. Het Britsclie ministerie van oorlog bood i Maart 1934 door de „Solfe Armamento Company" aan Ameriaaansche firma's voor dertig millioen overtollig oorlogstuig aan ter verdere verscheping naar China. Tenslotte kwam aan het licht, dat Ameri- kaansche firma's in het jaar 1933 125 vlieg tuigen naar Zuid-Amerika verkochten en dat zekere firma's geheime documenten van het Amerikaansche departement van oorlog over de nieuwste watervliegtuigtypes beza ten, die zij bij hun zaken met het buitenland gebruikten om winst te behalen. Protesten van andere regeeringen Uit Washington: Verscheidene niet bij name genoemde regeeringen, waaronder waarschijnlijk de Britsche, hebben in ver band met de verhooren van de senaatscom missie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie bij 't staatsdepartement geprotesteerd. De voorzitter der commissie, senator Nye, heeft na overleg met staatssecretaris Huil verklaard, dat het onderzoek zal worden voortgezet zonder aanzien des persoons. Uit Washington: In verband met geruch ten en berichten omtrent voornemens van president Roosevelt tot het doen van een voorstel, betreffende nationaliseering van en controle o\er de vervaardiging van oorlogs materiaal door de verschillende volken, blijkt, dat in het staatsdepartement daar over niet bekend is. Men gelooft, dat het desbetreffende bericht zijn oorsprong vindt in een resolutie die ingediend is bij de Vol- kenbondsvergadering en die betrekking beeft op een spoedige regeling van de kwes tie van vervaardiging van oorlogsmateriaal. Deze resolutie is gebaseerd op een door Nonnan Davis op 28 Mei j.l. gehouden rede voering. NEW-YORK, 12 Sept. In verband met de wapenleveringen meldt de „New-York He- rold Tribune", dat de Californisehe vlieg- tuigenfabriek Nortkrop Company dezer da- pen bombardementsvliegtuigen van het nieuwste type voor China heeft vervaar digd. De vliegtuigen, die een uur-snelheid van bijna 400 K.M. ontwikkelen, kunnen niet een lading bommen van 500 K.G. van Sjanghai naar Tokio vliegen en zonder aan vulling van brandstoffen weer terugvliegen naar de uitgangsplaats. Heldenmonument te Weenen onthuld „Hoch Habsburg" tegen „Heil Hitier". Zondag is op den Heldenplatz te Weenen plechtig het „Heldendenkmal" ingewijd. Maandagavond betrad aartshertog veld maarschalk Eugen von Habsburg het terras van het monument, terwijl voor het eerst de groote kroonlichten op het Denkmal zou den worden aangestoken. De lichten gingen echter even later uit en in de duisternis werd geroepen: „Heil Hitier!" Van de andere zijde werd met een ,TIoch Habsburg!" geantwoord. Daarna begon een vechtpartij, waaraan de politie een einde moest maken. Uit Ottawa: De Canadeesche politie heef een plan ontdekt tot ontvoering van minis ter-president Bennott na zijn terugkeer ii Canada. Men zou den premier slechts tegei losgeld weer vrijlaten. Hier zijn verscheidene personen gcarres teerd. ANTI-SOVJETPROPAGANDA DOOR LEIDENDE SOVJET-AMBTENAREN MOSKOU, 12 Sept. Volgens een mededeeling van het Sovjet-Russische Telegraaf-agentschap. heeft de executieve van de ijzerindustrie den leider van de tractoren-fabrieken te Pavlograd Kitoronto, uit zijn functie ontheven en doen arres teeren Hij wordt beschuldigd deel te hebben ge nomen aan staatsvijandige acties met verschillende directeuren van Kolchosen en van begunstiging van anti-Sovjet-propaganda in de Oekraine. De verschillende in deze zaak verdachte personen zijn door de vroegere Gepeoe gearresteerd. Zij zullen door de gewone rechtbank worden berecht. BEZORGDHEID OVER DR. NEUBAUER. LONDEN, 13 Sept. De Times meldt dat verontrustende berichten te Londen zijn ontvangen over dr. Nèubauer, oud-afge vaardigde van den Rijksdag, die zich in een concentratiekamp bevindt Op 22 Aug. is een belofte gegeven omtrent vrijlatin; van dr. Neubauer. Sindsdien zijn door het Berlijnsclie kantoor van de vereeniging van vrienden die voor zijn reis noodigc fondsen naar het concentratiekamp van Esterwegen gezonden, waarna men vol vertrouwen de vrijlating van dr. Neubauer verwachtte. Het laatste bericht echter over deze aangelegenheid heeft de vrienden van dr. Neubauer in Engelaifti aanleiding ge geven een dringend telegram naar Berlijn te zenden waarin wordt gevraagd om ver zekeringen met betrekking tot zijn veilig heid en de datum van zijn vrijlating. CATALONIE STELT DE VROUW MET DEN MAN GELIJK. BARCELONA, 12 Sept. Een wet waarin aan de Catalonische vrouwen dezelfde burgerrechten worden gegeven als aan mannen, is door den voorzitter der Cata- laansche generaliteit onderteekend. De wet zal 1 Jan. a.s. van kracht worden. De wel is op dit gebied een der modernste van Europa en voor Spanje een ware evolutie. In de rest van Spanje blijft voor de vrouw de oude toestand gehandhaafd. NOODWEER IN DUITSCHSPREKEND ZWITSERLAND GENEVE, 12 Sept. Noodweer, gebaard gaande met stijging van het water, heeft in alle deelen van Duitsch sprekend Zwit serland groote schade aangericht. Op vele plaatsen zijn dc spoorlijnen onbruikbaar ge wrden en zij dc wegen door neervallend rotsgesteente versperd. Werkloozcn uit indus'ireele centra zijn naar de critieke punten gedirigeerd om het gevaar af te wenden. Weerbericht HET DRAMA Op WAGENBERG Men meldt ons: De vorige week Dinsdag werd de 15-jari- ge schildersleerling P. M. uit Lage Zwalu- we met een schot hagel in de rechterborst doodgeschoten in de kamer van het nieuwge bouwde huis van de landbouwers de L. aan de Pootweg te Wagenberg. Aanvankelijk men van oordeel dat de jongen uit vsgierigheid het in de kamer waar hij werkte staande geladen jachtgeweer had be keken en dat daarbij een schot was afge daan. Verschillende geruchten gaven de Ju stitie echter aanleiding aan den Bredaschen politie-deskundige den heer van der Schat- te-Olivier op te dragen het gebeurde ter plaatse te reconstrueeren hetgeen j.l. Maan dag heeft plaats gehad. Deze kwam hierbij tot de verrassende ont dekking dat het uitgesloten moest geacht worden dat de jonge Melisse zich zelf per ongeluk zou hebben gedood. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld waarbij een der gebroeders de ongehuwde A. de L. tenslotte bekende het geweer te hebben willen ontla den waarbij een van de twee schoten afging dat de jongen doodelijk trof. Uit vrees voor de justitiëele vervolging had lijj daarover tot dusver gezwegen. Men meldt ons uit Sprang (N.-Br.): Dinsdagmorgen om c.a. 11 uur ontstond brand in de boerderij van C. van Beek aan de Berkhoog alhier. Onmiddellijk sloegen de vlam- over op de schuur en de woning van W. Kruif C.zn., die mede tot den c <nd afbrand den. Het naastgelegen woonhuis bewoond door J. Kruif wist men met twee stralen op de aterleiding te behouden. Hier kon de inboe del, welke niet verzekerd was, nog gered den. Het huis heeft veel geleden. Ook werd partij hooi, dat in de boerderijen was geborgen, een prooi der vlammen. Enkele hooi- korenschelven konden gespaard worden, ter wijl eenig klein vee gered werd. Een en ander is laag verzekerd. LIJK OPGEHAALD. Hedenmorgen is uit het I.aakkanaal aan de Troelstrakade te Den Haag opgehaald het lijk van een koopman die sedert Maan dag j.l. werd vermist. TREIN UIT DE RAILS Dinsdagmorgen te 10 uur is op het sta tionsemplacement te Haarlem het motorrij tuig van een uit drie wagens bestaande electrische trein, die naar IJmuiden vertrok, en wissel uit de rails geloopen. Het rij tuig kwam dwars over de baan te staan, waardoor een hoofdspoor en een naastlig gend mgeerspoor vernield werden. Het rij tuig zelf werd niet beschadigd en was des middags weer in de rails gezet. Het trein- ipjoop 'opeuilBcjs uooS puoAjapuo jaa^-iaA men de treinen in de richting Velsen van andere perrons liet vertrekken. Het oud-Kamerlid Braat voor de rechtbank De Rotterdamsche politierechter heeft den 60-jarigen landbouwer A. B., uit Hekelingen, terzake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar in functie, veroordeeld tot f 100 subs. 20 dagen. Verdachte, die van dit vonnis in hooger be roep bü het Hof te Den Haag was gekomen, beweerde, dat de geïncrimineerde woorden, zooals deze in de dagvaarding waren gesteld in een geheel ander verband zouden zijn geuit De beleedigde getuige, de veldwachter van Hekelingen, M., verklaarde, dat hy op 9 April j.l. in de smidse van K. aldaar was gekomen, waar ook de verdachte en eenige andere in woners naar gewoonte de gebeurtenissen van den dag kwamen bespreken .Getuige mengde zich in de discussies en toen er op een zeker oogenblik eenige heeren, blijkbaar notabelen, voorbij de smidse kwamen, die zich naar het gemeentehuis begaven, heeft hg zelfs de op merking gemaakt, dat die heeren maar goede sigaren rooken, terwijl zyn salaris gekort Een en ander werd een Onderwerp van be raadslaging. „En hoeveel verdien jij hier wel?" vroeg de verdachte aan den veldwachter, die zich haastte het bedrag te noemen, zonder het korting-percentage te vergeten. Volgens ge tuige kreeg hij toen ten antwoord: „Zoo, da's veel te veel, je doet er niks voor." Deze on vriendelijkheid werd door getuige beantwoord met de opmerking, dat verdachte tijdens zyn kamerlidmaatschap vyf duizend gulden per jaar opstreek en thans nog pensioen genoot, zonder er ooit veel voor te hebben gedaan. Ook deze opmerking viel niet in goede aarde en werd aanleiding tot de geïncrimineerde woorden: „Jou idioot, je bent gek, zenuw- lyder, etc. etc." Tegenover de pertinente verklaringen van den aldus beleedigden veldwachter stonden die van drie getuigen a décharge, den smid, diens knecht en nog een politicus, die in de uitlatingen van den verdachte niets beleedi- gends bespeurd hadden; integendeel het was de gebruikelijke Hekelingsche omgangstaal en het debat was dan ook met wederzydsche groeten geëindigd. Op de vraag van den president, of er geregeld over politiek in de smidse werd gesproken, klonk het antwoord: „Ja zeker, hoe zou anders bij ons de dag omkomen?" Verdachte herhaalde niet rechtstreeks te hebben beleedigd; het woord „idioot" was door hem niet gebezigd, althans niet in dit verband, wel zou hy hebben gezegd: „Man, Hoogste stand te Blaavandshuk 772.6. Laagste stand te Isa fjord 746.5. Stand vanmorgen halftwaalf 770.3. WEERVERWACHTING Zwakke ot matige N. tot N.O. wind, neve» lig tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering ni temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking bleef in beteekenis toenemen vooral op de Britsche eilanden, maar ook in Scandinavië. De depressie bij IJsland nam af en dalingen van beteekenis worden niet gemeld, zoodat de toestand voor de volgende dagen gunstig lijkt: een N.O. wind met ochtendnevel en zonnig weer over dag te wachten zijn. Ook in Duitschland en Zwitserland is nu de regen opgehouden en neemt de bewolking af. Aan de Schotsche en Noorsche kusten waait nog krachtige Z.W. wind en in Noorwegen valt nog regen. Overigens is het bijna overal fraai weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 20.4 C. 13 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.31 uur, zonsondergang 7.20 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.50 uur tot 's morgens 6.02 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhefnfelden 3.50 4.24 Rreisach 2.87 3.67 Kehl 4.32 395 Max AU 5.60 4.75 Diedeshelra 3.12 0.00 Mannheim 0.73 0.75 0 96 0.76 -0.00 -0 27 0.00 l.«l 0.00 0.91 Vreeswijk lw 0.39 0,30 Westervoort 8.24 8,25 Deventer 2 08 2,09 Kampen -0.17 -0.12 Ejsden 45.75 45.78 Grevenbtctat 27.45 27.74 Venlo 10.72 10.70 Grave fsluls) 3.70 3,78 St Andries 0.54 0.69 Gorbum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 Fm Coblens Trier K uhrort Wesel Emmerik Dusseldorf HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) 13 Sept Delfzijl 1.38 13.44 HellevoetsL 5.16 17.35 Terschelling 10.58 23.22 Willemstad 6.12 18.30 Harllngen 11.40 23.55 Bronwersh. 4.28 16,47 Den Helder 9.15 21. 0 Zierikzee 5.05 17.14 I)muiden 5.19 17.37 Wemeidinge 5.28 17,40 Hoek v. Holl. 4.29 16.54 Vlissingen 3.33 15.47 8cheveningen 5.49 18.14 Terneuzen 4.06 16,20 Rotterdam 6.33 18.38 Hans weert 4.54 17,01 wat maak jij je toch zenuwachtig, je doet s een gek" etc. etc. De advocaat-generaal betoogde, dat welis- aar erkend moest worden dat de veldwach- ter als gezagsdrager geen deel moest nemen politieke discussies en zeer zeker geen critiek op honoraria en praestaties van nota belen moest uitoefenen, maar dat een en ander den verdachte geen recht gaf den veld wachter, die toch in uniform,was, te belee- digen. Spr. verwierp verdachte's verweer, zeg gende dat men zich in die kringen by het toespitsen van kwesties juist van uitermate korte zinnen bedient en de Hekelingsche rhe- torica meer overeenstemming vertoonde met de woorden in de dagvaarding gesteld, dan met die door verdachte, thans genoemd, Spr. vroeg het hof de boete te bepalen op f öQ subs. 10 dagen. iMr. Nijgh uit Rotterdam wees op ver dachte's veertienjarige parlementaire erva ring, die het alleszins aannemelyk maakt, dat hy juist in momenten, waarin een andeo zich opwindt, naar lange, breedgerekte zin nen zoekt om zijn bedoeling duidelyk te ma ken. Daarvan worden dan maar gedeelten! opgevangen, die beleedigend kunnen klinken* Uit de verklaringen van de getuigen k dé charge is duidelyk gebleken dat men hier met een alledaagsche discussie te doen had, waai by men uit elkander ging zooals men geko men was, dus zonder persoonlijke veete. Plei ter achtte den opzet om te beleedigen niet aanwezig en concludeerde mitsdien tot vrij spraak. liit het Sociale Leven DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BOUWBEDRIJF Staking van de heiers? Door den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en den R.K. Bouwvakarbeidersbond, is evenals vo rige jaren gepoogd, nadat de arbeidsvoor waarden van het bouwbedrijf waren vast gesteld, dit ook voor de heiers tot stand te brengen. Herhaalde malen is hierover met de werkgevers gecorrespondeerd, zijn be sprekingen gehouden, alles evenwel zonder resultaat. In verband daarmede is gister avond door den Alg. Ned. Bouwarbeiders bond besloten, om de werkgevers in het heiensbedrijf deze week nog gelegenheid te geven, de overeenkomst te teekenen en wan neer hieraan vóór, of op Zaterdag 15 Sep tember niet is voldaan, Maandag 17 Sep tember den arbeid niet te hervatten. De overige bouwvakorganisaties hebben over eenkomstige besluiten genomen. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 55. Het gevolg was evenwel, dat de hand wagen tegen het eerste paaltje het beste bleef steken; het touw sprong met een knal in tweeën en de wagen kwam met zijn in houd in de haven terecht, terwijl de schim mel doorholde of er niets aan de lucht was. De knecht, die bij den wagen hoorde, stond al spoedig met verwezen oogen in het borre lende water te staren. 56. Een gedienstige voorbijganger haalde een dreg. Maar wat hij opvischte, was niets clan. platte, leege zakken. „Schei er maar uit!jammerde de knecht, „er zat zout in!" En na een laatsten droevigen blik op het water, waar de visschen, dorstig van het zoute water, zenuwachtig omhoog sprongen, ging dc arme man naar huis... (Wordt Vrijdag vervolgd}

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2