Jliruwr Cciitsdjr (üuurtmt Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Dagelijks verschijnend Gratis lezen tot 1 October BINNENLAND. WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5272 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang 9bbertentieprtj?cn: Van I tot 5 regels-V I.171/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen llf r- van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van I October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wensclit te betalen. De namen geve men op aa: De Administratie van dit blad BELACHELIJK In een der laatste nummers van de roode pers trof ons een mededeeling, waarover men alleen maar lachen kan met een meer medelijdende, dan met een schampere lach. Het stukske komt voor verantwoording .van de Algemeene Raad, dus voor S.D.A.P. en N.V.V. samen en handelt over de (opge heven) boycot van advertenties voor Duit- sche waren. De historie is deze. De roode groepen be sloten om alle Duitsche artikelen te boycot ten. De volgelingen vonden dat goed of minder goed, doch wezen er van tijd tot tijd op, dat de roode pers maar doorging Duit sche advertenties te plaatsen; en adverten ties dienen toch om de lezers te verlokken de geannonceerde artikelen te koopen. De logica kon niet ontkend worden en daarom werd aan zulke critici strijk en zet meegedeeld, dat de directie der Arbeiders pers zoodanige advertenties niet meer zou opnemen, zoodra de contracten afgeloopen waren. Eerder ging natuurlijk niet, want fatsoenlijke zakenlui houden zich aan een gesloten overeenkomst. Ook hiervan konden de meelevende critici de logica niet ontkennen. We hebben een stil vermoeden, dat deze contracten van lieverlede afgeloopen zijn of binnenkort af zullen loopen. En nu verrast, ieder een korte mededeeling in de roode pers, waarin het dagelijksch bestuur .van de algemeene raad zegt, dat het resultaat van de boycot slechts in zeer beperkte mate afhankelijk is van het al of niet opnemen der hierbedoelde advertenties immers het opnerhen van advertenties verplicht ons in geen enkel opzicht tot het koopen van Duit sche waren en het voordeel dus niet opweegt tegen de belangrijke financieele nadeelen, die uit de weigering van ad vertenties voorkomen, waarom werd be sloten, dat van heden af het verbod van opname van advertenties voor Duitsche waren met inbegrip van advertenties voor Duitsche films, voor bladen der Ar beiderspers en eventueel voor andere uit gaven der arbeidersbeweging zal worden opgeheven. Kan deze mededeeling iets anders doen 'dan de lachlust opwekken? De directie van de roode pers laat aan de adverteerders van - Duitsche waren zeggen, dat een annonce in deze bladen geld opbrengt, want de oplage is zeer groot en de lezers houden zich gaar ne aan het advies van het partijblad; maar op hetzelfde oogenblik laat de re- 'dactie aan de lezers weten: denkt er aan, zoo'n advertentie verplicht u volstrekt niet om het aangeprezen artikel te koopen; de directie wil wel het geld voor de adver tenties, maar wij hopen, dat het een doel- looze uitgave voor de adverteerders is. Dit alles is te kinderlijk om slecht te zijn; het is te onnoozel, om er zich kwaad over te maken; men kan er alleen maar om lachen. Laat on9 dat hartelijk' "doen en tevens hopen, dat de vertegenwoordigers der roode pers niet al te onheusch ontvangen worden door de leveranciers van Duitsche waren, wier geld èn wier ondergang men begeert. Voorstel wyziging Drankwet Verpachting door vergunninghouders tegengegaan Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van enkele artikelen van de Drankwet De Memorie van Toelichting doet het ver moeden wettigen dat binnen niet te langen tijd de wet nog meer wijzigingen zal onder gaan: Het voorgestelde wordt echter urgent geacht. Volgens eeP uitspraak van den Hoogen Raad omevat een vergunning niet het z.g. verlof-A doch brengt slechts mee dat een vergunninghouder zonder een verlof A zwakalcoholische dranken mag verkoopen. En daar dus de vergunning niet strekt tot den verkoop van die dran ken, rust, volgens den Hoogen Raad, op dien vergunninghouder, anders dan op den houder van een verlof A. ook niet de plicht den verkoop van zwak-alcoholisdhe dranken bp zijn naam en voor zijn rekening te doen uitoefenen. Door deze uispraak kan eeP der belang rijke doeleinden van de Drankwet, n.l. het tegengaan van de zgn. verpachtingen, niet ten volle tot gelding komen en bestaat Voorts de zekerheid, dat de toestanden, waar aan de wetgever in 1931 een einde heeft willen maken, herleven, zij het ten deele. Daarom is het aanbevelenswaardig de Drankwet zoodanig te wijzigen, dat buiten twijfel wordt gesteld, dat ook degene, die op grond van het bezit van een vergunning het verlo'sbedrijf uitoefent, gehouden is, dat bedrijf uitsluitend op zijn naam, .ën yoor zijn, rekening uit te oefenen,- i Winkelsluitingswet Wetsontwerp voor bijzondere afwijking ingetrokken De minister van Economische Zaken heeft den voorzitter van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij, krachtens Koninklijke machtiging van 1 September 1934 het wets ontwerp, houdende tijdelijke bevoegdheid tot vaststellen van bijzondere afwijkingen van enkele bepalingen der winkelsluitingswet- 1930, heeft ingetrokken. In verband met de tot standkoming van de wet van 27 Juli 1934 tot wijziging der winkelsluitngswet-1930 is, naar de minister verklaart, intrekking van vorenbedoeld wetsontwerp geboden. Sluiting Staten-Generaal Bij K. B. is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 15 September a.s. des middags te drie uur. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. VOORZITTERSCHAP EERSTE KAMER. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1934, is benoemd de heer mr. W. L. Baron de Vos .van Steenwij K» lid van die Kamer. Onderzoek Nieuw-Guinea Het ligt, naar „Het Volk" verneemt, in het voornamen een speciale expeditie voor te bereiden ten einde te onderzoeken, in hoeverre Nieuw-Guinea zich voor verdere exploratie leent. Van de zijde van eenige petroleum-maatschappijen zou reeds mede werking zijn toegezegd. Indien aan het voornemen gevolg wordt gegeven, zal een expeditie worden uitge zonden, waaraan als leider genoemd wordt de oud-vlieger-officier, Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Oa zou het in de bedoeling liggen hierbij van luchtfotografie gebruik te maken, ten einde op snelle en moderne wijze te werken „Prinsjesdag" Op 18 September naar Den Haag. Het Amsterdamsch Comité „Prinsjesdag" roept de Oranjegetrouwe Nederlanders op, a.s. Dinsdag 18 September naar Den Haag te gaan om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, bij de opening der zitting van de Staten-Generaal, hulde en trouw te betuigen en om te verhinderen dat de revo lutionaire volksgroepen van onzen Prinsjes dag een „Roode Dinsdag" maken. Het Comité bestaat uit de volgende per sonen: H. Bergmann, J. Bokma, A. I. Cha- pon, J. J. van Dokkum, Mr J. Engelsman, Dr. J. Gajentaan, Dr. W. G. I-Iarrenstein, Mr. A. J. Hendrix, G. H. Joosten, Mevrouw A. Knoppers-Valkenier, Dr. B. A. Knoppers, A. B. Roosjen, J. J. da Silva, L. Snapper, Kolonel H. H. Timmermans en H. R. Zijlstra. Inlichtingen worden door het Comité gaarne verstrekt op het secretariaat N.Z. Voorburgwal 232 Amsterdam-C. Telefoon No. 37575. LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM Gistemamiddag heeft wethouder Krop man in het georganiseerd overleg te Am sterdam de loonsverlagingsvoorstellen van B. en W. uiteengezet. De verlaging varieert van 3.4 tot 4,1 pCt.; B en W willen een kin dertoeslag van fl per week beginnende bij het tweede kind en extra verlaging voor ongehuwden. Cursussen E.H.B.O. Het Oranjekruis helfit het inrichten Niettegenstaande zooveel mogelijk wordt getracht ongevallen te voorkomen neemt het aantal ongevallen en speciaal het aan tal verkeersongevallen in sterke mate toe. Daarmede blijft het noodzakelijk om regel matig te zorgen' voor een goede opleiding voor adspirant Eerste Helpers. Ook dit jaar is de Koninklijke Nationale Bond voor Redding-wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" bereid zijn hulp te verleenen bij het inrichten van deze cursussen. De nieuwe cursussen zullen worden ge houden volgens de regelen, die in den loon van dit jaar zijn opgesteld, en die gaan in de richting van de eenheid van opleiding. Zoolang het Eenheidsdiploma nog niet in gevoerd is, gaat het Oranje Kruis door met het uitreiken van het Bondsdiploma en Bondsinsigne. In het algemeen is het gewenscht, dat do nieuwe cursussen worden gehouden onder leiding van een van de vele vereenigingen, die bij den Koninklijken Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" zijn aangesloten, zijn geen afdeelingen van dergelijke vereeni gingen aanwezig, dan kunnen ook andere vereenigingen zich met de cursussen belas ten en rekenen op steun van den Bond. De Koninklijke Nationale Bond „Het Oranje Kruis" verstrekt voor dergelijke cur sussen leermiddelen en zorgt voor het afne men van het examen na den diploma cursus. De organisatie van den cursus zelf berust bij de plaatselijke vereeniging, die hierbij de algemeene regelen moet volgen. De Bond heeft, indien de Regelen gevolgd worden voor elke cursus een subsidie, die bij den aanvang van den cursus aange vraagd moet worden. In verband met de slechte tijdsomstandig heden evenwel hoopt het Bestuur, dat de plaatselijke afdeelingen de cursussen zoo veel mogelijk zelf zullen willen bekostigen. Voor de hulpverleening langs de wegen, die zoowel van het Roode Kruis als van het Oranje Kruis uitgaat, is het noodzakelijk, dal er voor wordt gezorgd, dat er voldoende goed geoefende Eerste Helpers aanwezig zijn. Een socialistische omroep naast de V.A.R.A. Een nieuwe omroeporganisatie Te Amsterdam heeft do oprichting plaats gehad van de „Socialistische Arbeiders Radio-organisatie", kortweg S.A.R.O. ge naamd. Het initiatief hiertoe werd genomen door enkele van de zoogenaamde Vara-actier: comicté's, die indertijd zijn opgericht als protest tegen het ontslag van den heer Zwertbroek als secretaris van de V.A.R.A. De nieuwe cmroepvereeniging telt reeds een aantal afdeelingen, verspreid over het land. Na het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring op de statuten, zal een verzoek om toewijzing van zendtijd worden inge diend. De vereeniging stelt zich op algemeen so cialistisch cultureel standpunt. Zij onder scheidt zich vap de V.A.R.A. in het bijzon der hierdoor, dat deze geacht wordt te zijn een speciale partij-politieke omroep van de S.D.A.P., terwijl de SARO buiten en boven elke partij-politiek wenscht te staan. De Directie der Spoorwegen heeft op een verzoek van de K. v. K. te Gouda, om ver betering in de treinenloop Rotterdam—Gou da—Amsterdam te brengen geantwoord dat het in het voornemen ligt deze lijn met in gang van 15 Mei 1935 op te heffen. Binnenkort zijn, zoo meldt de Directie, kostbare herstellingen noodig aan den weg tusschen Breukelen en Harmeien, welke achterwege kunnen blijven indien de dienst op dit baanvak wordt gestaakt. Bovendien wordt van bovengenoemde treinen slechts een zeer matig gebruik gemaakt en worden de zelfkosten door de opbrengst niet meer gedekt. De slechte economische uitkomsten van bedrijf nopen de uiterste zuinigheid te be trachten en het is dan ook niet gewettigd genoemde treinen te handhaven. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., Hoofd-Agente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende aansluiting op het 12 dezer te Marseille ver wacht wordend m.s. „Sibajak", den 13en Sept. om 7.14 te Roosendaal, 8.11 te Rotter dam DP. en 8,44 te Den Haag HS. zal aan komen Aankomst Amsterdam 9.44, Gisterochtend vond in het kamp Waalsdorp een plechtige begroetingssameiikomst plauis voor de dienstplichtigen der herhalingsoef eningen, lichting 1928. De leiding berustte bij den legerpredikant Nauta. Yoprts verleende, de lion, Mil. Kapel haar, gewaardeerde, medewerking* 1 kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor HollandDEVENTER Spelling-Marchant Het eerste dagblad. Het te Groningen verschijnende r.-kath. dagblad „Ons Noorden" heeft besloten met ingang van Maandag 17 Sept. do spelling- Manhant in te voeren. Als reden geeft het blad op, dat nu ook in het Noorden vrijwel algemeen bij het katholieke onderwijs de nieuwe schrijfwijze is ingevoerd, het voor het gezin slechts moeilijkheden zou geven indien het dagblad een andere schrijfwijze bleef volgen, dan die, welke op school ge leerd wordt „Wij achten het bovendien een groot al gemeen belang, dat aan 't dualisme en de verwarring in onze schrijftaal een einde komt en de pers kan daartoe veel bijdragen Niet door koppig te" blijven ingaan", aldus het blad, „tegen een officieel ingevoerde spelling die ongetwijfeld de. toekomst heeft, maar door mee te werken, dat de officieele onderwijsspelling ook in 't practische maat schappelijk leven burgerrecht krijgt „De inconsekwentie van de Regeering, die voor het onderwijs een andere schrijfwijze invoert, dan zij zelf nog in de praktijk be zigt, kan zeker voor ons geen aanleiding zijn, dit voorbeeld te volgen". Aanbesteding Het provinciaal electrisch bedrijf van Noord-Holland heeft aanbesteed het bou wen in twee gedeelten, van een kabelloods van gewapend beton, met bijkomende wer ken te Zandvoort Laagste inschrijver voor gedeelte A, de Amerfoortsche Beton Maatschappij te Amersfoort voor 61.878. Laagste inschrijver voor gedeelte B firma Munsterman te Amsterdam voor S 59.00Q LUIT.-KOL TISSOT VAN PATOT. f In den ouderdom van bijna 52 jaar is plotseling overleden de heer Adalbert Tis- sot van Patot, gepensioneerd luitenant kolonel van de topografische dienst bij het Ned.-Indische leger. Gemengd Nieuws Ernstig autobus-ongeluk EEN DOODE EN EEN GEWONDE Men meldt ons uit S a s s e n h e i m: Gisteravond omstreeks half elf passeerden twee autobussen, waarin arbeiders zaten die van Leiderdorp naar hun woonplaats Volen- dam teruggingen. De tweede bus, toegerust met een diesel-motor, waar 30 passagiers in zaten, gaf door de uitlaat vonken te zien, hetgeen in den donkeren avond nog al ge- vaarlijk leek. Toen enkele arbeiders dit zagen werd plotseling in de bus brand geroe pen. Drie arbeiders maakten in hun angst de deur van de in volle vaart zijnde bus open en sprongen er uit. De eerete persoon sloeg op den grond waar hij bewusteloos bleef lig gen. Een tweede kwam met het hoofd op de steen en terecht, terwijl de derde arbeider, doordat de bus inmiddels vaart had verminderd, met den schrik vrij kwam. Twee doctoren uit Sassenheim benevens de politie waren spoedig ter plaatse. De twee gewonde arbeiders werden naar het St. Bernardus ziekenhuis te Sassenheim vervoerd. De arbeider J. K, uit Volendam, is heden morgen aan zijn verwondingen overleden. De autobus is later met den verbonden passagier H. K. naar huis vertrokken. FELLE BRAND TE HAARLEM. Te Haarlem ontstond 's nachts brand ii het bovenhuis aan de Lange Wijngaardstraat bewoond door het gezin van den monteur M. en den chauffeur B. De vrouw van B. wilde met een petroleumlampje naar een der kin deren kijken, dat in de voorkamer sliep. Zij heeft het lampje laten vallen, waardoor kamer in enkele oogenblikken in lichter laaie stond. Zonder iets te konnen redden vluchtten de bewoners op straat. De mon teur M. was echter reeds bewusteloos ge raakt en kon juist bijtijds door omwonenden uit het brandende huis worden gehaald. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen, doch kon niet verhinderen, dat de geheele bovenwoning uitbrandde. De heer B. was niet verzekerd. De heer M. voor f 1500. KIND LEVEND VERBRAND Men meldt ons uit Hellendocrn Maandagmiddag ge raak le een zesjarg zoontje van den landbouwer Mensink terwijl de moeder op het land bezig was, in brand, doordat het me1 lucifers speelde by een for nuis, waar een bus benzine in brand vloog. Het knaapje ontvluchtte het huis, waardoor het de aandacht van zijn moeder trok, die het kind in een kuip water dompelde. Op medisch advies werd de ongelukkige, die zeer ernstige brandwonden had opgeloopen, naar het Diaco- nessenhuis te Almelo overgebracht, alwaar het 's nachts reeds aan de bekomen, verwondingen is bezweken; HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE DEN BOMMEL Onderhoud met Dr. Oosthoek Toestand patiënten gunstig Dinsdagmiddag hadden wij een onder houd met Dr. Oosthoek, de behandelend geneesheer van de gezinnen, die Zaterdag avond tengevolge van het eten van ondeug delijk gebak te Den Bommel, vergiftigd zijn geworden. Dr. Oosthoek vertelde, dat thans het ge vaar voor de patiënten zoo goed als gewe ken is. De menschen voelen zich wel vreese- lijk naar maar langzamerhand knappen zij op. Het beste bewijs daarvoor is, dat verschillende kinderen hun spelletjes weer hebben hervat Over den aard der vergiftiging tastte men nog in het duister. Dr. Oosthoek vermoedde, dat het paratyphus was. Zondagnacht namen de koortsen zeer toe. Zelfs waren er temperaturen van tegen de veertig graden. Bij één van de patiënten, De Graaf, was Dr. Oost hoek bang voor hersenvliesontsteking, een complicatie die zich bij vergiftiging vaak voordoet Wel waren de hersen vliezen bij nader onderzoek aangetast maar van een ontsteking was nog geen sprake. De patiënten klaagden verder over nekkramp. In enkele gevallen, waarbij Dr. Oosthoek één van zijn col lega's raadpleegde, verkeerde men hierover in twijfel. Later bleek het ge lukkig niet het geval te zijn. Nek krampen zijn bij vergiftiging de bege leidende verschijnselen. Dr. Oosthoek achtte het onbillijk de bakker, die de gebakjes geleverd heeft, te hard te beoordeelen. Uit goedheid heeft hij de gebakjes weggegeven aan de arme huisgezinnen, die overigens van lekkernijen verstoken zijn. Wel was het eigenaardig, dat de menschen,, ondanks het feit, dat de gebakjes zuur smaak ten, ze toch op hebben gegeten. Om do minder aangename smaak weg te wer ken, heeft men er een flinke lading suiker over gedaan. De bakker heeft niet het minste idee gehad van de ge volgen van zijn daad. Het duidelijkste bewijs daarvan was wel,, aldus Dr. Oosthoek, dat zijn yrouw onder de slachtoffers behoort. Do toestand der patiënten Hedenmorgen .vernemen wij uit Den Bommel: Hoewel alle patiënten lijdende aan ver giftigingsverschijnselen na het eten van het ondeugdelijke gebak nog bedlegerig zijn, is hun toestand toch vooruitgaande. Ook bij de drie personen wier toestand ernstige reden tot bezorgdheid gaf, kan thans het levensgevaar als geweken wor den beschouwd. TAFELWATÏR^ r.cMFPSKPACHTICfAfW^fenMIHERAAlWATEft Eenige Warmwaterbron In Nederumo Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Fransch visschers vaar tuig in vlammen DE BEMANNING GERED Dinsdagavond omstreeks 10 uur is in de Coenhaven te Amsterdam aangekomen het ongeveer 8000 ton meteode Italiaansche stoomschip „San Piedro", aan boord waar van zich drie Fransche visschers bevonden, die 's morgens in de vroegte nabij den Noordhinder uit zee waren opgepikt De drie Fransche visschers waren opva renden van het vaartuig „Quo Vadis", een scheepje van ongeveer 15 ton, hetwelk te Duinkerken thuisbehoort Waarschijnlijk is 's nachts brand aan boord van dit schip ontstaan eo in verband met het feit, dat zich een groote hoeveelheid benzine aan boord bevond en nog ander brandbaar materiaal, stond de „Quo Vadis" weldra in lichter Het scheepje bevond zich 's morgens in de vroegte tusschen het lichtschip „Sandetti" en d« Noordhinder. Omstreeks 7 uur passeerde het Ita liaansche stoomschip „San Piedro", dat een vracht dienst onderhoudt tusschen Italië en Bremen. De ka pitein van dit schip besloot een onderzoek in 'te stel len, toen hij het brandende scheepje ontwaarde. Een boot werd gestreken en bij de „Quo Vadis" geko men ontdekte men, dat drie man in het water dreven. Zij waren van het brandende schip in zee gespron gen en hielden zich reeds geruimen tijd drijvende. Geheel uitgeput werd de kapitein van de „Quo Va dis" en ook de twee andere leden der bemanning door de Italiaansche boot opgepikt. Vooral de ka pitein was er slecht aan toe en had veel geleden De „Quo Vadis" is vlak daarop gezonken. De „San Piedr»." is daarop opgestooind naai IJmuiden. alwaar 't schip 's avonds ongeveer 7 uui arriveerde. Om half acht voer de „San Piedro" ver der naar Amsterdam om te bunkeren Hic werden de drie geredde Fransche schepelingen aan de des betreffende autoriteiten overgegeven. Via het Fran sche consulaat zullen de mannen weer naar Duin kerken terugkeeren. De kapitein van de „San Pie dro" heeft nog telegrafisch bericht gezonden havenautoriteiten van Duinkerken en deze in kennis gesteld van de redding der opvarenden van de „Quo Vadis". Nader wordt gemeld: De Nederlandsche sleepboot „Noordzee" probeert het Fransche visschensvaartuig „Quo Vadis", dat brandende op de Noordzee rondzwalkt en het scheepvaartverkeer in gevaar brengt, op sleeptouw te nemen. VERDRONKEN Te Moordrecht is uit een sloot het lijk opge haald van den 82-jarigen W. C. ten H., uit Rotterdam. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BU. 1 Te Amsterdam is aangekomen een Italiaansch stoomschip, dat de bemanning van een brandende Fransche boot gered heeft. De vergiftiging te Den Bommel: een onderhoud et den behandelenden geneesheer. Hedenmorgen as de toestand der patiënten vooruitgaande. Ernstig autobus-ongeval bij Sassenheim; één doode en één gewonde. Blz. 2 De tekst van de uitnoodiging aan Rusland; over eenstemming te Genève. Verdere verhooren over den brand op de „Morro Castle" zouden een laakbaar gedrag van officieren bemanning hebben onthuld. Nieuwe botsingen in verband met de textiel staking in Amerika. Ontvoeringscomplot tegen den Canadeeschen premier Bennett ontdekt. De reorganisatie van de N. R. A. in ct> Ver. Staten. Blz. 3 Te Eindhoven wordt vandaag de jaarvergade ring gehouden van de Nederl. Zondagsschool- Verceniging. De kanker bacil vastgesteld? (Van onzen Duit- schen correspondent). Blz. 5 De conferentie vanwege het Centraal Comité Wie ZELF speelt, is meer waard Laat Uw kinde ren zelf leeren spelen DE GEVOLGEN VAN HET NOODWEER. Groote schade aangericht In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het tussohen Wassenaar en Voorscho ten vreesdijk geonweerd. Op de Papelaan werden telefoonpalen afgeknapt, boomtak ken afgerukt, boomon neergeslagen en te genover de woning van den landbouwer P. waren zelfs twee boomen volkomen ont worteld, doch met hun kruinen blijven hangen in de takken van de boomen aan de overzijde van den wag. Voor het verkeer ontstond vooral door de kris-kras over den weg hangende telefoon draden een gevaarlijke situatie. Politie en burgers hebben, voorzoover het mogelijk was 's nachts de ernstigste belem meringen opgeruimd en bij gevaarlijke pun ten lantaarns geplaatst. Te Oostkapelle in Zeeland vielen hagel- steenen ter grootte van een kippenei, mot! het gevolg dat tal van ruiten bezweken. De grootste schade werd veroorzaakt aan het tuindersglas van bakken en kassen en aan de te velde staande gewasen. Kippen, die in boomen zaten te slapen, werden doodge- hageld. Onder de hagelsteenen waren er, die rond van vorm waren, maar ook platte met scherpe kanten. Ook te Aagtekerke deed zich een dergelijke hagelval voor, terwijl te Kattendijke een boerenschuur door het on weer afbrandde. Enkele wagens en landbouwwerktuigen, de pas geoogste veldvruchten en een rund werden mede een prooi der vlammen. Do brandweer, die den geheelen nacht werkte, wist het woonhuis te behouden. Zondagnacht j.l. ontlastte zich boven Alk maar en Noordelijk N.-Holland een zeer zwaar onweder. De bliksem sloeg in do schuur van den landbouwer J. Breebaart bij Winkel, die geheel afbrandde. 100.000 K.G. stroo en veel zaden gingen te loor. Tijdens een hevig onweer is Zondagmor gen vroeg de bliksem geslagen in een wagen loods van den veehouder Los te Kromme- niedijk. De loods alsmede een belendende schuur gingen in de vlammen op, waarbij een paar kalveren zijn verbrand. De brandweer wist het woonhuis te be houden. Verzekering delct de schade. BRANDEN Te Babherich (Gld.) brak 'savonds plotseling een felle brand uit in het woon huis van de wed. V. De brandweer ter plaat se kon niets uitrichten, zoodat in één oogenblik woonhuis annex sigarenwinkel en schenmakerij tot dep grond gelijk wer den gemaakt. Te L i e n d e n ontstond door een schoor- steongebrek brand in de boerderij van W. G. de Haas. De met riet gedekte boeren hoeve alsmede de in de onmiddellijke na bijheid staande landbouwschuur stonden wel dra in lichterlaaie. Van den inboedel kon niets worden gered terwijl ook de land- bouwvoorraden verloren gingen. Hoewel de brandweer vrijwel terstond ter plaatse was, kon zij wegens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. Verzekering dekt de schade. OORZAAK VAN OVERVALLEN SOERABAJA, 12 Sept. (Aneta). Rampok- overvallen in de omgeving van Magetan blijken grootendeels voort te spruiten uit een actie tegen de regent, die de bevolking aanmaande tot beperking van feestvieringen met het oog op de slechte tijden. Dessa-bestuurdcrs blijken bij deze actie in ongunstige zin te zijn betrokken. Vele ar restaties hebben plaats gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1