UIT TROPISCH NEDERLAND Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.CACHET5 BINNENLAND. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Oorlog in Tandjong Priok Kolonisatie van Europeanen In Indië Kan de Regeering niet méér helpen? F '(Van onzen IndiscHen correspondent)] Langs den lichten avondhemel met hel- pere maan en sterren snorren de vliegma chines, flauw zichtbaar, de vleugeluiteinden aangegeven door roode en groene lampen, die langs de sterren schuiven. In samenwerking met zee- én luchtmacht houdt het leger onder leiding van den di- Ivisiecommandant van Batavia, groote oefe ningen van 21 Augustus 6 uur n.m. tot 23 Augustus 2 uur n.m. en van 24 Augustus plm. 2 uur v.m. tot 25 Augustus plm. 11 uur ,v.m. en in den nacht van 22 op 23 Augustus fcullen „vijandelijke" troepen trachten te landen in de omgeving van Priok. Ons vre dige Batavia en onze nog vrediger haven fcitten dus vol militairen, die elkaar vriend schappelijk zullen bestoken. Oorlogsbodems liggen voor de haven: de Java, de Van Galen ien de Witte de With, benevens vier onder zeeërs. Een luchtmacht bestaande uit zes Curtissjagers en twaalf verkenners, met nog enkele watervliegtuigen en eea landmacht ,Van ttvee regimenten infanterie, de afdee- ling wielrijders, het eerste escadron cavale rie, de afdeeling houwitsers, een afdeeling hergartillerie, acht brigades maréchaussée, de militaire geneeskundige dienst, de zoek- lichtafdeeling, het telefoon- en radioperso- neel en de pioniers, geven werkelijk een goe den indruk van onze weermacht en laten piet na te imponeeren. De beide dochters en een zoon van den Gouverneur-Generaal, de gouverneur van West-Ja va, de resident en de regent van Batavia, verschillende volks- raadsledcn en andere genoodigden zullen .een deel van de manoeuvres bijwonen. Vanavond om zes uur is de oorlogstoe- btand ingetreden, want er is een vijandelijke vloot gesignaleerd, 'n transportvloot, gedekt Üoor oorlogsschepen, die natuurlijk lan dingspogingen zal doen, hetgeen door de troepen op Java verhinderd zal moeten wor den. Want stel u voor, dat Priok zou worden genomen! Er wordt hier dus deze week hard gewerkt Öoor onze weermacht. Jammer alleen maar, dat het zulk een nuttelooze arbeid en eigen lijk zulk een zot spel is, al moet men on middellijk toestemmen, dat dergelijke oefe ningen helaas droeve noodzaak zijn, zoolang de wereld nog niet wijzer wordt en al deze Krachen van andere voiaen zijn argericnt piet voor opbouwend werk te gebruiken zijn. Want aan opbouw is ook hier te lande nog zoo heel veel te doen. Daar is om te be ginnen de kolonisatie, waarover bij de be handeling van de vierde begrootingsafdee ling, het departement van Binnenlandsch Bestuur, weer zooveel gesproken is. Wat zou er niet heel veel meer bereikt kunnen wor- 'den, wanneer b.v. de militaire krachten kon den worden aangewend voor de ontginning [van streken geschikt voor kolonisatie, zoo dat de kolonisten den eersten moeilijken tijd piet alles alleen behoeven te doen. De Regeering blijft ten aanzien van de kolo nisatie van Europeanen in Nederlandsch- Indië een politiek van welwillend toezien tvolgen, Gister; heeft de directeur yan Bin- ïenlandsch Bestuur dat nog eens in den Volksraad uiteengezet tegenover de leden, die meer hulp en voorlichting van de Re geering verwachten. Hij zeide, dat waar er daadwerkelijk thans door zooveel verschil lende vereenigingen wordt gekoloniseerd, die onderling nog sterk afwijken inzake de beoordeeling omtrent de geschiktheid van kolonisatieterreinen, de Regeering nog geen reden ziet, de kolonisatie te bevorderen door b.v.. de binnenlanden van Nieuw-Guinea open te leggen, en deze uitgebreide streken te maken tot een soort Nederlandsch Australië, bewoond en ontgonnen door Ne derlanders uit het overige deel van den Ar chipel en het moederland, een ideaal dat verschillende leden van de Vaderlandsche Club voor oogen staat, wier tolk in den raad de heer Fruin was. Men zoo kunnen zeggen, dat juist door den geschetsten toestand daadwerkelijke regeeringshulp en voorlichting noodig is, waar de regeering toch over veel beter mid delen en organen beschikt ik noemde het leger, dat in vredestijd toch best zulke dingen kan doen zonder veel meer kosten dan 't ge wone legerwerk vereischt dan de afzon derlijke, veelal zwakke vereenigingen, maar de Regeering schijnt voorshands geen ver antwoordelijkheid voor mogelijke misluk king op zich te durven nemen. Of dit stand punt niet èl te voorzichtig is wie niet waagt, die niet wint waag ik te betwij felen. Zelfs al is de toestand hier geleidelijk aan o zoo geleidelijk! aan het verbeteren, er zal toch altijd nog kolonisatie noodig zijn, vooral voor die Europeanen, in het bijzonder Indo's, die niet de plaats en het bestaan kunnen vinden in de Indische maatschappij, welke hun toekomen. En bovendien beraamt men ook in Holland voortdurend plannen om een aantal personen uit te zenden, die hun bestaan willen zoeker, in den landbouw hier te lande. Wil de Regeering dan wel op haar geweten hebben een mogelijk falen van het particuliere initiatief, wanneer dat tóch, ondanks haar waarschuwingen, door zet en wellicht vooral indien het zoover zou komen, dat men direct uit Holland kolo nisten zou zenden door onbekendheid met klimaat en streek, diep teleurgesteld wordt en slachtoffers maakt? Een vorige maal heb ik reeds gewaar schuwd tegen kolonisatiepogingen uit Ne derland rechtstreeks naar Nieuw-Guinea, al thans van menschen die nog nooit in Indië zijn geweest Het koloniseeren in de tropen is nog heel wat anders dan dat in de koude of gematigde streken. De geschiedenis heeft trouwens bewezen, dat het niet zoo gemak kelijk lukt, Hollandsche landbouwers in In dië te laten „boeren". Toen de Compagnie indertijd het belang van zulke Hollandsche landbouwnederzettingen inzag, heeft zij op zeer aannemelijke en gemakkelijke voorwaar den stukken lancl in de omgeving van Ba tavia aangeboden, doch van de grootsche plannen is niets terecht gekomen. 1-Iet liep alles op teleurstelling uit. Wie uit Nederland naar Indië zou willen koloniseeren, zal goed doen, eerst eens ei gens in de tropen op een gevestigde land bouw- of cultuuronderneming te werken, zich op de hoogte te stellen van de eigen aardigheden van het zoo gansch verschil lende leven en klimaat, hij zal moeten we ten, wat voor gewassen in de streek, welke hij uitzoekt voor zijn kolonisatiepogingen, zullen gedijen, hoe de transportmogelijkheid is en waar hij afzetgebied zal kunnen vin den enz. Hij denke niet, dat hij hier maar een Hollandsche boerderij kan opzetten of een tuinderij, welke in de eerste plaats in de eigen behoeften voorziet. Dergelijke er- waclitingen moet hij zeker laten varen. Hij zal zich geheel aan den aard van den bodem moeten aanpassen voor zijn bedrijf en cultuur. Als de reis niet zoo ver en zoo duur was, zou het 't beste zijn dat 'n adspirant-kolonist eerst eens ging kijken. Thans is het wel licht mogelijk, dat een groep eerst eens een „verkenner" uitzendt, die de bestaande kolo nisaties komt bezien en onderzoekt ter plaatse, wat er voor hem en de zijnen te bereiken zal zijn. In Nederland terugge keerd zal hij dan de anderen uit eigen aan schouwing kunnen inlichten. Wellicht dat de stoomvaartmaatschappijen genegen zijn, voor zoo iemand reductie op de passageprijs te verleenen. Intusschen, dat de Regeering de kolonisa tie geheel aan haar lot zal overlaten, be hoeft men niet te vreezen. Zij heeft gezegd, dat verdere exploitatie en openlegging van Nieuw-Guinea zal moeten wachten tot betere Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die tijden zijn aangebroken. Thans laat zij het aan de vereenigingen over, de terreinen plantklaar te maken, al stelde zij ook in uitzicht binnenkort een z.g. contactvergade ring to houden met de kolonisatievereeni- gingen naar aanleiding van het uitvoerig rapport van den nieuwen resident der Mo- 1 ukken, die zich kort na zijn optreden op de hoogte stelde van de kolonisatie op Nieuw-Guinea en verschillende beschouwin gen met opbouwende critiek aan de Regee ring in zijn rapport heeft voorgelegd. De bekende Dr. Vrijburg intusschen is tot de conclusie gekomen, dat Nieuw-Guinea voor alsnog ongeschikt is voor kolonisatie en meent nu zijn keus te moeten vestigen op bepaalde terreinen in de Dairilanden. Het Indo-Europeesch Verbond werkt in de Lam- póngs (de Giesting) en op Java, de Koloni satie Nieuw-Guinea en de Stichting Koloni satie Poeloe Laoet op Poeloe Laoet. Het is alles nog vrijwel in het beginstadium, al zijn hier en daar wel resultaten bereikt. Men kan dus het regeeringsstandpunt wel billij ken, zich in dit stadium van exploratie en proefneming van leiding te onthouden, al valt er anderzijds voor zulk een leiding en yoorlichting wel wat tg zeggen. Vroege Werkloosheid ten plattelande Men zendt one volgend verslag der laatste vergadering van den Raad der Gemeente Ul- rum (Gron.). De heer Van Geuns (V.-B.) brengt ter spra ke een onderhoud welke hij heeft gehad met een landbouwer over het vroeg laten loopen van de arbeiders, in verband met de vroege oogst. Hij geeft in overweging een schrijven aan alle landbouwers te richteh om de arbei ders niet eerder te laten loopeii dan 20 Sept. a.s. De Voorzitter zal het toejiijchen als hier aan mocht worden voldaan en verklaart dat B. en W. gaarne willen medewerken. De heer Van der Klei (S.D.A.P.) zal even eens een dergelijk adres tot alle landbouwers toejuichen, doch heeft er geen hooge verwach tingen van. Hij vraagt den Voorzitter of B. en W. reeds maatregelen hebben genomen ten zien van die menschen, die zeer binnenkort weer werkloos worden. Slechts een zeer kort tijdsbestek hebben de menschen werk gehad en hy geeft dan ook in ernstige overweging om maatregelen te nemen De heer Sterkenburg (A.-R.) verklaart zich tegen het richten van een 6chrijven aan landbouwers. Volgens hem geeft het niets. De heer Rietema (A.-R.) merkt op, dat B. en W. verder willen gaan, door zich te wenden tot de regeenng. Daar aan de landbouw steun wordt toegekend, wil Spr. hebben, dat op ieder landbouwbedrijf een zeker aantal arbeiders moeten worden gehouden. De heer Hoeksema (A.-R.) is het met Van der Klei eens en juicht de te nemen maatre gelen toe. De heer Bulthuis (A.-R.) is het met den heer Rietema eens. Er moet een regeling komen, dat een zeker aavtal arbeiders op ieder bedrijf geplaatst moet worden. Een volgende'vergade ring zal hieromtrent met voorstellen worden gekomen. Het waterliniegedenkteeken Eischen en voorstelling In een vergadering te Amersfoort heeft de oud-commandant van het Waterliniefort „Honswijk", overste A. C a p t ij n, medege deeld, dat hij naar aanleiding van het initiatief der Honswijkers om te komen tot de oprichting van een Waterliniegedenk teeken, een propaganda-veldtocht heeft ont worpen met het doel ook in breede krin gen belangstelling en sympathie te wekken voor dit bijzondere plan. De voorstelling daarvan moet eenvoudig, duidelijk en gezond nationaal zijn. Zoowel de bewoner van de landstreek als de ge mobiliseerde soldaat komen daarin voor. Bevolking en bezetting waren één. Op het gedenkteeken zullen voorkomen de figuren van een gemobiliseerde en zijn kameraad, die elkander tot steun zijn in de oogenblikken van een dreigend gevaar. Als opschrift wordt voorgesteld: „Water linie 1914"; f)e Persil-lichtboot in werking E. Ostermann <f- Co's Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam geeft met haar lichtboot „Persil" demonstraties in het projecteeren van lichtreclames op... de (volken. Het daar voor benoodigde toestel, bestaande uit a0.000 onderdeelen is een wonder der techniek. In den loop der eerstvolgende maanden zal de Persil-lichtboot ulle wateren van Neder land doorkruisen. Patrimonium Zuid Holland Najaarsvergadering te Rotterdam Op Zaterdag 15 September a.s. hoopt de Gewestelijke Organisatie van Patrimonium in de provincie Zuid-Holland haar najaars vergadering te houden in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam; aanvang 3 uur. Er zal een bestuursverkiezing plaats heb ben, waarna de heer R. Ha goor t, van Utrecht, lid van het Verbondsbestuur, refe- reeren zal over het onderwerp: ,.De taak van Patrimonium ten opzichte der werk- loozen". Dit zeer urgente onderwerp zal zeer zeker een groot aantal bezoekers trekken. Er is ruime gelegenheid voor bespreking. ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. Ie benoemd tot ridder In de m Oranje-Xa.«>?au, W. J. Koken lid van ad der gem. Kerkrade: Is de gouden eere-medaille. verbonden orde van Orarie-N&s-sau, toegekend aor G. C. P. Peerbolte, oud-klokkenist aan r?"-'-huis-toren in dienst. de>r geni. Zaitbomi DEPARTEMENT VAN BINNENL. ZAKEN Bij K: B. Is aan den commies bij het depar tment va.n BillnenI. Zaken W. C. Eyckelhof verzoe,k «K*™01 ontslag ale zuod.n.g ROFFELRIJMENj SCHREEUWENDE VEE REN Anneke mag mee met vader Naar de kippenmarkt. Wat fijn Anneke weet ivat een mooie Veertjes daar te vinden zijn. Onder kinderlijk gekeuvel Komt ze aan het feestterrein. Anneke's vergulde krullen Dansen in de zonneschijn. Vader houdt ze aan een handje Maar dat gaat maar éven goed, Tot ze voor een prachtig veertje Vader wel vergeten moet. Ansje ivringt zich door de beenen Van de breede boeren heen, Eén en al verzamelwoede; Pa staat moederziel alleen. Met een handvol bontgekleurde Veertjes keert ze van de jacht; „Dat is nikshè pa, die vieze!" Zegt ze somber; vader lacht: ,flee, we vinden nog wel mooie! Kom, geef vader nu een hand!" En zoo komen ze getweeën Bij een volle kippenmand Die, wat hoog voor 't kleine meisje. Op een stapel kisten staat, En een prachtbos blanke pluimen Voor haar neusje spelen laat. Maar dat is te veel verleiding: Ansje grijpt en rukt er aan Oei!een ijselijke angstkreet: Aan dé veeren zit een haan! Anneke beeft op haar beentjes, Trekt pa mee, en stamelt: „O! Ga maar gauiv mee verder vader, Want dié veeren schreeuioen zoo (Nadruk verboden.) LEO LENS UIT HET SOCIALE LEVEN BOND FAN KLEERMAKERSPATROONS IN NEDERLAND. Zomervergadering te Apeldoorn. De Bond van Kleermakerspatroons hield in Apeldoorn zijn zomervergadering, waarop o.m. besloten werd de naam van den bond te veranderen in Bond van Maatkleedingbe- drijven in Nederland. Het bondsbureay zal vanaf 1 Juli gevestigd zijn te 's-Gravenhage, tot administrateur werd benoemd de heer C. Rot. De liter C. Rot hield een rede over „Reclame". Het verzoek der Apeldoornscha Winke'iersveroeniging om adhaesie te betui gen aan haar adres aan den Minister van Soc. Zaken betreffende ouderdomsverzorging voor; den middenstander werd aangehouden. Eenige deelnemers aan de wedstrijden om vereenigingen, gehouden te Zoelen bij TieU van Nederland voor de landelijke ruiter. De dwars door een personenrijtuig heengereden locomotief nabij het slation Glasgow. Twee personen werden gedood en 85 gewond. Het tweede bataljon van het Royal Berkshire Regiment scheept zich te Southampton op de fleur alia" in voor. het nabije Oosten en Britsch-Indië Met <ten bouw van het SportfondsenbacL te Haarlem begint men reeds flink op te schieten. Men is nu bezig, aan de overkapping.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5