Passagiersschip in vlammen MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND SAARPROBLEMEN 'l De Saarproblemen zullen dat stond jtrouwens wel vast alleen met de aan staande .volksstemming niet uit de wereld zijn. Wanneer we daarvan nog niet doordron gen waren, heelt de Fransche regeering er wel zorg voor gedragen, dat we het tijdig en goed zullen besellen. In haar enkele dagen geleden gepubli ceerd memorandum aan het Volkenbonds- secretariaat heelt ze eens een leerzaam overzicht gegeven van de kwesties, welke door de volksstemming zullen opgeworpen worden en zij heelt daaa- den goeden raad aan toegevoegd, dat de Volkenbondsraad reeds thans deze vraagstukken zal bestu- deeren om zoo spoedig mogelijk na de stemming een en ander zijn beslag te doen krijgen. De Fransche regeering vestigt dan ten eerste het oog op de rechtskundige vragen, die aan de orde komen. Zoo zullen er waar borgen gemaakt moeten worden voor de .veiligheid en rechtszekerheid van alle inter nationale inwoners, die zich in den loop >an de vijltien jaren Volkenbondssouverei- niteit in het Saargebied hebben gevestigd en er hun kapitaal hebben belegd. Zonder het te noemen, doelt de Fransche regeering hier natuurlijk op het geval, dat de keuze op terugkeer naar Duitschland mocht val len. Hetzellde geldt voor haar verlangen, dat voor de inwoners volkomen gelijkheid gewaarborgd zal worden en geen onder scheid van taal, godsdienst ol ras zal wor den gemaakt. Mocht het gebied Fransch worden zoo zegt het memorandum dan is daar natuurlijk geen gevaar voor. Verder heelt de Fransche regeering het Over de noodzakelijkheid van de eerbiedi ging van de in de vijltien jaren verkregen rechten van de bevolking op het gebied der sociale verzekering en der pensioenrechten, die zulk een belangrijke plaats innemen in 't gebied dat „zoo culmineerend industrieel" is. Er moet, naar haar meening, een arbi tragerechtbank worden ingesteld, die nog Vijltien jaren na de stemming moet funo- tionneeren. En dan wijdt ze een belangrijk gedeelte Van het memorandum aan de kwestie der mijnen, die Duitschland terug moet koopen van Frankrijk tegen een som betaalbaar in goud, wanneer 'het gebied aan Duitschland wordt toegekend. Gezien den toestand op in ternationaal monetair gebied, verwacht Frankrijk bij die betalingskwestie groote .vertragingen en ondertusschen moet de ex ploitatie van de mijnen worden voortgezet. .Twee mogelijkheden noemt het Fransche memorandum in dezen: voortzetting van de Fransche exploitatie ook al is het land on der Duitsche souvereiniteit gekomen ol in werking treding van het nieuwe regiem tot dat de kwestie van de aankoop der mijnen Ten slotte is de Fransche regeering be zorgd over de vraag van het betalings- miuuei in het Saaigebied, een kwestie die natuurlijk ook alleen maar aan de orde komt wanneer de Saar Duitsch wordt. Ook in dezen acht zij onderhandelingen wensche- lijk onder de auspiciën van den Volken hond. Het Fransche document is buitengewoon helder en duidelijk geredigeerd en stelt zich op strikt technisch terrein. Maar ondertus schen is het een knap propaganda-instru ment voor de handhaving van den status quo Terecht zegt het Vaticuansche blad „Os- servatore Romano", dat het Fransche docu ment in ieder geval de lundamenteele ver dienste heelt de concrete consequenties van iedere beslissing van het Saarlandsche volk hij het aanslaande plebisciet in het licht te stellen. Deze nieuwe methode van het stel len van het Saarprobleem stelt de Saarlan- ders in staat alle consequenties, nabije en latere, van hun stemming te wikken en te wegen. Ook de Volkenbondsgouverneur van het Saargebied, Knox, heelt op de economische consequenties van de stemming gewezen in een schrijven .van het Volkenbondssecreta riaat. Daar de moeilijkheden inderdaad alleen zullen ontstaan als het Saargebied weer Duitsch wordt, spreekt 't vanzelf, dat zulke memoranda Berlijn allesbehalve aangenaam zijn. De indruk, die het Derde Rijk op de socialistische en de roomsche bewoners van het Saargebied heelt gemaakt is toch al weinig gunstig voor het resultaat der volks stemming, dat aan de Duitsche regeering het meest aangenaam zou zijn. Nu er deze handige Fransche propaganda van Parijs nog bijkomt, zal het den Duitschers nog moeilijker vallen om de weifelende Saarlan- ders te overreden. Ook te Genève is men van meening, dat het Fransche memorandum in het Saar gebied een geweldigen indruk zal maken. De voornaamste anti-Hitleriaansche bladen in het Saargebied: de socialistische Volks- stimme, het blad der autonomisten de Ge neral Anzeiger en de roomsche Saarpost zijn het er zelfs al over eens, dat men zich met den inhoud van het Fransche schrijven geluk kan wenschen. Een uitvoerige en' op de zaak ingaande Duitsche bestrijding is vooralsnog achter wege gebleven. Alleen heeft een officieuze Duitsche mededeeling gezegd, dat alle toe spelingen op het scheppen van een toestand, na terugkeer van het Saargebied bij Duitsch land, die de kenmerken draagt van inter nationale bemoeiing, in strijd zijn met het yerdrag van Versailles. Het zal ons benieuwen ol de Volkenbond óók zoo zal oordeelen. Waarschijnlijk 133 dooden Razende vlammenzee na bliksem-slag Blusschen onmogelijk, reddingswerk bijna ondoenlijk In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is, niet ver van de kust van New-Jersey, brand uit gebroken op het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castle", 11000 ton groot, dat terugkeerde van een vacantietocht naar Cuba. Het vuur is blijkbaar ontstaan doordat na bliksem des nachts in de olietanks is geslagen, die zich in het middenschip bevinden. Het vuur greep zóó snel op zich heen, dat het onmogelijk was, maatrege len tot inperking te nemen. Het groote schip stond spoedig geheel in vlammen. Vele passagiers kwa men in de hutten om of verdron ken. Te Spring Lake aan land ge zette leden van de bemanning heb ben een indruk van de ramp gege ven. De vlammen breidden zich met ongelooflijke snelheid over het geheele dek uit en de ijlings ge alarmeerde bemanning kon niet meer in de gangen der kajuiten doordringen, zoodat men er zich toe moest beperken de patrijspoor ten van het dek af in te slaan. De „Morro Castle" was in en kele minuten veranderd in een gloeiende oven. Vele passagiers trachtten zich te redden door in zee te springen. Vele anderen moeten in hun hutten omgekomen zijn, daar de geweldige rookont wikkeling iedere poging tot ont koming onmogelijk maakte. Volgens mededeelingen van de eerste ge redden, zijn minstens zes reddingsbooten in allerijl gestreken maar toen des morgens te tien uur een vliegtuig om het brandende schip cirkelde, deelde het per radio mee, dat opnieuw twee booten werden gestreken. Over het aantal geredden en omgekome nen loopen de berichten nogal uiteen. Om half tien Zaterdagmorgen waren hon derd vijftig tot tweehonderd overlevenden aan de kust van New Jersey aan land ge bracht. Later waren nog door verschillende te hulp gesnelde schepen in totaal 154 personen geborgen en te New York geland. Voor de kantoren der Ward-scheepvaart- maatschappij en bij de landingspier speel den zich hartverscheurende tooneelen af onder de menschen die daar waren saarn- gekomen om hun verwanten af te halen. Men nam Zondag aan dat ongeveer 130 personen om het leven zijn gekomen. Tal van lijken zijn reeds aangespoeld. Een dichte mist verhinderde het uitzicht, terwijl een hevige Noordooster-storm woed de. Drie New Yorksche politlebooten moes ten door den storm terugkeeren zonder dat zij de plaats des onheils hadden kunnen bp reiken. Een der booten kon in twee uur slechts anderhalve mijl vooruitkomen. Of er van schuld sprake is, kan nog niet uitgemaakt worden. De waarnemende ge zagvoerder van de „Morro Castle" bevond zich Zondagmorgen nog met eenige man nen aan boord van het brandende schip. Volgens mededeelingen van leden der be manning heeft een groot aantal der slacht offers onder de passagiers geweigerd in de booten te gaan, bevreesd als zij waren ons de vlammen te passeeren en ook voor de ruwe zee. En het was voor hen, zeiden ze, de hoogste tijd om weg te varen De dooden en vermisten Volgens latere berichten heeft de ramp ver moedelijk aan 133 personen het leven gekost, hoewel er nog hoop was, dat overlevenden aangebracht zouden worden door schepen, die geen radio aan boord hebben. Verholen van geredden. Uit verhalen van geredden is ge bleken, dat het vuur zoo razend snel om zich heengreep, dat er aan blus schen niet te denken viel. In zeer kor ten tijd stond het schip van voor tot achter in lichter laaie. De om middernacht gealarmeerde beman ning zag geen kans meer aan dek te komen en moest langs den buitenkant van het schip trachten boven te komen. Zij hebben toen verscheidene passagiers nog door de stukgeslagen patrijspoorten naar buiten weten te Lekken, want de gangen stonden al in vlammen. De kapitein van het schip heeft het ongeluk niet overleefd. Hij overleed aan boord van z.ijn in vlammen staand schip des morgeus half tien aan hart verlamming. Een der geredden verfeltr Wij trachtten nog het vuur met behulp van brandslangen te bestrijden, maar alles was tevergeefsch. Derhalve werd bevel ge geven, de sloepen aan stuurboord te strij ken. Aan bakboord was van het strijken der sloepen geen sprake, daar de wind de vlam men dien kant uitjoeg. Nog enkele minuten had ik gelegenheid, met mijn blikken de zee af te zoeken, maar ik zag niemand meer, hoewel ik zeker weet, dat tal van menschen in hun wanhoop over boord gesprongen zijn. Toen begaf ik mij in de laatste sloep. Nog even bleven wij wach ten, of er nog meer overlevenden waren, hoewel onze sloep reeds overvuld was. Maar niemand kwam meer opdagen. Toen stieten Aldus verhaalde 'deze geredde waar schijnlijk een der allerlaatsten, die nog het in lichterlaaie staande schip konden ver- Te Spring Lake is een vlot aangedreven met één der opvarenden van de „Morro Castle". Hij verhaalde, dat hij, samen met verscheidene andere passagiers, het brandende schip had verlaten. De een na den ander was echter van het vlot afgeslagen, zoodat hij tenslotte als eenig overgeblevene den vasten wal bereikte. Eenigen tijd later kwamen in ver scheiden plaatsen langs de kust ook sloepen met geredden van de „Morro Castle" aan. Om halftien Zondagoch tend hadden aldus ongeveer 300 ge redden de veilige kust bereikt, van wie de meesten te Seagirt voet aan wal zetten. De geredden waren er verschrikke lijk aan toe. De meesten waren nog in nachtkleedij, daar de vlammen met zulk een razende snelheid om zich heen hadden gegrepen, dat de men schen zelfs den tijd niet hadden ge had, zich nog te kleeden. Dientenge volge hadden zij tijdens hun wanhoops tocht bittere koude geleden, en de meesten waren dan gok volkomen uit geput. Een der passagiers, die wel is waar zonder brandwonden maar toch in uitgeputten toe stand door een der reddingsbooten aan land was gebracht, nl. een zekere fabrikant Ja mes York, heeft eveneens een droef relaas van zijn wedervaren gegeven. Omstreeks halfvier in den nacht, zoo vertelt York, hoor de ik een kloksignaal. Ik schrikte uit mijn slaap op met het vermoeden dat er iets met het schip niet in orde was. Toen ik mijn bovenkleeren had aangetroken rukte een matroos de deur van mijn cabine open, pakte zonder een woord te zeggen mij beet en trok mij door de gang de trap op naar hoven. Boven op het dek aangekomen zag ik'plotseling een gloeiende vlammenzee voor mij. Het was toen al niet meer mogelijk op het voordek te komen, waar de matrozen in koortsachtigen haast bezig waren de red dingsbooten neer te laten. Om mij heen stonden slechts een paar mijner rcisgenoo- ten. Anderen zag ik met brandende kleeren het vuur ontvluchten, Matrozen ijlden met natte doeken te hulp. Direct na het uitbreken van den brand probeerde de bemanning het vuur te blus schen, doch al spoedig zag zij het onmoge lijke hiervan in. Voor zoover ik heb kunnen zien, konden allen, die zich aan dek bevon den, zich in de booten begeven. Ik zelf zag geen kans in een boot to komen en 9prong over boord. Als een wanhopige zwom ik om van het schip weg te komen en juist op het oogenblik dat mijn krachten mij dreigden te begeven, werd ik door een red dingsboot opgepikt. Totzoover het verhaal van James York. Op grond van de verhalen der overleven den en de bemanning van het ongeluksschip kan men thans eanigszins tot een recon structie van het gebeurde komen. Alles wijst erop, dat de brand is ontstaan door blikseminslag, te meer daar het schip zich op dat oogenblik juist in een zwaar onweer bevond. De meeste slachtoffers zijn of levend in hun hutten verbrand of jammerlijk ver dronken. Want het was een onmogelijkheid zieh bij deze hooge z.ee nog drijvende to houden. De ondoordringbare duisternis, waarin als een helle fakkel de „Morro Castle" opvlamde, maakte het voor de red dingsbooten en de schepen, die ter hulp wa ren gesneld, zoo goed als onmogelijk de schipbreukelingen op het woelige water ie zien drijven. Nadere bijzonderheden NEW-YORK 10 Sept.. Het stoomschip „Morro" Castle", dat neg steeds brandt, lig: thans nog sleoht9 60 M. van het strand bij AsWburv Pare aan den grond. De bovenste dekken zijn volkomen uitgebrand. Heden zullen de federale autoriteiten een aanvang maken met het officieële ondeu1- Hat is den officieren van het schip streng verboden de pers mededeelingen over den brand te doen. De bladen geven uitdrukking aan hun verwondering over hot feit, dat tüssdhicn het uitbreken van den brand en het alarmceeren der passagiers minstens een uur is verloopen Daar het Zondag nog niet mogelijk was de dekken te betreden, heersrht nog volkomen onzekerheid over het aantal dooden, temeer daar van vele personen nog niet kan worden vastgesteld of zij zijn omgekomen of gered. Gister avond deelde de Ward-line d evolgende cij fers mede: overlevende passagiers 221, man schappen 171, officieren 0 dooden: 45; ver misten: passagiers 52, manschappen 59. NEW-YORK, 10 Sept. Gistermiddag is de storm gaan liggen. Kustvvachtvaartuigen zoeken nog steeds naar eventueele over- levende'n en verdronkenen. Gisteravond war ren brandweerlieden nog steeds met de blus- sching bezig. Eerst in de loop van Zondag is het vuur op de lading overgeslagen. De Ward-Line deelde Zondagavond mede, dat 560 personen zioh aan boord haddein be vonden, waarvan 389 zijn gered, n.I. 22i passagiers en 168 leden der bemanning, het aantal dooden en vermisten zou dus 171 moeten bedragen. 17 doodé passagiers zijn reeds geborgen, De textielstaking in Amerika WASHINGTON, 10 Sep. De Textielbe- middelingscommissie heeft gisteren een aan vang gemaakt met haar pogingen om een arbitrage in de textielstaking te bespoedi gen. De voorzitter der commissie John Wi- nant heeft den leider van het katoen- en textieiinstituut George Sloon uitgenoodigd Maandag met de commissie samen te ko men ter bespreking van de voorstellen der stakingsleider. De werkgevers hadden het Zaterdag door Gorman ingediende voorstel betreffende een wapenstilstand genegeerd. Gorman stelde voor, dat alle fabrieken zouden worden gesloten terwijl de bemid delingscommissie zou trachten het lonflict tot een oplossing te brengen. Posters der vakvereeniging zouden die fabrieken be schermen. Toen Gorman gisteren laat op den dag nog geen antwoord had ontvan gen van de vertegenwoordigers der indus trie, stelde hij, als uitersten termijn voor het geven van een antwoord op zijn voor stellen, het tijdstip Maandagmorgen 6 uur vast. De bemiddelingscommissie tracht thans een verscherping van den toestand te voor komen, terwijl duizenden soldaten in Noord en Zuid-Carolina als hulptroepen in gereed beid worden gehouden voor het geval, dat heden nieuwe onlusten zouden uitbreken wanneer vele fabrikanten zullen trachten hun fabrieken te openen. Gormen raamde het aantal stakers dat he den niet aan het werk zal gaan op 500.000. HITLER SPREEKT TOT DE S.A. 30 Juni heeft niets aan de verhouding verander Hitier heeft Zaterdagmorgen in de vroegte In de twaalf achter ons liggende maanden is de eene positie na de andere in ons bezit gekomen. Niemand, die niet blind wil zijn, kan gelooven, dat de SA overbodig zou kun nen zijn of misscl>cn zelfs van zelf zal af treden. Deze twaay maanden waren evenwel ook een tijd van scheppenden arbeid in de natio naal socialistische beweging zelf. Enkele maanden geleden heeft zich een zwarte schaduw over onze bewe ging geworpen. Vele tegenstanders meenden, dat zij den tijd zouden kun nen zien komen, dat de macht der na- tionaal-socialistische partij misschien ten einde zou gaan. Ik heb u, mijn kameraden, ontboden, om u drie dingen te documenteeren: 1. De SA heeft evenmin als eenige andere instantie der partij met deze zaak iets te maken. 2. Om allen te laten zien, dat mijn verhouding tot u.mijn kameraden, pre cies dezelfde is als sedert 14 jaren en 3. om onze vijanden te laten zien, dat de partij staat en dat haar SA en SS staan als garantie der nationaal- socialistische beweging. Allen die mochten gelooven, dat er ook slechts een barst gekomen is in deze geledingen, vergissen zich. Wanneer iemand zich verzondigt aan den geest van onze beweging, wanneer hij zich verzondigt aan den geest van mijn SA, dan treft dat niet deze SA, maar slechts diegene zelf die het waagt zich daaraan te verzon- De SA-man en de SA-leidpr kan niets anders zijn dan trouw, gehoorzaam, gedisciplineerd, bescheiden, offervaar dig ofhij is geen SA-man. Hitier spreekt tot de jeugd en tot de vrouwen In het stadion te Neurenberg heeft Hitier Zaterdagmiddag het woord gevoerd voor 60.000 Hitler-jongens. Hitier zeide o.a.: „De dag zal komen dat wij allen één zullen zijn om ons volk kracht en sterkte te geven. Jullie moet in je jeugd in je opnemen en leeren, wat wij eens in geheel Duitschland gaarne zullen zien. Wij willen eens één Rijk zien en julle moet daarvoor reeds opgeleid worden in één organisatie. Want jullie zijn vleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed en in jullie brandt dezelfde geest die ons beheerscht!" Voor de nat.-soc. vrouwen hield de Rijks kanselier eveneens een rede, waarin hij o.a. zeide: „De nat.-soc. beweging heeft van het begin af in de vrouw de trouwste helpster niet alleen gezien, maar ook gevonden. Het gemoed der vrouw heeft in alle tijden op den geest van den man ingewerkt. De Duitsche vrouw heeft begrip voor datgene, wat de natuur haar heeft meegegeven, zooals de man bij dit inzicht der vrouw niet langer behoeft te vreezen, dat hij uit zijn po sitie als man wordt verdrongen. Men zou kunnen zeggen, dat de wereld der vrouw een kleinere is, want haar we reld is haar man, haar familie, haar kinderen en haar huis. Waar zou ech ter de grootere wereld zijn, als nie mand de kleinere wilde verzorgen? Wij verzetten ons er tegen, dat een individualisme van de meest bedor ven soort wil uiteen rukken, wat God heeft samen gebonden". De Volkenbondsraad Rapporten L z. het Saargeied. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag een rapport van den president der commissie oor het Saargebied aangehoord. Aloisi, de rapporteur, wees er op, dat de commissie den laatsten tijd met kwesties te doen heelt gekregen, die haar volmachten overschrij den. Hij noemde daarbij verschillende brie ven van den president der Saarregeering en het memorandum van 4 Sept. Op voorstel van voorzitter Benesj besloot de raad, de volmachten vanl de commissia te verruimen, zoodat zij ook deze kwestie kan onderzoeken en den raad aanbevelin gen daaromtrent kan doen toekomen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou zette daarop het Fransche standpunt uiteen. De Fransche regeering verlangt, dat de stemming plaats vindt op de basis van de bepalingen van het vredes- •drag. Zij zal ieder resultaat der stem ming aanvaarden, ze heeft echter van geen der drie mogelijkheden, die het verdrag be vat, afgezien. De Fransche regcering wil, dat de" stemming in volledige vrijheid en onpartijdigheid plaats vindt. De economische nood in Duitschland K, W. P. meldt uit Berlijn, dat in verband met de steeds stijgende economische moei lijkheden de nat.-soc. regeering zich genood zaakt heeft gezien een heele reeks nieuwe loonsverlagingen in werking te doen treden, zonder dat de pers er ook maar een woord over gezegd heeft. De loonsverlaging, die thans is ingevoerd is des te zwaarder, om dat de prijzen van de levensmiddelen wee* belangrijk zijn gestegen. In verband met het steeds nijpender ge brek aan grondstoffen is de werktijd in de textielfabrieken reeds ingekrompen lot 36 uur. Juist voor deze takken van industrie doet zich de nood heel bitter gevoelen. In de automobiel-industrie wordt nog druk gewerkt in verband met het feit, dat heel Duitschland gemotoriseerd wordt. Nu beweert men wel, dat de synthetische rub ber van dezelfde kwaliteit, is als de rubber uit de koloniën, maar het kunst-product is veel te duur. PRINS GEORGE EN VERLOOFDE UIT ZUID SLAVIE VERTROKKEN. Uit Londen: Prins George van Engeland en zijn verloofde, prinses Marina van Grieken land, zijn, vergezeld van prins Paul en prinses Olga van Zuid-Slavië naar Muenchen vertrok ken. Heden zullen zij doorreizen naar Parijn, de prinses eenige dagen zal doorbrengen bij haar ouders. Prins George zal waarschijn lijk in het midden der volgende week per vliegtuig naar Londen vertrekken. Uit New York: In het plaatsje Princess Anne (Maryland) is het tot ongeregeldheden gekomen. Nadat een neger en een blanke ru zie hadden gekregen, ontstond een algemeene vechtpartij, welke den gehèelen avond voort duurde en waarbij ten slotte 200 blanken en 1100 negers tegenover elkander stonden. De blanken bleven meester van het terrein. Hoe- eel personen bij de vechtpartij om het leven zijn gekomen en hoeveel er gewond zijn, is nog niet bekend. Zwitserlands afwijzing van Sovjet-Rusland Uit Parijs: De Weensche berichtgever van Liberté beweert, dat wegens de afwijzende houding van Zwitseiland tegenover de Sovjet-Unie de toestemming zou zijn ge vraagd en verkregen der Oosten rij ksche re geering den zetel van den Volkenbond to verleggen naar Weenen. Voorts beweert de Liberté, dat de ver plaatsing reeds de volgende week zou ge schieden. Een bevestiging van dit bericht van de Liberté is niet verkregen. (Reeds eenigen tijd verluidt, dat Barthou het daarheen wil sturen, dat Weenen Vol kenbondszetel wordt inplaats van Genève Zwitserlands houding zou daar nu de ge schikte aanleiding toe kunnen zijn. Een ne ven-voordeel voor de Fransche Europeesche politiek zou wezen, dat Oostenrijk hierdoor „geneutraliseerd" zou kunnen worden. Red.). Terug naar den handenarbeid Uit Milaan: De gevolmachtigde van de oond van industrie-arbeiders, Tullio Cianettl heeft een groot plan ontvouwd om dc werk loosheid in Italië te verminderen, door ver laging der arbeidsuren en de vervanging van machines door menschen. Het plan is gebaseerd op het ploegenstel- sel, vermindering der werktijden, afschaf fing van overuren en inkorting van alle rationalisatie-stelsels. Weerbericht. Hot dunne pijltje geeft den vorigen stand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Helsingfors 768.4. Laagste stand te Janmayen 744.4. Stand vanmorgen halftwaalf 765.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit zuidelijk® richtingen, licht tot half bewolkt, droog overdag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.55 uur tot 's morgens 5.59 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 1.92 2.St Rreieach 2.90 1.94 K-hl 4.41 3 00 Mnxan 4.?8 0.00 Diedeshelm 0.98 0.00 Mannheim 3.19 3.29 Lohr 0.76 0.76 Mainz 0 76 0.40 2 0*2 2.06 1.03 1.00 1.96 1.98 -0.12 1.10 1.54 1.59 Heden Vorig Maastricht 40.49 40,10 Lobith 9.94 10/11 Nijmegen 7.65 7,70 St Andries 2.70 2 42 Arnhem 7.79 7.72 Vreeswijk lw 0.35 0,17 Wester voort 8.27 8,30 Deventer 2.00 2,05 Kampen -0.08 -0.l6 Ejsden 45.81 00.00 Grevenbicht 27.58 27.47 Venlo K'.8o 10.78 Grave (sluis) 3.52 3,57 St Andries 0.77 0.58 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 De regeeringscommissie in het Saarge bied heeft den yrijwilligen arbeidsdienst verboden. De Duitsche regeering heeft daartegen geprotesteerd en de regeeringscommissie op gewekt Duitsche werkkampen te bezoeken, indien zij mocht twijfelen aan het niet militaire karakter daarvan. ONDERWIJZERES OVERVALLEN EN BEROOFD. Te Chicago is een onderwijzeres, die 1552 dollar aan achterstallig salaris van de ge meente had ontvangen en dadelijk op weg was gegaan om haar schulden bij bakker, slager, kruidenier enz. te betalen, door gangsters, die haar gangen hadden gevolgd, op een stil gedeelte van den weg overvallen en beroofd. LAND VERHUIZENDE ASSYRIERS. Er is een overeenkomst totstand gekomen tusschen de repeeringen van Irak en Syric, betreffende het overbrengen van 1400 bloed verwanten van de Assyiïërs, die verleden jaar van Irak naar Syrië trokken, naar dat zeilde land. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN IN EEN GARNIZOEN BIJ CONSTANZA Uit Boekarest: Onder de manschappen van een bij Constanza in garnizoen liggend regiment hebben zich verdachte vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Er zijn reeds zeven militairen aan de gevolgen overleden. Men vermoedt, dat de soldaten onwel zijn geworden door het gebruik van bedorven vleesch. Mogelijk is ook, dat het water ver giftigd was. Nader wordt gemeld, dat meer dan dertig mannen in het hospitaal moesten worden opgenomen. WASHINGTON.10 Sept. In zijn laatste rapport over de herstelwerkzaamheden van de New-Deal, "dat gisteren is uitge bracht, geeft Donald Richberg uiting aan zijn teleurstelling over het feit dat het aan tal personen zonder werk en steunbehoefti gen zoo hoog blijft. Desondanks is hij van meening, dat de V.S. uit de depressie zul len komen. Het volk is uit de diepte dei- ergste depressie gekomen en beweegt zich gestadig voorwaarts in het proces van een definitief economisch herstel. Coblens Trier iKhrort We&el Emmerik Dusseldorf HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsen® tüd) 11 Sept. Deifzfll 0.37 12.39 HellevoetsL 4.15 16.34 Terschelling 9.56 -2.17 Willemstad 5.07 17.23 Harüngen 10.45 28.90 Brouwersh. 3.27 16,46 Den Helder MO 2U.4 Ziertkzee 4.U9 16.16 IJmulden 4.16 16.35 Wemeldinge 4.28 16,41 Hoek V. Holt. 3.22 16.48 Vlisslngen 2.33 14.43 Scheveningen 4.42 17.08 Terneuzen 3.02 15,16 Rotterdam 5.37 17.36 Hansweert 4.00 16,04 VONDSTEN UIT HET „HORDENr TIJDPERK". Uit Rostov: De oudheidkundige expeditie in het Don-gebied, welke onderzoekingen verricht in de streek, waar het verbindings kanaal van de Wolga met de Don zal ko-< men, heeft ruïnes gevonden uit het „horden- tijdperk". De leden der expeditie hebben voorts verscheidene graftomben gevonden uit verschillende tijdperken, waaronder zeer belangrijke uit de derde eeuw. DE STRIJD VAN DEN GRAN CHACO LEEFT WEER OP. LA PAZ, 10 Sept. Gisteren is een officfr eel communique uitgegeven waarin mel ding wordt gemaakt van een verpletterende overwinning der Boliviaansche troepen ia de Carandaity secter waarbij den Paragu- eeschen troepen verliezen werden toege bracht van 550 dooden en duizenden gewon den. De ditmaal gevoerde veldslag betee- kent een hernieuwde opleving van den strijd tusschen Bolivia en Paraguay om den Gran Chaco. Het communique deelt mede, dat de Boliviaansche troepen er door een omsingelende beweging in zijn geslaagd de troepen van Paraguay te dwingen hun positie in den steek te laten en in verwar ring terug te trekken. MIJNSTAKING IN BELGIS. Ingang 17 dezer. Op het buitengewoon congres der Bel gische socialistische mijnwerkers Zondag te Brussel gehouden, is met algemeene stem men besloten met ingang van 17 Sept. a.s. in alle steenkolenmijnen van het land den arbeid te staken, als protest tegen de loons verlaging. De mijnwerkers, wier stakingskassen niet bijster ruim gevuld zijn, rekenen op den steun van andere vakbonden, o.a. op die van de metaalbewerkers. Bovendien hopen zij min of meer op een algemeene werk staking. De commissie uit de vakbonden zal eerstdaags vergaderen om den toestand te bespreken en om een besluit te nemen met betrekking tot de algemeene staking, die zooals gezegd door de mijnwerkers wordt voorgestaan. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 53. Zoodra mijnheer Pimpelmans weer in het zadel zat zette de schimmel er de sokken in, dat het een lust was. De hand wagen zwaaide van links naar rechts en de eigenaar, die eerst tevergeefs geprobeerd had, hem bij te houden, stond het eigendom van zijn baas star van ontzetting na te staren. 5i. Toen het boveneind der straat bereikt was, wist de schimmel nog steeds van geen ophouden. Hij vloog weldra met zijn sleepje langs de havenkant, waar een rij paaltjes stond. Hij wilde nu, evenals hij dat in het paardenspel gewend was, een sierlijke slan- genlijn om de paaltjes beschrijven. Wordt Woensdag vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2