$iimm Cci&sdjf dEmtrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Gratis lezen tot 1 October Herdenkingsdag „Valkenheide" MEDDENS' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5268 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang abbertrntieprijjEit: Van 1 tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij conlracl belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v_ wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratisVriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen. De namen geve men op aan De Administratie van dit blad RUSLAND IN DEN VOLKENBOND? En wat zal Nederland doen? De met groote waarschijnlijkheid voor de deur staande toelating van de Sovjet- Unie als lid van den Volkenbond is een zaak, die ons als goede vaderlanders niet onverschillig kan laten. Hier wordt door de drie groote Euro- peesche mogendheden een politiek spel gedreven, dat naar onze overtuiging, hoogst gevaarlijk en onverantwoordelijk Wanneer men zich op het standpunt stelde, dat Europa zoo niet alle dan toch véél heil van den Volkenbond en zijn voornaamste doel: de ontwapening, te verwachten heeft, zou er misschien nog iets te zeggen vallen voor het binnenhalen van de Sovjet-Russische regeering in de vergadering der volken. Verwezenlijking van het ontwapeningsideaal en daarmee de voorloopige uitbanning van den oorlog zou een geregeld overleg met Moskou in de Geneefsche bijeenkomsten, ondanks de daaraan overigens klevende ernstige bezwaren, verantwoord doen schijnen. Zóó staan de zaken evenwel niet. Het lijkt er in de verste verte niet op, dat alleen de toelating van Rusland in den Volkenbond nog noodig zou zijn om een éclatant succes op ontwapeningsgebied te waarborgen. Veeleer is het zóó, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bar- thou Rusland, evenals het vóór den oorlog was, weer aan Frankrijks politiek plan voor Europa wil dienstbaar maken en het daarom zoowel in zijn zoogenaamd Oost-Locarnopact als in den Volkenbond wil rangschikken. De Fransche redenee ring, dat het toch zoo goed zou zijn den Volkenbond meer universeel te maken door Rusland er in te halen, zal niemand verblinden, die er op let, dat twee zoo belangrijke staten als Japan en Duitsch- land zich officieel en ook practisch aan de Geneefsche vergaderingen hebben onttrokken en voorloopig wel niet op hun schreden zullen terugkeeren. Evenmin schijnt het toelaten van Rus land noodig of ook maar wenschelijk om de andere daarvoor aangevoerde reden, dat het Moskou's Aziatische en anti- Europeesche politiek zou wijzigen, het communistisch gevaar van de koloniën der West-Europeesche staten afwenden en dat de machthebbers te Moskou er door gewend zouden worden aan meer normale diplomatieke methoden en ge bracht tot een politiek van internationale samenwerking. Immers ook zonder dat Sovjet-Rusland regelmatig aan de Geneefsche samenspre- kingen meedeed, is het reeds geruimen tijd bezig met het opgeven van zijn Nim rodshouding. De hand die eenmaal, als vuist gebald, „tegen allen" was, wordt reeds lang naar alle zijden heel vriende lijk uitgestoken. De politiek, die aanvan kelijk zeer openhartig op de wereldrevo lutie gericht was, is reeds sinds enkele jaren niet zonder groote noodzaak althans paar het uiterlijke gewijzigd in een streven naar samenwerking met de eertijds zoo verfoeide „kapitalistische" staten. Wij mogen ook zonder dat de deur te Genève voor de bolsjewistische diplomaten wordt geopend, met een ge rust gemoed afwachten, dat het proces van steeds soepeler schikking van Mos kou naar de economische en politieke feiten, zich verder zal voltrekken. Er bestaat geen enkele aanleiding om het den huidigen machthebbers te Moskou, door erkenning van hun onrechtmatig verkregen en op een schrikbewind steu nende positie, gemakkelijk te maken om zich te handhaven. Integendeel zulk een erkenning zou met de goede moraal, die ook in het internationale leven den toon behoort aan te geven, slecht te vereenigen zijn. Wij sluiten, aldus redeneerend, werke lijk de oogen niet voor het streven der Sovjets om langs den weg van organisa tie en industrialiseering de Russische volken op een materieel hooger peil te brengen. Maar we verfoeien de beginse len waaruit deze revolutionaire regeering leeft en den geest, die haar handelingen leidt en we keuren op dien grond ten strengste elke toenadering tot een staat, 'die uitgesproken en agressief anti-chris- Lelijk is, af. De weg van het opportunisme is altijd een uiterst gevaarlijke weg. Steeds moeten de beginselen in het oog gehouden worden, want beginselen werken onverbiddelijk door. Ook zekere verbeteringen in staatkundig en maat schappelijk opzicht door de Fransche Revolutie teweeggebracht zijn ondei ons nooit ontkend, maar de geest waaruit die revolutie haar kracht putte is altijd door onze volksgroep als hoogst verderfelijk bestreden. Op principieele gronden zouden wij het dan ook betreuren wanneer de Ne- derlandsche regeering bij de stemming over de toelating van Sovjet-Rusland in den Volkenbond een onzeker geluid zou doen hooren. Het land waarop meer dan eenig ander ter wereld het calvinistisch christendom zijn stempel heeft gedrukt en dat zich tot dusver, niet zonder verband daarmede, van erkenning der Sovjet- regeering heeft onthouden, behoort te Genève geen andere houding aan te nemen. b.v. door de stemming te ontwij ken. Het kloeke voorbeeld van het kleine Zwitserland behoort, naar onze overtui- ging, door Nederland gevolgd te worden en een duidelijk „neen" moet klinken te genover de kortzichtige en met geen hoo- gere beginselen rekenende politiek der groote mogendheden. Tegenover hun „practische" redenee ringen, die wij hierboven reeds bestreden hebben, kan behalve onze principieele zienswijze bovendien nog gesteld worden de overweging, dat de Sovjet-regeering zij moge zich op het oogenblik. niet zonder reden (men denke aan de Japan- sche bedreiging) .-.fatsoenlijk" willen ge dragen in den grond van de zaak de zelfde gebleven is, die zij was tijdens haar felste perioden, toen geen wreedheid en onmenschelijkheid haar te erg was om haar plannen door te zetten en dat het den leiders te Moskou nog altijd voor oogen staat dezelfde „zegeningen", waar mee ze de Russische volken hebben op geknapt, ook op de overige wereld toe te passen. Het zal een onvergeeflijke fout van de Westersche mogendheden zijn wanneer ze op zóó onjuiste overwegingen als zij daarvoor doen gelden en om een tegen wicht tegen het nationaal-socialisme te vormen, aan de heeren van Moskou het wereldpodium te Genève aanbieden, om daar hun verderfelijke beginselen onbe lemmerd te verkondigen, alsof hun anti christelijke en immoreele opvattingen gelijk te stellen waren met de toch nog altijd Christelijke cultuur, die in het overig Europa de voornaamste plaats inneemt. Zooals wij in het begin van dit artikel schreven, zal, ondanks het verzet van een aantal mogendheden, de toelating van Sovjet-Rusland binnen enkele dagen wel een feit worden. Het is echter te wenschen, dat de min derheid, die niet van dit tragisch experi ment gediend is, een duidelijk geluid doet hooren en dat Nederland zich b ij die minderheid bevindt. Met vlag en wimpel mag het bolsjewis me niet in de vergadering der volken v orden binnengehaald. Dat zou teveel eer zijn. En wanneer het zal zijn toegelaten dan zou het voor de ernstige tegenstanders zelfs ernstige overweging waard zijn, daaruit consequenties te trekken, welke te Parijs, Londen en Rome pijnlijke ge- waarwoordingen zouden wekken. Willen de groote mogendheden in de internationale samenwerking den toon aangeven dan behooren zij daarbij reke ning te houden met de wellicht onover komelijke bezwaren der kleinere volken en deze niet op een dergelijke wijze te negeeren. BINNENLAND. De Vergadering van den Volkenbond Aan de Nederlandsche delegatie ter Septemberzitting van de Assemblée van den Volkenbond te Genève is toegevoegd de heer A. J. Lievegoed, administra teur aan het Departement van Buitenl. Zaken, chef van den Regeeringspersdienst. Hierdoor beschikt thans ook onze delega tie over een functionairis, wiens speciale taak het is, het contact met de Volken bondsjournalisten te onderhouden. -J - LEEUWARDEN- PRIJS VERLAAGD tot 70 ct. per flacon Wijziging Winkelsluitingswet Het advies der Hamers van Koophandel Men maakt er ons opmerkzaam op, dat geheel overeenkomstig de opvatting van den Minister het advies der Kamers van Koophandel is gevraagd over eventuee- le verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag. In de circulaire van 4 Aug. aan de Ge meentebesturen noemt de Minister onder.de instanties, van welke advies moet worden gevraagd, deze Kamers uitdrukkelijk. Het was dus o.m. volkomen logisch en juist, dat de gemeentebesturen van Rotter dam en Hiilegersberg een circulaire zonden aan de Kamer van Koophandel met verzoek om haar oordeel te vernemen (al deed Rot terdam het op ietwat vreemde wijze). Hiermee is natuurlijk niet toegegeven, dat het aanbeveling verdiende om de K. v. K. hierbij in te schakelen, maar de critiek mag zich niet richten op het gemeentebe stuur, dat eenvoudig het voorschrift van den minister uitvoerde. Collecteeren voor.... zichzelf Jaarverslag van het „Centraal Archief" Van de gelden, welke voor allerlei doel einden op allerlei wijze worden ingezameld, blijft veel aan de strijkstok hangen. Er zijn menschen die van collecteeren hun beroep maken. Vooral dezen gebruiken handige trucs, waar het niet gewaarschuwde publiek wel in moet loopen. Dr. Kuyper heeft indertijd gepoogd aan vele misbruiken een einde te maken. Hij stichtte een hure.au, dat voor bona fide Christelijke instellingen zou collecteeren, met dien verstande, dat maximaal 25 pet. vau de opbrengst als vergoeding voor tijd verlies en administratie gebruikt mocht worden. Als we ons niet vergissen, heeft dit bureau slechts één jaar en uitsluitend in Den Haag gewerkt. In de residentie-bestond (of bestaat) ook een bureau, dat zich aanbood om voor al lerlei doeleinden collecten te organiseeren tegen een vergoeding van 30 pet, van de op brengst Op dit terrein gebeurt nog heel wat, dat niet door den beugel kan. Ondanks talloozc waarschuwingen blijven er. veel misbruiken bij het publieke collecteeren. „Verscheiden gevallen van fraude en misbruik bij geldinzamelingen zijn dit jaar wederom aan het licht gekomen. Er waren collectes, die absoluut op bedrog berustten. Vele z.g. vereenigingen hebben tientallen jaren niets anders gedaan, dan het publiek permanent oplichten", aldus meldt het jaarverslag 1933 van het „Centraal Archief en Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Ne derland", te Amsterdam. In het verslag, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebe sturen is toegezonden, wordt voorts gezegd, dat voor deze misleidende vereenigingen veelal namen gekozen worden, die veel ge lijkenis vertoonen met die van bestaande bona fide vereenigingen. Men kiest namen als; „Werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden", „Uitzending van kinderen naar buiten", afd. „Maatschappelijk werk" of „Vereeniging voor AVerkverschafing". Het publiek wordt op allerlei wijze mis leid en lette dus goed op de handteekenin- gen. Ongewenscht is ook, dat een Instelling van plaatselijke aard het geheele land met collectanten afreist of dat instellingen op ruime schaal collectceren, terwijl het aantal gesteunden zeer gering is. Ook zijn er vereenigingen, waar het financieel beleid veel te wenschen over laat. Soms is het particulier belang van bestuursleden of collectanten nauw bij de collecte betrokken. Van een bekende vereeniging en op zichzelf geheel bona fide instelling bleek nog weer in dit jaar, dat het on- kostenpercentage der inzamelingen meer dan 60 bedroeg. Zeer ernstige misbruiken komen ook voor bij het aanbieden van kwitanties en lijsten langs de huizen. Deze inzamelingen ge schieden z.g. voor evangelisatie of filan- thropie. Herhaaldelijk bleek, dat deze col lectanten alleen ten eigen bate werkten. De gemeentebesturen hebben, waar er op dit terrein nog zooveel bedrog en misleiding is, dringend behoefte aan de inlichtingen die het Centraal Archief kan geven over alle vereenigingen .stichtingen en personen, die in eenigerlei vorm een beroep doen op de steun van liefdadig Nederland. Aan het einde van het verslagjaar werd te Amsterdam actueel de vraag, of het toe laatbaar is, dat bestuursleden van instellin gen van weldadigheid een salaris genieten Het Centraal Archief onderzoekt en beoor deelt ten deze elk geval op zichzelf. Het heeft zich thans als regel gesteld bij zijn adviezen de gemeentebesturen ook in te lichten omtrent het al of niet bezoldigd zij:i van bestuursleden. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND Door het Hoofdbestuur van de Vereenig.ng van den Christelijken Middenstand is aan den Midden- standsraad verzocht op de eerstvolgende vergade ring in behandeling te willen nemen de volgende punten: 1. het vraagstuk van de vrije vestiging en de beperking daarvan: 2. het verlagen der hypo theekrente a!s radddenstandsbelang in verband met de noodzakelijke huurverlaging; 3. bet cadeau- en DE STICHTING BESTAAT EEN KWART EEUW „Kerk en Staat moeten samenwerken" Minister Slotemaker zet de eerste spade voor een zwembassin Het in de Utrechtsche Heuvelrij gelegen Opvoedingsgesticht Valkenheide bij Maars- bergen, bestaal thans 25 jaar. Ter gelegen heid van dit zilveren jubileum werd er gisteren in de Stichting een herden kingsdag, gehouden, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond. Aanwezig waren o.m. Z.Exc. de Minister J. R. Slote maker de Bruine (tevens voorzitter der Stichting) en Van Schaik, Minister van Justitie; de heer G. A. Groote Haar, inspecteur Nijverh.onderwijs, namens den Minister van Onderwijs en zeer vele ande ren. Opening Des morgens 11 uur werd deze herden kingsdag geopend met een samenkomst in de feestelijk versierde kerkzaal onder pre sidium van prof. dr. J. R. Slotemaker de jruine. Nadat gezongen was Psalm 138 5, prof. Slotemaker Ps. 103 had voor gelezen en een gebed had uitgesproken, hield de voorzitter de officieele openings- De tijdsomstandigheden zeggen aldus spr. dat we sober moeten zijn ook in de manier van gedenken. Maar toch zou den wij niet gaar ne vergeten wat God ons in aie 25 jaren geschon ken heeft. liet verblijdt ons dan zeer, dat zooveel genoodigden ge hoor gegeven heb ben om dezen dag Meer dan 25 ja ren geleden al dus vervolgde ML nister Slotemaker ging de roep- Slotemaker de Bruine stem van de Over heid uit om Maatschappelijke krachten teD aanzien van de jeugdarbeid. De Overheid kon het niet alleen af en zij kwam daar eerlijk voor uit. Deze roepstem is ook verstaan door de Ned. Hervormde Kerk, in Januari 1906. Op de Augustus' Sy node van datzelfde jaar heeft men op ini tiatief van Dr. Bronsveld gezien dat hier een taak voor de kerk lag. En in 1909 werd dan „Valkenheide" opgericht Het is opmer kelijk aldus spr. dat de eerste jongens die in het gesticht werden opgenomen, niet Ned. Hervormd maar Evangelisch-Luthersch waren een bewijs dat de kerk geen be krompenheid kennen moet. Den 4ei, Octo ber 1912 werd de groote stichting officieel door H. M. de Koningin-Moeder geopend, die voor de zooveelste maal toonde, dat Zij meeleefde met alles wat geschiedde om het volk op moreel, hygiënisch en paedagogisch terrein te behoeden. Met leedwezen herdacht spr. vervolgens de ontslapen werkers voor deze arbeid, als: Dr. J. Th. de Visser, de heer Olen en de heer Spiering. Het verheugde spr. dat Mevrouw de Viser nu tegenwoordig was op dezen feestdag. Vervolgens complimenteerde de voorzitter den heer Directeur O. Noor dam, de amb tenaren, de artsen, de predikanten en de jongens, kortom ieder die met deze stichting iets heeft uit te staan. In Juli jl. kwam de 1000ste jongen binnen; van deze 1000 jongens waren er 693 Regeeringspupillen en Kinder- rechter-jongens. Wat nu betreft de Opleiding merkte spr. op dat deze steeds vervolmaakt werd. Samenwerking Kerk en Staat Vervolgens wees spr. op de noodzakelijk heid van samenwerking tusschen Kerk en Staat t.a.v. de jeugdarbeid. Samenwerking is noodig, alleen al reeds omdat de overheid eerlijk gezegd heeft het alleen niet te kun nen. Een schaduwzijde is de werkloosheid. •jj sen voor onze Jonf?ens zijn niet on middellijk. De opvoedende ambtenaren heb- dus een extra taak. Z. Exc. richtte zich vervolgens tot jongens. De Financiën. Vervolgens sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat het met de gelden nog al goed gaat. Met dankbaarheid deed spr. gewag van de ontvangst van een Spaarbank boekje met f 22.000 door den heer Renden ter hand gesteld. Tenslotte deed spr. mededeeling van het feit dat bij de stichting een zwembad zal gebouwd worden. Na deze openingsrede zong e'en dubbel kwartet uit het personeel een feestlied en „Dankt, dankt nu allen God". Verschillende sprekers. Hierna voerden verschillende personen 't woord. In de eerste plaats Zijne Excellentie de Minister van Justitie, die er op wees dat de Regeering haar taak in deze ziet over genomen door particuliere instellingen. Dat is gelukkig, want zoodoende komt het beginsel tot zijn recht Zelden klopte het Departement van Jus titie tevergeefs bij „Valkenheide" aan. Spr. herinnerde er aari dat plm. 500 regee ringsjongens aan de zorgen van „Valken heide" zijn toevertrouwd. Deze uiterst moei lijke sociale en charitatieve arbedi maakt aanspraak op waardeering Gods zegen ruste op uw moeilijke maar mooie werk". Vervolgens sprak de heer G. A. Groote Haar, die naar voren bracht hoezeer Z.Ex. Minister Marchant belangstelling heeft voor dit werk. Daarna voerden nog het woord de heer Cappelel n v. Walsum namens d Sy node der Herv. Kerk; de Burgemeester van Maarn in de functies van burgemeester en voorzitter der Commissie van Beheer. Spr. memoreerde dat de heer Renden in de af geloopen 25 jaar reeds f 457 000 hijeen ge bracht heeft ten bate van de Stichting. Vervolgens bood de heer Da Costa na mens de Centrale Bond van Chr. Phil. Inr. zijn gelukwenschcn aan; evenzoo M r. H. de B i e en de heer Van der Zijl, resp. namens de Bond voor Kinderbescher ming en namens de Vereeniging van Di recteuren en Directrices van opvoedings gestichten. Minister Slotemaker dankte alle sprekers voor de vele goede woorden. Nadat het jongenskoor „De Rots" nog eeni- ge verzen gezongen had. werd deze samen komst met het zingen van Psalm 72 vers 11 beëindigd. Vermelden wij nog dat een groot aantal telegrammen was ingekomen. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling van door leerlingen der Ambachtsschool vervaardigde teekenin- gen en werkstukken. De beide Ministers toonden voor de werken groote belangstel ling. Omstreeks 3 uur werd achter een der groote gebouwen door Z.Exc. Minister Slo temaker de eerste spade gezet voor een zwembad. Dit zal door de jongens zelf gemaakt worden. Nadat de eerste spade gezet was werd door de jongens en alle aanwezigen een driewerf „hoera" uitgeroepen. De Directeur, de heer N o o r d am wees er op, dat men altijd het evenwicht bewaren moet tusschen geest en gemoed. Het is een verheugend verschijnsel dat de voorzitter nu de eerste spade gezet heeft voor- een zwembad, een bad waarnaar jongens reeds zoolang gesnakt hebben. Eens per j'aar ging men naar Amersfoort, maar een eigen zwembad bleef toch het ideaal. Nu zal er een komen van groote om vang cn riant van ligging. Deze plechtigheid werd Besloten met het zingen van het nog nieuwe „Valkenhidc lied": „Waar frissche winden waaien. Waar gouden zonlicht straalt. Waar blauwe luchten glanzen, Waar zachte regen daalt. Daar ligt aan Gelders grenzen In Utrechts heuv'len rij, In jonge, teere schoonheid Het vriendelijk Valkenhei." Hierna werden er door de jongens op de feestelijk versierde terreinen, wedstrijden en volksfeesten gehouden. Met groot enthousi asme werd hieraan deelgenomen en wij twij felen niet of het was ook voor de leerlingen een ware feestdag. Met een dankbijeenkomst in de Kerkzaal werd deze dag besloten. Op waardige wijze heeft „Valkenheide' haar zilveren jubileum gevierd. Terugkeer van de Koningin De „Tabinta" vertrokken Gisteravond is het motorschip „Tabinta" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" in zee gestoken met bcstemmj, v r ir Oslo, ten einde de Koningin en de Prinses af te ha len en naar ons land te brengen. Maan dag-voormiddag wordt het schip te Amsterdam terugverwacht. „De Nederlander" Jhx. De Geer trad af als hoofdredacteur Nauwelijks een jaar lang heeft jhr. dr. D. J. de Geer zijn groote talenten als journa list in dienst van „De Nederlander" kun nen stellen, want thans is hij reeds op me disch advies afgetreden. „Aanpassing aan bescheidener taak bleek ook hiér de voor waarde tot hehoud van resteerende kracht", schrijft hij zelf in een afscheidswoord. Het hoofdorgaan der Chr. Hist, partij lijdt wel een zeer zwaar verlies door di heengaan, want de artikelen van jhr. D Geer gaven cachet en invloed aan dit blad. Wel zal hij van tijd tot tijd nog een artikel schrijven, maar de leiding gaat over op een commissie voor de hoofdredactie, be staande uit de heeren: dr. Ph. J. Idenburg, prof. dr. P. Lieftinck, mr. G. E. van Wal sum en prof. dr. J. de Zwaan, terwijl als voorzitter van deze commissie optreedt mr. G. E. van Walsum GRATO Z. Exc. de Minister van Economische Zaken heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitter- schap van de groote grafische tentoonstelling welke van 24 October tot 10 November a.s. in het jaarbeursgebouw te Utrecht zal worden gehouden ter herdenking van het zilveren jubileum van de Federatie der Werkgeverso.-ganisatiën in het Boek- drukkersbedrijf, te aanvaarden. ZIEKENFONDS „ZUID-HOLLANDSCHE EILANDEN". Door de algemeene vergadering van het Maatschappij-ziekenfonds „Zuid-Hollandscho Eilanden" werd op voorstel van het bestuur besloten aan de gemeentebesturen op de eilanden Hoeksche Waard en IJsselmonde mee te deelen, dat het fonds, naar aanlei ding van de missive van den Minister van Economische Zaken te dezer zake, bereid is aan alle steuntrekkende arbeiders een premievermindering toe te staan van 25 mits die gemeentebesturen zich willen ver binden tot het verleunen van een bijdrage van lenminste gelijke grootte en aan alle •Wintrekkenden de verplichting willen op leggen zich by het fonds aan te sluiten. September - Aanbieding COLBERTCOSTUME naar Maat VRAAGT STALEN Hoogstraat 356 ROTTERDAM Hofweg 11 DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Het Opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maar sb er gen heeft gister het 25-jarig bestaan her dacht De heer A. J. Lievegoed is toegevoegd aan de Nederlandsche delegatie naar de a.s. vergadering van de Volkenbond. Blz. 2 Hitiers uitlating over de Evangelische Rijkskerk. De houding van Canada en van Zwedet tegen over de toelating van Rusland tot den Volkenbond. Bloedige botsingen in de Ver. Staten bij de textielstaking. De Spaansche minister-president Samper zegt te te zulien aftreden vóór de Cortes bijeenkomt Spoorwegongeluk te Georgow. Stratosfeerballon te Moskou ontploft Bij Assen is een auto te water gereden, waarbij twee personen zijn verdronken. Te Sas van Gent is bij een botsing tusschen een auto en een motorfiets een doode te betreuren. Blz. 3 De Minister van Economische Zaken heeft een regeling vastgestid, waarbij aan de exporteurs van eieren naar Duitschland een voorschot kan gegeven worden van 75 pGt. Een nieuwe regeling betreffende den uitvoer van eieren is in vóorbe- Hct Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" heeft te Zaandam de jaarvergadering gehouden. Overleden is Ds. M. J. Sanders, emeritus-predi kant der Ned. Herv. Kerk te Maarsen. blz. 9. Het Congres van de Calvinistische Studenten- Beweging te Lunteren. Gister is er een excursie gehoudc i naar de Moerdijk, uitgaande van het Comité van Actie voor overbrugging van het Hollandsch Diep. Ned. Stucadoors-Patroonsbond Algemeene vergadering te Zwolle De Ned. Stucadoors Patroonsbond heef£ te Zwolle de 32ste algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. A. Mo et wees er in zijn openingsrede op, dat nog niet veel vooruitgang te bespeuren valt. Wel wordt hier en daar wat meer werk ge-^ maakt, maar het wordt voor het grootste gedeelte door onbevoegden weggehaald vooc prijzen, waarvan de bona fide patroon niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Het is zeer noodig dat in het bouwbedrijf een keer; komt. Er moeten andere wegen worden in geslagen. Gelukkig dat het mooie" bedrijf nog op de ambachtsschool wordt onderwe zen, waardoor de gemeenten tenminste nog helpen de vakkennis voor ondergang te be waren. Na 1920 is ons vak de hoogte in ge gaan cn daarmee rezen de loonen, maar da architecten en bouwers begonnen langzamer hand te schrappen om aan betere begrootin gen te komen. Het werk is vlak geworden en vlak gebleven, hoewel de loonen weer lager zijn, en daarmede gaat het vak te gronde. patroons kunnen uitgeschakeld worden. Toch wekte spr. de aanwezigen op, hun vak hoog te houden en te trachten zoo veel mogelijk stucadoorswerk toegepast te krijgen. Mogelijk neemt de zaak spoedig een keer ten goede. Verslag bedrljfscommissie De lieer Web er bracht verslag uit van de bedrijfscomnrisie, die, hoopvol in het leven geroepen, thans stervende is. Zij had bij haar werkzaamheden in verband met prijzenpolitiek, aanbesteding en leerlingre geling, te kampen met de slechte patroons organisatie en de plaatselijke bedrijfsveree- nigingen. In theorie gaat de samenwerking met de gezellen uitstekend op, maar de praktijk leert anders. Ook bij de bouwpa- troons werd zeer veel tegenwerking onder vonden, meer dan bij architecten. Met ver schillende gemeentebesturen zijn besprekin gen gevoerd, maar uiteindelijk is de bedrijfs commissie er niet in geslaagd te bereiken, wat zij gehoopt had. Desniettegenstaande zal zij moeten blijven bestaan om in die af- deelingen, waar zij wel reden van bestaan heeft, haar resultaten te kunnen blijven af werpen. De heer Weber stelde voor, om een com missie van drie pwonen te benoemen, die zal onderzoeken in hoeverre het ontwerp van wet inzake de ondernemersovereenkom sten voordeelen kan afwerpen voor het slu- kadoorsbedrijf en het hoofdbestuur van ad vies zal dienen om ten deze zijn belangen hetzij als hond alleen, of in samenwerking met andere vakgroepen naar voren te bren gen. Na bespreking heeft het hoofdbestuur toe gezegd deze materie in studie te zullen ne men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1