rtllOD De Riiksweer in het Derde Rijk Naar en in Zuid-Afrika DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Zij is de wapendraagster der gansche natie De kwestie van het eventueel herstel der monarchie ,(Van onzen Duitschen correspondent) Tijdens de ziekte en bij het overlijden \an rijkspresident von Hindenburg hoorde men binnen en meer nog buiten Duitsch land de vraag stellen: wat zal do rijksweer doen, wanneer Hitier zichzelf tot opvolger van den" generaal-velmaarschnlk promoveert? Deze vraag is inmiddels beantwoord: de ge7.amenlijke ïijksweer heeft den eed van trouw reede enkele uren na het overlijden Van Hindenburg op Hitier afgelegd- Hier mede is de bewering waardeloos geworden, dat een belangrijk deel der rijksweer aan het eventueele presidentschap van den volkskanselier niet haar goedkeuring zou echen. De rijksweer werd vooral de laatste tien 'jaar ik herinner aan het regiem van Von Seeckt en Dr. Gessier dikwijls een sphinx genoemd. Van buitenaf bekeken lag daar wel iets waars in, want in den glanstijd Van de sociaal-democratie wist eigenlijk niemand precies ,wat men op een beslis send moment van de rijksweer kon ver wachten. In werkelijkheid heeft echter de rijksweer zulk een dubbelzinnige rol nooit gespeeld. Grondige kenners van de mentaliteit der officieren en soldaten, speciaal van het jongere officierscorps, hebben mij verze kerd, dat de rijksweer sympathiek tegen over de nationaal-socialistische beweging Sedert de omwenteling in het politieke leven, welke in 1919 in de grondwet van .Weimar werd bevestigd en vastgelegd, tot aan den dood van Hinderburg, gold het legertje der honderdduizend als „unpoli- tisoh", als een groep mannen, die door de weermacht de weerbaarheid van het Duit sche volk vertegenwoordigden- Niets meer .en niets minder. Werden zij door de een of andere regeering zon nu en dan bij interne aangelegenheden betrokken, dan geschiedde zulks mestal pas dan, wanneer de politie niet meer bij machte was, de orde te hand haven. Maar zelfs in de jaren van politieke verdeeldheid en in de weken van algemee- ne staking heeft do rijksweer haar positie in de waardeering van het volk weten te handhaven. Als regel gold: de rijksweer staat boven het meeningsverschil der partijen, hetgeen natuurlijk niet kon verhinderen, dat iedere soldaat in zijn hart toch een be paalde meening over het politieke leven dier dagen koesterde- Kwam men soms met hoogere officieren in gesprek over de toenmalige verhoudin gen, dan werd men getroffen door het ver schil van inzicht tusschen de officieren van de rijksweer en die der politie. Onder het beleid van Severing was de schupo ongetwij feld een macht in den staat van Weimar geworden, terwij! daarentegen de rijksweer in haar hart voor deze socialistisch getinte republiek weinig voelde. Dat de rijksweer onvoorwaardelijk trouw stond tegenover den goneraal-veldmaarschalk. wiens hooge verdienste het was, dat hij zelfs in de dagen der vernedering nog de soldateneer wist te handhaven, spreekt vanzelf. Toen Hitier als kanselier naar voren trad, merkte men in de kringen der rijksweer weldra, dat hij zijn bijzondere aandacht aan de landsverdediging schonk. Hij zocht en vond contact rnet den chef der rijk9weer, generaal von Blomberg en deze deed cp zijn beurt wat binnen zijn vérmogen lag, om de gezamenlijke rijksweer voor de nationaal- socialistische beweging te winnen. De aspi raties van Rohm. die in zijn onbegrijpelijke eerzucht persoonlijk het commando der landsverdediging wilde veroveren, vonden bij de hoogere kringen der rijksweer weinig aansluiting en het optreden van Hitier heeft bewezen, hoe deze persoonlijk over de revolte van een zijner oudste vrienden dacht In zijn politiek testament teekent Hinden burg duidelijk detaak der rijksweer: „Zij moet steeds en onder alle omstandig heden een instrument dor rijksleiding blij ven. dat, onaangetast door de interne staats aangelegenheden, zijn hooge taak, de ver dediging van volk en vaderland, ten allen tijde kan vervullen." Voorzoover in de tweede helft van dit merkwaardig testament de naam van Adolf Hitler wordt genoemd, spreekt de overle dene de hoop uit. dat door zijn streven de eenheid van het Duitsche volk zal worden bereikt- De situatie der rijksweer heeft door het feit, dat Hitier thans kanselier en Leider van het gansche volk is geworden, een wij ziging ondergaan want hoe zeer ook voor haar politieke activiteit verboden blijft, toch zal de geest der rijksweer langzaam maar zeker een wijziging ondergaan. De rijksweer is de wapendraagster der gansche natie, haar tradities wortelen in den glanstijd van het bewind der Hohen- zollern, en Hindenburg zelf is het, die in zijn politiek testament de hoop uitspreekt, dat de monarchie van dit geslacht eenmaal in eere hersteld moge worden. Persoonlijk heb ik het in de vijftien jaar mijner werk zaamheid in Duitschland nimmer onder stoeleri of banken gestbken, dat ik de mo narchie het meest in overeenstemming acht met den geest en de geschiedenis van het Dutische volk en de verschillende Duitsche landen. De nieuwe geest der rijksweer is echter onder de gegeven omstandigheden natio- naal-socialistisch en de jeugd, die nu een maal het reservoir vior vaderlandsverdedi ging is, denkt en voelt nationaal-socialis- tisch- Iedere jonge Duitscher, die graag de uniform der rijksweer zou aantrekken, weet, dat hij slechts als een trouw aan hanger van Hitier en diens derde rijk hier voor in aanmerking kan komen. Een eventueel herstel der monarchie is dus alleen maar denkbaar onder mede werking en met goedkeuring van Adolf Hit- Ier en zijn beweging maar de 27e Ja nuari 1934 en de sedertdien door Goering getroffen maatregelen tegen alle monarchis tische organsiaties hebben duidelijk bewe zen. dat we vooralsnog zoover niet zijn! Het nationaal-socialisme viert in heel Duitschland hoogtij. Er zijn haast geen or ganisaties meer, die zich aan deze stroo- ming kunnen onttrekken. Mijn brievenbe steller en mijn krantenjongen, mijn schoen maker en onze kruidenier doen er aan mee- En zelfs de belangrijkste organisatie van heel Duitschland, de rijksweer, heeft den eed van trouw aan Hitier gezwaren. Het zal voor generaal Blomberg geen ge makkelijke opdracht geweest zijn, al zijn officieren en sodlaten van de noodzakelijk heid hiervan innerlijk te overtuigen. Het ef fect hiervan beteekent, dat het tegenwoor dige staatshoofd, Adolf Hitler, over een macht beschikt zooals de geschiedenis van onzen tijd ze niemand van gelijke positie in andere landen ziet toegekend.. Zij over treft die van Mussolini en zelfs die van de Duitsche vorsten van vóór den oorlog. Wij kunnen er rekening mee houden, dat Hitler in opdracht van Hindenburg zijn bij zondere aandacht aan de rijksweer, aan de opvoeding van den Duitschen soldaat zal schenken. Reeds werd een verordening uit gevaardigd, welke een grondige studie van de nationaal-socialis tische levensopvatting voorschrijft. Zoodoende zal de wensch van Hindenburg ten opzichte van de monarchie vooralsnog onvervuld blijven. Overtuigde aanhangers van het bewind der Hohenzol- lern vindt men ook thans nog onder de oude re generatie in de rijksweer en het lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat zij binnen af zien- baren tijd door overtuigde nationaal-socia listische officieren vervangen zullen worden- Ik liet me vertellen, ofschoon nadien Goering en ook 1-Iess genoemd werden, dat generaal Blomberg eerlang als opvolger van von Papen als vice-kanselier zitting zal ne men in het kabinet der rijksregeering. Wij zouden deze maatregel als een bewijs van erkentelijkheid kunnen beschouwen voor den ijver, waarmede hij het contact tus schen de rijksweer en het nieuwe staatsbe wind wist te bevorderen. De uitwerking van deze effecten is niet te overzien, maar wel kan men zeggen, dat een nieuwe epoche in het derde Rijk is begonnen- Instanties. welke over de macht beschik ken, dit rijk ten val te brengen, bestaan er vooralsnog niet Ondanks alle economi sche zorgen, ondanks alle politieke span ning met 't buitenland sedert den 20en Juni onaanks de geringe waardeering. welke dezo volkskanselier ook in zijn nieuwe functie bij velen in het buitenland vindt bracht het heen gaan van Hindenburg geen verzwak king in de stabiliteit van Hitler's beevind. Het resultaat van de volksstemming heeft zulks bevestigd- Berlijn, September 1934. ONDERSCHEIDING BU Kon. besluit ls benoemd tot Broeder In de orde van den Nederlandschen Leeuw de schrtJver eerste klasse bU het Departement van Defensie F. L. N. van der Ven. BU Kon. besluit ls benoemd tot ridder In de Orde van Oranje-Nassaw mejuffrouw E. J. AafJ&a, besturende zuster van het Diaconessen- huis te Hilversum. ROFFELRIJMEN. EEN TAAIE De Jeugdige Haagsche stayer (wiel renner) Joop Snoek, heeft b(j een aanröding op de Leidscheweg te Wassenaar een sleutelbeen gebro ken waardoor hjj ln het zieken huis moest worden opgenomen. Dit la reeds de derde maal dit jaar. dat Snoek een sleutelbeen heeft gebro ken. Sportbericht. Heusch, ik hang niet aan het wieltje Van de helden van de baan En de meeste sportberichten Durf ik rustig overslaan Maar het kwam me te gebeuren Dat m'n oog hier zoo op viel, En de moed van deze jongen Greep me even in de ziel: Is dat niet een taaie kerel Die nu voor de derde maal Zich Tiaar 't ziekenhuis laat dragen Voor zijn renners-„ideaal" Is dat niet een taaie kerel Die z'n lichaam er aan waagt Als de Sport van hem het offer Van de sportverdwazing vraagt? Is hij niet een diep beschamend Voorbeeld voor ons allemaal Die zoo slap zijn en zoo lauw zijn Voor ons heilig ideaal? Wij, wij ouderen en jongen Slappelingen in de strijd Voor de eer van Koning Christus En het Rijk der Eeuwigheid, Zitten zuchtende en steunend Aanstonds bij de pakken neer, Bieden, komt het tot een treffen Angstig amper tegenweer! Wat doen wij, terwijl de vijand Overal te wapen stormt En z'n fronten van geschoolde Dappere soldaten vormt? Wijstudeeren en wij droomen Theoretiseer end voort, Maar wij vechten veel te weinig, Véél te weinig, met het Woord. Waarom stoppen we de krant niet Bij den buurman in de bus En bewerken de gezinnen Van de weifelaars aldus? Waarom laten we den broeder Die zijn hoofd verliest met vree? Waarom maken we niet ieder Die dat zijn moet abonnee? Laten wij de tijd begrijpen En de taak waarvoor wij staan! Laten wij met taai volharden Aan het zwaard de handen slaan! (Nadruk verboden.) LEO LENS. AUDIËNTIES De gewone audiënties van den minister van Financiën en van dep minister van Onderwijs zullen op Maandag 10 September a.s. niet I plaats hebben. VRIJDAG 6 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgencoocert.. 10.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Halfuurtje voor ziekeo «O ouden van dagen. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12 15—1.15 n.m. Lunchconcert door Iwan Schustow en zijn Russische KapeL I.15—1.45 n.m. Gramofoonmuziek. 2.00—3.00 n.m. Richard Strauss-programma 3.00—4.30 n m. Zang en cellorecital, m.m.v. Lisa Frank, sopraan en Cor de Wilde, cello. 3.304.00 o.m. Gramofoan-intermezzo. 4.305.00 o.m. Gramofoonmuziek. 5.005.30 n.m. Landbouwcrisiswetten ec -besluiten, door Th. Arts. Onderwerp: „De Aardappelsteun". 5.306.00 n.m. De Kro-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.00—6.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.15—7.00 o.m. De Kro-Boys oJ.v. Piet Lustenhouwer, 7.00—7.15 o.m. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. „Oude en nieuwe gevelstee-» nen", door Joh. Schwencke. 7.35—8.00 nm. Gramofoonmuziek. 8.00—8.30 n.m. Concert door het Orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 830-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—9 20 o.m. Concert door Orkest oJ.v. Joh. Gerritsen, m.m.v, Heoriette Bosmans, 9.20—9.50 n.m. Aansluiting met Heck's Lunchroom te Amsterdam. 9.50—10.30 n.m. Orkest oJ.v. Johan Gerrit- 10.30—10.35 n-m. Vaz Dias. 10.35-11.15 n.m. Aansluiting met Heek*3 Lunchroom te Amsterdam. II.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M- VJLBJL 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VJLRJL 10.15 „De werkman". Alie van Wijhe-- Smeding. Voordracht door Adolf Bouw- 1030 Orgelspel door Joh. Jong, 11.00 „De student". (Alie van Wijhe— Smeding), Voordracht door AdoJf Bouw- 11.20 Philadelfiia symphonie-orkest, o.l.v, Leopold Stokowski speelt: Arlesienne-suite, Bizet 11.45 Vroolijke plaatjes. A.V.R.O. 12.01 12.30 n.m. Gramofoonmuziek, 12.30—2.30 n.m. Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30—3.00 n.m. Voordracht door Ank vaa der Moer. 3 00—4.00 nm. Attentie voor Mr. Pick-up! VJLRJL 4.01 m Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.15 nm. Gramofoonmuziek. 4.30 nm. Na schooltijd. Frans NienhuyS vertelt voor de grootere kinderen. 5.00 n.m. Een kruistocht door veel gevraag de opera's. (Gram muziek). 5.55 n.m. De nieuwe knipcursus. Mevr. A. van Blanken—van Kuyk doet mededeelin- gen over de a s. knipcursussen. 6.01 n.m. Fiienova. Medewerking van: De Flierefluiters, o.l.v. Jan van der Horst- KJein-ensemble oJ.v. Frits Bakels. De No tenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 7.30 n.m. De 16-September-betoogdng. (Gra mofoonplaten) A.VJLO. 8.00—10.15 n.m. Aansluiting Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest, o.l.vw Garl Schuricht Koor van de Mij. tot Bevor dering der Toonkunst. Den Haag. Sol is tent Di Moorlag Suze Luger; Louis van Tuide» Willem Ravelb. —10.15 nm. Sluiting. V.P.R.G. 8.00 nm. Avociduitjendiog. Sprekers: Ds, W. Visser. Nieuw-Helvoet. Dr. W. R. M. Noordhoff. Arnhem. L. Willink, Voorburg. 8.01 n.m. Lezing: Geloof en Blijdschap. Eer ste voordracht. Spreker: Ds. Visser, Nieuw- Helvoet. ±9.00 n.m. (In de pauze van het Kurbaus- concert). Cursus: Internationaal Verbeeld voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrij heid. Eerste voordracht: Het 11de congres van Vrijz. Godsdiens tigen, Kopenhagen 1934. Spreker: Dr. W. R. M. Noordhoff, Arnhem. ±10.15 o.m. (na afloop van het Kurhaus- concert) Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbur. ±10.30 n.m. Lezing: Een filmwerk van gees tehjke verfijning. „Berkely Square". Spre ker: L. Willink, Voorburg. BUITENLAND Daventry 1500 M.: 8.20 n.m. Promenade- concert. met Harriet Cohen, piano. Beetho ven-programma. London Reg. 342.1 M.i 8.20 n.m. Will C, Pepper's „White Coons". Parijs (Poste Parisien) 328.2 M.: 8.32 n.m, Symphonie-ccncert o.l.v. Théodore Ma- thieu, mm.v. Marie Tissier, Maurice Beché en Eduard Gendron. piano. Warschau 1411 M.: 8.50 n.m. Ncskowskl- Straatsburg 349.2 n.m. 8.50 n.m. Uit VichyJ Symphonie-ccmcert o.l.v. Emile Cooper. Rome 4203 M.: 9.05 n.m. „Die lustige \Vit- we". operette van Lehar. Deutschlandsender 1571 M.: 9.05 n.m. „Von der Wolga bis zum Ebro"; Europeesche volksdansen. Keulen 455.9 M.: 905 om. „Die Braut voai Messina", een treurspel van Von Schiller, Koningsbergen 291 M.: 9.20 nm. Mozart- conc^rti Leipzig 368.8 M-: 9.45 n.m. Symphonie- ooncert o.l.v. Hans Weisbach. (Mozart, Trapp) Bratislava 298.8 M.t 1035 om. Lezing. „Co- memus as a Reformer". Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp ii* Het reisplan Door Londen en Zuid- Engeland De Winchester Castle De indeeling van het schip. De bepaling van den reistijd Toen de voorzitter van de jongste vergadering der Vrije Uni versiteit, Mr. S. de Vries Czn., de internationale beteekenis van onze stichting belichtte en er o.a. ook op wees, dat onze hoog leeraren telkens weer uitnoodigingen uit het buitenland ontvan gen, merkte hij op, dat dit den curatoren soms geen geringe zorgen baart. En terwijl hij zich met een schalksch gezicht naar mij omwendde, voegde hij er aan toe, dat het niet in het belang der studenten kan geacht, wanneer de colleges gedurende ge- ruimen tijd onderbroken worden. Het behoeft geen betoog, dat daar veel van aan is, anders zou een president-curator zoo iets niet en dan nog wel in het open baar zeggen. Nu zal ik niet alles opsommen, wat daartegenover staat. Al leen dit. Ook de hoogleeraren zijn er zich blijkens de historie zeer wel van bewust, dat hun gewone arbeid niet te lang mag blijven liggen. Daarom zorgen zij er voor zulke reizen zooveel doenlijk in de vacanties te laten vallen. Wat mijn Zuid-Afrikaansche reis betreft stuurde ik daarop Van het begin aan. Het lastige van het geval is, dat in het mid den van onze zomervacantie de studenten daar wintervacantie genieten. Vóór de tweede helft van Augustus kon ik daar dus niet terecht. Eind September vangen onze colleges weer aan. Bin nen dit kader moest alzoo de reis worden ingepast, zij het dan met verlenging van een paar weken hoogstens. Het kwam er dus op aan zulk een „trip" saam te stellen, Welke aan de grootst mogelijke voorwaarden van tijdbesparing Voldoet Tegenwoordig is er aan reisgelegenheden naar Zuid-Afrika geen gebrek. Men heeft de Holland-Afrikalijn, de Duitsche lijn, terwijl er pas een Italiaansche lijn is bijgekomen. Maar de ,vaartplannen lieten mij geen keus. Ik moest de Engelsche, de bekende U n i o n-C a s 11 e-1 i n e nemen, omdat alleen de data barer vaarten mijn plan uitvoerbaar maakten. Dit ter verontschuldiging, dat ik de Nederlandsch-Afrikaansche pnderneming passeerde. Noodzakelijkheid dwong. Even door Londen Over mijn tocht naar en door Engeland zal ik niet uitweiden. Dan zou ik uit herinneringen aan vroegere bezoeken moeten putten. En dat ligt buiten het bestek van dit reisverslag. Dit maal ging het erom zoo snel mogelijk door het zuiden van Engeland heen te jagen naar Southampton, de haven van in scheping. 's Morgens om half negen ongeveer kwam ik in Londen aan. Dan ziet men het feitelijk op z'n mooist. Zeker, Engelands hoofdstad heeft tal van gebouwen, die het bezoeken ten zeerste Waard zijn. Maar daarin schuilt toch het eigene niet. Deze metro pool geeft om in de tale Bollands te spreken de eenheid der te- gendeelen te aanschouwen. Zij is antiek modern. Zij levert vol strekt niet het bewijs, hoe men in onzen tijd er in geslaagd is het moderne voor antiek te doen doorgaan, waarin meubelfabri kanten soms specialiteiten zijn. Neen, beide het antieke en het moderne zijn er echt. Ook Londen heeft het lot van verbouwing en uitbreiding niet kunnen ontgaan. Maar wat het eerste be treft, neemt dit daar toch minder groote afmetingen aan dan in andere wereldsteden. Er zijn niet zoo weinig kantoren, die het zelfde sombere uiterlijk vertoonen van voor honderd of tweehou- derd jaar, waar kleinzoons en niet minder kleindochters van den zooveelsten graad de plaatsen der voorvaderen innemen, maar het bedrijf, dat er in uitgeoefend wordt, is up to date. In een kleine, vaak duffe ruimte, onderhoudt men contact met heel de wereld. Men kan er z'n historisch hart ophalen. Men kan er ook den hartslag van het tegenwoordige wereldleven registree- ren. De taxi-chauffeur, die mij van Liverpool-station naar Wa terloo-station moest rijden, voerde mij door kromme smalle straten met onooglijke kantoorcomplexen, gewaarmerkt door het roet van den tijd. Op de trottoirs haastten zich dichte drommen menschen, veerkrachtig, frisch, opgewekt, 's Avonds is het beeld een beetje anders. Dan meest nervositeit om den trein te halen, meer vermoeide gezichten. Maar 's morgens is het een lust 'k Zal niet beweren, dat elke glimlach dan arbeidsvreugd verraadt. Toch krijgt ge wel den indruk van een massalen wil tot werken. En die wil vaagt zorgen weg. 'k Had nog wel wat langer willen rijden, vooral langs plaat sen, waar werkloozen lusteloos tegen muren leunen. Want dit is ook een werkelijkheid in Engeland. Maar die bleef me dit maal verborgen. 'k Was op de plaats van bestemming. De blauwkiel evenaarde den Hollandschen witkiel in gedienstigheid. Door Zuid-Engeland Onder grauwe luchten gleed de eerste van de speciale boot treinen naar Southampton. Een deel van het traject was mij bekend. Toen ik het vroeger aflegde gloeide de zon over de glooiende velden. Triest staken daartegen de huizen af. De meeste zijn opgetrokken uit rooden baksteen van een soort, dat ze na een paar jaar een ouwelijk aanzien geeft. Daarenboven doen ze primitief aan. Als een kind zijn eerste huisjes teekent, teekent hij ze zóó. Strak zijn de ge vels, vierkant klein de vensters, beneden in plaats van een raam een deur, het dak zonder eenige breking, geen kokette veranda, geen uitspringende serre, alles recht toe recht aan. Die van na tuursteen zijn gebouwd zijn zoo mogelijk nog leelijker. Ongelijke brokken zijn door breede cementvoegen passend gemaakt. Op eens verrast u een afwijkend type. Wit of okergeel gepleisterd schijnt het wat afwisseling in de eentonigheid te willen bren gen. Maar 't lukt niet. Iets verderop naderen heele straten, halve dorpen van 't zelfde model. Ook hiervan heeft de confectie zich meester gemaakt. Ge oordeelt, dat het landschap met zijn heu velen en mooi geboomte door zulk een stoffeering van men- schelijke hand wordt bedorven. Maar als de motregen miesert, komt ge op uw meening een heel eind terug. Ge ontdekt eensklaps harmonie. De atmosfeer verzoent huis en land. Engeland heeft nu eenmaal een klimaat, droever dan het onze. Voor een paar zomermaanden in het jaar bouwt ge geen woningen. Het primitieve beteekent hier geen achterlijkheid. Het is gewild, hoe jammer dit ook voor architecten moge zijn. De gemiddelde Engelschman houdt van het primitieve mits het deugdelijk is. Dan steekt er een stuk traditie in en de liefde tot de traditie zit 'm in merg en been. Ofschoon ik niet wil generaliseeren en heusch wel voorbeelden van moderne bouwkunst weet aan te wijzen, houden de meesten niet van het nieuwe. Het Engelsche huis Het Engelsche- 'volk is meer energiek, dan origineel en aesthetisch aangelegd. Het „my house is my castle" spreekt meer van een sterk ontwikkeld onafhankelijkheidsgevoel, dan van trots op uiterlijk schoon. Wat het huis tot een Engelsch huis maakt is niet de bouw, niet de artistieke inrichting, maar de sfeer. Voor die sfeer heeft de vrouw te zorgen. En zij slaagt er gewoonlijk ook in-. De Engelsche vrouw 'moet in bevalligheid, gratie, élégance voor haar Fransche en andere Europeesche zusteren onderdoen. Ze is door den bank vroeg oud. Ze kan erg houterig zijn..(Ik-durf dat aJles zoo vrijmoedig te schreven om dat ze het toch niet kan lezen en men zal wel zoo beleefd zijn het niet over te vertellen). Maar ze bezit een fijne distinctie. Ze leeft zooveel levens als haar huis personen telt Ze kent ieders interesse. Ze voelt aan, wat de anderen aangenaam is. Ze dringt haar wenschen niet op. Natuurlijk is zij niet de eenige, maar wel de voornaamste, die sfeer schept. Sfeer doet in een Engelsch huis alles. Het andere wordt er dikwijls om verwaarloosd. Maar zouden wij soms niet te veel de gezelligheid zoeken in de woning zelf en haar aankleeding en te weinig in de verfijning van de persoonlijkheid? Dit was meer dan ik uit den trein zien kon. Maar 'k was aan 't mijmeren geslagen. Zocht zelfs verband tusschen sfeer en het veelvuldig voorkomen van spookhuizen in Engeland De trein maakte er met zijn fel gefluit een einde aan. Hij reed langszij de Winchester Castle. Aan boord Van ver zag ik in de haven van Southampton de trouwe Berengaria, het schip, dat mij driemaal over den oceaan bracht, liggen. Hoe vreemd het ook lijkt, op het eene schip voelt men zich meer op zijn gemak dan het andere. Precies als in een stad. In de eene stad zijt gij dadelijk thuis. In de andere woont ge tien jaar en zijt ge nog een vreemdeling gebleven. Zal de Winchester Castle mij evenveel voldoening geven als de Berengaria? Ofschoon op één na de grootste boot van de Union-Castle-vloot (ze meet ruim 20.000 ton) past ze twee en een half maal in de Berengaria. Verwacht kan dus worden, dat ze niet zoo groot scheeps zal zijn ingericht. Ze zal noodzakelijk eenige geriefelijk heden missen. De kennismaking met mijn hut valt reeds mee. Mijn reisbu reau heeft er voor gezorgd, dat ik in een ruimte, bestemd voor meer personen, alleen kan verblijven. Dit type hut heb ik nooit eer bewoond. Ze is half buiten- en half binnenhut. Ze ligt tus schen een buiten- en een binnenhut in, maar is door een gang verbonden met een patrijspoort. Dit biedt een groot voordeel. Als men wakker wordt, heeft men een vrij uitzicht op de wijde zee. Men ziet de golven dartelen of ernstig vechten. De frissche zeelucht stroomt naar binnen. Daarenboven staan nog een tweetal luchtververschers open lange buizen met een draaibare bol van onderen, die in den winter ook warme lucht naar binnen kan stuwen. Voorzeker beter dan het waaier-sy steem op de Amerikaansche schepen, zooals men dat ook in da restauratiewagens van onze treinen vindt Dit nu heeft zoon hut of een, die geheel aan den buitenkant is gelegen vóór, dat do luchtververschers hier veel krachtiger zijn. Iets, wat vooral bijf het passeeren van den evenaar, wanneer er soms geen briesje waait, van veel belang is. De indeeling van het schip Overigens is het schip heel logisch ingedeeld, zoodat men er dadelijk den weg weet en niet altijd naar de richtingspijlen met de hutnummers behoeft te kijken. Dat is een deugd, welke niet elk schip rijk is. Heel beneden, het z.g.n. A-Deck treft men o.a, het zwembassin aan. Het is niet zoo luxueus als dat van de Berengaria, dat een pompeïaansch karakter draagt en grooter van afmetingen is. Maar men kan er toch naar hartelust de vis- schen imiteeren. De belendende ruimte is als gymnastieklokaal ingericht. Op het B-Deck zijn de eetzalen, die In het hoogseizoen elk driehonderd personen een plaats kunnen bezorgen, waar men niet met de armen tegen elkander stoot. Behalve een paar muur- schilderingen trekt niets de aandacht van de spijzen af, tenzij dan dat men probeert zijn medeëtende medepassagier thuis te brengen. Het C- en D-Deck zijn bijna uitsluitend door hutten ingenomen. Het E-Deck vormt het centrum der beweging. In het midden de hooge conversatiezaal, alweer een mengeling van antiek en modern. Aan de eene zijde bijna nieuwe zakelijkheid, aan de an- dere een soort rococo-stijl. Het plafond heeft een oud-Engelsche betimmering met zware eiken balken. De vloerbedekking is van een hypermodern procédé. Daaroverheen zware tapijten. De wan- den, waarin hoog gewelfde kasteel-ramen zijn ruw gehouden. De stoelen herinneren meerendeels aan het Victoriaansche tijd- perk. Ook andere, inzonderheid Engelsche stijlen zijn vertegen woordigd, behalve Queen Anne. Eenheid van conceptie laat zich zoeken. Toch geeft alles tezamen een gezelligen indruk. Op deze verdieping liggen ook de schrijfzalen, de rookkamer en het proeflokaal. Daaromheen strekt zich de promenade uit, welke, omdat men niet over zooveel ruimte be schikt als de booten op Amerika ook voor spelen wordt aangewend. Ligstoelen noo- den tot natuurlijke ultravioletbestraling uit, als ten minste de zon wil doorbre ken. Dan nog het F-Deck. Hier hangt een deel der reddingsbooten. Maar het biedt ook uitgelezen plaatsen om niet gestoord door de woelige gemeente te lezen of te studeeren. Wilt ge nog hooger, ook die begeerte kan bevredigd. Door sloepen ingesloten heeft men daar vernuftig een golfveld ingericht met negen „holes". Aan gelegenheden tot ontspanning al- zoo geen gebrek. Dat moet ook wel, wil men honderden passagiers van het drij vend stadje niet zeventien dagen lang aan de verveling prijsgeven. Over de afvaart en de zeereis een vol gend maal. Op zee, ter hoogte van Gibraltar. V. HEPF! De Winchester Castle, het schip aan boord waarvan Prof. Hepp naar Zuid-Afrika is gereisd sn waarvan h\j in dit tir.,kel een beschrijving geelt, I stond in ons blad van 4 Sept. jl

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9