DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Van het Stadhuis J BENOEMING RAADSCOMMISSIES De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis dat door den Gemeente raad in zijn vergadering tan den 3en Sep. j.l. uit zijn midden zijn benoemd tot leden a. de commissie van Financiën de heeren Mr. H de Reede. M G Vervveij, H Lombert en A J Schoneveld; b. de commissie van fabricage de heeren J H Schalier. J II A Manders, Mr C Beeken kamp en R van Eecke; c. de commissie voor het openbare slacht huis de heeren Th M W Bergers. J A v» der Reyden, J J v. Stralen en R van Eecke; d. de commissie voor den Markt en Haven dienst de heeren J Wilbrink en J J Valleint- goed: e. de commissie voor Huishoudelijke vero der.ingen de heeren Mr D A van Eek, tdven voorzitter, J H A Manders en Mr C Beeken- t. de commissie voor de strafverordenin gen de heeren Mr D A van Eek en Mr C Beekenkamp; g. de commissie voor heit onderwijs de heeren Th. B J Meijnen, T Groeneveld, J M .Vos en A J Schoneveld; h. de commissie voor cle Stedelijke fabrie ken van Gas en Electriciteit de heerei Eikerbout, Mr D A van Eek, J Wilbrink en E J Coster; 1. de commissie van bdheer over de ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest de heeren J B Meijnen en J G van Es: j. de commissie voor den geneeskundigen en gezondheidsdienst en den keuringsdienst van waren: de heeren Th B J Wilmer, J G .van Es, A van Rosmalen en C Koole. A VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. Leiden, 6 September 1934. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Nieuwe inschrijving 3 Sept. 6475. „De Toekomst", Leiden, Nieu we Beestenmarkt 8, café. E.: H. M. A. Hoo- genstraaten, Oegstgeest. Proc.: C. W. Lod ders, Leiden. 5 Sept. Verkoops-Organisatie voor Natuur- en Kunststeen (V.O.N.K.), Leiden, Hooge Morschweg 148. E.: N.V. Wernink's Beton- Maatschappij, te Leiden. Wijziging 3 Sept. Visser's Luxe Autoverhuur, Leiden, Haagweg 52. Ingetrokken is de volmacht .van: D. S. Ph. Visser, dd. 3 Sopt. 1934. L. C. Jongenburger, Alphen a. d. Rijn, v. Mandersloostraat 60, winkel in manufactu ren. Overl. E.: L. C Jongenburger, Alphen a. d. Rijn. N. E.: Wed. A. Jongenburger-Koo- mans, Alphen a. d. Rijn. L. Rotteveel en Zonen, Sassenheim, Hoofd straat 311, kweeken van en handel in bloem bollen, planten, enz. Uittr. Venn.: C. Rotte veel, Sassenheim, dd. 15. Juni 1934. 4 Sept. Firma P. Stoeke, Leiden, Haar lemmerstraat 197, stoomververij en was- scherij. Vest. fil.: Scljeveningen, Juriaan Kokstraat 58, en te Delft, Nieuwe Lange- dijk 77. P. de Ru, Leiden, Hooigracht 53, brood-, banket- en koekbakkerij. Wijz. handelsn. in: Brood -en Beschuitbakkerij P. de Hu. .Wijz. uitgeoef. bedr.: winkel is opgeheven; thans alleen: brood- en beschuitbakkerij. 5 Sept. „Vefivo" (f), Leiden, hoofdz.: 's-Gravenhage, le v. d. Kunstraat 271, han del in koloniale waren. Vest. fil.: Oegstgeest, Burg. de Kempenaerstr. 37, dd. 13 Juli 1934. L Opgeheven WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Leiden waar schuwt tegen de practijken van Anto.ne Emile Houbaer, geb. te Bergen op Zoom, 2 Juli 1876, gehuwd met Maria Geetruida Henriette van Bijs- tarveJd, thans verblijvende te Leiden, die er zijn gewoonte van maakt gemeubileerde kamers te be trekken om die na eemgen tijd zonder betaling te verlaten. Ook tracht hij op crediet goederen te koopen; betaling blijft dan steeds achterwege. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1934; 135 C. B. Devilee, Begrafenisondernemer en Kleermaker, Da Costastraat 50. 3571 T. S. Goslinga, Zoetenv. Singel 42. 141 J. v. d. Mey Jzn., Oranjelaan 14 Ogt. 118 J. C. Krijger, Chef Veldwachter, van Assendelftstraat 3 Ogt. i 8 Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis" Ophaaldienst. 371 K, C. Winkler, arts, Breestraat 8. 345 C. van Haasteren, Oude Vest 33a. 175 Dr. K. H. Boersema, Vnjz. Herv. pred. van der Brandelerkade 6. 2250 Mevr. A. J. G. Storm v. Leeuwen- Klerk üe Reus, Zoetenvoudsche Sin gel 44. 43S Aug. Bigot en Co., papiergroothandel, Hooglandsche Kerkgraclit 10. 643 Mevr. A. C. Heijner-Varekamp, Nau- saulaan 45 Ogt. 520 Leidsch Kaashuis, Kempenaerstraat 71 Ogt. 3540 J. A. Karstens (Haaxman's Boekhan del en Leesbibliotheek), Kempenaer straat 18 Otg. 3564 Mej. M. Lyeklama k Nijeholt, Steen straat 55a. 644 Evert Castelein, Dansschool, Lange- brug 6a. 659 C. AI. van der Voort, „Het Bloemen- huis", Morschweg 103. PLANTSOEN-CONCERT 'Het hedenavond voor den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigin- gen te geven concert zal worden verzorgd tdoor de RJK. Muziekvereeniging „Perosi", directeur de heer J. Noordanus. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het con cert niet te loopen. Stoelen zijn te huur te gen de geringe prijs van vijf cent. Even tueel niet doorgaan van het concert zal op de gewone wijze worden bekend gemaakt. Programma: 1 „Zum Défilé", Marsch, H. Lemke. 2 Ouverture de Concert, E. Bach. 3 Grande Valse „Rose de Mid"i, J. Straus" 4 Fantaisie a. d. „Zauberflöte", Mozart- Kessels, Pauze. Inno Pontificio, marsch, A. Halmayr. 6 Paraphrase über „Schilfers Sonntag'slied" Kreutzer-Noordanus. !7 Fantaisie „La Fiancée de Lorraine", G. Delhage. S 3 October Feestmarsch, J, Noordanus* KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND De enquete omtrent de ver ruiming van Zondag-verl<#op En andere belangrijke agendapunten De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergaderde gistermiddag in het gebouw der Kamer. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De voorz., de heer D. ten Cate Brouwer, deed vervolgens mededecling van de inge komen stukken, w.o. dankbetuigingen van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor de deelneming, betoond bij het overlijden van Z.K.Il. Prins Hendrik. Van het Ministerie van Economische Za ken is bericht ingekomen van goedkeuring der gewijzigde begrooting 1934 en van de rekening 19331 Van de directie der Nederlandsche -Spoor wegen is, naar aanleiding van een desbe treffend verzoek der Kamer inzake de plan nen tot opheffing der spoorlijnen door de Haarlemmermeer, bericht ingekomen, dat deze plannen nog niet in een dergelijk sta dium verkeeren, dat mededeelingen naar buiten kunnen worden gedaan. Inmiddels heeft de Kamer aan de Ge meenten Leimuiden en Alkemade gevraagd, hoe men ter plaatse staat tegenover even- uieele ophefifng. Het antwoord hierop is nog niet binnengekomen. De kwestie der al- of niet-opheffing schijnt spoedig haar beslag te zullen krij gen. Üp verzoek van het Winkelweek-Comité te Noordwijk om beschikbaarstelling van een medaille voor een te houden Winkel week. wordt goedgunstig beschikt. Van den Bond van Bloembollenhande laren te Haarlem was een schrijven inge komen met verzoek van de Ver. „De Nar cis", te verkrijgen, dat narcisbollen bij in voer in andere landen niet naar het ge wicht, maar naar de waarde worden be last. Overeenkomstig de meening van den heer v. Zonneveld is de Kamer van meening, dat de Ver. „De Narcis" hiertoe beter zelf het initiatief kan nemen. Van het Gemeentebestuur van Woubrug- ge is een verzoek ingekomen om ook onder de winkeliers te Woubrugge een enquête doen houden inzake» de verruiming der winkelsluiting op Zondag. De voorzitter zegt, dat zulks zal geschieden, waarop het bureau der Kamer gemachtigd wordt naar gelang van den uitslag te handelen. Begrooting 1935 Hierna kwam in behandeling de begroo ting over het jaar 1935. Na eenige bespre kingen werd het eindbedrag vastgesteld op 21.885,—. De lijst van subsidies voor diverse instel lingen, vereenigingen enz. werd aanmerke lijk besnoeid, terwijl elf subsidies geheel erden ingetrokken, een en ander in ver band met de vereischte bezuiniging. Het totaal der bezuiniging bedraagt 150, waar mede de subsidiepost op de begrooting is ehninderd. Het bureau der Kamer stelde aan de ver gadering voor naar aanleiding van wetsontwerp inzake verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten, een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, waarin o.m. gezegd wordt, dat het ontwerp bij de Kamer instemming bad gevonden. De heer Heringa verklaarde zich hier ab soluut tegen en zeide, dat de Kamer beter deed zich buiten de uitvoering van de wet te houden. De heer dr. Van Dorp was het hiermede eens en, hoewel de voorzitter deze opvattin gen bestreed, was de tegenstand bij elf» sprekers zoo groot, dat de voorzitter het beter oordeelde het adres terug te nemen. Hetgeen geschiedde. Nadat gepauzeerd was ging de Kamer eerst in besloten zitting ter bespreking van de resultaten der enquête inzake mogelijk heid van verruiming van het openstellen op Zondag van enkele soorten van winkels ln de gemeente Leiden De resultaten zijn vervat in de volgende cijfers: Totaal uitgereikt: 374 formulieren. Terug ontvangen: 72 fruit, 108 tabak. 21 slijters, 13 visch. 98 brood, banket enz. Geraadpleegd: 15 visch, 100 fruit, 118 brood, banket enz., 117 tabak, 24 slijters. Langere opensteling: vóór; 6 visch, 37 fruit, 65 brood, banket enz., 54 tabak, 1(» slijters; tegen: 4 visch, 25 fruit, 24 brood, banket, enz., 53 tabak, 5 slijters; blanco: 2 visch, 10 fruit, 9 brood, banket enz.. 1 tabak, 0 slijters. Openstelling op dezelfde uren: 6 visch, 34 fruit, 50 rood, banket enz., 65 tabak, 17 slij ters Oren naar keuze: 2 visch, 15 fruit, 27 brood, banket, enz., 20 tabak, 2 slijters. De Kamer kwam in haar advies aan het Gemeentebestuur tot de conclusie, dat geen erruiming gewenscht is voor tabaks- en 'ischwinkels, wel echter voor de brood banketwinkels enz., benevens voor de slij terijen, maar dëft geen eenstemmigheid werd gekregen ten aanzien van de fruit winkels. Het bureau der Kamer stelde vervolgens oor tot den Minister van Economische Zaken het verzoek te richten, om de moei lijkheden van het Nederlandsche Vissclierij- Proefstation te willen onderzoeken teneinde de gerezen misverstanden uit den weg te Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Kamer met belangstelling heeft kennis genomen van de pogingen om het bestuur van het Nederlandsche Visscherij-Proefstation om door overleg met de Regeering tot een meer bevredigende oplossing te geraken van de moeilijkheden, waarin dit Station is ge bracht door de inhouding van de tot nogtoe verleende subsidie. De Kamer zou het ten zeerste betreuren indien dit Station voor de toekomst zijn erkzaamheden niet meer als voorheen zou kunnen voortzetten, daar zij, gehoord ook het bedrijfsleven, het behoud van dit Sta tion voor de visscherij van groote waarde acht De Kamer betreurt dan ook zeer. dat met het Departement geen overeenstemming kon worden bereikt, maar houdt er zich overtuigd, dat het den Minister geluk ken zal deze overeenstemming tot stand te brengen, indien inderdaad mocht blijken, dat de voorganger van den Minister op niet geheel juiste gronden zijn beslissing terzake heeft genomen. De Kamer besluit dan: ook yolgaarae ad- haesie te betuigen aan het streven van het bestuur om met den Minister te bespreken op welke wijze eventueele misverstanden kunnen zijn ontstaan en op welke wijze deze zoo mogelijk uit den weg kunnen wor den geruimd. De Kamer betuigt haar instemming mei dit adres, waarop Lotvverzending besloten wordt. De ventvergunningen Het bureau der Kamer stelde vervolgens voor aan de gemeentebesturen in het dis trict der Kamer een rondschrijven te zen den, waarin o.m. gevraagd wordt kostelooze ventvergunningen te verstrekken aan ge vestigde zaken of aan personen, die reeds drie jaar hun ventbedrijf ter plaatse heb ben uitgeoefend. De voorzitter verwacht ook hieromtrent wel verzet bij de middenstandsyereenigin- gen, doch eenige vrijheid te dezer zake acht hij wel gewenscht. Verschillende sprekers wijzen op de na- deelen, die de middenstand ondervindt de venters, doch zij kunnen zich tenslotte wel met het voorstel vereenigen. De rondvraag leverde geen besprekingen op, waarna de Kamer in huishoudelijke vergadering ging. Een sportfondsenbad in Leiden Er wordt hard voor gewerkt Uit een oogpunt van veiligheid en van volks- hygiêne is de zwemsport van groot belang. Uit de officieele statistieken blijkt, dat gedurende de laatste 5 jaren in ons kleine land niet minder dan 700, meest jonge menschen, jaarlijks verdronken zijn omdat zij niet zwemmen konden. Wat de volkshygiène betreft, werd te Arasterdam bi, schooljongens, die gedurende drie maanden gere geld zwemlessen hadden gekregen, een gemiddelde borstkasverruiming van 7 c.M. geconstateerd ais gevolg daarvan een beter functioneeren de organen, versterking van longen en hart, n eetlust, betere slaap, sterker zenuwgestel, kort om groot ere gezondheid.h In ons grillig klimaat, met zijn korte, wintersahe zomers kan men bovenstaande gunstige resultaten alleen bereiken in inrichtingen, men het geheele jaar kan zwemmen, dus i overdekte zwem-inrich tingen. Het ontbreken vz i een dergelijke overdekte zwem-gelegenheid is al sedert geruim en tijd als groot gemis gevoeld en reeds jarenlang zijn telkens allerlei plannen opgedoken om tot de stichting van een ..Overdekte" te komen. Het is echter totnogtoe bij het opperen der plannen gebleven. Vele zwemlefhefcbers zullen dan ook met blijd schap vernemen dat thans een actie in vooiberei ding is om in Leiden een afdeeling in het lever te roepen van de N.V. „De Sportfondsen", geves tigd te Amsterdam. Als voorzitter van deze afdee ling treedt op de heer L. Zuiderveld. Breestraat 16 alhier die tevens als een uitnemend propagan dist het voorbereidend werk op zich heeft ge- Door deze actie komt de Leidsche overdekte zweminrichting plotseling dichterbij te staan ooit. Alle teekenen wijzen er op dat de actie slagen zaJ. Reeds vele bekende stadgenooten heb ben zich gegeven voor het comité van aanbeve ling. voor den Raad van toezicht op de Sj>aar kassen en voor het bestuur, zoodat binnenkort met het eigenlijke werk. de inschrijvingen vo< Spaarkas zal kunnen worden begonnen. Hier raken we aan de kern van de kwestie. Op welke wijze moet het Sportfondsenbad tot stand komen? Het systeem berust op spaarkassen, al er aan tal van verzekeringsmaatschappijen zijn verbonden. Deze spaarkas wordt telkenjare den druur van 12 achtereenvolgende jaren gevormd waarvoor zgn. spaaraandeelen worden uitgegeven, in welker reglement de bepaling voorkomt, dat de door de Leidsche spaarders gestorte gelden alleen en uitsluitend voor het Leidsche Sportfondsenbad mogen worden gebruikt, totdat het geheele kapitaal Elk aandeel is groot 360.— en wordt \-olge- stert in maandelijksche betalingen van 2.50, of driemaandelijksche van 7.50 enz. Men kan echtei volstaan met 3 jaar storten 90,—, gedurende 3 jaar) in welk geval men ongeveer aandeel neemt, evenzoo na 4, 5. 6 jaar, enz. Verplicht is de deelnemer alleen tot het betalen der eerste jaarcontributie ad 30.verraeerdrd met 2.inschrijvingsgeld; deelgerechtigd is hij alleen na tenminste 3 jaarstortingen volbracht hebben. De spaargelden worden derhalve in de inrich ting belegd, hetzij direct hetzij via de N.V. De Vereenigde Sportfondsenbaden. Na verdeeling der spaarkas wordt de inhoud aandeelen coder de deelnemers verdeeld. Men zal in Leiden ongeveer 400 spaarders noodig hebben om de exploitatie te verzekeren wij kunnen ons niet voorstellen dat deze i zouden zijn te vinden. Natuurlijk is daarmee het geheele benoodigde kapitaal nog niet bijeen. Doch dank zij het resultaat van het Sportfond- senwerk elders in ons land. is het mogelijk om, j»!s de levensvatbaarheid van de actie gebleken is, bet ontbrekende geld ter beschikking te verkrijgen. De Rijksverzekerings Bank verklaarde zich n.l. bereid om het geld onder gebruikelijke voorwaarde te leenen. n.l. als de Gemeente zich garant stelde voor betaling van rente en aflossing. Of Leiden haar overdekte zweminrichting krijgt hangt dus geheel af van de medewerking der bur gerij. Er wordt slechts rentegevende medewerking verlangd. De spaarders qenieten daarbij verschil lende voorrechten. Laat Leiden blijken in staat t< x>t wat ook andere zelfs kleinere plaatsen kunnen. De heer Zuiderveld zal gaarne nadere inlichtingen verstrekken. WESP VEROORZAAKT EEN AANRIJDING Gisteravond te zes uur is op de Beestraat de 40-jarige Mej. K. T. uit Voorschoten aan gereden door een auto bestuurd door M. de B, uit Den Haag. Mej. T. kreeg een lichte hersenschudding en is door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De bestuurder van de auto beweerde, dat hij door een wesp was aangevallen en dat als gevolg daarvan de aanrijding had plaats gehad. Drie personen springen hem na. Hedenmorgen is de 17-jarige L. v. R. uit Leiden, die aan het werk was aan de brug bij de Haagsche Schouw van een ladder af in het water gevallen en in de diepte ver dwenen. De brugwachter Vos sprong hem na en dook naar den drenkeling maar kon hem niet vinden, evenmin als twee auto mobilisten die ook in 't water sprongen en herhaalde malen doken. Ten slotte gelukte hot een schipper met een haak den jonge- te grijpen en boven te brengen. Oogen- bikkelijk werd getracht de levensgeesten weer op te wekken hetgeen ten slotte aan den heer D., lid van de E.H.B.O. in Voor schoten. gelukte, v. R. is daarna naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Het spreekt van zelf dat bij de plaats van het ongeluk een groote consternatie heerschte. De brug was op en aan weerszijden wach ten vele auto's tot zij weer gesloten zou worden.- Leidsche Winkelweek 1934 De voorloopige plannen Gisteravond is in de foyer van Deta Burcht sen vergadering gehouden ter bespreking •'an de plannen voor een in October te hou den winkelweek 1934. Ee!n groot aantal winkeliers woonde deze vergadering bij. De bijeenkomst stor/d onder leiding van den rice-voorzitter, aangezien de voorzitter, de lieer J. Beurze door ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn. De vice-voorzit- ter sprak een hartelijk welkomstwoord en bracht in bespreking den datum waarop de winkelweek zal worden gehouden. Er zijn stemmen opgegaan om de winkelweek tegen den St. Nicolaastijd te houden, maar daartegen rijzen ernstige bezwaren. Voor de Sint-Nicolaastijd wondt een extra-attractie in petto gehouden, maar de commissTfe acht 't best. dat de winkelweek zelf wordt gehou den van 1020 October. De week vóór 3 October was dit jaar niet mogelijk. Dat schikte niet aan de Lichtfabrieken, die ook thans weer loyaal hun medewer king zullen verleenen. Er werd aanvanke lijk geen overeenstemming over den datum bereikt, zoodat de voorzitter alvorens deze vast te stellen een uiteenzetting gaf van de plannen, zoowel voor de winkelweek zelf als voor de Sint-Nicolaas-campagne. Spr. zaam is. Namens leeraren is den directeur door Dr. Van Katwijk een encyclopaedia aangeboden. HAZERSWOUDE OPBRENGST COLLEBTE. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor het Ned. Bijbelgenootschap ter bevordering van de verspreiding der II. Schrift heeft opgebracht f 41.07. KATWIJK AAN ZEE LEZING In de zaal van Prot, Chr. Belangen heeft gisteravond Ds Lokhorst een lezing gehou den over het onderwerp: „Der tijden nood". Nadat gezongen was Ps. 74 2 en 12, ging Spr. over tot "jn onderwerp, naar aanleiding van Ps. 74 19 en 24. Zullen we, aldus spr., God vragen of Hij ons weer betere tijden wil doen aanbreken? Juist in deze moeilijke tijd gaat God door Zijn Koninkrijk te stichten; in de weg der gerechtigheid leert Zijn volk gerechtigheid. De hoofdzaak is niet dat er weer voor spoed komt, maar dat de Kerk weer de Kerk wordt en leert leven uit. de genade Gods in Jezus Christus. In deze tijd komt het er op aan om in vloek en schuld voor God verloren te liggen. op dat de bonnen-reclame dit jaar Laat (ian alles maar vastraken; als de Zoon niet door kan gaan omdat de autoriteiten zich daartegen hebben verzet. In de eerste plaats ligt het in de bedoeling een speciale winkelweek uit te geven ln een oplaag van 30.000 genummerde exemplaren waarom dagelijks een JJOtal voor een prijs in aan merking komt. Voorts zal een bonnen-re clame worden georganiseerd echter van een geheel ander karakter dan vorige jaren. Het publiek ontvangt bij elke inkoop waarde bons, die zij gedurende dd winkelweek op kan sparen. De winkeliers stellen weer leder maxi maal dne prijzen beschikbaar, waarop de bezitters der bonnen kunnen bieden Degenen die met hef hoogste bedrag aan bonnen op een bepaald geschenk bieden, hebben de meeste kans dit geschenk te ontvangen. Het publiek zal dus goed doen op bescheiden wijze in te schrijven op de prijzen, waar door men de meeste kans zal hebiien een geschenk te bemachtigen. Naast deze beide attracties is er weer de collectieve krantenreclame en de attractieve reclames, die met medewerking van de Lichtfabrieken tot stand zullen komen op verschillende punten van de stad, voorts muziekomgangen enz. Voor de November-maand en de Sint Ni-, colaaslijd is een collectieve reclame ontvvor pen in den vorm van een pakkend folder waaraan een attractie is verbonden. Men kan in die maand de middenstands- maand zegels sparen, die bij een bepaald bedrag recht geven op een aardig geschenk, als blijk van waardeering voor de verleen de medewerking van de maand die gehou den wordt onder het motto: „Heel Stad en Land kJaut bij den middenstand". Na deze uiteenzetting werd nogmaals de datum besproken. De groote meerderheid der vergadering ging accoord met de datum van 10—20 Oct. De speciale middenstands- maand wordt lepaald op 15 Nov15 Dec. De voorzitter deed tenslotte een beroep op aller medewerking, wekte op tot spoedige inschrijving voor detelname. De heer Zwart bi'acht den voorzitter en de leden van de commissie dank voor het vele werk dat zij ook thans weer verzet hebben en nog zullen hébben te verzetten, waarmede de vergade ring haar instemming betuigde met luid applaus. Daarna sluiting. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een rijwiel, dat onbeheerd op straat is aangetroffen. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting de Zijl 19 gr. C. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: J v d Nat 27 jr en C Masurel 22 jr. GEHUWD: J v Eijsden en J H Redeg^ld N Nleboer en L Fallaux J Pont en H C Bemelman J J Stouten en J H M Kaapaan F J Barens wedr en A G Hasselbach GEBOREN: Pieter Hubertua Josef z v C J v Es en E H Sehlagweln Johanna Wllhelmina d v G de Wolf en J Stol Franciséus z v D J v Ginkel en A M de Vos Elisabeth d v M J Mocrkens en E v d Heijden Teunis IJzebrand z v G Mol en A Neels Cornells Jacobus Ma- rinus z v P J v d Voort en M J v d Geer Cor nells z v J Vermeer en N Ooms Adriana d v D Scheer en Chr v Sengen M J Arbc d v C v Heuzc e Prei Egmond Christin Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ESTAFETTE „DWARS DOOR ALPHEN". De mogelijkheid is zeer groot dat de Es tafette „Dwars door Alphen" hedenavond zal plaats vinden, te half acht De vereisch te toestemming was, terwijl we dit schrij ven, nog niet verkregen. Het parcours zal dan gelijk zijn aan de vorige keer. VLAGJESDAG. De opbrengst van de vlagjesdag ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantie-kolonies bedraagt f 133. 25 JAAR BIJ HET MIDDELB. ONDERWIJS Dr. H. J. L. van Haselen, dir. van de Chr. HBS alhier, herdacht dezer dagen dat hij 25 jaar bij het Middelbaar Onderwijs werk heeft vrij gemaakt, zoo zullen wij lijk vrij zijn. Gods volk moet meer leeren verstaan, dat zij de pennen niet te diep in de grond slaat. Der tijden nood is, dat de Kerk geen vreem deling meer op aarde is, maar veel meer wereldigelijkvormig is geworden. Der tijden nood is ook dat de Kerk verscheurd is en verstrooid. Het moet weer worden één her der en één kudde. Nadat gezongen was Ps. 138 3 sloot Ds Lokhorst met dankgebed. KNAPENVEREENIGING Gisteravond is in het Jeugdhuis een bijeen komst gehouden van knapenleiders. Beslo ten werd om volgende week met de afdee- lingen te beginnen. Deze wintercampagne wordt ingezet met 7 afd. of 2 afd. meer dan verleden jaar. Verschillende nieuwe leidens zegden hun medewerking toe. De algemeene leiding van deze vergadering berustte bij den heer W. van Beelen. BELASTING-OPHAALDIENST Door den belastingophaaldienst, directeur de heer C. de Mooije is over Augustus aan den Rijksontvanger afgedragen de som van .f 1295.57. KOUDEKERK SLACHTINGEN. Ten bureele van den Keuringsdienst al hier zijn in de afgeloopen maand aangege ven de navolgende slachtingen: Bedrijfs- slachtingen: 10 varkens en 2 runderen; huisslachtingen: 1 varken; noodslachtingen; 1 varken. LISSE Bevestiging van Cand. Ligtenberg als Predikant bij de Geref. Gemeente Bevestiger Ds. G. H. Kersten Woensdagavond heeft de bevestiging plaats gehad van candidaat H. Ligtenberg als predikant bij de Geref. Gemeente alhier welke gemeente ongeveer twee jaar herder loos is geweest na het overlijden van Ds. H. A. Minderman. Aangezien het kerkgebouw der Geref. Ge meente voor de gewone diensten reeds te klein is, was voor deze bijzondere plechtig heid de kerk der Ned. Herv. Gem. aange vraagd en welwillend toegestaan. Alhoewel dit mooie en ruime kerkgebouw bijna 900 zitplaatsen telt, bleek al direct, dat de kerk alle belangstellenden lang niet zou kunnen bevatten. Schier uit alle oorden des lands waren be langstellenden naar Lisse overgekomen om van deze plechtigheid getuigen te zijn. Wij merkten op zoowel Zeeuwen als Noord Hol landers, Friezen en Veluwe-bewoners! De paden waren dicht bezet, geen staanplaats was er over; velen moesten nog teleurgesteld huiswaarts keeren, zelfs die van heinde en ver gekomen waren konden geen staanplaats bemachtigen. Bij den aanvang van den dienst werd zongen Psalm 49 1 en 3 waarna gelezen werd 2 Corinthe 5. Na voor te zijn gegaan in gebed zeide de bevestiger, Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, Lid der Tweede Kamer, in zijn inleidend woord dat het nog geen twee jaar geleden is dat Ds. Minderman grafwaarts werd gedra gen; zijn woord klinkt nog tot ons door. En reeds nu hebt gij het voorrecht dezen dienst knecht te mogen ontvangen. Van de 23 ge meenten die hem als hun predikant begeer den zijt gij de bevoorrechte! 't Was niet om de roem van wetenschap of gaven dat vele gemeenten hem begeerden, maar om het ee- tuigenis der Waarheid Gods en zijn kracht dadige roeping tot de bediening des Woords- Gewezen werd op het bijzondere van dezen dienst nu een Dienaar voor het eerst beves tigd wordt, waarbij de handoplegging sym bool is van de roeping Gods. Als tekst voor deze ure had Ds. Kersten gekozen 2 Corinthe 5 20 en 21, waar men leest: „Zoo zijn wij dan gezanten van Chris tus wege, alsof God door ons bade: wij bid den van Christus' wege, laat U met God verzoenen. Want dien, die geen zonde ge kend heeft, heeft Hij zonde voor ons ge maakt, opdat wij zouden worden rechtvaar digheid Gods in hem". In deze tekstverzen, aldus Ds. Kersten, wordt ons inzonderheid geteekend de zuivere beschrijving van den Dienaar des Woords. Radio Nieuws. Londen R«tf; 15.2017.20 Kalundborg of 1 "~"irg17.20—19.35 Brussel Fr; 19.35—21.lv ~u- jmburg; 21.10af 1.Keulen Programma 4: 8.20—8.51 ParUs Radio; 10.35— 20 ParUs lladlo; 11.2015.20 Daventry; 15.20 •17.35 Londen Reg; 17.3518.20 Een der Eng. Nat. zenders: 18.20—19.20 ParUs Radio; 19.20— afloop: Daventry. VRIJDAG 7 SEPTEMBER Programma 3: 812.21 Keulen; 12.2015.20 Londen Res. lB-50l6-20 Kalundborg of Lu xemburg; 16.20—17.20 Keulen; 17.20—19.2u Brua - -1.20—23 Luxemburg; 23—afl.: Keulen ima 4; 8.208.50 ParUs R; 11.35—11.20 11.2017:85 Daventry; 17.3518.05 Een der Eng. Nat. zenders; 18.0518.50 Brus sel VI; 18.5022 Daventry; 22afl.: Londen R ZATERDAG 8 SEPTEMBER Programma 3: 812.20 Keulen; 12.2014.23 russel Fr- 14.2015.20 Keulen; 15.2017.20 Kalundborg; 17.20—19.50 Brussel Fr; 19.50— jpg; 21.45—afl.: Brussel Fr 4: 8.29—8,50 ParUs R; 10.35—11-20 11.20—17.35 Daventry; 17.85— VI; 19.2020 20 Daventry; 20.20 g; 21afl.; Daventr Spreker sprak naar aanleiding van „Do volhecrlijkc bediening van gezanten van Christus" over: ten le: Christus is de grond der bediening; ten 2e: Christus roept tot de bediening; ten 3e: Christus is de inhoud der bediening. De Apostel Paulus betoogt hier met groo- ten nadruk dat Christus de grond is der be diening. Gewezen werd op de gerechtigheid van Christus, zonder Wien een verzoening met God niet mogelijk is. Over de verzoe ning met God door de gerechtigheid in Christus wordt ook in onze dagen smadelijk gesproken. Juist echter voor den Dienaar is hier zooveel ruimte om de grootsten der zondaren te noodigen tot de verzoening in Christus. Christus zelf roept Zijne Dienaren: wij zijn gezanten van Christus' wege. Hij roept Zijne gezanten om bijeen te vergaderen degenen die geroepen zijn. Zij zijn gezanten om dat zij in Zijn Naam optreden. Geen in brengers maar geroepen van God door de gemeente. Maar de uitwendige roeping heeft ten grondslag een inwendige rovping in het hart. Paulus zegt: hij is innerlijk geroepen door God Zelf. Hoe beklagenswaardig zijn zij, die niet in zichzelf het bewustzijn heb ben van God geroepen te zijn en toch den kansel durven bestijgen! Géén redenaar, geen wat or 't gaat niet om de menigte! Men moet zelf geen vreemdeling zijn; het evangelie moet voor hem geen vreemde klank zijn. Men moet niet anders weten dan Christus en Dien gekruist. De inhoud der bediening is Christus Zelf. De prediking is geen Evai.gelie als Christus niet gepredikt wordt. Paulus roept: laat U, met God verzoenen. Van nature zijn wij ha ters van God en Hem vijandig. Hoe kunnen wij ons laten verzoenen? Door Christus ge nade alleen. Zeg niet dat hebben wij niet noodig. Al wat buiten Christus is zal weg geworpen worden. Wij bidden U laat U met Christus verzoenen. De liefde van Chris tus dringt ons. Hij, de vlekkeloos heilige, is voor ons tot zonde gemaakt en als onheilige uitgestooten uit de gemeenschap Gods en heeft geleden buiten de poort. Och, mocht de Heere U in deze gemeente stellen tot een rijken zegen. In deze ge meente zult ge een groote strijd hebben, doch moge U het zwaard van Gods Woord aan Uwe heup gegeven worden. Zoo stelle de Heere U tot een zegen en Hij verlichte U door Zijn lieven Geest. De Heere zij Uw sterkte! Na de met groote aandacht gevolgde pre dikatie werd gezongen Psalm 118 7, waar na tot het bevestigen werd overgegaan. Na dat door Candidaat Ligtenberg op de hem gestelde vragen was geantwoord „Ja ik, van ganscher harte" zong de gemeente bij de handoplegging de zegenbede uit Psalm 134; „Dat 's Heeren Zege op U daal". Aan dc handoplegging werd mede deel genomen door Ds. Fraanje van Barneveld, Ds. Honkoop van Den Haag, Ds. Lamain van Rotterdam en Ds. Heijkoop van Utrecht. De bevestiger Ds. Kersten, richtte zich nog tot nu Ds. Ligtenberg en de gemeente van Lisse en bad allen 's Heeren zegen toe. Aan het einde van den dienst werden H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk dank ge bracht voor het afsfnan van het Kerkgebouw Nadat gezongen was Psalm 122 sprak Ds. Kersten den zegen uit en verliet de zeer groote schare het kerkgebouw. BRAND TIJDIG GEBLUSCHT Een loodgieter die op het dak van een bollenschuur der fa. Gr. werkzaam was heeft waarschijnlijk vonken in den schoorsteen laten vallen waardoor op de bovenste ver dieping een begin van brand ontstond. De brandweer stond gereed om uit te rukken, doch men slaagde erin om met handmate riaal de brand te blusschen. OEGSTGEEST VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: zilveren rozenkrans, blauw da mesceintuur. heerenlorgnet, belastingmerk, bad pak met handdoek; huissleutels; bergstok, tram kaart, dameshandschoen, R.K, Kerkboekje, gouden broche, dameshandschoen, tasch met badcostuum, portemonnaie met inhoud, oorbel, dameshoed, bril, muts, hondenhalsband, koperen gewicht, comp!ee|| reservewiel, dameshandschoenen, badpak, een bos sleutels. Verloren: zwarte vulpen, badpak, belastir.g- merken. damespak met toebehooren. portemonnaie met 3. portemonnaie met inhoud, belastingmerk, prljze jongensbroek, een bedrag van f 40. bank biljet van f 0. goudenschakelarmbandje, kinderpor- anaie, witte badmuts, aktetasch met inhoud; Aan het bureau NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik mij in te schrijven als k"*'e'^3.' abonné op Uw blad met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s., alsmede de verschenen nummers der loopende artikelen-reeksen. Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6