donderdag 6 september 1934 tweede blad pag. 5 De misere met de Dieseltreinen De gang van zaken geschetst Onbillijke critiek op de Spoorwegen pesprek met Ir. M. H. Damme Nu de deining over het ge beurde met de Dieseltreinen eenigszins geluwd is, kan het aanbeveling verdienen, nog eens rustig de zaak na te gaan. Hier toe kan wellicht meewerken het artikel, dat een onzer redacteu ren naar aanleiding van een on derhoud met Ir. M. H. Damme schreef: Blaam ligt in het levdn vlak naast lof; op het hosannali volgt maar al te spoedig het kruisigingsverlangen. Dat blijkt overduidelijk uit de critiek, welke thans aan de Spoorwegen ten deel valt over de affaire der Dieseltreinen; nauwelijks zijn de lofuitingen verklonken welke gehoord werden toen de nieuwe trei nen gingen rijden, en de vele complimenten over durf, en krachtig beleid en schitterend initiatief van de directie der Spoorwegen, of thans komen in persartikelen en inge zonden stukken de meest wrange opmerkin gen aan het adres van diezelfde spoorweg directie naar voren. Hoewel wij onze lezers steeds op de hoog te hebben gehouden van hetgeen gebeurde ten aanzien van de maatregelen welke de Spoorwegen namen om de Dieseltreinen aan revisie te onderwerpen, achtten wij het noo dig, dat we hieronder nog ©enige uiteenzet tingen geven over deze zaak. Met de Dieseltreinen is gemoeid geweest: het is dus duidelijk, dat de Nederlandsche belastingbetaler er be lang in stelt, wat er nu eigenlijk precies is gebeurd. Wij hadden een onderhoud met den direc teur-generaal van de N.V. Werkspoor. Ir. M H Damme, welke fabriek, naar men liet grootste aantal Dieseltreinen, vijf en twintig van de veertig, geleverd heeft. W yonden het gewer.scht, dat ook van de zijde van de fabrikanten eens een uiteenzetting gegeven zou worden, omdat het publiek zou gaan twijfelen of de motoren wel goed orde zullen zijn geweest. Een onzer eerste vragen was of naar de meening van Ir. Damme dc stagnatie ook kan zijn voorgekomen, doordat de leveran tie van de treinen te vlug geschied was. Ir. Damme antwoordde ons hierop, dat onder hoogen druk gewerkt ïs, maar dit toch geen schade gedaan heeft aan de fabricage. Op 19 Maart 1933 kreeg Werkspoor mondeling de mededeeling, dat de fabricage der T seltreinen gegund worden, en de indienststelling moest plaats fiynden op 15 Mei 1934. Iu buitengewoon innige samenwerking tusschen de Spoorwe gen en Werkspoor zijn de plannen toen vorder uitgewerkt, waarmee ook eeilige tijd heenging. Om alles op tijd gereed te hebben moest dus zooals gezegd wel onder hooge druk gewerkt worden. Dit heeft b.v. veroorzaakt ,dat gerechtvaardigde klachten van het publiek over de veering van de treinen voorkwamen, welke klachten succes sievelijk zijn of worden verholpen. Het was een geheel nieuwe tractie, aldus de heer Damme. en toen het met de Diesel treinen twee en ©en ha'.ve maand goed ging, zonder dat zich ernstige gebreken voorde den, dachten wij: we hebben het gewonnen. Vanaf half Mei tot begin Augustus ging het uitstekend, maar toen kwam ineens de' te genslag, die zeer ernstig bleek. De ooizaken moeten nu grondig onderzocht worden. Van ochtend is er juist weer een bespreking geweest tusschen de directie van de Spoor wegen, van Maybach en van Werkspoor om de zaqk weer geheel na te gaan. Constructie der motoren was goed. Ligt de stagnatie aan fouten in de con structie van de' motoren? vroegen wij. Neen, was het antwoord. Werkspoor heeft van de taohtig motoren er twintig gemaakt, de zestig andere zijn in Friedrich9hafen ge maakt^ of in licentie elders in ons land ge bouwd^ Maar de motoren zijn precies de zelfde als die in hei buitenland loopen, en op precies dezelfde wijze vervaardigd. De oorzaak van de motorenpech is gelegen in de bedieningswijze? vroegen we en deze vraag werd door Ir. Damme beves tigend beantwoord. Hierop informeerden wij, of naar zijn meening de schuld daanoor gezocht moet worden-in het feit dat de wagenvoerders die voor de Dieseltreinen werden opgeleid te kort geinstrueerd zijn. Hierop kon Ir Damme ons evenwel geen antwoord geven. Ik ben vroeger wel bij Tractie van de Spoorwegen geweest, maar ik weet er niets van hoelang de instructie geduurd beeft.,, wanneer men ermee begonnen is enz. Dat zou men alle maal moeten weten om het te kunnen be- oordeelen. Bovendien is deze tractie totaal nieuw. Maar dat met. de lage rijstanden gereden werd .wijst toch wel op een gebrek aan kennis bij de wagenvoerders; liet is toch hetzelfde alsof men bij een auto voortdurend op de eerste versnelling rijdt? Ja, dit is zoo, de wagenvoerders hadden steeds hun handle op den hoogsten rijstand moeten brengen en dan snel terug moeten laten loopen Precies als de wagenvoerder bij de elec- trische tram doet .Ta. ongeveer. Maar u moet niet vergeten, dat de motoren een veel grootere snelheid aan d<m t-eir* km nen ge-vi. dan gereden werd. Op den hoogsten rijstand maken de motoren hun 1400 omwentelingen per mi nuut. Maar dan kunnen ze eon rijsnelheid aan den trein geven van honderd veertig kilometer. En de dienstregeling, welke thans geldt, maakt dat die rijsnelheid slechts honderd K.M. bedraagt. Daaruit kan verklaard worden, dat de wagenvoerders op de eerste twee rijstanden reden, dat was makkelijker voor hen in verband met lagere snelheid, welke de treinen hebben. Dat waren de ongunstige omstandigheden waaronder de motoren werkten, waardoor zéér hooge krachten optraden. Maar Ir. Hupkes noemde in zijn commu nique nog eenige andere dingen. Ja. er werden ook afwijkingen geconsta teerd in de brandstoftoevoer en in de motor smering. In de Diesel electrische IVe in ons land is het oliereservoir beneden de motor en wondt de brandstof dus opgestuwd In D.E. treinen in het buitenland is het servoir boven den motor en valt de brand stof om het zoo te zeggen naar beneden de motor. Nu is geconstateerd, dat onregel matigheden zieh voordeden in de brandstof toevoer waardoor b.v. de eene cylinder geen brandstof kreeg en de andere wel. De wa genvoerder kan jets dergelijks niet contro leeren, dat kan alleen een man, die bij den motor zich bevindt, in de motorafdeeling van het treinstel. Werden bij motoren van treinen waarop een controleur meeging in de motorafdee ling ook dergelijke gebreken geconstateerd? Neen dit is niet het geval geweest. Is de controle dan te spoedig opgeheven? Is op aandrang van de Spoorwegen de con trole soms spoediger beëindigd dan Werk spoor wenschte om de kosten te vönninde- Neen. over de beëindiging van de controle bestond volle overeenstemming. Het moet ook niet noodig zijn, dat de machines zoo gecontroleerd worden. Maar natuurlijk hei is een geheel nieuwe tractie, en achteraf beziui kan men wellicht zeggen dat langere controle misschien gewenscht was. Maar al die dingen kan men achteraf zeggen, maar vooruit kon niemand die berekenen. Gebreken buiten de garantie. Vallen de gebreken, welke geconsta teerd zijn onder de garantie waaronder de motoren geleverd zijn? Neen, luidde het antwoord. Trouwens dat blijkt ook wel uit het persbericht van Ir. Hupkes dat de hooge herstel- kosten voor rekening van de Spoorwe gen komen. D.E-treinert favoriet. In' het verdere gesprek werd behandeld de vraag hoe langen tijd het duren zou al- orens de Dieseltreinen weer op de baan zouden komen. Ir. Damme zeide. dat hij niet wanhoopte in het succes, dat do D. E. treinen zullen hebben. Over de geheele wereld wint de Diesel-electrische tractie veld. Dit is een tegenslag, maar niet zoo, dat hierdoor du D. E. treinen zouden hebben afgeda,an. De motoren worden nu eer gerevideerd, dan aanvankelijk de bedoeling was Elke revisie ordert drie tot vier weken. Geleidelijk aan worden de motoren nagezien. Stellig zullen lang voor de komende zomerdienstregeling de D.E.treinen weer in den dienst zijn opge- omen. Het is een geheel nieuw project ge- eest. dat mag niet worden vergeten, zoo zeide' Ir. Damme. Wij stonden met deze reuzensprong vooruit, welke de Spoorwegen deden, aan de spits Van de D.E-tractie. Men kan nu zeggen: dat die durf te veroordee- Men zou het een waagstuk künnen noe- Ik zou het liever durf willen noemen, aldus Ir. Damme. Een durf is het, als alles uitstekend is voorbereid, maar een waagstuk zou men het kunnen noemen wanneer de opleiding van de wagen voerders onvoldoende is ge weest. Daarover kan ik juist geen oordeel vellen daarvan weet ik niets af. Maar dat de Spoorwegen ertoe overgingen om een geheel nieuwe tractie in te voeren en dat op groote schaal te doen, mag toch wel durf heeten. Als deze tegenslag nu niet ge komen was ilan had iedereen de directie van de Spoorwegen geprezen en toegejubeld Gaat het nu aan. om alleen om dezen tegen slag zoo felle critiek te oefenen als in som mige bladen gedaan, is? Toen ik bij de Tractie van de Spoorwegen was, kwamen de eerste locomotieven welke met oververhitte stoom werkten. Die machines werden toe vertrouwd aan den A-dienst in Amsterdam, waarop alleen zeer bekwame ep ervaren machinisten dienst deden en toen deze er mee geëxperimenteerd hadden, waarbij vele moeilijkheden zich voordeden, kwamen die machines geleidelijk aan overal in dienst. En nu op 't oogenblik is er geen machinist die er zijn hand voor verdraait om mei zoon machine te rijden. Zoo is het toch ook met de' Dieseltreinen. Daarvan is nu totaal niéts gelijk aan een gewonen trein met locomotief. Tenslotte' stelden wij de vraag welk per centage de kosten der motoren vormen van het totale kapitaal dat in de Dieseltreinen gestoken" is. Het antwoord hierop luidde dat dit percentage zeer gering was. Daar om ook is de ophef welke óver de zaak ge maakt is, alsof bet hier zou gaan om ze ven millioen, zoo ongemotiveerd. Meer openbaarheid was beter geweest Hit het bovenstaande kan de lezer zich een oordeel vormen over den gang van zaken. Uit andere bron kunnen wij nu nog meedeelen, dat de maatregelen welke de directie nam, toen de revisie der motoren noodig bleek, anders zijn geloopen. dan lt-. Hupkes wilde. Ir. Hupkes gevoelde, dat het in het belang van de veiligheid van het publiek noodig was, dat de motoren welke verdacht werden tijdelijk uit den dienst zouden genomen worden, en deed dus het voorster aan de directie, om de D.E.-treinen voor het grootste doel uit den dienst te nemen. Hoewel de directie zulks eerst niet wensclielijk vond met het oog c,p het geruchtmakende van een dergelijk middel t.a.v bet. publiek, werd toch op aandrang van Ir. Hupkes hiertoe over gegaan. Voorts wenschte Ir. Hupkes, dat een persconferentie zou worden belegd, waarin voordat die maatregel publiek werd, zou zijn verteld aan de vertegenwoordigers der Ned. dagbladen, wat er precies aan de hand was. Hiertegen heeft de directie zich evenwel verzet, en deze persconferentie, is ook niet doorgegaan. Wèl heeft de directie een klein persbericht zelf opgesteld en doen verspreiden, maar toen was het reeds te Iaat, want de zaak was toen reeds uit gelekt, 'en zooals dat dan gewoonlijk gaat in sterk' vergroote proporties ter kennis van het krantenlezend publiek go- bracht. Wij betreuren dit. Want het belang van de Spoorwegen zoomin als van het reizend publiek is ermee gediend, als dergelijke zaken zoo sensationeel worden behandeld als is geschied. Met name de Arbeiders pers heeft zich hier wel zeer te huiten ge gaan. Zij moge nu zeggen, dat ze zulks deed in het belang van de publieke zaak. maar dan kan ze toch nimmer verdedigen. De Dieseltrein even vóór zijn eerste reis, die een ware zegetocht werd dat ze het heeft doen voorkomen alsof het' kapitaal van zeven millioen gulden naar de maan was, en er in elk geval maar aan was gewaagd. Tendentieus was ook om de loonsverlagingen bij de Spoorwegen bij dit geval te betrekken, en het aldus te doen voorkomen, dat een loonsverlaging niet noodig geweest zon zijn, als de" nieuwe trac tiè niet was ingevoerd. Wanneer we de zaak zuiver stellen, dan fout te zijn Aan welke oorzaak deze te wijten is, aan de te korte opleiding van de wagenvoerders of aan een misverstand tusschen de bouwers van de motoren die op grootere snelheden rekenden, waarbij de lage rijstanden slechts enkele malen gebruikt werden en de Spoor wegen, die een snelheid van 100 K.M. voor zich genomen hadden, doet thans niet veel terzake. Zelfs als we aannemen, dat de schuld van de misère ligt bij de Spoorwegen omdat ze te hard van stapel zijn geloopen, te vlug de nieuwe tractie wilden invoeren, te weinig tijd dus over lieten om ervaring te krijgen met het nieuwe materiaal, dan nog rijst de vraag, of men dit de leiding van dit groote bedrijf mag euvel duiden. Psychologisch verklaarbaar Jaren- en jarenlang is op de Spoorwegen gescholden. Gescholden door Jan en alleman. Vanaf den kruier tot aan den directeur-ge neraal deugde er niets aan de Spoorwegen. De Spoorwegen waren- laks, ze deden niets, ze gingen niet met hun tijd mee, ze waren achterlijk, zeCritiek volop. Blaam te over. Waardeering nihil. Is het dan te verwonderen, als onder der gelijkeomstandigheden men een daad doet, men den sprong vooruit wadgt, men wil laten zien, dat een nieuwe koers ge volgd, een nieuw pad betreden wordt? Dat is niet te veroordeelen, integendeel toe te juichen. Ook vandaag nog, na de misère, ook nu nog na den tegenslag. Deze bittere ervaring is een les, welke misschien duur betaald wordt. Van de be zuiniging, van 20.000 per D.-F.-trein tegen over een stoomtrein per jaar, welke men be rekent, zal dit jaar door de hooge herstel- kosten der motoren wellicht niet veel komen, ook al niet omdat de stoomtreinen die hu met 100 K.M. snelheid gereden worden, zoo veel kolen verslinden. Niet onoverkomelijk Men kan nu betwijfelen of de Spoorwegen het niet met de stoomlocomotieven hadden kunnen doen, tot meer ervaring met de D. E.-treinen zou zijn verkregen. Maar dal is alles: praten achteraf. Wat gebeurd is, is jammer, we betreuren het nog het meeste voor de mannen uit de spnorweerleiding die het initiatief namen en dus toonden met hun tijd te willen meegaan. Maar onover komelijk is het gelukkig niet. En over eeni- gen tijd zien we de Diesels weer rijden. Den geen die aan de wal staat valt bet sturen licht, maar bezwaarlijker is bet om 'n nood lijdend bedrijf in beter lianen te trachten te brengen. En daarom hopen we, dat deze geruchtmakende zaak nu rustig zal kunnen worden afgewerkt. De directie der Spoor wegen moge eruit geleerd hebben, dat open baarheid altijd het beste is, en dat een pers conferentie in" dit geval veel geschrijf ver meden zou hebben! Het moderamen van de Generale Synode der Chr. Geref. Kerkdie thans in Zwolle bijeen ia* Rotterdams eerste moderne brand- kraan, geplaatst op den Coolsingel voor Met te water laten van de eerstederrdrie-ve&rponten-voor het-Rijksveer te V-elzen op de- Scheepswerf De-Klop te Sliedrecht. He Sint Seruaasbnig te. Maastricht. waavvanmeiL. de restauratiewerken thans-beëindigd heeft Een enorme stalen damwand is verrezen als kaaimuur voor de nieuwe haven, die aan het Julianakanaal te Stein wordt aangelegd. Deze haven wordt door een spoorlijn verbonden met de-Staatsmijn Maurits4

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5