$lveuw ÖErntrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken 15e Jaargang Gratis lezen tot 1 October BINNENLAND. .PRINCESS" CHEMISCH REINIGEN VERVEN Land- en Tuinbouw. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5267 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 Sbberttntieprijjtn: Van I tot 5 regelsM7'/i Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel O.I7'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven» of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad NAAR NIEUWE ORDENING In de zomer van dit jaar is een wetsont werp ingediend, waarvan de considerans zegt, „dat het wenschelijk is in het alge meen belang, bepalingen vast te stellen be treffende de verbindende kracht van bedin gen en besluipen, die voor de economische verhoudingen m eenige tak van handel of nijverheid overwegend beteekenis hebben". Dit wetsvoorstel heeft in middenstands kringen groote belangstelling gewekt en is daar onderwerp van uitvoerige besprekin- Aan de hand van vraagpunten hebben practici en professoren op het pas te Am sterdam gehouden congres hun standpunt uiteengezet e:x ook de Roomsch-Kath. orga nisaties trokken, hun conclusies. Gelijk overal zijn de geleerden het ook hier niet met elkaar eens en over verschil lende principieele punten heerscht groot meeningsverschil. Toch is een grondgedachte wel te onder kennen. Niemand spreekt de stelling tegen, dat we een nieuwe toekomst tegengaan, dat de maatschappelijke ordening zich wijzigt en dat de corporatieve'idee aan kracht en invloed wint» Onbeperkte vrijheid, d. w. bandeloosheid, begeert niemand meer; men srkent. dat nu praktisch de voorwaarden .voor vriie handel zijn "verdwenen, de mid denstand in volledige vrijheid zou verzinken. Daarom achten alle voorlichters van de middenstand ingrijpen, ordening noodzake lijk; al loopen de meeningen over de onder- deelen weer uiteen. Zoo is de eene adviseur «onder eenig voorbehoud vóór een tijdelijk yestigingsverbod als een doeltreffend mid del tot ordening der be Ilijfsverhoudingen; terwijl een ander er niets van weten wil. Maar allen zijn het er over eens, dat tegen uitwassen maatregelen genomen moeten worden. In 't algemeen oordeelt gewenscht, dat niemand zich mag vestigen als middenstander zonder voldoende vak bekwaamheid in de branche, welke hij kiest, en zonder middelen om het finan- cieele risico, dat aan de .vestiging .verbon den is, te kunnen dragen. Als van zelf dringt zich daarbij de vraag op, of de Ovei'heid aan een en ander haar sanctie behoort te geven en ook deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Als axioma werd zelfs gesteld, natuurlijk heeft de overheid een taak met betrekkiug tot regeling der bedrijfsverhoudingen. Dat overheidsingrijpen op middenstands- gebied noodig is, kan elke insider weten. Het eindelooze getob van belanghebbenden onderling, maakt dat vrijwillig op dit ter rein nooit iets bereikt kan worden. Dit is geen onduldbaar ingrijpen in de individueele vrijheid. Op tallooze andere gebieden van '1 maatschappelijk leven komen vaak nog .veel ergere vrijheidsinperkingen .voor, waar over nooit iemand valt. In een adres aan den minister van Eco nomische Zaken herinnerde de R.K. Midden standsbond zelfs aan hetgeen in de Memo rie van Toelichting van het reeds genoemde wetsontwerp te lezen staat, dat de ring de bevoegdheid vraagt om dwingende bepalingen te maken voor organisaties van land- en tuinbouw en visscherij, maar dat „op het overige gebied van handel en nij verheid de voorwaarden voor vrijwillige or ganisatie in het algemeen gunstiger zijn dan in de agrarische bedrijfstakken; waar dan ook met een minder ver strekkende, bevoegdheid kan worden volstaan"; en het adres voegt er dan aan toe, dat deze stelling voor het klein-b edr.ij.f in handel en industrie zelte.r niet opgaat". Op grond van deze overweging, verzoekt de R.-K. Middenstandsbond „den Minister het daarheen te willen leiden, dat het wetsontwerp naast de mogelijkheid van algemeen verbindendverklaring van onder nemers-overeenkomsten en van besluiten Van organisaties, ook do mogelijkheid schept, dat objectieve bedrijfsregelingen van .economische aard, welke door een voldoend gedeelte der foedrijfsgenooten worden voor gesteld en welke voor de economische ver houdingen in de betreffende bedrijfstak overwegende beteekenis kunnen hebben, door den minister aan de bedrijfstak bin dend worden opgelegd." Het is dus wel duidelijk in welke rich ting dit alles gaat, al zoekt men hier, gelijk steeds, nog zoekend en tastend de weg. Het pad leidt naar ordening van het maat schappelijk leven. Ook voor de middenstand. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de stem en het advies der Christelijke mid-4 denstanders, meer en beter dan vroeger, niet alleen in eigen organisatie, maar ook in min of meer officieele lichamen als Ka mers van Koophandel wordt gehoord en wij vertroujyen, dat zij ook in deze aange legenheid het woord zullen vinden en spre ken, waarop ons volk wacht; het woord, dat naast gebondenheid aan Gods wet, elke starheid \eroordeelt en rekening houdt met de stage groei van het maatschappelijk le- JUIST EN PRINCIPIEEL De Christelijke middenstanders en zaken- menschen te Rotterdam en elders mogen de heeren Borst, Donner en Stokdijk wel dank baar zijn voor het juiste en principieele woord, dat zij in de laatste vergadering de Kamer van Koophandel van de Maas stad hebben gesproken. Dat woord was in de eerste plaats juist Immers, feitelijk per abuis hadden Burge meester cn Wethouders van Rotterdam de K. van K. advies gevraagd over de toe passing van de wijziging der Winkelslui tingswet, waarin de mogelijkheid tot ver ruiming van de openstelling van win kels op Zondag is gegeven. De wet bepaalt, dat de gemeenteraad niet tot die verruiming mag besluiten alvorens de belanghebbende groepen te hebben Nu kan men zich voorstellen, dat kleine gemeenten de winkeliers en bedien den hoofd voor hoofd gevraagd worden, hoe zij er over denken; en dat in grootere plaatsen de organisaties van winkeliers en die van het winkelpersoneel worden ge maar dat de Kamer van Koop handel advies zou behooren te geven, dat is toch wel een beetje dwaas. Terecht verzetten genoemde heeren zich daarom tegen het voorstel van het bureau der Kamer om te adviseeren van de gebo den gelegenheid een zoo ruim mogelijk gebruik te maken en de Zondagssluiting dus zoo sterk, als 't maar kan, te beperken. Dat was de formeele kant van de zaak. De principieele zijde was echter veel belangrijker. Niet alleen van liberale, maar ook van roomscli-kath. zijde, werd op lucht hartige wijze over het beginselvraagstuk gesproken en men nam het onze menschen eigenlijk kwalijk, dat zij voor hun overtui- ;ing uitkwamen. Natuurlijk zwegen zij niet. Nu het bureau der Kamer, ten onrechte, een debat uitlokte over deze aangelegenheid, kon men niet zwijgen en de heer Borst zei het zoo scherp mogelijk, opdat bij voorbaat alle misver stand afgesneden mocht worden: „De crisisomstandigheden kunnen geen aanleiding geven tot het overtreden van Gods geboden. Alleen een trouw naleven van die geboden kan genezing brengen voor ïze zieke maatschappij". Hij voegde er nog aan toe, dat alleen menschen met een beperkte blik in het zakenleven van meer verkoopsgelegenheid op Zondag werkelijke winst kunnen ver wachten; maar het eerste argument geeft de doorslag: ongehoorzaamheid aan Gods gebod kan nimmer zegen brengen. Dij is de kern van het vraagstuk en we brengen dit debat naar voren, opdat onze vx-ienden in heel het land er nader bij bepaald en er door gesterkt mogen worden in deze dagen. RECHTERLIJKE MACHT BU Kon. Desluit la aan mr. F. J. D. C. Egter in Wisselcerke. in verband met het bert lülco leeftijdsgrens met 1 vol on'tölag kant Brielle, met DEPARTEMENT VAN DEFENSIE ICon. besluit zijn met ingang van 1 Sept. oferendarls in vasten dienst en tot I P. Both. t hoofdcc i dienst RUSLAND EN DE VOLKENBOND Een telegram aan Minister Colijn De Antircv Kicsvereen. te Schiedam heeft aan Minister Colijn een telegram ge zonden van de volgende inhoud: Antircv. Schiedam, uiting gevend aan een gevoelen, dat zonder de minste twijfel door geheel antirev. Nederland, ja door bijna het heele Nede'riandsehe volk wordt ge deeld, vei-wacht dat Nederland bij stem ming over de toelating van Rusland tot de Volkenbond een beslist neen zal doen hooren." H. M. de Koningin gehuldigd DOOR DE NOORSCHE PADVINDSTERS De padvindstei's van Aasgaardsti-aiid, al dus de Msb., hebben in den tuin van het ho tel een parade gehouden ter eei g van de Ko ningin en de Piinses. De padvindsters mar cheerden den tuin in achter de Noorsche vlag en de Nederlandsche diiekleur, welke laatste zij speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd hadden. Zij begonnen in een kring geschaard, het Noorsclie volkslied te zingen en daarna voerden zij de geschiede nis van de Noorsche vlag op. Het is een lange en lichtelijk verwarde schiedenis, waaraan een ontelbaar aantal vlaggen te pas komt Het begint in 1500 toen Noorwegen en Denemai'ken één waren. Toeu had Noorwegen geen vlag. Pas later kreeg het in de Deensche vlag een eigen blazoen én toen' het zoover was gekomen er gin gen natuurlijk öeuwen van diplomatieke stappen aan vooraf kwam Noorwegen, der Zweden en begon er de narigheid weer van voren af aan. Het begon den Noren ten laatste te verve len en zij schaften zich kort en goed een eigen vlag aan, welke door den Zweedschen koning verboden werd. In ongeveer 1840 evenwel stond hij den Noi'en toe, om hun eigen vlag te voeren, doch voorzien van e.n Zweedsch blazoen. Het werd zoodoende een uitermate veel kleurige vlag, die de Noren hax-ingsalade noemden. Ze leefden lange jaren ongelukkig onder de „haringsalade" en kregen eindelijk omstreeks het begin van deze eeuw hun eigen vlag terug, waar zij tot op den dag van heden terecht zeer trotsch op zijn. Dit lieten de meisjes zien, doordat ze zich achtereenvolgens met de vlaggen in de hand en de jaartallen om het hoofd gebonden, voor het forum vertoonden, waarbij zij een rijmpje opzegden. Na afloop hiervan stelden ze zich weer in een rij op en hield de leidster een toespraak. Zij sprak van de groote vreugde, welke de padvindsters gevoelden, omdat zulke hooge gasten in Noorwegen, en nog wel in Aas- gaardstrand, haar vacantia wilden doorbren gen. Een van de kleinste meisjes trad dan naar voren met een prachtigen ruiker van herfst bloemen, gesierd met een oranje-lint. welke door een hofdame in ontvangst werd geno-; De padvindsters gaven tenslotte nog een! demonstratie van haar padvinderswerk, rie-, pen in het Noorsch „Lang leve de Koningin" en marcheerden daarna af. Verzoek aan werkgevers VAN DEN NED. BOND IN DUITSCHLANB De Ned. Bond in Duitschland komt met het volgende v.erzoek aan de werkgevers in Nederland: Nog steeds wonen in Westduitsóhland zeer vele landgenooten, die geheel buiten hun schuld al zeer geruimen tijd geen werk meer kunnen vinden. Weliswaar ontvangen zij geldelijken steun, doch zij, die hiertoe in staat zijn, zouden niets liever willen dan door werken hun bi'ood te verdienen. In Duitschland staan hun kansen, dat begrijpt een ieder, zeer slecht, daar de Duitsche werk gevers in de eerste plaats Duitschers in dienst nemen. Dat 't aantal Duitsche werk loozen nog zeer groot is, is verder commen taar overbodig. Wij doen daarom een beroep op de Neder landsche werkgevers om bij het aanstellen van nieuwe werkkrachten eens aan bovenbe doelde werkloozen in Duitschland te denken. Nederlandsche werkgevers, vindt U niet, dat u door het aanstellen van Nederlanders in Uw bedrijven een goede nationale daad volbrengt? En was het volbrengen van een nationale daad ooit nood.ig^r dan nu? Bij de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober hausen Rhld. zijn vele werkloozen, tot ver schillende vakgroepen behoorende, inge schreven. Mogen wij op Uwe medewerking rekenen? Bij voorbaat onzen hartelijken dank. De nieuwe bankbiljetten van io, „TEN ALLEN TIJDE INWISSELBAAR" Sedert eenigen tijd worden door de Neder landsche Bank N.V. nieuwe bankbiljetten van f 10 in omloop gebracht.Het zal menig een zijn opgevallen, dat op deze biljetten piet de woorden „Aan Toonder" voorkomen. Dit geeft, naar ons gebleken is, aanleiding tot allerlei veronderstellingen, die grooten- deels op pure fantasie berusten, doch niet temin hij een gedeelte van het publiek de meening doen postvatten, dat de Nederland sche Bank bij aanbieding niet bereid zou zijn de biljetten in te wisselen. Dit is volkomen onjuist. Ten overvloede hebben wij ons xjog eens met de Directie van de Nederlandsche Bank Bijbank Rotterdam gewend om inlichtingen. Deze verklaarde, dat het weglaten van de woorden „Aan Toonder" niets te maken heeft met de al of niet inwisselbaarheid der biljetten. Immers de art. 17 en 18 van de wet op de Nederlandsche Bank luiden als volgt: Art. 17. De vorm en de hoegrootheid der uit te geven bankbiljetten worden door de Directie der Bank ter kennis van het publiek gebracht. Art. 16 De biljetten der Bank zijn dagelijks betaalbaar bij de Hoofdbank, de Bijbank, en de agentschappen, met uitzondering van de dagen, vermeld in art. 171a van het Wetboek van Koophandel. Hieruit blijkt, dat de Directie van de Ne- dei-landsche Bank goheel vrij is in het bepa len van vorm en inhoud der biljetten. Zij is alleen verplicht mededeeling te doen aan het publiek welke biljetten in omloop zullen worden gebracht. In den regel geschiedt dit door middel van de Staatscourant. Wanneer dus maar aan deze voorwaarde is voldaan, zijn de biljetten ten allen t ij d e inwisselbaar, behalve op de Zon- en feestdagen, bedoeld in art. 171a van het Wet boek van Koophandel. Dat de woorden „Aan Toonder" thans voor 't eerst op de biljetten zijn weggelaten is zuiver een kwestie van „goeden smaak". Wie er meer achter zoekt is er naast. In 't buitenland circuleert al ge- ruimen tijd geen bankpapier meer, waai'op de woorden „Aan Toonder" zijn vermeld. DE SPELLINGVEREENVOUDIGING Prof. Dr. A. A. Verdenius heeft bij de fir ma Nooi'd'hoff te Groningen een toelichting doen vex-schijnen op de nieuwe spelling 1934, die tevens dienst doet als supplement op G. Leffertx-a's Taaloefeningen. Van dit hoek was juist een nieuwe druk verschenen toen het „compromis" werd gepubliceerd. Zonder veel wijzigingen is dit boek nog best te gebrui ken, we moeten nu eenmaal, aldus Prof. V., een overgangstijd doormaken. In dit werkje "7 bladzijden worden de vooi'geschreven wijzigingen in het kort besproken en toege licht met voorbeelden en eenige dictees, die de leerlingen met de nieuwe woordbeelden 'trouwd kunnen maken. De voornaam woordelijke aanduiding heeft de sohr. slechts in t kort behandeld, omdat dit een gecom- pliceei-de en subtiele zaak is. Hiervoor moet uit leesboeken de leerlingen eenig inzicht worden bijgebracht, dat dan de grondslag kan vormen voor een toepassing, die nooit uniform zal kunnen zijn, noch behoeven te zijn. Burgemeesters-jubileum Feest op Tholen Gisteren was het tien jaar geleden, dat i'. A. J. van der Hoeven geïnstalleerd werd als burgemeester der gemeente Tholen. De heeren J. H. Bal, C. v d Berge, J P van Mechelen W. Molker, P W Ornee en ir. C. Wagtho hadden zich tot een comité eenigd met het doel door een bloemenhulde deze dag niet geheel ongemei'kt te laten voorbijgaan. De gezindheid tot medewex,king bleek echter bij de burgerij van die aard, dat ondanks de voorbereidingstijd van enkele dagen de initiatiefnemers zich niet tot een bloemenhulde konden beperken, doch in staat werden gesteld haar te doen vergezel len door blijvende herinneringen aan deze dag. Gisternamiddag vervoegde zich het comité waarbij zich ook de tweede wethouder, de heer H. G. Deurloo, aans.loot, ten huize van den jubilax-is. De voox-zitter van het comité wethouder C. van den Berge, sprak den Bur gemeester op hartelijke wijze toe, tenvijl hij bloemen, eexi bureaulamp en een rooktafel aanbood. De Burgemeester dankte voor deze onver wachte hulde, met eenige vriendelijke woor den en sprak de hoop uit nog veel voor Tholen te mogen doen. Door een stroom van felicitaties toonde de burgerij, dat zij veel waardeering .heeft voor de ai'beid van den zeer gezienen magistraat, die vasthoudend aan de antirev. beginselen zich als burgemeester boven de partijen plaatst en door zijn strikte rechtvaardigheid aller achting heeft verworven. De Ned. Bond tot Kinderbescherming heeft aan 364 vereenigingen en instellingen het haar toekomende aandeel in de opbrengst der weldadigheidspostzegels, welke zijn uit gegeven van II Dec. 1933 tot en met 10 Jan. 1934, vei-zonden. Uitgekeerd zijn: f 132.826,44. Hiervan kwam: a. aan instellingen voor ach terlijke kinderen f 11.678,34; b. aan instellin gen voor zieke en zwakke kindei-en f 23.338,15. c. aan instellingen voor verwaarloosde jeugd f 85.945,79; d. aan instellingen voor blinde, doove, doofstomme kinderen f 6.864,16. Begrafenis J. H. A. Schaper Groote plechtigheid te Groningen Hoezeer Schaper aan Groningen, zijn geboorteplaats en provincie hing, blijkt wel uit het feit, dat hij aldaar begraven wenschte te worden. Gisteren is zulks onder groote be langstelling geschied. Toen is zijn stoffelijk overschot op de begraaf plaats Esserveld ter aarde besteld. Des nachts was het lijk van Voorburg naar Groningen vervoerd en daar opgebaard in de woning van zijn zoon, Mr. Schaper. Voor diens huis aan de Rade singel stelden zich des middags om twee uur ongeveer duizend personen op, voorafgegaan door het muziekcorps „Door het volk, voor het volk". Daarachter gingen twintig groepen gewes telijke afgevaardigden, de afdeeling Gronin gen van de S.D.A.P., verschillende afgevaar digden van plaatselijke vakvereenigingen, A.J.C. enz. Dan volgde de lijkwagen, waar aan was gehecht een groote krans met roode linten, voorts twaalf volgwagens, waarin fa milieleden en vrienden, leden van de A.J.C., die een lange rij kransen droegen. De stoet werd gesloten door verschillende sociaal-de mocratische vereenigingen, die hun vaandels met rouw haden omfloerst, of daai'aan zwart lint hadden bevestigd. In de stoet liepen of reden mede de leden van het Partijbestuur, de heeren Koos -Vor- rink, Woudenberg, ds. W. Banning, Ribbius Palletier, de bestuursleden van het N.V.V. E. Kupers, C. v. d. Lende, L. Dans en A. v. d. Walle, de Tweede Kamerleden mr. dr. G. v. d. Bergh, ir. Albarda, P. Hiemstra, W. v. d. Sluis, A. v. d. Heide, ir. Cramer, W. H. Vliegen, Ter Laan, Faber, W. Drop, H. van Braambeek, dr. J. v. d. Tempel en W. Drees; de Eerste Kamerleden De Zeeuw en Ossendorp, de directeur van de Arbeiders pers H. IJ. van der Veen en vertegenwoordi gers van het Instituut voor Arbcidersontwik- keling; de oud-partij-voorzitters prof. mr. Bonger en J. Oudegeest en het Amster- damsch gemeenteraadslid Pothuis. Een bericht van verhindering en brieven van rouwbeklag waren ingekomen van mi nister-president. dr. H. Colijn en den voor zitter van de Tweede Kamer jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Langs den weg die moest worden afgelegd stonden de menschen in vier rijen dik schaard. Op Esserveld, waar de stoet eerst na vie aankwam, spraken de heeren W. H. Vliegen namens het partijbestuur der S.D.A.P., i W. Albarda, namens de Kamerfractie; Kupers, namens het N.V.V.; Tuin, namens het geweest Groningen der S.D.A.P.; Brok, namens het gewest Drente en voorts nog "de burgemeester van Hoogezand, Bartels en '3 wethouder van Veendam, Spiekman. Dr. Schaper, een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Het zangkoor van de „Stem des Volks" te Groningen zong voordat de kist in het graf werd neergelegd een strijdlied. Op de be graafplaats waren o.m. nog aanwezig de Tweede Kamerleden Duys, F. E. H. Ebels en Dr. Bierema, alsmede de secretaris van de gemeente Groningen en twee Groningsche wethouders. Begrooting van Zaandam Niet door Gedep. Staten goedgekeurd Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting van Zaandam voor 1934 niet goedgekeurd. Naar het oordeel van Gedep. Staten ver toont de begrooting een ongedekt tekort, omdat naar de meening van dit college enkele belangrijke bronnen van inkomsten te hoog zijn geraamd. Haring- en Visscherijbedrijf Bond van kleinhandelaren opgericht In verband met de eerstdaags te vei'wach- ten regeeringsmaatregelen in de visscherijen en handel werd Maandag 3 September 1.1. te Amsterdam opgei-icht de Nederlandsche bond van kleinhandelaren in het haring- en vischbedrijf. Zij stelt zich ten doel: a. Bevor- dei-ing en profageering van het vischver- bruik; b. het organiseeren van den klein handel in één landelijken bond; c. bevorde ring van een betere distributie der visch; d. het van voorlichting dienen aan bevoegde autoriteiten en instanties; e. samenwerking te verki'ijgen met andere organisaties. Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. I Te Groningen heeft de begrafenis plaats giehacl van wijlen de heer J. H. A. Schaper. Blz. 2 Het nat.-s< proclamatie Het gerucht gaat, dat ook Argentinië tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond zal stemmen. 11000 Arbeiders van trams en autobussen in Een publicatie van Knox over financieele moei lijkheden voor het Saargebicd na terugkeer tot Duitschland. Blz. 5 Een onderhoud met Ir. M. H. Da nunc over dé misère met de Diesel treinen, blz. 9. Naar en in Zuid-Afrika. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. II. Het Ned. Clearing-instituat heeft drie circulaires uitgegeven, aangaande de regeling van het beta lingsverkeer met Duitschland. Binnenkort zal worden overgegaan tot een vierde uitkeering ad 4 pet., waarna in totaal 58 pet door crediteuren zal zijn verkregen. 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO dat de aanbieding van het huldeblijk zal plaats hebben op 21 September a.s. in Hotel Paulez te 's-Gravenhage. De jubilaris zal daar van 3 tot 5 uur 's middags receptie hou den, zoodat dat voor alle belangstellen den gelegenheid zal zijn, hem persoonlijk geluk te wenschen. Respect, 0.75 en 0.50 De Minister van Economische Zaken heeft be- I. ten behoeve van de hierbij als groep van pro ducenten van crisis-producten erkende verbouwers granen ten beloope van f 0.75 per 100 KiG.. wat betreft roggebloem en f 0.50 per 100 K.G. voor wat betreft roggemeel, vergoeding te HULDIGING EDO J. BERGSMA Het Comité, dat zich gevormd heeft ter hul diging van Edo Bergsma ter gelegenheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van den ANWB, Toeristenbond voor Nedex-land, deelt mee, H j~ ------- -r~ rdam gehouden. Links: de tnailcoacU. Rechts: het St Sebastiaans verkenen op alle voorraden ïoheemsche voerde roggebloem en roggemeel, waarvan ten ge noegen van de Stichting Ned. Meelcentrale, geves tigd te 's-Gravenhage, kan worden aangetoond, dat deze voorraden: a. op den 2deo September 1934 in Nederland aawezig waren; b. op dien datum toebehooren aan een bij genoemde Stichting georganiseerden impor teur, molenaar of natuurlijke of rechtspersoon, die naar het oordeel van die Stichting zijn beroep of bedrijf maakt van den binnenlandschen handel ia meel of bloem, en c. voor dien datum zijn aangekocht tegen een prijs, bij de vaststelling waarvan redelijkerwijze geen rekening kon worden gehouden met de met ingang van 3 September 1934 geldende verlagin gen van het prijsverschil bij invoer van roggemeel en roggebloem; II. dat de post van de begrooting van het Land- bouw-crisksfonds. waaraan de gelden, benoodigd uitvoering van deze beschikking, zullen worden ontleend, zal worden aangewezen zoodra die post zal zijn vastgesteld. III. dat deze beschikking zal warden aangehaald als ..Crisis-Restitutie beschikking 1934 XII (rogge meel en roggebloem). DE TOESLAGVERMINDERING OP ROGGE? De heer Weitkamp heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of het juist is. dat de toeslag op de rogge en gerst van f 3.50 op f 3 gebracht zal worden. Zoo ja. is het dan den minister bekend, dat van dezen maatregel de kleine zandbedrijven. die niet gewoon zijn rogge te verkoopen. en die tot over maat van ramp ook zulke groote schadeposten hebben wegens de stagnatie der varkensaflevering, eerste slachtoffer worden? Verder vraagt de heer Weitkamp of de Minis ter. Wanneer de toeslagvcrlaging een feit is. bij zijn maatregelen met de vermelde omstandigheden r-kening wil houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1