JHminf £cited)t Courant kost maar 12.35 per kwartaal of 18 ct. per week het goedkoopstbest verzorgde Christelijke dagblad Economie en Financien DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. UIT DE ANTIREV. PARTIJ ONTEVREDENHEID MET DE GANG VAN ZAKEN Men zendt ons ter plaaismg een verslag, waaraan wij het volgende ontleenen: Op initiatief van de A.-R. Gemeenteraads leden de Lieren F. H. C. Jansen en J. H van LonLi'iuyzen te Zeist, werd op Maan dag 3 September j.l. een vergadering ge houden van geestverwanten, om zich te be zinnen op de verschillende vragen, dio zich in de huidige politieke constellatie voordoen De heer Jansen hield een inleiding. Nadat eenige vragen waren beantwoord besloot de vergadering in beginsel tot op richting van een verecniging en benoemde zij een commissie die tot opdracht kreeg na te gaan welke stappen gedaan kunnen worden, waarna met algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen: De Vergadering enz., gehoord de besprekingen, van oordeel, dat de denkbeelden, die in de A.-R. Partij overheerschen, het haar on mogelijk maken in de gezagscrisis, die ook ons land doormaakt, het standpunt in te nemen, dat naar de eisch der Heilige Schrift noodzakelijk is; van oordeel, dat de A.-R. Partij krach tens haar uitgangspunt terug heeft te kee- ren tot de overtuiging, dat de Overheid zich niet slechts zijdelings, maar ook recht streeks heeft te bemoeien met de geestelij ke ontwikkeling des volks; besluit contact te zoeken met alle geest verwanten, van welke kerkelijke formatie ook, die deze overtuiging deelen, teneinde gezamenlijk te trachten haar opnieuw e. kenning te verschaffen in het politieko le ven van ons volk. Uit het Sociale Leven CONFLICT KATOENMAATSCHAPPIJ ALMELO De conferentie tusschén de rijksbemidde laar en de partijen, betrokken bij het drei gend conflict bij de Katoenmaatschappij te Almelo heeft geen direct resultaat opgele verd. Door de directie is echter een voorstel gedaan, dat echter-wel tot. een bevredigend resultaat zal leiden. DE STAKING BIJ DE BLIKFABRIEKEN TE KROMMENIE Op het Departement van Sociale Zaken had een bespreking plaats onder leiding van den Rljksbemlddela-ar Mr. De Vries tusschen de directie der N.V. Vereenigde BLlkfaörleken te Krommenie en de Werknemersorganisaties in de metaalindustle. Nu gebleken is dat de stakingsleiding de voorstellen der drirectio niet aangenomen heeft weten te krijgen en er dus blijkbaar geen or gaan is dat bindend vpor de stakers kan op- liet het niet In het voornemen van d*n de directie. om de stakers te zoeken anders dan door middel van de organisaties. Aan deze en aan de directie heeft do Uijksbemiddelaar thans voorstellen gedaan, waarmede in prin cipe de aanwezigen zich hebben kunnen veree nigen. Er bleek misverstand tusschén de pari- tijen te bestaan, dat thans door de bespreking uit den weg geruimd is. Gemengd Nieuws. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL WET Hüt blijkt met de verkeersbordjes in de diverse gemeenten nu niet heelcmaal in orde te zijn, nadat de Motor- en Rijwielwet enkele wijzigingen heeft verkregen. Zoo werd Woensdag aan het kantongerecht te Delft een autobestuurder vrijgesproken, die aldaar de maximum snelheid had over treden. Want, er was een oud bord voor de waar. schuwing gebruikt en dat bord voldeed niet aan de wettelijke bepalingen. Volgens verklaringen van den Rijksvcld wachter zijn er in Delft nog zeven van zulke borden te vinden, die den overtreder een vrijspraak beorgen. Maar de verdediger in deze zaak wist er nog meer, en zoo kun nen volgens zijn mededeelingen in Delf gauw, Pijnacker en Stompwijk, voorzoover dan het kanton Delft betreft, overtreders gerust hun gang gaan. Doch, nu zal er mis schien wel spoedig een einde aan gemaakt worden. ERNSTIG ONGELUK Een te galante daad Een 38jarige wietlrijder te Amsterdam is als gevolg van een galante daad een zeer ernstig ongeval overkomen. Te ongeveer tien uur stapte in de Utrecht soliestraat ter hoogte van de Keizersgracht een juffrouw uit een tramwagen van lijn 11. Toen de tram zich weer in beweging had gezet bemerkte zij dat zij haar taschje in den wagen had laten liggen. Een wiel rijder die juist passeerde en vernam wat er gebeurd was. is daarop de tram in de rich ting van het Frederiksplein achterna gaan. De conducteur reikte hem het taschje over waarna de fietser achter de tram om draaide, om de juffrouw het eigendom ter hand té stellen. Nauwelijks had hij deze manoeuvre uitgevoerd of hij werd gegrepen door een van de richting Frederiksplein komende auto. Het slachtoffer werd tegen den grond geslingerd terwijl ook het rijwiel zwaai* werd beschadigd. Weldra was de G. .G. D. ter plaatse die den onfortuinlijken wielrijder naar het Binnen Gasthuis heeft vervoerd. Het slachtoffer had een z' hersenschudding bekomen en zijn toestand was zorgelijk. BRANDSTICHTER AANGEHOUDEN Verdacht van brandstichting in zyn woning te Welberg (N.-B.) heeft de Steenbergsche politie gearresteerd zekere R. Hij werd naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. AUTO VAN DEN DIJK. Na drie salto's: rust tegen een boom. Ópden Maassluischendijk rezd de heer A. van Straalen uit 's-Gravenzande, met zijn auto in de richting van Maassluis. Uit de tegenovergestelde richting naderde een wielrijder, die echter niet oplette, en recht op de auto aanreed. "Teneinde hem te ontwijken, reed de heer van Straalen zooveel mogelijk naar links do.ch kwam tenslotte aan den rand van den dijk. Het voertuig reed van den dijk af, sloeg driemaal over den kop, en bleef tenslotte tegen een boom hangen. Behalve de bestuurder, zaten nog twee personen in de auto die mochten meerijden, en nu ook van deze duikeling „profiteer- Zij kwamen echter vrijwel ongedeerd van deze gebeurtenis af, doch de heer van Straa len bekwam eenige hoofdwonden. In het ziekenhuis te Vlaardingen werd hem geneeskundige hulp verleend. De auto, die zwaar was gehavend, is later met behulp van een kraanwagen op den weg geheschen. Terwijl hij onder den invloed van sterker, drank verkeerde, bestuurde J. van- R- uit Den Haag, op den Nieuwen Rijksweg bij Delft een auto. De zonderlinge „gang" van de auto trók de aandacht van andere autobestuurders, welk feit aan de politie te Delft werd ge signaleerd dei de chauffeur aanhield. Hij gaf Woensdag aan don Kantonrechter te Delft too dat hij pl.m. zeven glaasjes bier had gedronken, en het eigenlijk niet te pas kwam. Maar dit bleek toch geen afdoend „fait d'ex use" te zijn want nadat de ambtenaar an het O. M. een maand hechtenis en een jaar intrekken van het rijbewijs had ge- orderd. veroordeeld» de kantonrechter tot en week hechtenis en intrekken yan het rijbewijs voor een jaar. NOG MEER FRAUDE Zooals we gemeld, hebben, is dezer dagen door de veilingvereonging te 's Gravenzan- de aan den eersten keurmeester aldaar ont .slag. Aflijnend.?.. in vrband met gepleegde Traiide. Naar~thans is gebleken, heeft ook de tweede keurmeester aan fraude, ziph schuldig gemaakt, zoodat ook hij in zijn functie is geschorst. ZOON DOOR VADER GESTOKEN In een huis aan de Bataviastraat te Utrecht ontstond twist tusschen een 50- jarige vader en zijn 20rjarige zoon, welke zoo hoog liep dat de vader een mes trok en daarmede zijn zoon op vèrschillende plaatseri het hoofd ernstige verwondingen toe bracht. Toeschouwers waarschuwden de politie. Deze heeft den vechtlustigen papa ter beschikking van haar commissaris ge steld, terwijl de zoon ter verpleging in de Academische klinieken moest worden opge nomen. DE WIELRIJDER DIE NIET UITKEEK En drie ongevallen veroorzaakte. Op den Noordlandschenweg tusschen 's-Gravenzande en Hoek van Holland, sta ken twee wielrijdsters vanaf het rijwielpad langs dezen weg, den verkeersweg over. Op eenige afstand achter haar volgde een wiel rijder, die het voorbeeld volgde, doch ver zuimde richting aan te geven, en ook niet op het verkeer lette. Toen hij zich op den rijweg bevond, na derde juist een personenauto, bestuurd door den heer J. H. Wallenburg uit Rotterdam. Teneinde de wielrijder nog te ontwijken, reed de chauffeur een zijweg in, doch de wielrijder ontving toch nog een duw van de auto, en werd over den weg geslingerd. Doordat de chauffeur toen alle aandacht aan den wielrijder besteedde, bemerkte hij niet dat de twee dames van haar rijwiel waren gestapt, en op den weg stonden eDe beide dames sprongen snel opzij, doch de rijwielen werden gegrepen, en verdwenen met de auto in een sloot langs den weg. In de auto zaten vijf personen, die echer met den schrik vrij kwamen. De wielrijder de heer J. Vermeer uit Rot terdam, bleek een hersenschudding te heb ben bekomen, benevens een hoofdwonde en een vrij ernstige wonde aan het zitvlak. Nadat een vooloopig verband was gelegd, is V. per ziekenauto naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. „HET HEIDEBLOEMPJE" De Almelosche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J v d M, beheerder van de verlofszaak u't Heidebloempje" te Ambt-Dglden, wegens het gelegenheid geven tot ontucht De Rechtbank veroordeelde hem tot een jaar en drie maanden gev. straf. De O. v. J. had een jaar gev. straf geëischt LUCIFER IN BENZINEVAT. Te Valkenswaard had een 45-jarige arbei der van der H. de gierput by de heer J- geledigd. Men had de inhoud in oude ben- zinevaten per vrachtauto weggebracht en na afloop van het karwei had men de vafcen met water gereinigd. Om zich te overtuigen dat de vaten schoon waren, lichtte de heer J. met een lucifer bij. Dit had echter tot gevolg dat een der vaten me1; een geweldigen knal uiteenvloog en het deksel het rechterbeen van v. d- H- verbrij zelde, waarna het nog 200 meter van de plaats der ontploffing werd weggeslingerd. Op last van Dr. D. is h. d. H- naar het 9i- Josephgasthuis te Eindhoven overgebracht. Daar is het been geamputeerd. De heer J- werd licht gewond en is in het ziekenhuis te Valkenswaard verzorgd- Driejarige „verstekeling" Het was wel een heel zonderlinge ontdek king, die voorbijgangers op de Amsterdamsche Vaart te Haarlem Dinsdagmiddag deden, meldt „Het Volk". Daar snelde uit de richting Am sterdam een auto over de asfaltweg voort en tegen den achterkant van de carrosserie, op den bumper, zat een heel klein meisje, dat zich in hevigen angst vastgeklemd hield, zon der dat de bestuurder van de auto er zich blijk baar van bewust was. Na herhaalde pogingen gelukte het eindelijk aan iemand de aandacht van den chauffeur te trekken, die onmiddellijk stopte en hoogst verbacisd, maar tevens ontsteld was op deze ongewone plaats een kind aan te treffen. En niet zonder reden! Want hij was zonder te stoppen van de Ege Isntierttraat te Amsterdam naar Haarlem door gereden en dus moest het kind den geheel en snellen rit dwars door de drukke hoofdstad, over Halfweg naar Haarlem daar achter op den bumper gezeten hebben. De chauffeur, zekere H. P., zette het ver schrikte wicht dat nog zoo klein was, dat het nauwelijks praten kon in den wagen naast zich en reed naar 't politieposthuis aan de Amsterdamsche Poort, waar hij het, als een eerlijk mensch, als gevonden voorwerp de poneerde. De eerlijke vinder vervolgde daar na zijn weg. Nu zat de politie echter voor een lastige taak, want de kleine meid was de kunst van het spreken nog lang niet meester en aan hetgeen de politiemannen uit de kleuter konden krijgen, haden zij maar weinig houvast. Daar om stelde men zich in verbinding met de Am sterdamsche politie, waarna dg kleine in een politie-auto naar de hoofdstad werd terugee- bracht. Aan het politiebureau Adm. de Ruyter- weg werd het kind afgeleverd, waar de ouders inmiddels aangifte hadden gedaan van de ver missing van hun driejarig kind, niet vermoe dende aan welk groot gevaar het had bloot gestaan. Remplacant gestraft Naar de Tel. meldt, werd Maandagochtend op aanwijzing van een gedupeerd rijwielhan delaar een man aangehouden, die In de laatste helft .van Augustus bijeen drietal rijwielhan delaren fietsen had gehuurd, die hij evenwel nimmer terugbracht. Daar men verduistering vermoedde, volgde aangifte aan het bureau Marnixstraat te Amsterdam- Bij zijn verhoor bekende de man, de rijwie len te hebben gehuurd en verkocht, doch be weerde, dat dit niet in de maand Augustus, doch in Juli was geschied, daar hij volgens zyn verklaring van begin Augustus tot begin September in de gevangenis in Den Haag had vertoefd om een vonnie te ondergaan. De rijwielhandelaren hieven evenwel bij hun verklaring dat de verhuring der fietsen wel degelijk in de maand Augustus had plaats ge had. Zij herkenden in den gearresteerde perti nent den man, die de rijwielen had gehuurd. Naar aanleiding van deze afwijkende verkla ringen werd door de politie van het bureau Raampoort geïnformeerd, waarbij bleek, dat de man werkelijk de maand Augustus in de gevangenis in Den Haag had doorgebracht. Er rees vermoeden, dat een ander dan de aange houdene diens straf had ondergaan en bij her haalde ondervraging bekende hy ten slotte, dat een van zijn kennissen tegen betaling zich onder vertoon van zijn trouwboekje bij de justitie had vervoegd en onder den naam van den veroordeelde diens straf had uitgezeten. De werkelijk veroordeelde zal nu zijn straf alsnog moeten ondergaan, terwijl tegen den. remplacant door de politie van het bureau Raampoort een onderzoek wordt ingesteld naar de redenen van zijn vrijwillig ondergane vrij heidsbeneming. ROOKEND NEDERLAND. Sinds de invoering van de gewoonte van het „toeback suvgen" bij ons in Holland zijn wij Nederlanders liefhebbers geweest van een pijpje tabak en later van een si gaar en een sigaret; schrijft Ned. Fabri kaat. Een heel boekdeel zou te vullen zijn over de geschiedenis van het rooken. Aanvanke lijk vond men het rooken een zeer verderf- lijke en slechte gewoonte, vooral voor de dames uit de gouden eeuw, die al even graag een pijpje gerookt moeten hebben als de heeren. Een opsomming van alle vreese- lijke kwalen, die men volgens de opvatting van de geneesheeren uit die dagen door het „toeback suygen" zou kunnen krijgen, zou in staat zijn, ons heden ten dage nog af te schrikken, ware het niet, dat de moderne geneesheeren van oordeel zijn, dat een ma tig gebruik van tabak absoluut niet schade lijk te noemen is en de tandartsen verzeke- keren, dat nicotine bederfwerend werkt op tanden en kiezen. Misschien hebben onze moderne geneeskundigen gelijk, misschien ook zijn ze zelf een te groot liefhebber van tabak, zoodat zij het niet af willen raden. In ieder geval is het een feit, dat wij Hol landers het gebruik van tabak op prijs we ten te stellen. Dat blijkt wel uit de volgende cijfers: Bij ons in Holland zijn in 1933 1.409.333 sigaren, 3.914.473 sigaretten en 12.743 K.G. tabak gerookt voor een waarde van respect f 74.070.841, f 44.615.817 en f 24.765.489. Wij hebben ons dus het geurig kruid in het afgeloopen jaar goed laten smaken. Tal- loozen hebben in de tabaksindustrie werK gevonden en de fiscus heeft ook een aardig bedrag in de schatkist kunnen storten. Wij kunnen dus allemaal tevreden zijn en dat is in deze sombere tijden heel wat waard! VERDUISTERAAR UITGELEVERD De Belgische politie heeft aan de Nederland- sche politie uitgeleverd zekere J. v. B., af komstig uit Eindhoven, verdacht van aldaar gepleegde verduistering van f 4100 op 8 Juli. Na verhoor is verdachte ingesloten te 's-Her- togenbosefc. Nieuwe behangselpapierfabriek Groot, modern ingericht bedrijf van Rath en Doodeheeiver. Reeds eenigen tijd trekt in het Oosten van Amsterdam dc toren van een nieuw massaal gebouw, dat heel de omgeving be- heerscht. de aandacht. Vooral des avonds door de neonverlichting. Daar is wat nieuws wat belangrijks tot stand gekomen, waar men van spreekt. Toen wij op het Frederik- plein waren en vandaar naar deze nieuwe fabriek wilden, vroegen wij den weg om er te komen aan iemand van wien we vermoed den, dat hij beter dan wij wegwijs was in de hoofdstad. „De Duivendrechtschekade ja, die lag in het Oosten, aarzelde hij even, want het lag nog niet in de buurt, zooals we later bemerkten. Toen wij echter zeiden: de nieuwe fabriek van Rath en Doodehccfver, voor behangselpapier, toen was ineens klaarheid gekomen bij onzen zegsman en wist hij ineens: „de brug over, rechts af, hij de Amstel langs, spoorlijn over al maar door". „Welke lijn kunnen we nemen". „Tja, daar loopt geen tram. Wel een bus, doch, die brengt u er wel voorbij, doch er is geen brug. Ge moet nog een heel eindje loopen. 't Beste is een taxi te nemen". Dat deden we en het speet ons niet, want het was een aardige afstand. 'n Mooi fabrieksgebouw. Heel modern in gericht. 'n Ruime hal. Niet met marmer, doch hoe kan het ook anders? behan gen. Dat deed het wat goed! Heel wat autoriteiten waren aanwezig, o.a. twee wethouders van Amsterdam, de heeren Jac. Rustige en Or I. H. J. Vos, da voorzitter van de K. v.. K., de heer Gott fried H. Cronc. Door de oudste firmant werd allen het welkom toegeroepen en daarna gaf hij een exposéè van de nieuwe fabriek en hoe deze tot stand gekomen was Men was niet tevreden met het behangsel dat de oude fabriek (die te Schiebroek stond) kon leveren, d.w.z. behangsels, die men ook uit het buitenland kon importeeren. Men wilde voor ons land, waarin het meeste behangsel gebruikt wordt en waar in de woningbouwarchitecten wereldberoemd zijn, ook een Nederlendsch behangsel fabri- ceeren met de meest geperfectioneerde ma chines, behangsels, die bij de Nederlandeche woningen passen en daarin die rustige sfeer scheppen, waardoor het HoTIahdsch woning interieur tot ver over de grenzen bekend i6. Kunstenaars zijn geëngageerd, die de pa tronen ontwierpen, kleurenmengers, die de juiste^ tinten weten te krijgen, technici, die uitvoeren wat mogelijkerwijze uitgevoerd kan worden. Dit gebouw is niet een gevolg van specu latiezucht, doch het kwam tot stand, omdat de bedrijfspolitiek de behoefte er aan deed ontstaan. Tien jaar geleden is R. en D. reeds be gonnen, ontwerpen van Nederlandsche sier kunstenaars uit te voeren! Met veel moeite hebben ze een aantal kunstenaars gr toe gekregen, behangselpapier te ontwer pen. En van dien tijd of heeft R. en D. den strijd tegen den heerschenden wansmaak aangebonden. Met do intrede van den sierkunstenaar in deze industrie bleek het echter ook noodig, hem vertrouwd te ma ken met de technische mogelijkheden van de behangsclpapierdrukmachine. Versiering van groote vlakken is nog iets anders dan hetmaken van een ontwerp, dat door de machine verveelvoudigd moet worden! Er zijn op dit gebied vele klippen, doch indien ergens kunstenaar en industrieel samen kunnen gaan, dan is het wel bij het fabriceeren van behangselpapier! Wij wil len. zegt de heer D., hier in deze moderne fabriek trachten, nog meer los te komen van den geïmporteerden smaak en ons in dienst stellen van de Nederlandeche kun stenaars. Wij zullen ons steeds voor oogen blijven houden, dat het behang, de beklee ding der wanden achtergrond moet zijn, die harmonisch aansluit op het meubel.-In die venband verheugen wij ons in een gelukki ge samenwerking van de Nederlandsche arohitecten en woninginrichters, door wier werk wij ons waar mogelijk gaarne laten inspireeren! Wij zullen voortgaan op den weg: door doelmatige productie een artis tiek en technisch volmaakt product te bren gen, óók bereikbaar voor smalle beurzen! In deze nieuwe fabriek worden c.a. 10 mil- üoen rollen behangselpapier gemaakt, dat is vooir c.a. 1 millioen kamers. Zooveel eenigszins mogelijk is, wordt met Nederland sche grondstoffen, papier, verven enz. en met Nederlandsch personeel gewerkt. Nog sprak de artistickleidor, de heer De Rooy, over de groote vorderingen van de behangselpapierfabricage en over het veel- eischend-zijn van het publiek, terwijl de heer G. Faas namens het personeel dankt voor de gelogeniheid, die de fa. R. en D. het personeel geeft om te kunnen blijven werken. Hierna nam de wethouder de heer Jac. Rustige het woord om zijn bewondering uit te spreken over zooveeel optimisme, die uit deze daad, het openen van zoo'n fabriek, spreekt. Namens B .en W. dankt hij de di rectie voor het inititatief hier zoon' werk- jeruheid te scheppen, waar velen er yp uit zijn steeds meer personeel te ontsi Hierna liet de wethouder de sirene klin ken en haastten de arbeidere zich om aan het werk te gaan. Al heel spoedig zagen we de groote dnakmachines rondwentelen en was het groote bedrijf op volle capaciteit in werking. Over het interessante bedrijf zelf hopen we binnenkort gelegenheid te hebben uitvoeri ger beschrijving te geven. BINNENLAND Het betalingsverkeer met Duitschland Nadere mededeelingen van het Nederl. Clearinginstituut Aan welke voorwaarden moet worden voldaan Nu de maatregelen inzake het betalingsverkeer met Duitschland voorloopig zijn gecontinueerd heeft het Ned. Cleariog-Inshtuut in overleg met de be trokken departementen een drietal circulaires ge publiceerd, waaruit wij de voornaamste bijzonder heden hieronder laten volgen: Circulaire A. - verklaring - Algemeene NATIONAAL COMITÉ „PRINSJESDAG". Te Amsterdam heeft zich gevormd het Nationaal Comité „Prinsjesdag". Dit Comité stelt zich ten doel H. M. de Koningin bij de opening van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag IS September hulde en trouw te betuigen. Het Comité, waarrvan de samenstelling morgen zal worden gepubliceerd, verzoekt besturen van plaatselijke vereenigingen de organisatie in hun omgeving ter hand te Krachtens voorloopige machtiging van den minis ter van Econ. Zaken kan het Ned. Clearingsinsti- tuut in bijzondere gevallen ontbieders machtigen de bij iederen invoer over te leggen verklaring, dat het verschuldigde door hem aan de Ned. Bank zal worden afgedragen, te vervangen door een alge meene verklaring. Deze machtiging kan slechts worden verleend aan ontbieders, die dagelijks of althans geregeld een zeer groot aantal zendingen uit Duitschland ontvangen en voor wie de overlegging der be staande verklaringen ernstige bezwaren oplevert. In of bij iedere aangifte ten invoer moet van de verleende machtiging melding worden gemaakt. Het Clearinginstituut behoudt zich het recht voor van dengene. aan wien de machtiging wordt v leend, bankgarantie te eischen, alsmede aan machtiging andere voorwaarden te verbinden. De inhoud van Circulaire B I. Consignatiezendingen en zendingen, welke bij den invoer nog niet aan afnemers zijn verkocht: In dit geval moet de vertegenwoordiger aan wien de goederen worden gezonden, de verklaring van afdraging aan de Nederlandsche Bank afleg gen. aan welke verklaring hij op de in de circu laire aangegeven wijze toevoegt, dat het een zen ding van deze soort betreft, dat hij van iederen verkoop onder opgave van den afnemer aan het Cleannginstituut mededeeling zal doen en den af nemer c.p. zal verzoeken de verbintenis tot^afdra- ging aan de Ned. Bank van hem over te nemen. Moet dc afnemer den buitenlaodschen leveran cier direct betalen, dan doet de vertegenwoordiger goed zich de overneming van den stortingsplicht schriftelijk door den afnemer te doen bevestigen. Moet betaling geschieden aan een vertegenwoor diger, dan wordt deze verzocht zich bereid te verklaren tot een regeling, welke in de circulaire is uiteengezet. Krachtens deze regeling geeft de vertegenwoor diger bij de betaling aan den afnemer een onder- teekende verklaring af. inhoudende, dat het ont vangen bedrag overeenkomstig met het Ned. Clea ringinstituut getroffen regeling aan de Ned. Bank zal worden afgedragen. Jegens vaste afnemers kan met een algemeene verklaring van overeenkomstigen inhoud worden volstaan. Den afnemers wordt geraden bij betaling aan vertegenwoordigers overlegging van bedoelde ver klaring te vorderen. II. Zendingen, welke bij den invoer reeds aan de afnemers zijn verkocht. De door den vertegenwoordiger aan de verkla ring tot afdraging aan de Ned Bank toe te voegen zinsneden moeten in dit geval eenigszins worden gewijzigd. Voor het overige geldt het onder I vermelde. III. Rechtstreeksche zendingen van den leverancier aan de afnemers: In dit geval is de afnemer de ontbied :r en rust de verplichting tot overlegging van de voorge schreven bescheiden bij den invoer dus op hem Is bedongen dat betaling zal geschieden aan een vertegenwoordiger, die met het Clearinginstituut onder I bedoelde regeling heeft getroffen, dan voegt de afnemer aan de verklaring, genoemd coder 2 van het eenig artikel van het Kon. besluit van 5 Juk 1333 no. 70. het volgende toe: „Hij/zij wijst er echter op, dat de be a.ling var, deze zending zal geschieden door tusaJiei komst vanteovereenkomstig door cezen met het Nederlandsch Clearinginsti-uut getroffen regeling, en dat hij/zij deze(n) zal v« zoeken bo venstaande verbintenis tot afdraginj aan de Ne derlandsche 3amk te zijner tijd van hem/haar over be nemen". De vertegenwoordiger draagt zorg, dat de af nemer tijdig in het bezit is van het voor het Clea ringinstituut bestemde formulier (Formulier 2B Betaling aan Vertegenwoordigers), dat de afnemer op den dag van betaling aan den vertegenwoor diger ingevuld en onderteekend aan het Instituut inzendt. Hem wordt voorts aangeraden, ter voorkonrng van de mogelijke strafrechtelijke consequenties bij de betaling van den vertegenwoordiger de verkla ring te verlangen, welke hierboven reeds onder I werd vermeld. Circulaire C: Incasso door Banken In overleg met de besturen van de Bankiersver- eenigingen en van den Prov. Bond is door het Clearinginstituut het volgende bepaald: Bankiers en Bank- en kassiersinstellingen, die zich met de incasseering van vorderingen wegens invoer uit Duitschland wenschen te Wijven belas ten worden verzocht zich bereid te verklaren tot een regeling, welke in de circulaire is uiteengezet. Krachtens deze regeling geeft de bank bij het incasso een door haar onderteekende verklaring nemen, aangezien het de bedoeling is de huldebetuiging niet tot Amsterdamsche deelnemers te beperken. Inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van het Comité, N.Z. Voorburg wal 232, tclef. 37575. EEN EEUW OUD Zondag 9 Sept. hoopt Jetske van Dijk, we duwe Gabriel Faber te Bozum (Fr.), de dag te gedenken waarop zij 100 jaar wordt. De oude vrouw geniet nog een voortreffelijke ge zondheid." af, inhoudende dat het geïnde bedrag overeen komstig een met het Clearinginstituut getroffen regeling aan de Ned. Bank zal worden afgedragen. Tevens hecht de bank aan het betalingsstuk een exemplaar van het voor het Clearinginstituut be stemde formulier „Formulier 3 (Incasso door Banken)" hetwelk de betrokkene denzelfden dag Ingevuld en ooderteekend aan het Clearinginstituut moet toezenden, Den betrokkenen wordt geraden hierfcedoeld In cassopapier slechts te betalen, wanneer aan het bovenstaande is voldaan. Zoowel bij bet voldoen van ter incasso aange boden papier als bij het geven van betalingsop drachten zijn de belanghebbenden verplicht de bank ook ongevraagd in te lichten omtrent het karakter der vordering. Wie willens en wetens een hande ling verricht, waardoor een schuld op andere wijze wordt vereffend of teniet gedaan dan via de Ned- Bank, stelt zich aan strafvervolging bloot. Exemplaren van de circulaires B en C en van de daarin genoemde formulieren zlja uitsluitend voor vertegenwoordigers en voor banken bij het Clearinginstituut verkrijgbaar. Alle gegevens, die voor het publiek van belang zijn, zijn in <£t bericht opgenomen. Ten aanzien van rembourszendingen zal weldra 'n afzonderlijke circulaire verschijnen. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Vierde uitkeering van 4 pet. Binnenkort zal door curatoren van de Veendam- mer Hypotheekbank worden overgegaan tot het doen eener vierde uitkeering groot 4 pet. In totaal zal alsdan aan crediteuren zijn uitgekeerd 58 pet. HET KOERSVERLOOP TER BEURZE Hier en daar in Augustus een lichte verbetering Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende Indexcijfers van koersen van aan. deelen mede: .(basis 1921—1925 100) April Mei Juni Juli Aug, 1. Nijverheid 38 36 34 34 33 2. Bank- en Credletlnst, 68 65 65 65 66 3. Scheepvaart 3 0 2.8 2.4 2.8 2.5 4. Andere ondern. 43 43 41 40 41 Tot. fondeen 1 t/m 4 31 30 29 28 28 5. Indische fondsen 38 39 37 37 38 6. Petroleum 50 49 50 49 84 Tot. fondsen 1 t/m 6 34 33 31 31 31 N.V. EERSTE HOLL. LEVENSVERZ. BANK Herdenking van het gouden jubileum De N.V. Eerste Hollandsche Levensverzeke ringsbank te Amsterdam herdacht den dag, waarop zij voor 50. Jaren werd opgericht. In verband met de moeilijke tljdsomstandighe- en openlijke feestelijke herdenking thé aangeboden der bijkantoren en de inspecteurs. Tijdens deze thé is het woord gevoerd door den president-commissaris der Ecrsto Holland sche, de heer M. Ridder van Rappard, die de Namens het personeel van den binnen- en buitendienst en namens incasseerders en ag2n- ton sprak de heer O. H Valentyn. Hij bood mede namens het personeel van het Ned. Alg. Ziekenfonds de afbeelding aan van een electrl- achen lichtkroon door den kunstsmid Winkel man vervaardigd naar een ontwerp van den architect Heineke. welke kroon in het trappen huivan het kantoorgebouw der Bank ls ge- Als laatste spreker nam de heer C. de Jong. directeur der Bank. het woord. Hij dankte do belde vorige sprekers voor de hartelijke woor- huldeblijk voor hun geschenk. Ook namens zijn ]]den heer A' j Haremaker, cn namens het kende, deeldi bultendiensl Daarnevens zal een bedrag worden toegevoegd aan het pensioenfonds voor het personeel. Een druk bezoohte receptie vond hierna plaats. Ter gelegenheid van het gouden jubileum zal een fraai gedenkboek verschijnen, hetwelk wij nader ln deze rubriek hopen te bespreken. ENKES N.V. TE STOMPWIJK Geen dalende omzet meer ildus meldt het Jaarverslag, op' vaste°ePti'Sing: VU" af3CJu'l.:)vmgen ad 19.-J.iu winst overblijft ten bedrage van 18.830, met welk saldo de verlies- en winstrekening sluit. Voorgesteld wordt uit deze winst allereerst 5000 te storten in 't reservefonds en vervol gens uit te keeren aan aandeelhouders 10 per aandeel van 325 en 2 per onderaandeel van ƒ60. waarna een oncerdeeld winstsaldo ad 280 resteert, hetwelk naar nieuwe rekening is over te brengen. In het boekjaar 1933—1934 werden eenige aandeelen Ingekocht, mede om aan houders deraandeelen gelegenheid te geven deze te wjSöeien> tegen aandeelei KOLONIËN FLINKE NIVAS-AFDOENING Van 11000 tons SOERABAYA, 4 Sept. (Aneta) De N.I.V.A.S. verkocht voor export 7548 tons bruine sulkers naar Japan tegen 3.33. 1724 BUITENLAND INVLOED VAN ITALIË IN OOSTENRIJK Een nieuwe bank te Weenen De Weensche bladen melden dat men ln be negde Italiaan sche kringen plannen heeft tot prlchten van een bank te Weenen met Jta- ..aansch kapitaal Het doel zou zijn de econo mische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië verder uit te breiden. woslcnr'J* en Het is ook mogelijk, dat men de „Socfeta Ita- lana dl Credlto tot een zelfstandige Oostcu- Uksche bank gaat maken. Het aandeelen-kapitnal der nieuwe bank dat verscheidene mlllloenen schilling zou bédra- en zou voor het grootste deel gefourneerd rorden door de moeder-instelling van genoamde ank, de „Banca Commerziala Italiana",

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10