WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BT-AD PAG. 5 Koningin Aétrid van België vertrekt met haar kinderen aan boord van de „Belgia", Een monument Voor Tjerk Hiddes werd door den Commissaris der Koningin op de Groote Breedeplaats Een vroolijke groep jongemeisjes aan het hoofd van den feeststoet te Worms, die op het speciaal ter te HarUngen plechtig onthuld, - stedelijke „bakvisschen" georganiseerde feest door de stad trok Ter gelegenheid van de Rotterdamsche V.V.V.-week werd in de Doelen zaal een bijeenkomst gehouden (zie foto rechts) belegd door de Vereen. N ederlandsch Fabrikaat; o. m. voerde minister Steenberghe hier het looord. Na afloop dezer vergadering werd de fakkeloptocht gadegeslagen. Op onze foto ziet men o.m. Dr van Kamebeek, Commissaris der Koningin en Mr. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam. KLEINHANDELAREN IN LEVENSMIDDELEN Internationaal Congres in Amsterdam Het zevende internationaal congres Üer Internationale Vereeniging van Kleinhande laren in Levensmiddelen is gistermorgen in Amsterdam begonnen in de aula van het Koloniaal Instituut en zal tot 5 Sept. duren. De opening gesdhiedde door den heer G o 11 f r. H. Crone, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Op het gebied van de levensmiddelen, al dus spr., kan veel worden bereikt; wat Ne derland betreft, is de ïegeering van groote steun geweest door (het terrein te helpen ver kennen. Een goede samenwerking is onmis baar; dit moge alleen reeds blijken uit het feit dat ultimo December 1933 ons land 40.000 zaken telde, waar kruidenierswaren werden vehkochL Van deze zaken waren er 31.000 zuivere kruidenierswinkels. Hierna volgden begroetingsredevoeringen en ontvangst, door het gemeentebestuur, waar wethouder Mr. G. Kropman het congres toesprak. Hij wees op de noodzake lijkheid van een internationaal congres. De kleinhandelaren in levensmiddelen vor men een onmisbare schakel in het proces, dat loopt van producent tot consument. Heeft dus alleen reeds om deze reden de kleinhandel in levensmiddelen de aandacht van het gemeentebestuur van Amsterdam, het heeft dit te meer, daar vele gevaren de regelmatige gang dezer distributie dreigen te verstoren. Het komt mij persoonlijk voor, aldus de wethouder, dat een straf ingrijpen van de overheid eerst mag plaats vinden, wanneer alle pogingen tot grootere eenheid in de verschillende organisaties tot saneering in en door het bedrijf zelve, hebben gefaald. Er zijn reeds symptomen van een ontwik keling in deze richting. Het Hollandsohe Comité van Samenwerking in de kruide- niersorganisaties, heeft een cursus ingesteld met reeds 500 leerlingen, die worden voor bereid voor het behalen van een vakdiplo ma. Zet deze ontwikkeling zich door, dan zal spoedig niet, alleen de winkelbediende, maar ook de winkelier, die zich wil gaan vesti gen, zulk een diploma moeten kunnen ver- toonen, benevens zijn kapitaalkrachtigheid moeten bewijzen, twee eischen, die ook uit uw kringen meermalen zijn vernomen. En dan zal de vraag oprijzen, of zulk een afsluiting mogelijk zal zijn, zonder optreden van de overheid. Het is naar mijn overtui ging niet mogelijk, hier een algemeene richt lijn te geven, naar omstandigheden zal moe ten worden beslist Nadat de lieeren J. Lauri, de Zwitser- eohe internationale bondsvoorzitter, namens het congres en de heer Joh. Balen als de nationale bondsvoorzitter, den waarnemend burgemeester voor zijn rede en het bestuur der gemeente voor de ontvangst had dank gezegd, bleef het gezelschap, terwijl de thee werd geserveerd, nog geruimen tijd in gezel lig samenzijn bijeen. Wat de eenste congresdag 'betreft, kan nog worden medegedeeld, dat de afgetreden be stuursleden Frits Borrmann (Duitschland) en dr. Bruni (Italië) tot eere-leden van de Internationale Vereeniging zijn benoemd. In de middagzitting heeft de heer J. J. R. Scbmal, hoofdcommies bij het Departe ment van Economische Zaken, het congres namens den minister een welkom toegeroe pen en het een vruchtdragende aitbeid toe- gewen scht. Minister Steenberghe zal hedenmiddag hij zijn bezoek aan de Middenstandstentoonstel ling in het R.A.I.-gébouw gelegenheid heb ben, de congressisten van het onderhavige congres en van dat an den Kon. Nederland- sche Middenstandsbond te begroeten. Een prachtig Java-album Uitgave van de lirma Droste De albums, uitgegeven door de N-V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem, zijn bekend. Thans ligt weer een nieuw voor ons: het eerste deel van „Java", beschreven door J. C. Lamster, met gekleurde plaatjes en tee- keningen in den tekst door G. S- Fernhout waarvan de druk werd verzorgd in de grafische inrichting van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem- Achtereenvolgens wordt behandeld: Java voor de komst van de Hindoes, de Hindoe- Javaansche tijd, na den Hindoe-tijd, het dorp, het gezin, het inlandsch bestuur, de grabeg Moeloed en het Zuiderstrand, tooneel, dans i volkskunst. In een later volgend album (Java II) zal speciaal aandacht worden gewijd aan het dagelijksch leven, de middelen van bestaan hete materieel en geestelijk beschavings- bezit dezer zoo bij uitstek op den landbouw aangewezen millioenen-bevolking. De uitvoering van dit nieuwe album Is gelijk aan de twee vroeger verschenen over „Indië" en „Bali". De beschrijving munt uit door grodte leven digheid, die het geheel maakt tot een boei end verhaal. Zoo men weet is het album tegen billijken prijs aan de Droste's fabriek verkrijgbaar- Tegen inwisseling der bons kan men in het bezit komen van 72 kleine en 4 groote platen, die men dan zelf in het album kan plakken. Men bezit dan een prachtig, schitterend uitgevoerd boekwerk over het belangrijkste eiland van ons schoone Insulinde. GEMEENTEWET EEN MEEVALLER. De gemeente Eindhoven heeft een meevaller. De werkloosheid is zoodanig te- ruggeloopen, dat nog f 19.000 per week noodig is, tegen f 33.000 in het vorige jaar. B. en W. bereiden een nieuwe salarisre- geling voor, die een bezuiniging oplevert van f 55.000. HULDIGING EDO BERGSMA. Op 21 September zal het een halve eeuw geleden zijn, dat Edo Bergsma twee en twintig jaar was hij oud! het voorzitter schap van den A.N.W.B. aanvaardde. Een huldeblijk zal hem die dag worden aangeboden. Het moet een huldeblijk zijn van een dankbare natie, die nu gelegenheid krijgt een harer groote zonen nog bij zijn leven te eeren. Wie nog niet zijn gave voor dit schoone doel geofferd heeft, kan het alsnog doen. Penningmeester van het huldigingscomité is de heer A. Pierson, Bankier te Amster dam, Heerengracht 206, gironummer 237000 (minimum 25 cent). AANBESTEDING. Door den Rijkswaterstaat werd aanbe steed het maken van een brug van gewa pend beton, met bijkomende werken over de Linge te Beesd en van een .viaduct op den noordelijken oever van die rivier onder de gemeente Beesd, in het gedeelte Vianen— Waardenburg van den aan te leggen weg No. 26. Raming f 103.000. Laagste inschrijf- ster was de N.V. „De Kondor" te Amster dam voor f 75.500. NEDERLAND—SPANJE. Het op 16 Juni 1934 te Madrid gesloten Handels- en Scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje is thans met ingang Ivan 1 Sept voorloopig in werking getreden. ROFFELRIJMEN. ACHTTIEN KARAAT verdween tot de kap onder water. De 18-jarlge mej. v. d. B. sprong: er b\j en rukte een portier open. waarna al de inzittenden gered „Een auto te water!'* Dat is een bericht Dat iedere avond ter leestafel ligt. Je ziet, met één opslag: bestuurder gered" Het laat je zoo koud of het niet was gezet. ben auto te water! Vier menschen er in!" Dat is een bericht met aangrijpend begin; Je leest het gespannen, legt 't avondblad neer. En zucht: ach, hoe jammer, een doode alweer. „Een auto te water! Vier menschen gered! De menschen op 't kantje door 'n meisje ontzet! Een meisje van achttien springt ijlings er bij, Ontsluit het portier, en de menschen zijn vrij!" Dat is een bericht met een vreugdig besluit; Zoo'n dappere bakvisch. zoo'n meid! roep je uit, Dat is pas een meisje van achttien karaat! Dat is een heldin, ja, een vrouw van de daad! (Nadruk verboden.) LEO LENS. OFFICIEELE BERICHTEN PENSIOENRAAD Bij Kon. Besl. Is te rekenenen met ingang 'an 20 Juli 1034 aan mej. H. J. Barreveld. wc- :ens het aangaan van een huwelijk, eervol ont- lag verleend uit haar betrekking van adjunct ommiea bij den Pensioenraad. rn te reken-n net ingang van 6 Aug. 1934. aan mej. J. M. S. Wijnants, op het daartoe door haar gedaan BURGEMEESTERS I i>t burg P. W. baron vftn der Borch tot Verwolde: tot burgemeester van Ovcrschle, J. C. Baumann: tot burgemeester van Westdongeradeel. J. L. Ruijpers. secretaris dier ge- G. de Vries is op zijn verzoek eervol ont- verloend als burgemeester van Zuidhom, Ln W. A. P. Kerssemakers is op zijn ver- eervol ontslag verleend als burgemeester

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5