WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VERSCHUIVINGEN Het is de moeite wel waard om, nu de Volkenbond in zijn vijftiende levensjaar a! onmiskenbare verschijnselen van seniel» aftakeling vertoont, eens den blik te laten gaan over de huidige politieke constellate li'an Europa. Opvallend is namelijk, dat er zich aller lei politieke verschuivingen aan het trekken zijn. Niet alleen zijn en worden sympathieën verlegd, maar er ontstaan reeds reëele politieke groepeeringen, die deels ook van economischen aard zijn. De naaste aanleiding tot al die verande ringen is het optreden van het nationaal- socialisme als heerschende macht in Duitschland. Alle vredelievende verklaringen van Hit- Ier ten spijt, is de indruk van het aan dc macht komen van zijn beweging van dien aard geweest, dat vrijwel alle staten, die rondom Duitschland liggen, zich politiek andere georiënteerd hebben dan tevoren. Van Duitsch standpunt uit gezien, lijkt dat winst, want alleen hieruit blijkt reeds, dat weer met Duitschland voor de toekomst gerekend wordt, als met een factor teekenis, vooral op politiek gebied. Slechts hebben de Duitschers hierbij iets zeer be langrijks tegen zich en dat is de, psycholo gisch zeer goed te verklaren, vrees, die bijna overal voor de nationaal-socialistisehe geestesgesteldheid wordt gekoesterd. Vrees is altijd een zeer voorname bron ter vertroebeling van de internationale ver houdingen. Vrees en daaruit ontstaan wan trouwen werken vernielend in op de derlinge verhoudingen, zoowel in kleine als groote kringen. En vooral in het leven der volken kunnen zij rampspoedige gevolgen na zich sleepen. Op het oogenblik drijft de vrees voor het van zijn eigen oerkracht weer bewust ge worden Duitschland verschillende staten samen, waarvan, men onder normale om standigheden het saamgaan nu juist niet zoozeer voor de hand ziet liggen. Daar is, zooals-we reeds eerder hebben opgemerkt, het nauw contact tusschen Oos tenrijk en Italië, hoewel hiervoor econo misch maar weinig te zeggen valt en ethno- logisch niets. Politiek speelt hier een eerste rol, daar Oostenrijk te Ropie bescherming Zoekt tegen den al te opdringerigen Noor delijken bloedverwant en Italië die bescher ming gaarne verleent, omdat het niet ge diend is van Duitschland als buurman, hóéveel geestelijke aanrakingspunten er overigens ook tusschen fascisme en natio naal-socialisme mogen zijn. Evenmin ligt de reden voor de tegenwoor 'dige Fransch-Russische vrijage voor het grijpen, wanneer niet gelet wordt op gemeenschappelijke gevoelens van deze heide staten ten aanzien van het nationaal- socialistisehe Duitschland: de nooit ge dempte Fransche angst voor revanche en de Russische vrees voor een aanvallend op treden der Duitsche bolsjewistenvretere; waarbij dan zelfs gedacht en geschreven wordt over een mogelijk samengaan van Duitschland met Polen om zich, tegen on derlinge uitwisseling van zekere voordeelen en grensiverbeteringen, ten koste van Rus land te verrijken in grondgebied. Op deze laatst bedoelde mogelijkheid Schijnt het verleden week geratificeerde .voorloopige verbond der drie Baltische sta ten: Estland, Letland en Litauen, ook te berusten. Deze drie staten zijn óók al door de angstpsychose voor de nationaal-socialis tisehe bedreiging aangetast en hebben daar trouwens wel meer dan één aanleiding toe. De Duitsch-Poolsche vriendschap, welke ontstaan is parallel met de Fransch-Pool- sche en de Duitsch-Russische verkoeling, zien deze staten als een ernstige bedreiging Ivan hun zelfstandigheid. Berlijn heeft on langs het voorstel van Moskou om de zelf standigheid van de drie genoemde Oostzee- staten te waarborgen afgewezen. De Balten hebben daarin, terecht of ten onrechte, de bevestiging gezien van hun argwaan, dat Duitschland, in samenwerking met Polen, expansie-plannen heeft op hun grondgebied, plannen waarvoor trouwens vroeger door minister Hugenberg en later door den leider Ivan de buitenlandsche afdeeling der N. S. D. A. P., Rosenberg, propaganda is gemaakt. Lithauen, dat het met Polen nog altijd Over Wilna aan den stok heeft en met de Duitsche nationaal-socialisten over Memel, heeft wel bijzondere reden voor die verden king. Weliswaar willen de beide andere Baltische landen zich buiten deze verwik kelingen houden, gelijk in de voorloopige overeenkomst nadrukkelijk is vastgelegd, maar de anderen zullen er toch wel reke ning mede houden, dat, wanneer het pan- germaansche streven eenmaal in Memel tot het beoogde doel zou hebben gevoerd, het 'daarin een goed begin zou hebben voor Verdere ontplooiing. Men weet hoe de nazi tactiek in deze zaken is. Zooals Oostenrijk en Dantzig hebben doen zien, bestaat ze in bezetting van de bestuurscolleges in het be geerde gebied, welke daar als filialen van Berlijn worden gedreven, totdat de tijd rijp is voor het einddoel: inlijving. Ook in Me mel werd dat recept reeds toegepast en nu Lithauen zich daartegen op krasse wijze .Verzet heeft, moet het zich economische represailles van Duitsche zijde getroosten. Het ligt voor de hand, dat de aaneenslui ting van de drie Baltische staten gaarne gezien wordt door Frankrijk en Rusland, ü&ls gericht zijnde tegen Duitschland en Polen, in defensieven geest, klopt hun hou- 3ing geheel met de Fransch-Russische sa menwerking, die eveneens tegen Duitsch land en gedeeltelijk ook tegen Polen gericht is, bij wijze van rugdekking. De pogingen van Moskou en Parijs om tot een zoogenaamd Oost-Locarno te komen, ook al voelen Polen en Duitschland daar niets voor, worden door de Baltische aan eensluiting ongetwijfeld bevorderd. Reeds hebben de Baltische staten zich in beginsel bereid getoond zich bij dat veiligheidspact voor het Oosten aan te sluiten. Wij zouden deze beschouwing nog kun nen uitbreiden met een uiteenzetting van de zich, ook al onder invloed van de ge beurtenissen in Duitschland, wijzigende ver houdingen in het Donaugebied, waar Joego slavië neiging vertoont zich scherper dan vroeger te keeren tegen Italië en Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije daarentegen geneigd schijnt zich bij 't Italiaansch-Oostenrijksch- Hongaarsche blok te voegen. Doch we zul len dit dreigend uiteenvallen van de Kleine Entente liever tot een andere gelegenheid bewaren, daar dit overzicht andere te uit voerig zou worden. Rusland en de Volkenbond De Zwitsersche bondsraad heeft gisteren éénstemmig, op voorstel van zijn politiek departement en van de delegatie voor bui tenlandsche aangelegenheden, besloten, dat. de Zwitsersche volkenbondsdelegatie bij de stemming ter volkenbondszitting over de op neming van de sovjet-unie in den Volken band, „neen" zal zeggen. Naar van officieele zijde wordt me degedeeld. kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van sov jet R island tot den volkenbond zal stemmen. De vraag, of Nederland zal tegen stemmen dan wel zich onthouden, moet voorshands nog open blijven. In de Belgische kabinetsraad is de kwes tie van Ruslands toelating besproken. Aan Jaspar is machtiging gegeven te stemmen in overeenstemming met België's belangen. Jas par zal te Genève een beslissing nemen, na eerst het advies te hebben ingewonnen van zijn collega's uit andere landen, met name uit Nederland. Het is echter waarschijnlijk, dat België zich van stemming zal onthouden. Griekenland zal tegenstemmen daar door Ruslands opneming i.d. Volkenbond 't in ternationale communisme zou worden gele galiseerd en gesanctionneerd. Frankrijk en het Saargebied Een belangrijk memorandum Het Fransche memorandum aan den Volken bond over de problemen, welke zich kunnen voor doen ca de volksstemming in het Saargebied, gepubliceerd Voor het geval de stemming gunste van Frankrijk uitvalt, belooft het den woners van het Saargebied, zonder onderscheid van taal, ras of godsdienst, gelijke rechten met de Fransche staatsburgers; in geval van een hand having van den statüs quo is Frankrijk bereid bilkijke regeling te treffen voor de overdracht der Rijkspartijdag 1934 te Neurenberg Neurenberg is in feesttooi ter gelegenheid van den „Rijkspartijdag 1934". De eerste officieele bijeenkomst is gisteren reeds gehouden. Des middags om twaalf uur ontving de perschef der N.S.D.A.P., dr Hanfstaengel, in den „Ehrenhof' van het Germaansche mu seum de in Neurenberg vertoevende vertegen woordigere der buitenlandscht pers. In een langdurige toespraak, welke dr Hanfstaengel voor de persvertegenwoordi gers hield, schilderde hij in het bijzonder beteekenis van Neurenberg als een pa vol overleveringen van een groot Duitsch erleden en als de stad der jonge Duitscht natie van het nieuwe Duitschland. De rijksperschef der N.S.D.A.P., dr Die trich, hield eveneens een langdurige rede, waarin hij er op wees, dat deze persont vangst een achtbaar teeken is van de vriend schappelijke gezindheid, welke het nieuwe Duitschland de pens en haar werk toedraagt. Vervolgens gaf dr Dietrich een overzicht van de Duitsche pers, waarbij hij verklaar de, dat het nationaal-socialisme de eerlijk heid in het krantenwezen weder had her steld. Weliswaar was het aantal bladen na de nationaal-socialistisehe revolutie afgeno men, omdat de versplintering ook in het dagbladwezen door een gezonde samensmel ting werd verminderd, doch nu dit over gangsstadium eenmaal voorbij was. kon van teruggang van de totale oplaag der Duitsche bladen niet meer gesproken worden Ten slotte vertelde dr Dietrich den aan wezigen, wat hte nationaal-socialisme voor Duitschland in het algemeen en voor den Duitschen arbeider in het bijzonder had gedaan. Dietrich besloot zijn rede met de opmer king: „Wie den weg en de marechroute van het nieuwe Duitschland wil kennen, die zal dat in Neurenberg vernemen. In één woord: niemand kan op het oogenblik zeggen, dat hij Duitschland kent, als hij Neurenberg niet gezien heeft!" Strijd tegen het fascisme „Geen onvoorzichtige mededeelingen" Uti Londen: Citrine, de secretaris van den raad van het vakvereenigingscongres, daj te Plymouth bijeen is, verklaarde, dat in dc afgeloopcn week de internationale federatie der vakbonden en 't intraationaal handelssecretariaat, die tegen het fascisme zijn. vijf uur lang met gesloten deuren be raadslaagd hebben over de middelen tot be strijding van het fascisme. Spreker zeide te verlangen, niet ge noodzaakt te worden, thans onvoor zichtige mededeelingen dienaangaan de te deen, welke voor de veiligheid der bestrijders van het fascisme in Duitschland en elders noodlottig zou den kunnen zijn. Citrine werd door de gedelegeerden le vendig toegejuicht. RINTELEN HERSTELD Uit Ween en: Dr. Rintelen is dezer da gen, daar zijn verwondingen zoo goed als genezen zijn, van het ziekenhuis van het huis van bewaring overgebracht naar een cel van het Landsgericht ZEER GESPANNEN TOESTAND Tusschen Rusland en Japan Naar uit Moskou vernomen wordt, heeft de Japansche gezant aldaar, Ota, ec zoek gebracht aan den volkscommissaris voor het Verre Oosten, Stomoniakof, over den toestand van gedachten te wis selen. De Japansche gezant gaf te verstaan, dat hij zijn persoonlijke meening te kennen wilde geven en stelde vast dat de „toestand in het Verre Oosten zeer gespannen is" De volkscommissaris was het hiermede eens en stelde Japan verantwoordelijk voor den toestand. De Japansche gezant ontken de dit. Hij verklaarde, dat een ontspanning zou kunnen intreden, indien de kwestie van den verkoop van den Chinecschen Ooster spoorweg geregeld wordt en de grensdistric ten door de Russische en Japansche troe pen worden ontruimd. De gezant was van de vredelievendheid der Sovjet-unie overtuigd, clocli meende, dat de Sovjet-autoriteiten in het Verre Oosten willekeurig te werk gaan, zonder zich aan de instructies uit Moskou te storen. De be sprekingen zullen vermoedelijk voortgezet worden. Uit andere bron wordt nog gemeld, dat de Russische volkscommissaris aan den Ja- panschen gezant medédeeling deed v menschelijke folteringen waaraan gearres teerde sovjet-ambtenaren van den Oost-Chi- neeschen spoorweg bloot staan om hun „be kentenissen" te ontlokken over hun samen zweringen 'met de bandieten voor aanslagen op den Oostelijken tak van den spoorweg, waarvan de Russische employé's en hun gezinnen het meeste te lijden hebben. Op last van de Sovjet-regeering verklaar de Stomoniakoff, dat hij protesteerde tegen een dergelijke handelwijz.e van de Japan sche autoriteiten in Mandsjoekwo. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Ja pansche regeering maatregelen zal treffen, dat deze excessen een einde zullen nemen, aangezien zij de betrekkingen tusschen beide landen ernstig benadeelen. Geen nacht ver keer meer op de zui delijke lijnen van den Oost-Chinee- schen spoorweg. In verband met de den laatsten tijd steeds veelvuldiger voorkomende spoorwegaansla<- gen op het zuidelijk gedeelte van den Oost- Chineeschen spoorweg is besloten voorloo- pig op dit traject des nachts geen verkeer meer te doen plaats vinden. DE STAKING IN AMERIKA De helft der textielarbeiders staakt ENKELE BOTSINGEN Uit N e w-Y o r k Op den tweeden van de groote textielstaking is het aantal stakers overal sterk toegenomen, zoodat thans ongeveer de helft der textielerbeddere het werk heeft neergelegd. Uit Niduw-Engeland en uit de Zuidelijke Staten wordt gemeld, dat de stakers over al groote bedrijvigheid aan den dag leggen, Zij treden daarbij in het algemeen rustig op. Slechts op enkele plaatsen is het tot botsingen met de politie gekomen. In talrijke districten hebben de autoritei ten omvangrijke voorzorgsmaatregelen ge troffen. Vertegenwoordigers van werkgevers ep werknemers publiceeren beiderzijds over dreven getallen omtrent het aantal werkwil ligen en stakers. Volgens een betrouwbare berekening zijn er in Nieuw-Engeland 50 000 stakers en 75.000 werkwilligen, in Noord- en Zuid-Carolina 80,000 stakers evenveel werkwilligen. Volgens een ander bericht, is de toestand nog zeer onoverzichtelijk. In Nieuw-Enge land moet veelvuldig geen gevolg gegeven zijn aan den stakingsoproep. Twaalf textiel fabrieken in Massachusetts b.v. zeggen nor maal door te werken. Daartegenover zijn alleen te New Bedford in Massachussetts 25 textielfabrieken geheel gesloten. Te Patèrson in Now-Yersey hebben 30.000 zijde-arbeiders besloten, voorloopig door te werken en nadere bevelen af te wachten. Ver scheidene duizenden arbeiders der wolfabrie ken te Passaic in denzelfden staat hebben gen gevolg gegeven aan den oproep. Tot dusverre worden slechts weinig inci denten gemeld. Te Erwin in Noord-Carolina hebben 500 stakers de sluiting van twee tex tielfabrieken geforceerd. Te Macon in Ge orgia hebben stakers een auto omvergewor pen. waarin zich werkwilligen bevonden. Te Fallriver (Massachusetts) is het tot een hevige botsing gekomen, nadat een staker een arbeidster een klap in het gezicht had gegeven. Drie personen zijn gearres teerd. Ook te Cedar Town (Georgia) is het tot ongeregeldheden gekomen. Zes vrouwen en twee mannen zijn gearresteerd. Politie en nationale garde zijn naar drie centra der katoenindustrie in het Zuiden gezonden, waar stakers een dreigende hou ding hebben aangenomen. De federale arbiters volgen de ontwikke ling van den toestand met groote aandacht, doch voorloopig zullen zij nog niet ingrijpen. Vandaag zal er te New-York over wor den beslist of 200.000 arbeiders der klee dingindustrie in sympathiestakng zul len gaan. Uit Chicago wordt gemeld, dat de voor zitter van den internationalen vakbond voor de vrouwenkleeding-industrie aanwij zing heeft gegeven, dat 10.000 arbeiders in de katoenkleedingindustrië te San Louis 500 arbeiders te Kansas-City in staking moe ten gaan. Deze staking geldt als voorlooper voor de per 1 October aangekondigde, alge meene staking. De vakbond eisoht ver korting van de werkweek en een loons- verhooging van 10 pCL Deze staking is onafhankelijk .van de textielstaking. DE BRAND IN POE YI'S PALEIS De brand in het Mandsjoerijsche keizers- paleis. die gisteravond eindelijk geheel gc- blusclit kon worden, was op vier plaatsen tegelijk uitgebroken. Eenige personen die van de brandstichting verdacht worden, zijn in arrest gesteld. VIJF DOLLARS VOOR EEN STUKJE „GELUKSBOOM" Uit New-York: Onlangs is een oude eik, die jaren lang. tegenover het Lafayette- Theater in Harlc.m (New-Yorks negerwijk) stond, en voor de neger-acteurs altijd een talisman is geweest, waaraan ze toover- kracht toekenden, omgehakt. Ze geloofden, dat, als zij den boom aanraakten, ze spoe dig een engagement kregen. Er was altijd een groep werk'ooze neger-acteurs om den boom verzameld en dit was bekend bij de impresario's zoodat de eik een vaste plaats werd voor ieder die iemand voor een neger- rol noodig had. Vele bekende neger-acteurs schrijven hun succes toe aan den boom. Toen hij omgehakt was. ontstond er een levendige handel in stukken en splinters van den geluksboom. Men bood zelfs vier a vijf dollars voor een flink stuk van den boom, De Rotterdamsche V.V.V.-week De plechtige opening De eerste V.V.V.-week begin Juli, uitge steld in verband met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik, is gisteravond inge zet met een belangwekkende samenkomst in de groote Doelenzaal, gevolgd door een fakkeloptocht welke door duizenden op den verlichten Coolsingel en .verder in de stad De bijeenkomst in de Doelen droeg een hoog karakter door de tegenwoordigheid van vele autoriteiten en de toespraken dooi de eersten uit den kring van scheepvaart, handel en industrie gehouden. Ook het optreden van Rotte's Mannenkoor en Rotterdamsch Pliilh. Orkest heeft er toe bijgedragen, dat de officieele opening der V.V.V.-week zeer geslaagd mag worden genoemd. Onder de autoriteiten, die de door de afd. Rotterdam van de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat georganiseerde eereavond bij woonden bevonden zich Z. Exc. de Minister van Economische Zaken Mr. M. S'teenberghe de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. H. van Karnebeek; de leden van Gedepu teerde Staten Mr. Bosius en J. de Bruin; B. en W. van Rotterdam, Schiedam en Ca- pelle; de burgemeesters van Hillegersberg, Maassluis, Overschie, Schiehroek, Baren- drecht en IJsselmonde; de dir. gen. van den Arbeid Dr. Ir. A. H. W. Hacke, leden van den gemeenteraad; vertegenwoordigers van kerkelijke gemeenten en de besturen der ganiseerende vereenigingen. Nadat de autoriteiten hun plaatsen had den ingenomen opende Rotte's Mannenkoor de samenkomst door het zingen van het Wil helmus in de toonzetting van A. B. H. Ver- hey, staande aangehoord door alle aanwe zigen. Het Philharmonisch onder leiding van Ed. Flipse, die met applaus werd begroet, voer de op knappe wijze het voorspel van Richard Wagner's „Meistersinger" uit. Daarna was het woord aan de sprekers. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren Mr L. K. E. van Eyck, voorzitter van de afd. Rotterdam van de Vereen. Nederl Fabrikaat; Z.Exc. Minister Steenberghe; W. A. F.ngelbrecht, voorzitter van de Kamer van Koophandel; Prof. Dr W. E. Boerman, Joh. van den Berg-h, Bern. E. Ruys, D. G. van Beuningen, Ph. Mees, Mr W,. Suermondt Wzn, C. van Stolk, Ir L. W. H. van Dijk en de Rotterdnmeche burgemeester Mr P Droogleever Fortuyn. De fakkeloptocht Na de bijeenkomst in de Doelenzaal heb ben de talrijke genoodigden zich naar het afgezette gedeelte van den Coolsingel voor het stadhuis begeven om den fakkeloptocht af te wachten. Het werd ruim half elf voor de stoet voor het stadhuis arriveerde, een kleine stoet, die echter welverzorgd was. Voorop ging een groote groep padvinders waterecouts, die met daverende trommen en klaroengeschal de baan vrij maakten Direct daarop volgde de grootste groep, die der Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer die als typische Rotterdamsche instelling, zich van haar allerbeste kant deed kennen. Deze groep was in drie onderdeelen g splitst: de brandweer vóór 1902, van 1902- 1929 en na 1929. Allerlei materiaal werd in den stoet meegevoerd en op duidelijke wijze werd daarmee de moderniseering van de brandweer aangetoond. De vaandels van wel veertig brandspuitvereenigingen fleurden heel de stoet op. Na de brandweer volgde een enkele turnvereeniging (hadden deze niet beter voor den dag kunnen komen?), de Rotterdamsche Reddingsbrigade en een fris- schen groep van de drankbestrijders. Dat was al, maar toch maakte de stoet, waarin een 600 fakkels werden meegedra gen een aardigen indruk, vooral van boven bezien. Twee muziekcorpsen zorgden met bands van de padvinders voor laweit vroolijkheid. De stoet is bij haar tocht door de stad door tienduizenden Kunst en Letteren, Conferentie muziek en religie Verschillende lezingen. Nadat het Genootschap „Muziek en Reli gie" verscheidene jaren in staat was ge weest zeer geslaagde muziekconferenties te organiseeren, moest dit werk door de tijds omstandigheden helaas worden opgegeven. Echter was het de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond, die dit jaar het initiatief nam, deze conferenties weder in eere te her stellen, door in samenwerking zulks op te zetten. Behalve met genoemd Genootschap, vond de V.C.S.B. medewerking bij de Neder landsch e Christen Studenten Vereeniging en bij het Christelijk Kunsti Verbond in Neder land. Als resultaat van deze samenwerking kon in het Oolgaardthuis te Arnhem een conferentie worden geopend, waar als hoofd onderwerp was gekozen: Muziek en Religie. Prof. Dr. J. de Zwaan uit Leiden open de de conferentie met een rede, waarin hij zeide, dat men bijeengekomen was om het verband tusschen Muziek en Religie te be schouwen en te bespreken. De muziek, aldus Prof'. De Zwaan, kan door en door religieus zijn, door den staat, waarin zij zich openbaart voor God. Ook in overgave is aanbidding en lof; maar daar entegen kan ze onreligieus zijn, als de com ponist zichzelf zoekt. Muziek en religie ont moeten elkaar daar, waar God ons door muziek kan aangrijpen. In muziek en reli gie uit zich een behoefte van de mensche lijke ziel om God te loven. In Ode Salomo in den oudsten bundel van christe lijke zangen uit het jaar 193 lezen wij: „Wie io het. die de zangen des Heeren schrijft, of e ze daar voordraagt? Wie is het, die de ziel ten leven drijft, zoodat zij verlost zij? Wie vermag zich te nestelen bij den Aller hoogste, zoodat hij spreekt uit Zijnen mond? Wie vermag het wonder des Heeren te ver klaren: wie het verklaren zou, ging er in op en werd Wie hij verklaarde! Immers ge noeg is het: te weten en te rusten, want zangers staan rustig en stil als een rivier, wier milde bron vloeit tot hulp der zoeken den". Des avonds sprak Prof. Dr. G. van der eeuw, uit Groningen, over: „Woord en Toon". De zang, aldus spr., is origineeler dan spreken. Alle spreken is eigenlijk zingen. Denk slechts aan de liturgie. Als wij bewo gen zijn, verheffen wij onze stem, dat gaat naar zingen toe. Muziek is oorspronkelijk rhythme en BINNENLAND daarna melos. In elke muziek, ook in de eenvoudigste, sleept rhythme mee en drukt iets uit, waarvoor geen woord is. Het woord heeft zij reeds in den aanvang gedood. Hanslick heeft gezegd: „wie zingt, zingt een Lied ohne Worte. Wie spreekt, moet hard vechten om dit niet te doen." Muziek is zeker niet een zwelgen, een zwijmelen: zij kan zeer klaar zijn en zij kent vaste wetten. Zoo komen we tot het conflict, waarbij het woord zich verzet tegen de macht van den toon. De beperking, de be noeming, begrenzing in den mythos is es sentieel. Muziek heeft geen mythos. Het ver haal van iets mag tot ons hebben gespro ken, zooals bij voorbeeld met Wagnerp Tann- hausor, dat wij vooraf moeten kennen om het drama te hooren en dan wel of niet waardeeren, doch na het gehoorde spreekt niet meer tot ons het woord doch de toon. Kunst woord of toon is diepste levens werkelijkheid, maar zij moet naar een an dere wereld dan de onze. Dit is haar reli gieuze waarde, die de acstheet nimmer be grijpt. Kunst is het beeld van God, het is hier de werkelijkheid. Woord en toon heb ben een gemeenschappelijke oergrond en die is heilig. Om dit te begrijpen, moeten wij afzien, zoowel van de aesthetica als van de nuttigheid. De hymne is de hoogste kunstvorm: het beeld van het heilige in verklanking. De these van woord en toon, ziet spr. het schoonst bereikt in de liturgie. Daar bereiken beide, woord en toon, het heilige. De tweede dag der Conferentie te Arn hem werd geopend met een liturgische wij- dingsstonde, waarin Dr. C. J. B1 e e k e r. van Apeldoorn, voorging. Des avonds sprak de heer Caspar Ho we 1 e r over „De geschiedenis der liturgi sche muziek". Toegelicht met lichtbeelden en geillustreerd met gramofoonplaten be handelde spr. de Joodsche, de Katholiekeen de Protestantsche liturgische muziek. Om trent de Joodsche muziek heerscht nog veel ï.Vsverstand; Koning David zou de dichter zijn van alle 150 psalmen. Spr. wijst er op dat de tijden waarop de psalmen werden ge dicht te uiteenloopend zijn, om ze aan één auteur te kunnen toeschrijven. Wel is eerst onder David tot een waarlijk religieuse, liturgische muziek geordend, waarvan de psalmen wel het hoofdbestanddeel zijn weest. Spr. ging in details de onderscheiden wijzigingen dezer liturgische muziek na en gaf een breede uiteenzetting omtrent het werk van den Joodschcn musicoloog Idel- sohn, die een intense studie heeft gemaakt van de ontwikkeling der Joodsche muziek beoefening. Na gesproken te hebben over de muziek notatie met behulp van stenografische te9- kens, neginóth genaamd, en gewezen te hebben op de uitvoeringswijze door de jo den, ging spr. over tot de behandeling der katholieke liturgische muziek, waar het psalter der eerste christenen, het hoofd bestanddeel van het liturgisch gebed en ge zang tot grondslag der latere liturgie werd. Niet het minst belangstelling had het derde en laatste deel van de lezing van den heer Höweler, over het protestantsche kerk lied. De Nederlandsche kerkzang bespreken de, gaat spr. uit van de Souterliedekens, daarbij inzonderheid den aard dezer liede ren besprekende. De ontwikkeling der be werkingen van Datheen besprekende, waar tegenover spr. die van Marnix van St. Al- degonde's berijmingen stelde, wijst hij er op, hoe ondanks de mindere waarde Da theen toch meer werd gewaardeerd en hegemonie tot 1773 hebben behouden. dien tijd ontstonden de conflicten te Arne- muiden, Vlaardingen, Maassluis, Hooge- veen en elders, ingeleid door Andries An- driesen, predikant te Veere. Bij de toen uit gekomen nieuwe berijmingen heeft men geen rekening gehouden met de oorspronke lijke rhythmiek van het Geneefsche psalter, die door de aanhangers van Datheen ver stard was tot een reeks even lange noten. Hier raakt spr. de kwestie der rhythmiek aan, waarvan hij zegt, het een uiterst be langrijke kwestie te achten, doch het van grooter belang beschouwt, indien de alge- hcele muzikale ontwikkeling wat werd op gevoerd, opdat wij bevorderen een liturgie te krijgen, welke kan voldoen aan de eischen der schoonheid. Spr. betreurt het in ern stige mate, dat b.v. de Psalmen van Swee- linck zelden worden gehoord en dan nog slechts op kerkconcerten. Als laatste lezing dezer conferentie ver meldde het programma: De religieuze waai de van de moderne muziek, ingeleid door den heer Leo Ruygrok. Spr. wijst er op, dat er verwarring in de beoefening der moderne muziek bestaat. Ten eerste omdat er componisten zijn, die te gehaast naar de uitvoering van hun werk dringen en ten tweede omdat de pers- critiek te uiteenloopend is in haar beoor deeling. Spr. memoreert hoe we religieuse momenten in de klassieke muziek treffen, terwijl we die niet meenen te kunnen vin den in de moderne muziek. De oorzaak hiervan is naar spr. meent, gelegen in het feit, dat men de klassieke muziek wél en moderne muziek niét verstaat. Hiertoe moet men worden voorgelicht door deskun digen op dit terrein. Spr. noemt als voor beelden werken van Hindemith, zooals diens Mathis der Maler en diens Sonate uit 1922, en van Honegger, met diens Le Roi David en de Pacific 231, uit welke werken hij illustreert, hoe deze muziek met zich zelf in tegenstrijd kan zijn door eenerzijds een saohliohe Bcrbachtung te bieden en an derzijds tot een lyrisch hoogtepunt te gera ken. Dit acht spr. iets, dat de belangstelling voor de moderne muziek niét bevordert. Spr. waarschuwt tegen aj. te groote waaj> deering der moderne muziek ten koste dei- klassieke. Door de klass-'cke muziek alleen kunnen we dc moderne muziek leeren ver staan. Wat dp moderne composities aan gaat, juicht spr. het toe dat deze zijn ge concentreerd op zakelijkheid, bondigheid en rhythme, doch het moet niet alléén intelli gentie zijn-, eerst als de ziel erbij kornt, kunnen we het aanvaarden om te bezien en te bestudeeren. Des middags hield Prof. Dr. J. de Zwaan zijn sluitingsrede als conferentieieider. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand tc Helsingfors 771.4. Laagste stand te Reykjavik 747.6. Stand vanmorgen half twaalf 767.5. WEERVERWACHTING Meest zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog behoudens dauw, warm overdag. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.07 uur tdi 's morgens 5.51 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.84 2.82 Rreisach 2.04 2.12 Krtil Diedeshelra Mnnnheim Ringen Caub Km s Coblens Trier Keulen Kührort Wesel Emmerik Dusseldorf 3.08 312 4.54 4.02 0.35 0.37 3.39 3.37 0.75 0.78 0 88 0.77 1.90 1.83 2 00 2.00 3.03 3.04 2.00 1.93 -0.10 0.08 1.53 1.46 0.02 0.U6 -0.36 -0.42 0.88 0.83 0.87 0.81 Heden Vorlor Maastricht 40.45 40 29 Venlo Lobith 980 9.74 Nijmegen 7.62 7,47 St Andries 2,29 2.17 Arnhem 7. 6 7.52 Vreeswijk lw 0.28 0,10 Westervoort 8.15 8,10 Devonter 1 92 ,90 Kampen -0.13 -0.14 Eysdon 45.82 Grevenbicht 27.49 27.35 Venlo 10.74 10.71 Grave (slnisj 3.48 3,59 St Andries 0.72 0.43 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tüd) 6 Sept. Hellevoetsl. 1.27 13.53 Willemstad 2.25 14.45 Brouwer9h. 0.39 13,05 Zierikzee 1.13 13.29 Wemeldinge 1.34 13,55 12.07 Peifzijl Terschelling Haningen l>en Hélder IJmuiden Hoek v. HolL 0.47 13.15 Scheveningen 2.07 14.35 9.47 22.23 7.05 19.36 7.55 20.20 6.25 18.15 1.40 14.04 Rotterdam 2.55 14.58 Vllasingen Ternenzen Han9\veert Een andere Groote Wereld- Omwenteling Sluit U aan bij het groote Tuxedo leger Wordt een TuxedoistINul Groote om wentelingen vonden plaats in vele landen maar de wereldomvattende Tuxedo beweging zal grooter zijn dan alle voorgaande. Spreekt met Uw vrienden over deze belangrijke kwestie. Leve de Tuxedosl Hoeral Hoeral Hoeral Gemengd Nieuws HEETWATEROVENONTPLOFFING. In de broodbakkerij van de heer W- aan de Naarderweg te Laren is hedenmorgen een heeSnvateroven gesprongen. De ontploffing was zoo hevig dat de oven ineenstortte. De zware ijzeren ovendeuren met inbouw vlogen door de deur en verbrijzelden een schutting. Gelukkig was het personeel in een ander ge deelte van de bakkerij bezig, zoodat geen per soonlijke ongeelukkcn voorkwamen. De schade bedraagt ongeveer f 1000. WE ETEN SINAASAPPELEN! Het is misschien niet algemeen bekend, dat in de maanden Augustus tot en met October 1933 2932 kisten of 110 ton sinaas appelen uit Suriname op de Moederland- sche markt zijn aangevoerd tegen 434 kisten ~»f 16 ton in de overeenkomstige periode an het daaraan voorafgaande jaar. DOODELIJKE AANRIJDING Het 10-jarig dochtertje van den heer Kui pers is in de Schoolstraat te Musselkanaal door een personenauto, bestuurd door den heer O., aangereden. Het kind overleed eenige uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen* ERNSTIGE AANRIJDING Dinsdagmiddag heeft op den Hagedoornweg in Amsterdam-Noord een ernstige botsing plaats gehad tusschen een personenauto en een motorrijder, zekere Gijsberts, waarbij deze ernstig gewond werd. Hij bekwam eenige ont vellingen aan het hoofd en brak zijn knieschijf. De man moest naar het O.L.V.-gasthuis ver voerd worden. JACHT GEZONKEN Gister heeft het Duitsche stoomschip Scheer te Vlissingen binnengebracht de acht opvarenden, één dame en zeven heeren, van het Engelsche jacht Lafone. Dit jacht is in de nacht lek gestooten met het gevolg, dat het weldra in zinkende toestand verkeerde, het Duitsche stoomschip heeft toen de Lafone op sleeptouw genomen, doch heeft het jacht moeten laten schieten, waarna het gezonken is. De acht opvarenden zijn naar Harwich vertrokken. BRAND IN EEN RUSTHUIS Maandagmorgen te negen uur brak brand uit in de villa „Pansari", gelegen aan den Heerderweg te Epe, die dezen zomer als een rusthuis was gebruikt. De brand ontstond in de bovenverdieping, vermoedelijk door een lek in de schoorsteen. De rieten dakbedekking stond weldra in lichter laaie. De brandspuit van Epe was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhin deren, dat het gebouw geheel uitbrandde. De inboedel kon gedeeltelijk worden gered. Het huis was laag verzekerd. De laatste pensiongast was juist Zaterdag vertrokken. NOODLOTTIG SCHOT De 15-jarige zoon van de schilder Melis sen uit Lage Zwaluwe was bezig met het verrichten van werkzaamheden in de slaap kamer van de boerderij van de landbouwer de L. Plotseling hoorden de op de boerderij aanwezige personen een schot afgaan. Men vond het ontzielde lichaam van de jongen, hij bleek een schot hagel in de linkerborst te hebben gekregen. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen is niet bekend. Vermoedelijk bekeek de jongen het geweer waarop het schot is CAFE-BRAND TE WASSENAAR Gistermiddag ongeveer kwart voor twee werd de brandweer gealarmeerd voor een uit slaande brand aan de Ivatwijkscheweg hoek Kuigelaan. Aldaar was gevestigd een café ge heel van hout opgetrokken bewoond door den heer V. Een bediende was bezig een benzine- gaskookstel te vullen waarna hy het direct daarop had aangestoken. Door de nog hangen de benamegasdampen, had een explosie plaats waarby het vertrek direct in vlam stond. De vlammen vonden gretig voedsel in het houten gebouw. Het gebouw stond eenige oogenblik- ken later geheel in brand. De bewoners moes ten zich haasten om het brandende gebouw te verlaten met achterlating van al wat zij had den- Voor enkele honderden guldens aan geld ging mede verloren. MOTORJACHT VERBRAND Dinsdagmiddag ia te de Lemmer by het uitvaren de motor van het stalen motorjacht „Veka eigenaar Dr. Knusman Ansink, geëx plodeerd, tengevolge waarvan een lek ontstond in de benzinetanks en het jacht in brand vloog. Het jacht is geheel uitgebrand. Het vaartuig was verzekerd. TAFELZILVER ONTVREEMD De politie van het bureau J. D. Meyerplein, te Amsterdam, heeft een 19-jarigen kellner aangehouden, die ervan wordt verdacht, dat hy ten nadeele van een hotel aldaar een par tijtje tafelzilver heeft ontvreemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2