kdiOjj des W ^iüascAt - rioviz mn&i Generale Synode Chr. Geref. Kerk HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !OcE Nuttie's Vader WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Het rapport van het Curatorium der Theol. School te Apeldoorn Buitenlandsche Zending Evangelisatie Ds. Van Dellen uit Amerika bezoekt de Synode EERSTE ZITTING Na het Openingswoord door Ds. L. de Bruyne namens de roepende gemeente Zwolle, gedacht hij met enkele woel den van wcaardeering Ds. J. v. d. V e g t van Vlaardingen, die gedurende bijna 25 jaren het scribaat of sub-scribaat .verzorgde, en thans wegens ernstige onge steldheid genoodzaakt was, zijn emeritaat aan te vragen. Hierna werd het Moderamen als volgt ge kozen: le Voorzitter Ds. A. H. Hilbers, van Groningen; 2e Voorz. Ds. R. E. Slui ter van 's-Gravendeel; le scriba Ds. J. Ho- rvius van Nieuwe Pekela; 2e scriba Ds. J. L. de Vries, van Deventer. Nadat het moderamen plaats genomen had, deelde Ds. A. H, H i 1 b e r s mede, dat hij met schroom de belangrijke functie van voorzitter aanvaardde, doch in 's Iieereu kracht tot heil der kerk hoopte leiding te geven aan de bijeenkomsten. Hij verwelkom de de prae-adviseurs Prof. J. J. van der Schuit, Prof. P. J. M. de Brujn, Prof. J. W. Geels en Ds. H. Janssen. Tijdens de zitting kwam de prae-adviseeur Prof. G. JV i s s o ter vergadering. Hierna opende de voorzitter de eerste zit ting met gebed. Door opstaan getuigden alle afgevaardig den hun instemming met de belijdenis. De handelingen van de vorige synode werden na bespreking vastgesteld. De volgende secundi-afgevaardigden na men zitting: voor Ds. H. Vel erna Ds. K. Bok horst van Murmerwoude, voor oud. W. van Deventer oud. A. van Dalen uit Assen, voor oud. P. J. y. d. Burg oud. C. Overwecl uit Haarlem Tot leden der perscommissie werden be noemd Ds. L. H. ^van dér Meiden van Den Haag, Ds. L. de Bruyne van Zwolle en oud. B. J. Boerrigter van Deventer. De Voorzitter deed hierna mededeeling van tal van ingekomen stukken. Naar aan leiding van een schrijven van de Christian Reformed Church in N. Amerika werd be sloten Ds. I. van Dellen namens die Kerk gaarne ter Synode te ontvangen. De poging tot vereeniging. Het schrijven van de Deputaten der Gene rale Synode der Geref. Kerken in Ne derland met bijlage „het publiek getuigenis aan alle belijders der Gereformeerde religie in Nederland, niet behoorende tot de Geref. Kerken" houdende het verzoek tot een samenspreking over hetgeen verdeelt en scheidt om zoo mogelijk te komen tot vereeniging, werd ter voorbereiding gesteld m handen van een commissie, bestaande uit de heeren Ds. L. H. van der Meiden, Ds. J. Jongeleen, Ds. W. Kremer, oud, G. J. O. Yenneer (Noordeloos) en oud. G. Rijksen (Zeist) met als prae-adviseur Prof. J. J. van der Schuit. Een ingekomen schrijven van den kerke- raad van U r k werd gesteld in handen yan Deputaten voor de Inwendige Zending. Aan Ds. Joh. van der Vegt te Vlaardingen werd het volgende tele gram verzonden: „De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk te Zwolle vergaderd, dankt U hartelijk voor Uw veeljarigen en accura ten arbeid als scriba der Synode, onder toe bidding van 's Heeren gunst, ook voor Uw herstel". Van Ds. A. Bikker, missionair dienaar des Woords, was een telegram ingekomen vanuit Makassar dd. 1 September j.l., mel dende zijn goede aankomst op het Zendings terrein. Door Ds. L. de Bruyne van Zwolle werd, als secretaris van het Curatorium der Theologische School, verslag uit gebracht over het tijdvak 19311934. Hierin werd voorgesteld om in de vacature van Penningmeester (Ds. T. A. Bakker) te voor zien, waartoe werden voorgedragen als le Penningmeester Ds. R. E. Sluiter ('s-Gra- Vendeel) en als 2e Penningmeester Prof. P. J. M. de Bruin. Voorts werd verzocht iemand te benoemen, om ivan jaar tot jaar de boeken van den Penningmeester te con- troleeren en hiervan jaarlijks aan het Cura torium en eenmaal per drie jaren aan de Generale Synode .verslag te doen, In het verslag van het Curatorium werd in het bijzonder de nadruk gelegd op do noodzakelijkheid van een zoo volledig mogelijke litteraire opleiding. Hierover werd het woord gevoerd door oud. Nederlof (Rotterdam) en Ds J. Hovius (Nwe Pekela). Ook Ds. W. Kremer (Leeuwarden) besprak de opleiding der studenten, in het bijzonder van diegenen, die reeds een be paalde wetenschappelijke opleiding genoten hebben, voor zij tot de studiën aan de theo logische school worden toegelaten. Ds. P. de Groot (Gorinchem) besprak de plaats, die de school in de kerk inneemt. Ds. W. Bijleveld (Haarlem C.) bepleitte het houden, van spreekbeurten ter meerdere opwekking van de liefde der Kerk voor de opleiding van dienaren des Woords en tevens ter be hartiging van de financieele belangen. Voor de sluiting van de morgenzitting werd gekozen tot penningmeester der theo logische school Ds. R. E. Sluiter ('s-Gra vendeel). De Voorzitter sprak de wensch uit dat hij in deze functie vele jaren tot heil der school zou mogen werkzaam zijn. Prof. P. J. M. de Bruin blijft 2e Penningmeester. Te twaalf uur werd de eerste zitting der synode door Ds. Sluiter met dankzegging gesloten. TWEEDE ZITTING De middagtbijeenikomst werd geopend met het zingen van Psalm 25:2 en gebed van den Vooriztter. Besloten werd aan Hare Majesteit ds Koningin het volgende telegram te ver- znden: „De Christelcijke Gereformerde eKrk, te Zwolle in Synode vergaderd wenscht Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses in de dagen van smartvol gedenken Gods vertroostende genade toe, met de bede, dat de Heere Uw Majesteit en Haar Koninklijke Huis tot in lengte van jaren spare voor ons dierbaar vaderland. HILBERS, Voorz. HOVIUS, Scriba. Aan de beide missionaire predikanten te Mamasa werd eveneens .een telegram ver zonden. Op voorstel van het Moderamen werden aan de commissie inzake het schrijven van de Deputaten der Geref. Kerken toegevoegd; Ds. R E Sluiter en Oud. B Nedeïlof. De Theologische School. Hierna werd de bespreking over heit ver slag van het Curatoi^um der Theol. School voortgezet. Ds. L. H v d Meiden beantwoordde als tweede Vooratter van het Curatorium de gestelde vragen. De klas sieke vorming der studenten heeft allo aandacht der-Curatoren ook voor de ver dere toekomst der School. De belangstelling der Kerk in het welzijn der School zal het Curatorium trachten waar noodig warm te houden. Hieromtrent voeïden nog het woord Oud. Nederlof (Rotterdam), die de aandacht ves tigde op de noodzakelijkheid van de onder- werpelij'ke verkondiging van het Woord. Oud. J. v. Dongen (Dordrecht) stemde hier mede in. Ds J A Riekel (Delft) waarschuw de tegen te veel theoretische opleiding en vestigde de aandacht op dé noodzaak van het bevindelijk element in de bediening des Woords. Ook Ds. W. Bijleveld voerdé het -woord, alsmede Ds. W. Kremer, die als zijn meening uitsprak, dat de volledige opleiding aan onzo Theol. School de weg tot het predikambt in onze Kerk moet blijven. Ds. v. d. Meiden beantwoordde de spre kers. nader, botoogende dat door het Cura torium op beide zijden van de opleiding dé nadruk blijft gelegd In het prae-advies der Hoogleeraren werd gewezen op de waarde, ?en goede en zoo volledig mogelijke klassieke opleiding heeft voor een dienaar des Woords. Met algemeene stemmen werd epn voor stel van het Curatorium oan vrijheid tot het doen van de noodige stappen, om ook in de toekomst een goede litteraire peciaal klassieke opleiding te waarborgen, aangenomen. In behandeling kwam nu het voorstel van het Curatorium, om iemand aan te wijzen, die van jaar tot jaar de boeken van den Penningmeester controleeren zal. Ds. Jonge leen stelt voor deze contróle uit te breiden over alle kerkelijke kassen. Deze zaak zal in comité vergadering .verder worden be sproken. Bij monde van den Voorzitter werd dank ftKym gebracht voor de zeer accurate wijze waar op door den vorigen penningmeester van de Theologische School en de Synode, Ds. T. A. Bakker de gelden steeds werden beheerd. Op de vraag op welke wijze er meerdere liefde en medeleven in de Kerk voor en met de School kan verkregen worden, werd de meening geopperd, dat er wel spreek beurten vervuld zouden kunnen worden m het belang der School. Ds. Janssen meende, dat vooral in de kleine gemeenten onzer Kerk meer gepreekt moet worden door stu denten en ook door Hoogleeraron, opdat daardoor de band tusschen Kerk en School versterkt worde. Kas Ex Bonis Pabllcls. Bij monde van Ds. Holtrop werd verslag uitgebracht namens de Deputaten naar art. 19 DKO omtrent de kas „Ex Benis Publicis' opleiding on- en minvermogende studenten.» Een twaalftal studenten geniet momenteel ondersteuning. De toestand van deze kas is op heden bevredigend. Buitenlandsche Zending Aan de orde kwam vervolgens het verslag van de Deputaten voor de Buitenlaudscho Zending bij monde van den Secretaris Ds. J. Hovius van Nieuwe Pekela. Hieruit bleek o.m. dat door de gezegende uitbreiding van het werk in Indië Deputa ten en zendende kerken (Hilversum en Hoogevecn) genoodzaakt waren twee belang rijke zaken in studie te nemen en wel het formeeren van classes op het zendingster rein en liet instellen van den hulpdienst der medische zending Over het instellen van classes rapporteer de Ds A. Bikker te Mamasa aan Depu taten die 'n commissie benoemden bestaande uit Prof. J. W. Geels, Ds. J. Jongeleen, Ds. L. H. van der Meiden en oud. J. v. d. Meer, teneinde de Synode over dit rapport van advies te dienen. Medische Zending. De noodzakelijkheid van het instellen van een medischen dienst is op het Zen dingsterrein reeds lang gevoeld. Het groote bezwaar was steeds de financieele zijde. Hierin is het laatste jaar zoodanige veran dering gekomen, dat het ideaal van een medische zending als onontbeerlijk hulp middel van de Evangelische zending niet meer als volstrekt onbereikbaar moet wor den beschouwd. Deputaten bieden over deze belangrijke zaak een door hen overgenomen rapport van zendeling Bikker aan de Syno de aan en deelen mede, dat de mogelijkheid nog niet is afgesneden, dat het prachtige aanbod van een volledig ingericht ziekenhuis, waarvan alleen de exploi tatie voor rekening der zending zou komen, voorloopig gehandhaafd blijft Over het jaar 1932 waren de financieele uitkomsten zoo, dat een klein batig saldo geboekt kon worden, 1933 leverde een tekort, de eerste helft van 1934 geeft echter weer bevredigende resultaten te zien. Ds. A. Bikker heeft, toen hij met verlof hier te lande kwam, een.fraaie verza meling ethnografica aan do kerk aangeboden, teneinde een be gin te maken met het inrichten van een zendingsmuseum. Deputaten hebben dit geschenk namens de kerk in grooten dank aanvaard en bereids in het gebouw der Theologische school te Apeldoorn een be scheiden museum gesticht, waarvan Prof. J. W. Geels als conservator optreedt. Het zendingsterrein is verdeeld in twee posten, de eene, waar Ds. A. Bikker werkt, is de post Mamasa met 24650 inwoners, do andere post, waar Ds. M. Geleynse werkt, Pitoe-Oeloena-Saloe, telt 29191 inwoners Door den kennelijken zegen des Heeren op den arbeid breidt het aantal gemeenten zich voortdurend uit. Het district van Ds. Bikker heeft veertien gemeenten, dat van Ds. Geleynse v ij f, allen met een eigen kerkeraad. Dit aantal zal zeer binnenkort weer vermeerderen. De post Mamasa heeft twintig lagere dessa-scholen, de post P.O.S, zal er binnen afzienbaren tijd achttien hebben. Te Mama sa is een vervolgschool. De opleidingsschool voor goeroe's Ce Mamasa moest wegens in trekking van het overheidssubsidie worden opgeheven. De leerlingen worden nu opge leid op den normaal-leergang van den Geref. Zendingsbond te Rante-Pao. De algo- meene gang van het werk stemt tot groote dankbaarheid. Gestadig breidt het zich uit werpt soms verrassende vruchten af. Het heidendom wordt 9teeds verder terugge drongen. Wel tracht het telkens weer eenig verloren terrein te herwinnen, maar dit gelukt, Gode zij dank, niet Het zijn hoofd zakelijk de oudere menschen, die nog trach ten het heidendom nieoiw leven in te bla zen, maar de grond is v^eg onder hun voo ten, omdat zij de jeugd missen. Daar staat tegenover dat van ons des temeer kracht wordt gevraagd om de jeugd te behouden en te bewaren voor de zuigkracht van de ongodsdienstige wereldstroom ingen, die ook Mamasa niet onberoerd laten. Fotrmeeren van Classes Deputaten en zendende kerken stellen tenslotte aan de Generale Synode voor: A. De Generale Synode spreke zich uit over het formeeren van classes op het zen dingsterrein en over de opleiding en aan stelling van Inlandsche Dienaren des Woords. B. De Generale Synode besluite: a een medischen dienst op het zendings terrein in te stellen; b Deputaten en zendende kerken te machtigen de noodige maatregelen hiervoor te treffen. C. De Generale Synode voteere, indien mogelijk, wederom 25.000,— por jaar voor de Buitenlandsche Zending. Dit verslag werd onder dank aanvaard. De instructies A en B werden met de bij- behoorende rapporten gesteld in handen van een commissie bestaande uit Ds. L. de Bruyne, Ds. P. J. de Bruin (Veenendaal), Ds. J. Hovius (Nw. Pekela), ouderl. J. van Dongen (Dordt), ouderl. B. de Haan (Koru- horn) en Prof. J. W. Geels. Aangaande de instructie C voornoemd werd door ouderl. Nederlof (Rotterdam) e.n. aangedrongen op bezuiniging. Ook do prnningm Prof. J. J. van d e r S c h u i t, maande tot voorzichtigheid en zeer nauw keurig overleg, daar er op het oogenblik een zekere onevenwichtigheid is in de of fervaardigheid voor de vorschillende kassen Ouderling Nederlof stelde voor het be drag van 25000— met 3000,— te vermin deren. Ds. J. Jongeleen (Apeldoorn) wilde, gezien de moeilijkheid om drie jaar vooruit de inkomsten te voorzien, jaarlijks voteeren. De zaak werd verder in comité behan deld. DERDE ZITTING Deze ving aan om half zeven. De be sprekingen in besloten vergadering werden voortgezet. Evangelisatie Na opheffing van de besloten zitting werd in behandeling genomen het verslag, uitgebracht door de Deputaten voor de Evangelisatie, uitgebracht door Ds. L. H. v a n der Meiden. Deputaten stelden een evangelisatie-orde voor. Na voorlezing hiervan memoreerde spr. het plotseling overlijden gedurende de werkzaamheden van Ds. J. W. van Ree van Den Haag (West), dit voorjaar te Apeldoorn. In de evangelisatie-orde werd voorgesteld om steun te verleenen aan de gemeente Eind hoven voor het beroepen van een predikant voor de Evangelisatie in het Zuiden des lands. In het prae-advies wee9 Prof. Van der Schuit op de groote invloed, die Deputaten volgens het voorstel gelaten wordt en de wrijving, die hierdoor mogelijk zou kunnen ontstaan tusschen de gemeente, die een evangelisatie-predikant zal beroe pen en Deputaten, Eindhoven Ds. H. Janssen wees op de mogelijk heid dat een door Eindhoven eventueel voor dit doel te beroepen predikant in eigen gemeente voldoende werk zou kunnen vinden. Hij achtte het wenschelijker aan dacht te schenken aan de Zuiderzee-wer- ken, b.v. in de toekomst op het eiland Urk. Ds. Van der Meiden antwoordde, dat het de taak van Deputaten was om lijnen uit te stippelen voor den Evangelisatie- arbe in N.-Brabant en dat zij daaraan vol daan hebben. Prof. Wisse weps op de mogelijkheid, dat e«n predikant to Eindhoven, die tevens onder de R.K. bevolking in die omgeving heeft te werken, zich niet voldoende aan die taak zal kunnen geven. Prof. Geels meende eveneens, dat in dit rapport de ge meente. Eindhoven moet worden losgelaten, en wees er op, dat voor de Evangelisatie niet alleen een predikant, maar ook een man uit het volk- zeer zeker gezegend werk kan verrichten. De consulent der gemeente Eindhoven, Ds. P. J. de Bruin, lichtte den toestand in de gemeente Eindhoven toe. Ds. I, van Dollen Intusschen was Ds. I. de Chr. Geref, Kerk in vergadering gekomen. van Dellen van Noord-Amerika ter Terwijl alle afge vaardigden zich van hun zitplaat- verhieven, be groette de voor zitter hem als .volgt: Hooggeachte Ds. Van Dellen, laat ik een enkel woord van wel kom tot U mogen richten. Het was voor ons een zaak van blijd schap, toen wij het schrijven der Chr. Geref. Kerk in Amerika ont- Dellen vingen, waarin ons werd mede gedeeld, dat zij het op hoogen prijs zou stellen hier vertegenwoordigd te mogen zijn door Uw persoon. Als zoodanig ontvangen wij U gaarne en heeten U hartelijk wel kom in onze vergadering als Synode van de Chr, Geref. Kerk in Nederland en het zal ons hoogst aangenaam zijn, zoo gij hedenavond in ons midden wilt zijn en ook HUIZEN 301.5 M. 8.159.15 Morgenconcen. 11.0011.30 Gramofoonmuisiek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Parquio. 12.0012.15 n.m. Politieberichten. 12.15-2.00 n.m. Het KRO-orkest o.l.v. Ma- rinus van "t Woud. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. 10.15—10.45 n.m. Morgendienst door Ds. L Schutte. 10.45—11.00 Leger des Heils-kwar tiert je. 2.00—3.00 n.m. Cursus fraaie handwerken 3.30—3.45 n.m. Vrouwenhalfuurtje. Mevr. J. M. Westerbrink—Wirtz: „Verkeerde pro bleemsteUing". 3.30—3.45 n.m. Prof, Georg Kulenkampff, viool, speelt met de „Berliner Philharmom- ker", o.l.v. Paul v. Kempen. 4.00— 5.00 nm. Bijbellezing door Ds. G Jörg. Zang: J. H. Smit Duyzentkucrvt. Or gelbegeleiding: H. Smit Duyzentkunst. 1 Votum. 2 Zingen: Ps. 42 1 en 7. 3- Schrift lezing: Jesaja 55. 4 Gebed. 5 Bijbellezing over Jesaja 55. 6 Zingen: Gcz. 39 1 en 4. 7 Dankzegging. 8 Zingen: Ps. 25 7. 5.005.30 n.m. Cursus handenarbeid voor onze jeugd, door H. J. Steinvoort: „De be plakking met cretonne". 5.30—6.43 n.m. Concert door de Staf mu ziek van het 6e Regiment Infanterie, te Breda, o.l.v, kapelmeester Louis de Moréc, 6.436.58 n.m. C.N.V.-kwartiertje. Spre ker :de heer Amelink. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelljksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé 8.00—8.20 n.m. Bespeling van het Studio- orgel door Ferdinand Kloek. 8.20—8.30 n.m. Gramofoonmuziek. 8.30—900 n.m. Liederen-recital door P. C. Brederode. bas-bariton. A. d. vleugel: mevr. Atie Brederode—Bettink. 9.00—9.30 n.m. Dr. Gerard Bakker: „De zorg voor onze geesteszieken". 9.30—10.00 n.m. Bespeling van het Studio- orgel door Ferdinand Kloek. 10 00-10.10 n.m. Vaz Dias. 10.10—11.00 n.m. Septet o.l.v. Piet v. <J. Hurk. 11.0011.30 n.m. Gramofoonmuziek. HTT-vF.RSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.019.00 Gramofoonmuziek. 9.0010.00 Ochtendconcert door het en semble Rentmeester. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.15 Voortzetting conce.'t door hef ensemble Rentmeester. 11.15—1200 Gramofoonmuziek. 12.012.15 n.m. Lunchconcert door bef Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 2.15—3.00 n.m. Zangvoordracht door An nie ran Reden. A. d. vleugel: Egbert Veen. 3 00—3.45 n.m. Kovacs Laps en zijn orkest 3.45—4.00 n.m. Overschakeling naar .Ra dio Kootwijk". 4.00—4.30 n.m. Mevr. Ant. v. Dijk spreekÉ voor zieken en ouden van dagen, 4.30—5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5,00—5.30 n.m. Halfuur voor grootere kin- deren, door mevr. Ant. van Dijk. 5.30—6.30 n.m. Orgelconcert door Pierre; Palla. Magda van Donk, sopraan. 6 30—7.00 n.m. Sportpraatje door H. Hol lander. 7.007.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Nico Treep. 7.307.50 n.m. Causerie door Willem Hun- sche. „Het 40-jarig jubileum van den Stalls* schouwburg te Amsterdam". 7.508 00 n.m. Wat de naald doorgeeft; 8.01—8.05 n.m. Vaz Dlas. 8.05—8.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.V, Nico Treep. 8 30—9.45 nm. Radiotoooeel. Studio-opvoe ring van „De reis om de wereld in 80 da gen": hoorspel van Hermlnda zur Mühlen, naar den gelljknamigen roman van Jules Vcme. Vertaling: Gustiav Czopp. Spellei- ding: Kommer Kleljn. 9.45—11.00 n.m. Kovacs Lajos en zijn or kest m.m.v. Marise Renom co Jac. Wolf, zang. 11.00-11.lOnm. Vaz Dias. 11.10—11.15 n.m. Even tijd voor 'n zwarte schijf. 11.15 nun.—12.00 Kovacs Lajos en zijn or kest. BUITENLAND Koningsbergen 291 M.i 7.20 n m. Trio's vad Bgch en Reger, Praag 470.2 M.t 7.30 n.m. „Ma Mère rOye", van Maurice Ravel. Parijs (Radio) 1648.4 M.: 8.20 n.m. Kamer muziek. Daventry 1500 M.: 8 20 n.m. Promenade concert, met Albert Sammons, viool, e.a. Leipzig 382.2 M.: 8.30 n.m. Concert, met Ria Rosal, sopraan en Rio Gebhardt, piano; Kalundborg 1261 M.i 8.30 n.m. Symphonie- concert o.l.v. Nikolai Malko. Frankfort 251 M.i 8.30 n.m. Busoni-concerL Stuttgart 522.6 M.t 8.45 n.m. Symphocde- concert. (Beethoven. Glazoenof). London Req. 342.1 M.t 9.35 n.m „The likes of her"; tooneelspel van Charles McEvoy, in omroep be werking. RADIO-KWARTIERTJE C.N.V. Door het secretariaat van het Christelijk Na tionaal Vakverbond wordt ons medegedeeld, dat het radiokwartiertje, dat op Donderdag 6 Sep tember 1934, van 18.43—18.58 wordt uitgezon den door de N.R.C.V., niet verzorgd wordt door den heer Schipper, maar door den heer Amelink. aan de zaken, die hier ter tafel komen, mede Uw belangstelling wilt geven. Gaarne zullen wij U morgen in de gelegenheid stellen eon woord tot ons te richten. Wij verzekeren U van onze broederlijke toege negenheid en dat het ons een vreugde is. dat wij U mogen verwelkomen. God zegene dit samenzijn, zoowel voor ons als voor U* Nadat de voorzitter Ds. Van Dellen had ingelicht omtrent do aan de orde zijnde zaken, deelde deze op verzoek van den voor zitter mede, op welke wijze de Evangeli satie in Amerika verricht wordt. De arbeid wordt daar door de plaatselijke ker ken afzonderlijk ondernomen. Alleen hoeft de Synode van 1932 een fonds gesticht tot ondersteuning van hulpbehoevende ge meenten. Ds. Van der Meiden wees er op, dat ook door de Chr. Geref. Gemeenten hier to lande de Evangelisatie-arbeid plaatselijk verricht wordt, maar dat nu een speciaal geval aan de orde is. Verschillende sprekers namen nog aan de discussie deel. Ds. J. Hovius stolde voor een commissie te benoemen, om in studie te nemen of op den gecentraliseerden weg moet worden voortgegaan en zoo ja, om een algemeene evangelisatie-orde in te dienen. Dit voorstel werd echter niet ge steund. Dp voorzitter brengt het volgende voorstel in stemming: De Generale Synode komo terug op haar besluit van 1932 (het beroe pen door de gemeente Eindhoven, van ccn predikant met steun en advies van' Peputar ten, die tevens belast'zou zijn met den evangelisatie-arbeid in het zuiden des lands). Dit voorstel werd aangenomen. Eveneens werd besloten, de centralisatie los te laten, zoodat de Deputaten terzake van iedere Particuliere Synode nu zëlf- standig kunnen handelen. Ds. R. E. Sluiter bracht verslag uit namens de Deputaten voor de geestelijke verzorging van militairen. De werkzaam heid dezer Deputaten bleef beperkt tot een correspondentie met den Minister van De fensie, o.m. over de aanstelling yan reser ve-veldpredikers, Correspondentie Overheid Eveneens werd bij monde van Ds. R. E. Sluiter verslag uitgebracht namens Depu taten voor correspondentie met de Hooge Overheid. Gememoreerd werd hierin hoe dóór het aftreden van Mr. H. A. Dambrink te Utrecht als Deputaat Prof. P. J. M. de Bruin tot heden het secretariaat heeft waargenomen, maar dit wegens zijn verge vorderden leeftijd niet meer kon waar nemen, Geïnstitueerd werden sedert de vo rige Synode (1931) de gemeenten Zuid- land, Oosterbeek, Huizen, Eemdijk, Ermelo en Doornspijk. Deputaten werden dank gezegd voor hun arbeid in dezen en bij acclamatie herkozen. Ds. I. van Dellen sloot deze zitting met dankzegging. Kankerbacil ontdekt? In ,.Die MedizinisChe Welt" wordt de me dedeeling gedaan, dat Dr. Von Brehmer, van de Biologische Reiohs-Anstalt te Be'rlijn- Dahlem. de kankerbacil zou hebben ontdekt. Dit bericht heeft in alle wetenschappelijke kringen heel wat opschudding gebracht. Dr. von Brehmer heeft door talrijke proe ven het met kanker infecteerend vermogen van zijn bacil aangetoond, heeft culturen van de bacil vertvekt en de bacil zelf mi?- croscopisch zichtbaar gemaakt. De onderzoekingen hadden voorts ten gevolge, dat ook een serum kan wor den gevonden waarmede de kanker met succes kan worden bestreden. Von Brehmer heeft deze ontdekkingen reeds in den zomer van 1932 gemaakt, maai de resultaten van zijn onderzoekingen heeft hij thans gepubliceerd, nadat zij door een aantal bekende geleerden waren gecon troleerd. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH ,YAN CHARLOTTE M. YONGE (34 ^Gelooft gij dat?" antwoordde Alice peinzend. „Gelooven! Wel, ge kunt het zien uit Jane's brief! Ik ben nieuwsgierig te weten wie het is. Dat kleine blonde meisje Ruthven hoogstwaarschijnlijk! De jongen is er dwaas genoeg toe! Ik dacht dat hij zijn lot zou verbeterd hebben met Ursula, maar ik denk dat hij daartoe te trotscli is!" „Dat zou ik gaarne zien!" zei Alice. „Alle moeilijkheden zouden er door uit den weg geruimd zijn en het was zoo goed oor haar geweest" „Gij had uw dochter meer naar uw eigen patroon moeten knippen", antwoordde hij; „en haai- niet zulk een ruw, onbeduidend heethoofdje laten zijn. 't Is jammer. Ik zie de bezitting liever niet op een anderen naam overgaan, en toch wil ik zc niet na laten aan een bemoeizieken snoeshaan als Mark, tenzij hij lust heeft om ook mijn idochter te nemen!" Het laatste gedeelte van deze liefdprijko zij over het ongunstig oordeel over haar kind gevoelde, nauwelijks gehoed of opge let Nuttie kon mtoschien haar ruwheid afleeren, maar er scheen eer minder dan meer vooruitzicht op ejyj betere verstand-, houding met haar vader. Ongeveer een week later kwam Mark opdagen en koos toevallig het uur dat zijn oom met zijn toilet bezig was, terwijl zijn tante met Nuttie een waudglinR maakte op het zonnige terras toen de jonge man met haastigen toed op het huis kwam aan- loopen. „Mark! Hoe zoo? Zijt gij thuis gekomen?" •,De anderen niet. Zij zijn bij mijnheer Condamine. Ik ben gisteravond over Les-, combe thuis gekomen. Edda lief. het is alles in orde. O, gij weet het nog niet, daar dacht ik niet aan! Voordat we weg gingen kon niemand u to zien krijgen, ja, wat ik zeggen wil, hoe is het met oom?" „Veel heter, alleen als hij zijn oogen in spant, komt de pijn terug. Wat is er, Mark? Och! Ik kan het wel raden", zeide ze, onge twijfeld op den weg geholpen door de gis singen van haar man. ,-Ja, ja, ja!" antwoordde hij mr:t een snel heid, die niets op hem geleek. „Wel, Nuitie wat kijkt gelvreemd!" „Ik moet u zeggen dat het. mij niets ver wondert dat iemand blij is om in dat lieve oude Micklethwayte te gaan wonen" zei Nuttie langzaam. „Maar ik hud het yan u ,niet gedacht, Mark." „Dat is niet alles- mijn lievel" zei haar moeder. „O!" riep Nuttie met een uithaal. „Is het, dat. O Mark! is het dien nacht in orde ge komen, toen ge het paard naar huis leïddet?" „Juist geraden, Nuttie! Tante Alice, lndv Ronnisglen is de beste en edelste dame van de wereld en de verstandigste ook. Niemand is er tegen dan lady Delmar, en zij ver klaart dat ze het niet als een engagement zal beschouwen voor er aan Ronnisglen in Nepaul geschreven is* alsof die er iets mee te maken heeft; maar dat doet minder af tot de zaak, omdat allen er op aandringen dat we zullen wachten tot ik een proefjaor op het kantoor achten den rug heb! Ik ge loof gaarne dat het niet te verw achten was dat zij anders zouden doen, maar hst is jammer, want ik vrees dat ladv Delmar Annaple en haar moeder een jaartje be zorgen zal." „Lieve Mark, ik ben opgetogen dat alles zoo goed gaat." „Daar was ik van overtuigd! Ik zei hun dat ik het u vertellen moest, maar het mag niet verder gaan." De hoop om Mark weer in zijn erfdeol te herstellen verdween dus voor Alice en toch speet het haar niet om zijnentwille. Zij had hem nooit zoo opgeruimd gezien; er was altijd een gevoel van mislukking en teleur stelling op zijn gezicht te lezen geweest; en het bepaalde vooruitzicht op bezigheid met een gouden gloed overtogen do.'r zijn hoop op Annaple- scheen een 'nieuw nimsch van hem te maken. HOOFDSTUK XVII Een oud vriend. Naar het buitenland gaan! Dat was voor Nuttie haar geheele leven een luchtkasteel gzweest. Zij had gedroomd van de bergen vnn Zwitserland, van de schilderijen van Italië, van de kasteelen aan den Lijn, een onafgebroken panorama van genot; en nu zat zij in een der groote hotels van Parijs met even weinig kans om de bezienswaar digheden van die stad te zien, als zij gohad had voor dLe van Landen. Het gezelschap hield zich daar tv. ee dagen op, omdat de dienst, van wieu mijnheer Egremont zijn mooi gebit had, .laar prak tiseerde; maar Nuttie bracht een groot deel van den dag alleen in de zitkamer door, terwijl de reistaschjes van haar en van baar moeder in de drukte bij het aan wal stappen verloren waren geraakt. Ilaar moeder werd den geheelen morgen in beslag genomen of wat nog erger was, Nuttie vreesde dat het zoo zijn zou; en schoon zij na lang aan houden de stijve, stille Engelscho kamenier, die nooit buitenslands geweest was- over haalde om met haar in den tuin van do Tuileriën te gaan wandelen, waarop zij uit haar ramen het gezicht hadden, voelden zij beiden altijd door een soort van angst Nuttie was in het geheel niet gewend om zonder geleide uit to gaan en Mnrtin was verdrietig en boos over het verloren gaan van de tasschen, die volgens hanr beweren door de schuld van Gregorio waven blijven liggen. Zij had zulk een afkeer van Gre gorio, dat zij alleen door een soort van aanbidding voor mevrouw Egro'.-.jnt te be wegen wps geweest om in zijn gezelschap mee te gaan; misschien wreekte hij zijn teleurstelling over Mcntpne op hour. In Jen namiddag word niets gedaan dan een rijtoer in het Bols de Boulogne, en toen werd het haar dadelijk duidelijk gemaakt dat mijn heer Egremont geen vragen of uitroepen permitteerde. Zijn mond was niet in een toestand om in het publiek te eten; daarom besloot hij dat zijn vrouw en dochter aan de table d'hóte zouden eten, terwijl hij alleen door Gregorio bediend werd. Dit wus een groot genot voor Nuttie, en het herinnerde haar moeder aan de lang vervlogen bruidsdagen te Dieppe; maar hoe groot was beider ver bazing toen zij bij het binnenkomen van de zaal het welbekende gezicht van mijnheer Dutton zagen. Hij kon tusschen moeder cn dochter in gaan zitten, en zijn tegenwoor digheid gaf een niet te beschrijven gevoel van rust en bescherming aan be.den, en vooral aan Nuttie, Mijnheer Dutton was, zooals hij van tijd tot tijd deed, overgekomen voor zaken in verband met de stoffen die hij v-irwerkte, evi begon haar te vertellen wat hij dacht van Mark- dien hij op den weg had geholncn met de voorbereidende studiën, noodig voor boekhouder. Hij had een diep wantrouwen in de geschiktheid voor zaken, en in do volharding van jongelui van ho'ige afkomst, vooral met een gravin als tante in de buurt en haalde het gezegde van lord Eidon aan. dat het om een goed rechtsgeleerde te wor den noodig was dat iemand on» nee te be ginnen zijn eigen fortuin en dut van zijn vrouw er doorgebracht had, maar hij bc kende dat de jonge mijnheer Egremont een zeer gunstig exemplaar was en zich met vasten wil op zijn werk toelegde en dat hij zich verplicht rekende hem allo mogelijke hulp te verleenen. Hij kon niet ontkennen da' juffrouw Headworth het laatste jaar veel verouderd was, hoewel veel minder dan mevrouw Nugent en dat het werkelijk c«:n groote troost voor juffrouw Mary was dat de b«-nc oude dames bij elkaar waren. Hij vertelde ook hoe de zendingspredikatie, die nu pas gehouden was, de bewoners va'.i Mickleth wayte tot inspanning van alle krachten had opgewekt, en hoe er goede wei ken onder nomen, slechte gewoonten opgegeven- ver zoeningen tot. stand gebracht en godsdienst- oeleningen druk bezocht waren. Zou dit zoo blijven? Niemand, zeide hij, had het met zooveel ijvpr opgenomen als Gerard God frey, die naar het scheen, volgaarne zijn werk op zou geven om zijn goheele leven aan eenig bepaald dienstwerk, aan de in wendige zending of zoo iets dergelijks te wijden. ,-Hij is een goede jongen" zei mijn heer Dutton, „en hij meent het oprecht, maar ik heb hem overgehaald om ten minste nog een jaar te wachten, om voor zichzelf de zekerheid te hebben dat het geen voorbijgaande impulsie is." Nuttie meende dat zij wist wat de im pulsie was, die hem aangezet had en had zelfs terwijl zij een zucht van medelijden voor zichzelve en voor hem onderdrukte, een aangenaam gevoel van trots en zelf bewustheid. Die korte verplaatsing in haar vroegere omgeving was een groot genoegen maar toen mijnheer Dutton Nut lie begon te vragen wat zij gezien had, viel zij uit met: -.Niets volkomen nfcts dan n leen een wandeling on een rijtoer in het Bois de Boulogne"; en haar moeder voegde er tot opheldering hij' dat het bij don gezondheids toestand Van mijnheer Egremont, enz. „Ik zou wel een willen weteo" zei mijn heer Dutton of het mij toegestaan zou worden Nuttie's oogen schitterden van opge togenheid. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10