EEN DAG BIJ PHILIPS Nuttie's Vader MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 1 TOCHT DOOR „DONKER EINDHOVEN" Gloeilampen, natrium en kwikgas Zendlampen en verlichting van voertuigen II.*) (Slot) Philips moge thans de grootste radio- bouwer van de wereld zijn, dit neemt niet weg. dat de lampenfabricage en niet uit sluitend voor de radio, nog steeds in het centrum der belangstelling staat. Alleen maar, wanneer men spreekt van Philips' Gloeilampenfabriek, dan moet men niet vergeten- dat ook hier van geen stilstand sprake is, maar dat elk jaar nieuwe verras singen brengt- Eenige jaren geleden scheen het wel. of de gloeilamp het summum van weelde op het gebied der verlichting was, straks wordt er misschien met evenveel min achting over gesproken als nu over het tuitlampje en de kaarsvlam. Natrium- en kwikdamplamp Het is waar: het zou eenigszins griezelig zijn om voor kamerverlchting de natrium- lamp te bezigen, welke aan de gezichten een lijkkleur geeft; maar we hebben het reeds gezegd: „als iets wijziging 'behoeft, dan weet het laboratorium daar wel raad op". Om de pers-gasten een indruk te geven van de activiteit, welke op verlichtings- gebied ontwikkeld wordt, maakten de be zoekers Dinsdagavond onder deskundige leiding een korte tocht door „donker- Eindhoven". Achtereenvolgens werden bezichtigd een schoolgebouw- dat met natrium en een. dat met kwiklampen was belicht; daarna het gebouw van de Geneesk. Dienst vat Philips, dat belicht was met natrium- kwik- en neon-lampen en toen drie gelijke straten, weLke op één punt samenkomen en waarvan de eene door gloeilampen, de tweede door kwiklampen en de derde door natrium/lampen geheel gelijkwaardig wer den verlicht- Daarbij bleek door het opstellen van bor den op gelijke afstanden, dat de waarne mingsmogelijkheid bij natriumlicht verre weg de beste is. Dan volgt kwik- en ten slotte gloeilampenlicht. Het natriumlioht is het. aangewezen licot voor snelverkeerswegen- toegangswegen tot woon centra,, pleinen en wegen voor door gaand en locaal rij verkeer en ook voor wegen in landelijke gemeenten. Buitenwe gen die voorheen onverlicht moesten blij- venj omdat het stroomverbruik van een doelmatige verlichting met gloeilampen te groot en de kosten diis te hoog waren, kunnen nu zonder bezwaar verlicht worden door natriumlampen. Voor de gemiddelde straatverlich ting. die uit economisch oogpunt steeds van laag verlichtingsniveau moet blijven- is de natriumlamp ook de aangewezen lichtbron, terwijl voor groote pleinen der hoofdsteden, boule vards en parken, een uitvoering met kwiklampen de voorkeur geniet- De verlichting van emplacementen, kades, loodsen- fabrieken, bouwput ten. enz. opent belangrijke perspectie ven voor de ga^ontladingslanipen. Een zeer bijzondere toepassing, waarvan o.a. de bezoekers van de tentoonstel ling te Tilburg konden genieten, is de gevelverlchting Hiervoor zijn speciale armaturen ontworpen. In aansluiting hiermede noemen wij nog de verlich ting voor reclame-doeleinden. Het gloeilampenlicht is nagenoeg wit- evenals he« daglicht. De waarne ming der natuuilijke kleuren blijft bij een voldoend sterke gloeilampenver lichting mogelijk. En waar dit nood- kelijk is, zal da gloeilamp zich ook blijven handhaven. ZENDERS EN ZENDLAMPEN Vliegtuigzenders PliiJips-N- S. F. hebben een tiental speciale korte- en lange-golf radio installaties geconstrueerd voor vlieg tuigen met antennevermogens van 2 tot 100 Watt, die ook buiten onze grenzen bekendheid verworven. Ver schillende buitenlandsche luchtvaart maatschappijen hebben deze voor hun vliegtuigen aangeschaft. Zendlampen In de laatste tijd ontstond de be hoefte aan zendlampen van zeer groot I stond in ons blad van Vrijdag. vermogen en cok hier heeft Philips weer prachtige resultaten bereikt en is er in geslaagd de grootste thans bestaande zend lamp te construeercn. Deze lamp, de T. A. 20/200, kan onder bepaalde omstandigheden een nuttig vermogen van 250 K-.W. omwikkelen Deze lamp zal binnenkort bij eenige groote omroepzenders in Frankrijk in gebruis genomen worden. De Exfocal Dit is een mooie benaming voor een klein lampje, .lat or.zo aandacht vraagt om bij te dragen tot de veiligheid op de weg. Terwijl de autoverlichtnig de laatste ja ren belangrijk verbeterd is, en een modern uitgeruste wa gen thans zon der verblin dend licht de tegenliggers passeeren kan neemt het aantal fel verblindende fietslichten eerder toe dan af. Natuurlijk zal Philips hierin veran dering brengen. Tegen lage prijs wordt een nieuw rijwiellampje, „Exfocal" in de handel gebracht, met het be kende „Selectiva"-glas, dat de meest verblindende stralen- blauw en violet, absorbeert- Als verdere bijzonderheid bezit dit lampje een gloeidraad, die aan één zijcle ongeveer twee mili- meter van de centrale as verwijderd is. Met behulp daarvan kan de veilig heid bevorderd worden. Goed beter best zoo gaat het steeds met de volmaking van industrieele pro ducten en zoo is het ook gegaan met de ontwikkeling van de Philips Autolamp. De Super-Duplo-lamp was goed, de Super Duplo-Selectiva was beter en nu is de „Super-Duplo" met ribbelfrallon gekomen. Bijzonderheden hierover kunnen we niet meer geven met het oog op de plaats ruimte- Hetzelfde geldt van de Photo flux In de bestaande behoefte aan een zeer betrouwbaar en handig bliksemlicht was tot nu toe nog niet geheel voorzien. Lang heeft zich de amateur met. het magnesium licht moeten behelpen- wanneer het dag licht hem in de steek gelaten had. De be zwaren. die aan dit bliksemlicht verbon den waren, waarvan het brandgevaar, de rook en de schrikgezichten op de foto's wel algemeen bekend zijn, deed de lampen industrie streven naar een bliksemlicht- vorm. welke al deze nadeelen niet zou ver- toonen. De -.Photoflux" uit het Philips- Laboratorium was daar o.m. het resultaat van- Ze is thans weer aanmerkelijk ver beterd. Ten slotte wijzen we nog op de ,.Cine- Sonor-transportable", een geluidsfilm- installatie. welke in enkele minuten kan op gesteld worden. Ultra-korte radiogolven Woensdagmiddag brachten de genoodig- den een bezoek aan de laboratoria- Wie dit gebouwen-complex door wandelt en op de rijen deuren de namen van de doctors en ingenieurs leest, komt reeds daardoor onder de indruk van het geweldige, dat hier ge presteerd wordt. De leek weet echter geen woorden te vinden, als hij de groote geleer den aan het werk ziet, al§of alles heel „ge woon" is en van de resultaten van hun denken, probeeren enslagen kennis neemt. Wij kunnen niet meer doen dan iets op sommen van hetgeen in het afgeloopen jaar bereikt werd- Zoo is Philips laborar torium er in geslaagd, radio-trillingen op te wekken met een golflengte van 12.5 c.m- bij een uitgestraald vermogen van ca. 2 Watt. Bij een golflengte van 45 cm- be- draag» het uitgestraalde vermogen zelfs ra. 2 Watt. Dit beteekent een groote vooruit gang ten opzichte van de tot dusverre be kende installaties, waarmede sleohts frac ties van een Watt konden worden uitge straald en golflengten kleiner dan 3 c-M. practisch niet mogelijk waren- Ook i9 men na vele proefnemingen er in geslaagd de zg. Kathode-straal-oscillo graaf of Braunsche buis te bezigen voor motingen en controle doeleinden. Telefoneeren met lichtstralen- Om de lezers iets van dit wonder der techniek duidelijk te maken, zou een bree- de omschrijving noodig zijn. Het moge vol doende zijn er op te wijzen, dat de spraak met behulp van een microfoon wordt omge zet in een electrische wisselstroom en aldus overgebracht. Wanneer in de microfoon ge sproken wordt, zal het in de telefoon ge hoord word en- Een voordeel van deze methode van tele foneeren is, dat het als volkomen geheim beschouwd kan worden, daar het alleen maar mogelijk is, in de door de zender uit gezonden bundel voldoende licht te ontvan gen. Verder is 't nog mogelijk, met onzicht bare lichtstralen te werken, waardoor het zelfs practisch onmogelijk wordt, de aan- ezigheid van de bundel op te merken. Deze eigenschap maakt de toepassing voor militaire doeleinden aantrekkelijk- Het kleinste Röntgenapparaat Het is Philips ook gelukt een Röntgen apparaat somen te stellen dat aan alle de gestelde eischen voldoet. De kleine Philips- Röntgenapparaten, die dit jaar uitkomen en die in drie uitvoeringen gemaakt den een draagbaar, een statief- en wand-toestel onderscheiden zich door hun zeer compacte en uitermate practisohe bouw. Het goheele draagbare toestel b-v. weegt thans minder en is ook kleiner dan vroeger de hoogspanningstransformator al leen. Nog meerdere belangrijke nieuwigheden zijn dit jaar bij Philips tot stand gekomen- Zoo b.v. de 1000 000-voltunstallatie, een we ultravioletlichtbron, de „Biosol" en de licht-echtiheidemeter, die in korten tijd uitwerkt, wat zonlicht over langen tijd doet, zoodat goederen op kleurechtheid onder zocht kunnen worden- Het bovenstaande moge voldoende rijn de lezers een kleine en onvolledige indruk te geven van bet vele nieuwe en mooie, dat Philips dit jaar „aan do markt" brengt Wi] voegen er hoe gaarne, we nog veel wi den schrijven slechts dit aan toe.. Het is in Eindhoven merkbaar, dat het bij Philips weer in de opgaande lijn gaat- Gelet op het machtig vele op sociaal en hygiènisch-, onderwijs- en ontspanningsgebied vele vrouwen kunnen er thans over meepraten mogen wij sleehls hopen, dat dit gewel dige bedrijf nog steeds in bloei en ontwik keling moge toenemen. Tot een volgend jaar, D. V* LICHAMELIJKE OEFENING De Chr. Voetbalbonden gefusionneerd Laatste jaarvergadering van den Rotterdamschen Christel. Voetbalbond Een dubbel lustrum Nadat reeds vorig jaar door den Rotit. Chr. Voetbalbond in principe besloten was tot fusie mei den Chr. Ned. Voetbalbond ue nationale organisatie, is deze fusie noir de besluiten van lie /.ateraag gehouden jaar vergadering van d'-n Roiterdauisohen Bond een feit geworden. Als afdeeling van dcu C.N.V.B. gaat de oudere Rotterdamsche bond thans een nieuwe toekomst tegemoet. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, nadat hij de vergadering met gebed had ge opend, herinnerd aan een dubbel lustrum, dat op deze laatste jaarvergadering van den zelfstandigen Rotterdamschen Bond werd herdacht, in 11)29 werd in den liotterrlam- ecnen bond het roer omgewend en stevig koete gezet in de richting van het mee: be leven van het Christelijk beginsel. Met de heerscheiwle tweeslachtigheid werd gebro ken en zoo werd 1929 het feitelijke geboorte jaar van den Rotterd. Christel ij keil Voetbal bond. Sedert is er veel veranderd: met. net breken met de Zondagsspelers werd begon nen, de pi'omotie- en degradatiewedstrijden werden afgeschaft, er werd in heel de bcaids- openbaring getracht naar het beleven van het Christelijk beginsel en het kon wel met arndeis, of dit alles moest ook wel leiden tot liet zoeken van meer eenheid met den C.N.V.B. Treffend is, dat ook de nationale bond juist thans zijn eerste lustrum ge denkt, waarin kan worden gedacht aan een grooten opbloei. Merkwaardig noemde spr. het echter, dat in Westelijk Nederland in geen enkele stad buiten Rotterdam zulk een bloeiende zelf standige Chr. voetbalbond is ontstaan als hier. Structpreel zit de R.C.V.B. thans goed in elkaar, maar dit kan nog zonder bet ee kenis zijn, indien geest en sfeer er nici mee in overeenstemming zijn. Spr. stelde de vraag, of men ook al zoover is, dat de geest op de vélden in elk opzicht in overeenstem-, niing is met het levensbeginsel van den bond. De voetbalsport kan groote sociale en ethische waarden aankweeken: doortastend heid, vastberadenheid, opoffering, vriend schap, mits de spelers door een hoog geeste lijk beginsel zich gedragen weten. Wij ver mogen alles door Christus, Die ons kracht geeft en kuninen door Hem ook van het kleine nog iets groots maken. Er is in den bond een groeiend eaaimhoorig- heidsbesef, een sterker wordende principieele bewustwording en spr. uitte den wensch, dat in de toekomst de kroon op het werk zou worden gezet door de vervulling van het ideaal: één oprecht Christelijke Necler- landsche Voetbalbond. Het gaat in de Chr. sportbeweging om betrekkelijk kleine din gen? maar elke taak wordt gewichtig, indien ze ons van Godswege op de schouders wordt gelegd en in getrouwheid wordt vervuld, aldus besloot de voorzitter zijn rede. Bij de ingekomen stukken deelde de secretaris mede, dat Destio te Utrecht het vertegenwoordigend elftal vam Rotterdam zal ontvangen en dat tiidens een te houden distrietsdag een halve competitie zal wor den gespeeld tusschen Amsterdam, Rotter dam en Utrecht. Het jaarverslag werd hierna aan de ver gadering voorgelegd. Hieruit stipuleeren wij, dat het ledental bedraagt 922 en dat de competitie werd gespeeld met 58 elftallen van 28 vereenigingen, verdeeld in 6 klassen. Afgezien van kleine geschillen viel er eem gezonder en sterker bon dsl even waar te nemen. Behalve de competities, welke een vlot verloop hadden, werden bondsseriewed- strij den gespeeld, terwijl een vertegenwoor digend elftal speelde tegen Utrecht. Een giroote verbetering wioirdt het ge noemd, dat de promotie- en degradatiewed strijden zijn afgeschaft. De overdreven ner veuze 6temiming, welke zoo dikwijls tegen het einde van het seizoen aanleiding was tot onprettige en onsportieve wedstrijden, werd dit jaar vrijwel gemist. Streng world door het bestuur opgetreden tegen onsportieve handelingen, wat tot ge volg had, dat 42 spel eis zich hadden te ver antwoorden. De financien verkeeren in goeden staat. Nadat het jaarverslag zonder discussie was goedgekeurd, werd een voorstel van Stormvogels tot het aanstellen van consuls door het b.b. overgenomen. Vervolgens kwam het voorgestelde nieuw reglement aan de orde. Dit was uitvoerig ii schriftelijke stukkenwisseling met de vei eenigingen reeds vóóilhehandeld. Een enkel amendement] e omtrent de protestkosten werd ter vergadering nog behandeld, waar bij de vereenigingen Condors en T.T.B. hun wensch zagen ingewilligd. Het reglement werd voorts goedgekeurd. De fusie met den C. N. V. B. 1 hiermede practisch een feit geworden. Bestuursverkiezing Aangezien de heer Teeuav benoemd is tot voorzitter van den C.N.V.B., en deze nieuwe functie niet wenecht te combineeren met het voorzitterschap van de toekomstige af deeling Rotterdam, was wijziging in de be stuurssamenstelling noodzakelijk. Bij enkele candidaatstelling werd de heer J. Weekhout benoemd tot voorzitter, terwijl de heer H. Teeuw het penningmeesterschap ctp neemt. Voorts werden herkozen de heeren A. de Rek en W. Nieuws/traten, terwijf g kozen werd de heer C. Niemants verdriet. De heer' Teeuw heeft den nieuwen voor zitter op hartelijke wijze toegesproken verder dank gebracht aan den aftredenden penningmeester, de heer G. de Langen, die gedurende 6 k 7 jaar zeer veel bondswerk heeft verricht Na de pauze heeft de nieuwe voorzitter, de heer J. Weekhout, dank gezegd voor zijn benoeming en opgemerkt, dat de heer Teeuw den weg voor hem had bereid. Als nieuw bondslid werd tijdens de ver gadering aangenomen de Trekvogels, een C.J.M.V.-afdeeling uit het stadscentrum. De competitie-indeeling werd hierna door den heer De Rek toegelicht. Medegedeeld werd, dat twee deinde klas sen waren ingesteld, gerangschikt naar leeftijd der spelers, opdat jeugdige spelers geen lichamelijk letsel zouden ondervinden door te moeten spelen tegen lichamelijk veel sterkere teg' rstandeis. Bij de uitvoerige rondvraag werd g informeerd, waarom nog niet reeds dit ja; propaganda was gevoerd voor een Haagsche afdeeling van den Chr. Bond. De voorzitter antwoordde, dat de vele be sprekingen omtrent de fusie e. d. dit nog hadden verhinderd. Volgend jaar zou het echter zeker worden aangepakt, terwijl men dan ook z'n vleugels meer zal uitslaan bui ten Rotterdam in de randgemeenten en verder. Huldiging H. Teeuw Tegen het efinde der vergadering heeft de oud-voorzitter van den C.N.VB., de heer Hoek, den afgetre den C. N. V. B. voorzitter op har telijke wijze huldigd als "de man aan wien hoofdzaak de fu sie tusschen twee Chr. voetbal bonden, de ver vulling van een oude wensch, was te danken en hem voorts geschetet als degene, aan wien het te dan ken was, dat de Chr. voetbalbond te Rotterdam niet in het drijfzand der tweeslaohtig- gegaan. Heel de Chr. sport heid ten onder i DINSDAG 4 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. 8.00—9 15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.3011.00 Muziekuitzending voor fabrie* ken, 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12.151.00 nun. Lunchconcert door de Kro- boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.00—1.15 n.m. Gramofoonmuziek. 1.15—1.45 n m. Lunchconcert (vervolg). I.45—2.00 n.m. Verzorging zender. 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje. 3.00—4.00 n.m. Opera „Rigoletto" van Gui- seppe Verdi. 2de en 3de acte. Koor en or kest van het Scala-Theater te Milaan Het geheel o.l.v. Maestro Carlo Sabajno. (Gra mofoonmuziek.) 4.005.30 n.m. Zang- en klavierrecital, m. m.v. Willem Hessink, bariton en Frans Hik len, piano. 5.30—6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6 00—6.15 n.m. „De luchtbeschermingsoefe ningen in Gelderland", door den edelachtba- ren heer A. P. Scheltens. burgemeester van St. Michielsgestel. 6.15—7.00 n.m. Gramofoonmuziek en ope ning van de Egmond-tentoonstelling te Den 7.00—7.15 om. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. „Indrukken van land en volk: „Portugal", door C. Vening. 7.357.45 n.m. Gramofoonmuziek. 7.45—8.00 n.m. Muddenstandskwartlertje. 8.00—8.30 o.m. Concert door orkest o.l.v, Johan Gerritsen. 8 30—8.35 n.m. Vaz Dias. 8.358.50 n.m. Klavierreütal door J. Ro driguez. 8.50—9.15 n.m. Vervolg orkest-concert. 9.15—9.30 n.m. De eerste electrische stads verlichting door L. Abor. 9,3010 15 n.m. Vervolg orkest-concert. 10.15—10.30 o.m. Vervolg klavier-recital. 10.30—10.35 o.m. Vaz Dias. 10.3510.45 njn Gramofoonmuziek. 10.45-11.30 nm. De Kro-boys ol.v. Piet Lustenhouwer. II.30—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. ^TTT VERSUM 1875 M A.V.R.O, 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Muziek ter nabetrachting. 10 3011.00 Kook- en bakpraatje door mevr R. LotgeringHillebrand: „Ziekeovoeding". 11.0011.30 Aansluiting met het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. 1 Begroetings rede van den Burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, eere-voorzitter der Almi- tento. 2 Redevoering door Ed. G. Schiir- mann, voorzitter van den Kon, Ned. Midden standsbond. 11.30—12.00 Pianorecital door Egbert Veen. 12.01—2.00 n.m. Lunchconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 2.00—3.00 n.m. Orgelconcert door Herman Nieland, Soliste: Sophie Haase—Pieneman, sopraan. 3.00—4.00 n.m. Geconserveerde muziek. 4.004.15 n.m. Overschakeling naar „Ra dio-Kootwijk". 4.154.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4 30—5.00 n.m. Radio-kinder-koorzang o.l.v, Jacob Hamel, 5.00—5.30 n.m. Verhalen voor kleinere kin deren door Ant. van Dijk. A.V.R.O. 6.00—6.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest. R.V.LL 6.30—7.00 n.m. Lezing door G. van Veen. „Wat deugt er niet in ons onderwijs?". I. „Een nieuwe methode van onderzoek voor de toelating van Candida ten voor het Mid delbaar Onderwijs", A.VJI.O. 7.00—8.00 n.m. Kovacs Lajos en zljo orkest 8.00-8 05 nun. Vaz Dias. 8.00—8.15 n.m. Voor discophilen. 8.159.00 n.m. Zang door het wereldbe roemde Westminster-Koor o.l.v. Dr. John Finley. 9.00—9 15 n.m. Causerie door Mr. A. W< Kamp. „Eet meer melkbrood". 9.15—10.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Albert van Raaïte. 10.00—10,15 n.m. Muziek van de draaitafel, 1015—11.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Albert vail Raalte. 11.00—11.10 n.m. Vaz Dias. 11.1012.00 n.m. Schijven-parade. BUITENLAND Brussel (VI.) 321.9 M.s 2.20 n.m. Karei v, Wijnendaele geeft een reportage van deö wielerwedstrijd te Brasschaet. Straatsburg 343.2 M.t 5.35 n.m. Grieg-coa- cert. 6.50 n.m. idem. Berlijn 356.4 M.: 7.05 n.m. Grieg-concert Leipzig 382.2 M.: 7.55 n.m. Prof. Herman Schultz: Anton Bruckner. „Der Mensch und das Werk". 8.30 n.m. Negecde sympho nic van Bruckner o.l.v. Hans Weisbach. Davcntry 1500 M,: 8 20 n.m. Promenade- concert. Sibelius-programma met Henri Liukkonen. 10.20 n.m. „White Coons"« van Will C. Pepper. Parijs (Postc Parisien) 328.2 M.: 8.30 n.m, „Werther", opera van Massenet, Warschau 1411 M.t 8.35 n.m. „La Giocoo- da". opera van Ponchielli (gr.-platen). London Reg. 342.1 M.t 8.35 n.m. Greta Kel ler in haar repertoire. Monte Ceneri 257.1 M.t 9.25 n.m. Mendels- Brussel (Fcansch) 483.9 M.t 9.35 n.m. Sym- phooie-concert. m.m.v. de jeugdige pianiste Marie-Louise Marichal. Frankfort 251 M.: 10.00 n.m. Ria Ginster zingt onbekende Schubert-liederen. Oslo 1186 M.t 10.35 n.m. Fraosche liederen. beweging brengt hem hiervoor gaarne hulde De heer Meerkerk, voorzitter van Unicum, heeft vervolgens namens alle vereenigingen den scheidenden voorzjtter dank gezegd, die gelukkig als bestuurslid voor Rotterdam behouden blijft en die als voorzitter van den Nedeiiandeohen bond veel goed werk zal kunnen doen. De heer Teeuw heeft voor deze hiuide dank voor alle klassen dezelfde, om daarmee ta demanstreeren dat in den Chr. Bond de 3a klasse even belangrijk is als de eerste. Winnaars waren: Oranje Wit I, Olynipia- Groen Wit I, H.B.S. II, V.V.S. II en S.H. II, Ook aan de winnaars van de seriewedstrij den, Unicum I, Excelsior en Unicum II, werden prijzen uitgereikt, waarbij hartelijke! woorden werden gesproken. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 49. „Zwijg!" brulde de inspecteur ver woed en hij gaf met zijn vuist zoo'n gewel digen slag op zijn schrijflbureau, dat de heele inktpot wel anderhalven meter de hoogte in vloog en precies omgekeerd op zijn hoofd terechtkwam. Maar gelukkig kwam er op hetzelfde oogenblik redding voor mijnheer Pimpelmans. Vlak na elkaar traden drie getuigen het politiebureau bin- 50. Ten eerste de verkeersagent, die me neer Pimpelmans' hoed kwam brengen; ten tweede mijnheer Strijkhoff ,en tenslotte de chauffeur van de vrachtauto, die den schim, mei als „gevonden voorwerp" kwam aange ven en hem zoolang buiten vastgebonden had. Bij het verhoor, dat door den inspec teur, zoo zwart als hij was, werd afgenomen, bleek zonneklaar mijnheer Piimpeknans' on schuld. (Wordt Woensdag vervolgd). FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (33 Een diep ongelukkig en beklagenswaardig kind bleef daar staan met een gevoel alsof haar vader na haar weggerukt te hebben uit al wat haar dierbaar was, naar nu teil laatste ook nog haar moeder ontroofde. Zij stond op de mooie trap en dacht over liet verschil met de kleine, gezenige entré" hij haar tante. Zij gevoelde wel» eea afkeer zij had van die kostbare omgeving en hoe goed en braaf het van haar wxi dien ie hebben. Maar, was het goed dai zij zoo heftig tegen haar moeder was geweest9 De bewoners der pastorie waren op een diaer, dus kon zij slechts haar toevlucht nemen tot het kistje van Muuia om wat afleiding te zoeken. Na eenige dagen waren zij vertrokken. Schoon mijnheer Egremont lang/.aam voor uitging, had hij toch zijn vrouw voortdurend bij zich 'noodig. De eigenlijke waarheid was dat Alice evenmin met haar vaardigen schoonbroeder als met haar dochter kon of wilde spreken over den wenk, dien de dokter haar gegeven had, namelijk dat haar man zich overgaf aan het voon lurend ge bruik van verdoovende middelen Hij had ze eerst noodig gehad voor zijn ziekte, maai het werd nu een gevaarlijke gewoonte, waaraan het ook was toe te schrijven dat hij zich den geheelen voormiddag opsloot. Terwijl hij onder geneeskundige behande-, ling was, kon men hem op rantsoen stellen en toezicht over hem houden; maar Pr. Hamilton waarschuwde haar om niet meer te geven dan hij doorschreef, en na zijn herstelling er niet meer van te laten ge bruiken, haar ernstig waarschuwende voor de gevolgen als hij zich niet aan zijn voor-, schriften hield. Hij hield het haar voor aL> een plicht; maar als hij de zachte be schroomde vrouw aankeek, had. hij weinig verwachting dat zij eenig goen zou uit richten. De arme Alice was met schrik vervu'd Al wat zij doen kon, was haar rievlucht te zoeken in het gebed en tevens dr grootje waakzaamheid te betrachten, zccwel door liefkoozingen en door opgeruimdheid de verveling en do lusteloosheid verdrijven rn de slapel'osiieid niet te dorn jpmer'-r i als door nJlr mogelijke middelcr de nijn fe verzachten. Zij had juist ge meg succ-s om haar v-rr volkomen wanho ten te waren en haar altoos in spanniu.- Ie houden h.,ewel ten koste van haar zelf; v-ant mur- hccr Egremont was veel prikkel marder als hij het slaapmiddel niet nam en de kalmte die het gaf was een bepaalde verlich+me. Spoedig ondervond zij dat Gregorio haar tegenwerkte. Eens, dat hij de dosis op?Jf, had zij gezegd wat de dokter had voor geschreven, waarop mijnheer Egremont een verwensching tegen de dokters pr?velde en zij een afschuwelijken grijnslach van haat die haar bijna duivelsch scheen, op het gezicht, van den knecht zag. Zij kreeg to"n haar zin, maar den eerst volgenden koer dat zij iets langer weg was gebleven, bemerkte zij dat het verdoovende middel ingenomen, was, en haar vrees om haar post te verlaten nam toe, schoon zij volstrekt niet altijd slaagde. Soms werd zij met een grap op zij geschoven, soms werd haar ruw gezegd zich met haar eigen zaken te bemcien, maar zij kon den strijd niet opgeven en znc dikwijls het haar gelukte te belenen dat hij er van innam, gevoelde zij de hoop herleven dat zij hem, in weerwil van hem zelf en van Gregorio, toch zou redden Een anderen wenk kreeg zij van den kanunnik en zijn vrouw. Toen zij vroegen op welke plaats de keus gevalien was, zei mijnheer Egremont dat hij Alice opgedragen had om te schrijven wat voor huizen er op verschillende winterverbïijfplaarsen, Mci- tone, Nice, Cannes en dergelijke te krijgen waren. Zij was getroffen door den ijver waarmee zij beiden Nice, Genua, Sorrenio en vele andere plaatsen gingen aanprijzen boven Mentone, dat haar echtgenoot het best scheen te kennen en te verkiezen. Toen zij met hen naar beneden ging, nam de kanunnik haar hand een oogenblik in de zijne en zeide: „Onverschillig waar, maar niet in Mentone, mijn lieve." Zij keek een oogenblik ontsteld-, terwijl haar schoonzuster er bij voegde: .Kijk het eens na in de reisgidsen." Toen schoot Monte Carlo haar in de ge dachte, en voor een oogenblik was het haar een even pijnlijke waarschuwing als' had men haar gelast haar echtgenoot voor de verleiding van te stelen te bewuren. Zij besloot evenwel haar best te doen en gevoelde dadelijk dat zij ook hierin haar invloed tegenover dien van Gregoiio moest laten gelden. De fortuin was in zoover ern stig, dat de villa, die mijnheer Egremont 't iliefst gehad had, niet te krijgen was; alles was aan den kant van de golf waar hij niet zijn wou, terwijl er een mooie villa aan geboden werd te Nice. Zouden zij daartoe besluiten? Hadden zij zulk een haast te maken? Gregorio kende verscheiden menschen in Mentone en zou, als zij eerst in een hotel gingen en wat gth duld hadden, wel iets op de rechterzijde v.^n de golf weten te krijgen. Alice drong even wel op een besluit aan wees -jp het ge-i vaar van het goede dat zij nu krijgen konden, te laten loopen, gaf voor zelf liever naar Nice te gaan, en aangezien mijnheer Egremont te traag was om aan eenige over reding weerstand te bieden, werd haar toe gestaan om de villa te Nice te huren. Den volgenden dag vertelde Gregorio dat hij gehoord had, dat de eigenaar van villa Francaleone te Mentone de hoop op zijn gewone huurders opgaf en dus een hod misschien zou worden aangenomen „Villa Eugenie te Nice is gehuurd", z-A Alice en zij zag een van die afschuwelijke blikken, die haar altoos deden denken aan een dolksteek. Van dit alles wist Nuttie niets. Zij was bij gebrek aan ander gezelschap veel met de kinderen in de leerkamer en bij de vrouw van den hulpprediker. Nu had mevrouw Edwards zelfs aanmerkingen op de kerkvehc Egremonts, want haar ideaal ging veel verder dan het rituaal van Bridgefiphl. rij was opgetogen te hooren dat Juffrouw Egre mont geheel van 't zelfde gevoelen was als zij. Nuttie beschreef de gemeente van St. Ambrose als een toonbeeld van getrouwheid in het waarnemen van kerkelijke plichten en van armenverzorging: alles wprd opge sierd en alle tekortkomingen werden ver geten door den liefelijken nevel van den afstand. Het harmonium was nooit ont stemd; de koorknapen whien juisr ondeu gend genoeg om te laten zien hoe verstandig mijnheer Spyers met hen handelde, man zöu denken dat de koorkleederen nooit gewassclien behoefden te worden; mijnheer Dutton en Gerard Godfrey waren .Viwealen van leckebroeders, en de armenbezoekers waren nooit lastig. Mevrouw Edwards luisterde met open- ooren, en samen betrei r den zij de onmogelijkheid om aen kanunnik te bewegen om Bridgefield tot iets dergelijks te verheffen; terwijl Nuttie haar heimwee bepaald aankweekte. Overeenkomstig haar belofte schreef Blan che haar van Monks Horton, haar brief luidde: „We zijn uw parapluieplaals geheel doorgeweest. Het was heeJ aar l.g. Toen hebben we een visite gemaakt bij juffrouw Iieadworth, die zich heel wél wist; en blij was wat van u te hooren." Blanche was er voor bekend, dat zij nooit in een brief zette wat de persoon uan wien zij schreef, gaarne zou willen weten, maar haar stiefmoeder schreef een veel .anger c:i veel belangrijker brief aan mevrouw Egre mont. „Het zal u genoegen doen te hooren d°t we uw tante volkomen wel aantroffen. Hot is, dunkt me, niets anders dan natuurlijk dat gij gemist wordt; maar het komt mij voor, dat uw plaats, zoo goed als men 't zou kunnen verwachten, vervangen m door de zeer schoone en voortreffelijke juffrouw Nugent, met wie zij samenwoont, Ik heb veel met haar gesproken; want het zal u verwonderen te hooren dat de kanunnik er in toegestemd heeft om Mark de proef te laten uemen om een jaar op hei kantoor van Greenleaf en Dutton te werken met vooruitzicht later in de firma te komen, ik stelde het op prijs om van zulke uegelijke menschen te hooren wat de positie uit er-n maatschappelijk oogpunt zou zijn. Ik had het zoo gaarne vooruit met. u besproken; maar Alwyn kon u '„looit, missen en het was geen onderwerp dat ik kon beginnen zonder tijd tot breedvoerige bespreking. We gevoelden dat, schoon de Kincaldy's ons veel konden vertellen, het slechts van hot uitwendige van de zaak was, terwijl juf-) frouw I-Ieadworth van het inwendige kon spreken. Het besluit is natuurlijk een slag voor zijn vader, en zal dat nog meer zqn voor de familie De Lyonnais, maar zij heb-j ben nooit iets gedaan om hun aanspraak op een stem in deze zaak te geven, en de Kirkaldy's zijn het met ons eens dat het, hoewel geen weg tot eer en aanzien, er wel een is tol deftigen welstand; en als Mark hiermee tevreden is, hebben wij geen roc.ht om er tegen te zijn; want hef is hem meer te doen om een gelukkig leven dun om het najagen van eerzuchtige plannen." Het was een brief die Alice goed deed, zoowel om zijn vertrouwelijken lo.m als om de goedkeuring, die er uit sprak, van de omgeving, welke haar zoo dierbaar was Zij las hem haar echtgenoot voor, omdat haar verzocht was hem de boodschap over to brengen dat de kanunnik uit consideratie voor zijn oogen niet geschreven had. Hij lachte op den toon, die haar altijd zoo pijn lijk aandeed. „Dus heeft jongeheer Hark de handen aan 't werk geslagen!" was zijn eerste uil roep en na eenig nadenken: „De man denkt aan trouwen, daar kunt go op. aan!" .(Wordt veryolgd-)! j i

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8