- MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 J. H. A. SCHAPER t Een man, een mensch gestorven Het was in de heete verkiezingsstrijd van 1897. lm een der grootste zalen van Twente spraken de grootmeesters van het tanende liberalisme, Mr. Goeman Borgesius en Mr. Harm Smeenge. Ze legden het er dik op; het dreunde van dure klompen en liet deunde .Van dure petten. Er was debat. Een jonge man, die boven op de gaanderij naast schrijver dezes zat, vroeg het woord. Iedereen keek verbaasd op. Wie was dat? Wie zijt gij, vroeg de voor zitter. „Schaper", klonk het door de zaal. Ha, de verversknecht uit Groningen; grin nikten enkele aanwezigen. De „verversknecht" ging niet met pluim- gtrijkende woorden om, maar werkte gelijk in dien tijd te doen gebruikelijk was, met breek ijzer en mokershamer, bonzende op het aam beeld van het „kapitalisme", dat binnen korte tijd door het proletariaat vermorzeld zou worden. En het was raak, die avond. Schaper stond zijn man; stond er wel twee, als het noodig was. In dat jaar werd hij echter nog niet tot lid der Tweede Kamer gekozen. Wat voor hem eigenlijk niet erg was, omdat hij de vereischte leeftijd van dertig jaar nog niet had bereikt. Wel werd hij in dat jaar tot lid van de raad van Groningen gekozen. Evenwel, twee jaar later in 1899 was er Kamerverkiezing in Veendam en toen nam Sohaper deze zetel in bezit, sindsdien bleef de provincie, waar hij in 186S geboren was, hem Volkomen trouw; soms werd hij in twee dis tricten tegelijk gekozen en hij heeft daardoor gedurende 35 jaren het kamerlidmaatschap Vervuld. In deze hoofdfunctie van zijn leven heeft Schaper zijn partij, maar ook zijn land en fcijn volk gediend. Dat laatste kon hij doen, omdat hij een m a n en een mensch was. Die eere en hulde brengen we hem gaarne. Schaper behoorde met hart en ziel tot de partij, tegen welke we met onverzwakte energie hebben te strijden. Hij was en bleef sociaal-democraat in merg en been. Hij heeft ons en de onzen steeds weer onbarm hartig bevochten; niet zelden met het ruwe wapen der harde woorden, vaak ook met Vlijmscherpe spot. En toch... stond hij bij al zijn tegenstan ders in hoog aanzien. Dit dankte hij aan fcijn nuchtere menschelijkheid; hij toonde zich immer mensch, burger van zijn land, werker voor zijn volk.' Wat tallooze dwaasheden zijn er door zijn partijgenooten in de Sturm- und Drang periode van de sociaal-democraten gezegd over kapitalisme en klassenstrijd; Scha per heeft zich daar nimmer aan schuldig gemaakt en het is teekenend, dat hij in zijn ieerste jaren immer te kampen had met Domela Nieuwenhuis en consorten; maar ook op 't laatst van zijn leven zacht ge- fcegd niet iedereen in zijn partij te .vriend had. H. A. SCHAPER Schaper was voor velen, die de roode 1 volgen, eigenlijk wat te... b u r g e r 1 ij k. Hij was niet de man van het alles of niets, die maar liefst tabula rasa maakt; hij gaf opbouw de voorkeur. Hij streefde naa: achturendag, maar wilde voorshands genoe gen nemen met een arbeidsdag van tien Zeg nu, dat zulks in onze kring heel ge woon is; in Schapers partij was het tegen de draad in: geen lapwerk, maar nieuwbouw; geen restauratie ,maar revolutie; dat daar het parool. Met deze zucht om te bouwen viel sa zijn beoordeeling van andersdenkenden. Hij mocht in toorn en opwinding eens scheldwoord „smerige bende" op de lippen nemen; zóó was hij niet; integendeel, hij hield zijn partijgenooten, ook als en toen zij het niet wilden hooren, voor, dat „kapita listen" en hun „vrienden" geen ploerten waren, maar „menschen" met kwade, doch ook met goede eigenschappen. Deze gave persoonlijkheid, welke in sprak met eerlijke oprechtheid gaf Schaper een naam als weinigen onder vriend tegenstander en deed hem achting vinden bij iedereen. Hoe heeft Dr. Kuyper hem gewaardeerd ii do woelige jaren van 1899 tot 1909: de scher pe scheiding op godsdienstig en politiek ge bied belette hem nimmer de mensch Schj per te eeren en te waardeeren; ook niet, als viel deze wel eens uit zijn rol om met grim mig genoegen van leer te trekken. Want men wist, dat hij in eigen kring niet anders was. Ook daar zei hij onverbloemd iedereen de waarheid. Schaper was een mensch -maar ook man. Vooral in 1918, toen hij den wegge scholen en buiten gevecht gestelden Troel stra zoo goed en kwaad het ging, moesl dedigen. Hij had niet meegezongen in het koor der revolutie. Hij bleef staan op de bodem der 'erkelijkheid. Van revolutie-romantiek moest hij niets hebben. In kleine kring had hij gewaarschuwd en gestreden tegen tvaze dingen. Toch gebeurden er ongelukken en toen loest Schaper pogen de situatie te redden. Hij erkende de fout; hij beleed de dwaas heid; hij eerde de tegenstanders; hij verde digde zijn vrienden. De revolutie „met acht dagen zicht" was een fiasco voor de S.D.A.P.; Schaoer won er invloed door. Het woord van den gewezen verversknecht had waarde voor iedereen. Schaper was en bleef één der twaalf apos telen van de S.D.A.P.; hoe betreuren wij het, dat hij zijn groote talenten en zijn gave ka rakter niet in dienst stelde van een beter en hooger beginsel dan het socialisme. Hoe hin dert het, dat hij, naast waardeering van godsdienst en vroomheid, nog in zijn laatste gedenktschrift spotverzen uit zijn jeugd af drukte. Als Schapers beginsel, dat hij nastreefde zonder eigenbelang en met volle toewijding, tot volle overwinning mocht komen, zou het verschrikkelijk zijn. Maar on danks dat beginsel, wij erkennen het gaar- heeft hij in zijn werkzame leven, veel goeds gewrocht voor het arbeidende volk i ons land, en zoo voor ons gansche volk. Dat kon, omdat hij een man was, die de waarheid durfde zien en zeggen; omdat hij een mensch was, die inconsekwent durfde zijn, als het beginsel tot gevaarlijke c< kwenties zou leiden. En zóó eeren wij de nagedachtenis dezen grooten tegenstander, die veel gele den en veel gearbeid heeft BINNENLAND. Nat. Chr. Geheelonthouders- vereeniging Landdag te Rhoon. Chr. Geheelonthou dagmiddag op het tei de gemeente Rhu.n haar landdag gehou- Na een kort openingswoord door den voor zitter van de landdagcommissie, den evan gelist H. Ververs te Rotterdam, heeft de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen, gesproken over het onderwerp: „Er staat geschreven". Mevr. E. J. de Bod van Voorst Vader, presidente van Nat. Chr. Vrouwengeheelonthoudersunie Rotterdam, sprak over het onderwerp: „De drankzuchtige vrouw en haar redding". De heer D. B. v a n V e e n, agent van de Nat Na de pauze sprak de heer H. Teut scher, van Zaandam, over het onderwerp: „Zoekende Jeugd". Nadat de heer Ververs nog gesproken heeft over: „Gered om te redden", sprak de Verlaging bijslag rogge en gerst Voor rogge van 3.50 op 3. voor gerst van 3.50 op 2.50. Geen verlaging van de monopolie- De regeering heeft de laatste weken met aandacht de stijgende beweging van de prij- en op de graanmarkt gevolgd en zich de raag gesteld of hieruit wijzigingen moeten oortvloeien voor de tot nu toe gevolgde landbouwcrisispolitiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is indertijd aan de landbouwers een uitkeering van 3.50 per 100 K.G. in uitzicht gesteld, omdat moet wor den aangenomen, dat bij de toen gel dende marktprijzen met dien bijslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigszins hooger peil blijven bewegen, heeft de minister van economische zaken den bijslag verlaagd en wel den bijslag bij dena- turatie van rogge van 3.50 op 3. en den bijslag voor de verbouwde gerst van 3.50'op 2.50. In verband met de verlaging van de denaturatie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op onge- denatureerde rogge verminderd wor den van 5.op 4.50. De Akkerbouwcentrale zal maatregelen emen, opdat de voor bepaalde groepen belanghebbenden hieruit ontstane fianciee- le nadeelen zullen worden vergoed. Daar omtrent zullen nadere mededeelingen wor den gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopolie winst van 1.50, welke bij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering percentage van bedrag kunnen zijn Intusschen is de nister niet voornemens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoogeren steun o andere producten uit te keeren, maar w> zullen de geldmiddelen van het fonds hi nu beter mogelijk maken, maatregelen 1 treffen om den steun op andere producten op de bereikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbedrag in de toekomst op de begrot ting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. Centralisatie van Crisisdiensten Pluimvee, Eieren, Gedroogde Garnalen Met ingang van 1 September heeft zich de centralisatie pluimvee, eierei voltrokken. Op dien datum zijn n.l. de stichting import centrale, de stichting voor export van eieren en pluimvee, zoomede de stich ting Nederlandsche garnalen-centrale, allen gevestigd te Apeldoorn, in de stichting Ne derlandsche pluimvee-centrale te Apeldoorn opgenomen. Bij de eieren-monopolie-beschikking 1934, poliehoudster 1 en kippeneieren in schaal en van nit in schaal aanwezige bestanddeelen Oud-minister Waszink Ga^t heen als burgemeester van Roer Burgemeester Mr. M. A .M. Waszink heeft gezondheidsredenen aan de Koningin ontslag aangevraagd met ingang van 1 De heer Waszink zal zich metterwoc 's-Gravenhage vestigen en Roermond vóór genoemden datum verlaten. Evenredige vrachtverdeeling Vragen van den heer Duymaer van Twist Naar aanleiding van in een te Amster dam gehouden vergadering van Schippers- organisaties geuite klachten over de uitvoe ring van de wet op de evenredige vracht verdeeling in de binnenscheepvaart heeft de heer Duymaer van Twist de minist- gevraagd of de minister niet van oordeel dat de bevrachtingscommissies zich hebben te houden aan de algemeene richtlijn, welke de memorie van toelichting nopens het wetsontwerp ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige vrachtverdeeling bepaalde onderneming van handel of nij verheid"? I Verder vraagt de heer van Twist of de minister bereid is maatregelen te neme tegemoet te komen aan de ernstige klach- Ten slotte wordt gevraagd, of de minister zijn medewerking wil verleenen om hel voer van beetwortelen onder de wet c evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart te brengen en maatregelen treffen, waarbij de hevrachtingsvoonva den geen bepaling mogen inhouden, dat op Zondag, wanneer zulks verlangd wordt, geladen of gelost moet worden, welke b; paling thans voorkomt in art. 8 van de be- vrachtingsvoorwaarden voor beetwortelen en pulp der campagne 1934-1934 voor de fa brieken in de districten der bevrachtings- Huisvesting crisisdiensten ROFFELRIJMEN. VREDESBETOOGING Nationaal-zacht-blauwe hemel N ederlandsclie zonneschijn, Honderdtallen bronzen Kruisen Maakten Alphen aan den Rijn Tot het feestelijke centrum Waar de Moblisatiedag Drommen goede vaderlanders Saamtrok onder onze vlag Bij de heldere trompetten Van het Grenadiersorkest Klinkt het volkslied, demonstreer end Onze eenheid op z'n best Die voortreffelijk ver-woord wordt In rond-N edertandsche taal in de ruiterlijke rede Van den grijzen Generaal. Hoor, de tamboers en de pijpers Van de zeemacht rukken aan! Op de deftige tribune Is de Generaal gaan staan. Zie, daar gaan ze def ileeren! Struische kerels, jong en frisch, Maar ook ouderen, wier schedel Danig aan 't vergrijzen is. Om hun pal staan voor de vrede, Voor het recht in eigen huis, Dragen al die Nederlanders Trotsch dat bronzen eerekruis. Kijk ze toch hun ruggen rechten! Bij de marsc hen der kap et Zie je het ze aan: ze kennen De paradepas nog wel! AfgoioopenWacht nog even Daar komt nog een leger aan: Dat is de Oranje-Garde Achter de Oranjevaan! Ha! dat is ons jonge Holland, Dat zijn tijd en taak verstaat, Dat de vlag van Holland hoog houdt. Dat in 't spoor der vaadren gaat! Demonstratie voor de vrede, Voor een weerbaar Nederland, Dat is deze dag gebleken, Rommentom, naar alle kant! (Nadruk verboden.) LEO LENS De Rijksgebouwendienst heeft thans het pand Bezuidenhoutschehoekweg, hoek Rijn straat te Den Haag gehuurd. Er is hier 1800 M2. kantoorruimte. De Akkerbouwcentrale wordt er in gevestigd en tevens het Gea ring-Instituut. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de kurkplatenfabriek van de firma M. Helmink aan den Kanaalweg te Utrecht door brand totaal vernieldFoto tijdens het blusschingswerk In den vroegen Zondagmorgen is een felle brand uitgebroken in het gebouwen-complex van de firma T. den Hartigh, koek-, brood- en banket- fabriek aan den Bergweg te RotterdamEen groot pakhuis werd een prooi der vlammen. Gezicht op de werkzaamheden aan den bouw van een nieuwe spoorbrug over. het kanaal van Zuid-Beveland. Op den achtergrond de oude brug Het vervoer van een der. 50 rioolbuizen naar Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5