MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND AMERIKA'S TEXTIEL INDUSTRIE LIGT STIL Wat doet Roosevelt? De eischen der stakers Zaterdagnacht is in de Vereen. Staten de staking in de katoen- industrie en aanverwante indus trieën begonnen. Op het laatste oogenblik is nog een conferentie gehouden tusschen de stakingsleiding en de werk gevers, doch na de lange conferen tie verklaarde Gorman, de voorzit ter van het stakingscomité, dat de onderhandelingen waren mislukt Heden wordt Laborday gevierd. Zoodoen de zal de staking in het Noorden eerst morgen (Dinsdag) merkbaar zijn. Roosevelt laat zich nauwkeurig op hoogte houden, doch er is nog niets ov zijn nlannen uitgelekt Indien hij mocht be* sluiten iets te doen, zal dit vermoedelijk niet zijn vóór 4 September, wanneer de staking goed merkbaar is. Men heeft groote vrees voor de communistische elementen, die. naar men vermoedt, de gelegenheid niet zullen lat envoorbijgaan, om onrust te verwekken en de stakers aan te sporen tot gewelddaden. De werkgevers verklaren, dat slechts on geveer vijftien pet. van de werklieden zal staken, terwijl de leiders van de vakbon den meenen, dat de staking door de volle honderd pet. van de arbeiders zal worden doorgevoerd. De eischen der stakers worden als volgt saamgevat: le. Een vernieuwing van den N.R.A. code door invoering van een werkweek van 84 uur, zonder verlaging der loonen, welke thans gebaseerd zijn op een werkweek van veertig uur. Op deze basis zullen de loonen circa 27 gulden bedragen: 2e. weder aansteling van alle arbeiders, die ontslagen zijn, omdat zij deel uitmaken van vakvereenigingen. F.en dergelijke dis criminatie wordt in strijd geacht met de benalimren van de N.R.A.; 3e. Erkenning van de United Textile Workers Union door de werkgevers; 4e. Instelling van een scheidsgerecht ter beslechting van arbeidsgeschillen. De werkgevers zeggen den looneisch niet te kunnen inwilligen omdat de vraag naar katoen-goederen is afgenomen. Hoewel do herstel wet den arbeiders het recht geeft tot collectieve onderhandelingen, willen de werkgevers slechts vertegenwoordiging der bedrijfsvakvereeniging aanvaarden. Mocht het conflict den door den arbei- 'dersleider Gorman verwachten omvang nemen dan zal de kwestie der steunverlee- ning een belangrijk punt van wrijving gaan vormen tusschen regeering en werkgevers. Deze zijn over de plannen der regeering in dezen uitermate verontwaardigd en van oontepl, dat de uitkeering van steun aan «ie «takers uit de belastinggelden het con flict onnoodig zal verlengen. In alle gebieden waar de staking is afge kondigd, zijn uitgebreide maatregelen ge nomen om de fabrieken te beschermen, ter wijl sterke afdeelingen politie en nationale garde in de straten patrouilleeren om rel letjes en gewelddaden in de kiem te smo ren. WASHINGTONN, 3 September. De werk gevers hebben verklaard, dat de deuren der fabrieken geopend zullen blijven voor de werkwilligen. Van stakerszijde is er reeds op gewezen, dat dit aanleiding kan geven tot ernstige ongeregeldheden. Intusschcu zal de stakingsleiding zich voor de grootste moeilijkheden geplaatst zien, aangezien, wanneer hun verwachtingen worden be waarheid er meer dan 1.000.000 arbeiders in staking zullen gaan, voor alle stakers een voldoende ondersteuning aanwezig moet zijn ter bestrijding van de allernoodzakelijk ste behoeften Gorman verklaarde, dat zeer spoedig on derhandelingen zullen worden geopend met de vertegenwoordigers van de kousenindus trie. Tevens deelde hij mede, dat hij uit tal van textielcentra telegrammen had ontvan gen welke er alle op wezen, dat de staking voor honderd procent in werking zou tre den. Hij wees er overigens nog op, dat uit deze telegrammen blijkt, dat er een geest van strijdbaarheid onder alle arbeiders be staat. welke mogelijk aanleiding zou kun nen geven tot ernstige ongeregeldheden.. Jaspar te Parijs Economische besprekingen. De Belgische minister van buitenland- sche Zaken, Jaspar, heeft Zaterdag een lang durig onderhoud gehad met den Fransehen minister van economische zaken, Lamou- JASPAR reux. Voornaamste onderwerp deze bespre kingen waren de scherpe Fransche contin- genteerings-bepalingen, die een zeer nadee- ligen invloed uitoefenen op den Belgisch- Franschen warenruil. In aansluiting op deze bespreking onderhandelde Jaspar met Doumergue en Barthou over algemeene po litieke problemen, benevens over het nau wer aanhalen der economische betrekkin gen. Naar verluidt zou daarbij de gemeen schappelijke wensch tot uiting zijn geko men deze betrekkingen essentieel uit te breiden. Men heeft geconstateerd, dat prin- cipieele overeenstemming op alle gebieden h^erschL Wervelstorm in Frankrijk Groote schade. Uit Parijs: Het geheele Zuid-Westen van Frankrijk is door een feilen wervelstorm ge teisterd. De telefoonverbindingen met Parijs varen geruimen tijd verbroken. De bede- aartsplaats was Zaterdag den geheelen ag van de buitenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo'n noodweer voorge komen. De storm heeft de steden Bayonne, Tarbes, Toulouse en Perpignan schade be rokkend. Door omvallende hoornen werden eenige personen gewond. Spoorwegverbindingen werden verbroken, wijngaarden en maïsvel den leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Amerika kwamen met groote vertraging aan. Tengevolge van dit noodweer is gister morgen een sterke temperatuurdaling in getreden. Uit het Centraal gebergte komen berichten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. Ook in het Noorden van Frankrijk is het slecht weer geweest, In de haven van Le Havre is de bliksem in een olieloods inge slagen, waardoor brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig worden gebluscht. Vrees voor ordeverstoringen NEW-YORK, 3 Sept De stakingsleiders Verklaren, dat één millioen textielarbeiders instructie hebben gekregen het werk neer te leggen. Volgens schattingen van andere zijde betreft het stakingsparool slechts 660.000 arbeiders, die in 2781 fabrieken wer ken. In het Zuiden der Vereen. Staten wordt Laborday niet algemeen gehouden, zoodat men daar reeds heden een indruk kan krij gen in hoeverre de werkgevers gelijk heb ben met hun bewering, dat meerderheid der arbeiders tegen de staking is. De voorzitter van de katoen-textielindus trie, Sloan, heeft Zaterdag verklaard, dat het personeel van twaalf fabrieken in het Ziliden met overweldigende meerderheid heeft gestemd tegen opvolging ivan het stakingsbevel. Algemeen komt de vrees tot uiting, dat het tot botsingen zal komen tusschen sta kers en werkwilligen. De voorzitter van het stakingscomité Gor man, heeft in een fadio-toespraak gewaar schuwd voor ordeverstoringen. De stakingsleiding heeft ook delegaties gezonden aan de gouverneurs der betrokken Staten, met het verzoek de orde zoo noodig met behulp van troepen te handhaven. Zij yreezen, dat de communisten de stakers tot idaden van geweld zullen opruien. Geen onderhandelingen met socialisten in Italië? In welingelichte kringen te Rome wordt öntkend, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen de regeering en socialistische kringen te Milaan, inzake de opneming van den vroegeren socialistenlei der Caldara in de standen-organisaties. NASLEEP VAN DE ZAAK-DILLINGER Het Amerikaansche departement van justitie deelt mede, dat te Chicago zeven menschen zijn gearresteerd die een schuil plaats hebben verleend aan den bandiet John Dillinger en andere bandieten. Onder de gearresteerden bevinden zich een advo caat en twee dokter», Baseball in een tuchthuis Met massa-poging tot ontvluchting Uit New-York: Tijdens een baseball-wed- strijd in en tuchtschool op Randalls Island hebben 365 jongen een poging tot ontvluch ting gedaan. Sommigen trachtten den 17 M hoogen muur over te klimmen, anderen sprongen in de diepe en snelstroomende East River, met het doel een midden in ds rivier gelegen eiland te bereiken, weer an deren maakten zich meester van een sleep boot. die aan de kade bij de tuchtschool ge meerd lag. De politie zette onmiddellijk de achtervol ging in, waarbij zij gebruik maakte van traangasbommen en schoten in de lucht loste. Bootjes werden uitgezet, waarmee de zwemmers weer werden opgepikt. Slechts vijf jongens slaagden er in, zich uit de voe ten te maken en zijn tot dusver niet achter haald. Onthullingen uit den wereldoorlog DE ROL VAN RASPOETIN Uit Helsingfors: Het Russische emigranten blad „Segodnya" publiceert uittreksels uit de memoires van generaal Kommisarof, die hoofd was van de geheime Russische staats politie bij het uitbreken van den wereldoor log, waaruit blijkt, dat Raspoetin den tsaar in 1915 heeft aangeraden een afzonderlijken vrede te sluiten met Duitsohland en Oosten- De monnik Raspoetin, zoo luiden de me moires van den generaal, zond een telegram aan de tsarin, waarin hij haar vroeg, alles in het werk te willen stellen, om den vrede te verhaasten, daar anders Ruslands onder gang en de ineenstorting van de Romanoffs ïvermijdelijk was. In een op 20 Augustus 1915 gehouden fami lieraad werd de wenschelijkheid overwogen, om groothertog Nicolaas de legerleiding uit handen te nemen, opdat de tsaar zelf het op perbevel der troepen op zich zou nemen. De tsaar zelf. zijn moeder en groothertog Dmitri Pavlovich waren echter hiertegen. Toen stond Raspoetin van zijn zetel op, omhelsde den tsaar en zeide: „In naam van den Almachtige, zeg ik u, ge moet zelf de legerleiding op u nemen, want alleen daar door kan Rusland en de dynastie-Romanoff gered worden." De geweldige invloed van Raspoetin blijkt uit het feit, dat de tsaar terstond opsprong erklaarde dat de zaak hiermede definitief (heslist was. Hij zou terstond het opperbevel op zich nemen. De memoires verhalen daarna over een geheime vergadering, waaraan werd deelge nomen door den tsaar, groothertog Nicolaas en eenige leden van de regeering en de doema en waarin alle aanwezigen een eed van geheimhouding moesten afleggen ."aarin de tsaar z'n plan ontvouwde voor een fzonderlijken vrede met Duitsohland en Oostenrijk. Den ernst van dit plan beselfende besloot een der aanwezigen zijn eed te breken en de geallieerden in te lichten. 24 uur na de ver gadering was de Fransche regeering in het bezit van de volledige feiten en werden reeds de noodige stappen getroffen om het plan te verhinderen. Spoorwegongeluk in het Gare de l'Est 34 gewonden. Uit Parijs: Zondagmiddag tegen 12 uur is op het Gare de 1' Est een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij volgens de tot dusverre be kende gegevens, 34 personen min of meer ernstig gewond werden. Een rangeerende locomotief is tegen dat tijdstip met groote kracht tegen een in het station staande personentrein aangereden. Van de dertig uit hout gebouwde wag gons werd een groot gedeelte in elkaar ge drukt en vernield, vooral die waggons, die zich aan den kop van den trein bevondei Gelukkig waren er nog slechts weinig pas sagiers in den trein. Er werden ongeveer 34 personen naar liet ziekenhuis overgebracht, van wie 6 ernstig zouden zijn gewond. Een groot gedeelte der gekwetsten is nog op het station verbonden, waarna zij zich naar huis konden begeven. Men heeft kunnen vaststellen, dat de ran geerende locomotief achteruit rijdende op den personentrein is gereden, zonder dat zich een stoker of een machinist er op be enden. Rusland en de Volkenbond De beste kansen opgenomen te worden Uit Londen wordt gemeld: Volgens niet-officieele mededeelingen heb ben de drie groote mogendheden op haar stappen in de hoofdsteden der Volkenbonds leden met betrekking tot Ruslands toetre ding tot-den bond, bemoedigende antwoorden gekregen. Reuter meent te weten, dat de Sovjet-Unie thans tengevolge van de stappen van Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, de beste kansen heeft, in den Volkenbond te orden opgenomen. De Mexicaansclie volkenbondsgedelegeerde, aldus meldt Reuter uit Mexico, zal stem men vóór -het toekennen van een penmanen- ten raadszietel aan Rusland. Polen maakt voorbehoud In politieke kringen wordt verklaard, dat het antwoord van Polen op het voorstel tot vorming van een Oost-Locarno-pact wel is vaar niet afwijzend zal zijn, doch een zeker •oorbehoud zal formuleeren. De toetreding •an Rusland tot den Volkenbond, zoo zegt men in dezelfde kringen, wordt door Polen gunstig beoordeeld. PARIJS, 3 Sept. De minister van Buiten- landsche Zaken Barthou en de Roemeemsche minister van Buitenlandsolie Zaken Titoe- Bakfietsen mogen sedert 16 Juli j.l. niet rijwiel- Ook zijn voor hen verboden wegen, welke uitsluitend openstaan voor motorrijtuigen en rijwielenen tenslotteze moeien hebben. Redevoering van Schuschnigg Te Innsbrueck heeft Zondag ter gelegen heid van de „Landesgedenkfeier 1809" bondskanselier dr. Schuschnigg een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde: Onze taak is er voor te zorgen, dat geen voetbreeds Duitsche bodem van dit land wordt prijsgegeven, omdat wij verantwoor delijk zijn voor de toekomst. Men moet zich er eindelijk in schikken, dat wij Oostenrijkers het zelfbeschikkings recht opeischen. In een tijd als deze kun nen er in Oostenrijk geen partijen meer rijn. Wij willen behouden en waarborgen niet alleen de cultuur van ons volk, maar ook den vrede binnen en buiten ons vaderland. Daartoe diene de strijd om vrijheid en de zelfbeschikking, welke naar ik hier uitdrukkelijk wil vaststellen van alle zijde in gelijke mate wordt bedreigd. Wij willen vrede met allen, wen het ge loof aan het vaderland en de liefde voor het vaderland in het hart gegrift is. Er zijn twee voorwaarden: Er mag geen vrede zijn dan in de handen van hen, die bereid zijn zich voor het vaderland ter beschikking te stellen. Geheime wapendepóts, welke men voor alle gevallen reserveert mogen niet bestaan. En ten tweede: men moet openlijk klaren, dat wanneer men niets te mafcen il hebben met de methoden van terreur, dat men dan aecoord gaat met het prin cipe: Oostenrijk voor de Oostenrijkers. Wanneer ik nog een derde opmerking mag amken dan zij het deze: Hoezeer ons allen de pacificatie van het volk na aan het hart ligt, toch moeten wij er den druk op leggen, dat wij,niets willen laten om tot een verstandige vrede in het volk te komen. Even duidelijk is het ons ook, daï wij dezen vrede niet zullen kunnen bereiken, zoo lang de een of andere politiek van emigranten den doorslag geeft. lescoe, hebben, naar de „Excelsior" meldf, Zondag overeenstemming bereikt inzake de tactiek waardoor bij de a.s. besprekingen U Genève een crisis kan worden vermeden er bevredigende resultaten worden bereikt. Er zou over de volgende punten zijn ge- IITOELESCOE sproken: gaamntie der onafhankelijkheid van Oostenrijk, de Donaukweetie, het Saarpro- bleem, het Oost-Locarnopact, het toetreden van Rusland tot den Volkenbond en het toewijzen van een permanente zetel aan Sovjet-Rusland. BRAND AAN BOORD VAN DE „ALHENA" Het Ned. s.s. „Alhena", dat te Buenos- Aires mais laadt, heeft brand in de bunkers De „Alhena" is ceh schip van Van Nievelt Goudriaan Co., te Rotterdam, en meel 4930 br. ton. Noodweer in Hongarije Het Tokayer wijngebied geteisterd Uit Boedapest: Vrijdagavond heeft zioh boven de in het wijngebied van Tokaye ge legen gemeente Tarcal binnen enkele mi nuten een ontzaglijke hagelbui, gepaard gaande met feilen storm, ontlast. De geheele streek was plotseling in het diepste donker gehuld. Er vielen hagelsteenen van een ge wicht vain 50 tot 60 gram. In enkele secon den had het geheele landschap een volko men wintersch uiterlijk. De wijnoogst is totaal vernield. Zeer veel vee is om het leven gekomen. Precies eli jaar na de groote ramp Te Tokio en Yokohama zijn Zaterdag avond omstreeks 8 uur gedurende eenige minuten aardschokken waargenomen. Het centrum bevond zich in de provincie Iba- ragi. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het Zaterdag juist elf jaar geleden is, dat Japan door de ontzettende aardbevings- ramp werd getroffen. DE STAAT VAN BELEG IN NEW ORLEANS. Te New Orleans is, zooals gemeld, do staat van beleg afgekondigd. Senator Long, gouverneur van Louisiana, heeft gewapende nationale garde de stad doen binnentrekken. Hij oefent thans over Louisiana een dictatoriale macht uit, zonder precedent in de geschiedenis der Vereen. Staten. Hij wil de troepen gebruiken om de speelholen en huizen van ontucht te vernietigen. Tusschen de Mandsjoerijsche bandieten De gijzelaars bevrijd, de roovers ontkomen. Uit Charbin- De 80 personen, onder wie verscheiden buitenlanders, die Vrijdag j.l. door Chineesche bandieten na den overva op den sneltrein HeinkingCharbin als gij zelaars werden meegevoerd, zijn heden uit de handen der roovers bevrijd- Op een en kele uitzondering na is de toestand der be vrijden betrekkelijk goed, ofschoon allen zeer uitgeput zijn. De bevrijding der gijzelaars is te danken aan de troepen, die door een Mandsjoerij sche en twee Japansche kanonneerbooten van de Soengari-vloot aan land waren gezet. De Japanners slaagden er in, de bandieten vrijwel te omsingelen, waarop zij onvoor waardelijke capitulatie eischten. Dit werd echter door de roovers geweigerd, die zi'-h wel bereid verklaarden de gevangenen los te laten, doch. in ruil daarvoor vrijen af tocht verlangden. Aan dit verzoek werd evenwel door de Ja panners geen gevolg gegeven- In den loop van den nacht gelukte het den bandieten echter, het cordon te doorbreken en zich uit de voeten te maken, met achterlating van hun gijzelaars. Bij het aanbreken van den dag is daarop door de Japanners onmiddel lijk de achtervolging hervat, doch men vreest, dat de roovers in Noordelijke rich ting zullen weten te ontkomen. Twee der gijzelaars, een Deen en een Ame rikaan, zijn slechts op het nippertje aan den dood ontkomen- Toen de bandieten bemerk ten, dat het net om hen steeds nauwer werd aangehaald plaatsen zij hun revolvers in den mond der twee gevangenen er dreigden hen bij de minste beweging te zul len neerschieten. Toen een der andere gijze laars trachtte, hen lot andere gedachten <e brengen, schoten zij op hem en verwond den hem. Volgens een bericht uit Hsinking. zouden de gijzelaars zich nog in handen der ban- oieten bevinden. Daar men vreesde, dat hun iets zou overkomen, had mm nog niets te gen de roovers kunnen uitrichten. Gemengd Nieuws. Ernstige verkeersongevallen Op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte va de grens Laren-Eemnes heeft een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een motor rijwiel en een auto, bestuurd door mev F. B. uit Haarlem. Mevr. B. die achter het stuur van de auto zat, stak geruimen tijd, voordat zij den oprit naar de theeschenkerij „De Witte Bergen" wilde inrijden haar rich tingaanwijzer uit. Toen zij den weg overstak kwamen juist van tegenovergestelde richting twee motorrijders aan. De motorrijder J. S. B. Rings uit Zandvoort met op de duo een dame die voorop reed vloog in volle vaart tegen de auto op. De duorijdster werd van den motor afgeslingerd vloog over de auto heen en kwam aan de andere zijde van den weg terecht. Zij bleef met een zware hersenschudding en een bloedende hoofd wonde bewusteloos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van den weg te recht en was er nog erger aan toe. Hij had een schedelbasisfractuur en een dubbele dij beenbreuk bekomen benevens ernstige inwen dige kneuzingen. Beide slachtoffers zijn na dat de eerste hulp verleend was door een dokter uit Aarle-Rixtel die toevallig in de theeschenkerij gezeten was, per ziekenauto naar de Majella Stichting te Bussum ver voerd. De auto kwam in een greppel rechts van den weg terecht en werd licht bescha digd. De inzittenden bekwamen lichte ver wondingen door glasscherven. Naar wij vernemen is de tweede motorrij der die achter den heer J. S. B. Rings reed de schuld van het ongeluk. Daar hij echter doorreed is hij onbekend gebleven. De identi teit van de duorijdster kon nog niet vastge steld worden. Op den Maastrichtschen weg tusschen Den Bosch en Den Dungen had een aanrij ding plaats. Tegen negen uur wilde een taxi een wielrijder, die naar de meening van den chauffeur voor hem uit reed, links passee- ren. De fietser de negentienjarige Baten uit Berlicum, die geen licht op had, reed de auto echter tegemoet en week rechts uit, waardoor hij tegen de taxi opbotste. Met een schedelbreuk werd het slachtoffer in hoogst ernst igen toestand opgenomen in het ziekenhuis te Den Bosch. Zijn toestand was hopeloos. Bankdirecteur veroordeeld Tot 2000 boete Bij schriftelijk vonnis heeft de Haagsche kantonrechter, mr. Ferguson, den directeur van de Ned. Spaarbriefbank, N. G. M. G. die door middel van agenten z.g. spaarbrieven heeft verkocht, die trokken op de Staatslote rij, conform den eisch van het O. M. veroor deeld tot een boete van 2000 subs. 100 da gen hechtenis. Weerbericht. Overval op oude lieden Twee inbrekers hebben in hun woning het echtpaar V. nabij Tubbergen (O.) overvallen. De oude vrouw werd wakker toen de kerels het licht van een zaklantaarn op haar richt ten. Zij begon om hulp te roepen, hetgeen door haar 74-jarigen echtgenoot werd hoord. Deze kwam op het leven af en stond eensklaps voor de beide indringers. Hij raak te met hen slaags, met het gevolg, dat de onbekenden, temeer daar de vrouw om hulp bleef roepen, via de voordeur de vlucht men. Uit Moekden: In den nacht op Maandag hebben Chineesche bandieten op ile Kirin Aesjan een werkt,rein tot ont.spo. gebracht. Acht personen werden gedood, vele andere zwaar gewond. Uit Berlijn: Op last van den Pruisischen minister-president Goering zijn Zaterdag op nieuw 742 personen, die zich in Schutzhaft bevonden in vrijheid gesteld. De meesten waren vroeger loden van de S.P.D. en de K.P.D. Tegelijkertijd is het concentratiekamp Oranienburg opgeheven. Onder de vrijgelatenen bevindt zich de vroegere burgemeester van Maagdenburg, Reuter. DE BRAND VAN CAMP ANA Uit Bueons-Aires: De toestand te Campa- i is iets verbeterd, daar de brand in de petroleum-opslagplaatsen in hevigheid is verminderd. Vele bewoners zijn dan ook naar de stad teruggekeerd. Er bestaat geen gevaar meer, dat de brand de overige petroleum-reservoirs zal aantasten NEDERLANDER VERONGELUKT De Nederlandsche motorrenner G. J. van Dijk is hij de grasbaanwedstrijden te Pardu bice in Tsjecho Slowakije zoodanig gevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. ARBEIDERS TE WATER Te Lage Zwaluwe is vanmorgen van de in aanbouw zijnde brug over het Hol- landsch diep een 35 M. lange paal afgebro ken en in het water gevallen. Vijf arbeiders die daar aan het werk waren geraakten te water- Alle konden met behulp van red dingsboeien weer op het droge worden ge bracht. BRAND Zaterdagmiddag, ongeveer kwart vooi brak te Oosterbeek brand uit in de ga rage van den heer J. v. d. Berg, pal tegen over de Geref- Kerk. Dikke rookwolken sloegen uit. De brandweer was spoedig ter plaatse, zoodat het blusschingswerk meteen kon beginnen. Een vrachtauto en een ver- huis-auto konden geborgen worden, maar aanwezige geborgen inboedel werd een prooi der vlammen. De garage zelf brandde be trekkelijk gauw uit. zoodat het blussohen spoedig gedaan was. Gelukkig konden be lendende perceelen behouden blijven- Hedenmorgen 9 uur ontstond brand in keuken van de bovenwoning van de heer A. van Ieperen, garagehouder te Schoonho ven, waarschijnlijk door het gebruiken van benzine om kleeren schoon te maken. De bovenverdieping brandde geheel uit, de showroom kon nog tijdig worden ontruimd. Verzekering dekt de schade. Te Antwerpen is de 43-jarige Nederland sche schipper Terstra, machinist aan boord van het binnenschip Stad Amsterdam III, dat gemeerd lag in het Willemsdok aldaar overboord gevallen en verdronken. Land- en Tuinbouw. INVOER SIERGEWASSEN Extra toewijzingen op komst Het Corr. Bureau verneemt van het Crisis 1- en Uitvoerbureau dat, behalve de gewone toewijzing voor den invoed van siergewassen zeer spoedig weer extra toewijzingen zullen worden verstrekt, wanneer de verschillende verdragscontingenten dit toelaten. Deze extra toewijzingen zullen evenals de gewone toewij zingen, voor België geldig zijn tot 1 Febr. a.s, en voor alle andere landen, waarvoor zy even tueel worden verstrekt, tot 1 Januari 1935- Op het oogenblik valt er uiteraard nog niets van te zeggen of het Crisis In- en Uitvoerbureau na genoemde data wederom extra toewijzingen zal kunnen verleenen. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vardö 770.9. Laagste stand te Thorshavn 740.4. Stand vanmorgen halftwaalf 759.6. WEERVERWACHTINO Krachtige tot matige zuidelijke tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op regenbuien, later koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De veranderingen in de drukverdeeling voltrekken zich in een bijna bonte volgorde. Van de depressies welke Zaterdag over het vasteland waren gelegen, is die over Frank rijk met groote snelheid naar de Middelland- sche zee getrokken, terwijl, die over Duitsch- land, na zware storm en veel neerslag in. het Oostzeegebied te hebben veroorzaakt zich via Zuid-Noorwegen naar de Noonsohe zee heeft bewogen. Intusschen ontwikkelde zich de afigeloopen 24 uur een diepe en uitge breide depressie ever de oceaan en de Brit- sche eilanden. Tegelijkertijd vormde zich bo ven West-Duitsohland, Zwitserland en Oost- Frankrijk een hooge druk, dien tengevolge naim de luchtdruk .gradiënt flink toe, zoodat kraohige wind langs onze kust waait. Ook over Ierland en Schotland en Zuid-Noorwe gen waait bet hard. In het overige gebied heerschen meest matige winden. Over het algemeen is het warmer geworden, hoofd zakelijk omdat de krachtige wind een sterke nachtelijke afkoeling tegenging. Slechts over Engeland, waar in het Noorden de hooge druk nog stand houdt, veranderde de tempe ratuur weinig. Over de Britsche eilanden viel zware neerslag. Keishot bad 30, Croidon 22 mM. Verder melden Weenen 17, Dantzig 11 en Breslau 11 mM. Deze regen wordt veroorzaakt door een opvullende depressie over centraalrEuropa. Het weer ten onzent zal de eerst, komende 24 uur wel onder depressie-invloed staan. Vrij sterke wind en regenbuien zijn waar schijnlijk. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 9.20 uur aan de posten Hoek van Holland tot Nieuwersluis Weest op uw hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.4 C. 4 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.16 uur, zonsondergang 7.42 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.12 uur tot 's morgens 5-47 uu3 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Maastricht 40.36 40 38 Venlo Lobith 9.72 9.64 Nijmegen 7.43 7,41 2.09 2.30 Breisach K-hl Diedesheim Mannheim nge'n Caub Kms Cohlens Trier Keulen Kiihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 2.21 2.04 3.16 285 4.46 4.32 0.12 0.45 3.25 3.10 0.78 0.77 0 72 0.64 1.77 1.71 1 92 1.87 1.03 1.00 1.91 1.85 -0.17 0.02 1.41 1.33 0.08 0.22 -0.44 -0.53 0.82 0.73 0.82 0.68 St Andries Arnhem Vreeswijk lw 0.27 0,32 Westervoort 8.08 8,04 Deventer 188 1,90 Kampen -0.18 -0.12 Eysden 45.77 46.74 Grevenblcht 27.45 27.48 Venlo 10.78 10.81 Grave (sluis) 3.50 3,57 St Andries 0.34 G.20 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tfld) Dei fzjjl Terschelling Haningen Den IJ eider Umuiden Hoek v. Holl. il!: Scheveningen Rotterdan 7.30 20.22 4.46 17.34 5.30 18.20 3.05 16.05 12.15 23.54 12.49 0.38 13.11 HellevoetsL 11.59 Willemstad 0.11 12.27 Brouwers h. ll.li 23.12 Zierikzee H.-29 Wemeldinge 11.56 Vllssingen 10.19 22,58 Terneuzen 10.62 23,31 Hansweert ii.2i) BEZWAREN TEGEN INLEVERINGSPLICHT Voorloopig uitstel tot 15 October De Ned. Sierteelt Centrale deelt aan haar organisaties mede, dat aan hen, die zich be zwaard gevoelen over den hun dcor de Kwee kers-Centrale toegezonden aanslag en die mee nen niet verplicht, dan wel niet in staat te zijn om in te leveren, voorloopig tot uiterlijk 15 October a.s. uitstel van den inleveringsplicht wordt verleend. Alle ingediende en nog in te dienen bezwa- n zullen zoo spoedig mogelijk worden onder zocht. Wanneer het onderzoek beëindigd is, zal hiervan ten spoedigste aan belanghebbenden mededeeling worden gedaan, Echter wordt er met nadruk op gewezen, dat tot 15 November e.k. de gelegenheid tot inlevering zal zijn open gesteld. De Ned. Sierteelt-Centrale zal regel matig in de vakbladen bekend maken, op wel ke dagen en plaatsen gelegenheid tot inleve ring^ zal bestaan. Voorts zal deze nog per cir culaire worden bericht. Uit Oost-lndie de aardewerkcontingenteering IN INDIE. BUITENZORG, 1 Sept. (Aneta). Een re- geeringsverordening is vastgesteld tot tijde lijke buiten werking stelling van de crisis- invoerverordening voor aardewerk. Schaakrubriek. HET TOURNOOI TE LENINGRAD De eindstand luidt: Botvvinnik 7%, Rjoe« ram en Rumnnowski 7, Rabinowitsj 6%. a w ,Uwe 51/2' J°edowitsj en Kmoch 5. L^Ussite>a 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2