Jliruiur £rütsdjr (ümirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken N.V. HOUTHANDEL V.H j, VAN SCHIJNDEUR abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksciie zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar NO. 2563 Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang abbertentiepripen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenliën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekendƒ0.10 OOK EEN ZIJDE VAN HET GROOTE PROBLEEM In de werkloosheid in ons land valt nog steeds geen vermindering te be speuren. Thans, aan het eind van de achtste maand van het jaar, schijnt het cijfer weer snel te zullen stijgen. Dat hier eigenlijk het groote probleem schuilt, wordt wel algemeen ingezien, doch dit wil nog niet zeggen, dat de oplossing tegelijk valt aan te wijzen. Toen vóór anderhalf jaar de Kamer verkiezingen werden voorbereid, stond het vraagstuk der werkloosheid even goed als nu in het midden der bespre kingen. Eén der vier punten van het korte en krachtige program, waarmede de anti-revolutionaire partij in zee ging, was eraan gewijd. Inmiddels zijn de internationale moeilijkheden op het gebied van het economisch leven éér vergroot, dan ver kleind. Deze drukken niet het minst op ons volk, vanouds de schakel tusschen de groote volkeren. Ontegenzeggelijk is dit een teleurstellende ondervinding. Via een Werkfonds zal nu beproefd worden, eenige verbetering aan te bren gen, doch niemand verwacht daar bovenmatig veel van. Van regeerings- zjjde is dit ronduit medegedeeld. En de trage gang van zaken bij de uitvoering van eventueele werken uit dit Fonds be vestigt ten overvloede deze verklaring. Wij gaan daar thans niet dieper op in. Ditmaal willen wij slechts nog eens de aandacht vestigen op de ethische zijde van het. probleem. Dit kan nooit te vaak geschieden, want de gevolgen van de voortdurende groote werkloos heid vreten onbarmhartig voort in het volksleven. Zij tasten allerlei groote volksgoederen aan, en beperken zich niet alleen tot stoffelijke dingen. Zelfs Kerk, Zending, Barmhartigheidswezen, welke tot dusver, Gode zij dank, merk waardig den druk weerstonden, voelen als het ware de nadering van meerdere of mindere inzinking. Ieder ziet dit zoo, wanneer hij acht geeft, om maar iets te noemen, op het groot aantal voor predikant afgestudeerden; op de groote zorgen der beheerders van de zendings- fondsen; op de ingrijpende bezuinigin gen, welke plaats hebben in de groote rij onzer gestichten; op de zware zor gen onzer diaconieën. Maar er is meer. Als de werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat aannemen, wordt het gevaar voor een ordelijke samenleving der burgers grooter. Buitengewoon gevaarlijk is. wanneer een groote bevolkingsgroep op weg is te vervallen tot pauperisme. De onlusten van vóór een paar maanden hebben dat bewezen. Natuurlijk heeft de Overheid te zorgen voor volkomen handhaving van het gezag, maar daar mede alleen is zij er niet af, en ook wij niet. Dat weten wij allen wel in ons land, maar de vraag mag gesteld, of alles op alles gesteld wordt, om ons volk gezamenlijk het lot dezer tijden te doen dragen. Ook mogelijk hygiënisch gevaar moet onderkend worden. Bij langdurige werkloosheid in dezelfde kringen moe ten de gevolgen van ondervoeding niet onderschat worden. Dat medici begin nen hier een onderzoek naar in te stel len, is goed. Met een economischen maatstaf alleen kan alles niet gemeten worden. Wij gelooven, dat de diepte van het werkloosheidsprobleem lang niet door ieder gepeild wordt. Dat algemeen be lang voor persoonlijk belang gaat, is een gemakkelijk uit te spreken leuze, maar de practijk vloekt er maar al te vaak mee. Er komen van die schrijnen de contrasten voor, welke in den grond der zaak ook een aanval zijn op de ethische rechtsorde, en zeker op de goede maatschappelijke orde. O neen, wij willen niet alle gepaste ontspanning en vermaak uitbannen, maar wanneer honderdduizenden der bevolking in die pen nood leven, moet de goede maat in het oog worden gehouden. Schrijnend doet het aan, wanneer men leest, hoe in Zandvoort de „her geboorte van het Casino" gevierd werd vóór eenige weken. Enkele zinnen uit het verslag in één der bladen onder den titel „Een nacht in Filmland, Bruisend leven tot vijf uur in den ochtend" laten wij volgen. Een nacht in filmland binnen 3e grauwe muren van een met kunst en vliegwerk toch geopend Casino in de Nederlandschc badplaats Zandvoort in een verregend en verwaaid seizoen. Tuschinski verstond het; de Straperlo- zaal was uitverkocht; aan den grau wen boulevard stond een herboren Ca sino en binnen bruiste een cocktail van leven en pleizier. Een kermis van kleuren. Een meesleepende muziek stroomde Van het podium in de zaal, een wonder lijk versierde zaal, met 'n even zeer on- werkelijken inhoud. Langs de tafels wandelden een dozijn Harold Lloyds met stroohoed en zwartgeranden bril onverstoorbaar strakke gezichten. Zij be-. dienden ons met groote gelatenheid zelfs voor de twee kwajongens van een Anny Ondra's kon geen lachje overschie ten en Betty Boop trok een pruillip, dat Harold niet eens glimlachte om haar allerschattigst hemelsblauw broekje. Zij begrepen niets van deze wereld van ver maak, al die Harolds. Zoo gaat het voort, tot het slot: Zoo gingen wij den nacht in met het enerveerende killi killi killi tannn tam van den Turkschen haremwachter of wat was hij eigenlijk en wij lach ten tegen Lilian en fluisterden met Mariene en dansten met Betty Boop Tot vijf uur in den morgen. Wanneer wy dan hiernaast de vaak sobere klachten leggen, welke ons dage lijks bereiken uit de gezinnen van brave werkloozen, waar het aan zoo veel ontbreekt, dan zeggen wy ronduit, dat er aan een gezamenlijk dragen van het leed nog heel veel ontbreekt. Op dit soort contrasten moet wel degelyk zoo nu en dan de aandacht gevestigd worden, want zij schreien thans ten hemel. Niet ieder behoeft persoonlijk kennis te nemen van de nooden der fel-geslagenen. Het biedt ook niet de aangenaamste zijde van het leven, ofschoon het nuttig kan zijn. Wat ons betreft, wij zijn dankbaar, dat zoo vaak het hart tegenover ons in brieven wordt uitgestort. Dit kan een dagbladschrijver behoeden voor econo mische eenzijdigheid. Het treft ons, dat het roepen om Christelijk-sociale beginselen veel meer plaats heeft in een tijd van rustige welvaart, dan wanneer de noo den zich zoo vermenigvuldigen. Komt dat, omdat elk mensch geneigd is zijn eigen vluchtheuvel te zoeken, wanneer het gevaar dreigt? En toch luidt het tweede groote gebod, onze naasten liet te hebben, als onszelven. Het komt ons voor, dat de tijd, waarin wij leven, méér dan aanleiding geeft daar vaker dan gewoonlijk aan te herinneren. God doe de Christenen van dit land getrouw zijn in deze moeitevolle dagen. Er zal sterk op ons worden gezien. En vergeten wij nooit, dat de eere van onzen Hemelschen Koning ermede ge moeid is. EERBIED VOOR HET HEILIGE Wij spraken voor enkele dagen onze afkeuring uit over een verhaaltje in de sociaal-democratische pers, wijl wij hierin zagen gebrek aan eerbied voor het heilige. De wijze, waarop zoogenaamd een gesprek met het Opperwezen werd gevoerd, deed ons pijn. li e t Volk heeft daarna het opnemen verdedigd, omdat het schetsje een sociaal- ethische strekking zou hebben. Alsof dan alles geoorloofd zou zijn! Echter, dit zou ons niet genoopt hebben tót een wederwoord. Thans wordt het blad door een lezer eraan herinnerd, hoe vóór enkele maanden in de katholieke T ij d een groffe Hitler-mop heeft gestaan, waarin minstens op even erge wijze met het heilige zou zijn gespot, althans naar onze op vatting. Doch hier zouden wij niets van durven zeggen. Zulke verwijten komen alleen op de proppen, als men er een socialistisch orgaan een loer mee kan draaien", vertelt Het Volk thans aan zijn lezers op de bekende lieflijke manier. De socialistische redactie heeft het in elk opzicht mis. De wijze, waarop men in katholieken kring soms met het heilige kan omgaan, doet ons ook pijn. De vrijmoedig heid gaat ons dikwijls veel te ver. En wij zouden wat gaarne zien, dat de geestelijk heid met haar groote invloed dit wilde vóórkomen, om het heilige zelf. Het verbaast ons, dat het niet méér geschiedt. De T ij d kan nu eens zien. hoe haar luch tig omgaan met heilige zaken het Christen dom schade berokkent. Echter is er toch groot onderscheid. Bij de roomsch-katholieken heeft men hier met DE VERJAARDAG VAN H.M. DE KONINGIN Een getemperde 31 Augustus Hoewel de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, in verband met den dubbelen rouw van ons Vorstenhuis, niet was zooals andere jaren, en er vooral in do kerkdiensten een toon van dieperen ernst doorklonk, heeft in de dorpen en steden van ons vaderland toch overal de driekleur gis ter gewapperd, werd er vuurwerk ontstoken, en hebben oud en jong zich verheugd op dezen echt nationalen gedenkdag. Te Amsterdam Zooals gewoonlijk werd in de hoofdstad des lands ingezet met een carillonbespeiing op den Dam, en muziek vanaf het platform van de Nieuwe Kerk. In den loop van den morgen vormden zich in verschillende buurten optochten van kin deren, die naar de feestterreinen optrokken. Een groot deel van deze optochten "ing naar het IJsclubterrein, terwijl andere optochten zich verzamelden op de terreinen in Wa tergraafsmeer, Buiksloot, Durgerdam en Ransdorp. In de middaguren werden op deze terreinen spelen gehouden met de kin deren. 's Middags werd het carillon van den Westertoren bespeeld door den heer J. Vin cent. 's Avonds werden in enkele kerkgebou wen concerten uitgevoerd van gewijde mu ziek. Te ongeveer 5 uur had op Schiphol een burgerwacht-parade plaats, waarbij aanwe zig waren bufgerwacht-secfies uit Haarlem, Hillegom, Nijmegen, Roermond, Tiel, Velzen Voorburg, Wageningen en Amsterdam. Per boot of bus arriveerden de verschil lende afdeelingen op het parkeer terrein, gelegen voor het stationsgebouw der K.L.M. Nadat de troepen zich hier in verband had den opgesteld, werd naar het paradeveld gemarcheerd, waartoe was aangewezen het beton emplacement voor het gebouw van de Aeroclub en naast de groote hangar. Toen de troepen in carré warren opgesteld stelde de vaandehvacht zich met ontplooide vaandels op voor het front van de troepen. Als parade-commandant trad op Kolonel A. Geertsema Beckering. Na inspectie door Ko- onel Boerée, inspecteur der burgerwachten, werd gedefileerd. Na afloop werd terugge- marchcerd naar het terrein van opstelling waarna een maaltijd werd gehouden in een der hangars. Te Rotterdam Wi* kan een menschcnmenigte schatten, die zich heeft verspreid over een stad ai> Rotterdam? Lag het aan onze verbeelding of was het werkelijkheid, dat het gister in de middag uren wellicht nog drukker was in de stad dan ooit te voren? In elk geval was het in de binnenstad zoo opgepropt vol, dat men slechts voetje voor voetje vooruit kon komen. Ook de ver keersmiddelen: tram en auto moesten het veelal opgeven en een rit van Oost naar Wast vroeg tusschen vier en zes zoo onge veer vijf kwartier! Wat was de oorzaak van deze overstroo- mende menschenmenigte? Heeft de x-egen in de morgenuren velen binnen gehouden, die nu hun kans waarnamen om eens wat „de stad in te gaan"? Zeker is, dat daar, dank zij de overal reeds aangebrachte V.V.V.-week versierin gen in de winkelstraten heel wat meer te beleven was dan in vorige jaren. De afwisseling tusschen het groen-wit der stadskleuren en het oranje en rood-wit- blauw der spontaan uitgestoken vlaggen vox-mde een pi-achtig en rijk effect. Lagen vroeger de buurtstraten, die deel namen aaix den wedstiijd in het straatver- siei'en wel eens wat mal-veiTaten tusschen het grauw der omringende buurt, thans was er harmonie en algemeene feestjubel. De winkelstraten hebben dubbel geprofi teerd. want wat de winkeliers ten koste hadden gelegd aan de V.V.V.-versiering werd reeds op dezen Koninginnedag be loond door een overmatig drukke belang stelling. Men kon in alle versierde winkelstraten wel over de hoofden loopen. Druk was het in het Noorden, druk in het Westen en het Zuiden, maar boven al les druk was het in het Centrum. Tegen twee uur stonden overal reeds duizenden afglijdingen te doen, in ons oog zeer afkeu renswaardig. Wanneer de sociaal-democrati sche pers aldus het heilige een enkele maal in haar klassenstrijdbetoog inlascht, heeft men hier het bewijs van haar anti-religieus streven. Dat is het groote yerschiL opgesteld in afwachting van het bloemen corso, het jaarlijkeche hoogtepunt van de middag-feestviering. De opstelling vond weer plaats op de Ael- brechtskade, die zich daar uitstekend voor leent en de heeren Vuyk en Baksteen had den er den wind onder om te zorgen, dat de optocht op tijd zou vertrekken. In dat voornemen is men uitstekend geslaagd, want precies half drie zette de kop van den stoet zich in beweging. De bewondering der tienduizenden voor de langzaam voorbij schuivende bloemen- schat was welverdiend, want zelden zagen we een zoo fijnzinnig verzorgd corso te Rotterdam. Men kon feitelijk geen enkele wagen aan wijzen, die nu zóó beneden de maat bleef, dat dit opviel en zeer talrijk waren de auto's die uitblonken, vooral in de klasse der particuliere deelnemers. Men had ditmaal geen fietsers, carriers en motorrijwielen laten meedoen en dit is aan den rustigen en beschaafden indruk van het geheel ten goede gekomen, hoewel de levendigheid en de variatie van den stoet er wel door heeft ingeboet Een opmerkelijk verschijnsel was voorts dit jaar het ontbreken van enkele zeer bij zonder groote wagens, zooals die vroeger meestal door de twee bierbrouwerijen en v. d. Meer en Schoep werden meegezonden. Men meende vroeger wel eens, dat zonder deze „knal-nummers" het bloemencorso zou moeten mislukkenwelnu, dat is geluk kig niet bewaarheid, want ditmaal kregen de inzenders van fijn versierde auto's een veel beter kans en in zijn geheel was de optocht toch zeer goed te noemen. Wat na tuurlijk alles niet zeggen wil, dat men nu voortaan de heel groote firma's maar zou moeten uitsluiten. Ook nu hebben weer de tienduizenden er van genoten. Het was al vrij laat toen de stoet na heel de etad te hebben doorkruis in de Parklaan' aankwam. In de Residentie Van den Haagschen toren, de Rijks- en andere officieele gebouwen en van ontel baar vele particuliei-e huizen wapperde de Nederlandsche driekleur; gevlagd werd voorts aan de gezantschapsgebouwen, de trams waren gepavoiseerd en autobussen prijkten met vlaggetjes. De burgerij deed verder in allerlei variaties blijken van haar nationale gezindheid en liefde voor ons Oranjehuis. Reeds vroeg in den ochtend begaven dui zenden zich op weg naar de binnenstad; voor de departementen en diverse officieele en particuliere instellingen en voor de scho ten was het heden een vrije dag. Om tien uur werd in de Groote Kerk een dankstond gehouden, waarbij Ds. Westen- burg voorganger was. Tc half elf ving op het Malieveld de pa rade aan, waaraan werd deelgenomen door de regimenten Grenadiers en Jagers, het He regiment Huzaren, het 2e reg. Veld artillerie, en de Militaire muziekkorpsen, onder algemeen commando van den kolonel J. H. Fruvt van Hertog, Commandant der Rrigade Grenadiers en Jagers, terwijl de troepen werden geïnspecteerd door den lui tenant-generaal Jhr. W. Röell, gouverneur der Koninklijke Residentie. De belangstel ling was geweldig. Van 12 tot 1 uur bespeelde de heer Joh. de Zwaan Jr. het carillon van de Groote Kerk, waardoor de nationale liederen in ruimen kring werden ten gehoore gebracht. Ten Paleize erden de felicitatie-registers wederom di'uk geteekend door autoi'iteiten en door belangstellenden uit alle kringen van de burgerij. Omtrent de parade kunnen we het vol gende melden: Op het voor autoriteiten geresei*veerde ge deelte van het terrein waren de burgemees ter, mr. S. J. R. de Monchy, de chef van den mai-inestaf, vice-admiraal De Graaff, eenige opperofficiei-en en de militaire at tache's van enkele buitenlandsche gezant schappen aanwezig. Terzijde waren de de putaties van vereenigingen van oud-gedien- den e. d. met hun vaandels opgesteld, ter wijl voorts de niet-ingedeelde officieren daar standplaats hadden genomen. Te half elf betrad de inspecteerende opperofficier, luitenant-generaal jhr. W. Röell het terrein om een rit te maken langs fle onder commando van kolonel H. Fruyt van Hertog, commandant der le Infantei-ie- brigade (Grenadiers en Jagers) opgestelde troepen, t. w. de Grenadiers en Jagers, elk geformeerd tot een bataljon, bestaande elk uit een vaandelwacht, twee tii-ailleur- en een mitrailleur compagnie(n); voorts het He regiment Huzaren, bestaande uit stan- daardgroep en twee eskadrons, en het 2e reg. vcld-artillerie met drie battei-ijen. De Generaal richtte zich bij het voorbij gaan langs de deputaties van oud-gedien- den met een bijzonder woord tot hen om hen te danken voor hun tegenwoordigheid. De infanterietroepen marcheerden daar op over het Malieveld, en vei-volgens reden de cavalerie en de artillerie voorbij. Dp laatste maakte een schitterenden galop met de vuurmonden. Ten slotte volgde de be kende charge van de cavalei'ie, waarop de muziek het Wilhelmus deed weei'klinken Te Groningen Te Groningen hebben 's middags 3500 schoolkinderen op de Gi'oote Markt een zang aubade gegeven, onder leiding van den heer R. W. Kuiper. Deze uitvoering is dooi de N.C.R.V. uitgezonden. Te voren maakten de kinderen echter in groepen een wandeling door de stad, waar bij zij een bezoek brachten aan de drie gioo- te ziekenhuizen, waar zij verschillende lie deren zongen en den zieken een blije afwis seling bezoi-gden. Te Haarlem In Haarlem is officieele feestviering ach terwege gebleven. De buurtvereenigingen hebben zich bij de versiei-ing der straten enz. zeer verdienstelijk gemaakt. Op sommi ge plaatsen heeft men den dag met het af steken van vuurwerk besloten. Te Utrecht Nadat een kwartier de zware Domklokken hadden geluid, heeft de stadsbeiaardier J. A. H. van Wagenaar een carillonbespeling gegeven die door zeer velen in den Klooster hof werd aangehoord. Des avonds bood het Domplein,een im- posanten aanblik. Duizenden hadden zich hier opgesteld en hebben genoten van een koor van 1200 zangers en zangeressen, dat onder leiding van den heer Th. P. G. Jansen en begeleid door de Utr. Chr. muziekveree- niging „De Bazuin" een 15-tal liederen ten gehoore bracht. Na afloop van deze zangdemonstratie trok de menigte weer naar de singels, welke met een 3400-tal fakkels fantastisch waren ver licht. Om half negen nam de gondelvaart een aanvang, een zestigtal versierde en verlichte booten voer rustig door de singels, terwijl eenige muziekcorpsen de feeststemming nog verhoogden. Koninginnedag te Batavia „Indië geslagen, niet verslagen" De rede van den Gouverneur-Generaal BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) Bij het Open baar Gehoor ten paleize te Batavia, ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, heeft de voorzitter van den Volks raad, Mr. H. J. Spit. namens de Indische burgerij een rede gehouden, waarin hij de beproex ingen schetste, welke het Voreten- huis door dubbele rouw heeft geleden. Hij bracht ook den Septembernamiddag 1933 in herinnering toen H.M. de Koningin haar -zegetocht door 's lands hoofdstad maakte. Spr. bood namens de ingezetenen zijn eerbiedige en innige gelukwenschen aan. In zijn antwoord heeft de gouverneur- generaal eveneens herinnerd aan 't leed, dat de Koningin getroffen heeft en dat een scha duw werpt op den dag van heden, welke daaiom geen plaats biedt voor luidruchtige feestelijkheden maar toch toelaat, ja be hoefte doet gevoelen tot samenkomen en tezamen getuigen hoezeer wij in lief en leed met onze Vorstin één zijn. De landvoogd stelde de Koningin voorbeeld, om ondanks ondervonden leed sterk te zijn. Zij, die van buitenaf komen, komen onder den indruk van de ernstige gevolgen voor Indië van de wereldcrisis maar tevens van de voortdurende geest- kracht, zooals „onze diep-betreurde Wel- lenstein" bezat. Spr. herinnerde aan de of fers, die velen hebben moeten brengen maar tevens aan wat daardoor bereikt is. Ons eco nomisch verweer is thans georganiseerd en wint geleidelijk in kracht en beteekenis, er geen reden voor ongerustheid in verband met voedselschaarschte, van de veel omstre den rubber-restrictie verloopt de moeilijke beginperiode op zeer bevredigende wijze, voor het eerst sinds ettelijke jaren gaan de landsmiddelen thans niet meer achteruit. De gouverneur-generaal wees ten slotte op het groote voorrecht dei Indische burgers en eindigde aldus: „Wij hebben onze Koningin en in Haar weten wij ons één; die eenheid staat borg dat, met Haar voorbeeld voor oogen onder Haar bezielende leiding, onze gemeen schap de kracht zal hebben, zich staande te houden en verder te ontwikkelen. Geve God dat het zoo zij". J. H. A. SCHAPER t Gisteravond plotseling overleden Gisteravond is ten zijnen huize te Voorburg in den ouderdom van 66 jaar plotseling aan hartspan ning overleden het Sociaal-demo cratische Tweede Kamerlid, de heer J. H. A. S c h a p e r. De heer Scha per was juist te ruggekeerd van zijn vacantie, welke hij in omgeving Renkum had doorgebracht De heer Schar per heeft sedert 1899 zitting i Tweede Kamer gehad. Hij hoorde tot veteranen in zijn fractie, bij herhaling werd hij tot tweede voorzitter der Kamer gekozen en als zoo danig presideerde hij vooral vaak avond vergaderingen. Reeds voordat hij Kamerlid werd was hij lid van de Groningsche raad en van Provinciale Staten van Groningen. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van 19261932 heeft hij deel uitgemaakt van het college van Gedeputeerde Staten dier provincies. Ook heeft de heer Schaper, toen hij des tijds woonachtig was te Rijswijk, geduren de eenige jaren zitting gehad in de gemeeu teraad van deze woonplaats. De begrafenis, zal plaats hebben as Woensdag te Groningen. De opvolger in de Tweede Kamer De heer Schaper zal in de Tweede Kamer worden opgevolgd door het vroegere Twee de Kamerlid mevr De Vries—Bruins, thans lid van de gemeenteraad te s-Gravenhage. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad BIz. 1 De viering van Koninginnedag. Het tweede-kam er lid J. H. A. Schaper plotseling overleden. BIz. 2 Weer een wreedc treinaanslag in Mandsjoerije. Sovjet-ambtenaren van den Oost-Chin^ezen spoot' weg opnieuw beschuldigd. Scheepsramp op de Yaloc-rivier; minstens 91 personen zouden verdronken zijn. Het vraagstuk van de toetreding van Sovjet* Rusland tot den Volkenbond. Arbitrage tusschen Bolivia en Paraguay? Luchtmanoeuvres <e Parijs toonen aan, dat de Fransche hoofdstad vrijwel niet te verdedigen is. Bulgarije neemt krachtige maatregelen ter be* scherming van den staat en tegen benden die andere staten bestoken. In het Zuiden der Ver. Staten dreigt een ernstige ontwikkeling van de textielstaking, die heden Te Jogja is een vergadering gehouden van zen- dingsarbeiders der Geref. Kerken van Midden- Java ten Zuiden. Tusschen de Nederlandsche en Duitsche Regee ringen is een transferovereenkomst tot stand ge komen. Duitschland zal rente betalen op basis van 4)2 pet. Huren, pachten en andere vorderingen zullen volledig worden voldaan. ZELF musiceeren geeft het hoogste genot! Apeldoorns nieuwe burgemeester De installatie-vergadering In een bijzondere raadsvergadering heeft de loco-'bui'gemeester van Apeldoorn, de heer Quarles van U f f 0 r d als burgemeester geïnstalleerd. Spr. wees er daarbij op, dat deze benoeming door heel de gemeente met ingenomenheid was begroet. Spr. wilde dan ook, namens de burgerij, uiting geven: aan het hartelijk vertrouwen, waarmede enen hem tegemoet treedt- Tevens wees 6pr. er op, dat ondanks de politieke tegen stellingen der leden van den Raad deze •steeds vriendschappelijk met elkaar om gaan, zoodat het reglement van orde geen •bijzondere bepaling hoeft te bevatten. Na den wensöh dat de nieuwe titularis zijn taak met opgewektheid zou aanvaarden ver eocht hij dezen de voorzitterszetel in te inemen. De heer Be timer (a.r.) sprak daarna als nestor van den Raad namens zijn mede leden den Voorzitter toe. Hij drukte den wenech uit, dat hij leiding zou geven boven partij verschil, terwijl hij uitdrukking gaf •aan zijn blijdschap, dat in deze crisistijd niet iemand was benoemd van een kleine plaats Want burgemeester van Apeldoorn ■vereischt verschillende kwaliteiten en een man van standing. Met den wensch dat hij nog lange jaren den voorzitterszetel zpu innemen en onder Gods zegen werkzaani zou zijn tot heil der •gemeente en met de verzekering, dat Apel •dorns burgerij in al zijn schakeeringen H. M. de Koningin dankbaar is voor deze benoeming, eindigde de heer Beumer. De nieuwe burgemeester heeft deze toe spraken beantwoord. Ofschocsj het ambt 'van burgemeester sinds Spr.'s jongelings jaren sterk is gewijzigd en er voel is ver anderd op het gebied van het gemeentelijk leven, het ambt is gebleven een nobile of ficium- Hij zoekt bij God alleen de kracht voor zijn moeilijk werk, en daarom dui-ft hij' toet vertrouwen zijn taak aanvaarden. Na opheffing der raadsvergadering had er oen druk bezochte officieele receptie plaats. Hoewel er geen eigenlijke plechtig heden plaats hadden, werd er na de receptie een omgang met muziek door de gemeente gemaakt en was er muziek op 't Marktplein. De volgende week zullen de schoolkinde ren den nieuwen burgemeester een aubade 'brengen. De toestand der ontginningen De Minister laat rapport uitbrengen n JJnister van Sociale Zaken heeft aan Ir. M e s u. lid van de directie der Wieringer- meer verzocht hem op korten termijn rapport uit te brengen over den toestand der semi-officieele entg nningsmaatschappijen, opdat de Minister, aan de hand van dit rapport, zijn standpunt ten aan zien van den voortgang van de werkzaamheden bij de ontginnings-maatschappijen kan bepalen. De heer ir. Mesu zal begin September zijn werkzaamheden aanvangen: de minister van water staat^ heeft zijn daartoe noodige medewerking ver- HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAÏERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1