WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND EEN STAD IN BRAND Campana bij Buenos Aires door een ramp getroffen POOR EXPLOISIE VAN BENZINETANKS Uit Campana (Argentinië): In de reusachtige petroleum tanks van de Nationale Olieraffinaderij-maatschappij heeft gister een ontzettende exploLsie plaats ge had, tengevolge waarvan een aantal perso nen het leven hebben verloren. Tientallen personen worden op het oogenbhk nog ver- Door de geweldige kracht der exploisle werden tal van huizen Campana vernield. De omvang der catastrofe is op het oogen blik nog niet te overzien. Onmiddellijk na de ontploffing brak in de tanks welke 150 millioeo L. benzine bevatten, brand uit welke spoedig naar de in de onmiddellijke nabijheid gelegen huizen oversloeg. Een ontzettende paniek maakte zich van de bevolking meester, daar het aan vijftien honderd brandweermannen, politiemannen, en vrgwillige manschappen ondanks onver moeide pogingen niet gelukte den brand meester te worden. De vlammen grijpen steeds verder om zich heen en dreigen de geheeie stad in de asch te leggen. D« stad Campana is ongeveer acht kilometer ten Noorden van Buenos Aires gelegen aan mondingen van de Paranan. De exploisie had plaats even over tweeën in den Bfgeloopen nacht. De tot dertig meter hooge vlam men kleurden den hemel purperrood eo veroorzaak ten onder de bevolking grooten schrik. Vrouwen en kinderen renden in nachtgewaad de straat op en namen Ijlings de vlucht voor den zich snel uitbreidenden brand. Door reddingsmanschappen werden In allerijl honderden houten huizen afgebroken om een over slaan van het vuur op het centrum der stad te ver hinderen. Het blusschkigs- en reddingswerk wordt zeer be moeilijkt, doordat het telefoon- en telegraafkantoor een der eerste gebouwen was, dat een prooi der vlammen werd. Hierdoor werden alle verbindin gen verbroken en de stad van de buitenwereld af gesloten. Toen het bericht van de exploisie en van de brandcatastrofe te Buenos Aires binnenkwam, wer den vandaar de modernste brandspuiten in allerijl naar Campana gedirigeerd. Uit het feit, dat de spoorwegrails gesmolten zijn. blijkt wel dat de brand een ontzettenden omvang heeft aangenomen. Over de oorzaak van de exploisie in de tanks !s nog niets naders bekend. Men neemt echter aan, dat het rookverbod door arbeiders overtreden is. 'De materieele schade wordt op vijftig millioen dollar geschat. Uit Buenos Aires: De tengevolge van de exploi sie in de benzinetanks te Campana uitgebroken brand heeft het station van laatstgenoemde stad Vernield. De brandweer van Buenos Aires heeft fcich per extra-trein naar de plaats des onheils te- Het staat vast. dat in ieder geval een persoon Dm het leven is gekomen en dat vijftig personen rijn gewond. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers grooter zal zijn. Veertien dooden Nader wordt gemeld, dat tot dusver de dood van 14 personen vast stood en dat er 50 gewonden zijn. De brand moet ontstaan zijn doordat een der Sverklieden een sigaret achteloos had weggegooid. De halve stad reeds in puin. De paniek na de ontploffingen, BUENOS AIRES, 29 Aug. Nader kan wor den gemeld dat vrijwel de halve stad Cam» pana reeds in puin ligt. Bij de eerste ont ploffing. die zóó ontzaglijk was, dat wijd in de omtrek de grond schudde alsof een zware aardbeving ontstond, zijn op zijn minst 2 arbeiders gedood en tientallen anderen ernstig gewond. Men schatte dat 50 000.000 galloos olie in lichterlaaie ston den. De ontploffing ontstond kort na mid dernacht en verwoestte onmiddellijk de licht voorziening van de stad, waarop onder de bevolking een paniek ontstond, die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ont ploffing deed de wanhoop en den angst van de uit hun huizen gevluchten, die zinneloos her en der renden, stijgen. Intusschen zijn honderden vrijwilligers waaronder vele cow boys uit de omliggende streek, naar het terrein van den brand gesneld, waar zij met iovenmenschelijke inspanning en grooten persoonlijken moed erin slaagden nog tal van mannen en vrouwen te redden. Speciale treinen met in allerijl bijeengeroepen brand- ■weerafdeelingen, aangevuld door vrijwilli gers. zijn naar het terrein gesneld, teneinde zooveel mogelijk het vuur tot stand te bren gen. De toestand blijft echter voonloopig nog buitengewoon critiek en verschillende olie tanks loopen nog gevaar door het vuur te worden aangetast en te ontploffen. Vorstelijke verloving Uit Londen: Het Engelsche Hof maakt de verloving bekend van Prins George, den Vierden zoon van het Britsche Koningspaar, tnet Prinses Marina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de Engelsche Marine, is 20 Dec. 1902 geboren. Prinses Marina is de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland en geboren op 30 November 1906. DE LANDEN VAN HET GOUDBLOK Commissie voor economische toenadering GENEVE, 29 Augustua De commissie voor economische toenadering van de lan den van het goudblok, die zooals bekend in Februari te Lausanne in het leven werd ge roepen door vertegenwoordigers van de Belgisch-Luxemburgsche Kamer van Koop handel in Zwitserland, de Fransche Kamer .van Koophandel in Zwitserland te Genève, de Fransche Kamer van Koophandel te Lau sanne, de Italiaansche Kamer van Koop handel voor Zwitserland te Zurich en de Nederlandeche Kamer van Koophandel te Genève, begint thans, nadat de voorberei dende werkzaamheden zijn geëindigd, aan de practische uitvoering van haar doel. In verband hiermede zullen binnenkort bespre kingen plaats hebben tusschen de vertegen woordigende lichamen van industrie en handel der belanghebbende landen. Generaal Johnson overwon Uit Washington: Van welingelichte zijde wordt medegedeeld- dat de jongste bespreking op het Witte Huis tusschen Pres- dent Roosevelt, den leider van het bureau voor de uitvoering van de National Recovi ry Act Generaal Johnson de Staatssecreta- resse van Arbeid Miss Peeking en den on derstaatssecretaris Richberg een zeer heftig karakter heeft gehad. Johnson verzette zich tegen het plan, dat Richberg Roosevelt had voorgesteld en klaarblijkelijk met liet resul taat- dat de President ervoor gewonnen werd. Toen Johnson echter niet tot toegev bereid bleek, stelde President Roosevelt voor, dat Johnson een langdurig veyrlof zou nemen en in dien tijd een economische studiereis door Europa maken- Verontwaar digd wees Johnson dit echter af en ver klaarde- in dit geval schriftelijk zijn offici eel ontslag als leider van de NRA te zullen indienen- Hiervan wilde President Rqckc- velt echter niets weten- en tenslotte gaf hij toe aan de wenschen van Johnson, die vol gens sommige ingewijden daardoor geheel de leiding der economische optouw-politiek in temden zou hebben gekregen met groo- tere volmaohten dan tot nog toe. Gisteren werd nog bekend, dat Johnsons salaris van 6 op 15000 dollars is gebracht. Roosevelt heeft deze beslissing genomen, teneinde Johnson een salaris te geven dat mceer in overeenstemming is met de waarde van de diensten- welke hij presteert en in verband met de groote uitgaven die hij uit hoofde van zijn functie gedwongen is te maken- Dreigende staking in Amerika's textielindustrie WASHINGTON, 29 August os. Het wordt thans, nu 4000 leiders van da katoen-Industrie botweg hebben ge weigerd gevolg te geven aan den wensch van Roosevelt inzake de ver mindering van werktijd der arbeiders, vrijwel uitgesloten geacht, dat nog tijdig een oplossing tot stand zal komen van de reeds lang bestaande moeilijkheden In de textiel-industrle. De fabrieken te Alabama worden reeds tot ware vestingen ingericht en versterkt met machinegeweren, gas- geschat en dergelijke. De Russisch-Japansche spanning Handsjoekwo weigert de Sovjet Russische spoorwegemployé's vrij te laten Uit Reval: Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de Sovjet-Russische directeur van den Oost-Chineesche spoorweg, Roedi, den Mandsjoerijschen autoriteiten verzocht Sovjet-Russische employé's van den spoorweg op vrije voeten te stellen. Het voorstel is door de Mandsjoerijsche over heid \an de hand gewezen. Uit Chabarowsk wordt gemeld, dat se dert 13 Augustus 54 ambtenaren van den Oost-Chineeschen spoorweg van Russische nationaliteit gearresteerd zijn. Terwjjl in den eersten tijd de arrestaties verricht wer den door Mandsjoerijsche politie en Wit- Gardisten worden thans do arrestaties openlijk door Japansche gendarmerie ver richt Te Chabarowsk zijn berichten ontvan gen omtrent slechte behandeling en wreedo martelingen van de gearresteerden. Uit Charbin wordt gemeld, dat de dag bladen hun anti-Russische campagne voort zetten en nieuwe arrestaties eischen, vooral van leidende functionnarissen van den spoorweg. Voortdurend worden gegevens gepubliceerd omtrent samenzweringen en bloedige represailles, die door de Sovjet-Rus sische burgers zouden worden voorbereid. Het blad „Chardinskoe Verraia" meldt, dat te Charbin de Japansche vertegenwoor digers van het Mandsjoerijsche ministerie van verkeersmiddelen, Morita, Mori en Sato zijn aangekomen. Volgens het blad zullen belangrijke conferenties gehoudei. worden door deze vertegenwoordigers met vertegenwoordigers van den Oost-Chinee schen spoorweg met het doel nieuwe plan nen en nieuwe maatregelen uit te werken. Het Japansche dagblad „Charbin Sjimboen" stelt voor het probleem van den Oost- Chineeschen spoorweg op te lossen onafhan kelijk van de besprekingen te Tokio en uit het Mandsjoerijsche gebied alle Sovjet on derdanen te evacueeren teneinde de spoor weg ter beschikking te stellen en onder het beheer te brengen .van de Mandsjoerijsche spoorwegen. INCIDENT IN KAZERNE TE FLORIDSDORF Uit Weenen: Voor het gebouw van het vroegere arbeidershuis in de Angergasse te Floridsdorf, dat thans als Heimwehrkazeme wordt gebruikt, zijn gistermiddag twee auto's van de Weensche politie aangeko men. Uit de wagen stapten manschappen van de stormafdeeling der politie, die hr gebouw binnendrongen en de daar vertoe vende Heimwehren ontwapenden. Nader wordt gemeld, dat de zaak geen enkele politieke beteekenis had. Een aantal leden van het afweercorps waren onderge bracht in het voormalige Volksgebouw zelf, de anderen in een barak naast dit gebouw. Aangezien de barakken minder comfortabel waren dan het Volksgebouw, kwam het tot een worsteling om de beste slaapplaatsen te bemachtigen, waarbij tenslotte eenige personen tot handtastelijkheden overgingen. Toen de politie verscheen, waren de leiders er inmiddels echter reeds in geslaagd, zelf de twist tot een einde te brengen. SCHUT ZB UND LEIDER TOT ZES JAREN KERKERSTRAF VEROORDEELD. Uit Weenen: De commandant van den „Rooden Schutzbund", Otto Mueller, is in verband met de gebeurtenissen in Februari tot zes jaren zware kerkerstraf veroordeeld. Een Duitech telegram uit Weenen meldt, dat Mueller via Tsjecho Slowakije naar Rusland was gevlucht, doch begin Juli naar Weenen was teruggekeerd en dat hij in den loop van het proces verklaarde, dat hij liever elke straf zou ondergaan dan verder in Sovjet-Rusland blijven. De toestanden aldaar waren zoo ont zettend slecht, dat hem ook het gevaar van de hardste straf niet van terug keer had kunnen weerhouden. TWEE KINDERMOORDENAARS TERECHTGESTELD. Uit Rostock: Gistermorgen in de vroegte zijn op het binnenplein van de gevangenis alhier twee mannen terechtgesteld, die zich schuldig hadden gemaakt aan moord op een buitenechtelijk kind. Een jeugdleider gestraft Wegens aanval op hel Christendom Uit Berlijn: De persdienst der N- S. D. A P- deelt mede: In het tijdschrift „Nordland" heeft eeni- gen tijd geleden een zekere August Hoppe, die zich uitgaf voor „Pressereferent" der Hitlerjeugd, een artikel gepubliceerd, dat naar vorm en inhoud een ernstigen aanval op het Ghristendom beteekent en door de be voegde instanties ernstig wordt gelaakt. liet tijdschrift „Nordland" is in verband hiermede voor den duur van een maand verboden. Tegen den verantwoordelijken re dacteur zijn maatregelen genomen- „Een onderzoek heeft uitgewezen, dat opsteller van het artikel, Hoppe, reeds in Mei wegens een dergelijke gebeurtenis van zijn functie van perscommissaris van een onderban" der Hitlerjeugd in een kleine stad in Westfalen is ontheven. Hij heeft zich dus valschelijk als Pressereferent der II. J. uitgegeven- Hoppe is in verband met een en ander uit de leiding der Hitlerjeugd verwijderd- De bedoelde jeugdleider had oa. geschre ven, dat hei nationaal-socialisme de godsdienst is en dat zoowel het katholicis me als bet protestantisme moeten worden opgeheven. Paragraaf 24 van (het partij programma was"slechts een lokmiddel om de zwomokken voor de partij te winnen- Alleen een volslagen idioot stelde vertrou wen in het concordaat. Nat-socialisme en Christendom zijn doodsvijanden. Het begrip kerk moet in den nat-soc- staat ondenkbaar zijn- Want de kerken zijn staatsgevaarlijk en moeten totaal uitgeroeid worden. De kerk heeft geen recht op de opvoeding der jeugd, alleen de staat, want alleen het nationaal- socialisme heeft recht op den totalen mensch. Het bezoeken van godsdienstoefe ningen van een vreemdsoortige religie, die uit hot Oosten komt, wordt verboden voor wie deel wil hebben aan do nat-soc- volks gemeenschap' enz. Al dit fraais is door den Roomschen We- reldpersdienst gepubliceerd, met de vraag of, wanneer de leider van het nieuwe Duitsohland beweert, dat het Derde Rijk ge baseerd is op het positieve Christendom, waarom dan een dergelijk goddeloos op treden van vooraanstaande leiders wordt geduld. De maatregelen tegen de verkondiger van deze ideeën zijn een antwoord op deze vraag, dat in elk geval voldoening geeft- De Oostenrijksche landbonden ontbonden Uit Weenen: Volgens een officieel com muniqué heeft de staatssecretaris voor de Veiligheid, Hammerstein, do Nationale Landvolkvereeniging (de vroegere landbond partij), zoomede den Oostenrijkschen Jung- landbund, welke beide te Weenen geves tigd zijn, ontbonden. Krachtens de veror dening houden ook de onderafdeelingen der beide ontbonden vereenigingon op te be staan. Volgens de motiveering van dit verbod zouden deze vereenigingen relaties hebben onderhouden met de N.S.D.AP. Het Christelijk Sociale „Weltblatt" ver meldde Dinsdagmiddag bijzonderheden over de relaties van den Landbund met de N.S.D.A.P. Het blad meldt o.m., dat de ge arresteerde vroegere afgevaardigde van den Landbund Dewatv twee weken vóór de Putsch van 25 Juli een reis naar Rome heeft gemaakt, waar hij uitvoerige bespre kingen zou hebben gehad met den gezant dr. Rintelen. HITLER, HESS EN GOERING Belangrijke functies voor beide laalslen? Naar de ,;Un. Press" uit vertrouwbare bron verneemt, zal rijkskanselier Hitler in zijner redevoeringen op den partijdag te Neurenberg aankondigen- dat rijksminis ter Hess zijn plaatsvervanger, en de Prui sische minister-president Goering vice-kan selier zullen worden. De benoeming van een plaatsvervanger is reeds voorzien in de wet, waarbij Hitier tot president-rijkskanselier werd geproclameerd Ds plaatsvervanging van Hitier strekt zich uit tot alle aangelegenheden, en niet alleen tot de plaatsvervanging in partijaan gelegenheden- De bevoegdheden van den vice-kanselier gaan uit boven die. welke Indertijd Von Papen als vice-kanselier had- zoodat Goe ring als eigenlijv plaatsvervanger van Hitler in regeeringsaangelegenhedea zou gelden- ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. In de nabijheid van Triest is een autobus met 53 leden van de fascistische organisatie Dopoluwozo, welke terugkeerden van 'n uit stapje naar Klagenfurt, in een bocht in botsing gekomen met een met hout gela den vrachtauto. De schok was zoo hevig, dat de "autobös omviel en alle inzitténdeni over den weg werden geslingerd. Ruim 3C| personen bekwamen daarbij voor het grootj ste deel ernstige verwondingen. Twee perj sonen zijn reeds overleden. OFFICIËELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST De consul der Nederlanden te Marseille, d< eer C. J. van der Waarden, is met verlof vat zün post vertrokken. LANDMACHT Kon. besluit Is benoamd tot kapitein bl het regiment kustartillerle de eerste-luitenam W. Al. J. A. L. de Visser van dat regiment. MARINE STOOMVAARTDIENST BU beschikking van den minister van Defen sie is de officier van den Marinestoomvi dienst der 2„ klasse J. Maats den lOen Sep 1334 geplaatst bij de onderzeedienstka- s 'te Willemsoord. Het Rijk en de Gemeenten De uitkeering voor Emmen. De publicatie van de -vermoedelijke uil komsten van het bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot wijziging der wet, regelende de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten, heeft in breede kringen den indruk gevestigd, dai de uitkeering voor de gemeente Emmen met rond f 584.000.— zal worden verhoogd. Volgens een door het gemeentebestuur van Emmen ontvangen mededeeling van den Minister van Financiën zal de totale verhooging voor Emmen vermoedelijk slechts f 288.821.18 bedragen. Tengevolge van de voorgestelde limiet bepaling zullen echter over 1935/36 tot en met 1943/44 inhoudingen plaats vinden tot 9/10, 8/9, 7/9, 6/9. 5/9, 4/9, 3/9, 2/9 en 1/9 der erhooging, zoorlat eerst over 1944/45 de ver- hooging ten volle zal worden genoten. De toestand in de diamantindustrie Het gaat weer beter! In een persconferentie heeft de heer A. Asscher, directeur der diamantslijperij l J. Asscher en lid van de Commissie van Toezicht, welke is gevormd in verband met de tot stand gekomen combinatie ter ver vanging van het plan-D o u vv e s, het een en ander meegedeeld over den toestand in dc d iamant-industrie. De uiterlijke kenteekenen, zoo zeide de lieer Asscher, stemmen zeer bemoedigend. Er draaien weer fabrieken, er wordt stroom verbruikt, de leveranciers van de benoodigdheden der industrie be ginnen eveneens weder leven in hun bedrijf te zien en de hoofdzaak is, dat «r weder groote getallen arbeiders aan het werk zijn. Gemiddeld bedraagt hun aantal 1600 1700. In positieven zin is door werkgevers en handelaren enorm veel arbeid ver richt, welke ten doel had verscheidene afzetgebieden, in allerlei gedeelten van de wereld, te ver- of heroveren. En het stemt tot groote vreugde, dat men hier inderdaad yoor een goed deel in is geslaagd. Het is reeds merkbaar, dat de vraag naar diamant terugkeert en de Am- sterdamsche diamantnijverheid heeft dan ook niet nagelaten de geboden gelegenheid aan te pakken. In dit verband moet worden betreurd, dat in België in de „buitengemeenten" voor zeer lage loonen wordt gewerkt, loonen, niet hooger dan ongeveer f 10,per week, ja, in vele gevallen nog beduidend lager. Hierbij voegen zich de loon toestanden in Duitsohland, waar de arbeiders ongeveer 20 mark per week betaald krijgen, die echter, met behulp van een wonderlijke financieele manouevre mogen worden betaald met ef- fecten-sperrmarken, zoodat zij in de indu- strieele wereldmarkt neerkomen op onge veer f 4,per week! Het is uitermate verheugend, dat, dank zij de uitstekende samenwerking en den ge- concentreerden inkoop en verkoopsorgani satie, alsmede de medewerking van dt overheid en de Amsterdamsche Bank het begint te gelukken hier tegen te kunnen concurreeren. Als gevolg van deze hernieuwde activiteit begint zich de toestand in de Amsterdam sche industrie niet ongunstig te ont wikkelen en gaat hij zich zoodanig afteeke- nen, dat de groote vrees, waarmede men het jaar 1933 verliet, n.l. dat de dagen de zer beroemde nijverheid hier ter stede ge teld waren, niet meer op Amsterdam drukt. Het onderzoek der Dieseltreinen Waar liggen de oorzaken? Het bericht, dat een groot gedeelte der thans rijdende Dieseltreinen weder voorloo- pig uit de circulatie wordt genomen, heeft begrijpelijkerwijze zeer veel opzien gebaard. „Naar thans blijkt", zoo schrijft de „Arbei derspers", „i6 het voorgekomen, dat herstel de Diesel-treinen vijf uren na weder indienat- stelling met volkomen verwoeste motoren yveer uit het bedrijf moesten worden geno men. Bij een motor constateerde men niet minder dan elf gesoheurde cylinderwanden het totaal-aantal van twaalf. Niet zei- worden treinen met verbogen of gebro ken krukassen binnengesleept en het spreekt vanzelf, dat dergelijke verwoestingen ook groote gevolgen hebben voor de overige or ganen en onderdeelen. De toestand is thans zoo, dat van de 35 geleverde treinstellen er nog acht in dienst blijven. Men acht het uitgesloten, dat een volledige Die6eldienst vóór het nieuwe jaar zal kunnen worden ingevoerd. Een uiterst belangrijke vraag, die thans wordt onderzocht, is: Wat zijn de oorzaken van dit eoliec? Tweeërlei, naar men ons mededeelt. Ten eerste is het materieel te snel en te massaal in dienst gesteld. Er is lang niet zooveel mee geëxperimenteerd als b.v. met de electrische treinen. Dat wreekt zich nu catastrofaal. Ten tweede is het personeel te vlug op het onbekende materieel losgelaten. Dit vol komen nieuwe materieel, dat zeker in den aanvang typische storingen kan vertoonen, had men niet voldoende in de hand. Bij de Centrale Werkplaatsen der Neder- landsche Spoorwegen te Haarlem zijn intus schen reeds een aantal monteurs aangeko men van de Maiibaoh-faibrieken te Friedriohs- hafen, om tech ui schen bijstand te verleenen (bij het onderzoek naar de oorzaken van de verwoesting der motoren in de Dieseltreinen. Ook een aantal monteuns van de Heemaf- fabrieken, die het electrisohe deel der trein- installaties hebben verzorgd, zijn hier ge arriveerd. Een staf van ingenieurs en technisch per soneel neemt aam dif uitgebreid onderzoek deel. Geen principieele fou* Onze Utrechtsche redacteur meldt ons nader: Het minder goed functioneeren der Dieselmotoren berust niet op een princi pieele fout, maar op de typische situatie dat men bij de Spoorwegen van de tractie in de treinstellen niet voldoende gevergd heeft. Hieromtrent werd ons gewezen op de z.g. rijstanden, waarvan de bestuurder zich bedient- Bij het plaatsen van den handle in diverse rijstanden, ontwikkelt de motor naar gelang meer of minder kracht- Bij deconstructie is de fabriek uitgegaan van de gedachte dat het rijden in kleinere rij standen feitelijk alleen geschieden zou by het rangeeren of zoo nu en dan. Gebleken Is nu eöhter, dat het voldoende geweest was als men dc handle geplaatst had in den eersten of tweeden rijstand om een 6nel heid te ontwikkelen die groot genoeg was om het vereisehte aantal K.M. per uur af te leggen. Was er nu regelmatig sneller ge reden, dan hadden zich de onregelmatig heden in de rijstanden niet voorgedaan. Men heeft nu de ervaring opgedaan da* olstaan kan worden met een geringer aan tal rijstanden, omdat men de kleinere snel heid ook goed kan onderhouden door het rijden in lioogeren rijstand, afgewisseld met Met zekerheid kan dus gezegd, dat in de Diesel electrisohe treinstellen geen prin- pieele fouten schuilen. Er blijven vragen over Het is voor een leek op technisch gebied moeilijk om zich over deze Dieseltrcinkwestie oordeel te vormen. Hoewel wij de ver klaringen, over deze Dieselpech niet willen in twijfel trekken, blijven er toch nog ver schillende vragen over. Een daarvan is wel de meest belangrijke: Is er inderdaad vol doende met het nieuwe materiaal geëxpe- raenteeni alvorens dit in de circulatie •erd opgenomen? Het gaat hier om zeer groote belangen, waarmede zoowel de vei ligheid van het verkeer gemoeid schijnt, als ook de financieele geste van het bedrijf. Het is dan ook te hopen, dat de moeilijkheden, welke zich bij de exploitatie voordoen, eer lang volkomen tot klaarheid zulten worden gebracht! Prov. Staten van Utrecht r.icWr, V^-arriPn de Prov. Staten van Utrecht ln buitengewone zitting bijeen. De, Voorzitter Jhr Dr L H N Bosch Ridder van' Rosenthal, Commissaris der Koningin, open de de vergadering met het lezen van het gebed Voor kennisgeving werden aangeno men brieven van Gedep- Staten- houdende mededeeling van Kon goedkeuring der be sluiten van de Staten. Jaarwedde Gedep- Staten! Het voorstel van Gedep. Staten om een commissie te benoemen tot onderzoek van de jaarwedde der Gedep- Staten, en na te gaan de vraag of die wedde verlaagd moet worden, werd aangenomen. In de commis sie werden benoemd de heeren Suring (rk) Reyadera (sdj, Vermooten (ar), Schorer ;(ch) en Van Lidt de Jeude (lib)4 Salarisregeling prov. personeel De Kroon had besloten de Staten aan te manen om in de vastgestelde salarisrege ling voor het provinciaal personeel wijzigin gen te brengen (betreft met name de sal ar rissen van boden- typisten en klerken)- De heer Suring (rk) vond dat aan de aanmaning van de regeering geen gevolg moet worden gegeven, omdat le. het ingrij pen der regeering inzake Uet besluit der Staten van 7 Juli in strijd ia met de be doeling der Ambtenarenwet; 2e omdat voor, het ingrijpen der regeering geen grond is;! 3e omdat meegaan met of onderwerpen aan het ingrijpen der regeering tort ongewensch- te gevolgen zou leiden- Spr. werkte deze drie punten nader uit- Een klerk bij de provincie heeft 2100, bij het rijk 1980, maar dan verschilt de kin dertoelage. Bovendien zijn de meeste rijks klerken in een andere schaal en hebben ze 2500, een bode der provincie heeft 1800 een bode bij het departement hetzelfde, maar als hij kamerbewaarder is 90 meer. Een typist bij de provincie heeft aanvanke lijk S00, een bij het rijk 740, dat is dus J 60 minder, maar in .het tweede jaar heeft de rijkstypist 830, en een van de provin cie nog 800 en dat gaat zoo door, en in tien jaar tijd ontvangt een bode der pro vincie 100 minder dan van het rijk. Spr, stelde tenslotte voor, om geen gevolg te ge ven aan de aanmaning der regeering, en Ged. Staten uit te noodigen in nader over leg te treden met de regeering. De heer Hoogendijk (st geref.) had er Calvijn op nagelezen, en daaruit opgemaakt dat hij niet mag buigen als de overheid mistast Er kunnen tijden en oogenblikken zijn, dat we tegen de overheid moeten op< treden, en dat wenscht spr. nu te doen. De heer Schorer (chr. hist.) zeide dat vele Nederlanders thans anders denken over autonomie dan vroeger. De autonomie kan niet gehandhaafd worden. Het is geen tijd om te praten over de autonomie der pro- vVincie. Spr. zal tegen stemmen. De heer Reynders (s.d.) constateert,dat de heer Schorer niets weet van de materie waarover het hier gaat. Spr.'s grootste grief is. dat in deze provincie de grootste sala rissen excessief zijn tegenover die van het rijk, maar daarover spreekt de regeering niet, maar wel over de kleintjes. Men moest zich in den grond schamen, dat men die groote salarissen laat bestaan, terwijl er zooveel nood is, en deze door cumulatie enz. nog opvoert. De Minister van Binnenland- sche Zaken ik daarbij zelf ook betrokken met zijn pensioen van 3500 als wethouder van Den Haag. De heer Van Spanje (r.k.) lid van Ged. Staten, zeide, dat de Staten alleen te maken hebben met de wet Niet met de in terpretatie van minister, toezegging aan Kamerleden enz. Uit het oogpunt van beleid zijn Gedep. er voor om wel aan de aanma ning gevolg te geven. De regeering streeft naar verlaging van bestuurskosten. Ged. Staten meenen, dat met de regeering moet worden meegewerkt Als men een con flict met de regeering zou willen aangaan, kan men van tevoren berekenen waarop dit zou uitloopen. En om de waardigheid der staten is het beter, dat zulk een conflict niet wordt aangegaan. Na repliek werd gestemd. Het voorstel van Ged. Staten om wel gevolg te geven aan de aanmaning der regeering en de regeling te maken zoo als door de regeering wordt gewenscht, werd verworpen met 20 —16 stemmen. Het voorstel van den heer Suring om aan de aanmaning geen gevolg te geven #n in overleg met de regeering te treden werd z.hj aangenomen. Voorts werd in deze zitting afscheid ge nomen van Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, griffier der Staten, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Apel doorn. De vertrekkende griffier werd hartelijk toegesproken door den Voorzitter en den heer Knigge. Wering van vreemde arbeidskrachten Het aanvragen van vergunningen. Gisteren is in het Staatsblad een K B opgenomen ter uitvoering van de wet tot regeling van den arbeid door vreemdelin gen. Bij deze wet wordt, zooals men weet, be paald, dat voorschriften kunnen worden uitgevaardigd krachtens welke werkgevers geen arbeid mogen doen verrichten door vreemdelingen, zonder schriftelijke vergun ning \an den minister van Sociale Zaken. Op aanvragen om vergunning wordt be slist door den directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De Minister van Sociale Zaken is bevoegd voor bepaalde beroepen of bedrijven, com- missiën in te stellen, aan welke hij of de directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling advies kan vragen. Do vergunning is, behoudens de mogelijk heid tot intrekking tusschentijds, geldig gedurende het tijdvak, voor hetwelk zij werd verleend. Dit tijdvak kan worden ver lengd, indien daartoe tijdig een schriftelijk verzoek wordt ingediend. Dit besluit treedt in werking met ingang van 30 Augustus a.s. DE CONTACT-COMMISSARIS VOOR DE STEEN-INDUSTRIE. Naar wij vernemen heeft rar, B. J. M. /an Spaendonck te Tilburg, die door de regeering is benoemd tot contact-commis saris voor de steenindustrie, reeds met fa brikanten in verschillende deelen des lands besprekingen geopend. Weerbericht. Het dunne Pijltje geeft den vorlgen stand aat\ BAROMETERSTAND star.d te Vardö 778.1. WEERVERWACHTING Meest matige Z.W. tot W. wind, gedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk aanvankelijk nog eenige regen in het Noorden; in het Zuiden weinig of geen regen; aanvankelijk iets koeler in het Noorden en in het Zuiden koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van de depressie in het Westen bleef op zijn piaats, doch er vormde zich een secundaire over Frankrijk die langzaam N. Oostwaartsch verplaatst. In het Z.W. (Golf van Biscaye) zet de hooge druk weer op. De secundaire bracht uitgebreide vrij zware neerslag, zoowel over de Britsche eilanden, Noord-Frankrijk, onze omgeving als Duitsch- land. (Aberdeen meldt 26. Talshot 27, Ber lijn 19, Brest 16 en Rennes 16 m.M.) Over Noo rd-Scandinavië bleef de hooge druk stand houden. In het Zuiden van Scan dinavië na de luchtdruk af. Aldaar bleef het weer nog goed, de temperatuur steeg er nog een weinig in tegenstelling met het overige gebied, waar zij daalde. Voor het Noorden van ons land mag aan vankelijk nog eenige regen worden verwacht met iets lagere temperatuur. Voor het Zui den is weinig of geen regen waarschijnlijk met «en koele naoht Over het algemeen mag morgen overdag op opklarend weer worden gerekend. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 15.2 gr. C 30 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.08 uur, zonsondergang 7.53 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.23 uur tot 's morgens 5.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.76 2.48 Rreieach 1.9B 1.66 Kehl 2.70 2-6* Mnxau 4/8 4.10 Diedeshelm 0.31 0.40 Mannheim 2.90 2.92 Cftub F.me Coblens Trier Keulen Khhrort W'ebel Emmerik Dusseldort 0.69 0.73 0 61 0.56 1.62 1.65 174 J .81 1.03 1.01 1.75 1.82 -0.09 0.05 1.35 1.40 0.14 0.08 -0.43 -0.30 0.86 0.88 0.75 0.77 Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk 1- 2,20 2.20 7.55 7.59. 0.00 0,00 Westervoort 8.15 8,17 Deventer 1-99 2,02 Kampen -0.13 -0.19 E.vsden 45.73 45*74 Grevenbicht 27.42 27.35 Venio 10.70 10.79 Grave (elnls) 3.47 3,47 St Andries 0.05 0,16 Gorkum 0.UU 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) 30 Aug. Delfzijl 2/8 15.07 Hellevoetsl. 6.31 18.5J Terschelling 0.05 12.19 Willemstad 7.26 19.46 Harimgen 0.90 13.10 Brouwersh. 5.43 18.04 Den Helder 10.45 23.25 Zierikzee 6.14 18,26 fJmuiden 6.33 18^5 Wemeldinge 6.39 ln,63 Hoek v. HolL 5.46 18.12 Vlissingeu 4.50 17,07 fccheveningen 7.06 19.32 Terneuzen 5.24 17,41 Rotterdam S.U0 20.06 Hansweert 6.07 18,15 Burgemeester van Apeldoorn In ons nummer van Zaterdag j-1'. hebben wij eenige bijzonderheden vermeld, omtrent de installatie van Jhr. Quarles van Ufford- Dit bericht behoeft nog eenige aanvulling. Voor de bijzondere Raadsvergadering zijn een groot aantal personen uitgenoodigd- Zoo o-a. ook Ged. Staten van Utrecht en de hoofdambtenaren van de Prov- Griffie te Utrecht, Een viertal muziekkorpsen zal na afloop der Raadzitting ten gehoore brengen: Dankt, dankt, nu allen God (koraal), Psalm 134, Chef du Corps (marsch) en de bekende marsch: Al te Kameraden- Hiierna wordt er door het dorp een optocht gehouden waaraan ook door genoemde mu- ziekvereenigingen zal worden deelgenomen. VEREEN- VAN DEN CHR. HANDEL- DRÏJVENDEN EN IND. MIDDENSTAND Het Hoofdbestuur van de Vereen- van den Chr- handeldrijvenden en industrieelen Mid denstand in Nederland heeft direct na het optreden van den Minister van Economi sche Zaker. Mr- van Steenberghe aan het Departement medegedeeld dat het gaarne in de gelegenheid zou worden gesteld zijne opwachting bij Zijne Excellentie te maken. Maandag 27 Augustus heeft Z- E. de verte genwoordigers van het Hoofdbestuur, de hee W- G. Scheeres, A. Bos, L- Attema en K Meima in audiëntie ontvangen- Na een bespreking van algemeenen aard aangaande den Middenstand heeft het Hoofdbestuur in het bijzonder de volgende punten onder de aandacht van Z. Exc. ge bracht: 1- De positie van den Middenstandsraad en Jiet vraagstuk van de verordende be voegdheid van «lezen- Het verlagen dor hypotheekrente als Middenstandsbelang in verhand met de noodzakelijke huurverlaging. 3- In verband met de bestrijding van de oneerlijke cor currentie werd ter sprak - ge bracht het optreden van de ver;.ruikscoöpe- raties- 4. Het euvel der uitverkoopen en de maat regelen daartegen. 5- Over de vrije vestiging en de beperking daarvan- a 6. De benadeeling van den Middenstand door de gemeentelijke verkoop en de grond- politiek yan dc gemeenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2