JHcuure Cciitsdjc (üournnt Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken Dagelijks verschijnend abonnementsprijs;: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 portokosten Per week o.J8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 2559 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang SDbertentiEprifrtn: Van 1 tot 5 regels M71/» Elke regel meer 0.22'I* Ingezonden Mededeelinger van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau word! berekend 0.10 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. ts toegekend de eeremedallle der Oranje Nassau Orde ln zilver aan P. H. Bos- huijar, controleur C bij den Gom. Telefoon dienst te Den Haag; ln brons aan J. N. Bles- graai, boekdj-ukker bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. A. R. Propagandaclubs Landdag te Rechteren. De kring Zwolle—Kampen van het Ver band hoopt op Zaterdag 1 September a.s. een landdag te houden op een terrein van de uitspanning „Madrid" te Rechteren bij Dalfsen. Aanvang des namiddags om 3 uur. Als sprekers zullen D.V. optreden Prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theologi sche School te Apeldoorn, met het onder werp „Anti- en Contra-revolutionair"; Mr. H. B ij 1 e v e 1 d, secretaris van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen, onder werp „Jeugd en Crisis". Ds. W. de Graaf, predikant der Geref. Kerk van Ommen, hoopt een openings- en Ds. K G. van Smeden, Chr. Geref. pre dikant te Enschedé, een slotwoord te spre- De werkloosheid in Juni 1934 Hieronder volgen de indexcijfers der tverkloosheid in de maand Juni 1934, bere kend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers (zijnde het percen tage werkloosheidsdagen van het aantal dagen ,dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgeko men), geven voor elke „Bedrijfsklasse" het algemeen gemiddelde van de werk loosheid onder de tot de verschillende takken van het bedrijf in elke bedrijfs klasse behoorende leden van de organisa ties, welke gegevens nopens de werkloos heid dier leden aan het Bureau verstrek ken; de ongeorganiseerden vallen bijna al len buiten het onderzoek. De cijfers tus- schen haakjes betreffen de maand Juni van het vorige jaar. Het totaal aantal personen, van wie do werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Juni 1934 rond 502.000, waaronder 495.000 tegen werkloosheid verzekerden; het aantal werk- loozen onder hen bedroeg Tind 146.400, waaronder 145.200 verzekerden. Aardewerkindustrie, enz. 17.7; Diamant industrie 65.5 (72.9); Drukkersbedrijven, enz. 16.7 (16.2); Bouwbedrijven, enz. 27.7 1(25.-); Houtbewerking, enz. 34.5 (33.-); Kle dingindustrie 17.5 (19.2); Lederindustrie 162 (10.8); Steenkolenmijnen 17.8 (14.-); Metaalindustrie, scheepsbouw 36.4 (34.8); Textielnijverheid 27.9 (21.4)Voedings» en genotm.bedrijven 18.4 (16.4); w.o. tabak- en sigarenindustrie 24.5 (24.2); Visscherjj 31.8 (21.3); Handelsreizigers 10.3; Verkeerswezen 26.7 (27.-); Handels- en Kantoorbedienden 9.3 .(10.7); Toonkunstenaars 29.9 (24.3). Waterschap „De Regge" „De Kooiplas" natuur-reservaat De Commissie door het Hoofdbestuur van het Waterschap „de Regge" belast met de herziening der classificatie, der ongebouwde eigendommen in het gebied van dit Water schap heeft gemeend „De Kooiplas", eigen dom van Dr. J. W. Schneider te Hengelo (O.) als reservaat te moeten classifi- ceeren, daar het niet op haar weg ligt tot speciale herziening, wat deze gronden be treft, te moeten adviseeren. Het komt het Dag. Bestuur van het Wa terschap juist voor het bijzonder karakter van de Kooiplas als natuurreservaat te er kennen, te meer waar de eigenaar zich bij aankoop heeft verplicht om tot 1960 deze plas als natuurreservaat te handhaven. Het Dag. Bestuur zou echter de Classifi catie dezer perceelen op zich zelf willen handhaven maar stelt het hoofdbestuur voor aan het Dag. Bestuur machtiging te verleenen om jaarlijks op grond van art. 154 c bij Ged. Staten vrijdom van omslag &oor deze perceelen te bevorderen. EEN LOOS GERUCHT. Naar wij vernemen is er van een voor nemen als bedoeld in een bericht van het dagblad „De Telegraaf' van 25 Augustus om een wijziging aan te brengen inzake de steunregeling van werkloozen met betrek king tot het aanspreken van onderhouds plichtige familieleden krachtens artikel 376 burgerlijk wetboek, bij de regeering niets bekend. DE ALMITENTO. Dé Algemeene Middenstandstentoonstel ling, die van 30 Augustus tot 9 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal wor den gehouden, zal Donderdagmiddag te één uur officieel worden geopend door den com missaris van de Koningin in Noord-Holland jhr. mr. dr. A. R e 11. Een praotische K-N.A.C.-uitgave. Van de K.N.A.C. ontvingen wij een boekwerkje in „auto-tasch formaat" waar in de voornaamste wijzigingen van Motor en Rijwielreglement en -Beschikking zijn weergegeven. De afbeeldingen in kleurendruk van alle nieuwe verkeersborden hebben achter in het boekje een plaats gevonden. De K.N.A.C. zond deze uitgave aan de Burgemeesters van alle Nederlandsche Ge meenten ten dienste van het politie per soneel. Niet slechts van de zijde van de automo bilisten maar ook van hoofden van scholen en ander onderwijzend personeel bestaat, gezien het groote aantal aanvragen, veel belangstelling xoor het boekwerkje. Verbond van Nederlandsche Werkgevers Wil het goud handhaven Het jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers verklaart, dat het Verbond de bestaande onzekerheid in ieder geval niet wil vermeerderen door zich te voegen bij hen, die devaluatie van den gulden als redmiddel uit den nood beplei ten. Het verslag herinnert aan de herhaalde uitlatingen van onzen minister-president, waaruit blijkt, dat het behoud van de goud waarde van den gulden als een der peilers van het regeeringsbclcid moet wor den beschouwd. Elke actie, aldus het ver slag ,voor devaluatie, beteekent dus een actie tegen dit Ministerie, dat als nationaal kabinet op den steun van ieder staatsbur ger en zeker op de sympathie van de ge organiseerde industrie aanspraak mag ma ken. In dit verband wordt er aan herin nerd; dat het Verbondsbestuur zich vóór behoud van den gouden standaard en té gen manipulaties met het ruilmiddel heeft uitgesproken. Het vasthouden aan den gouden standaard brengt echter naar de meening van het, Verbond konsekwenties mede, die resoluut onder dr oogen moeten worden gezien- Uit voerig wordt gewezen op de noodzakelijk heid om mede door verlaging van overheids- lasten de productiekosten aan te passen aan het gezonken prijspeil- Een verlaging van de productiekosten wordt niet alleen noodig ge noemd met het oog op onze uitvoerbelangen. doch ook om don binneolandschen afzet- waarop vele fabrieken zich thans trachtten om te stellen, te veroveren. Voor wat Rusland betreft, wordt gewezen op besprekingen met vertegenwoordigers van de Sovjet-regeering, die werden geleid door den heer E- D- van Walree welke be sprekingen geheel voortsproten uit particu lier initiatief, ofschoon daarbij toch contact werd gehouden met onze Regeering. Het verslag vermeldt- dat op vele punten reeds overeenstemming werd bereikt, doch dat men nog niet tot een afgerond geheel is kunnen komen. Uitvoerig bespreekt het verslag de land 'bouwcrisiswetgeving. Gewezen wordt op het feit, dat het totaal van alle heffingen, die 'krachtens de Landbouwcrisiswet en de Tarwewet op onze bevolking zijn gelegd, 200 millioen bedraagt, welk bedrag te be schouwen is als een indirecte belasting. De schrijvers meenen, dat de Regeering met deze steunverleening op den verkeerden weg is en met genpegen wordt melding ge maakt van verschillende recente regeerings uitlatingen, waaruit de indruk wordt ver kregen, dat het hoogtopunt van de steun verleening aan den landbouw is bereikt. Gewezen wordt op de beteekenis van het industrieele bedrijfsleven als de belangrijk ste bron van volkswelvaart in Nederland. Uit laatst bekende gegevens blijkt, dat in 1930 bijna tweemaal zooveel menschen werkten in de nijverheid als in den landbouw. Dit feit wordt naar de schrijvers van het verslag meenen nog veel te weinig gekend. Vandaar dat het noodig wordt ge noemd o.a. door loonsverlaging de in dustrieele werkgelegenheid te behouden. Wel wordt loonsverlaging niet gezien als panancée voor ale kwalen, doch loonsver laging wordt een der belangrijkste midde len en dikwijls het eenig beschikbare middel genoemd om werkgelegenheid te behouden. Ook het Verbond wil de loonen niet beneden het economisch mogelijke ver lagen, doch wenscht aan de productieve krachten van ons volk weer een reëelen on dergrond te geven. Met name de loonen in de beschutte bedrijven worden nog veel te hoog geacht. Intern, organisatie van den arbeid Na een bespreking van de uitvoering van de Arbeidswet en van de Veiligheidswet, wijdt het verslag nog eenige beschouwin gen aan de Int. Organisatie van den Ar beid, waarbij wordt herinnerd aan de over lading van de agenda's te Geneve en het geringe succes van aangenomen internatio nale conventeis. Het verslag meent, dat de tijd niet ver meer is, dat de vraag onder de oogen zal moeten worden gezien, of voor de Neder landsche werkgevers het oogenblik niet ge komen is om zich van deelneming aan het vrijwel onvruchtbare politieke spel te Ge- nève te gaan onthouden. Afscheid Burgemeester Bloemers Van den Groningschen Raad. Burgemeester H. P. J. Bloemers, van Groningen, die met ingang van 1 Septem- ls. benoemd is tot burgemeester van Arnhem, heeft afscheid van den Groning schen gemeenteraad genomen. Namens het gehecle college bracht wethouder Ruggo (s.d.) den scheidenden burgemeester dank oor zijn ijver en deskundige voorlichting. Namens de raadsleden werd het woord gevoerd door den heer A. Zijlstra (a.r.). Spr. zeide, dat de benoeming van den heer Bloemers tot burgemeester van Arnhem voor den raad een teleurstelling is geweest. Er zijn dan ook stemmen opgegaan om te trachten hem hier te houden; hij heeft de harten der Groningers door zijn gemoede lijkheid weten te winnen. Spr. dankte den burgemeester voor hetgeen hij voor de ge meente heeft gedaan, en gaf hem de ver zekering, dat de beste wenschen hem en allen die hem lief zijn, vergezellen. Burgemeester Bloemers dankte voor de tot hem gerichte woorden. De samen werking in het college zoowel als met den raad is altijd goed geweest en men heeft het spr. hier niet moeilijk gemaakt. Van de Groningsche stugheid, waarvoor men hem gewaarschuwd had, heeft spr. weinig bemerkt. Als spr. het een en ander voor de gemeente heeft kunnen doen, dan is dat omdat hij zich daarbij gedragen wist dooi de welwillendheid van den raad. De onbewaakte overwegen De heer Smeenge heeft aan den Minis ter van Waterstaat gevraagd, zulks in ver band met het autobus-ongeluk nabij Em- men, of de Minister niet zou willen over wegen of aan het verleenen van de toe stemming om autobussen voor publiek ver voer te doen rijden niet kan worden ver bonden de voorwaarde, dat de chauffeurs gehouden zijn voor iederen overweg te stop pen, en uit te stappen om zich er van te overtuigen, dat de spoorweg .vrij is. Onze Exportbelangen In verband met de Zondag j.l. door mi nister dr. Schacht te Leipzig gehouden rede, waarin aanzienlijke bepakkingen van den invoer in Duitschland worden aangekon digd, onderneemt onze regeering de noodige stappen om zich van den omvang der te treffen maatregelen te vergewissen en, zoo noodig, de belangen van den Nederland- schen export te beschermen. DE LUCHTVAARTTENTOONSTELLING TE KOPENHAGEN. Voor een bezoek aan de 2e Internationale Luchtvaarttentoonstelling, welke van 17 Augustus tot 2 September te Kopenhagen gehouden wordt, zijn van het vliegkamp De Mok twee watervliegtuigen, de G 4 en de G 6, naar Kopenhagen vertrokken. De vliegtuigen zullen een tusschenlanding ma ken te Esbjerg en op 30 Augustus naar ons land terugkeeren, Toeneming der verkeersongevallen Volgens de door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam samengestelde statistiek van de verkeersongevallen in de hoofdstad, constateerde de politie over het afgeloopen kwartaal 2548 ongevallen, tegen 2373 in de overeenkomstige periode van ver leden jaar. Er is dus wederom een toene ming, ditmaal van 7.4 pet. Wel is vermeer dering geringer dan het vorig kwartaal, toen zij ruim 18 pet. bedroeg, maar daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat er in de eerste twee kwartalen van 1933 een vermindering was ten opzichte van de over eenkomstige van 1932, maar dat deze in het 2e kwartaal, geringer was dan in het le. Het is steeds moeilijk met stelligheid aan te wijzen, welke van de vele omstandighe den, die het ontstaan van verkeersongeval len beheerschen, in bepaalde gevallen op den voorgrond is of zijl getreden. Voor zoo ver het afgeloopen kwartaal betreft, kan evenwel worden aangenomen, dat vooral 't toenemende verkeer op deze cijfers van in vloed is geweest. Overigens mag niet wor den uit het oog verloren, dat de geringe eerbied voor de verkeersregels ook voor een niet gering deel aan de talrijke verkeers ongevallen sohuld is. Gemengd Nieuws. Rouw in Klazienaveen De slachtoffers van het autobus- ongeluk te Emmen teraardebesteld Groote belangstelling Te Klazinaveen zijn gister teraardebesteld de beide werkverschafingsarbeiders H. Funcke en R. Nijenhuis, die vorige week Woensdag bij het autobus-ongeluk te Emmen om het leven zijn gekomen. Het stoffelijk overschot van Funcke werd bijgezet op de R.K. Begraafplaats, nadat door pastoor B. Jongerius in de Parochiekerk de uitvaart-mis was gecelebreerd. Ongeveer 1500 menschen volgden den lijkwagen. De meesten van hen waren werkloozen, c'ie daartoe verlof hadden gekregen. De Bond van Autobushouders in de ge meente Emmen had voor het vervoer dezer arbeiders naar Klazienaveen een 25-tal auto bussen gratis ter beschiking gesteld. Aan de groeve, van Funcke werd niet ge sproken. Als oficieele vertegenwoordigers waren aanwezig namens den minister van sociale zaken, de hoofdvertegenwoordiger der steun verleening de heer M. de Vries, te Den Haag als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Emmen, wethouder A. Sibon, als vertegenwoordiger van het staatsboschbe- drijf, houtvester-ingenieur J. L. W. Blokhuis en voorts de directeur van den gem. werk loosheidsdienst te Emmen, Ir. W. F. H. Bennik. Bloemstukken van verschillende arbeiders dekten de baar. Des namiddags werd op de Alge meene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Nijenhuis. Het aantal belangstellenden was toen tot over de 2000 j Aan de groeve werd een lijkpredikatie houden door Ds. J. A. Steenbakker Moityo Loysen, Ned. Herv. predikant te Erica. Ver volgens werd het woord gevoerd door den heer M. de Vries, namens den minister sociale zaken, wethouder S. Veenstra, die thans het gemeentebestuur vertegenwoordig de, het raadslid J. Hubert, als vertegen\v< diger van het bestuur van den Modernen Arbeidersbond, den arbeider S. de Graaf, als vertegenwoordiger der groep arbeiders in het Sleener Zand, waar de verongelukte groep arbeiders werkzaam was, terwijl ten slotte de arbeider A. Kroeze namens de familie daük bracht voor de betoonde eerbe wijzen. Omzetbelasting en electriciteits- gebruik Zooals men weet is de opbrengst der om zetbelasting aanmerkelijk tegen gevallen, en meer dan 40 pet, onder de raming ge bleven. Er was op het einde van de zeven de maand al een achterstand van bijna 21 millioen. Men wil nu, volgens het „Vad.", nieiiwe bronnen aanboren. Allereerst de electriciteitsrekeningen. De omzetbelasting zal hierbij echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, maar volgens een door de Regeering zelf vastgesteld uni form tarief van 25 cent per kilowatt. Deze zoogenaamde uitbreiding wordt dus feitelijk oen electriciteitsbelasting van 1 cent per kilowatt. Dit geldt natuurlijk voor de elec- triciteit, welke in de huishouding verbruikt Voor industrieele drijfkracht enz. komen er andere maatregelen. .Veerdienst DintelsasSluis Met ingang van 1 Sept. a.s. stopgezet Met het oog op het veilig verkeer wordt door Ged. Staten van Zuid-Holland in over leg met de Ged. Staten van Noord-Brabant de Veerverbinding Dintelsas gemeente Din- teloord en de haven van Sluis gemeente Ooltgensplaat met ingang van 1 September 1934 stopgezet Deze stopzetting houdt geen verband met de door het Comité tot verbe tering van deze veerverbinding loopehde onderhandelingen om in de Sluische haven en m de haven van Dintelsas goede aanleg- gelegenheid te maken. Het comité gaat met zijn werkzaamheden voort en deze zijn thans zoo ver gevorderd, dat op een zeer korte termijn alle noodige toestemmingen cn machtigingen van de betrokken autori teiten zullen zijn verkregen, waardoor de erbetering is verzekerd en met de uitvoe ring van de plaatsen zal kunnen worden begonnen, Gaat niet naar Frankrijk Tenminste, als ge werk zoekt De Minister van Economische Zaken brengt het navolgende ter kennis van be langhebbenden: Het is gebleken, dat zich bij de Neder landsche consulaire ambtenaren in Frank rijk bijna dagelijks werkzoekende Neder landers aanmelden, met het verzoek, op rijkskosten naar Nederland te worden ge zonden. Gezien de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voorschriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrach ten daar te lande zeer streng worden toege past, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er ar beid in loondienst te verkrijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te hebben gepleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt er op gewezen, werkzoekenden, die zich op goed geluk naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen reke nen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden ondersteund of op Rijkskosten naar Nederland gezonden. Kind zoek geraakt EEN RAADSELACHTIG GEVAL Gistermiddag heeft de achtjarige Sarah Beugel- tasch, woonachtig Jodenbreestraat 18 te Amster dam, de ouderlijke woning verlaten om naar school te gaan. Zij heeft zich inderdaad op weg begeven naar de school, die aan het Waterlooplein staat. Tegen 2 uur is zij daar door het onderwijzend per soneel opgemerkt. Het kind is echter niet in de klas verschenen en sedertdien is de kleine verdwe- Alerlei geruchten doen in de buurt de ronde er het geval wordt druk besproken. De politie, die het verdwijnen van het meisje op de hoogte gesteld, doet alle moeite om licht in deze zaak In verband met bovenstaande verzoekt de waa nemend commissaris in de Vierde Sectie name den vader opsporing van Sarah zich noemende Sonja Beugeltasch. geboren te Amsterdam 21 Sep tember 1926, woonachtig Jodenbreestraat 18 II te Amsterdam. Het signalement luidt als volgt: Lang 1.10 M., gezet postuur, donkere oogen, donkerblond kroe zend haar, gekleed lichtblauw gebloemd jurkje, beige sokjes met rose randjes, zwart gelakte schoentjes. Zij is blootshoofds. Degenen, die inlichtingen hieromtrent kunnen vertrekken, worden verzocht zich te wenden tot den afdeelingschef bureau Jonas Meyerplem, Am sterdam. Allerwege in de stad. aldus meldt men :denmorgen uit Amsterdam, wordt gezocht het vermiste 8-jarige meisje. Tot hedenmorgen as echter nog geen spoor van het kind gevonden. Een controleur van de Nederlandsche bewakings maatschappij die vannacht in verband met de dwijning van het kind ook zijn aandacht hie besteedde, zag hedenmorgen omstreeks half vijf op de Oostelijke Handelskade plotseling uit een spoorwagon een hoofd te voorschijnt komen. De controleur ging naar de wagen toe en vond daar 6-jarige jongen die sinds Maandagmiddag 2 spoorloos was verdwenen. Men vreesde reeds ongeluk en bij de politie was zijn opsporing ens de ouders verzocht. De knaap werd naar politiepost gebracht en wordt heden aan zijn ouders teruggegeven. Kostbare sieraden verdwenen Een dure zwempartij Bij de politie te Vlissingen heeft gisteren een dame uit Rotterdam aangifte gedaan van vermissing van een paarlen collier en eenige ringen. Zij had deze waardevolle zaken in haar mantel geborgen en was gaan zwemmen. Eerst bij terugkomst in haar hotel miste zij de kostbaarheden. Hét staat niet vast of de voorwerpen verloren zijn of wel dat van diefstal sprake is. Dc commissaris van po litie heeft 100 uitgeloofd voor hem of haar, die een aanwijzing kan geven, welke leidt tot het terugvinden der voorwerpen. STATION OPGEHEVEN Het station Groesbeek der Nederlandsche Spoorwegen zal 7 October voor het reizigers verkeer worden gesloten. Hoe dan in het vervoer van goederen naar en van Groesbeek zal worden j zien, is nog in overweging. Ernstige steekpartij te Amsterdam Maandagavond tegen één uur heef: een Surinamer de Korte Nieuweodijk nabij de Martelaarsgracht te Amsterdam in opschud ding gebracht door een steekpartij, waarbij vier personen gewond werden. De Surinamer, die in een café had gezeten, kreeg nabij de Martelaarsgracht een woordenwis seling met iemand, die waarschijnlijk eveneens aan geschoten was. Er dreigde een vechtpartij te ont staan, doch eenige personen trachtten de twist te 3. De Surinamer wond zich echter hoe langer neer op en verklaarde, dat hij. al was hij x,v»a.i, niet bang was voor nóg zooveel blanken. Toen een der omstanders hem wederom aanmaande door te loopen, trok hij plotseling een mes en gino den man te lijf. De man werd ernstig getroffen en vluchtte naar het politieposthuis aan de Droogbak. De Surinamer was nu geheel door het wilde heen en stak links en rechts om zich heen. Hij raakte nog een viertal personen, alvorens de om standers erin .slaagden, hem te overmeesteren, ■aarbij hij eenige rake klappen opliep. Weldra -as een groote politiemacht ter plaatse en spoedig verscheen ook een ambulance-auto van den G.G. G D. om ter plaatse de eerste hulp te verleenen. Het ergst was er aan toe de 49-jarige chauffeur A. de Rooy, die een gapende buikwond had opge- loopen en ter plaatse verbondeo moest worden al vorens hij kon worden vervoerd. Ook in den arrr had hij een steekwond. De 28-jarige chauffeur bij de stadsreiniging H. Licht had een steek- en snijwood in de rechter- ïarm gekregen, waarbij de slagader- geraakt waardoor een hevige bloeding optrad, zoodat ook hij ter plaatse moest worden behandeld, waar na. bij aankomst in het Binnengasthuis, in beide gevallen operatief moest worden ingegrepen. Het ergst was echter de man er aan toe. die kans had gezien nog naar het politieposthuis Droogbak te loopen. Het was de 39-jarige sigarenmaker J. Blankenspoor, die een diepe soijwond in de linker zijde had opgeloopen en in vrijwel hopeloozer toestand per auto van den G G.D. naar het Bin nengasthuis werd overgebracht. De Surinamer, die aan de Droogbak is ingeslo- n, zou heden gehoord worden. De begeerlijke rijwielplaatjes Groote reeks diefstallen opgehelderd In verband met de vele bij de politie te Voorschoten ingekomen aangiften van dief stal van rijwiel-belastingmerken, werd als verdachte aangehouden de 18-jarige Th. L. te Voorschoten, die na een langdurig verhoor :n volledige bekentenis aflegde. Hij werd voor den officier van Justitie te Den Haag geleid en ingesloten. Het mocht de politie gelukken nagenoeg alle rijwrelbelastingmerken op te sporen en in beslag te nemen. Daar de koopers van deze plaatjes, die ze voor 1, 1.25 en 1.50 hadden gekocht, hadden kunnen vermoeden dat deze van diefstal afkomstig waren werd proces verbaal wegens heling opgemaakt en wel tegen C. K., B. K., J. v. B., A. v. d. H., en A. W. te Voorschoten, alsmede tegen S. E te Amsterdam. Zware autobotsing te Wassenaar Zes gewonden, waarvan twee ernstig Op den Rijksstraatweg bij de inrij van „de Paauw" had gistermiddag een ernstig auto ongeluk plaats waarbij een zestal personen gewond werden waarvan een tweetal zeer ernstig. Uit de richting Den Haag kwamen twee auto's aanrijden kort achter elkaar De voor ste moest De Paauw in en gaf daartoe een teeken dat echter door den chauffeur van de tweede auto te laat bemerkt werd of mis schien was de afstand tusschen beiden te klein om tijdig te stoppen. Gevolg was dat de achterste auto met een flinke vaart tegen de eerste aanbotste met het noodlottig gevolg dat een zestal personen min of meer ernstig werden gewond. Een heer en een dame wer den zeer ernstig verwond. Na ter plaatse ver bonden te zijn werden zij naar het zieken huis overgebracht. De beide wagens werden zwaar beschadigd. SLEEPSCHIP OP STREKDAM GELOOPEN Gistermiddag te omstreeks half drie is het Bel gische sleepschip „Aosilmo", geladen met papi bestemd voor Gent, op den steenen strekdam te Hoendekenskerke geloopen. Het schip heeft zooveel water gemaakt, dat sleepbootassistentie moest den ingerooepen. De sleepboot „Mercurius" de firma Auga de Meyer en Co. te Terneuzen heeft het schip naar laatstgenoemde plaats opge sleept. De „Ansilmo" is eigendom van het scheeps- kantoor EL Herrebosch te Antwerpen en werd ge- Jeept door de sleepboot E.H. 10. MOTORRIJDER BOTST TEGEN BOOM Na een bezoek aan dc kermis gedood Vannacht te omstreeks 1 uur is de 24-jarige tuin der J. Kreuger, wonende te Binnenwijzend. toen hij, na een bezoek gebracht te hebben aan de kermis te Blokker, op zijn motorrijwiel nabij het gemeenfe- huis van Blokker door onopgehelderde wijze tegen een boom gebotst. Door voorbijgangers werd de man met ernstige verwendingen 't gemeentehuis binnengedragen, waar hij spoedig overleed. Signalement der twee Duitschc De politie van het bureau Singel te Amstcrd. is nog zoekende naar de twee Duitsche vrouwi die Zaterdagmiddag eenigen tijd in eem goudsmids winkel aan de Vijzelstraat hebben vertoefd en kans zagen, drie gouden horloges en een aantal zilveren lepeltjes buit te maken. De eerste is naar schatting 25 a 30 jaar. lengte ongeveer 1.55 meter, lichtblond, geverfde lippen, bleek en mager. Ze droeg een donker costuum met lange mou' een klein zwart vilten hoedje. De andere is eveneens 25 a 30 jaar oud; lengte 1.70 meter, kort. zwart krullend haar, vol gezicht, gewoon postuur: zwart alpino-muts en vermoedelijk een kameelharen mantel.' Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 De werkloosheid in Juni. De indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bescherming van de belangen van den Neder* landschen uitvoer. Omzetbelasting waarschijnlijk ook van ver* bruikte electridtcit. Wijziging in de onderwijzersopleiding uitgesteld* Blz. 2 Chicago betaalt achterstallige salarissen. Wil Oostenrijk dc oprichting van een perma* :nte bulp-poliriemacht? Blz. De Duitsche Minister van Economische Zaken Dr. Schacht heeft een rede gehouden, waarin hij verdere beperking van den Duitschen import aan kondigde. Het prospectus van de nieuwe Ned. Ind. Con- versieleening wordt heden gepubliceerd. BRANDSTICHTING TE MAASSLUIS Vrouw in bewaring gesteld In den afgeloopen nacht werd brand ont dekt in het verlofslokaal aan de Noordvliet 50 te Maassluis: Een agent van politie drong ondanks de verstikkende rook tot de vuurhaard door en bluschte het vuur. Het daarna door de recherche ingestelde onderzoek leverde dusdanige bezwarende aanwijzingen tegen de vrouw van den ver lofhouder op, dat zij op vermoeden van brandstichting werd aangehouden en in be waring gesteld. MOTOR ONGELUK TE BLERIK Te Blerjk is een motorrijwiel waarop twee te Venlo in garnizoen ligende vaandrigs ge zeten waren in botsing gekomen met een passeerenden arbeider, den 40-jarigen A. Creyns uit Tienray. De man werd tegen den grond gesmeten en liep ernstige hoofdwon den op. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht. Uit Oost-lndie DE WIJZIGING VAN HET OVERTOCHTS REGLEMENT Overtocht der dochters Het depariement van financiën heeft, naat de Java-Bodeméldt, bij de regeering inge diend een ontwerp-ordonnantie tot wijziging van het zoogenaamde Overtochtss reglement. Onder de wijzigingen/ welke in deze ont werp-ordonnantie worden voorgesteld, is er eene, welke betrekking heeft op het volgen de: Op het oogenblik bestaat er voor .den overtocht van dochters van landsdienaren geen leeftijdsgrens, terwijl, zooals men weet, het recht op vrijen overtocht voor gezinsle den wat zoons van ambtenaren aangaat op houdt bij hun meerderjarigheid. Gaat mo menteel een ambtenaar met Europeesch ver lof, dan heeft hij voor zijn dochter, ook al is deze... 40 jaar recht op vrijen overtocht, mits zij ongetrouwd is en nooit getrouwd is geweest. Dat recht wil men thans beperken, in verband waarmede wordt oorgesteld om aan ongehuwde dochters na haar meerder jarigheid nog slechts éénmaal recht op vrijen overtocht te verleenen. Eerst is er aan ge dacht om ook voor de dochters als voor de zoons een leeftijdsgrens te stellen, doch ten 6lotte is men tot dit voorstel ge- Naar vaste basis? BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). De Neder» landsch-Japansche onderhandelingen gedu rende deze week zullen vermoedelijk het meest beslissende karakter van de confe rentie dragen. De voorzitters van de Japausche en Neder- landsche delegaties zullen, in onderlinge ba spreking, trachten een definitieve basis ta leggen voor zakelijke onderhandelingen, waarbij de moeilijkheden, welke tijdens de voorbereidingen zijn gerezen en aan den dag zijn getreden, zoo mogelijk uit den weg zullen worden geruimd. UITZETTING VAN JAPANSCH JOURNALIST BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). Nadat hem reeds eenige malen waarschuwingen waren gegeven, heeft de immigratiedienst te Soe- rabaja, thans uit Ned. Indië verwijderd den Japanschen journalist Takei, wegens het schrijven van artikelen tegen de Ned.- Indi sche ï'egeering in het te Batavia verschijnen de tijdschrift de Java-Nippo en in andere Japansche bladen. EEN TROEPENDEFILE BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). Onder enorme belangstelling heeft te Batavia het défilé voor den landvoogd van de troepen na af loop van de oefeningen te Tandjong Priok plaats gehad. De gebeurtenis is op wasplaten opgeno men ter latere uitzending in Indië en Ne derland. Schaakrubriek. HET TOURNOOI TE LENINGRAD Dc achtste ronde De stand is thans: Euwe 4 x; Rjoemin 4 x; Kmoch 4 x; Romanowski 4 x; Kan 3' Alatortscf V/i x; Rabinowitsj 3!> x; Joedowisj 3 x; Lewenfisj 2J-3: Lissitsyn 1J^ xx; Botwinnik 'JA xxxxTsje- ihower 1 xxx. x Afgebroken partijen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1