VOEDT WEKELIJKSCHE B IJ LAGE BROS EN BEEN BREUK StoomWasch- en Strijkinrichtin? „Aurora" W, Spierenburg G.Wzn A, GRASMAYER ZOON kémm* Die nuwe skoentjies In een Zuid-Afrikaansch blad lazen we <Te onderstaande kleine vertelling, welke wi| om het karakteristieke van het geval onge wijzigd hier laten volgen: „Deur die genot van sterke drank het ek geleef soos 'n verstandelose dier", so vertel 'n man van homself, „sonder om iemand lief te hê of om ooit na te dink oor my dade. „Een Saterdagaand hiel ek soos gewoon lik na die kan tien gegaan om 'n deel van weekloon uit te gee vir drank. „Toe ek daar so sit en drink, kom die dogtertjie van die kantienhouer ingehuppel. vrclik en mooi aangetrek. Sy kom staan rag voor my en wys na haar fraai nuwe skoentjies wat haar pa vir haar gegee het. „Koop u vir u dogtertjie ook sulke i skoentjies?" vra sy ewe vertroulik. „Hierdie vraag was soos 'n klap in my gesig: ek kon dit nie vergeet nie. Ek kom tot myself en meteens dink ek daaraan dat my vmu en my kind daar buite staan en wag tot ek uit sou kom, om die bietjie geld wat ek mag oorhou, te ontvang om vir ons Kos te koop. Ek begin toe my dwaasheid in te sien dat ek vir die kantienhouer so ge- trou help om sy kind mooi klere te laat dra. terwyl my eie doktertjie van koue en hon ger bvna vergaan. „Ek het daar en dan opgespring, die kan tien uitgeloop tot waar my vrou staan en wag het. my kind in my arms geneem en met 'n seer hart haar stywe, koue voetjies in my bande gedruk. „Ek het gebeef van skaamte en selfvervvyt Gelukkig het ek nog 'n bietjie geld oorge- had. Daarmee het ek gou brood gekoop en toe nog 'n paar goeie skoentjies vir die kind „Die volgende dag was ek so hartseer cat ek bj"na niks kon eet nie. Ek het my Bybei geneem, daarin gelees en het die Heer gebirl en gesmeek om vergiffenis van my sonde en H\ het my verhoor. Die Maandagoggend daarna het ek met nuwe lus na my werk gegaan. „Nou is mv dogter goed gekleed en mv vrou lyk weer net so mooi en fris soos .vroeër. Ek het nooit weer in 'n kantien go. gaan nie, maar vrede en blydskap woon nou iu ons ou huisie." Het Boek voor de Vrouw „Op zoek naar Oermenschen" Van den Missie-pionier Geurtjens, die jarenlang met veel toewijding gearbeid heeft onder de KajaKaja's op Zuid-Nieu- Guinea, is bij de firma J. J. Romen en Zonen, te Roermond-Maaseik, een nieuw bock verschenen, dat evenals zijn hier reeds eerdpr aangekondigd werk over zijn leven onder de Kaja-Kaja's wederom met zeer in teressante foto's is versierd. Dit nieuwe boek is een reisv erhaal, dat over tochten in het binnenland handelt. Het reizen ge schiedt er doorgaans met de meest primi tieve vervoermiddelen, zoo zegt de schrijver in zijn woord ter inleidiing, en laat daar, op zijn gewone humoristische wijze op volgen, dat tot deze vervoermiddelen in de eerste plaats de beenen moeten worden gerekend, die elders voor dit doel zoo goed als in on bruik geraakten. Ook de fiets deed echter haar intree, door de inboorlingen heel tee- kenachtig begoret als de „strandkano". Want voor dit vervoermiddel waren geen andere „rijwielpadc-n" beschikbaar dan het droog gevallen strand. Maar de schrijver heeft heel wat interessants te verhalen. Immers, zijn tochten voerden hem door zoo goed als nog onbekende streken, „waar zoowel mensehen als dingen ons vreemd aandoen, waar elke gewaarwording een verrassing is, waar zelfs onze eigen soortgenooten zich aan ons voordoen als geheel vreemde we zens, waarin we met moeite de oervormen herkennen onzer eigen gedaante". De herinneringen aan deze tochten, som tijds ondernomen in gezelschap van tegen- woorhigers van het Nederlandsche Gezag, heeft oud-Missionaris Geurtjens op zijn eigenaardige, goedmoedige, dikwijls niet on vermakelijke manier hier weer uitvoerig verhaald. Al verschillen wij. als protestant- sche Christenen, uiteraard dikwijls van in zicht met dezen Roomschen Christen, toch kunnen wij zijn nieuAve werk met overtui ging ter lezing aanbevelen. Hier is een man aan 1 jet woord, die in zijn leven iets ge daan heeft... Een enkele passage willen wij, ter keiisc l i etsing, hier overnemen. Schrijver was op weg naar liet dorp Sa- bon „Het dorp Sabon, zoo vertelt hij, ligt een uur spolderens 't land in, en de „weg" loopt over bijna heel de lengte door een moeras, zells nu in den droogsten tijd van het jaar. Het water zag er goor en drabbig uit en was met een viezig vlies bedekt. Het voelde lauwwarm aan en een gevoel van weerzin bekroop je, om er door te ploe teren Uit het kale moerasland zag men hier en daar groene terpen tegen de strakke lucht afsteken. Dut waren eilanden, waar de lui hun tuinen hebben en waar een weeldige plantengroei een levenslied jubelt in deze doodsche verlatenheid Zoo'n eiland is ook Sabon. Het is een over gang tot de kieine Veneties van 't verdere binnenland. Heel 't dorp bestaat uit 'n enkel eiland, waar de groote gemeenschappelijke hutten zich tegen elkaar opdringen. Alleen enkele klapperbcomen streken er hun be schermende kruin overheen en wuiven niet hun uitgebreide armen wat koelte toe. Het volk betoonde zich ook hier weer bui tengewoon gemoedelijk. Ook hier het verblij dende verschijnsel van veel kinderen, De kleine hummeltjes zijn zulke snoezige roe- zepetoetjes, dat het schande is, dat de moe ders niet meer zorg aan de wiegemandjes besteden. Die zijn ruw gevlochten van nipa- blad, met een stukje blad op den bodem. Toch wordt er door de vrouwen overigens veel aan vlechtwerk gedaan, dat echter meestal bestaat in 't uit biezen vervaardi gen van groote slaapmatten of liever slaap- mantels. Deze matten toch hebben den vorm van een kapmantel, zoodat de slaper er ge heel in weg kan kruipen. Ze dient dan me,teen als bescherming tegen de muggen, en waanneer het te pas komt als een regen- rhantel. De kleine kleuters schijnen ook een soort van uitvoerartikel te vormen. De weinige kinderen, die men te Komelom aantreft, ko men nog voor een goed deel van Sabon. We troffen nu ook een jong echtpaar van daar, dat per kano gekomen was; een reis van meerdere dagen. Bij nadere kennismaking bleek de vrouw eertijds als kind ook hier vandaan gehaald tc zijn. Ze had er nu zelf ook twee besproken; een voor haarzelf en een voor haar vriendin. We werden er ech ter zelf bij geroepen, om te getuigen, dat de wurmpjes, die nog niet konden loopen, nog te klein waren, om de moeder te kun nen missen. De gegadigden moesten dus met den volgenden stillen moesson nog maar eens terugkomen. Laat ik hier nog even vastleggen, dat het hier niet gaat om een gruwelijken kinder handel, zooals men dien in China aantreft. Het is een in al deze streken in zwang zijnd gebruik, dat men aan kinderiooze familiele den kinderen afstaat, of zelfs onder elkaar kinderen ruilt In sommige streken worden ze ook wel aan vreemde, doch bevriende stammen verkwanseld". Ook deze kinderhandel is weer het gevolg, goeddeels, van de verwording, door een be paald soort van zonde aangericht, welke zich in afschuwelijke ziekten openbaart. Mannen als Missionaris Geurtgens, die er den strijd tegen aanbonden, uit naam van Jezus Christus, en die voor Hem er goed deels hun aardsche leven aan offerden, ver dienen onze hulde, en waar het in ons ver mogen ligt, onze steun. Hoe eenvoudig vér haalt hij van de ontberingen, die hij onge twijfeld onder zijn arbeid heeft doorstaan. Een boek als het zijne is leerzaam, en stem: tot nadenken. Men leze het zelf eens. DE MODE VAN DEN DAG Voor zwaardere figuren De dikke dome klaagt altijd dat het zoo moeilijk is om zich netjes te kleeden, omdat alles alleen be dacht wordt voor de slanke, vrou wen. Toch is het heusch niet zoo moeilijk om de juiste kleeding te vinden, als men maar enkele re gels in acht neemt. Natuurlijk moet men stoffen met kleine patroontjes, bloempjes en nopjes vermijden. Mi'ar daar voor in de plaats kan men strepen nemen, strepen in iedere breedte. Ook moet men stoffen in gedek te kleuren kiezen en pasteltinten vermijden. Het beste eigent zich zwart en marineblauw. Lichte kraagjes breken de strnge lijn een weinig en staan altijd' heel keurig. De coupe van de japon is hel belangrijkste. Ceintuurs moeten vermeden worden. De lijnen moe ten altijd verticaal loopen, dit doet het figuur slanker schijnen. Onze afbeelding toont enkele zeer elegante zomerjaponnen voor niet zoo slanke dames. Zoo zijn er ook voor de dikkere dames modellen genoeg die goed «taan, als men maar goed uitkijkt. Handwerken Een handige boodschappentasch Hoe vaak gebeurt het niet, dat de huis vrouw, hoewel ze van plan was, absoluut niets te koopen, zooveel aardige en nuttige dingen onderweg ziet, dat ze de verleiding iets mee te nemen, niet kan weerstaan. Dat is op zich zelf natuurlijk niet erg. Wel erg is, dat ze bij het naar huis gaan met allemaal kleine pakjes moet sjouwen. 1-Iet is ook niet prettig op iedere wandeling een groote boodschappentasch mee te moe ten nemen. De bijgaande teekening toont een oplos sing voor dit vraagstuk En wel een groote boodsehaptasch, die echter zóó opgevouwen kan worden, dat zij zich in niets onder scheidt van een gewone zomertasch van linnen. Als men de beide deelen op elkaar heeft genaaid, zet men er nog een kleine klep op, die tegelijk als sluiting dient, zoo lang (Te tasch opgevouwen is. Eer. .paar ste vige handvaten eraan en de tasch is klaar. Heeft men nu boodschappen op te bergen, dan wordt de tasch opengevouwen en alle kleine pakjes kunnen er in opgeborgen worden. Indien men dit wil kan men dc tasch nog voorzien van kleurige applica ties en ze desgewenscht als strandtasch be nutten. De illustratie spreekt verder voor zich zelf. Waar ons oog op viel De slaap der kinderen Wie zijn kinderen liefheeft, mag van geen geven en nemen weten op het stuk van tijdig naar bed gaan, zoo schrijft arts L. Heyennans, in een artikel in de „Arbeiders pers". waaraan wij het volgende willen ontleenen „Ieder behoeft zijn oogen maar den kost te geven, om vooral zomers de kinderen laat op straat te zien en 's winters vindt men de kleuters nog te lang op. Ze vinden het zoo gezellig, houden zich muisstil kijken de kamer rond met bleeke gezichtjes en onnatuurlijk groote oogen. Zijn ze wat grooter, dan willen zo uit bluf c:i groot doenerij (typische algemeene kindereigen schappen) niet erkennen, dat .Jvlaas Vaak zand in hun cogjes heeft gedaan", zij doen „groot" of zijn wat bang voor het alleen zijn, willen het spel niet staken, enz. Zijn de ouders zonder inzicht of zwak, kunnen ze niet op tegen de sterke willetjes der kinderen, zijn zo hyper-modern in hun opvattingen, dat hef recht van den sterkste niet mag tellen, of willen ze geen genoe gens ontzeggen en nemen het kind dus mee dan is het to verklaren, hoe sterk dit kwaad verbreid is. Er wordt ontzettend luchthar tig gedacht over een uurtje langer opblij Na de geboorte slaapt het kind dc eerste drie maanden in afnemende mate en na drie maanden nog 18 a 20 uur per etmaal; een kind van een paar jaar staapt nog li tot 16 uur. Kinderen van een tot drie jaar slapen gemiddeld 12 tot 14 uur, na dien leeftijd gemiddeld 12 u. Jongens en meisjes tot twaalf jaar gemiddeld 10 tot 12 uur. Krijgt het kind niet genoeg slaap, gaat het te laat naar bed, dan zijn de verschijn selen vrij gemakkelijk waarneembaar: las tig, bleek, prikkelbaar, slecht loeren, luste loos. Juist in de groeiperiode, waar de na tuur aangeeft, dat de sterkste en snelste ontwikkelingsperiode afloopt tijdens den slaap, daar is het indiruischen tegeu de na tuurwetten, zondigen tegen de gezondheid der kinderen, als deze tot den 12-jarigen leeftijd niet uiterlijk zeven uur 's avonds in bed liggen. Als de kinderen moeten slapen in de huiskamer door onvoldoende woon ruimte, dan is dit een bittere aanklacht te gen de maatschappelijke verhouding. Doch er wordt nog veel gezondigd zonder dal hiervoor een maatschappelijke noodzaak be staat. De ouders moeten als onverbiddelijken re gel nemen, de kinderen vix>eg en op vasten tijd naai eed; hebben ze geen slaap, die komt als regel wel en laat kinderen lie ver vroeg opstaan, dan vallen ze 's avonds als een blok in slaap. Kleuren en Harmonieën Het kiezen van kleuren voor een hand werkje, voor een toilet, of voor een kamer interieur is lang niet ieders werk, hoewel er niet velen zullen zijn, die er zich van wust zijn, dat ze geen „kleurgevoel" hebben. In dit opzicht bestaat er naast de officieele kleurenblindheid maar al te vaak een, die met een soort van zelfbedrog is gelijk te stellen. Bewijzen dat een kleurcombinatie niet fraai is, gaat bovendien uiterst moeilijk, omdat naar de bekende spreuk over smaak niet valt te twisten. Wel kan het zijn nut hebben, over het karakter en het ontstaan der verschillende kleuren het een en ander te vertellen, omdat men daarmee met wat goeden wil allicht zijn voordeel zal kunnen doen. Wij willen daarom hier het een ander ontleenen aan een artikel, onlangs over dit onderwerp gepubliceerd in „Het Rijk der Vrouw". De hierbij afgebeelde figuur stelt een zoo genaamde „Kleurencirkel" voor. De kleuren geel, rood en blauw zijn zoogenaamde grond- kleuren, welke niet door menging met an dere zijn ontstaan. Ze zijn dus primair. De TOBBEN MET DE WASCH ■I ONNOODIG! WIJ verzorgen Uw gebeele waach, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! N.V. DE GOUDSCHE STOOMBLEEKERIJ Turfsingel 29 - Tel. 2600 - GOUDA andere kleuren zijn secundair, oftewel ont staan door de vermenging van twee pri maire kleuren. Indien men rood en geel bij voorbeeld mengt, ontstaat het oranje; geel en blauw dooreengemengd, vormen groen, rood en blauw maken tesamen paars. Bij een scherp geteekenden regenboog kan men deze kleurovergangen soms heel mooi waar nemen. Geel is de lichtste kleur, rood de warmste, blauw de meest wijkende. (Het blauwe ver schiet!). Bovendien is rood vermoeiend voor de oogen, groen (en ook blauw) daarentegen rustgevend. De in den kleurencirkel telkens recht te genover liggende kleuren (b.v. geel en paars) versterken elkaar, als ze naast el kaar worden aangebracht. Wit is de samenvatting van alle kleuren en overtreft in lichtkracht nog het geel. Hel kaatst trouwens de licht- (en ook warmte stralen) terug. Zwart is de weglating van alle kleuren en absorbeert licht en warmte. Iets in lichte kleur zal door die terugkaat sing grooter lijken, terwijl het ook het daar onder ligende tegen warmte beveiligt, wat trouwens bij kleeding in den zomer goed merkbaar is. Bij zwart heeft juist het tegen overgestelde in beide gevallen plaats. Behalve de secundaire kleuren bestaat er nog een derde soort, de zgn. mengkleuren. Deze ontstaan door vermenging van meer dan twee grond- en/of secundaire kleuren, waaraan soms ook nog zwart en wit worden toegevoegd. Het aantal mengkleuren is bijna onbeperkt. Hoewel het niet mogelijk is, vaste regels voor de kleurenkeus te geven kunnen enkele algemeene opmerkingen toch misschien hun nut hebben. In de eerste plaats: beperking! Niet al te veel verschillende kleuren, waardoor er géén gelegenheid heeft, om te spreken. Ga bv. bij een kamerinrichting van één grondkleur uit, die in hoofdzaak in de gordijnen, bekleeding der stoelen, vloer- en tafelkleed voorkomt. Het is wenschelijk de muren, hetzij be spannen, behangen of geschilderd, rustig te houden. Lichte of witte muren doen een vertrek natuurlijk grooter lijken. Enkele kleinere dingen bv. de lampekap. een schoorsteenkleed, kunnen sterk spre kend van kleur zijn. Is de hoofdkleur van een kamer mat- blauw, dan kunnen als bijkomende kleuren roodbruin, lichtgrijs en hier en daar, fel oranje gebruikt worden. Werd rood als hoofdkleur gekozen, dan komen zwart, licht bruin, mogelijk vrij sterk blauw in aanmer king. Wat voor een kamerinrichting geldt, is ook op een handwerk van toepassing. Voor al niet te veel kleuren, terwijl het hoofdmo tief ook door de kleur het sterkst moet spreken. Het is raadzaam om bij de felle, primaire kleuren uitsluitend grijs, zwart en wit te gebruiken, maar niet bv. een teer groen of paars. Wil men dergelijke kleuren, dus de mengkleuren, gebruiken, waarmee trouwens even goed iets moois is te bereiken, dan kan ook alles daar in worden uitgevoerd. Met wat goud- of zilverdraad kan dikwijls ook een fraai effect worden gekregen. Zoo zal een kussen met een modern patroon, uitgevoerd in zwart, fel-blauw, wit en wat zilver zeker een geslaagden indruk maken. Bij de kleurenkeus van het toilet moei niet alleen op de huidkleur, maar ook op het figuur der draagster worden gelet. Vi E WEG NAAR 'T HART Appelpudding Bereiding: y2 K.G. zure appelen worden schoongemaakt maar niet geschild en flink gewasschen. in stukken gesneden en tot moes gekookt in L. water. Dan wordt er 20 Gram witte gelatine in opgelost, 100 Gr. suiker in gesmolten en daarna alles door de fijne zeef gewreven. De pudding wordt dan in een met koud water omgespoelden vorm gedaan om af te koelen. Appelpudding wordt opgediend met vanillesaus. Rijst met kaas. Bereiding: 250 Gram rijst wordt eenige malen gewasschen en dan met een doek af gedroogd. 50 Gram boter wordt flink heet gemaakt en de rijst daarin even bruin gefruit; dan wordt daarbij L. bouillon en een uit met 2 ingestoken kruidnagelen gedaan en men laat alles zeer zacht koken in een goed ge sloten ketel gedurende ongeveer Ve uur, zonder roeren. De ui wordt er uitgenomen voor de rijst droog wordt. Voor het opdienen wordt voorzichtig 50 Gram geraspte kaas, een weinig peper en nootmuskaat onder de rijst geroerd. Biefstuk op Russische manier. Bereiding: 1 K.G. mager rundvleesch wordt zeer fijn gehakt en vermengd met 50 Gram fijn gehakt spek, 250 Gr. boter, zout, peper en een weinig paprika Wanneer dit mengsel goed dooreengekneed is, worden er 10 a 12 biefstuks van gevormd. Deze worden in tarwebloem gewenteld en mooi bruin gebakken in heete boter. De biefstukjes worden dan uit de pan genomen en de saus aangemaakt met een paar eet lepels zure room en 1 d.L. bouillon, dan gezeefd en over het vleesoh gegoten. Vermicellipuddiny Bereiding: 1 L. melk wordt met stokje vanille aan de kook gebracht.. 125 Gram ver micelli wordt zeer fijn gestampt en in de kokende melk gestrooid, dan op een zacht vuur, gedurende een half uur gaar gekookt. Een eierdooier wordt geklutst en ven- mengd met 80 Gram suiker. Het eiwit wordt stijfgeklopt en dan onder den dooier geklopt. Dit wordt verwarmd door er een deel van dc melk onder te roeren, wanneer de vermicelli gaar is. Het ei wordt dan onder de pudding ge roerd en onder bestendig roeren even mee doorgekookt. Tomaten en aardappelsoep. Bereiding: 4 groote aardappelen worden in vieren gesneden en samen met 4 lepels rijst gaar gekookt in 2 L. water met zout 50 Gram bloein wordt mooi bruin gefruit met 50 Gram boter. Het water met de rijst en de aardappelen wordt hierbij gevoegd en tevens 10 groote tomaten, 1 bosje peterselie. 1 ui, 1 knoflookpit, wat kervel, peper en zout. Dit la«A men gedurende 30 a 40 mi nuten koken. Daarna zeeft men de soep, bindt ze met twee eierdooiers en 20 Gram Russische vleescbsoep Bereiding: gelijke hoeveelheden osse vleesoh en kalfsvleesch worden in kleine kubetjes gesneden, daarna met peper, een glas goede Madeira wijn en een stukje bo ter gestoofd tot het een gelei vormt. Deze gelei wordt verdund met sterke bouil Ion. waarna a'les gedurende een paar uui boven een zacht vuur wordt gezet. Ündertusschen worden eenige kleine wor telen en eenige uitjes, in kleine stukjes ge sneden, in boter gebruind en daarna bij de soep gevoegd. Voor het opdienen wordt nog een weinig gehakte venkel in de soep geroerd. Spersleboonen met zure saus Bereiding: 1 K.G. boenen worden schoon gemaakt en gaar gekookt en dan op een vergiet gelegd om uit te lekken. 25 Gram boter wordt gesmolten, 15 Graan bloem door geroerd en daarbij langzamerhand 2 d.L boonenwater en y2 d L azijn gevoegd. In deze saus worden de boonen gedurende 10 minuten gestoofd, daarna wordt er een ge klutst ei door geroerd. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: spersieboonen met zure saus, Russische biefstuk, gebakken aardappe len; gemberpudding. MAANDAG: kalfslappen, doperwten, ge kookte aardappelen; fruit. DINSDAG: carbonaden, andijvie, gekookte aardappelen; vanillepudding met bes sensap. WOENSDAG: tomatensoep; osselappen, snij- boonen, gekookte aardappelen; choco ladepudding. DONDERDAG: haringsla; saucijsjes, snij- kool, gekookte aardappelen; citroenvla. VRIJDAG: gestoofde paiing, komkommersla, botersaus, gekookte aardappelen; rijst met rabarber. ZATERDAG: gehakt, postelein, gekookte aardappelen; gries met rozijnen. STEREO 4 KANTEBESCHUIT WEKELIJKSCH KNIPPATROON No. 269: mooie japon voor een meer ge zette dame v,an gebloemd georgette of crêpe de chine. Prijs van dit model is 50 cent. Benoodigd materiaal: 5 Meter van 90 cM. breed. No. 271: Japon van groot gebloemde voile. De gameering bestaat uit een volanl van effen materiaal om de vierkante halsope ning. Prijs van dit patroon 50 cent. Benoo digd materiaal: 4.75 Meter van 90 cM. breed. No. 342: kinderjurkje voor meisjes van 3 tot 7 jaar van gebloemde mousseline en gegarneerd met effen. Prijs van dit patroon" is 38 cent. Benoodigd 2 Meter. No 338: voor de benjamin een speel- en kruippakje van katoen. Benoodigd: 1.75 M, Prijs van dit patroon is 38 cent Al deze patronen zijn in alle maten te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal'1 postbox 175, te Amsterdam, Toezending geschiedt na ontvangst vart het verschuldigde bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van één der patronen niet al leen het nummer van het gewenschte pa troon, maar ook de gewenschte maat, d.w.z. boven-, heup- en taillewijdte op te geven, Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Meft voorkomt daardoor on- noodige vertraging in die toesturing. haar die niet „de slanke lijn" hebben, geen al te lichte of sprekende kleuren. Iemand met bleeke tint neme geen fel rood, wat het „groen" in de huid erger maakt, terwijl sterk paars het geel accentueert. Zeer eigenaardig is overigens, dat wij in in de natuur kleuren kunnen aantreffen, die het prachtig „doen", terwijl zij, toegepast in menschelijken arbeid, met elkander zouden „vloeken", of althans op zijn zachtst uitge drukt een heel gewaagde combinatie zouden vormen. Duidelijk blijkt daaruit, dat de mensch nimmer de natuur kan evenaarden, omdat menschenwerk altijd ver beneden het van God geschapene blijft. Bovendien zijn onze kleuren niet zuiver, zij kunnen de zoogenaamde spectrale kleuren nimmer op zij streven. Indien een lichtstraal door een prisma valt, zien wij dat het mooie licht in de zeven hoofdkleuren breekt, doch indien wij uit deze hoofdkleuren, maar dan met verf, het zuivere wit willen tevoorschijn brengen, zal deze poging onherroepelijk Ook dit leidt ons weer tot ontzag voor Hem, die de wereld geschapen heeft, „wel ker kunstenaar en bouwmeester God is". LIGSTOELEN blank beuken met stevig linnen 1.35 zonder leuning 1.95 met leuning J. v. d. TOORN Co. Rotterdam Mathenesserweg 77-79, Tel. 33628-36628 UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN KEUFCr.LLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, uINOLEUMS - GROOTE SORTEERING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE PrijzenMII AANBEVELEND UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8