rtdOii Nuttie's Vader MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Stellendamsche Garnalenvisschers Hulp in hun nood dringt II (Slot) We wezen reeds op enkele algemeene eco nomische oorzaken. Engeland, dat een der grootste afnemers van garnalen was, heeft door het verlaten van den gouden stan daard en door het heffen van 30 pCt. in voerrechten, den handel een grooten slag toegebracht. Het afzetgebied is daar te lan de zeer ingekrompen. Frankrijk laat nog slechts betrekkelijk geringe hoeveelheden garnalen toe en België is ook reeds over gegaan tot belangrijke invoerbeperking. Wel neemt in het algemeen het garnalen gebruik toe, maar deze toeneming staat in geen verhouding tot hetgeen aan omzet verloren werd. Hoogstens mag men er de conclusie uit trekken, dat het garnalen- bedrijf reden van bestaan heeft behouden en de toestand niet als hopeloos is te be schouwen. Voor de zeer gewilde Holland sche garnalen behoeft men den moed niet op te geven. Het bij cle bestaande productie inkrimpen van het afzetgebied, moest leiden tot prij zen, die niet langer loonend zijn. Zij zouden moeten verdubbelen om schipper en vis- selier een zeer sober bestaan te kunnen ver schaffen. Zulk een buitengewone verbete ring der prijzen valt echter niet te ver wachten. Over de overproductie is, naar Stellen- 'damsch oordeel, een ongunstigen invloed uitgeoefend door het in de vaart brengen door de groote pellerijen van te groote visschersvaartuigen. Tot goed begrip van den toestand men, dat de garnalenvisscherij geschiedt door twee categorieën: door schippi een eigen scheepje en door de pellerijen, die vroeger niet, maar in de latere jaren wèl schepen in de vaart brachten. De pel lerijen stonden vroeger geheel los van het visschcrijbedrijf, floreerden cn gingen met. het. leeuwendeel der winsten in het bedrijf strijken. Om die winsten nog te vergrooten, zijn zo later zelf schepen gaan uitrusten cn de pelbazen werden met hun grootere mo torschepen ook zelf ondernemers van het ivisschersbedrijf. En dat geschiedde in een tijd, toen ze zelf al zeiden, dat er teveel visschers waren. De bedoeling was uit den aard der zaak de kleinere visschers over bodig te maken en de uitoefening der vis- scherij zooveel mogelijk aan zich te trek ken. Wanneer men aanneemt, dat er gemid deld 50 kleine visschersvaartuigen .waren en dat twee groote pellerijen ieder twee groote vaartuigen namen, die driemaal zoo veel mochten vangen als de kleine, dan be- toekent dat 'n uitbreiding van de visschers- vloot met 25 Ilier schuilt mede een fac tor van groote beteekenis, waardoor aan de kleine visschers, die steeds met zoo grooten ijver voor de pellerijen gevischt hebben, het bestaan is bemoeilijkt. Het is een onbetwistbaar feit, dat van af dien tijd het bedrijf te Stellendam is gaan kwijnen. De aangsten voor de kleine sche pen werden verminderd, de prijzen daalden en van lieverlede zochten de pelbazen zich van hun vroegere visschers-leVeranciers tc ontdoen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de ontslagen visschers zelf gingen pellen en op coöperatieven grondslag de garnalen in den handel brach ten. De kleine visschers hieven visschen, de pellerijen vergrootten door hun grooten vaartuigen den aanvoer en oefenden invloed op den handel. Overproductie, scherpe con currentie en prijsdaling gingen toen, tot schade van het bedrijf als geheel, hand aan hand. De moeilijkheden namen nog toe, doordat ook elders, waar ze voorheen niet bestaan hadden, pellerijen werden opgericht. B.v. in Zeeland, waar vroeger uitsluitend in onge pelde garnalen gehandeld werd, maar waar na bet sluiten der grenzen ook met het pellen begonnen is. Vanuit die plaatsen worden clc gepelde garnalen zoo goedkoop aangeboden, dat de visscber niet meer kan bestaan. Elders weer, b.v. te Zoutkamp, wordt ge vischt voor de drogerijen, een door de Re- geering gesteund bedrijf, maar is men ook het zelf pellen begonnen Men be schouwt dat daar als bijverdienste, doch zij die er hun bestaan in vonden, worden er natuurlijk zeer door geschaad. Ook deze garnalen worden ver beneden de normale prijzen aangeboden. Hoe Verbetering te verkrijgen is, is door de eigenaardige ontwikkeling in het bedrijf minder gemak kelijk te zeggen. We matigen ons in dit op zicht ook geen oordeel aan. Maar wel dur- >ve zeggen, dat het zonder overleg niet zal gaan. Intusschcn schijnt dat onmisbare erleg moeilijk tot stand te brengen. De naast belanghebbenden schijnen aan strijd de voorkeur te geven, zoodat het zonder in grijpen der Regeering wel ni'et tot een rege ling zal kunnen komen, waardoor algeheele ondergang voorkomen wordt Met Stellen- oam dreigt het worden niet tijdig maat regelen genomen op een economische aan tc gaan. En dan zijn we nog veel verder van huis. De prijs der garnalen is op het oogenblik zeer laag en ligt belangrijk beneden den productieprijs. Wie garnalen eet, eet deze goedkoop ten koste van hen, die aan het rangjen, pellen, enz. er van hun arbeid be steden, maar daarmee zich zelfs geen uiterst bescheiden bestaan kunnen verschaffen. Het zou dan ook niet onbillijk zijn. indien zulks naar analogie van reeds bestaande steunregelingen de Regeering overging tot het vaststellen van een kleinhandels prijs, die ongeveer met 100 zou uitgaan >ven de thans geldende verkoopsprijzen. Voor de regeling van een en ander zal centrale organisatie In het leven moeten worden geroepen. Dezp iganisatic zal zich uit den aard der zaak niet alleen met de prijzen hebben in ie laten, maar voor alles met de saneering van het bedrijf als zoodanig. Daartoe zou misschien het beschikbaar stellen van ren- ieiooze credieten voor de Visschers kunnen worden overwogen. Verder zal een redelijke verdeeling van den uitvoer tot stand moe ten komen onder degenen, die daarvoor in aanmerking komen. Dat de schippers-vis- schers geholpen worden om hun bedrijf te blijven uitoefenen, desnoods met eenigen steun Jil het Landbouw-Crisisfonds, is een zaak van groote beteekenis. Als deze men* sclien maar leven kunnen, al is het nog zoo sober! Meer vragen ze niet. En als men dan tei: slotte ook nog in slagen kan op de biuncnlandsche markt den afzet te vergroo ten, mag de verwachting worden gekoes terd. dat de Regeering met niet al te groote kosten de garnalenvisscherij en degenen, die daarin werkzaam zijn, door den crisis tijd zal kunnen heenhelpen. We hebben gemeend deze dingen onder de algemeene aandacht te moeten brengen. Voor 'verschillende takken van ons econo misch leven worden honderden millioenen door ons volk geofferd. Hier is een beschei den groep nijvere visschers, die niet op de groote trom slaat, maar reeds lang ontbe ring verdraagt. Zij mogen niet langer aan hun lot worden overgelaten. Er is reeds zoo lang overwogen, dat het eindelijk meer dar tijd is om iets te doen, willen we niet in moreelen zin schuldig komen te staan tegen over deze menschen. De Volksvertegenwoordiging sclienke aan deze groep slachtoffers der crisis haar aan dacht en de Regeering doe wat haar hand vindt om te doen. Haar hand blijve niet Schout-bij-nacht D. Vreede Jeerste) verlaat liet opleidinsschip „Noord-Brabant" te Vlissingen waar hij het commando overdroeg aan den luitenant-kolonel ter zee A. J. Sonnenbevg (tweede). "(Deze artikelen waren reeds enkele dagen persklaar, toen de Zaterdag gepubliceerde steunregeling voor de visscherij verscheen. Deze regeling, die we in bijzonderheden nog niet kennen, schijnt te gaan in de als wenschelijk aangeduide richting. We ver heugen ons daarover ten zeerste en hopen ran harte, dat men te Stellendam en elder? eerlang den invloed van de steunmaatrege len daadwerkelijk zal ondervinden). UIT HET SOCIALE LEVEN TEGEN LOONSVERLAGING Het Bestuur der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland deelt ons naar aanleiding van in de pers voorkomen de mededeelingen, als zouden haar vertegen woordigers in de conferentie van 3 Augus tus j.l. met de looncommissie van het Werk fonds 1934 zich -bereid hebben verklaard om de basis van loonsverlaging mede te werken aan de uitvoering van nader met name ge noemde werken, mede, dat dit volkomen on- Het standpunt van de Federatie is en was ook niet anders dan dat zij bereid is tot medewerking, onder voorwaarde, dat de con- tractloonen en bij het werken in accoord- of aangenomen werk een percentage van 25 pCt. daarboven, zooals bij vorige onder handelingen door de regeering zelf was toe gestaan zouden worden gehandbhaafd. Alle berichten over bereidverklaring tot afwij king van dit standpunt moeten derhalve minstens op een misverstand berusten Een nieuw bemiddelingsvoorstel In de gister te Amsterdam gehouden i gadenng met den R ijksbem id de 1 aar Mr. de Vries Czn. imzake het conflict bij de N.V Vereen. Bliikfabrieken, is van de zijde directie een nieuw voorstel gedaan betref fende de loonschalen van de geoefenden, ir het bijzonder betreffende de jongens cn meisjes. De Rijksbemiddelaar heeft in over weging gegeven dit voorstel der directe te aanvaarden. De in de vergadering aamv zige leiding van de staking heeft zich jbereid erklaard om dit nieuwe voorstel aan de stakende werklieden voor te leggen. De haven van Stellendam met de bekende garnalenschuitjes. Gemengd Nieuws. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN Gistermiddag om twee uur is op het strand te Bergen aan Zee de 21-jarige L. Grootes uit Bergen verdronken. De man, die niet voldoende kon zwemmen, was ver moedelijk in een mui terecht gekomen. N; dat het lichaam was aangespoeld, heeft men nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Het lijk naar de ouderlijke woning overgebracht. BOSCHBRAND TE EINDHOVEN Tusschen vier en zeven uur heeft Zater dag te Eindhoven in de Philips-bossclien aan de Oinschotschedij-k een hevige brand gewoed. De Eindhoven&che brandweer, die sooedig ter plaatse was, kon niet verhinde ren, dat een zeer groote oppervlakte boscli en heide een prooi der vlammen werd. Om half acht 's avonds was men den brand volkomen meester. De ooi-zaak van den brand is onbekend- RUBRIEK, DINSDAG 28 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.30 Morgenconcert. 9.30—10.30 De Sociale Studiedagen te Seppe. „Kerk en Gezag Voordracht te houden door Prof. Dr. L. Bender O.P. l-.o- fessor aan het Collegium Angelicum te Rome. 10-30—11.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 11.00— 11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. Lunchconcert op gramo* 17.15-2.00 foonplaten. 7. 00-3.00 n.ir 3.00-3.15 n.n 3.15-3.25 n.n Vrouwenuurtje. Gramofoonmuziek. Voordracht door Jan Hart- Het autobus-ongeval te Emmen Op de algemeene begraafplaats te Nieuw Amsterdam heeft. Zaterdag de teraardebeste- ling p'aats gehad van 't stoffelijk ovehschot van den heer J. Keen, aldaar, den overleden bestuurder van de te Emmen verongelukte autobus met werklooze arbeiders. Eenige honderden personen, van wie de meeste werklooze arbeiders waren, volgden de droeve stoet naar het kerkhof. Achter de gingen mede, de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur der Steunverleening in al- genieenen dienst, als vertegenwoordiger van den minister van Sociale 2!aken, wethouder Wiensema, en Ir J. W. F. Bennik, direc teur van den Gem. Werkloosheidedienst, beiden als vertegenwoordigers van het. ge meentebestuur van Emmen, en Ir J. W. L. Blokhuis, houtvester van het Staatsbosch- beheer, op welk terrein te Sleen de ver ongelukte arbeiders werkzaam waren. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds L. de Vries, Nederl. Ilerv. predikant te Nieuw Amsterdam, die er in zijn treffen de toespraak op wees, dat niemand zou heb ben verwacht dat juist de om zijn voorzich tigheid zoo algemeen bekende bestuurder Keen, zooiets moest overkomen. Het kompas zijn vertrouwen op de voor hem rijden de collega's, maar ook het kompas op de dienstregeling der Ned. spoorwegen, heb ben hem in den steek gelaten. In verband met dit laatste wees de predkiant erop, dat de trein blijkens officieelc mededeelingen eenige minuten te laat is gekomen, terwijl de chauffeurs, die iedoren dag omstreeks denzclfden tijd den weg oversteken, er op rekenen dat de spoorwegen goed function- Us de Vries sprak tenslotte troostwoorden uit voor de familieleden. De deelneming van den Minister 4.30—5.30 n.m. Gramofoonmuziek. o'clock in Europa". 5.30—6.00 n.m. De KRO-boys o.l.v. Lustenhouwer. 6 00—6.20 n.m. Gramofoonmuziek. 6.20—7.00 n.m. De KRO-boys o.l.v. Lustenhouwer. 7.00-7.15 n.m 7.15-7.35 n. Piet Politiebericht! „Het geven van een naam' (bij verschillende volken"), door Pater J. Bouwman O FM. 7.35—8.00 n.iu. Gramofoonmuziek. 8.00—8.30 n.m. Onze Nederlandsche gast- dirigenten. Concert door Orkest o.l.v. Leo Ruygrok, als gast. 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.50 nm. „De Film van het Verle den"; „De Bisschop van Hip po" door L. 8.50—9.30 n.m. Orkest o.l.v. I>o Ruygrok. Soliste: Tiny Kaiser, klavier. 9.30—9.45 n.m. Het koor van het St. Igna tius-college te Amsterdam. 9.45—10.00 n.m. Klavier-recital door Tiny 10.00-10.30 n.m. Orkest o.l.v. L. Ruygrok. 10.30-10 35 n.m. Vaz Dias. 10.35—10.55 n.m. Het koor van het St. Ig natius-col Ieae (vervolg). 10 55—11.00 n.m Gramofoonmuziek. 11.00-11 45 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 11.45—12.00 n.m. Gramofoonmuziek HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.01 10 00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Muziek ter nabetrachting. 10.30—12.30 Ochtendcoocert door het e*- semble Rentmeester. Voordracht door Kom mer Kleijn. 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Pierre Palla, mm v. Boris Lensky, viool en Jac. Wolf. tenor. 2.00—2.30 n.m. Pianorecital door Cc* de Groot Jr. 2 30-3.00 n.m Sinclair. 3.00-4.00 n.m. 4.00-4.15 n.m. dio Kootwijk". 4.15—4.30 n.m. 4.30—5.00 n.m. Jacob Hamel. 5.00—5.30 n.m. Halfuur voor kleinere kin deren dor».- mevr. Ant. van Dijk. 5..30—6.30 nm. Kovacs Lajos en zijn orkest, R.V.U. 6.30—7.00 n.m. Cursus door Jhr. Jan Feith over; „De beteekenis van sport en spel", A.V.R.O. 7.00—7.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30—8.00 nm. Causerie door Prof. Dr. W. Vogelsang. „De tentoonstelling van oud- Italiaansche kunst in Nederlandsch bezit") welke gehouden wordt in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. 8.01—8.05 nm. Vaz Dias. 8.05—9.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Nico Gerharz, m m.v. Egbert Veen, piano en Jac. v. d. Woude, viool. 9.00—9.20 n.m. Radio-journaal. 9.20—10.00 n.m Het Omroepc-kest o.l.v. Nico Gerharz. Weensch programma. 10.00—10.15 n.m. Gramofoonmuziek. 10 15—11.00 n.m. Het Omroeporkest. Fransch programma. 11.00-11.10 n.m. Vaz Dias. 11.10—12.00 n.m. Aansluiting met Pschorr te Rotterdam. BUITENLAND Straatsburg 349.2 M.: 6.50 n.m. Symphonic van Haydn en „Les lemons imprévues") opera-comique van Colin. Daventry 1500 M.: 8.20 n.m. Promenade- coocert. (Haydn-Mozart) Weenen 506.8 M.: 8.30 n.m. Mis in c kl. t van Mozart. West Reg. 307.1 M.: 8.35 nm. ..Oriental night". Motala 4389 M.: 8.50 n.m. Tweede en der de bedrijf van Gounod's „Faust". Straatsburg 349.2 M.s 8.50 n.m. „Denise" van Alexandre Dumas. Oslo 1186 M.: 8.50 nm. Johan Svendsen» Rome 420.8 M.: 9.35 n.m. Italiaansch con- Brussel (Fransch) 483.9 M.: 9.35 n.m. Klas siek concert. London Reg. 342.1 M.: 9.35 n.m. „The Cat and Cauliflower". luisterspel met muziek. Hamburg 331.9 M.: 9.50 n.m. Het Maagden burger Domkoor zingt. Van twee dames en twee horloges Rad van tong en vingervlug In de winkel van de firma H. in de Vijzelstraat te Amsterdam, vervoegden zich twee darnes, die het Duitsch beter mach tig waren dan het Nederlandsch. Zij waren deftig gekleed en voerden met den winke- ciale zaken werd vertolkt door den heer ier cn ouder elkaar een geanimeerd discours Meyer de Vries, die van liet gemeentebe- j over gouden horloges cn andere luxe voor stuur ven Emmen door wethouder Wierse-werpen, die aanvankelijk naar hun gading ma, terwijl tenslotte de inspecteur van den waren. Het slot was, dat de dames niet Bend van Garagehouders, dc lieer Sergi uit Almelo zijn overleden medelid herdacht als een der voorzichtigste autobestuurders. Ken zoon van den overledene dankte voor de overgroote belangstelling. Langs den weg naar het kerkhof stonden de belangstellenden in dichte rijen ge schaard. Aan de werkloozen uit Nieuw Am sterdam was vandaag door de regeering verlof verleend om de begrafenisplechtigheid bij te wonen. Heden heeft te Klazinaveen de teraarde bestelling plaats van de slachtoffers Funcke en Nijenhuis. Voor vandaag is ook aan alle werk loozen door de regeering verlof gegeven. Po gingen worden nog ondernomen om toe stemming te verkrijgen de werkverschaf fing voor het geheèle district Emmen dien dag stop te zetten met doorbetaling der loonen, aangezien alle arbeiders den wensch te kennen hebben gegeven hun overleden kameraden de laatste eer te bewijzen. De toestand der gewonden Omtrent den toestand der gewonden kan nog worden medegedeeld, dat het slacht offer M. Jeuring, hoewel nog 6teeds levensgevaar verkeerende, van Emmen naar het, Groene Kruis-gebomv te Klaziena- veen is over gebracht, waar hij verder ver pleegd zal worden. De toestand van den eveneens in levensgevaar verkeerenden ar beider Sterken was Zaterdag iets beter. De andere gewonden maken het naar omstan digheden wel. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN De opvarende van het motorschip Oostzee 11, Boomsma, uit Groningen, is te Londen ever boord gevallen en in de Theems dronken. kochten. Maar toen zij na eenigen tijd de inkel hadden verlaten, bleek, dat zij niet alleen rad van tong, maar ook vingervlug waren geweest. Een tweetal gouden damep nen ter waarde van ƒ300, wi- riiet haai* verdwenen. De politie speurt naar deze dames, die vermoedelijk de stad reeds hebben verlaten. Een onderzoek verschillende hotels heeft althans tot i^u toe geen succes gehad. UIT HET ENGELSCH yAN CHARLOTTE M. YONGE (29 „Neen, nu houdt ge mij voor beter dar ik ben. Ik vind het alles, ten minste bijtta alles, prettig. Ik meende dat ik het piettger .V'-nu, tolclut uw komst mii terug deed er langen naar Micklethwayle. Oen! kon )k dien hoven Irullekop en die hc'dere ocgen van Monsu-u maar eens zien!' Dit was de inhoud van hun gesprek ge-, Woest, en juist deze laatste wooi n werden gezegd toen zij met hun vijven bij het cei- sio schemeren van den dageraad zich eau de voordeur weer bij elkaar voegden oir door een slapcrigen knecht biun-n gcla'er- te v. orden. Mark bond zijn paard voor een oogenblik vast, terwijl Annaple d n knecht wegstuurde om Sir John Delmar wakker j maken en te zeggen dat er een omieluk gebeurd, maar dat geen van allen zi ernstig bezeerd had. Toen zij allen in warme, schemerig verlichte zaal gekomen waren, overviel hun het gevoel nat zij den geheelen nacht gedanst en geloopen hadden. Te kunnen rusten op de stoelen die om iden haard en het smeulende houtvuur ston den, was zoo iets heerlijks, dat zij er allen op neervielen en dat niemand zich bewoog of sprak, of wist hoe lang zij er gezeten hadden, toen een stejn op de trap riep: „Annaple, kom eens hier, wat is er? Is er een ongeluk gebeurd? Waar is Jane?", en een groote, dikke man in een chamber-cloak op pantoffels met een kaars ïu de hand kwam bij het gezelschap staan. „Janet zal, hoop ik, over een oogenblik thuis zijn", zei Annaple. „Zij sneed zich aan een stuk gebroken glas en daarom lieten haar bij Dr. Raymond aanrijden, dat hij er nan kon doen wat hij noodig oor deelde. O, John! we hebben toch op Bleupost Bridge ecu ongeluk gekregen en ik ben bang dat Robinson zijn been gebroken heeft!" John was een goedaardige, domme man, die zijn knappe vrouw in alles, be halve wat de paarden, de honden en de jacht betrof, voor zich liet denken. Hi, stond verblijft te kijken, en alles moest hem nog eens oververteld worden, voordat hij het geheel begrijpen kon. Toen uitte hij een onderdrukten vloek op de lccomol-ids, drong er op aan dat al zijn onverwavhtr gasten dadelijk eten, drinken en slapen zouden, cn gaf het voornemen te kennen orn onmiddellijk naar Rcdcastle te gaan om voor zijn vrouw te zorgen. De beide heeren werden toevertrouwd aan de zorg van den bottelier en Annaple nam Nnttie en May mede naar haar zusters kleedkamer, wiaar zij wist dat zij vuur thee zou vinden; en schoon zij beweerden dat het de moeite niet waard was, maakt zij dat. zij zich uitkleedden en zic'ri ter ruste begaven in een kamer, die onderwijl orde werd gebracht. Het was een staat kamer met luiken en zware gordijnen, en piet dubbele deuren, die elk geluid buiten sloten en waarin ver yan de deur, een groot. bed stond. De beide nichten legden zich tor ruste; Nuttie sliep vast in, bijna voordat haar hoo'u het kussen raakte, tjrwijl Mav overal pijn gnoelde en zich voel te vermoeid pgewonder vond cm te slapen: er daarenboven was het de moeite riet wa"d want zij zou heel spoedig gehaald wo.arn, Z/j Ir.old r.c l owusi.no iel van bang te zijn dj geroepen werd, zoodat zij, toen zij Nuttie door dc kamer hoorde heen en weer loopen, beweerde, dat zij maar even gelegen hadden, waarop deze lachend verklaarde, dai zij een groote klok twaalf had hoeren slaan voordat zij opstond, cn haar liet zien hoe het daglicht door de luiken scheen. „We kunnen, vind ik, hier niet langer blijven liggen", zei May, zich met mr.o te oprichtende; en toch, wat kunnen we aan trekken? De gedachte alleen om in een i?nï- iapon naar beneden te gaan doet iemand huiveren!" „En daarbij is dc mijne geheel aan stuk ken gescheurd voor windsels", zei Nuttie. „Ik moet de onderjapon maar aandoen cn mijn mantel er over." „Of Annaple zal ons misschien wat leenen. Ik moet op een of andere manier te weten komen hoe het met de arme ladv Del is, en hoe het met al dc anderen gaat. Schel als 't u blieft, Ursula, en ga weer in bed tot er iemand komt." Op het schellen kwam er een meid bil die baar vertelde dat mylady ongeveer een uur later dan zij thuis gebracht '.ras mijnheer en mevrouw Egremont. Zij zoo wel als men kon verwachten, en er was geen reden tot bezorgdheid. Mijnheer mevrouw Egremont waren toen doorgereden naar Bridgefield, de boodschap achterlaten de dat mevrouw William Egremont en juf frouw Blanche te Redcastle sliepen, huis gestuurd hadden om japonnen voor haar zelf en voor de jonge -lames en dat zij de overigen van het uezelschap, naar huis gaande, zouden afhalen. Ook was er een uur geleden door den kanunnik met den hitten-wagen al een loos voor de dames Egremont gebracht en dez« stond reeds in de kleedkamer; maar frouw Ruthven wilde niet dat zij gestoord den. Juffrouw Ruthven o ja, die was op, zij was geheel niet naar bed gewet HOOFDSTUK XV Het kasteel van parapluies. Neen, Annaple Ruthven zou niet hebben kunnen slapen, al had zij tijd go' ad. Haar eerste zorg was geweest haar zuster te ont vangen; haar man was haar tot Lij Red castle tegemoet gereden. Van verschi J ende kanten had men mijnheer cn mevrouw Egremont, laatstgenoemde zag er vein uit, gastvijheid aangeboden en 'evens om bericht te sturen naar Bridgefield; ma; mijnheer Egremont wilde er niet van hoo-< en iedereen vermoedde dat hij de kans niet wilde loopen om zonder Gregorio's hulp op te staan. Toen zij weggereden waren on lady Del- mar rustig in haar bed lag, was liet vooi Annaple tijd om naar baars moeders kamei te gaan, daar deze anders ongerust zo' worden. Lady Ronnisglen was een Ensro!- sche van geboorte. Zij was volstrekt het t.ype van een douairière. Haar ziekelijke toestand kwam voornamelijk voort uit een Inbraak te Ouderkerk a.d. IJssel In den nacht van Vrijdag op Zaterdag verd uit het kantoor van de Steenfabriek an den heer Mijnlieff in de buurtschap De Spreeuwenhoek te Ouderkerk aan de IJssel in bedrag van 65.ontvreemd. Toen de heer Mijnlieff Zaterdagmorgen op zijn kantoor kwam, bleek z'n schrijf bureau te zijn geforceerd, en bij onderzoek bleek het genoemde geldbedrag verdwenen. De politie, die van een en ander op de hoogte werd gebracht, was spoedig ter plaatse, tot. het instellen van een onder zode. Hieruit is vrijwel komen vast te ■taan, dat de dader(s) zich hebben laten in sluiten, of dat zij door een passende sleutel zijn binnengekomen, daar de politie aan geen enkel slot eenig spoor van geweld heeft kunnen ontdekken. Ook werden geen vingerafdrukken waargenomen. Door het opschuiven van een raam hebben dc daders het kantoor weer verlaten. Waar schijnlijk hebben de dieven gedacht, dat de te bemachtigen buit nog grooter zou zijn geweest, daar 's Zaterdagsmorgens het per- oneel van de steenfabriek wordt uitbetaald- Dit geld bevindt zich echter nimmer in het kantoor. Gepantserde smokkelauto verongelukt Eén doode en één gewonde Zondagmorgen om vijf uur is te Maas tricht uit het Belgische greneplaatsje Canne een gepantserde auto, bestuurd door deu chauffeur B. uit Maastricht, over de Neder- tendsche grens gekomen. De auto vervoeiMe 400 Kg. margarine. De ambtenaren trachtten de auto door spijkerplanken te laten stoppen Alle vier .banden van de auto werden stuk gereden, terwijl de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. De auto kwam, na tegen eenjge boomen te zijn gebotst, in een langs den weg gelegen sloot terecht. De chauffeur' bleef achter het 6tuur dood zitten. Twee andere inzittenden, waarvan één gewond ie, wisten te ontkomen. Na eenigen tijd is de gewonde vluchteling achterhaald. Het bleek te zijn de reeds laiig gezochte smokkelaar v. d. Boom uit Maastricht. Het lijk van den chauffeur is naar het ziekenhuis te Maas tricht overgebracht, evenals de gewonde vluchteling. Zoowel de chauffeur als de gewonde en de nog voortvluchtige zijn Nederlanders. Wetenschap. DE STRATOSFEERVLUCHTEN Nieuwe plannen in Rusland In Rusland is men begonnen een nieuwe stratosfeerballon te bouwen de ,vOsack II", die een hoogte van 25000 M. moet kunnen bereiken en daarom meer dan 25000 M3. in houd moet hebben. Aan de plannen voor de doelmatigste gon- delinrichting en kleeding voor de stratosfeer- vaar-ders wordt, door ingenieurs gewerkt en diepgaande onderzoekingen van de stratos feer teneinde een gunstig tijdstip voor de start vast te stellen zullen eerlang gedaan worden. Voor dit doel worden diverse onbe mande ballons opgelaten die o.a. zelfstandig radiopeilingen verrichten. EMILE BOURGEOIS f Uit Versailles: Emile Bourgeois, de bekende historicus, eereprofessor aan de Sorbonnc en lid van de academie voor mo- ree'.e en politieke wetenschappen, is hier op 77-iarigen leeftijd overleden. ongeluk, waardoor zij bijna niet loopen kon en daar zij ook zeer vatbaar voor kou as. ging zij bijna nooit uit; maar schoon zij drie cn zestig was, had zij nog zoo jeug digs en levendigs, dat zij en Annaple dik ijls veel hadden van zusters, die altoos samen waren en de knappe, scherpzinnige, bedrijvige oudste dochter haar moeder scheen. Annaple gi'.ig in de morgenschemering naast haar op haar bed liggen en deed haar schertsende bewoordingen het verhaal i het ongeluk. Zonder dat Annaple er iets aan kon doen, had zij iets in haar stem, dat Lady Ronnisglen, toen zij genoeg gehoord had over Janet, deed zeggen: „Gij hebt nog meer te vertellen, beste Nanrhe." „Ja, moesje mijn, ik ben naar huis ge wandeld met Mark Egremont". „En „Ja, moesje. Hij gaat aan het werk om een tehuis, een wezenlijk, geze'lig, eigen; tehuis voor u en voor mij tc maken." i „Maar kind, kind, gij hebt den armeni jongen de oude vrouw toch niet op den halst geschoven!" „Alsof ik hem had willen hebben, als hij niet van haar had gehouden en haar als zijn moeder wilde beschouwen!" „Maar wat gaat hij doen, Nan? Dit is heel iets andei's dan „Heel iets anders dan Janet dacht?" en beide lachten, terwijl de moeder de vroolijk- heid nog vermeerderde, door te regger.- „Arme Janet, die zich zoo gelukkig reken de, dat er nog niet was gesproken en dat gij u niet aan elkaar gehecht had!" ..Heeft zij dat werkelijk nu gezegd?" „O ja, gisteren nog, en ik zei haar hiot te gauw te roepen, want dat ik meende kenteekenen te zien „Mijn allerliefste, beste moesje! Dat gij daaraan kunt denken, voordat ecu van ons beiden het wist! Hij is nu niets minder 'd dan vroeger! Niet dat het me woe dend maakt als de menschen zeggen dai hij edel gehandeld heeft, alsof hij andere hacl kunnen doea!" Ik beken dat ik blij ben dat hij getoond heeft wat er in hem zit. Ik was bang aai hij den weg van zijn oom op zou gaan. Wees niet boos, Nannie. Volstrekt niet in i.et kwade maar in het leegloopeu; er ik 'ou wel eens willen weten wat nu zijn vooruitzichten zijn." „Wel moeder, ik geloof dat hij er nog geen heeft. Maar hij doet zijn best om ze Ie krijgtn. Er mag met niemand een woo d oyei gesproken worden, behalve met u. met zijn vader en met May, voordat hij over muur heen heeft gekeken en gezien ui weg hij op moet. Voor het zoover is valkn"'1 W° Janet niet laj;g mec te „Ik moet hem zien, mijn lieve, llij moet voordat hij weggaat, bij mij komen. Hij is altijd een allerliefste, flinke, door en door i echtgeaarde jongen. Maar ik moet van hom weten wat hij plan heeft te gaan doen. en of er eenige billijke kans is op een post of vaste betrekking." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5