MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE SAARBETOOGING TE EHRENBREITSTEIN Hitier vertrouwt op de bevolking Duizenden en duizenden waren Zondag morgen te Ehrenbreitstein bij Koblenz sa mengestroomd om de Grooto Saarbetooging bij tê wonen. Te half elf in den morgen ving deze aan met een roomsche en een protestantsehe godsdienstoefening. Tegen den middag waren, naar schatting, omstreeks 400.000 personen bijeen. Hitier arriveerde over Keulen, waar hij tevoren een bezoek bracht aan de tentoon stelling „Deutsche Saar", waar de lands- leiders van het Duitsche front, Pirro en Goebbels spraken, de laatste, vooral met felheid over het leed, dat de Rijnlanders voor het vaderland moeten dulden tijdens de bezetting. Te Rhrenbreitstein, waar Hitier bij aan komst luid bejubeld werd, opende men de betooging met zang van een 2000 man sterk mannenkoor. In zijn rede betoogde Hitier de eenheid van de Saarbovolking met 't Duitsche volk en prees hij de sucessen van de nationaal- socialistische beweging. Zij, die in het bui tenland Duitschland thans beklagen om 't huidige regime, zijn dezelfden, die veertien jaar lang de positie van het Duitsche volk hebben uitgebuit Thans merken zij, dat Duitschland zijn eigen weg gaat en dat het Duitsche volk hun medelijden niet noodig heeft. Met sarcasme besprak Hitier vervolgens de meening van de buitenlandschc pers over de jongste volksstemming. Natuurlijk zijn er groote moeilijkheden, maar naar mate de nood stijgt, des te grooter zal de vastberadenheid zijn waarmede de strijd tot de overwinning wordt voortgezet. Zij, die hopen Duitschland door economische ter- reur-maatregeleen murw te maken, kennen de Duitschers elecht. Indien men dergelijke pogingen blijft voortzetten, zal Duitschland zoozeer leeren op zichzelf aangewezen te blijven, dat men spoedig de nutteloosheid van dergelijke pogingen zal Inzien. Evenals men zich op economisch gebied heeft geholpen, is thans duidelijk gewordpn wat men in anderhalf jaar op cultuur-poli tiek heeft bereikt. Ook op dit gebied treft het nationaal-sociaLsme verwijten, dat het zich van het Christendom verwijdert. Hitier antwoordt hierop: Neen, niet wij, doch onze voorgangers hebben zich ervan verwijderd. „Wij hebben slechts een duidelijke afscheiding gemaakt tusschen de po litiek, die zich met aardsche dingen heeft bezig te houden, en de religie, die zich met de kerk moet bemoeien. De vrijheid van godsdienst is niet aangetast en zal ook niet aangetast worden. Er zal een tijd komen, dat ook kerkelijk ingestelde personen zullen inzien, wat Duitschland op dit gebied voor de geheele wereld gedaan heeft". Hitier sprak vervolgens zijn vast vertrou wen uit, dat de Saarbevolking op 13 Jan. voor Dyitschland zal stemmen. Xög' altijd is 1iet'Saaïprobleém liét grpotste probleem, voor Duitschland. ,.\Y'ij.zijn bereid" trr zogt Hitier -r „met de wereld tot een oprechten vre de te komen. Deze Saar-kwestie is de eenige territoriale kwestie, die ons Duitschers nog van Frankrijk scheidt. Na haar oplossing zal er geen enkel redelijk motief meer bestaan waarom deze twee groote naties zich in de toe komst niet met elkaar zouden verzoe nen. Misschien zal ook bij onze vroe gere tegenstanders eens het inzicht groeien, dat de taak, die wij to ver richten hebben, zóó groot is, dat wij haar gemeenschappelijk moeten ver vullen in plaats van elkaar te beoor logen. Do toekomst-problemen zijn te groot om ze alleen op te lossen. Daar om moeten wij ze gemeenschappelijk oplossen". Al trachtten internationale ophitsers steeds vijandigheid tusschen de beide groo te volken te kweeken, Hitler had vertrou wen in het gezond verstand, dat tenslotte moest zegevieren, zoodat hij hoopte, dat 13 Januari oen oplossing zou brengen, die ook ten aanzien van het Saargebied tot vol ledige verzoening zou leiden. Uitvoerig besprak Hitier voorts de taak van het Rijk na de terugkeer van het Saar gebied tot Duitschland. Politiek zal de ver zoening tusschen de partijen bewerkstelligd moeten worden. Economisch zal de crisis overwonnen moeten worden. Op 13 Janauri 1935 moet 90 procent^ van de Saarbevolking voor Duitschland stem men, welk percentage over tien jaar tot 100 moet. zijn gegroeid. Hitler besloot zijn rede met de woorden: „Het is onze wensch, dat de klokken, die op 11 Januari 1935 zullen luiden om te verkondigen, dat het Saargebied vereenigd is met Duitschland, tegelijkertijd ook den vrede zullen inluiden". De rede van de leider en Rijkskanselier werd langdurig en luid toegejuicht en ge volgd door het zingen van het Duitschland- en het Horst Wessellied. OVERVAL OP EEN GELDTRANSPORT Uit Butler in den staat Pennsylvanië wordt gemeld, dat een viertal bandieten een vracht auto, die met een voor uitbetaling van loo nen bestemd geldtransport van 50.000 dollar onderweg was naar Lyndora, overvielen en beroofden. De bandieten gingen er vandoor in twee auto's Tijdens den overval vloog een vliegtuig, dat klaarblijkelijk verbindin gen onderhield met de bandieten, boven do plaats van do berooving, zoodat men aan neemt, dat do buit naderhand door het vlieg tuig is overgenomen en naar een veiliger plaats overgebracht. In de nabij Philadelphia gelegen gevan genis is Zaterdag een muiterij uitgebroken; op verscheiden punten werd brand gesticht, waardoor een der bijgebouwen werd ver nield. Uit alle plaatsen in Westelijk Penn sylvania zijn in allerijl politieversterkingen ontboden, die er in slaagden de muiterij snel te onderdrukken. Er zijn eenige gewon den en de door don brand veroorzaaktp schade wordt op verscheidene duizenden d< Har ROOSEVELTS HERSTELPOLITIEK OP DE HELLING Plannen tot reorganisatie De herstelpolitiek in de Ver. Staten zal binnenkort, volgens overeenstemmende be richten, een belangrijke reorganisatie onder- De laatste dagen hebben er geruchten ge- loopen over oneenigheid tusschen Roosevelt en den N. R. A,-leider generaal Johnson en ook tusschen Johnson cn de z.g. groep-Rich- berg, die de strenge regelingen door de codes aan de industrie opgelegd wil verzach ten, de vaststelling der prijzen aan de af zonderlijke industrieën zelf overlaten en de regeeringsactie beperken tot dat deel der herstelwct, dat aan de arbefders onafhanke lijke vakorganisatie waarborgt Voorts wil ze de belemmeringen voor de concurrentie in de industrie in zekere mate wegnemen. Johnson heeft inmiddels verklaard, dat hij in 't geheel geen kwestie met. zijn economi- sclien adviseur Richberg heeft en verder, dat president Roosevelt Maandag over twee weken het reorganisatieplan voor de N. R. A. zal publiceeren. Dat er iets gaande is tegen de vergaande staatsbemoeiing van Roosevelt, blijkt overi gens uit de oprichting van een nieuwe partij, de Americain Liberty League, die naar uit Wa&hingtong gemeld wordt, in twee dagen tijds eon der belangrijkste potentieel® 'facto ren in de Amer. politiek is geworden. Uit. tal can brieven, telegrammen en verklaringen can bankiers, makelaars en zakenlieden uit verschillende deelen van het land blijkt, dat de nieuwe conservatieve organisatie zich kan verheugen in den steun van deze kringen. Men verwacht, dat President Roosevelt zeer binnenkort nicdedeeling zal doen van zijn standpunt ten aanzien der nieuwe partij. De Staatssecretaris van Binnenlandsche Za ken Harold Ickes sprak als zijn meening uit, dat. de nieuwe beweging, waartoe het initia ls genomen door Al Smith, Jovett Shouse, John W. Davis en het lid van het Congres Jimmy Wadsworth, de lang ver wachte scheuring tengevolge zal hebben zoo cel in de democratische als in de republi- keinsche partij, waardoor Roosevelt zoowel de groep, die hem steunt als de oppositie ge consolideerd zou krijgen en gescheiden in twee scherp omlijnde kampen. Verklaring van Roosevelt WASHINGTON, 25 Aug. In een onderhoud met. een aantal journalisten verklaarde pre sident Roosevelt voornemens te zijn voor de eerstvolgende bijeenkomst van het Congres een reorganisatie der N. R. A. tc zullen uit werken, welke een duurzame regeling van industrie en landbouw mogelijk zou maken. Nader -wordt nog uit New-York gemeld: Bevestigd wordt, dat de N. R. A. zich voortaan in de eerste plaats zal concentree- ren op de bescherming van de arbeiders en de consumenten, terwijl de bepalingen tegen deloyale concurrentie op den tweeden rang zullen komen. Als gevolg biervan cal gene raal Johnson een veel onbelangrijker rol gaan spelen bij de formuleering van de N. R. A.-politiek aangezien zijn program in strijd is met deze opvattingen. Naar verluidt zullen de minister van Ar beid miss Perkins on de adviseur van de N K. -V. Ridhherg, in 'de toekomst de leiden de ml bij de N. R. A. vervullen. Zij wcnschen dat vprtegepwpordigers van de arbeiders en Regeering voornemens een net van fiets paden door het land aan te leggen Uit Berlijn: De regeering heeft een plan opgesteld, om een net van rijwielpaden dooi* die een ernstig probleem uitmaken voor de verkeersautoriteiten, daar jaarlijks 100.000 wielrijders bij verkeersongelukken betrokkon zijn. Men hoopt, dat door het aanleggen van de rijwielpaden, die de fietsers van de grooto wegen zal afbrengen, het aantal ongeluk ken zal verminderen. In het Roergebied begaven 80 procent van de werknemers zich per rijwiel naar hun werk, terwijl in het district Maagdenburg 20 procent van het kantoorpersoneel en 60 procent van de arbeiders de fietsen als ver voermiddel gebruiken. De plannen der auto riteiten tot liet aanleggen van rijwielpaden worden algemeen toegejuicht. CORRUPTIE IN ROEMENIE Uit. Boekarest: Een parlementscommissie is benoemd, om een ernstig financieel schan daal te onderzoeken, dat aan het licht is go- komon tijdens het proces van de Engelsc.ht» firma Slewart Ltd. tegen de Roemeensche regeering. Do firma heeft 55 millioen lei uitbetaald gekregen, omdat de rogeering een in 1930 afgesloten contract voor den aanleg van we gen in Roemenië hooft verbroken, waarbij als reden word opgegeven, dat de door do firma gevraagde prijs buitensporig hoog was Thans is uitgemaakt, dat de oorspronke lijke inschrijving volkomen redelijk was, maar dat eenige hooggeplaatste personen op ■me commissies voor zichzelf hadden aangedrongen. De commissie zal nu een volledig onder zoek instellen. VERSTOKTE VRIJGEZELLEN ONTSLAGEN ALS BURGEMEESTER. Mussolini heeft hot voorstel van den pre fect van do provincie Alessandria goedge keurd om de burgemeesters van Monbcllo, Tonco en Vignola.Barbera te ontslaan en ze door gehuwden te vervangen. Zij hebben zich misdragen, omdat zij getoond hebben verstokte vrijgezellen te zijn. Meer dan een jaar geleden is aan do burgemeesters en anderen de raad gegeven te trouwen. Een hunner zeide, dat hij zich deze weelde niet kon veroorloven, de tweede dat hij niet ue vrouw had gevonden met wie hij gelukkig zou kunnen leven on de derde verklaarde, dat hij er over zou denkon. Alle vrijgezellen in Italiaansehen rogce- ringsdienst zullen binnenkort door gehuw den worden vervangen, tenzij zij zich in de komende maanden een levensgezellin kie zen. De Duce heeft verklaard, dat Italië geen plaats heeft voor „uitgedroogde takken die geen loten voortbrengen". Uit Ajaccio: De bandiet Bornea, een vroe gere gendarme en de eenige gevreesde boef, die zich nog in het kreupelhout van Corsica gehandhaafd had, is Zaterdag gevangen ge nomen. r HET CONFLICT OM DEN 00ST- CHINEESCHEN SPOORWEG Te slechte bewaking, zeggen de Russen „Intimidatie naar Aziatische begrippen". Er zijn thans, volgens bericht uit Char- bin. in het geheel 80 §ovjet-Russcn, die werkzaam waren bij den Noord-Mandsjoerij- schen spoorweg, gearresteerd. Ook Zaterdag j.l. zijn nog negen beambten gevangen ge nomen, ondanks den eiscli van de Russische regeering, dat haar onderdanen in vrijheid zullen worden gesteld. Het Russische Tass-agentschap deélt me de, dat Koeznetsof, de vice-president van den spoorweg, er bij den vertegenwoordiger van de Mandsjocrijscho regeering tegen heeft geprotesteerd, dat de spoorlijn] den laatsten tijd zoo slecht wordt bewaakt. Reeds verscheiden keeren, aldus Koeznetsof, Is de aandacht van den vertegenwoordiger der Mandsjoerijsche regeering in den raad van beheer er op gevestigd, doch zonder resultaat, omdat men niet overgaat tot be waking van de spoorlijnen en alleen maar de treinen door militairen laat escorteeren. De Mandsjoerijsche leden van den raad van beheer zijn hiervan volkomen op do hoogte, doch tot dusver heeft men niets ge daan om de bewakingstroepen hun voor naamste taak te laten vervullen. Koeznetsof beloogt dat de houding van don gencralen staf der bewakingstroopen ten aanzien van den strijd tegen de IToen- hoezen en do wijze waarop zij het Oostelijk gedeelte van den Ooster-spoorwcg vernielen, er duidelijk op wijst, dat het hier niet gaat om het onvermogen van den generalen staf en der hewakingstroepen, In politieke kringen te Washington laat men zich met de grootste bezorgdheid uit over de ontwikkeling in het Verre Oosten. Men beschrijft den toestand als ver boven de grenzen van een gewone poging tot In timidatie uitgaand en wel als een pogipg tot intimidatie naar Aziatische begrippen. In Washington herinnert men eraan, dat bij de onderhandelingen over den verkoop van den Oost Chineeschen spoorweg nog slechts een zeer gering verschil van mee ning overgebleven is. Het is meer dan ver wonderlijk, dat de patriotten van beide par tijen dit feit blijkbaar ignoreeren. Tenslotte wijst men in toonaangevende kringen in Washington erop, dat de op han den zijnde winter geen belemmering is voor het uitvoeren van militaire acties. Ook in Mandsjoerlje ts het offensief in de maand September begonnen. De winter zal er slechts toe bijdragen, den uitslag van een veldtocht nog onzekerder te doen schijnen. DE OVERVAL IN DE BERGHUT Uit Weenen: Het onderzoek der politie naar de overval op de St. Poltener Htitte heeft uitgewezen, dat de beide jongemannen het voornemen hadden een massamoord in den stijl der Amerikaansche gangsters te plegen. Zij schoten niet alleen op alle gas ten die zij in het huis vonden, maar liepen nog hen, die uit het huis vluchtten, na en vuurden nog verscheidene schoten op lion af. Dc slachtoffers van den gruwelijken over val zijn naar het dal gebracht. Behalve nenige min of meer licht gewonde personen zijn vier personen heslist zwaar gewond en onder hen de leider van de afdceling St. Pollen van den Duitschen cn Oostenrijkschen Alpenbond, Karl Furst, die er het ergst aan toe is. Hij heeft, een levensgevaarlijk schot 1n de buikstreek gekregen. De beheerder van de Hfltte, Friedrich Steinberger is doo delijk gewond. VEERTIG MEISJES VOOR DEN DOOD BEHOED Doordat Iemand te laat kwam In Dudley in Worcestershire zijn Donder dag veertig als verkoopsters werkzame meis jes van den dood of toch minstens van zware verwondingen gered, doordat de vrou welijke chef te laat kwam. Zij had haar auto bus gemist cn was daardoor eenige, minu ten later gekomen, zoodat de meisjes voor de gesloten deur stonden te wachten. Ter wijl zij daar stonden stortte plotseling het geheele gebouw in aan de kant waar mon bezig was met graafwerkzaamheden voor de uitbreiding van het warenhuis. De dertig arbeiders die bij het uitbreidingswerk aan gesteld waren, hadden juist een oogenblik pauze voor het nuttigen van hun boterham, zoodat ook zij aan een groot ongeluk zijn ontsnapt. EEN ONMENSCHELIJKE VADER Een inwoner van het plaatsje Moutier bij Nancy wilde zijn zevenjarig zoontje, wegens een gering vergrijp straffen door hem in een koffer op te sluiten en hem daarin den nacht te laten doorbrengen. Toen dc vader des morgens den koffer opende bleek liet knaapje te zijn gestikt. De man is gearres- EEN HOOG NOODIGE MAATREGEL Uit London: Er is besloten dat een poging zal worden ondernomen het verkeer in do straten van Londen 's nachts op zoo rustig mogelijke wijze tc doen plaats hebben. Van heden af zullen automobilisten en motor rijders binnen een radius van 5 mijlen van Charing Cross geen signalen mogen geven tusschen 11 uur 30 nam en 7 uur 's morgens Overtredingen zullen met geldboete worden gestraft 50 dorpen Onder water De Bengaalsche provincie Bihar is door een groote overstrooming geteisterd. De pro vincie Bihar zou reeds geheel zijn over stroomd. De groote spoorlijnen zijn buiten bedrijf gesteld. Bij de op 25 K.M. afstand van Patma gelegen stad Bhita staan ongo- veer 50 dorpen onder water. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL IN DUITSCHLAND Dr. Schacht heeft als minister van econo mische zaken con verordening uitgevaar digd, volgens welke de voorzitters van de kamers van koophandel door den minister van economische zaken benoemd en uit hup ambt ontslagen worden. DE NIAGARA 1 WATERVAL De internationale Niag ira-commissio hoeft een onderzoek doen instrilon, waaruit blijkt dat do z.g. hoefjjzerval êlli jaar ongeveer eon meter kleiner wordt, als gevolg van erosie onder den waterval, dus niet door slijtage op den top. De commissie heoft ênip aangedrongen, dat het water gelijker vordt verdeeld, zoo dat het zich over do grloeJo breedte uit spreidt. Eon overeenkomst is aangegaan volgens welke Canada en do Verecnlgde Stalen zul len samenwerken, om dezen arbeid te vqr richten. Canada heeft liet accoord reeds gp raliliceerd, Amerika nog niel. Rusland in den Volkenbond VREES IN ZWITSERLAND Op de jaarlijksehe vergadering van den bond van Zwitsersche legerofficieren, die te Aura-u is gehouden, werd een resolutie aan genomen, waarin aan de Zwitsensche regee ring dringend wordt verzocht tegen de toe lating van Rusland tot den volkenbond te stommen. De officie re nlbond is van meaning, dat het toelaten van een Russische delegatie tc Ge neve, het verspreiden van bolsjewistische propaganda 'zal vergemakkelijken en dat de grondslagen \an de Zwitsersche nationale verdediging hierdoor zullen worden onder- Ook in de Zwitsersche 'burgerij schijnt een overweldigende meerderheid tegen de opne ming van Rusland in den Volkenbond tc zijn. De Bondsraad zal zioh waarschijnlijk Dinsdag bezighouden met. het standpunt, dat Motta, do vertegenwoordiger van Zwit serland op de Volkenbondsvergadenng zal dienen in te nomen. DOLLFUSS-PLATZ TE WEENEN De Burgemeester van Weenen, Schmitz, heeft verordend dat de naam van de Frei heitsplatz in het 9e district zal worden ge wijzigd in Dr. Dollfussplatz. De Kriemhild plalz, waar de Gcdachtniskirche gebouwd wordt, waarin de vroegere Bondskanselier Dr. Seipel en Dr. Dollfuss hun laatste rust plaats zullen vinden, zal voortaan Kanzier- platz heeten. DE STRAAT VAN GIBRALTAR OVERGEZWOMMEN Uit Gibraltar: Een Engelsch marine- onder officier is er in geslaagd de straat ven Gibraltar, van Gibraltar naar Algecirae, een afstand van 9 K.M. in 2 uur 4 minuten over te zwemmen. Dit is de eerste maal, dat deze prestatie gelukt is. SCHADEVERGOEDING VOOR DE ONLUSTEN IN STIERMARKEN De Veiligheidsdirecteur van Stiermarken heeft een aantal personen aangewezen, die den staat de kosten voor het herstel van dc rust en orde en van dc tijdens de jongste onlusten in Stiermarken veroorzaakte schade moeten vergoeden. Een drietal personen moet 102 000 schilling, twaalf anderen ieder 14.000 shilling, en vijftien personen moeten tusschen de 3000 en 8000 shilling be talen. In totaal zal op deze wijze in Stier marken 900.000 schilling betaald moeten worden. BIJ GIFGAS-PROEVEN OVERLEDEN. Het Fransche ministerie van oorlog heeft de resultaten gepubliceerd van het onder zoek dat is ingesteld naar den dood van den geleerde Gaillard, die verleden week tijdens proefnemingen met gifgas is gestor- Gaillard was bezig om met assistentie van leger-scheikundigen phosgeen-gas over te hevelen, toen een straaltje vloeibaar phos- geen op zijn kleeding viel. Achteruitgaande trok Gaillard te spoe dig zijn gasmaskor af en zonk ineen. Elf uur later is hij in het hospitaal over- DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT. Nog meer uitbreiding In verhand met de uitbreiding van de En- gèlsche bewapening in de lucht heeft de admiraliteit, volgens de Telegraaf, besloten alle( slagschepen en moderne kruisers <Wr vlddt elk van twee vliegtuigen te voor waardóór dus, behalve de vastgestelde ver sterkingen der militaire luchtvloot, nog 60 niéuwe vliegtuigen noodig zullen zijn. DE ZWERVENDE GANGSTER Uit Chicago: Voor de rechtbank te Chi cago verscheen Vrijdag 'n beruchte gangster Sam Hunt, die vanwege zijn gewoonie om in een foudraal voor golf-sticks een licht model-niacliinc-gowcer met zich te torsen, bekend staat onder den naam van „Golf-bag- Sam". Men had hem tijdens een razzia ge arresteerd en hoewel hij verschillende ern stige misdrijven op zijn geweten "heeft, kon meil hem op het moment niets bepaalds te laste leggen. Niettemin wilde men hem ook niet zonder meer in vrijheid stellen, zoodat hij zich te verantwoorden had wegens land- looperij. Op de vraag van den president, of liij een vaste woonplaats had antwoordde Sarn: „Een heeleboel zelfs", en noemde hij twee van de grootste hotels van Chicago, 't asyl van het Leger des Hei Is en drie ver schillende gevangenissen. Tegen een borg stelling van 1000 dollar moest de rechtbank Ijcm tenslotte toch weer in vrijheid stellen. LIJK VAN EEN GANGSTER IN EEN KOFFER. Uit New-York: In een gang van het huis van generaal Stotesburv, een bekende advo caat, die gedurende den oorlof; belangrijke, militaire en burgerlijke posten bekleedde, is een kleine koffer gevonden, waarin het lijk zat van een man, die reeds geruimen tijd overleden was. Beide boenen waren van het lijk afge- De ontdekking van de koffer werd ge daan door den huisbewaarder. Het huis is namelijk onbewoond, (laar Stotesbury op 't oogenblik met vacantia is. I-Iet lijk is geïdentificeerd als dat van Mc Mahon, een vroegere veroordeelde, die in de afgeloopcn twintig jaar reeds zesmaal is gearresteerd. De koffer is blijkbaar gedurende den nacht in de gang van Stotcsbury's woning achtergelaten. NOODWEER IN KENT Een on (zettende storm richtte Zaterdag aan de Kust van Kent reusachtige vei lingen aan. De hoofdstraat van dc sLad Deal aan de kust werd geheel overstroomd, het water stond er meer dan een voet hoog. Het verkeer werd volkomen stilgelegd. Op den storm en de wolkbreuken volgden zwa re hagelbuien, waardoor vele vogels gedood werden en verschillende menschen gewond. Het zicht was tijdens den storm zoo slecht, dat men in do stad tijdens dp buien slechts een paar meter voor zich uit kon zien, ter wijl het in dc omgeving vrijwel vokomen donker was, zoodat dc menschen nauwe lijks vooruit durfden te gaan. Tijdens dezen storm was het in het nabij gelegen Dover zeer mooi weer. KOELKAST ONTPLOFT In BerlijnDahlen is Zaterdagmiddag in de keuken van oen villa een koelkast ont ploft, juist op het oogenblik, dat men er iets uit wilde nemen. De kracht vp.n de ontploffing was zoo he vig, dat de koelkast volkomen werd ver woest, terwijl nauwelijks iets in de keuken heel bleef. De 62-jarige eigenares van de "a en haar dienstbode werden door de dvliegcnde stukken getroffen en zwani* vond. Uit Boekarest: Zondag werd nalbij de staid Brasov een groote luchtdemonstratie (gehouden, waarbij tal van Roemeensche (vliegers hun vaardigheid in de lucht de monstreerden. Een ernstig ongeluk xnet doo delijken afloop maakte echter een einde aan het feest. Een toestel, bestuurd door den vlieger (Jubis, gleed op een hoogte van slechts 40 (Meter ploseling af en kwam, geheel -ver aneld, op den grond terecht. Een der eersten, die ter plaatse was om jhulp te verlcenen, was Aartshertog Anton •van Hohcitzollerq, dio «iet zijn echtgenoote Prinses Ucana, de jongste zuster van koning (Carol, en hun kinderen de demonstratie frjjwoonrle. Hij kon echter slechts helpen (het (verminkte lijk van den vlieger uit de resten ,van het toestel trekken. De demonstratie (werd onmiddellijk gestaakt. Uit Londen: De Olympia Radio-tentoon stelling is Zaterdag gesloten; naar wordt gemeld, zijn voor 30.000.000 pond sterling opdrachten aan de industrie gegeven. DE OVERVAL TE BROOKLYN 52.000 dollar belooning uitgeloofd Uit New York: Er is een belooning van 52.000 uitgeloofd voor aanwijzingen, welke zuilen leiden tot de opsporing der bende, welke onlangs te Brooklyn 427.000 heeft geroofd. GEEN NADERE BESPREKINGEN TUSSCHEN MUSSOLINI EN HITLER? Uit Rome: Terwijl ten tijde van het bezoek van Hitier aan Mussolini te Venetië met vrij groote stelligheid verluidde, dat Mussolini in het najaar dat bezoek zou beantwoorden met een tegenbezoek aan Hitier op diens landgoed fcij Muncnen, wordt thans in regeeringskringen ver klaard, dat de Duce zijn besluit inzake een tweede bespreking onder vier oogen met Hitler heeft op gegeven. Welingelichte kringen beschouwen dit als een uiting van ontevredenheid, welke verband houdt met den moord op bondskanselier Dollfuss. JAPANSCH SCHIP MET 95 OPVARENDEN GEZONKEN Uit Tokio: Uit Mowei wordt gemeld, dat het Japansche stoomschip „Yamamo Maru", met 59 man bemanning aan boord, in een storm is ge zonken. Gemengd Nieuws. Weerbericht. ïw'jijsiaiawtfiii Doodelijk motor-ongeluk Na kermisbezoek Vannacht is de 24-jarige tuinder J. Kreu- ger wonende te Binnenwijzend (N.II.) toen hij na een bezoek gebracht te hebben aan de kermis te Blokker op zijn motorrijwiel, nabij het gemeentehuis te Blokker, reed door tot nogtoe onopgehelderde wijze tegen oen boom gebotst. Door voorbijgangers werd de man met ernstige verwondingen het ge meentehuis binnengedragen, waai- hij spoe dig overleed. Een velddienst op de Veluwe Men meldt ons: Militaire oefeningen hadden de vorige week plaats in do omgeving van Barnc- vcld ,,yun, dn lierhjt! iug.slichtjngen van het 18de en 2I«to Regiment Infanterie. Onder deel was het bivakkoeren van ongeveer 1300 man op een perceel heide aan do Noordrand van het Oosterbosch. Donderdagavond waren allen van hoog tot laag in massa opgesteld rondom een veldnpreekgestoelte, waarnaast het vaan del van het 21ste Regiment Infanterie was geplaatst. Nadat de troep gepresenteerd was aan den gfeneraal-majpor Baron van Voorst tot Voorst, in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant der IVde divisie, werd het woord verleend aan den reserve le luitenant B. Geleynse, directeur der Rudolphstichting. Op verzoek van de divisie-commandant sprak de heer Geleynse over: „Trouw aan het vaandel". Na beëindiging der rede, die door micro- foongoluidsversterking hoorbaar gemaakt werd, speelde de muziek het Wilhelmus, waarna de generaal luitenant Geleynse dankte voor zijn gloedvol uitgesproken woord en de troep er aan herinnerde, da* de Koningin zelf het vaandel had uitge reikt, waarna hij de manschappen opwekt een driewerf „hoera" uit te brengen op H. M. de Koningin. Daarna was de plechtigheid, die begun stigd door landelijke stilte en oen prachtige zomeravond, op do aanwezigen gróoten in idruk maakte, beëindigd. De muziek bleef nog eenigen tijd in bet bivak en vertrok daarna evenals het vaandel naar Amers foort. Land- en Tuinbouw. De crisisheffing op aardappelen Een adres van de Kamer van Koophandel te 'Rotterdam aan den Minister van Econ. Zaken In de toelichting tot het adres van de Ka mer van Koophandel inzake de opheffing van de crisisheffing op aardappelen wordt er aan herinnerd, dat dc oogst 1934 onder geheel andere omstandigheden aan dc markt komt als die van hot vorig jaar. Door de droogte die In het buitenland gchecrscht heeft bestaat daar groote behoefte aan in voer van aardappelen, wat wel het tref fendst bewezen wordt door de omstandig heid, dat Duitschland het algemeen invoer recht op aardappelen ingrijpend verlaagd heeft. De prijzen ovor de nieuwe oogst zijn dan ook zeer bevredigend. Desniettegen staande is, nadat voor de vroege aardappe len minder belemmerende voorschriften haddon gegolden voor de winteraardappe len opnieuw een regeling ingevoerd, die zeker niet minder bezwaarlijk is dan die welke vorig ja,ar heeft gegolden. Het mono polie voor den uitvoer brengt rompslomp mee. waarmee de uitvoer zeker niet wordt bevorderd. Dc toestand wordt nog veregrerd door het voorschrijven van een minimum- maat van 40 m.M„ terwijl er landen zijn, die dc kleinere aardappelen opnemen. Zonder dat daarbij eenig belang is ge diend wordt dus de uitvoer, waarin behoor lijke zaken mogelijk zouden zijn, eenvoudig verhinderd De uitvoerhandel, diie natuur lijk zijn relaties geheim houdt, acht zioh bezwaard door het voorechrift, dat de naam van den buitenlandschen kooper moei wor den opgegeven. Voor het bninenl.indsch vervoer wordt weder een g'eleidobUjet van fl per 100 K.g. voorgeschreven, dus slechts fO.,25 minder dan in 1933. Nu de aardappelen duurder zijn gewor- BAROMETERSTAND Hoogste stand te Saerna 771.9. Laagste stand te Vestmanör 745.1. Stand vanmorgen half twaalf 765.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige later mogelijk verder toenemende O. tot Z. wind; aanvankelijk nog helder tot licht of flialf bewolkt; waarschijn lijk, (bölioudens dauw, iets warnier. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ten onzent mag hcflialve nog wellicht eenige toename van de wind op nog slechts weinig verandering gerekend worden. Uit de Zaterdag reeds genoemde stijgin gen van de barometere over Scandinavië ontwikkelde zioh een stevig hooge druk ge bied met spanden boven 770 nun. Intusschen werden de depressies in het Westen actie ver en thans bevindt zich ten Westen der Britsche eilanden een uitgebreid en vrij diep minimum, dat zioh vooral naar het Noorden schijnt uit te breiden. Over het Mdddellandschc zeegebied een vlakke lage druk. De heersdhende druk- vordeeling brengt ten onzent in Frankrijk en in Duitschland zwakke tot matige win den uit Oostelijke richtingen cn helder weer. Over Scandinavië is het vrijwel windstil slechts aande Noorsdhe kust val hier en daar regen. Overigens is het weer er goed. Over de Britsche eilanden is bet weer ver slechterd. Over Ierland waait het vrij krach tig uit Zuid, terwijl daar in Valencia 12, in Blacksod 5 mm. regen viel. Over bet alge meen is de lucht er zwaar bewolkt.. Het lijkt thans niet waarschijnlijk, dat in het Westen gelegen regenfront naar onze omgeving zal doordringen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 19 gr. C 28 AUGUSTUS Zonsopgang 6.05 uur, zonsondergang 7-57 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 AUGUSTUS Van 's avonds 8,27 uur tot 's morgens 5.36 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Rheinfelden 2. Rreisach 1.67 1.70 Venln Kehl 5.70 2 80 Loblth 0.84 10.03 Maxan 4.12 4.23 Nijmegen 7.58 7,76 Diedeslielm 0.11 0.46 St Andries 2,43 2 65 M.injiheim 3.03 3.06 Arnhem 7.61 7.76 Lohr 0.74 0.70 Mainz 0 63 0.08 Hingen 1.08 1.73 Fms Cohlens Trior Keulen Jtuhrort Wecel Emmerik Dusseldorf 1.05 1.02 1.81 1.87 •0.02 0.07 1.42 1.48 0.03 0.06 Vreeswijk Iw 0.23 0,40 Westervoort 8.19 8,31 Deventer 2.07 2,21 Kampen -0.81 -0.07 Ej sden 45.76 45.79 Grevenblcht 27.37 27.44 Venlo 1U.85 10.72 Grave fslnls) 3.48 3,50 St Andries 0.38 0.8'J Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamache ttJd) Delfzijl Terschelling 10.57 13.24 Hariingen 11.55 Den Helder IJmuldeii Hoek v Holl. 4.15 16.47 öehevcuingen 5.35 18. Rotterdam 6.37 18.39 Hansw 17.32 18.20 16.44 17,09 17,37 Terneuzen 3.57 16,14 16,67 Willemstad 22.10 Zlerikzee 6.08 17.32 Wemeldinge Vltsslngen den beteekent dit een zware drukkende last voor de verbruikers. Doordat de rechten niet bij de bron wor den geheven, doch uitsluitend op het ver voer drukken wordt deze last bovendien practlsch alleen gelegd op de verin uikers in de bevolkingscentra. Werkloozcn en arbei ders in de groote sleden worden te zwaar der getroffen omdat men daar de z.g. „bon ken" placht te gebruiken, welke thans niet beschikbaar zijn omdat voor het binnen- landsch verbruik alleen worden toegelaten aardappelen van 3560 cM. vierkantsmaat. Boven- en ondermaatsche aardappelen, waar van de aanwezigheid ter merkt sociaal nut tig was, worden nu venvezen naar denatu- ratie lot veevoeder. Sterke afneming van 't aarclappelverbruik (In vakkringen geschat op ten minste 25 pCt.) is het gevolg. Deze „ehceJp gecompliceerde, tot prij- ver hooging leidende en ook in andere opzich ten min wensch olijke regeling, wordt nu toegepast op een oogst, waarvan de prijzen voldoende zijn voor do telers, zoodat het persoonlijke deel geheel is weggevallen en slechts belemmering en nadeel voor binncn- cn buitenlandschen handel, verkeer en ver bruikers overblijven. Onder deze omstandigheden moet de geldende regeling ook de belangen scha den van de producenten, juist nu langs den natuurlijken weg verbetering van hun positie zal kunnen intreden. De Kamer gelooft niet, dat het gerecht vaardigd Ls voor de oogst 1934 een kostbaar ambtelijk apparaat aan te houden en de verbruikers onnoodig te belasten en dringt daarom aan op afschaffing van de crisis- heffing en opheffing van de uitvoerbcleni- GEEN ZURE DRUIVEN MEER Naar aanleiding van de maatregelen door de Ncd. Groenten- en Fruitcentrale geno men, tot het weren van onrijpe druiven aan dc veilingen, heeft liet bestuur der groenten- veiling te Naaldwijk aan haar leden mede gedeeld, dat het met de maatregplp-i volko men accoord gaat, daar zij in het belang van den handel worden geacht. Aan de maatregelen zal dan ook schero de hand worden gehouden. Geadviseerd ■ordt om, alvorens tot oogsten van koude ruiven over tc gaan, eerst de meening van het bestuur te vragen, Kleur cn rijpheid moeten voldoende zijn en dp druiven die niet voor de consumptie geschikt 'zijn, mogen niet verkocht worden en vallen buiten iedere s,teun.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2