JHraurr £riïtsdjr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. SB abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 2558 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang gbbertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 BEZWARENDE HYPOTHEEKLASTEN Het artikel van Donderdagavond, waarin wij het hadden over de hypo- theeklasten, welke door menigen eige naar van vaste goederen niet meer zijn te dragen, heeft blijkbaar veler aandacht getrokken. Men zendt ons over dit met den meer dringende vraagstuk vele gegevens. Het lijkt ons goed uit de briefwisseling een en ander over te nemen. Meerendeels zonder naamsvermelding, wijl sommige inzenders zulks in dit geval begrijpelijker wijze vooropstellen. Bij ons is natuurlijk de naam wèl bekend. Een advocaat, die veel te maken heeft met deze materie, schrijft ons: Met bijzondere instemming heb ik van avond het artikel over bezwarende hy- potheeklasten gelezen. Hier moet inderdaad de Rijkswetgever ingrijpen, en wel met groote snelheid, want er vallen voortdurend slachtof fers ooder de huiseigenaren. Daarbij moet worden uitgegaan van deze ge dachte, dat de belachelijk lage prijzen, die de meeste huizen thans bij publieke veikooping opbrengen, even abnormaal en van voorbijgaan- den aard zijn, als de enorme hooge prijzen, die daarvoor kort na den oorlog betaaid zijn. En wel om de eenvoudige reden, dat het niet mogelijk is thans een huis te bouwen voor den prijs, welken het op de vendu opbrengt. Niettemin nemen de hypotheekbanken deze venduwaarde als basis voor het verkenen en vooral verlengen van hypotheken. En dat is de oorzaak van alle ellende op dit gebied. Door de taxatie ver beneden de intrinsieke waarde, men zou kunnen zeggen: voor afbraak, worden huis eigenaren gedwongen tot enorme aflossingen. Daar zeer velen niet zooveel contanten hebben liggen, worden zij „afgeslacht". De Bank wei gert de hypotheek op dezelfde voorwaarden te verlengen, en zoogenaamde „vrijwillige" ver» kooping vindt plaats de grootst denkbarp onwaarheid, waar die gebaseerd is op Art. 1223 B. W. Het gevolg is, dat de huiseigenaar a 1- 1 e s kwijt is, wat hij in het buis gestoken heeft, ja soms nog schuld overhoudt, als de hypotheek er niet uit komt. Een tweede gevolg is, dat door deze „vrijwillige" executies de venduprij- zen der huizen steeds meer dalen U kunt in Uw eigen blad constateeren en de toe stand steeds slechter wordt. Door een „noodwet" behoorde de Regeering hier een stokje voor te steken. Een „buiseigenaar" kleedt zijn schrij ven als volgt in: In uw veelgelezen blad van 23 deze.* las ils het hoofdartikel „Bezwarende Hypotheeklas- ten". Naar aanleiding daarvan zou ik iets in het midden willen brengen. Indien de Rigecring niet spoedig ingrijpt, zulleni tallooze huiseige naren ten gronde gaan. De behoorlijke hypo theekbankdirecties buiten beschouwing gelaten, zijn er zeer velen, welke het in dezen tijd, een vermaak schijnen te achten hun geldnemers ze nuwziek te maken, door hen zoolang op de pijn bank te leggen tot dat de huiseigenaar het op geeft en afstand doet van zijn bezit. Zij, de directies hebben immers het heft in handen door de actebepalingen. In de z.g.n. hoogcon junctuur werden hypotheken afgesloten voor zeer hooge renten en tot 3 pet. aflossing toe. Omdat nu de acte juist heden niet afloopt, is men niet genegen iets aan deze zware lasten te doen. En hoewel deze directies ook weten, dat de huiseigenaar, wegens de enorme schade aan leeg staan, plus de verhoogingen der belastin gen, aan hun verplichtingen bijna niet meer kunnen voldoen, is er geen schijn van soepel heid bij hen a bespeuren. Zelfs eigenaren, die jarenlang prompt hun verplichtingen zijn na gekomen, hebben in dezen tijd geen pardon. Er is immers een acte en deze moet ten koste van overigens fatsoenlijke debiteuren worden nage komen. dan maar afgeslacht. Het '-omt bij hen, deze Directies, niet op om b v. eens eenigen tijd zonder aflossing genoegen te nemen, of deze op 1 pet. te stellen, of tusschentijds de rente te verlagen. Neen, men eischt, nu het onroerend bezit in waarde is gedaald, extra aflossingen, welke er niet meer zijn. De acte geeft daar im mers het recht toe! Mijnheer de Redacteur, als de Regeering niet zorgt, dat de hyp. rente wordt b.v. 4.25 pet. hoogstens 4.50 pet. en de aflossingen terugge bracht tot 1 pet., dan kunnen de huren niet v orden verlaagd dan ten koste van het levens onderhoud van den huiseigenaar. Dit is toch wel bewezen in den laatsten tijd. Vele groote huizenmaatschappijen hebben regelingen moe ten treffen met hun geldgevers. Ik wil deze nu hier niet noemen, doch het zal u zeker niet onbekend zijn, dat waar wij hoog tegen op zagen, deze reeds lang onder nul zijn gedaald. Voor zulke groote lichamen kan wel een rege ling getroffen worden, zelfs zonder betaling der rente b.v. Waarom niet voor een particulier eigenaar? Ten slotte nog een ingezonden stuk van den heer H. A. Koomans, Sportlaan 166. Den Haag. Het luidt aldus: Uw Redactie komt in haar hoofdartikel van Donderdagavond jl. tot de conclusie, dat de hypotheekbanken op den duur niet aan een daad kunnen ontkomen. Onder deze daad meenen wij te moeten ver staan verlaging van de hypotheekrente. Indien wordt gadegeslagen, hetgeen zich af speelt in het leven der hypotheekbanken in den laatsten tijd, dan komt het mij voor, dat deze instellingen reeds alle voorbereidende maatre gelen nemen om tot die verlaging op den duur te komen. Een ieder weet, dat het rentetype, waartegen hypotheken worden uitgezet, nauw verband houdt met het rentetype van de pandbrieven, dat de hypotheekbanken aan de houders daar van moeten betalen. De hypotheekbanken doen In den laatsten tijd niet anders dan door aflossing en uitloting van de pandbrieven van hoog rentetype (5J/£. 5%, 5, 4% en 4Y2 pet.) en door vervanging en uitgifte van 4 pet. pandbrieven te geraken tot een toestand, waardoor zijzelven minder aan rente hebben te betalen en daardoor ook komen in de gelegenheid gelden uit te zetten als hypotheek tegen een lager rentetype dan het thans bestaande. Dit proces speelt zich geleidelijk af en de toestand, waarnaar huiseigenaren en bouwers Wat deze geachte inzender schrijft, is ook ons bekend. Wij stellen echter een vraag: Hoe lang zal dit proces duren, en zullen er niet vele eerlijke, ijverige eigena ren zijn, welke, maatschappelijk dan ge sproken, den gunstigen afloop niet meer zullen beleven? De toestand der Koningin Naar wij vernemen is de gezondheidstoestand van H. M. dc Koningin zoodanig, dat er in het geheel geen reden voor bezorgdheid aanwezig is. De K.L.M. en de Melbourne-race Wel bestaat er nog kans dat het Douglas-to< stel, dat begin September in ons land zal arrive< ren, voor de K.L.M. zal uitkomen. De Dieseltreinen in revisie Van Spoorwegzijde deelt men ons mede: Om het Diesclelectrisch materieel voor zoovt dit geleverd is en thans reeds een groot aantal ki lometers heeft afgelegd, grondig te reviseeren en opgetreden gebreken te herstellen en gewenschte verbeteringen aan te brengen, zal tijdelijk een groo- ter aantal EJJ.-treinen in dezelfde dienstregeling door snelstoomtreinen gereden worden. Wijziging der Werkloozensteun DE ONDERHOUDSPLICHT DER FAMILIE De Tel. verneemt, dat de Regeering een zeer belangrijke wijziging overweegt in zake de steun regeling voor werkloozen. Tot dusverre was ge woonte dat, wanneer een werklooze financieel ge holpen werd door zijn ouders of kinderen, het steun bedrag verminderd werd. Het ligt nu in de bedoeling van de Regeering om de regeling, welke geldt voor de gewone armen, nl. dat krachtens art. 376 van het Burgerlijk Wet boek de onderhoudsplichtige familieleden van den arme kunnen worden aangesproken, wat meestal geschiedt door de instelling, waaraan hulp ver zocht is, ook te dben gelden voor de gesteunde werkloozen. Deze regeling kan echter niet zonder meer wor den toegepast. Men overweegt.een procedure, wel ke hierop neerkomt, dat de gesteunde zal moeten aantoonen, dat hij zijn onderhoudsplichtige familie leden tot bijstand en hulp heeft aangesproken, en dat deze daaraan niet kunnen of willen voldoen. De regeering meent, dat door dezen gedachten maatregel de overheidslasten eenigermate zullen worden verlicht, al ontveinst zij zich niet, dat te gen dezen maatregel bezwaren zullen worden ge maakt van de zijde der werkloozen en organisaties. Uitbreiding der Koolhoven-fabriek ER IS VEEL WERK AAN DEN WINKEL In de Koolhovenfabriek op Waalhaven wordt bard gewerkt. Er is zooveel werk aan den winkel, dat de bestaande fabriek noodzakelijk moest wor den uitgebreid. De nieuwe fabriek is zeker drie maal zoo groot als de oude en het ziet er naar uit, dat deze ruimte binnenkort ook al weer te klein zal zijn. Eien F.K. 48 twee-motorig verkeersvliegtuig is pas aan de K L.M. afgeleverd. Verschillende F.K. 46 schoolvliegtuigen staan op stapel en eenige da gen geleden kreeg Koolhoven opdracht om voor de N.L.S. een F.K. 41 Coupé te bouwen, bestemd als overgangsvliegtuig voor de opleiding van verkeers- piloten te Schiphol. Ook op het contructiebureau wordt hard ge werkt aan de ontwerpen van nieuwe machines. Overal bedrijvigheid! Een frisch geluid in deze tij den van malaise. Buitenlandsche musici in ons land MOETEN ZE PERIODIEK WEER NAAR 'T BUITENLAND? In verband met geruchten, dat de buitenlandsche musici, welke m ons land spelen, met ingang van 2 September ons land zouden moeten verlaten, verneemt het „Nieuws van den Dag", dat de vol gende regeling is ontworpen: Het rijk heeft voor de buitenlandsche musici een rouleeringssysteem ontworpen, waarbij van de hoofdgedachte is uitgegaan, dat het aantal buiten landsche musici dat in ons land speelt, zal moeten worden beperkt ten einde daardoor de werkloos heid onder de Nederlandsche musici te verminde ren. Daarom heeft de regeering besloten, dat de buitenlandsche musici minstens twee maanden ons land zul'len moeten verlateo: na afloop van dezen termijn kunnen zij weer worden toegelaten, echter op dezelfde voorwaarde. De bedoeling is, dat voor bepaalde buitenland sche orkesten, welke hier geregeld in ons land spe len en die hier feitelijk een soort monopolie gekre gen hebben, een zoodanige regeling wordt ontwor pen, dat aan dat monopolie een einde wordt ge maakt en zij ieder jaar geregeld twee maanden ons land zullen hebben te verlaten. Dat echter alle bui tenlandsche musici op 2 September uit ons land zouden moeten, is onjuist gebleken, CHR. WERKGEVERS-VEREENIGING De jaarvergadering te Amsterdam De Christelijke Werkgeversvereniging is voornemens op 7 September a.s. te Am sterdam in het gebouw der A.M.J.V. haar jaarvergadering te houden. Behalve de ge bruikelijke verslagen vermeldt het pro gramma een bestuursverkiezing. Gesteld zijn de volgende dubbeltallen: a. F. L. van der Bom (aftr.) en mr. G. H. A. Grosheide: B. B van Eesteren (aftr.) en Wilh. Richters. Dr. I-I. van der Valk hoopt een inleiding te houden over: „Ons standpunt ten aan zien van de economische politiek der Re geering". Het programma bevat verder o.m. een Hollandsche Koffielunch, een excursie naar de Fordfabrieken en een diner. Het zestig-millioen-plan De Arbeidsvoorwaarden Voor de vier werken, die onder het departement van Waterstaat ressorteeren, en die uit het 60- millioen-plan zullen worden uitgevoerd, (zie on: blad van Zaterdag) zullen de volgende arbeids voorwaarden gelden: a. De aannemer is gehouden de bepalingen der geldende landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor de bouwbedrijven, behoudens die be treffende de loonen, na te leven, als ware hij lid van een der gecontracteerde patroonsbonden. b. De verplichting geldt niet alleen tegenover den werknemer, lid van een der contracteerende arbeidersbonden, maar ook tegenover den niet- aangesloten werknemer. c Het in dit artikel bepaalde wordt geacht over eenkomstig Artikel 1353 van het Burgerlijk Wet boek bedongen te zijn, ten behoeve van den betrokken werknemer, in dier voege, dat hij de nakoming daarvan zelfstandig kan vorderen, als ware een en ander tusschen hem en den aannemer rechtstreeks overeengekomen en daartoe zoo noodig dc in de collectieve overeenkomst voorziene wijze van beslechting van geschillen zal kunnen afwijken, o.l. indien deze wegens het niet aange sloten zijn van werknemer of werkgever bij een der contracteerende bonden voor hem niet open In afwijking van de in Artikel 24 van de lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst vastgelegde locnen zullen dc loonen voor deze werken worden astgelegd van Landsmeer, Diemcn en Amsterdam, lie vaneeren tusschen 55 en 60 cent. Indien in tarief wordt gewerkt, zal het uurin komen 10 pet. boven dit uurloon mogen liggen. Indien niet in tarief wordt gewerkt, uurloonen varieerende tusschen 57 en 62 ct. Voor Muiden en Weesperkarspel varieeren de uurloonen van 46 tot 54 cent. Indien in tarief wordt gewerkt, zal het uurinko men 10 procent boven dit uurloon mogen uit komen. Een afschrift van de bepalingen van deze voor waarden moet door den aannemer duidelijk zicht baar worden opgehangen in het lokaal waar het loon wordt uitbetaald. De aannemer zal verplicht zijn ten minste 70 procent der bij deze werken te werk te stellen arbeiders te betrekken door tusschenkomst der organen der openbare arbeidsbemiddeling te: Landsmeer voor plan 266: Muiden van plan 267; Weesperkarspel voor plan 268: Diemen voor plan 269. Voor het geval deze organen der openbare ar beidsbemiddeling niet geheel aan de wenschen van den aannemer kunnen voldoen, zal hij de ontbre kende arbeiders moeten betrekken van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam. Veertig-jarig bestaan S. D. A. P. Herdenking in het Concertgebouw De S.DA.P, welke 40 jaar bestaat, heeft gis teren ter herdenking van dit feit een bijeenkom t gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam. Er waren eveneens tegenwoordig, afgevaardigden der Fransche, Belgische, Luxemburgsche en Deen- sche socialisten. Nadat de heer Koos Vorrink als partijvoor zitter deze allen had begroet, heeft de heer W. A. Vliegen een herdenkingsrede gehouden, waarin hij o.m. zeide dat de oprichters der S.D.A.P. den gederailleerden trein van het socialisme weer op de rails hebben gebracht. Spr. zeide verder, dat men er nog niet in ge slaagd, het proletariaat tot een onwrikbare een heid samen tc smeden. Misschien, dat de les van het fascisme hierop een gunstigen invloed zal uit oefenen. De partijleider, A1 b a r d a die daarna het oord voerde, zeide o.m.: Het is nu onze taak de ronomische ordening voor te bereiden om dan de medewerking te verkrijgen van allen, die de lessen van deze crisis hebben verstaan. Laat men zich bij hetgeen nu te doen staat, spiegelen aan wat de oude strijders hebben verricht. Een beweging, die uit niets, met groot geloof in eigen kracht gegroeid is tot een macht als de huidige, zal tegen de moei lijkheden van thans en van de toekomst voldoende bestand blijken te zijn. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer F. v. d. W alle, namens het N.V.V., door Fredrick A d 1 e r. namens de S. A. I. en door den heer Klaas Toomstra namens alle neven organisaties. Twaalf fietsen voor 50 cent De vrachttarieven der Spoorwegen De heer Duymaer van Twist heeft aan den .inister van Waterstaat gevraagd of het juist is, dat op 7 Maart IJ. twaalf nieuwe rijwielen door de Spoorwegen vanaf Alkmaar naar Station Noord- scharwoude afstand 12 K M. vervoerd wer den tegen een vrachtprijs van 50 cent, dus voor nog geen 5 cent per rijwiel, terwijl het bestelloon af f 1.50, zoo de wooing van den ontvanger der rijwielen zich binnen den bestelkring „Station Noordscharwoude" had bevonden, voor rekening de Spoorwegen zou zijn gekomen, zoodat in dat geval de spoorwegen hun werk gratis hadden verricht en den ontvanger nog f 1 cadeau hadden gedaan. Het kamerlid vraagt of de minister een tarieven politiek, waarbij de vrachtprijzen beneden de zelf- kosten gaan, in verband met de groote tekorten der Spoorwegen, die het Rijk heeft te dragen, wel verantwoord acht. Voorts informeert de heer Duy maer van Twist of het juist is, dat de Spoorwegen tot 2000 K.G. toe de vracht- en ijlgoederen gratis bestellen. Tentoonstelling Nederland-Guracao Op 1 October a.s. zal in eenige zalen van het Paleis Kneuterdijk te Den Haag een tentoonstel ling Nederland-Curaqao worden geopend. Talrijke historische stukken zijn toegevoegd zoo enkele stukken uit het Rijksarchief, o.a. het journaal van Le Grand, een zilveren avondmaalstcl, in de 17de eeuw gebruikt op St. Eustatius, enz. Een der in zendingen, die wel het meest de aandacht zal trek ken, zal zonder twijfel een klein diorama van een aan de Zuidkust van Curasao zijn, met een natuurgetrouwe onder-eesche koraientum en een met zorg en groote deskundigheid samengestelde kust- en zeefauna. Ook een negerhut zal worden opgebouwd, terwijl een tweede diorama een indruk zal geven van het binnenstoomen te Willemstad van eenige Nederlandsche oorlogsschepen. M. HAGE f Op 47-jarige leeftijd is te Den Haag overleden, de heer M. H a g e. resideir van Bali en Lombok, officier in de Orde van- Oranje Naussau, com mandeur in de Orde van „L'écolo noire de la République Frangaise", met verlof hier te lande, OP VLEUGELS BOVEN NEDERLAND Dc tweede dag van de Ned. rondvlucht is een klaterend succes geworden. De weers gesteldheid was aanmerkelijk verbeterd: het was het mooist denkbare vliegweer met onbeperkt zicht en een niet al te harde wind. De deelnemers hebben van den gulden morgenstond niet al te veel gezien. Het was Vrijdag op het feest te Eindhoven laat ge worden Kwart voor tien is echter het. eerste van dc 62 gelande vliegtuigen van de Welschap gestart en met korte tusschenpoozen var- trokken de anderen. Er mochten al niet zooals den vorigen dag ruim 4800 toeschouwers op het veld aanwezig zijn, toch was ook nu het Eind- hovensche publiek weer ruim vertegenwoor digd. De militaire vliegers meenden dat zulk een trouw beloond diende te worden en maakten eenige stunts, die de vroegelin- gen hun komst vergoedden. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk en Ir. Kools, dir. der gemeente werken, namen hartelijk afscheid van de deelnemers, waarna deze met tusschenpoo zen van ongeveer een minuut in de richting Den Bosch verdwenen. Te Vlissingen. Vliegen gaat vlug. Om half elf was de eerste der deelnemers aan de rondvlucht al weer op het vlieg veld bij Souburg, de luchthaven van Wal cheren geland. Natuurlijk was burgemees ter Van Woelderen, luchtvaartenthousiast als hij is. ter ontvangst aanwezig, evenals zijn confrère Jhr. Roëll van Haamstede. De Vlissingsche burgemeester heeft in een korte toespraak alle aanwezigen welkom geheeten, waarvoor baron v. Krayenhoff dankte. Ten gerieve van het talrijke publiek heeft Jhr. Wittert van Hoogelande eenige demonstraties gegeven. Enkele deelnemers maakten van de gelegenheid gebruik om een verfrisschend zeebad te nemen. In Brit- tannia werd geluncht. Over Gilze Rijen naar Rotterdam. Na de weldadige rust in het schoone Zeeuwsche land werden 's middags de pro pellers weer aangedraaid voor de laatste etappe: over Gilze Rijen naar Rotterdam. Het vliegveld te Gilze-Rijen is nog niet veel meer dan een wat geëgaliseerd stuk heide. De militairen, die er meer komen, weten er wel een behoorlijke landing te maken, maar voor wie hier wildvreemd neer komt strijken blijft Gilze nog altijd een probleem. Men had de buitenlanders hiervan op de hoogte gebracht en de meeste van hen ko ren de wijste weg en koersten rechtstreeks nadr Waalhaven. Vandaar, dat kort na vier uur al zes vliegtuigen te Rotterdam kwa men binnen vallen. Breda verheugde zich echter, dat verreweg het grootste deel der toestellen toch te Gilze neerstreek, wantook hier waren de Brabanders, tuk op 'n extra- tje. bij duizenden naar het vliegveld ge togen. Op Waalhaven stond om vier uur alles voor de ontvangst gereed. Er was een tal rijk publiek, wat echter op dit groote vlieg veld toch nooit zoo opvalt als elders. In' af wachting van de komst der rondvliegers keek men met interesse naar het komen en gaan van de verkeersvliegtuigen. Ook de ballonnetjes, die ten bate van de Nederl. Jeugdluchtvaartcluhs werden opgelaten, werden op hun tocht met spanning gevolgd. Het heeft in het voornemen gelegen om het publiek ook te vergasten op een demon stratie met een zweefvliegtuig. Door een eenigszins vermakelijk incident is dat ech ter niet doorgegaan. De katapult-kabel, vaarmee het zweeftoestel moest worden .afgeschoten" was op het veld gereed ge legd en deze werd door een verkeersvlieger van de K.L.M., die zich Aan niets kwaads bewust was aan den staart meegepikt. Plot seling zag men den kabel wegzweven en hoewel nog naar Amsterdam geseind is om hem omgaand te retourneeren is daar niets an gekomen. Tegen vijf uur werd het met recht druk In de lucht: drie, vier militaire kistjes dansten de schutting over; blauwe en witte sportlybellen zwenkten en draaiden boven de groene vliegweide en de motoren ronk ten in afwisselende toonaarden als de bas sen van een mannenkoor, dat aan het stern en is. Het landen gaf natuurlijk op het prach tige Rotterdamsche vliegveld geen moeilijk heid en om half zes stonden alle deelnemers netjes op een rijtje, terwijl de inzittenden zich verzamelden in en om het gebouw van de Rotterdamsche Aeroclub. Hier heeft Ir. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ver. v. d. Luchtvaart met een hartelijk speechje den grooten zilveren beker, wissclprijs voor den gehouden wedstrijd in het in kaart brengen /an herkenningsteekenen op de afgelegde oute, overhandigd aan don voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub, de heer G Kolff. Deze heeft hiervoor dank gezegd en in het bijzonder het technisch personeel gehul digd voor zijn arbeid en de Kon. Ver. voor de organisatie. Ten besluite van de derde Ned. Rond vlucht heeft men zich 's avonds vereenigd aan een diner in het Kurhaus, waarbij als eeregasten aanzaten de Ministers van Wa terstaat en Defensie, Ir Kalff en Dr Deckers en voorts generaal Snijders. Een enkel ongelukje uitgezonderd is de derde rondvlucht een succes-fou geworden. MEETING VAN JONG GEREFORMEERD GELDERLAND TE APELDOORN. Op 29 Augustus komen de jonge men- schen van Gelderland weer te Apeldoorn bijeen, om, evenals de beide vorige jaren, same.11 te vergaderen in dc open lucht. Als terrein is weer gekozen het mooie Amphi theater met zijn 1500 zitplaatsen, in het niet minder mooie Berg en Bosch. Ook dit maal wordt er op gerekend dat een 2000 jonge menschen zullen komen, want gere geld neemt het aantal deelnemers nog toe. Wel een bewijs dat deze jaarlijks terugkee- rende toogdag zeer wordt gewaardeerd. Het programma vermeldt, dat als spre kers zullen optreden Dr. D. van Dijk, van Groningen. Ds. P. G. Kunst, Ds. W. E. Ger- ritsma, Ds. A. Ringnalda en Ds. E. I. F. Nawijn, van Apeldoorn. De redevoeringen worden afgewisseld door zang en muziek, waarbij de Chr. Muziek- cereeniging „De Harp", van Arnhem, haar welwillende medewerking verleent. Bij regenweer wordt er vergaderd in de Westerkerk aan de Brinklaan en in de Zui- derkerk aan den Arnhemsc.heweg. Chr. Land- en Tuinbouw- onderwijzers AlgemeeaL: vergadering te Zwolle Te Zwolle werd de Algemeene Vergadering van de Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers gehouden onder leiding van de voorzitter de heer G. J. Wittcveen te Broek op Langendijk. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd door de heer H. Heerink, hoofd eencr school te Slootdorp in den Wienngermeerpolder een zeer interessante lezing gehouden over „Bijzonder heden eo Vraagstukken betreffende de Wieringermeer". Spr. wees er op, dat als alle Zuiderzeepolders zijn drooggemalen, er een landtoename is van ongeveer 10 pet. en dat ons kleine land in dit opzicht wel groot is geweest. Einde Augustus 1930 was de Wieringermeer leeg. Die dag wordt ieder jaar gevierd als „het Polderfeest". Spr. schetste dc groote moeilijkheden, die bij de drooglegging waren te overwinnen. Thans zijn er 4 polderafdeelingen. Bij de verkaveling vafi het land, heeft men vooral het rapport „Lovink" ge volgd. In het geheel is thans 19410 H.A. grond bijgekomen. Het polderpeil is ongeveer 5 a 6 M. beneden A.P. Er is een goed kanalennet; vervoer te water is dan ook het goedkoopste. De wegen zijn ingericht op het snel verkeer en beslaan totaal 200 K.M. De regel bij de verkaveling was kavels van 20 H.A. (250 bij 800 M.). Op sommige plaat sen zijn tusschen de kavels flinke tochtslooten, waar men kan doorvaren. Daar zijn kavels van 75 H.A. Deze liggen in het Zuidoosten op de zware klei. Dc grond werd niet direct uitgegeven, maar in orde gebracht door een maatschappij. Het water wordt zooveel mogelijk afgevoerd, daar bij verdamping het zout achter blijft. De grondsoorten uit den polder loopen uiteen van duinzand tot zware klei. Onder het zand zit de oude klei. Alle gronden kunnen echter tot goede cultuurgronden worden gemaakt. De samenstlling van de gronden, die voor den toekomstigen boer van groot belang is, werd door spreker verduidelijkt door eenige kaarten. Overal zijn thans proefvelden aangelegd, die dienen voor de boeren in de Wieringermeer, doch ook van groot nut zijn voor het pol- derengebied. Er zijn ontwaterings-, gewassen-, be- mestings- en structuurproefvelden enz. Het karak ter van het land wordt ook bepaald door de bebouwing. Deze wordt niet aan de toekomstige boeren, die uit alle proviciën komen, overgelaten, doch heeft plaats volgens een vaste lijn, opdat er een practisch en schoon geheel ontstaat. Thans zijn er 98 boerderijen, terwijl er 13 in aanbouw zijn. Alle hebben brandvrije stallen met ventileerende zolders. Volgens spr. heeft de Wie ringermeer een schoone toekomst. Spreker eindigde zijn boeiende lezing met „Een volk dat leeft, werkt aan zijn toekomst." In de middagvergadering werd over deze lezing een interessante bespreking gehouden. Bij de rondvraag kwamen verschillende aange legenheden ter sprake o.a. de samenwerking met de C.B.T.B.. de radiouitzendingen, de inhoud van „Ons Platteland" en het oprichten van land- en tuinbouwcursussen. Inventarisatie Griendcultuur De Regeeringsdienst verzoekt ons opname van het volgende: Door de Nederlandsche Griend- en Riet- centrale zijn aan de bekende adressen for mulieren gezonden, teneinde te kunnen De- doosjes oF tonnetjes van 50 gram 25 cent Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen H. M. de Koningin baart geen De arbeidsvoor» Blz. 1 De toestand zorg. Het zestig-millioen-plan. waarden. Buitenlandsche musici in ons land. Moeten minstens twee maanden ons land verlaten. De uitbreiding der Kcolhovenfabricken te Rotterdam. Blz. 2 De groote Saardcmonstratie te Ehrenbreitstein. Rede van Hitier. Het conflict Jajïan-Rusland omtrent den Oost- Chin^rschen spoorweg spitst zich verder toe. Vrees en verzet in Zwitserland tegen dc opne ming van Sovjet-Rusland in den Volkenbond. Een Engelsch onderofficier zwemt de Straat van Gibraltar over. Uitstappen: het einde van den rit Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150.— boete kosten I schikken over volledige gegevens bij even- tue,ele steunverleening voor het snijden van teenhout en hakken van griendgewassen van den oogst 1934-1935 Het inventarisatieformulier moet bevatten de totale opbrengsten van het bedrijf, ge splitst naar den ouderdom der gewassen, alsmede de oppervlakte voor elke gemeente afzonderlijk Voorts wordt per afzonderlijk formulier opgave gevraagd van de vermoedelijk in 't a.s. seizoen te hakekn en te snijden gewas sen, met voor de hakgrienden perceelsgewij ze veimelding. Zij, die geen formulieren ontvingen en wel griendlanden exploiteeren, kunnen hun aanvragen daartoe richten aan het bureau der voormelde centrale, Hoogstraat 1-41, te Werkendam. De terugzending van bedoelde formulie ren moet geschieden vóór 10 September a.s. CONSUMPTIEAARDAPPELEN NAAR BELGIE. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dai zij heeft besloten: dat voor partijen consumptie aardappelen, te exporteeren naar België (geen transito- zendingen), waarvoor met de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, als monopolie-houd ster van allen uitvoer van aardappelen, mo nopolie-overeenkomsten kunnen worden af gesloten, deze overeenkomsten slechts door haar zullen worden aangegaan, indien da sorteering der betreffende partijen, met in gang van 27 Augustus a.s., bestaat uit minstens 50 m.m. vierkantsmaat opwaarts en de zoogenaamde „boveninaatsche" aard appelen niet zijn uitgesorteerd. Blijkt gedurende de controle bij inlading of aan de grens dat de sorteering niet over eenkomstig deze voorschriften is, dan zal de desbetreffende partij niet mogen worden uitgeklaard. Het syortvliegtuig „W&co" Soesterberg ver&jtgehtlete. boshmtd ctaor, den sportvHegtt 3* ifc üforf voor 'de Nederlandsche Rondvlucht te

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1