ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 NOTARIS PLANTENGA f Onze president-commissaris de eeuwige rust ingegaan Gisteravond te 7 uur is te Scheve- ningen in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer T. Plantenga. De heer Plantenga, vroeger notaris te Kampen nam een zeer vooraanstaan de plaats in het Christelijk leven in. Onze president-commissaris is niet meer. Onze bladen en wij allen, die er aan arbei den, verliezen veel in den man, die zacht moedig én krachtig was tegelijk, omdat hij Christen was bovenal. Elders in dit nummer wordt daar meer van gezegd; we kunnen er dus op deze plaats kort over zijn. Maar we mogen, in een korte levensbe schrijving er wel op wijzen, dat de overle dene op velerlei gebied van Christelijken ar beid en actie zijn groote werkkracht in stille bedachtzaamheid en zonder eenigen opbel in dienst van zijn Heere en Koning heeft ge steld en dat zonder menischen te behagen of mensohen naar de oogen te zien. Van een notaris wordt geëiseht en ge lukkig het strekt het ambt tot eere, dat er zoo weinig uitzonderingen zijn dat hij strikt rechtvaardig, volkomen betrouwbaar cn absoluut onkreukbaar is; die burgerlijke deugden zocht men niet tevergeefs bij no taris Plantenga en zij waren bovendien ge adeld door het kinderlijk geloof. Zijn rijke leven bevestigt dat- Op 9 November 1863 is T. Plantenga ge boren te Marrum in Friesland. In diezelfde plaats was hij eerst als klerk, later na zijn examen als candidaat-notaris werk zaam op het kantoor van notaris Help. In 1890 vertrok hij naar Barendrecht om dezelfde functie te bekleeden op het kantoor yan notaris De Raadt. Toen in 1901 onder het ministerie-Kuy- per de ban der liberale overheersching, voor al op het terrein der notarissen, gebroken werd, was Plantenga de eerste anti-revolu tionair die tot notaris benoemd werd, n.l. te IJsselmonde. In 1910 volgde de benoeming te Kampen, waar de overledene bleef tot hij rust nam in 1926, toen hij zich te Scheve- Hingen vestigde. Dat hij zich niet aan het openbare leven onttrok, bewijst wel zijn lidmaatschap van de Prov. Staten van Zuid Holland, en van Overijsel, waar hij tevens buitengewoon lid van Ged. Staten was. Bovendien was hij te Kampen vele jaren raadslid en drie jaar wethouder; voorts dien de hij de Geref. Scholen als secretaris van het Schoolbestuur, de A.R. Kiesvereeniging. eveneens als secretaris; ook was hij lid van het college van regenten over het Bur ger ziekenhuis en bestuurslid van de Boaz in 1926, zoo schreven wij, nam notaris Plan tenga r u s t te Soheveningen. Dat wil echter niet zeggen, dat hij zich niets van het open bare leven aantrok. Integendeel: onder hen, die veel op Sohcveningen gearbeid hebben, zal hij een eereplaats blijven innemen; doch bovendien werd andere arbeid in Gods Ko ninkrijk óf met kracht voortgezet, óf aan vaard. Te Sciheveningen diende hij de Geref. Kerk enkele jaren als ouderling en als secretaris der Commissie van Beheer en ook was hij lid van het schoolbestuur, dat enkele Geref. scholen onder zij.n beheer heeft. Bovenal echter heeft wijlen Plantenga zich verdienstelijk gemaakt op het gebied der Chr. barmhartigheid; het is te algemeen be kend, dan dat wij er veel van zouden zeg gen. Na Kraps dood werd hij, die sedert ja ren bestuurslid was, penningmeester van het Centraal Bestuur der Vereen, voor Chr. verzorging van Krankzin nigen (de accuratesse en het voorzichtig beleid van den een zijn even spreekwoor delijk als van den ander!) bovendien was Plantenga lid der Kliniek-Commissie en gedurende vele jaren (thans niet meer) secretaris van het Stichtingsbestuur van Veldwijk. Doch niet het minst gedenken wij zijn arbeid voor de Christelijke Pers. Vanaf 1911 was de heer Plantenga President-Commis saris van de N.V. Dagblad ,,D e R o t- terdammer". Leed en lief heeft hij daar gedeeld. De moeiten maakte hij mede, maar ook de uitbreiding mocht hij beleven. En ook hier dezelfde trouw, zoodat het voor beeld wel tot navolgen moest dwingen. Wij hebben hiermee slechts het voornaam ste en dan nog maar het uitwendige opge noemd van den velerlei arbeid, welke dc heengegane president-commissaris van ons blad op het gebied der Christelijke actie CHRISTELIJK-NATIONALE WERKMANSBOND 39e Jaarvergadering op „Woudschoten" bij Zeist 'Adres aan de Regeering verzonden Op het referaat, door den heer J. Bak ker uit Menaldum over: „Geeselen Gods", volgde een geanimeerde discussie waaraan door een 7-tal sprekers werd deelgenomen. De referent diende den sprekers van een afdoende repliek. Hierrja ging de vergadering in een huis houdelijke over, waarin besproken werden de aangelegenheden van het Fonds U.B.Ö. (Uitkeering bij overlijden). Tweede dag kwamen de verschil- Voorstellcn De afdeeling Alphen aan den Rijn diende een voorstel in om te komen tot afschaffing van den Bondspropagandisc. Met dit voorstel kon niet accoord worden gegaan, gelet ook op het feit dat dé propa gandist steeds een onmisbaar persoon is om voor den bond te propagandeeren. Vervolgens was aan de orde een voorstel van Breda om de contributie met één halven cent per week te verhoogen. Het hoofdbestuur vond oit voorstel zeer sympathiek doch vreesde dat dwingende voorschriften in dezen moeilfjken tijd ter ver hooging der contributies niet in het belang van den Bond zouden zijn. Wanneer echter de plaatselijke afdeelingen vrijwillig tot be doelde verhooging van contributie zouden willen overgaan zou dit zijnerzijds worden toepeiuicht. Hal voorstel Breda werd verworpen. De afdeeling Breskens kwam met een voor sle' 0:11 de steunwet ten hate van het Land bouwbedrijf te wijzigen en wel in dien zin dat geen steun meer gegeven worde op de verricht heeft; wij zijn niet bij machte'te omschrijven, hoe groot zijn drijvende en stuwende, maar ook zuiverende en tot bezin- ning-nopende kracht was in de verschillen de functies welke hij om Gods wil bekleed de. Doch dit weten wij wel, dat men hem zal missen als weinigen; al zal God wel zor gen, dat Zijn werk voortgang vindt in deze wereld, nu deze Zijn trouwe dienstknecht rusten mag van zijn arbeid en heerlijker kroon ontving dan aardsche waardccring, hetzij van vorsten, hetzij van dankbare vrien den en medestrijders ook geven kan. producten, maar op het loon der arbei- Praeadvies van het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur erkent dat de steunwetten voor de landarbeiders weinig hebben gebaat doch de in het voorstel bedoelde maatregel zou Z.L ook de landarbeiders niet helpen en veel aministratieven rompslomp mee brengen. Zoo mogelijk ware het wensche- lijk dat de Regeering de steun afhankelijk stelde van het getal arbeiders in het be drijf werkzaam. Een uitvoerige discussie volgde op dit voorstel. Het Kamerlid de heer Bakker adviseerde nog om dit alles vast te leggen in een adres aan de Regeering Het voorstel als zóódanig was onaanne melijk. De vergadering ging accoord met het praeadvies van het hoofdbestuur. De afdeeling Den Haag diende een voor stel im om met kracht het jeugdwerk ter hand te nemen. Het hoofdbestuur adviseer de dienaangaande dat de ringen en afdee lingen maatregelen moeten treffen tot meer contact met de bestaande jeugdorga nisaties. Gezien in het licht van dit prae advies werd het voorstel aangenomen. Een ander voorstel van Den Haag om er bij de Regeering nog eens op aan ie drin gen dat de Goede Vrijdag tot erkende Chr. feestdag wordt gemaakt, werd na lang durige discussie en stemming verwor pen. De afdeeling Losser diende een voorstel in om ter kennis van de Regeering te bren gen de toestand der Landarbeiders in de akkerbouwstreken, waar permanente werk loosheid dreigt. Het H. B. was bereid hierop bij de Regee ring aan te dringen. Een en ander werd ter vergadering in handen van het H.B. gelegd. Het voorstel van de afdeeling De Meern om de Bondscontributie tot vijf cent per lid te verhoogen, werd verworpen. Rotterdam diende een voorstel in om bij de Regeering aan te dringen met alle haar ten dienste staande middelen op meerdere beveiliging op de onbewaakte óverwegen. De voorkoming van het steeds grooter wordende aantal slachtoffers, zoo wel van personen als van dieren en der vernieling van vervoermateriaal. Dit voorstel werd zonder stemming aange nomen. Een ander voorstel van Rotterdam om nogmaals bij de Regeering aan te drin gen op werkverruiming, werd met goed keuring in handen van het H.B. gelegd. Voorts werd na stemming benoemd in het bestuur van het Sanatoriumfonds: J. K. Verhoef, E. Paddinge, F. Hartsuiker en Mevr. Landweer—de Visser. In het bestuur van de Gesina-Ida-Stichting werden gekozen VV. Steeds, J. Reyers en J. W. Dirkse. Adres aan de Regeering Naar aanleiding van een voorstel Harlin- gen inzake de Aardappelcentrale werd op oorstel van den heer Bakker besloten, tan de Regcering te vragen, om de heffin gen die eventueel noodig zijn voor de in standhouding van de Nederlandsche Aaro- appelcentrale niet meer ten laste van tien consument, maar \an tien producent te brengen, indien de verkoopsprijs dat zcu tolereeren. Tenslotte werd het gewijzigd Beginsel en Sociaal Program in bespreking genomen. Aan verschillende artikels was een nieuwe, alinea toe gevoegd. Na goedkeuring van het program werd deze 39e jaarvergadering 0111 5 uur op de gebruikelijke wijze gesloten. Aan deze vergadering werd deelgenomen door 120 afdeelingen. Op den tweeden dag was o.m. ook aanwezig de vertegenwoordi ger der Synode van de Ned. Herv. Kerk Dr. P. B 0 k m a. Het kan niet anders of alle deelnemers aan dit tweedaagsche congres op het prach tige „Woudschoten" keerden voldaan huis waarts. Met frisschen moed gaat men liet nieuwe Bondsjaar in. De Binnenlandsche luchtpost 'J Met ingang van 1 September worden de avond- luchtverbiodingen EindhovenRotterdam niet meer uitgevoerd in verband waarmede de gelegen heid tot verzenden van luchtpost met deze dien- vervalt ..vt vliegtuig van de avondluchtverbinding Eelde—Schiphol vertrekt dan van Eelde 16.45, aankomst Schiphol 17.45. Voor de avondluchtverbinding Viissingen— Waalhaven wordt met ingang van 4 September a.s. het vertrek bepaald op 16.40 en de aankomst op 17.30. Het gratieverzoek voor Spansier De Nederlandsche regeering heeft den Neder- landschen gezant te Berlijn opgedragen het gratie verzoek van mr. M v. d. Goes van Naters. na mens den heer H. M. Spansier, bij den Führer ea Rijkskanselier ingediend, te ondersteunen. Koninklijke Militaire Academie OFFICIEELE BERICHTEN ONTSLAG BURGEMEESTER Bü Kon. besluit ls op verzoek eervol orttsla- -en met dank met 15 Augustus C G H. H. liever als burgemeester van Sprang-Capelle. net benoeming tevens tol ridder in de Orauje- MIDDEI.B. KOL LANDBOUWSCHOOL Bü K. B. is. met Ingang van 1 Septembei delbare Koloniale Landbouwschool te Devent Bü beschikking van den Minister van Ecor micsche Zaken zlin vuur het tijdperk van 1 Si termber X9S4 tot 1 September 1935. weden benoemd tot leeraar aan de Middelbare F loniale Landbouwschool te Deventer. A. Braconler. A. F. (V,melissen, A. de Koning. AUDIËNTIE NED. VER. VAN GEMEENTEBELANGEN De Algem. Vergadering van de Ned. Vereen, van Gemeentebelangen wordt 21 en 22 Sept. a_s. te Almelo gehouden. Het gemeentebestuur van Almelo zal de congressisten officieel ontvangen en hun een noenmaal en een autotocht aanbieden. ALMELO MAG WEER BETALEN! Het Gemeentebestuur van Almelo heeft heden wederom vrijheid gekregen tot het doen van betalingen enz. die waren staakt in verband met de begrootingskwestie welke echter thans tot een einde is gekomen. De 1 Naar wij vernemen zal tot gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie worden benoemd luitenant-kolonel H. C. J. baron van Lawick, commandant van 't regiment wielrijders. Luitenant kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst zal worden benoemd tot opvolger van baron van Lawick. Schaaldieren naar Frankrijk Blijkens het Journal Officiel van 23 Augustus j.l. is aan ons land een contingent voor geconser veerde kreeften en langousten, natuurlijke of ge prepareerde, toegekend groot 10.000 K.G. voor het tijdvak 1 Juli—31 December 1934, 'fj Harlingens zevende eeuwfeest Harlingen dat zeven eeuwen bestaat, hoopt in de week van 27 Augustus to' en met 3 September dit feit op grootsche wijze te vieren. Het stadje wordt thans reeds druk met eerepoorteD en ver lichting versierd, een tentoonste iing in de Rijks HJ3.S. zal een be eb geven van het verleden, en een feestterrein „Oud-Harlingen" zal dit verleden op populaire wijze ia teeld brengen Natuurlijk zal bet ook niet ontbreken aan muziek, optochten, kinderfeesten en wedstrijden. Maandag worden de feesten officieel geopend. Apeldoorns huldeblijk voor den oud-Burgemeester Als huldeblijk aan den afgetreden burgemeester zal door de burgerij worden aangeboden een mo numentale lantaarn naar een ontwerp van den heer J. H. Hooyer, adj.-directeur van gemeentewerken. De lantaarn ter hoogte van 1 M. en 0.8 M. in het vierkant, staande op een zuil van 5 M. hoogte en 0,55 M. breedte, prijkende met 4 lichtbollen eii dragende het familiewapen van Roosmale Nepveu, met het opschrift 19101934, zal geplaatst wor- 1 den op het Raadhuisplein aan de Hoofdstraatzijde* De Sckeveningfche vissohersboot, die voor eid konden brengen werd gelicht zich met moeite Twee luchtvaarders. Hierboven: De Oosten- rijker B-runner in den mand van zijn heete- luchtballon, waarmede hij o-psteeg. Men ziet den pijp, aan luélks uiteinde een vlam voor verwarming van de lucht. Amy Molisson, die destijds bekend werd door haar solo vlucht naar Australië als pilote op de Hüman-lijnen. Een vin tuig bij de Blaak te Rotterdam om aandacht te vragen voor de loterij, die georganiseerd werd, om gelden, bijeen te brengen, voor. een vliegveld Middelharnis-Sommelsdijk. De hooi-oogst in onze twaalfde provincie is dit jaar buitengewoon groot. Ruw geschat bedraagt de voorraad 1 ]/-> millioen kilo. Deze heele voorraad is verkocht aan een hooihanddaar in Groningen, die ze aan het buitenland verkoopt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5