ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLERS SAARCAMPAGNE Op grootsche wijze wordt door de Duit- scho regeering, nu liet referendum over Hitlers leiderschap achter den rug is, de actie voor de terugkeer van het Saargebied ingezet. Zondag zal te Ehrenbreitstein. nabij Ko blenz, een groote betooging worden gehou den, waar o.a. Hitler en Von Papen het woord zullen voeren. Men verwacht daar 300.000 bezoekers en alleen uit het Saar gebied niet minder dan 132 extra-treinen. De Saarbewoners zullen dus in ruime mate aan deze betooging kunnen deelnemen. Het staat de Duitsche regeering uiter aard geheel vrij op deze wijze propaganda te maken voor de terugkeer van het Saargebied tot het Duitsche moederland. Zij heeft zich begin Juni j.l. alleen tegen over de andere mogendheden verplicht om zich te onthouden van elke poging om de komende volksstemming door druk van welken aard ook te beïnvloeden. Overre- 'dingspogingen mag zij gerust aanwenden. Wat nu het moeste opvalt is, dat deze po gingen blijkbaar door haar noodig geacht worden. Voor goed-anderhalf jaar was er nog geen denken aan deze noodzakelijkheid. Niemand twijfelde er toen aan of de Saar bewoners zouden zich bij de in het Vredes verdrag voorgeschreven volksstemming in groote meerderheid uitspreken voor hun wedertoevoeging aan het Duitsche vader land. Dit is evenwel sinds Februari 1933 gaan deweg anders geworden. Men kan in dezen wel een parellel te trekken met de Oosten- rijksche kwestie. Vóór Hitler in Duitschland aan het bewind kwam, was de „Anschluss" een vanzelfsprekend Oostenrijksch ideaal. Maar op den huidigen dag is een massa Oostenrijkers heel bang voor aansluiting bij het Duitsche rijk. Men kan er zeker van zijn, dat een dergelijke verandering zich ook in het Saargebied voltrokken heeft. Zeker, is er daar nog een sterk „Duitsch front", dat de nationale gevoelens laat Overwegen wanneer antwoord moet worden gegeven op de vraag hoe op 13 Januari 1935 gestemd zal moeten worden. Maar velen weifelen en velen zijn reeds nu vastbeslo ten om hun stem althans niet voor weder toevoeging bij het huidige Derde Rijk uit te brengen. Welke groep de meerderheid vormf is op 't oogenblik niet. te zien. Maar alle roeren ze zich steeds sterker al naar mate de stem mingsdag nader komt. Er zijn ongetwijfeld .Velen in 't Saargebied, die vroeger resoluut voor Duitschland gestemd zouden hebben, doch nu genoeg wantrouwen tegenover het Derde Rijk hebben gekregen om hun stem uit te brengen voor den voortduur van den toestand van thans: bestuur van het Saar gebied door een regeeringscommissie, die door den Volkenbond is benoemd. Het hardvochtig afrekenen in Hitlers Duitschland met de sociaal-democraten en communisten zoowel als het optreden tegen de roomsch-katholieke leiders in Duitsch land, speelt in die overwegingen wel de al lervoornaamste rol. Natuurlijk is men Van dat feit ook te Berlijn terdege op de hoogte en daarom is het voor ons, belangstellende buitenstaan ders vooral van belang om waar te nemen, welke middelen de Duitsche Rijksleider en zijn helpers thans zullen aanwenden om de onbetrouwbare Saarbewoners voor hun zaak te winnen. Gemakkelijk werk zullen zij daarbij voor zeker niet hebben Bovendien zal op de Saarmenschen zonder twijfel groote indruk maken op welke wijze Hitier c.s. het aan gekondigde „bekeeringswerk" onder de 10 procent neen-stemmers van Zondag j.l. ter hand nemen. Voor Hitier zal er na het éclièc in 'de Oostenrijksche zaken veel aan gelegen lig gen hoe deze Saaarkwestie afloopt. Dat wordt een zeer belangrijke prestige-zaak Voor het nationaal-socialistisch bewind. Maandag j.l., toen tweeduizend Saarlan- 'ders Hitier kwamen gelukwenschen met het resultaat der volkstemming, heeft de Rijks leider warme woorden van hoop voor de terugkeer van het Saargebied gesproken en daarmee de eindcampagne ingezet Wij zien met belangstelling tegemoet de woorden, die hij Zondag als. tot de betoo- gers te Koblenz zal richten. Het zal zéér overtuigend moeten zijn wat hij zegt, indien hij daarmee de stemming van de vele wei felaars en tegenstanders- in het Saargobied moet doen omslaan. En toch zou het voor de rust van Europa Uiterst gewenscht zijn, dat het Duitsche Saargebied maar zoo spoedig mogelijk weel bij Duitschland werd gevoegd. Uitstfel van Öe eindbeslissing beteekent voortbestaan Van een hatelijk tastbaar blijk van het 'dictaat van Versailles. Naar het „Saarbruecker Abentblatt" meldt, heeft de politie in Saarbruecken de volgen de verordening uitgevaardigd: „Om ordeverstoringen te voorkomen zul len in den nacht van Zondag op Maandag (26 op 27 Augustus) alle café's^ en restau rants om 21 uur moeten sluiten". DE NAZI-PARTIJDAG TE NEURENBERG. Uit Berlijn: Voor den nationaal-socialisti- fechen partijdag te Neurenberg zullen 500 extra-treinen de deelnemers naar Neuren berg brengen. Ook wordt er een autopark ingericht, dat plaats voor 50.000 auto s zal bieden. Reusachtige kampen worden in gereed heid gebracht, teneinde slaapgelegenheid te .verschaffen. Er worden 35 veldkeukens ingericht, om Êet noodige voedsel te verschaffen. MUSSOLINI SPREEKT OP EEN TANK „Niemand wil oorlog, maar de gedachte zweeft in de lucht" Uit Bologna: Staande op den toren van een oorlogstank heeft Mussolini een toe spraak gehouden tot vijfduizend officieren en tot de officieren van de buitenlandsche missies, waarin hij o.a. verklaarde: „Nie mand in Europa wil den oorlog, maar de gedachte eraan zweeft in de lucht en hij kan ieder oogenblik uitbreken". Terstond na het einde van de manoeuvres heeft de Duce de rapporten van de com mandanten en het algemeen rpaport in ont vangst genomen. Na erop gewezen te hebben, dat alle man nen getoond hadden, uitstekend geoefend te zijn, verklaarde de Duce: „Tegen het einde van Juli heeft zich een onverwachte toe stand voorgedaan, die volkomen geleek op die van 1914. Indien wij toen niet onze di visies naar de grens hadden gezonden zou den er zich verwikkelingen hebben voorge daan, welke slechts met behulp van do ka nonnen op te lossen waren geweest. Men moet niet morgen voor den oorlog gereed zijn, maar vandaag. Wij moeten een militaire natie worden en zelfs een milita ristische en wij zouden er nog aan toe wil len voegen een krijgshaftige natie. Het po litieke, economische en geestelijke leven van onze natie moet gebaseerd zijn op deze militaire noodzakelijkheid. De oorlog zal steeds het hof van cassatie voor het lot van de volken blijven. Het Baskische conflict De spanning neemt weer toe. Uit Madrid: Het conflict met de gemeen teraden uit de Baskische provincies en .ie politieke en sociale gevolgen, die dit kan hebben, blijven de publieke opinie in span ning houden. De directeur-generaal van de Süreté is naar Bilbao vertrokken om de noodige maatregelen te nemen, teneinde de bijeenkomst van het comité der Baskische provincies op a.s. Zondag te verhinderen, waaraan, ondanks de waarschuwingen van de regeering, een aantal Baskische en Ca- talaansche autoriteiten en links staande parlementsleden willen deelnemen. Dalende loonen in Japan Uit Tokio: Uit juist gepubliceerde officieo- le statistieken blijkt, dat de loonen der Ja- pansche arbeiders, die altijd opmerkelijk laag zijn geweest, gedurende de laatste ja ren nog verder zijn verminderd. In 1926 verdiende een arbeider in de Ja- pansche kantoen-fabrieken per dag 1.56 yen (ongeveer 75 cent) en thans slechts 1.40 yen. F.en arbeider in de weverijen verdiende in .1926 1.70 yen tegen 1.48 yen in dit jaar. De productie der fabrieken is niettemin mot 60 tot 100 percent gestegen. Ofschoon de loonen in Japan aan zienlijk lager zijn dan in Westersche landen,-wordt er de nadruk op gelegd, dat bij een vergelijking rekening moet worden gehouden met het verschil in levensomstandigheden en sociale las ten tusschen Westersche en Japansche arbeiders. De Japansche arbeiders zijn gewend aan een zeer eenvoudig leven. Zij worden meerendeels gerecruteerd uit den boerenstand, die een zeer sober bestaan lijdt. De kosten van de ingevoerde grondstoffen zijn zeer hoog, zoodat de fabrikanten om concurreerend te kunnen produceeren, ge dwongen zijn de loonen zoo laag mogelijk te houden. Er is nagenoeg geen uitvoer van Japansche levensmiddelen, zoodat deze op de binnenlandsche markt zeer goedkoop zijn. De arbeiders in de katoenindustrie be staan voor 80 pet. uit vrouwelijke arbeiders van 15 tot 24 jaar; gewoonlijk blijven zij niet langer dan 3 a 4 jaar in de fabrieken. De arbeidsters wonen in groote tehuizen, die door de werkgevers ter beschikking zijn gesteld en waar tegen zeer lagen prijs maal tijden worden verstrekt. De werkgevers moeten aanzienlijke bedra- gen uitgeven ter bevordering van het wel zijn der arbeiders, welke bedragen ongeveer 25 pet. van de loonenpost uitmaken. Slechts als gevolg van bovengenoemde omstandigheden kunnen de Japansche fa brieken zoo goedkoop produceeren en aan de arbeiders toch een behoorlijk bestaan verschaffen. DE GEVOLGEN VAN DEN OPSTAND IN OOSTENRIJK Uit Weenen: Het orgaan van de „Helm wehr, „Der Heimatschützer" heeft de balans opgemaakt van de tot nog toe in verband met den 25sten Juli uitgesproken straffen. Volgens dezen balans werden tien opstan delingen tot den dood door den strop ver oordeeld en terechtgesteld, 21 werden tot le venslange kerkerstraf en 39 tot langdurige zware gevangenisstraffen veroordeeld. Verder werden wegens het onbevoegd In bezit hebben van springstoffen twee dood vonnissen geveld en voltrokken. DE OOSTENRIJKSCHE LEGITIMISTEN En de uitspraken van Starhemberg en Schuschnigg Uit Weenen: De leider der Oostenrijksche legitimisten, baron Wiesner, heeft aan pers vertegenwoordigers verklaard, dat de ver klaringen van bondskanselier Dr. Schusch nigg en den vice-kanselier,prinsStarheml»erg over de kwestie van de restauratie der Habs- burgers weliswaar schijnbaar in tegenspraak zijn met de opvattingen der legitimisten-or ganisaties, rtiaar dat dit in feite toch niet het geval is, daar beide staatslieden zich slechts uitdrukkelijk tegen herstel der Oostenrijk Hongaarsche monarchie uitspraken. Maar ook de Oostenrijksche legitimisten beweging denkt absoluut niet aan een we deroprichting der oude monarchie, zij streeft uitsluitend naar het herstel van het Oosten rijksche keizerrijk, zonder eenige revisiebij bedoeling. De leider van den ontbonden Oostenrijk- schen Plattelandersbond, oud-minister Franz Bachinger, die met de nazi's sympathiseert, is gearresteerd en naar den rechter verwezen. Hij moet uit München belast zijn met de organisatie van nat.-soc. boeren en daartoe rijkelijk van daaruit van fondsen zijn voor zien. JAPAN EN RUSLAND Spanning over jongste Russische nota De geheele Japansche pers is zeer opgewonden over den toon der jongste Sovjet-Russische nota en verklaart, dat de inhoud dezer nota een bewijs levert voor de pogingen de verantwoordelijk heid voor de recente gebeurtenissen op den Chineeschen Oosterspoorweg af te schuiven op de Mandsjoerijsche en Japansche officieele instanties. De bladen zijn het er over eens, dat de Japansche nota van antwoord niet minder scherp mag worden geredi geerd dan de Sovjet-Russische nota. In de hier bedoelde Sovjet-Russische nota, die door gezant Joerenef aan minister Hi- rota overhandigd is, werd ronduit gezegd, dat men om de arrestatie van 19 Sovjet ambtenaren te rechtvaardigen de belache lijke beschuldigingen heeft bedacht, dat zij aanvallen op Japansche missies en aanval len van Choechoezen op treinen georgani seerd zouden hebben, evenals treinrampen en beroovingen. Deze klaarblijkelijk van al len grond ontbloote beschuldigingen worden officieel staande gehouden door het Japan sche ministerie van oorlog en den woord voerder van het ministerie van buitenland- sch zaken. De Japansch-Mandsjoerijsche autoriteiten gaan zelfs zoover dat zij deze beschuldigingen tot officieele instellingen en vertegenwoordigers van de Sovjetunie in Mandsjoerije uitbreiden, met name tegen 't consulaat en den consul persoonlijk te Po- granitsjnaja en tegen de leiding van het Roode leger in het Verre Oosten. De Sovjet- regeering beschouwt al deze handelingen, die samenvielen met het de facto verbreken van de Japansch-Mandsjoerijsche zijde van de te Tokio gevoerde onderhandelingen over den verkoop van den Chineeschen Ooster spoorweg, als een desorganisatie van de functioneering van den spoorweg en als een flagrante schending van de contractueele rechten van de Sovjetunie op dezen spoor weg. Van meening, dat de verantwoorde lijkheid voor een en ander op de Mandsjoerijsche autoriteiten en de Ja pansche regeering valt, teekent de Sovjet-regeering bij deze laatste pro test aan en neemt aan, dat zij er alle noodige conclusies uit zal trekken. Slechts manoeuvres? Volgens te Shanghai ontvangen, doch nog onbevestigde berichten, zou Japan voorne mens zijn 30 oorlogsschepen naar Dairen en 70 bombardementsvliegtuigen naar Charbin te zenden. Deze maatregel wordt in verband ge bracht met de thans wederom gespannen situatie aan de Mandsjoerijsche-Russische Door de Japansche ambassade aldaar wordt het derwaarts zenden van oorlogs schepen en bombardementsvliegtuigen niet ontkend, doch er wordt op gewezen, dat „het hier mogelijk gaat om maatregelen bin nen het kader van de aanstaande land-, lucht- en zeemanoeuvres, die in het gebied DairenSjanhaikwan zullen plaats vinden. Noch Rusland, noch Japan zijn bereid oor log te voeren". Een verder, eveneens nog onbevestigd be richt, meldt, dat het Amerikaansche slag schip „Augusta" met twee destroyers opeen' plotseling bevel van Tsjingtau naar Dairen in zee gestoken is. TOKIO, 25 Aug. Ondanks de eisch van de Russische regeering dat 88 Sovjet-onderda- ne, die gevangen worden gehouden, in vrij heid zullen worden gesteld, zijn opnieuw 9 beambten van den Chineeschen Ooster spoorweg gearresteerd. Ruslands schuld aan Amerika De onderhandelingen mislukt. Uit Washington: Verklaringen van verte genwoordigers van het Amerikaansche staatsdepartcment, afgelegd nadat de sovjet ambassadeur de laatste voorstellen van Mos kou had overhandigd, wijzen op een mis lukking van de schuldenonderhandelingen tusschen sovjet-Rusland en de Ver. Staten. De Russische voorstellen bevatten, naar verluidt, zeer belangrijke concessies. Niette min werd van de zijde van het Amerikaan sche staatsdepartement verklaard, dat het, met het oog op deze voorstellen, niet moge lijk is nog langer optimistisch te zijn bo- treffende het tot stand komen van welke overeenkomst ook. cherbourg vlootbasis voor het kanaal en de noordzee Uit Parijs: Na het bezoek van den Fran- schen Minister van Marine aan Cherbourg is men begonnen met werkzaamheden om de haven van Cherbourg geschikt te maken als marine-steunpunt. Het ligt in de bedoeling een groote marine-strijdmacht te Cherbourg te concentreeren om de stad, evenals voor den oorlog reeds het geval was, te maken tot de belangrijkste vlootbasis voor het Ka naal en de Noordzee in geval van oorlog. In November zullen verschillende eenhe den, die momenteel in de Middellandsche Zee-havens Toulon en Bizerte liggen, naar Brest en vandaar naar Cherbourg r~diri- geerd worden. Het marine-arsenaal te Cher bourg, dat na den oorlog voornamelijk duik- booten bouwde, zal gereorganiseerd worden en ook voor reparatie van oorlogsschepen geschikt worden gemaakt. De haven zal wor den uitgebreid en een groote kade zal worden gebouwd voor een bedrag van twintig mil- lioen franc. Amerikaansche verkennings schepen naar den pacific Uit Washington: De waarnemende minis ter van marine deelde mede, dat hij aan 48 verkenningsschepen, gestationneerd aan de Atlantische kust, order heeft gegeven zich naar de kust van den Stillen Oceaan tc be geven, totdat in den toestand verandering zal zijn gekomen. De minister deelde echter niet nader, den aard van den toestand mede, die aanlei ding tot deze order heeft gegeven. Het heet evenwel, dat dit besluit reeds eenigen tijd overwogen werd. twee chineezen wilden hun vliegkunst toonen. Twee Chineesche vliegers, die bij aan komst van den Chineeschen generaal Tsjang Fak Wei op een stoomschip te New-York een schijngevecht boven Brooklyn hielden, kwamen met elkander in botsing en stort ten neer op een huis. De eene vlieger over leed spoedig. De andere werd gewond. baldur von schirach. Uit Berlijn: De Duitsche Rijksjeugdleider Baltlur von Schirach zal a.s. Woensdag van 20.36 tot 20.45 uur in het kader van de „Stunde der jungen Nation" over alle Duit sche zenders het woord richten tot de ouders van de Hitlerjongens en -meisjes. het proces tegen de opstande lingen in burgenland. Uit Weenen: De krijgsraad heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de 22 opstande lingen uit het Burgenland, van wie 21 ver oordeeld zijn tot kerkerstraffen van 1 tot 15 jaar, terwijl de ingenieur Gallbrunner voor de gewone rechtbank zal terecht staan. joodsche wereldconferentie. Uit Genève: In de zitting van de Joodsche wereldconferentie, die gisternamiddag is ge houden, werd een resolutie aangenomen, volgens welke de anti-Duitsche bo'cot voort gezet zal worden. In de motiveering van dit besluit luidt het. dat de oorzaken, die in 1933 geleid hebben tot den boycot, op het oogenblik nog volledig bestaan. Besloten is, dat indien zich geen onver wachte gebeurtenissen voordoen, in Augustus 1935 een Joodsch wereldcongres zal gehou den worden. Volgens berichten uit Moskou, heeft het volkscommissariaat van volkswezen den Amerikaanschen vlieger Hutchinson toestem ming gegeven een luchtpostdienst Moskou— New-York op te richten. Het luchtpostverkeer op dezen lijn zal in September beginnen, zoo dra Hutchinson zijn proefvlucht met een nieuwe machine heeft beëindigd. DE AUTOGIRO IN POLITIEDIENST In verband met de resultaten welke zijn bereikt met de proefvluchten boven Londen van het autogirovliegtuig van Scotland Yard overweegt het departement tot opsporing van misdadigers der J^ondensche politie de wen- schelijkheid om demonstraties te houden, teneinde de waarde van de machine te onder zoeken bij het vangen van misdadigers, die per auto trachten te ontvluchten. Het vliegtuig is uitgerust met twee draad- looze stations, welke den piloot in staat stel len, om de bewegingen van op gelijke wijze uitgeruste politie-auto's op den grond te ge leiden. Uit Eberswalde: Op het vliegveld alhier is Woensdagavond tegen 6 uur de warme- luchtballon voor de tweede maal opgestegen. Onder leiding van den uitvinder Rudolf Brunner bereikte de ballon ditmaal een hoog te van 1500 Meter. Na de landing verklaarde Brunner, dat het gemakkelijk zou geweest zijn tot 2000 Meter te stijgen. De proefneming is schitterend ge slaagd. DUIZELIG GEWORDEN IN DE LUCHT Te Saventum bij Brussel is gisternamiddag een militair vliegtuig te pletter gevallen, doordat de bestuurder op 3000 M. hoogte duizelig werd. Toen hij bijkwam, was het al te laat: het toestel viel. De vlieger wist zich echter nog op 200 Meter hoogte te redden met zijn valscherm. Naar uit Sint-Paul, in Minnesota, wordt gemeld, is daar een zekere Homer Vanmeter een lid van de Diilinger-bende d'- - de po litie, die hem b'i een wandelin" ontdekte, midden op straat doodgeschoten. Toen de politie hem toeriep te blijven staan, ant woordde hij met twee ro»-'verschoten. De politie was hem ditmaal echter vóór en liet een waren kogelregen op hem neervallen. De man werd letterlijk doorzeefd. IN VOEDSELSTAKING. Uit Parijs: De in verband met de Stavisky- affaire gearresteerde advocaat Guibad Ri- baud, die sedert 9 dagen in voedselstaking is, is dermate verzwakt, dat hij niet meer kan staan. Hij zal nu naar het gevangenis ziekenhuis worden overgebracht AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Op een overweg in Nieder Dollendorf, bij Ober Kassei, is een autobus op een overweg, waarvan de boomen niet gesloten waren, door een goederentrein gegrepen. Van de 26 inzittenden, o.w. 17 Engelschen, werden 9 gewond, w.o, de chauffeur. DE ORKAAN OP DE CHIEMSEE Gebleken is, dat er geen verdere slacht offers van den orkaan op de C.hiemsee zijn. Do ronddrijvende booten bleken voor een deel van den oever losgeslagen. WREED VERSTOORD FEEST Een plotselinge orkaan. Prien, 24 Aug. Op het Herren-Insel op het Chiemmeer (Beieren) is Donderdag avond een feestelijkheid georganiseerd, met als kernpunt „de jacht op het zeemonster". Een groote menschenmenigte aan den wal en op het water was aanwezig. Tegen elf uur brak een ontzaglijke orkaan los, welke slechts enkele minuten duurde, doch een ver schrikkelijke uitwerking had. Talrijke boo ten dreven ondersteboven op het water, terwijl van de inzittenden niets meer te zien was. Voorzoover tot dusverre bekend is, zijn een onderwijzers-echtpaar en de vrouw van een tandarts verdronken. Omtrent het lot der overige te water gevallenen was hedenmor gen nog niets bekend, ofschoon nog in den nacht reddingspogingen werden gedaan. Men kan dus vrijwel met zekerheid zeggen, dat het aantal slachtoffers nog veel grooter zal worden. VALSCHE DOCUMENTEN VERVAARDIGD IN EEN GEVANGENISDRUKKERIJ Cipiers als medeplichtigen. In de boekdrukkerij van de gevangenis van Pentonvillo (Eng.) is een werkplaats ter vervaardiging van valsche documenten ont dekt. Meer dan een jaar geleden was de politie een aantal valsche documenten in handen gevallen en nog vier maanden geleden vond de politie bij een razzia in een huis in West- Londen een hcele voorraad van dergelijke papieren. De bij deze gelegenheid gearresteerde per sonen werden veroordeeld. De politie meen de, dat daarmee aan deze zaak een einde gemaakt. Tot haar verbazing doken echter telkens weer gelijke vervalschingen op. Tenslotte ontdekte men, dat een in deze zaken bedreven strafgevangene te Pcnton- ville de valsche documenten drukte en te gen tabak en gunsten aan zijn cipiers gaf, die er van hun kant een lucratief gebruik van maakten en de documenten verkochten. De gevangene is in een afzonderlijke cel op gesloten. Twee bewakers zijn voorloopig uit hun functie gezet. de stromboll Nieuwe uitbarstingen MESSINA, 25 Augustus. Vrijdag werd een hevige aardschok gevoeld, gevolgd door nieuwe uitbarstingen van de Stromboli, die gedurende de laatste 10 dagen in werking is Een lavastroom vloeit langs de noordelij ko helling van den berg. Gemengd Nieuws. autobotsing TE VAASSEN Eén zwaar en een aantal licht gewonden Hedenmorgen omstreeks S uur had tc Vaassen op de Apeldoornsche weg een bot sing plaats tusscheu een personen-auto, ko mende uit de richting Apeldoofn en een personenauto uit Vaassen, bestuurd door den heer W Timmer. Beide auto's worden er stig beschadigd. De heer Timmer liep ernsti ge inwendige kneuzingen op en werd in dicht bijzijnde woning binnengedragen. De beide kinderen van de heer Timmer die even eens in de autc zaten liepen lichte verwon dingen op en wrden naar de ouderlijke wo ning gebracht. De inzittenden van de andere auto werden alle licht gewond. De ooi- van het ongeval is te wijten aan do dichte mist welke over de weg hing De politie heeft de zaak in onderzoek. Aan de Belgische grens nabij Staproy is door de Hollandsche douane een Brabant- sche auto aangehouden. De wagen probeer de uit Belgie de Nederlandsche grens te passeeren. Na de sommatie van de douane om stil te staan reed de wagen in volle vaart door. De spijkerplank werd den wa gen echter noodlottig; bovendien werd de wagen flink onder vuur gehouden. LaUr werd de auto in de buurt van Weert langs den weg gevonden. De auto bevatte 25"J0 Kg. Belgische suiker. Beide voorbanden ren door de epijkerplank totaal vernield. Ue wagen is in beslag genomen en naar Roermond overgebracht. De smokkelaars zijn in de velden ontvlucht. DE MOTORKOTTER SCH 177 GELICHT Zooals gemeld, is in de storm van Maan dag jl. de motorkotter SCH 177 „Noordzee", van den visscher Teunis Blok, op de Noor- derpier van de buitenhaven te Scheveningen geloopen. Gister is men er in gesli scheepje te lichten. De lichting geschiedde door den bok „de Adelaar", van v. d. Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, welke bok 140 ton kan lichten. In de takels van de bok hangende is het scheepje de haven binnen gesleept, waar men het nog denzelfden dag op de helling heeft gezet, omdat het ern stig beschadigd is. MEISJE VERMIST De Commissaris van Politie, Chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, vestigt nogmaals de aandacht op de vermissing van de 17-jarige Marretje Voogd, van wie sinds 22 Mei 1.1. niets meer is vernomen. Signalement: lang pl.m. 1.70 M.; donker blond haar. flink postuur, grof rond gezicht dikke lippen, breede neus, gezonde gelaats kleur. Kleeding: zwarte glimmende regen jas, rose blouse met blauwe plooirok, zwar te gymnastiekschoenen, bruine kousen, blauwe alpino muts. Zij is achterlijk. Gevreesd wordt dat haar een ongeluk is overkomen. RUGGEGRAAT GEBROKEN Tijdens het percnplukken uit een ïoom gevallen Gistermiddag is te Silvolde de 55-jarige heer Ter Horst bij het perenplukken uit den boom gevallen. Do ngelukkige brak daar bij zijn ruggegraat. Hij zou per aut> naar Arnhem worden vervoerd, ïuaar onder eg verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij in het St Elisabeth gasthuis te Doesburg moest worden opgenomen, waar hij gister avond is overleden. MOTORBOTSING Op het bekende en gevaarlijke kruispunt te Poeldijk, nabij het veilinggebouw aldaar, moest de motorrijder J. uit Rotterdam, plot seling stoppen, omdat een goederen tram der W.S.M. passeerde. De duo-rijder C. B., eveneens uit Rotterdam, was hier niet op bedacht, viel van de motor en brak een been. Nadat Dr ter Haar de eerste hulp bad verleend, is B. per ziekenauto jiaar het verleend, is B. per ziekenauto naar een zie kenhuis vervoerd. ONDER EEN BOOMSTAM GERAAKT Knaapje gedood Toen de kinderen van den landbouwer G. School te Voretenbosch gistermiddag bij een stapel boomstammen aan het spelen viel de stapel plotseling uiteen. Hef 11-jarig zoontje P. kreeg een der zware stammen op het onderlijf. Met ernstige inwendige kneu zingen werd het knaapje noar het gasthuis te Uden vervoerd. Hij is in den loop van den avond overleden. DRIE AMSTERDAMSCHE INBREKERS Te Groningen in de val geloopen Gieternacht te drie uur bemerkte een sur- veilleerend agent van politie te Groningen, dat in den ijzerhandel van de firma Adria ni aan de Hooge Der A inbrekers aan hef werk waren. Het hoofdbureau van politie werd gewaarschuwd waarop een 20-tal genten de omgeving afzetten. In het ge bouw werden twee inbrekers gearresteerd. Korten tijd later bleek dat er nog een derde inbreker in de dakgoot kroop. Een achter volging volgde, waarbij werd geschoten. I- der kogels had den man gemakt, zonder hem evenwel te verwonden, daar de kogel op zijn portefeuille was afgestuit. Het bleken drie Amsterdamsche beroeps inbrekers te zijn, nl. de 43-jarige machine bankwerker H. S., de 33-jai'ige meubelma ker S. H. en de 44-jarige M. j v. d. IJ. Zij waren in het bezit van taliijke inbrekers werktuigen. Een van hen ha.i een bedrag van ruim 100 bij zich. De politie onder zoekt of dit bedrag van diefstal afkomstig is WOONHUIS AFGEBRAND Angstige oogenbllkken voor twee zieke meisjes Gisteravond te omstreeks 5 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den heer J. Hendriks, in de Pandelaar te Gemert. De brand woedde zeer fel. De woning en de schuur stonden spoe dig in lichter laaie. De brandweer uit Ge mert moest zich ertoe beperken de belen dende perceelen nat te houden. De woning met de inboedel alsmede de schuur waarin een varken en twee geiten, brandden af. De schade wordt op 4000 gulden geschat. In het huis bevonden zich twee dochters van den landbouwer, die beiden bedlegerig zijn. De eene dochter j. heeft een wo^de aan haar been, waardoor zij zoo goed ala niet kan loopen, terwijl de anttere dochter B. tengevolge van een ernstige ziekte reeds geruimen tijd het bed moet houden. j. kwam uit haar bed en heeft zichzelf en haar zus ter in veiligheid weten ie brengen. Toen zij buiten kwam, zakte zij evenwel door de in spanning in elkaar. Beiuo meisjes zijn bij buren ondergebracht. Het huis en do inboedel waren verzekerd DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN Vrijdagmiddag had to Zaltbommel aan het kruispunt heneden aan de afrit van de Waalbrug een droevig ongeval plaats, dat aan één pereoon, zekere J. v. d. D. uit Ros- sum, het leven kostte. Een auto, komend» van de brug, reed twee peisonen aan,-aie de weg overstaken naar de richting Ro.seum waarvan een werd gedood en een zwaar gewond. De politie stelt een onderzoek in. De getroffene is 54 jaar oud en laat vrouw en 12 kinderen na, Gistermiddag fiet6te de 78-jarige lood gieter A .B. uit de Sumatrastraat op den Schoterweg alhier. Een achter -iem an- komende wielrijder reed hem aan, waar door hij viel. Juist passeerde een vrachtauto bestuurd door den 24-jarigon S. uit IJmui- den. De oude man werd door het rechter- achterwiel overreden en liep daarbij ernsti ge hoofdwonden op. Per ziekenauto is hij naar het ziekennjts St. Joannes de Deo ver voerd, waar hij in den loop van den avond aan de gevolgen is overleden. Voor zoover valt na te gaan, treft den c-auffeur gscn schuld. Ingezonden Stukken (OU39P3J J3p piatpifiiapjooAmnuöA nsjptay DE TOEKOMSTIGE LUCHT OORLOG Geachte Redactie, De fabrikant, die zich ernstig rekenschap peeft van de beteckenls, die zijn product heeft voor hot menschen'eveii, heeft mtJn achting;. zullen spelen bü de m(Jn weerzin. Wat van den vliegtuigbouwer Fokker in ons blad van 9 Augustus 1.1. werd meegedeeld onder het hoofd personen zijn, die do nmd willen maken met de ge- ophanden zijnde oorlog. Mag menschheid dach'te van dat? De Schrift verzwijgt de gruwel der ls. Niet bjj de pakken neerzitten, omdat oorlog komt, waarin geen afweer mogelijk is. Evenmin heil zoeken in opleiding van piloten en mecaniciens, waaraan alsdan gebrek zal zijn. Maar het Evangelie prediken in woord en daad. Biddend nastreven de vreedzaamheid dergenen, die de Heiland rallgpreokt. En zooals eens de leus: „God wil het!" de scha ren van kruisvaarders de strijd Injoeg moge thans de menschheid van de oorlog worden af- een wereld-doorklinkend: „God gehouden dooi wil het niet" C. C. A. VAN DER WILDE. Barneveld. Augustus 1934,1 BOEKEN EN GESCHRIFTEN EENIGE GEZANGEN VAN DE GEREF\ KEKKEN IN NEDERLAND, gezet op 4-stemmlge muziek. Uitgave v. J. Brandt en Zoon, Amsterdam. burg in 1933, werd vierstemmig bewerkt door Dr. Fr. SchmidtMarlissa. Het mooist klinken deze bewerkingen wanneer ze door een ge mengd koor uitgevoerd worden; toch z(jn ze ook geschikt voor orgel- of harmoniumbegelei ding van het gemeentegezang of den hulsolU- ken kring. De bundel (formaat 23 X 15 c.M.^ is keurig gedrukt en in een stemmig bandje gestoken. Faillissement Uitgesproken. ASSEN. Jan Weitering, vrachtrijder, 2e Ex* loërmond (Odoorn). R-c. mr W J Hofdijk; cur mr C H Lind Emmen. HAARLEM. De Handelsv. Fin toorhoudende te Velsen, WUkerstraatweg 81 R-c. mr Th F Raedt, cur mr J Deesik. A M Bak, koopman, Velsen, Wükerstraat- wog 201. R.-c. en cur als voren. H J van Zadel, koopman, Velsen, Smit van Gelderstraat 1. R-c en cur als voren. C J Borst, koopman, Aalsmeer, Kudelotaart R-c mr A L M van Berckel, cur mr F J Ger- H. Derlagen, garagehouder, Zandvoort, Zee straat 23. R.-c als voren, cur mr J C Y Nieu- wenhuys. D Koper waschverzender, Zandvoort. Hoo- geweg 5. R-c als voren, cur mr W dc Rijke J H Takkenberg. reiziger. Zaandam. Noor derkerkstraat 1. R.-c. en cur als voren. L Bos. loodgieter. Zandvoort. Noorderstraat 2 R-c als voren; cur mr J Hoog. G B van der Velden, vroeger benzine!.ande laar. thans zonder beroep. Aerdenhout Teding ZUTPHEN. N.V. Koeltechniek, Apeldcorn. c. mr H Sluyterman, cur Jkvr mr W L van Sprengler, Apeldoorn. Surséance van betaling. Verleend aan- Hendrik Jacob Jonker, banke: ibrikant. Eist (O.B.) voor den tijd van ander half Jaar. met aanvang van 25 Juü. Bewind- Ier mr J D van den Berg te Eist. t verhoor inzake het verzoekschrift van de Naamlooze Vennootschap P. Mars en Amsterdam. Nieuwendük 204. is dooi de re ht- bank nader bepaald op Vrijdag 21 September des voormiddags te 11.30 uur in do raadkamer der derde Kamer in het Palels \an Just'tle, "rinsengracht. Amsterdam. Verzocht door de Naamlooze Vennootschap P ars en Co. te Amsterdam. Nieuwendük 204. ewindvoerder mr W F Schokking. Amsterdam eldschestraat 86. Verhoor: Vrudng 7 S«pt. 134. des voormiddags te 11.30 uur in de F.aart- amer van de Derde Kamer, In het Paleis van istitie, Prinsegracht. Amsterdam. i; _v- a öcnooc. at. üiichiels-Gestel. w D°e. U eJ1- melkhandelaar, Werkhoven. o owhi i. ii oenienexponeur, H. Spiekerman, Apeldoorn Vcrnietlgdj Fa. J. Vrümoet, Rotterdam en hare leden A A J J en D Vrjjmoet, alien Rotterdam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2